Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Penselvas Kina
PENSELVAS, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, cylinderformad, dekor av figurscen vid trädgårdsklippa i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kalligrafi, botten med sigillmärke, höjd ca 28 cm
Warennr.: 5276390
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:00:00
Sehen Sie mehr
Vas porslin Kina
VAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, balusterformad, dekor av parställda drakar vid den brinnande pärlan i underglasyrblått, botten med Kangxis fyra karaktärers märke, höjd ca 23 cm
Warennr.: 5276423
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:16:00
Sehen Sie mehr
Vas porslin Kina
VAS, porslin, Kina, omkring sekelskiftet 1900, celadonglasyr, dekor av man med vattenbuffel i underglasyrblått, höjd ca 24 cm
Warennr.: 5276445
12:10:00
Sehen Sie mehr
Kalebasvaser Kina 1800-tal
KALEBASSVASER, 2 st., Kina, porslin, 1800-tal, dekor i underglasyrblått, höjd ca 24,5 cm
Warennr.: 5276461
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22.03.2019
12:42:00
Sehen Sie mehr
Kina / Asien. Samling vaser m.m. af porcelæn (13 dele)
Kina / Asien. Samling vaser, bægre/kopper, flaske, samt skålsæt m. integrerede skåle i forskellige størrelser af porcelæn. Alle højst antageligt fra 20. årh. Mål ca. Sæt: Ø 18 - 5 cm.. Højeste vase 19 cm. Kop/bæger H. 10 cm. (13 dele) Een vase med revne øverst. Denne vare er en del af et større ...
Warennr.: 5259237
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 22.03.2019
14:47:00
Rökelsekar Kina
RÖKELSEKAR, porslin, Kina, 1900-tal, Kangxistil, dekor av reserver med uppställda ting samt kalligrafi i underglasyrblått, diameter ca 21, höjd 12 cm
Warennr.: 5276528
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
15:28:00
Sehen Sie mehr
Lille kinesisk fad af porcelæn, 1900-tallet
Lille kinesisk fad af porcelæn dekoreret i emaljefarver med fugle i et træ, 1900-tallet. Ø 17,5 cm.
Warennr.: 5274636
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
15:46:00
Fat Japan Imari
FAT, porslin, Japan, 1900-talets första hälft, Imari, dekor av reserver med fohund och fågel på terrass i järnoxid, emaljfärger samt guld, centrumspegeln med bambu och tall i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 47 cm
Warennr.: 5276579
17:30:00
Sehen Sie mehr
Kinesisk lampe samt seks tallerkner, 1900 tallet (7)
Kinesisk porcelæn rigt dekoreret i farver og guld med familliemotiver; lille bordlampe H. 17 cm., samt seks tallerkner Ø 25 cm., 1900 tallet (7)
Warennr.: 5277294
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
18:04:00
EUR 268
Skål och skålfat Kina Song
SKÅLFAT, SKÅLAR, 6 dlr., lergods, Kina, Song (960-1279), och Vietnam, celadon samt grön glasyr, diameter ca 11-17 cm
Warennr.: 5276612
18:38:00
Sehen Sie mehr
Krus Kina Song/Jin
KRUS, stengods, Kina, Song (960-1279), svagt ovoid cylinderform, svartbrun glasyr, höjd ca 25 cm
Warennr.: 5276632
19:26:00
Sehen Sie mehr
Lackask Kina
ASK, lackarbete, Kina, 1900-tal, dekor av mullbär och pion, invändigt med blå emalj, diameter ca 14, höjd 9 cm
Warennr.: 5276647
19:56:00
Sehen Sie mehr
Koenig & Lengsfeld, Tyskland. Figur i form af ægyptisk kvinde, omkr. 1900
Figur i form af ægyptisk oldtidskvinde bærende på krukke og med halvt afklædt overkrop, udført af bemalet terracotta, signeret F. Koenig samt med producentstempel for Koenig & Lengsfeld, Tyskland omkr. 1900. H. 90 cm. Fremstår med mindre reparationer fx på et øjenlåg, malingsafskalninger, små ...
Warennr.: 5263101
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:10:00
EUR 201
Skulptur Kina
SKULPTUR, trä, Kina, 1900-tal, i form av Buddha, polykromt bemålad, höjd ca 50 cm
Warennr.: 5276662
20:26:00
Sehen Sie mehr
Skålfat Kina Song
SKÅLFAT, lergods, Kina, Song (960-1279), grön glasyr, dekor i relief av blommor, diameter ca 16 cm. . PROVENIENS: Gustaf Hilleström collection
Warennr.: 5276672
20:46:00
Sehen Sie mehr
Kinesisk røgelseskar af patineret metal, 1900-tallet
Kinesisk røgelseskar af patineret metal, tre ben med masker og lågknop i form af fohund, stående på stand af udskåret og sortmalet træ, 1900-tallet. H. 42 cm. Vægt ekskl. stand 5,84 kg. Fremstår med afslag på låg.
