Kategorie
Zeit
Schätzpreis
Meine Suchagenten   Liste speichern   Suchagenten einrichten
12345»   Waren pro Seite   134 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
H. Bentzen-Teglstrup. Skovparti
H. Bentzen-Teglstrup. Skovparti, en forårsdag med råvildt. Olie på lærred. Sign. H. Bentzen-Teglstrup. 76 x 104 cm. (98 x 125). Fremstår med lille hul i lærredet.

Warennr.: 6149657
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.01.2022
15:34
Axel Tankmar, landskab
Axel Tankmar (1880-1960), landskab, olie på plade, sign. A. Tankmar, 28x39 cm. (40x51 cm). Enkelte afskalninger.

Warennr.: 6125460
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24.01.2022
15:50
V. Jörgensen, 20 årh. Tre malerier, olie på lærred (3)
V. Jörgensen, 20 årh. Tre malerier, olie på lærred. Motiver i form af opstilling med blomster, skovstudie og optrukken jolle på en strand. Signerede V. Jörgensen. Daterede 1944,1948 og 1950. Aldersrelateret stand. Mål: incl rammer: 46 x 40, 49 x 61, 56 x 66 cm.(3)

Warennr.: 6147621
15:52
Åge Rasmussen, motiv fra Åbenrå i København, olie på lærred
Åge Rasmussen (1892-?). Motiv fra Åbenrå i København, olie på lærred, signeret ÅR. H.60 x 43 cm (62 x 45 cm) Maleriet fremstår med afskalninger og smuds samt mindre reparation i venstre nedre del.

Warennr.: 6146425
15:53
Just Holm. Junge Frau mit Obstkorb
Just Holm. (1815 - 1907). Junge Frau mit Obstkorb. Öl auf Leinwand. Signiert J. Holm 1853. 86 x 74 vm. ( 108 x 96 cm). Mit einzelnen Krakelüren.

Warennr.: 6118468
EUR 1.611 DK, Herlev, Dynamovej 24.01.2022
18:58
EUR 564
Carl Høyrup. Landskab med dyrevildt (cd)
Carl Høyrup (1893-1961). Landskab med dyrevildt. olie på lærred, sign. C. Høyrup. 70 x 100 (83 x 114) cm.

Warennr.: 6149624
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24.01.2022
19:04
Theodor Skovgaard (cd). Kystparti, olie på lærred
Theodor Wilhelm Skovgaard (1913-1993). Kystparti sign. T. Skovgaard. Olie på lærred. 68 x 96 cm. (76 x 104) cm.

Warennr.: 6148255
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24.01.2022
19:15
Hjalmar Matthiesen. Landskabsstudie. cd
Hjalmar Matthiesen (1880-1955). Landskabsstudie. Olie på lærred, monteret på plade. Sign. og dateret: 'HjM 15-04-07'. 21,5 x 34,5 (30 x 43) cm. Fremstår med gulnet fernis.

Warennr.: 6132195
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24.01.2022
19:22
Ubekendt kunstner. Kirkeinteriør
Ubekendt kunstner, 1900-tallet. Kirkeinteriør. Olie på lærred. Usign. 38,5 x 33 cm (52 x 46 cm).

Warennr.: 6143550
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 24.01.2022
19:37
Tage Klüwer. Opstilling (cd)
Tage Klüwer (1910-1965). Opstilling. Olie på lærred. Sign. og dat. Klüwer 36. 66 x 79 cm (79 x 93 cm).

Warennr.: 6148586
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24.01.2022
19:49
EUR 148
Jacob Gustav Frederik Holck. Fire akvareller (4)
Jacob Gustav Frederik Holck (1860-1903). Fire akvareller. Fiskerlejr. Sign. og dat. JGF Holck 87. Rammemål 17 x 16,5 cm. Landevej med huse. Sign. og dat. JGF Holck 1894. Rammemål 21,5 x 15,5 cm. Byparti med hestevogn. Sign. og dat. JGF Holck 1898. Rammemål 27 x 21,5 cm. Landskab med sti. Usign. ...

Warennr.: 6148048
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24.01.2022
19:52
EUR 161
Ole Ring, Herbstlandschaft mit ausgefahrener Landstraße (cd)
Ole Ring (1902-1972), Herbstlandschaft mit ausgefahrener Landstraße, Öl auf Leinwand, signiert Ole Ring-1931, 31,5x39,5 cm. (38,5x47,5 cm).

Warennr.: 6103444
EUR 1.879 DK, Odense, Kratholmvej 24.01.2022
EUR 1.208
Ole Ring, Herbsttag in Herstedvester (cd)
Ole Ring (1902-1972), Herbsttag in Herstedvester, Öl auf Leinwand, signiert Ole Ring, 35x46 cm. (48x59 cm). Mit Krakelüren.

Warennr.: 6103442
20:05
EUR 1.208
Ole Ring, Dorfansicht von Thorkildstrup (cd)
Ole Ring (1902-1972), Dorfansicht von Thorkildstrup, Öl auf Leinwand, signiert Ole Ring, 30,5x40,5 cm. (43x53 cm).

Warennr.: 6103448
EUR 2.685 DK, Odense, Kratholmvej 24.01.2022
20:10
EUR 1.745
Vilhelm Ahrendt, 'Norddeutsche Gralherbstlandschaft'
Vilhelm Ahrendt, 'Norddeutsche Gralherbstlandschaft', olie på lærred, W. Ahtrendt, 53x80 cm. (66x91 cm). Mindre reparation på bagsiden.

