Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   71 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Naga Buddha statue i bronze
Naga Buddha statue i bronze. 'Buddha i meditation, beskyttet af slangekongen Mucilanda'. Da Buddha på syvende dagen opnåede nirvana antog slangekongen sin menneskeform , bukkede for Buddha og vente tilbage til sit rige. H. 35 cm. B. 14 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6090692
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
11:47
To kinesiske porcelænsvaser 20 årh. (2)
To kinesiske porcelænsvaser: lille vase dekoreret med pagode og bjerglandskab samt skrift H. 17 cm. samt Bojan (låg mangler) dekoreret i farver med blomster og blomstermotiver, H. 28 cm. begge stemplede i bunden og 20 årh. (2)

Warennr.: 6102922
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
14:24
Kinesisk olielampe, H. 29 cm, 1900-tallet?
Kinesisk olielampe af porcelæn, H. 29 cm incl top, 1900-tallet.

Warennr.: 6098585
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
14:56
Kinesiske skåle/dybe tallerkener, 1800-tallet (3)
Kinesiske skåle/dybe tallerkener, 1800-tallet. Ø. 24/27 cm. Fremstår med kantafslag og revner. (3)

Warennr.: 6122893
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
16:02
Kinesisk hatstand, vase og lampe (3)
Sekssidet kinesisk harstand og vase dekoreret i emaljefarver med blomster, figurscener og haner. Samt vase af patineret bronze. 1900-tallet. H. 27-46 cm (ekskl. lampemonteringer). (3)

Warennr.: 6122894
17:02
To kinesiske hatstands / vaser af porcelæn, 1900-tallet (3)
Tre kinesiske hatstands / vaser af porcelæn, 1900-tallet. H 28 - 56cm. Fremstår med brugsspor herunder hårrevne på lampe. (3)

Warennr.: 6120367
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:15
EUR 128
Høj kinesisk vase
Høj kinesisk vase af porcelæn dekoreret med fugle, blomster og bladværk. H. 61 cm.

Warennr.: 6104642
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
18:43
Buddha af bronze
Orientalsk figur af bruneret bronze i form af Buddha siddende på Lotustrone. Antagelig Thailand. H. 11,5 cm.

Warennr.: 6118510
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
18:50
Kinesisk røgelseskar
Kinesisk røgelseskar af messing. Xuande mærke i bund. H. 13 cm, Ø 18 cm.

Warennr.: 6118453
19:11
Par løver af bronze. 20 årh. (2)
Par løver af bronze. 20 årh. H. 61 cm. Fremstår med udendørs patinering. (2)

Warennr.: 6121593
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
19:44
EUR 87
Ming (1368-1644) kinesisk gravvogter figur i form af kriger
Kinesisk gravvogter figur af delvist bemalet lertøj i form af kriger til hest. Fremstår som sædvanlig med originalt løst monteret hoved. Kina, Ming, 1368-1644. H. 31 cm.

Warennr.: 6086344
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
20:01
EUR 349
Paar gourdförmige chinesische Vasen aus Porzellan, 19. Jh. (2)
Paar gourdförmige chinesische Vasen aus Porzellan, 19. Jh. H 40 cm. (2)

Warennr.: 6122879
EUR 1.611 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:51
EUR 1.074
Tre kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet (3)
Tre kinesiske vaser af porcelæn, 1900-tallet. Alle stemplet under bund. H 18, 13 og 10 cm. (3)

Warennr.: 6098536
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:57
Kinesiske håndskårne masker i rosentræ mm. (3)
Et par kinesiske, håndskårne masker i rosentræ, Højde 26,5cm og 27,5 cm, tænder og øjne i ben/ tand (manglende tændersamt øjne), miniaturerumdeler med malerier af hhv. landskab med bjerg og fugle og blomster, H.14,5 cm, Længde 20,5 cm.

Warennr.: 6100521
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
11:54
Kinesisk tallerken samt skål i porcelæn (2)
Kinesisk tallerken i porcelæn, Ø. 25,7 cm, dekoreret med figurer på balancebom, med sjippetov og siddende i gynge samt med blomster og bladranker på orange bund. Mærket på bagsiden. Nyere skål i hvid procelæn med guldkanter og skrifttegn, mærket i bund. H. 6 cm, Ø. 11,6 cm, ant. Kina ...

