Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Poul Henningsen. Paar PH 4,5/3 Außenwandleuchten (2)
Poul Henningsen. Paar PH 4,5/3 Außenwandleuchten mit Schirmen aus Kupfer, Ø 45 cm. Entwurf: 1966. Ausführung: Louis Poulsen. Eine mit Krakelüren innen. Ansonsten normaler, durch Einsatz im Freien bedingter Verschleiß. (2)
Warennr.: 5496726
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
21:00:00
EUR 644
Alfred Homann & Ole V. Kjær. Nyhavn udendørs væglampe af patineret kobber
Alfred Homann & Ole V. Kjær. Nyhavn udendørs væglampe af patineret kobber. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 31 cm. Fremstår med patina.
Warennr.: 5497442
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 17.11.2019
18:05:00
EUR 201
Warennr.: 5497440
18:10:00
EUR 215
Paar große Außenleuchten / Wandlaternen der 1950er Jahre in Messing (2)
Paar Wandlaternen / Außenleuchten der 1950er Jahre. Konstruktion aus Messing mit Einsätzen aus klarem Glas, ausgestattet mit drei Lampenfassungen E 27. Maße ca. H. 59 cm, B. 39 cm, T. 41 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, Messingoberflächen zum Teil stark patiniert, eine Leuchte weist einen ...
Warennr.: 5423978
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
20:58:00
EUR 85
Erik Buch. Samling udendørslamper (4)
Erik Buch. Samling udendørslamper, produceret for Erik Buch Interieur, Gentofte. Galvaniseret stål og glas. H27 fatning. H. 70 cm. Fremstår med spor efter vejrlig. (4)
Warennr.: 5498311
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 17.11.2019
21:01:00
Peter Bysted Louis Poulsen
PETER BYSTED, trädgårdslampor, 1 par, Louis Poulsen, Danmark, stomme i cortenstål och rostbehandlat järn, höjd ca 173 cm
Warennr.: 5501384
EUR 1.393 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 18.11.2019
19:18:00
Sehen Sie mehr
Parklamper, trearmet i aluminium (2)
Parklamper, trearmet, Fremstillet i pulverlakeret aluminium i grøn med patineretlook med glas i lamper. H. 215 cm. Fremstår i original emballage. (2)
Warennr.: 5373777

Neuware
EUR 376 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19.11.2019
18:00:00
Parklamper, trearmet, Fremstillet i sort pulverlakeret aluminium med glas i lamper. H. 215 cm. Modelfoto. Fremstår i original emballage. (2)
Warennr.: 5277684

Neuware
20:40:00
Lampeproducent. Par udendørs væglampe, kobber (2)
Lampeproducent. Par udendørs væglampe af patineret kobber og klart glas. Ø 28 cm. (2)
Warennr.: 5500469
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 20.11.2019
18:37:00
Thorn, udendørslamper i kobber (2)
Thorn. Par udendørslamper / væglamper af patineret kobber med kuppel af glas. H. 55 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Warennr.: 5501800
EUR 349 DK, Kolding, Trianglen 21.11.2019
17:43:00