Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 386  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Anna Palm
ANNA PALM DE ROSA (1859-1924): Utsikt mot slottet, Stockholm, signerad Anna Palm Stockholm, akvarell på papper, ca 5,5x17,5 cm
Warennr.: 5439586
EUR 466 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2019
21:12:00
Sehen Sie mehr
Cassina karmstolar
HANNES WETTSTEIN, "Hola", modellnummer 367, karmstolar, 9 st, Cassina, Italien, modellen formgiven 2003, stålstomme, stoppade samt. helklädda i svart skinn, sitthöjd ca 46 cm
Warennr.: 5439587
EUR 1.866 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2019
21:14:00
Sehen Sie mehr
Collier silver och tigerögon
COLLIER, silver, mittdel med dekor av rektangulära tigerögon, 1930-tal, längd 46 cm, total vikt 40 g
Warennr.: 5439588
EUR 140 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2019
21:16:00
Sehen Sie mehr
Ole Lynggaard. Großer Herzverschluss aus 18 kt. Gelbgold mit Brillanten zus. ca. 0.18 ct.
Ole Lynggaard. Großer Herzverschluss aus 18 kt. satiniertem Gelbgold mit Brillanten zus. ca. 0.18 ct. Farbe: Top Wesselton (G). Reinheit: VS. Entwurf Charlotte Lynggaard. Am Anhänger lässt sich an den Seiten und Oben eine Kette montieren. 5 cm, beide. Herz ca. 3,0 cm x 3,0 cm. Gewicht Herz: ca. ...
Warennr.: 5436296
EUR 2.416 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2019
21:17:00
EUR 1.101
Sekretär 1800-tal
SEKRETÄR, 1800-talets senare del, USA, georgiansk stil, fanerad i mahogny, med intarsia i form av smala listverk, på hjultrissor, baksida med infällt kassaskåp, höjd ca 120, 82x46 cm. . PROVENIENS: Konsthistorikern Dag Widman (1924-2003). Widman, i sin tur, ärvde möbeln från familjen Keiller, en redarfamilj från Skottland/Göteborg. Alexander Keiller (1804-1874) var grundare till Göteborgs Mekaniska Verkstads AB (Sedermera Götaverken.). . Möbeln är troligtvis tillverkad för ett fartyg.
Warennr.: 5439589
EUR 933 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2019
21:18:00
Sehen Sie mehr
Ubekendt møbeldesign, skænk af plantagepalisander
Ubekendt møbeldesign. Skænk udført i plantagepalisander, hjemmebygget. Front med skydelåger, hvorbag hyldeplads og udtræksskuffer. H. 78 cm. L. 190 cm. B. 40 cm. Af nyere dato. Fremstår med alm. brugsslitage samt låger køre stramt.
Warennr.: 5430894
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2019
21:18:00
EUR 228
Bordstelefon Taxen för
BORDSTELEFON, "Taxen", LM Ericsson, med 2 vevar för växeltelefonist, höjd ca 30 cm. . . . HISTORIK:. . Ericssons bordstelefon, "Skelettapparat", formgavs 1892 och var världens första bordstelefon med hörlur och mikrofontratt i samma del.
Warennr.: 5439590
EUR 653 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2019
21:20:00
Sehen Sie mehr
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Fire Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (4)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, Fire væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (4)
Warennr.: 5412696
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 21.09.2019
21:20:00
Halskedjor armband sterlingsilver
HALSKEDJOR, 2 st., ankarlänk, karbinhake, längd 45 resp. 50 cm, vikt ca 53,3 g, ARMBAND, sterlingsilver, vikt ca 77,9 g
Warennr.: 5439591
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2019
21:22:00
Sehen Sie mehr
Et par Holmegaard bordlamper af opal-glas, model One (2)
Warennr.: 5272974

Neuware
EUR 148 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2019
21:23:00
Ordensvärja
FRIMURARSVÄRD, svenskt, 1900-talets första hälft, korsformat fäste i nysilver med dekor av malteserkors, röd läderbalja med två beslag, längd ca 92 cm
Warennr.: 5439592
EUR 187 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2019
21:24:00
Sehen Sie mehr
Lampe / Leuchte / Tischleuchte, Ananas, 1970er Jahre
Lampe / Leuchte / Tischleuchte, Ananas, 1970er Jahre. Korpus aus Porzellan, partiell goldfarben lackiert, cremefarbener Stoffschirm, eine Brennstelle, H.51cm, D.43cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, kleine Kratzer sowie lecichte Ablösung der unteren Borte.
Warennr.: 5390885
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21.09.2019
21:25:00
Kolossal cocktailring med div. ædelsten, H. 4,2 cm, 19,4 gram.
Kolossal cocktail ring af hvidguldbelagt sterlingsølv prydet med større facetsleben smaragd samt talrige tanzanitter, safirer og peridoter. Ringstørrelse 19,5 mm/ 61. Højde 4,2 cm, B. 2,8 cm. Vægt ca. 19,4 gram.
Warennr.: 5418620