Warennr.: 6108627
12:42
Kinesisk hatstand / bordlampe
Kinesisk hatstand / bordlampe af porcelæn, polykrom dekoreret med figurscene og skrifttegn, Montage / fatning af messing med ledningsgennemføring. Sign. i bund. H. 28/57 cm. Fremstår med skævhed på bund.

Warennr.: 6116032
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
13:30
Orientalsk Buddha på lotustrone, 20.årh.
Orientalsk Buddha siddende på lotustrone, af patineret messing, 1900-tallet. H. 40 cm

Warennr.: 6121246
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
16:17
Guangxu. Porcelænskål dekoreret med drage.
Guangxu(1871-1908). Porcelænskål dekoreret med grøn femkloet drage. Under bunden Guangu's mærke. ca. 1900. Ø 19 cm.

Warennr.: 6117762
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
18:15
EUR 174
To kinesiske urtepotter (2)
To kinesiske urtepotter af dekoreret af porcelæn. H. 13,5 cm. B. 21 cm. D. 13,5 cm. (2)

Warennr.: 6113277
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
18:20
EUR 349
F.W. Margrett, Craftsman Bangkok. Große Sammlung Silberbesteck (133)
F.W. Margrett, Craftsman Bangkok. Große Sammlung Silberbesteck bestehend aus: 12 Messer je 21 cm, 12 Gabeln je 21 cm, 12 Löffel je 20 cm, 12 Löffel je 18 cm, 12 Gabeln je 20 cm, 12 Messer je 18 cm, 12 Messer mit rostfreien Stahlklingen je 25 cm, 12 Messer mit rostfreien Stahlklingen je 20,5 cm, 1...

Warennr.: 6085813
EUR 3.758 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
18:50
EUR 2.685
Thailandsk skrin af sølv, 1900-tallet
Thailandsk skrin af sølv, 1900-tallet første halvdel. Rigt dekoreret i relief med blomster og kartoucher med mytologiske figurfremstillinger, inderside beklædt med træ. Mål: 10 x 24 x 14 cm. Vægt ca. 1000g.

Warennr.: 6091194
18:55
EUR 403
Japanske erotiske tryk på silke (12)
Japanske erotiske tryk på silke af ældre dato. 15,5 x 22,5 cm ( 22,5 x 31,5cm ( indrammet i nyere rammer ) (12)

Warennr.: 6106670
EUR 671 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
19:40
EUR 430
Fire japanske akvareller (4)
Fire japanske akvareller med fugle og blomstermotiver. dekoreret med kalligrafi og kunstnersignatur. 1900-tallet. Lysmål 31x31 cm. (4)

Warennr.: 6118999
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
19:50
Unyusei. Kinesisk landskab, koloreret litografi, 1800-tallets slutning
Kinesisk landskab, koloreret litografi, sign. Unyusei, 1800-tallets slutning. 119 x 32 cm. Uden ramme. Fremstår restaureret, monteret på støttepapir, pletter, små huller.

Warennr.: 6090595
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:03
EUR 121
Kinesisk landskab, koloreret litografi, sign. Unyusei, 1800-tallets slutning. 119 x 32 cm. Uden ramme. Fremstår restaureret, monteret på støttepapir, pletter, små huller og revner.

Warennr.: 6090589
20:06
EUR 121
Vishnu figur af patineret bronze, Indien 1800-tallet
Vishnu figur af patineret bronze med fire hoveder og otte arme, Indien 1800-tallet. H. 12 cm. Udfyldt. Fremstår med patina.

Warennr.: 6085356
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:09
EUR 268

Warennr.: 6090588
20:12
EUR 121

Warennr.: 6090590
20:15
EUR 121

Warennr.: 6085295
20:18
EUR 121
Tre asiatiske figurer (3)
Tre asiatiske figurer i form af en thailandsk tempeldanserinde af patineret metal h.49 cm, Buddhafigur af hardwood h.18,5 cm og lille Buddhahoved af kunststen på sokkel af træ samlet h.23 cm.

Warennr.: 6123100
20:19
123»