Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...11»   Waren pro Seite   307 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Pall Kina 1900-tal
PALL, Kina, 1900-tal, porslin, polykrom dekor, höjd ca 44, diameter ca 30, höjd 59 cm
:

Warennr.: 5774625
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
11:19
Sehen Sie mehr
Bojaner KIna 18/1900-tal
BOJANER, 2 st, Kina, 18/1900-tal, med lock, porslin, höjder ca 19 cm

Warennr.: 5774642
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
12:02
Sehen Sie mehr
Bojaner Kina 18/1900-tal
BOJANER, 4 st, Kina, 18/1900-tal, höjd ca 12-14 cm

Warennr.: 5774650
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
12:10
Sehen Sie mehr
Gouache Indopersien 2 st
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): 2 st, Indopersisk, figurscen, gouache, ca 30x21 cm

Warennr.: 5774658
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
12:18
Sehen Sie mehr
Tre japanske fade af porcelæn, 1900-tallet (3)
Tre japanske fade af porcelæn, 1900-tallet. Ø 31-36 cm. Et fad med chips. (3)

Warennr.: 5766256
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
12:21
Kinesisk figur af keramik
Kinesisk figur af delvis glaseret keramik i form af stående kvinde, 1900 tallets anden halvdel. H.75 cm. Afslag ved ene øre, hårrevne sokkel.

Warennr.: 5761212
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
13:00
To opiumspiber, 1900-tallet (2)
To opiumspiber af hhv. sølvholdigt metal og dekoreret ben, L. 28-46 cm. Den ene med knækket stand.

Warennr.: 5773555
13:17
Stort kinesisk fad af porcelæn, 20/21 årh
Stort kinesisk fad af porcelæn, 20/21 årh. Underglasur blådekoreret. med diverse blomster og planter. Fane med elementer i let relief, let tunget kant. Bund med indcirklet sekskaraktermærke; fadet er dog af nyere dato. Ø. 62. H. 8,5 cm.

Warennr.: 5772571
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
13:28
EUR 228
Tre kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet (3)
Tre kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet. H. 30-52 cm. De to mindste med afslag. (3)

Warennr.: 5774190
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
13:57
Porslin Kina
ASSIETT, SKÅL, VINKOPPAR, MINDRE ASSIETT, 5 dlr., porslin, Kina, 18/1900-tal, varierande dekor, diameter ca 7-16 cm

Warennr.: 5774708
14:00
Sehen Sie mehr
Figurin Blanc de Chine Kina
FIGURIN, porslin, Kina, 1900-talets andra hälft, blanc de chine, krackelyr, i form av ämbetsman, höjd ca 31 cm

Warennr.: 5774720
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
14:12
Sehen Sie mehr
Fohundar Kina 1900-tal
FOHUNDAR, 2 st, Kina, 1900-tal, glaserad keramik, höjder ca 13-22 cm

Warennr.: 5774731
14:23
Sehen Sie mehr
Fire kinesiske budai figurer, 1900-tallet (4)
Fire kinesiske budai figurer af porcelæn, 1900-tallet. H. 7-34 cm. (4)

Warennr.: 5761160
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
14:37
2 kinesiske bordlamper af porcelæn, 20 årh (2)
2 kinesiske bordlamper af porcelæn, 20 årh. Emaljedekorerede i farver med bl.a. personer i landskab, blomster og poesi. H. 28 / 56 -57 cm. Stedvise brugspræg & alderspatina, herunder slid. Stedvise glasurfejl (2)

Warennr.: 5754337
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
14:45
Fire asiatiske emner, 1800-1900-tallet (4)
Kinesisk figur af fedsten, kinesisk tallerken af porcelæn, japansk skål af porcelæn, og miniature lågvase/snusflaske, 1800-1900-tallet. H. 2,5-9,5, L. 3-15 cm. (4)