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2019
21:25:00
Puderstol
PUDERSTOL, rokokostil, 1800-tal, valnöt, grön skinnkläddsel, sitthöjd ca 50 cm
Warennr.: 5439593
21:26:00
Sehen Sie mehr
Torborg Lindberg träskulpturer
TORBORG LINDBERG (1908-1980): Samiskt par, monogramsignerade TL, snidat och polykromt bemålat trä, höjd 10 cm
Warennr.: 5439594
21:28:00
Sehen Sie mehr
Arne Jacobsen. Der Schwan. Sessel, Modell 3322
Arne Jacobsen. 'Der Schwan'. Sessel mit originalem, vegetabilisch gegerbtem Leder bezogen, Drehfußkreuz aus Aluminium. Ausführung Fritz Hansen, Modell 3322. Entwurf 1957-1958 als Teil der Gesamteinrichtung des Hotels Royal in Kopenhagen. Lit.: C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. Erwähnt und ...
Warennr.: 5388827
EUR 2.953 DK, Aarhus, Egå Havvej 21.09.2019
21:29:00
EUR 1.074
Skåp
SKÅP, 1900 talets första hälft, gråmålat, invändigt med hylla, höjd 82,5 90x42 cm
Warennr.: 5439595
21:30:00
Sehen Sie mehr
Shuraki. Samling japanske figurer (11)
Samling japanske figurer af plastmateriale heriblandt fra Shuraki mm., forestillende 11 kvindefigurer med diverse dragter og dertilhørende våben, stående på små baser. H. 12-25 cm. (11) Se også lot. nr. 5423950, 5423955, 5423956, 5423958, 5423960. Det japanske Shuraki er et multimedieprojekt og...
Warennr.: 5423959
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 21.09.2019
21:30:00
EUR 215
Halskette mit Bienenwabenmuster aus 14 kt. Gelbgold, ca. 54 g
Halskette aus 14 kt. teilweise satiniertem Gelbgold im Bienenwabenmuster, mit integriertem Kastenverschluss und zwei Achterschließen B. 11mm; L. ca. 40 cm. Gewicht ca. 54 g.
Warennr.: 5438669
EUR 1.745 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2019
21:30:00
EUR 698
Skåp kinainspirerat
SKÅP, samtida, Kinainspirerat, rödlackerad med grön/blå medaljong i mitten, inredd med två hyllplan samt två luckor nedtill, höjd ca 170, 120x50 cm
Warennr.: 5439596
EUR 280 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2019
21:32:00
Sehen Sie mehr
Stolar 4 st 1800-tal
KUNGLIGA STOLAR, 4 st, 1800-talets andra hälft, med Oscar II monogram samt Gustav V, fanérad med mahogny, ryggbricka samt sits med plysch, sitthöjd 44 cm
Warennr.: 5439597
EUR 233 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2019
21:34:00
Sehen Sie mehr
Corneille
CORNEILLE, CORNELIS VAN BEVERLOO (Holland, född 1922): Komposition, signerad, blandteknik på papper, ca 68x98 cm
Warennr.: 5439598
21:36:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar Barock
LJUSSTAKAR, 2 st, snarlika, mässing, 1700-tal, barock, höjd ca 19,5 cm
Warennr.: 5439599
21:38:00
Sehen Sie mehr
Roland Svensson
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Skiss till omslag, signerad roland S, blandteknik, ca 11,5x13 cm
Warennr.: 5439600
21:40:00
Sehen Sie mehr
Gunnar Cyrén Helena
GUNNAR CYRÉN, "Helena", champagneglas, 8 st, höjd 22,5 cm; i originalkartonger
Warennr.: 5439601
21:42:00
Sehen Sie mehr
Hanne Hermann. Komposition
Warennr.: 5233130
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2019
21:42:00
Petter Thoen litografi
PETTER THOEN (född 1943): Utan titel, signerad Thoen, 258/350, färglitografi, bladmått, ca 32x46 cm, oramat blad.
Warennr.: 5439602
21:44:00
Sehen Sie mehr
Earrings with brilliant cut diamonds 1.03ct
Earrings in 18k white rhod gold with brilliant cut diamonds 1.03ct Colour: (J) Crystal Clarity: VS-SI Accompanied by a certificate Recommended retail price: 8.600€
Warennr.: 5366946

Neuware
EUR 3.800 BE, Antwerpen 21.09.2019
21:45:00
EUR 1.900
Servisdelar "Bengali röd" Rörstrand
RÖRSTRAND, "Bengali röd", 38 servisdelar, flintgods, 6 tallrikar diameter 24,5 cn, 6 djupa tallrikar diameter 24 cm, 6 tallrikar diameter 21 cm, 7 assietter diameter 18,5 cm, 1 såskanna längd 17 cm, 1 såsskål diameter 17 cm, 4 skålar längd 20-30 cm, 3 fat längd 24 och 28 cm, 1 tekopp med fat höjd 7 cm, 1 tekanna med lock höjd 15 cm, 1 gräddkanna höjd 9 cm, 1 sockerskål med lock höjd 10 cm. . 2 extra fat till tekoppar medföljer
Warennr.: 5439603
EUR 187 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21.09.2019
21:46:00
Sehen Sie mehr
Piet Hein and Bruno Mathsson. Super Ellipse Shaker table, 240 cm
Piet Hein and Bruno Mathsson. Super Ellipse table, top in veneered santos rosewood, Shaker frame in brushed aluminium. Produced by Fritz Hansen. H. 70 cm. L. 240 cm. W. 120 cm. Recently re-veneered in santos rosewood by a professional cabinetmaker. Light damage on the edge/underside.
Warennr.: 5422709
EUR 3.087 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2019
21:47:00
EUR 1.289
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 386  >>