Warennr.: 6114568
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 24.01.2022
20:15
Eigil Wendelboe-Jensen, motiv med måger, akvarel
Eigil Wendelboe-Jensen (1899-1940) Motiv med måger ved klint, akvarel, signeret. H.46 x 63 cm (57 x 74 cm). Fremstår med enkelte lette buler i papir.

Warennr.: 6146924
20:23
Aage Roose. Staldmotiv med heste og høvogn (cd)
Aage Roose (1880-1970). Staldmotiv med heste og høvogn. Olie på lærred. Utydelig sign. A. Roose. 65 x 75 cm (83 x 93 cm).

Warennr.: 6145397
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 24.01.2022
20:25
Ole Ring, Ansicht der Kirkestræde in Køge (cd)
Ole Ring (1902-1972), Ansicht der Kirkestræde in Køge, Öl auf Leinwand, signiert Ole Ring-1930, 31,5x41,5 cm. (42x51 cm). Einzelne Krakelüren.

Warennr.: 6121379
EUR 2.416 DK, Odense, Kratholmvej 24.01.2022
20:30
EUR 1.477
Johannes Larsen. Stockenten auf zugefrorenem See. Öl auf Leinwand
Johannes Larsen (1867-1961). Stockenten auf zugefrorenem See. Öl auf Leinwand. Monogrammiert 1915. 51 x 79 cm (62 x 90 cm).

Warennr.: 6142779
EUR 10.738 DK, Vejle, Dandyvej 24.01.2022
20:34
EUR 8.054
Johannes Larsen. Motiv von Tårbystrand bei Kerteminde. Öl auf Leinwand. CD
Johannes Larsen (1867-1961). Motiv von Tårbystrand bei Kerteminde. Öl auf Malerplatteauf Leinwand montiert. Signiert Aug. 1908. 50 x 69 cm (66 x 85 cm).

Warennr.: 6142776
EUR 6.711 DK, Vejle, Dandyvej 24.01.2022
20:36
EUR 4.564
Johannes Larsen. Landschaft mit größerem Bauernhof. Öl auf Leinwand. CD
Johannes Larsen (1867-1961). Landschaft mit größerem Bauernhof. Öl auf Leinwand. Monogrammiert 26. 37 x 47 cm. (51 x 61) cm.

Warennr.: 6142775
EUR 4.698 DK, Vejle, Dandyvej 24.01.2022
20:38
EUR 3.356
Waldemar A. M cd. Olie på lærred, Krudttaarnsvej
Waldemar A. M. Olie på lærred, motiv fra Krudttaarnsvej, Dragør. Signeret og dateret 1975. 31 x 42 cm (41 x 53 cm)

Warennr.: 6129121
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24.01.2022
20:48
Erik Ytting og ubekendte malere, 20 årh. Tre malerier (3)
Erik Ytting og 2 ubekendte malere, 20 årh. Tre malerier. Variable motiver; Landskaber og parti med vandmølle. Signerede. Olie på lærred. 30 x 40(41 x 51), 35 40(40 x 45), 55 x 67 (63x76 cm.) Aldersrelateret stand. (3)

Warennr.: 6147619
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25.01.2022
08:25
Albert Venø, opstilling med blomster
Albert Venø (1931-1972): Opstilling med blomster. Olie på lærred. Signeret Alb Venø. 70 x 60 (90 x 79 cm.)

Warennr.: 6148623
11:48
Albert Venø (1931-1972): Opstilling med blomster. Olie på lærred. Signeret Alb Venø. 70 x 60 cm. (88 x 79 cm.)

Warennr.: 6148625
11:53
Kjeld Krautwald, pige på gårdsplads (cd)
Kjeld Krautwald (1919-2001): Pige, høne og stokroser foran gl. bindingsværkshus, sommer. Olie på lærred. Sign. K. Krautwald. 65 x 55 (81 x 72 cm.)

Warennr.: 6148621
13:36
Viggo Faurholdt. Marine
Viggo Faurholdt (1832-1883). Marine med sejlskib i høj sø. Olie på malerpap, monteret på plade. Sign. og dateret: V. F. (18)63. 22 x 17 (32,5 x 27,5) cm. Fremstår med let overfladesnavs.

Warennr.: 6111190
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 25.01.2022
14:38
Carl Vilhelm Larsen. Parti fra Gl. Kalkbrænderihavn i København
Carl Vilhelm Larsen (1880-?). Parti fra Gl. Kalkbrænderihavn i København. Olie på lærred. Sign.: 'C.Vilh.L.' 23 x 31 (32 x 40) cm. Fremstår med let overfladesnavs.

Warennr.: 6143585
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 25.01.2022
16:32
EUR 114
Axel Bredsdorff. Kvinde foran spejl
Axel Bredsdorff (1883-1947). Kvinde foran spejl. Olie på lærred. Sign. og dat. Axel Bredsdorff 1918. 54 x 46,5 cm (66 x 58 cm). Fremstår med ridse.

Warennr.: 6149562
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 25.01.2022
16:34
EUR 255
Ubekendt kunstner. Parti med hus
Ubekendt kunstner. Parti med hus, olie på lærred. Sign. Edv. J. Wendell. 30 x 42 (45 x 57) cm.

Warennr.: 6124426
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25.01.2022
16:58