Warennr.: 5736144
14:49
Kina / Asien. 3 bordlamper af porcelæn (3)
Kina / Asien, 20 årh: Tre bordlamper af porcelæn. Emaljedekorerede med bl.a. landskaber, personer, fugle og poesi. Ene med større hårrevne. Stedvise brugspræg & alderspatina, herunder slid. Stedvise glasurfejl. Skærme medfølger. H. 12 og 28. Incl skærm: H. 32 & 67-68 cm. (3)

Warennr.: 5754359
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
15:19
Et par kinesiske hatstands, 1900-tallet (2)
Et par kinesiske hatstands af porcelæn, 1900-tallet. H. 28 cm. Senere monteret til bordlamper. Den ene med hårrevner den anden gennemboret til ledning. (2)

Warennr.: 5770463
16:12
Samling asiatiske emner, 1800-1900-tallet (5)
Samling asiatiske emner best. af: tre dele cloisonne, skæring af sten samt tekande af bronze, 1800-1900-tallet. Mindste vase med afslag. H. 10-25 cm. (5)

Warennr.: 5761363
16:27
Fat 1700-tal Kina
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor i underglasyrblått, längd ca 26 cm

Warennr.: 5774806
16:30
Sehen Sie mehr
Orientalsk figur
Orientalsk figur af bemalet træ i form af stående mand. Fremstår med afskalninger. H. 21 cm.

Warennr.: 5763129
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 21.09.2020
16:44
Buddha, figur af patineret keramik
Buddha, figur af patineret keramik. H. 46, B. 27 cm. Ubrugt. Fremstår som ny. Kan bruges udendørs og tåler frost.

Warennr.: 5761526
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
17:07
Buddha, figur af patineret keramik. H. 41. B. 27 cm. Ubrugt. Fremstår som ny. Kan bruges udendørs, kan tåle frost.

Warennr.: 5759543
17:25
Høj kinesisk gravvogterfigur, Ming
Høj kinesisk gravvogterfigur af delvist bemalet og glaseret lertøj, dekoreret med Fa Hua glasur. Fremstår med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 50 cm. Aldersrelaterede spor.

Warennr.: 5679821
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 21.09.2020
17:31
EUR 161
Skålfat Kina
SKÅLFAT, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820), oval form, dekor i underglasyrblått, längd ca 44 cm

Warennr.: 5774844
18:00
Sehen Sie mehr
Dosa med lock Kina 1800-tal
DOSA MED LOCK, Kina, 1800-tal, emalj, dekor med blommor, lock med figurscen, höjd ca 7, diameter 8 cm

Warennr.: 5774854
18:10
Sehen Sie mehr
Kinesisk vase og bojan (2)
Trompetformet, kinesisk vase af porcelæn dekoreret med kvindefigurer og skrifttegn, slutningen af 1900-tallet. H. 34 cm. Kinesisk bojan af porcelæn, dekoreret i blåt med landskabsmotiv. 1800-tallet. H. 22 cm. (2)

Warennr.: 5773636
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 21.09.2020
18:30
Fat 1700-tal Kina
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), oktagonal form, dekor av rådjurspar vid flod i underglasyrblått, längd ca 26 cm

Warennr.: 5774878
19:00
Sehen Sie mehr
Kinesisk røgelseskar af messing med låg
Kinesisk røgelseskar af messing med låg, 1900 tallets anden halvdel. H.19 cm. Brugsspor, bule, senere skåret hul i siden.

Warennr.: 5764417
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
19:03
Kina. 2 små lågskåle af porcelæn (2)
Kina: 2 små lågskåle af emaljedekoreret porcelæn. Alder ubekendt. Brugsspor med slid & stedvise kantafslag. H. 5, Ø 8 cm. og H. 5, Ø 7 cm. (2)

Warennr.: 5762944
19:07
Gouache Indo-persien 2 st
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR 2 st, omkring 1900, Indopersisk, figurscen, gouache, bildmått ca 32x22 cm

Warennr.: 5774904
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
19:26
Sehen Sie mehr
12345...11»