Warennr.: 5268513
20:50:00
EUR 255
Kinesisk fad af porcelæn i 'Famille verte' stil, 1900-tallet
Kinesisk fad af porcelæn i 'Famille verte' stil, 1900-tallet. Ø 36,5 cm. Enkelte brændningsfejl.
Warennr.: 5276374
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
11:09:00
EUR 128
RULLMÅLNING, Kina, 1900-tal.
RULLMÅLNING, Kina, 1900-tal. Målningens mått 105x52 cm, totalt pappersmått 180x63 cm
Warennr.: 5277927
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
12:04:00
Sehen Sie mehr
Fire thailandske figurer, 1900-tallet (4)
Fire thailandske figurer, 1900-tallet. H. 7-15 cm. Buddha af afslag på top. (4)
Warennr.: 5272057
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
12:10:00
Fat Kina 1700-tal
FAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), dekor av kartusch med pion samt bambu i underglasyrblått, brättet med lambrekängbård och stiliserade blommor, diameter ca 35 cm
Warennr.: 5277951
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
13:04:00
Sehen Sie mehr
Kinesisk scroll med kalligrafi og stempler, 18/1900-tallet,
Kinesisk scroll med kalligrafi og stempler, 18/1900-tallet, B. 53 cm., L. ca. 165 cm. Foldemærker og aldersrelaterede slitage.
Warennr.: 5278689
13:39:00
Paar chinesische Boys, Famille Verte, 18./19. Jh. (2)
Paar chinesische Boys, Famille Verte, stehend jeweils mit Vase mit Blumen, 18./19.Jh. H. 27 cm. Einer mit Bestoßungen an den Blumen. (2)
Warennr.: 5203176
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
14:02:00
EUR 322
Cloisonné Hirsch-Paar (2)
Chinesisches Cloisonné Hirsch-Paar. Gefertigt in der Zellenschmelz-Technik aus Metall und Glasstaub. Die Figuren dienen als Behältnisse (Dosen), die Deckel am Rücken sind aufgesetzt und lassen sich abnehmen. Maße je ca.: 27,5 x 13 x 26,5 cm. Die Figuren befinden sich in einem ...
Warennr.: 5257117
EUR 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
15:31:00
EUR 500
Kinesisk vase af porcelæn
Kinesisk vase af porcelæn, polykromt dekoreret med figurer, blomster og mønstre. H. 47 cm. Stemplet i bund. Fremstår med små hårrevner og reparation i toppen.
Warennr.: 5257643
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
15:51:35
Cloisonné Taubenpaar (2)
Chinesisches Cloisonné Taubenpaar. Gefertigt in der Zellenschmelz-Technik aus Metall und Glasstaub. Die Figuren dienen als Behältnisse (Flakons), der Köpfe sind aufgesetzt und lassen sich abnehmen. Maße je ca.: 18,5 x 11 x 15 cm. Die Figuren befinden sich in einem altersgemäßen Zustand mit ...
Warennr.: 5257127
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
16:26:00
EUR 250
Cloisonné Wachtel-Paar (2)
Chinesisches Cloisonné Wachtel-Paar. Gefertigt in der Zellenschmelz-Technik aus Metall und Glasstaub. Die Schnäbel sind aus Tigerauge (Quarz) gefertigt. Die Figuren dienen als Behältnisse (Dosen), die Oberkörper sind aufgesetzt und lassen sich abnehmen. Maße je ca.: 6,5 x 9 x 15 cm. Die ...
Warennr.: 5257132
EUR 300 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
16:26:00
Samling japanske træsnit, ultimo 1800-tallet (6)
Samling japanske tryk med motiver i form af dyr og figurscener, oprindeligt blade fra bog, træsnit på japanpapir, originale midterfolder, Japan ultimo 1800-tallet. 22 x 31 cm. Uindr. Spor efter tidligere ophæng. Nogle blade med folder ved kant. (6)
Warennr.: 5235558
16:30:00
Japansk røgelseskar af bronze, 1800/1900-tallet
Japansk røgelseskar af patineret bronze, 1800/1900-tallet. H. 5,5, Ø 13,5 cm. Vægt 504 gr. NB. Beskrivelse rettet.
Warennr.: 5260423
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
16:58:07
EUR 268
Cloisonné Schildkröten- / Vasen-Paar (2)
Chinesisches Cloisonné Schildkröten / Vasen-Paar. Gefertigt in der Zellenschmelz-Technik aus Metall und Glasstaub. Die Figuren dienen als Vasen, die Vasen am Rücken sind aufgesetzt und lassen sich abnehmen. Maße je ca.: 34 x 23 x 41 cm. Die Figuren befinden sich in einem altersgemäßen ...
Warennr.: 5257113
EUR 1.500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
17:26:00
EUR 750
Japansk olielampe udf. som Buddha
Japansk olielampe i form af siddende Buddha. bronzepatineret metal. Taisho. (ca. 1920). H 11 cm.
Warennr.: 5261210
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:00:00
 1 2 3 4 5 6 7  >>