Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Herbertz kniv i damuskus stål
Herbertz kniv med blad af damuskus stål og skæfte af palisander. Længe 23 cm. bladlængde 12 cm. i skede af kernelæder. kommer i pose fra "Kniv-Per"
Warennr.: 5485255
EUR 349 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
15:43:00
EUR 148
To indiske sabler (2)
To indiske sabler i skeder. Begge sabler er med dekoreret klinger. L. 90 cm. Med rust. blankvåbentilladelse er påkrævet.
Warennr.: 5485781
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
16:57:00
Nimcha
NIMCHA, Marocko, klinga med två blodrännor, klingan stämplad Zaoué samt med kartusch, parerstänger i stål, kavel av horn, längd ca 103 cm
Warennr.: 5499961
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:15:00
Sehen Sie mehr
Nimcha
NIMCHA, 1800-tal, Marocko, fäste av horn, klinga med flertalet stämplar, klingans längd ca 76, total längd ca 89 cm
Warennr.: 5499962
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:16:00
Sehen Sie mehr
Tulwar och pulouar
TULWAR, indiskt, PULOUAR, indiskt/afghanistanskt, 18/1900-tal, förgyllda fästen, längd ca 58 resp. 89 cm
Warennr.: 5499964
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:18:00
Sehen Sie mehr
Kindjal
KINDJAL, daterad 1897, klinga med blodränna, fäste med kavelplattor av horn och beslag i vitmetall, balja klädd i svart skinn med två dekorerade beslag i vitmetall, längd ca 44 cm
Warennr.: 5499965
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:19:00
Sehen Sie mehr
Karud
KARUD, 1800-tal, klinga med damaskering, förstärkt rygg, kavel i horn, längd ca 45 cm
Warennr.: 5499967
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:21:00
Sehen Sie mehr
Wahabite Jambiya
WAHABITE JAMBIYA, saudiarabisk, 1900-tal, balja delvis klädda med plåt i vitmetall och mäsing, längd ca 48,5 cm
Warennr.: 5499968
14:22:00
Sehen Sie mehr
Tonkin
TONKIN, vietnamesiskt, Nguyen dynasty (1802-1945), svagt böjt fäste med kavel i sköldpaddsskal, balja med tre rikt dekorerade beslag i låghaltigt silver samt med inläggningar i pärlemo av växter och fjärilar, längd ca 76 cm
Warennr.: 5499970
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:24:00
Sehen Sie mehr
Sewar
SEWAR, malaysisk /indonesisk, 1800-talets slut, ciselerat fäste i silver, balja med återkommande beslag i silver samt i trä och horn, längd ca 28 cm
Warennr.: 5499971
14:25:00
Sehen Sie mehr
Kris Bali
KRIS, 1900-tal, Bali, äldre vågig damaskerad klinga, stålskuret närmast fästet, beslag med glasstenar, traditionellt skuret fäste, träbalja med skuren dekor, längd ca 53 cm
Warennr.: 5499972
14:26:00
Sehen Sie mehr
Kris
KRIS, sent 1800-tal, Madura, vågig damaskerad klinga, stålskuren närmast fästet, fäste av skuret ben med dekor av bevingad häst, balja i skuret trä, längd 41,5 cm
Warennr.: 5499973
14:27:00
Sehen Sie mehr
Katzbalger 1800-tal
KATZBALGER, sekelskiftet 1800/1900, sannolikt Tyskland, i 1500-talsutförande, kavel med lindad metalltråd, läderbalja, klingans längd ca 58, total längd 76 cm
Warennr.: 5499975
14:29:00
Sehen Sie mehr
Värja England 1600-tal
VÄRJA, omkring 1600-talets mitt, England, tillverkarstämpel, bladets längd ca 80, total längd 97 cm
Warennr.: 5499976
14:30:00
