Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   17 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Horn. Bed/havelamper (2)
Horn. To have/bedlamper af patineret kobber, H. 100- 104 cm. Én lampe mangler glaskuppel samt fod. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (2)

Warennr.: 5716208
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:36
Udendørslamper, Louis Poulsen, Nyhavn af Alfred Homann & Ole V. Kjær (2)
Alfred Homann & Ole V. Kjær for Louis Poulsen, Nyhavn udendørslamper af patineret kobber & glas & m/ monogram, Ø 31 cm. L. 43 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. ridser m.m. (2)

Warennr.: 5733732
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
19:11
EUR 322
Henning Larsen. Gadelampe af patineret metal, model HL590
Henning Larsen. Gadelampe af patineret metal, model HL590. H. ca. 250 cm. Fremstår med mærker, patina og enkelte manglende plader i stammen.

Warennr.: 5733573
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
19:17
Poul Henningsen. PH4,5/3 udendørs væglampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4,5/3 udendørslampe med skærme af kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor, manglende skrue, nye topskruer, uens patinering.

Warennr.: 5732369
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08.08.2020
EUR 242
Poul Henningsen. PH 4,5/3 udendørslampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4,5/3 udendørslampe med skærme af patineret kobber. Formgivet i 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Fremstår med brugsspor / patineret, nye skruer.

Warennr.: 5732368
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08.08.2020
20:44
EUR 403
Lampa för utomhusbelysning
LAMPA, för utomhusbelysning, (saknar stång) 1900-talets mitt, skärm i gul plast, tak i koppar, höjd ca 53, diameter 72 cm

Warennr.: 5733367
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
21:58
Sehen Sie mehr
Horn. To udendørslamper af patineret metal (2)
Horn. To udendørslamper af patineret metal. H. 48 cm. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 5721315
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 09.08.2020
15:25
Tre Københavnerlamper i lille størrelse (3)
Tre københavnerlamper, produceret af Philips Danmark, af patineret glasfiber. Ø 38 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz. com indestår ikke for funktionaliteten. (3)

Warennr.: 5730379
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 09.08.2020
18:04
Fog & Mørup. 'Termolight' pendel
Fog & Mørup. 'Termolight' pendel af metal, Ø ca. 38 cm, monteret med varmelegeme til varmeafgivelse. Fremstår med brugsspor og smuds.

Warennr.: 5734252
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 09.08.2020
18:17
Peter Bysted for Louis Poulsen. Rubbie Pullert
Peter Bysted. Udendørslampe, beklædt med sort gummi, afskærmning af klar polykarbonat. Fremstillet hos Louis Poulsen, model Rubbie Pullert. H. 72 cm. Udstillingsmodel, antageligt placeret udendørs.

Warennr.: 5677688
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09.08.2020
18:55
Poul Henningsen. PH Akademi væglampe
Poul Henningsen. PH Akademi væglampe af forkromet metal med 3/2 skærmsæt af opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. med brugsspor.

Warennr.: 5714165
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 09.08.2020
19:49
Jens Møller-Jensen for Louis Poulsen. Albertslund Maxi Lygte lygtepæl / Mastetop
Jens Møller-Jensen. Mastetop / lygtepæl med overskærm af formpresset glasfiber, afskærmning af klar polykarbonat, armaturhus og fod af støbt aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen, model Albertslund Maxi Lygte. H. 400 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Warennr.: 5677714
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10.08.2020
18:36
Carsten Fischer / Henning Larsen for Louis Poulsen. LP Capsule Lygtepæl / Mastetop
Carsten Fischer / Henning Larsen. Lygtepæl / Mastetop med underskærm af klar polykarbonat, overskærm af opal PMMA, armaturhus og fod af støbt aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen, model LP Capsule. H. 360 cm. Udstillingsmodel, minimale brugsspor.

Warennr.: 5677716
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10.08.2020
18:54
Poul Henningsen. PH 4½ 4 udendørs lampe af kobber
Poul Henningsen. PH4½ 4 udendørs væglampe med skærme af patineret kobber, Ca. H. 22, Ø. 48 cm. Formgivet 1966. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor og patina.

Warennr.: 5732454
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 11.08.2020
19:11
EUR 1.477
Par udendørslamper af galvaniseret metal (2)
Et par udendørslamper af galvaniseret metal, inderskærm af glas, H. 18 Ø ca. 24 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Warennr.: 5735811
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.08.2020
20:55
Vilhelm Lauritzen. 'Kastrup Lufthavn Væglampe', tidlig model
Vilhelm Lauritzen 1894-1984. 'Kastrup Lufthavn Væglampe' eller 'Kastruplampen', konkav skærm af zink med kuppel af opaliseret glas. Tegnet til Kastrup Lufthavn i 1930'erne. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 33 cm. Fremstår renoveret.

Warennr.: 5732346
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12.08.2020
17:19
Jens Ammundsen og Jens Gudum for Louis Poulsen. Terminal lygtepæl / mastetop
Jens Ammundsen og Jens Gudum. Lygtepæl / mastetop med overskærm af mørkegrå, optrukket aluminium, reflektor og bundreflektor af aluminium, afskærmning af klar polykarbonat. Fremstillet hos Louis Poulsen, model Terminal. H. 410 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor.

Warennr.: 5723078
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 12.08.2020
18:55