Kategorie  Schätzpreis
1234» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Akvarell 1800-tal Kina
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, akvarell på papper, religiös scen, lös text på rispapper, ca 45x126 cm, stämpel i nedre höger hörn
Warennr.: 5525670
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
11:35:00
Sehen Sie mehr
To kinesiske skæringer af træ, 1800/1900-tallet (2)
To kinesiske sengegavle af udskåret træ, rødmalet og guldstafferet, 1800/1900-tallet. H. 142 cm.
Warennr.: 5460356
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
12:54:09
Japansk Makimono
JAPANSK MAKIMONO, bildrulle, tidigt 1900-tal, målad på siden, ca 367x43 cm
Warennr.: 5525779
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
14:32:00
Sehen Sie mehr
Glasmålning Kina/Japan 18/1900-tal
GLASMÅLNING, Kina/japan, 18/1900-tal, ca 50 x 35 cm
Warennr.: 5525810
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10.12.2019
15:25:00
Sehen Sie mehr
Lille lågvase, lågkrukke,vase og 2 tallerkener af porcelæn, Kina, 19. og 20. årh (5)
Lille lågvase, lågkrukke, vase og 2 tallerkener af porcelæn, Kina, 19. og 20. årh. Famille rose dekorationer samt kangxi-stil vase i underglasur blå. Stedvise brugs- og aldersspor, enkelte kantafslag. H. 14-15 cm. tal. Ø 13 cm. (5)
Warennr.: 5507867
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
15:29:00
Uppläggningsfat Mandarindekor 1700-tal
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), Mandarindekor av figurscen, längd 26,5 cm
Warennr.: 5525849
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
16:26:00
Sehen Sie mehr
Cremekopapr Kina
CREMÈKOPPAR, 1 par, porslin, kina, 1700-tal, höjd ca 8,5 cm
Warennr.: 5525852
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
16:29:00
Sehen Sie mehr
Kinesisk vase i kangxi stil, 20 årh.s slutning
Kinesisk vase i kangxi stil, 20 årh.s slutning. Blådekoreret. Alm. stedvis brugspatina. H. 37 cm.
Warennr.: 5507809
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
17:27:00
Tempelhundar ett par 1900-tal
TEMPELHUNDAR, ett par, 1900-tal, bronserat trä med glasinläggningar, höjd ca 100 cm
Warennr.: 5525933
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10.12.2019
18:34:00
Sehen Sie mehr
Buddamask.
Buddamask, 1900/2000-tal, bemålad gipsmassa, H. 51 cm. B. 38 cm. Smärre slitage.
Warennr.: 5479701
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10.12.2019
19:02:00
EUR 52
Kinesisk & japansk porcelæn, 20 årh. Vaser (4)
Kinesisk & japansk porcelæn, 20 årh. Vaser med låg. Famille rose dekorationer, Kangxi-stil & satsuma-stil. Ene vase med afslag. Japansk vase med skader, afslag og limning. Brugs- og aldersspor. H. 12 - 32 cm. (4)
Warennr.: 5512576
19:18:00
Suzuki Harunobu m.fl. Mappe med japanske træsnit, 1700-1900-tallet
Mappe med japanske træsnit bl.a. af Suzuki Harunobu, dertil et maleri på lærred monteret på papir, i alt ca. 110 billedsider, dertil nogle tekstsider. 1700-1900-tallet (overvejende 1800-tallet). Bladmål op til 26 x 18 cm. Fremstår med varierende brugsspor, nogle med ormehuller, nogle monteret på ...
Warennr.: 5471044
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
19:53:00
Samling jadearmringe (3)
Samling jade armringe bestående af to ringe af grønspættet jade Ø 5,5 cm. og 6 cm. En ring af rød jade Ø 5,5 cm. 1900'tallet. (3)
Warennr.: 5524351
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 10.12.2019
20:15:00
Tre orientalske miniature beholdere af metal (3)
Tre orientalske miniature beholdere af metal prydet med drager. H. 3 - 8 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Warennr.: 5514324
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
20:22:00
Kinesisk Budai / Pu-Tai af porcelæn, ca. 1900
Kinesisk Budai / Pu-Tai af porcelæn, antageligt fra ca. 1900. Let dekoreret med jernrød & forgyldninger. Bund med stempel. H. 26, B. 25 cm. Stedvist brugsslid & alderspatina.
Warennr.: 5526478
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
20:22:00
EUR 349
Indische Shiva Figur aus Bronze, wohl 19.Jh.
Indische Shiva Figur aus patinierter Bronze. Wohl 19.Jh. H. 46 cm. Eine Hand mit Bestoßungen, stellenweise schief, ein loser Finger inkl.