Sehen Sie mehr
Vänsterhandsdolk
VÄNSTERHANDSDOLK, spansk, tveeggad klinga, delvis tandad, parerplåt med graverad dekor, märkt, bladets längd ca 42, total längd 53,5 cm
Warennr.: 5499977
14:31:00
Sehen Sie mehr
Vänsterhandsdolk
VÄNSTERHANDSDOLK, 1600-tal, spansk, tveeggad klinga delvis tandad,slät parerplåt, insida parerplåt med pålagd dekor, märkt, bladets längd ca 44, total längd 56 cm
Warennr.: 5499978
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:32:00
Sehen Sie mehr
Vänsterhandsdolk
VÄNSTERHANDSDOLK, 1600-tal, grepp med lindad koppartråd, räfflad och lätt oval knapp, blad med rikligt graverad dekor, total längd ca 43 cm
Warennr.: 5499979
14:33:00
Sehen Sie mehr
Pluggbajonett
PLUGGBAJONETT, troligen spansk, 1800-tal, grepp i mässing och horn, balja i svart läder med mässingsbelsga, längd ca 39 cm
Warennr.: 5499982
15:01:00
Sehen Sie mehr
Värja
VÄRJA, 1700-talets andra hälft, förgylld mässingsfäste, stukatklinga med blånerad och förgylld dekor, längd ca 103 cm
Warennr.: 5499987
15:06:00
Sehen Sie mehr
Skålrapir 1700-tal
VÄRJA, 1700-talets senare del, Spanien, skålrapir eller Bilbo, daterat 1791, bladets längd ca 88, total längd 104 cm
Warennr.: 5499988
15:07:00
Sehen Sie mehr
Värja 1700-tal
VÄRJA, troligen fransk, 1700-tal, förgyllt mässingsfäste med dekor av rocailler, längd ca 96 cm
Warennr.: 5499989
15:08:00
Sehen Sie mehr
Värja
VÄRJA, troligen fransk, 1800-talets första hälft, klinga med gravera dekor, förgyllt mässingsfäste dekorerat med trofégrupp, nätskurna kavelplattor, längd ca 96 cm
Warennr.: 5499990
15:09:00
Sehen Sie mehr
Sabel napoleonsk
SABEL, pallasch, Frankrike, an XIII, för dragon, Klingenthal, fäste och klinga med stämplar bl.a. Versailles, klingans rygg med inskription "M F Imp (le) du klingenthal avril 1812", total längd ca 112 cm
Warennr.: 5499991
15:10:00
Sehen Sie mehr
Kavallerisabel Frankrike
SABEL, Fransk, m/1854, för dragon, Klingenthal, klingans längd ca 96, total längd 112 cm
Warennr.: 5499992
15:11:00
Sehen Sie mehr
Officerssabel Ryssland
SABEL, rysk, för officer, m/1881, klingan märkt med bl.a. ryska dubbelörnen och dateringen 1903, balja i svärtat läder, doppsko och beslag av mässing, klingans längd ca 78, total längd 92 cm
Warennr.: 5499993
15:12:00
Sehen Sie mehr
Sabel m/1881 för dragonmanskap
SABEL, rysk, m/1881 för dragonmanskap, klingan märkt med bl.a. ryska dubbelörnen och dateringen 1909, fästet med datering 1908, balja i svärtat läder, doppsko och beslag av mässing, portopé, längd ca 101 cm
Warennr.: 5499994
15:13:00
Sehen Sie mehr
3 blankvåben med skede.
3 blankvåben med skede. TL henholdsvis 85 cm, 47 cm og 44 cm. Blankvåbentilladelse kræves.
Warennr.: 5497055
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 17.11.2019
15:25:00
Yari
YARI, 3 st, Edo, sammonterade på sockel, höjd inkl sockel ca 38,5 cm
Warennr.: 5500014
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
15:33:00
Sehen Sie mehr
Wakizashi
WAKIZASHI, shinto, mei, nagasa 44 cm, tsuba i järn, 2 udda menuki, habaki av koppar, svartlackerad saya, total längd ca 65 cm
Warennr.: 5500017
16:01:00
Sehen Sie mehr
Bardisan
BARDISAN, svensk, kallad m/1697, på kortad stång, längd 222 cm
Warennr.: 5500040
16:24:00
Sehen Sie mehr
123»