Warennr.: 5462063
EUR 1.611 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
20:30:00
EUR 295
To bordlamper samt figur, Kina og Japan, 1800/1900-tallet (3)
To bordlamper samt figur af hardwood, Kina og Japan, 1800/1900-tallet. Figur L 22 cm. Bordlampe H 50 cm, rep. ved munding. Cloisonné H 38 cm. (3)
Warennr.: 5497337
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
21:00:00
Figur / Skulptur, chinesisches Pferd, Elfenbein, Anfang 20. Jahrhundert.
Figur / Skulptur, chinesisches Pferd, Elfenbein, Anfang 20. Jahrhundert. Darstellung eines chinesischen Pferdes mit Zaumzeug, auf einem Holzsockel, H.28,5cm, B.22cm, T.8,5cm, altersgemäße Reibespuren, ein Ohr und die Behängung am Hals fehlt, teilweise Farbabrieb und Flecken auf dem Holz.
Warennr.: 5488480
EUR 950 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
21:07:00
EUR 70
Dekoteller / Wandteller / Teller, Messing, Asien
Dekoteller / Wandteller / Teller, Messing mit Kupferintarsien, Asien. Darstellung floraler Elemente im Exterieur, rückseitig mit Herstellerstempel, D.23cm, altersgemäße Reibespuren, minimal berieben.
Warennr.: 5425291
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
21:25:00
EUR 45
Skål porslin Kina
SKÅL, porslin, Kina, modern tillverkning, krackelerad dekor, bottenmärkning, höjd ca 5 cm
Warennr.: 5527077
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 11.12.2019
11:24:00
Sehen Sie mehr
Stor kinesisk figur, 1800/1900-tallet
Stor kinesisk figur af udskåret hardwood med detaljer af ben, okse med to figurer ryggen, tilhørende stand af sortbejdset træ, 1800/1900-tallet. L. 37/46 cm. Hale og horn er limede, tørringsrevner, lille afslag på hale.
Warennr.: 5489818
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 11.12.2019
12:12:00
EUR 114
Samling kinesisk porcelæn (4)
Samling kinesisk porcelæn bestående af: Figur af kat H 15 cm. Figur af hare H 10 cm., Vase H 23 cm. og lågkrukke H 13 cm. 1900'tallet (4)
Warennr.: 5512013
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 11.12.2019
15:39:44
Vas Kina
VAS, porslin, Kina, med Qianlong märke undertill, 1900-talets andra hälft, rödglaserad med guldekor i form av drakar med den flammande pärlan, höjd 48,5 cm.
Warennr.: 5527199
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 11.12.2019
17:02:00
Sehen Sie mehr
To kinesiske fade af porcelæn, Qianlong (2)
To kinesiske fade af porcelæn, dekoreret i blåt med huse i landskab, Qianlong. L. 33-36 cm. Det største med lille chip, (2)
Warennr.: 5524870
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2019
17:02:32
Orientaliska föremål 3 delar
SKÅLAR, 2 st, brons, orientaliska, modern tillverkning, hänklar, bottenstämpling, höjd ca 3-4 cm
Warennr.: 5527204
17:12:00
Sehen Sie mehr
Fire kinesiske asietter af porcelæn, 1700-1800-tallet (4)
Fire kinesiske asietter af porcelæn, 1700-1800-tallet. Ø 13,5-16,5 cm. De største asietter med glasurchips/chips langs kant. (4)
Warennr.: 5524872
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2019
17:25:00
Et par kinesiske stole af elmetræ, 1800/1900-tallet (2)
Et par kinesiske stole af elmetræ, rygge med indlagt dekoration af ben. 1800/1900-tallet. H 93, sædehøjde 47, B 58 cm. (2)
Warennr.: 5497346
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2019
19:40:00
Kina. Vaser, fad samt tallerkner af porcelæn, 1800/1900-tallet (8)
Kina. To vaser af porcelæn, dekoreret i blåt. H 35 og 31 cm. Ene med rep. hele vejen rundt samt hul til ledning. Anden med hårrevne samt hul til ledning. 8-kantet fad med kraftigt restaurering. 5 forsk. tallerkner, nogle med ujævne kanter. (8)
Warennr.: 5502060
19:52:00
Tre kinesiske figurer af håndmalet porcelæn, 1900-tallets første halvdel (3)
Tre kinesiske figurer af håndmalet porcelæn fremstillende tre mænd med forskellige attributter (bonde, fisker, lærd) siddende på klipper. H. 16-17 cm. Den ene (manden i brunt tøj) med afknækket finger. (3)
Warennr.: 5517685
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 11.12.2019
20:03:00
Tre kinesiske vaser af porcelæn, 1800/1900-tallet (3)
Tre kinesiske vaser af porcelæn dekoreret med fugle og figurer, 1800/1900-tallet. H. 36-37 cm. To vaser med små kanthak, en med hårrevne. (3)
Warennr.: 5525225
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 11.12.2019
20:59:00