Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
  ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Wakizashi
WAKIZASHI, nagasa 37,5 cm, iron tsuba, lacquered saya with mon marks and kodzuka
Warennr.: 5278008
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
15:22:00
Sehen Sie mehr
Tysk hirschfænger, 1900-tallet
Tysk hirschfænger, 1900-tallet. Totallængde: 49 cm. Klinge graveret med jagtmotiver og stemplet Solingen. Skede og frø af sort læder. Fremstår med brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Warennr.: 5280904
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:56:00
EUR 101
Saufeder / Waffe / Stangenwaffe / Lanze, Metall, Holz und Leder
Saufeder / Waffe / Lanze, Metall, Holz und Leder, hölzerner Griff mit Lederband umgewickelt, mit Knocken dekoriert, eiserne Klinge, L.165 cm, B. (Klinge) 8cm, altersgemäße Reibespuren, kleine Kratzer.
Warennr.: 5224872
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
21:55:00
4 harpuner.
4 harpuner. TL 67 cm.
Warennr.: 5262934
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 24.03.2019
16:30:00
To buer samt pusterør (20)
Buck Trail Cougar T/D jagtrecurve bue 30-60 Lbs., med tilbehør. Hhåndlavet takstræs langbue samt 16 løse pile,. Dertil pusterør med 11 pile i æske. (20)
Warennr.: 5279110
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24.03.2019
18:15:00
EUR 87
Dansk sabel (2)
Dansk sabel med tilhørende læderskede. Fremstår med brugsspor, klinge med kraftige brugsspor. Klinge med VIVAT samt rester af dansk våbenskjold. TL 92 cm. Kan ikke komme helt ned i skeden. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 5279704
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25.03.2019
18:25:00
EUR 161
Sammelmesser / Künstlermesser von Puma Solingen (2)
Sammelmesser / Künstlermesser aus der Manufaktur Puma Solingen. Klappmesser / Taschenmesser mit einem Heft (Griffstück) aus Bein, das Griffstück ist jeweils verziert mit einer handgefertigten Einlegearbeit aus Silber. Länge jeweils ca.: 10,4 cm, Klinge 7,2 cm. Die Messer befinden sich in ...
Warennr.: 5238118
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25.03.2019
21:10:00
EUR 200
Engelsk kavalerisabel ca. 1800, med graveringer
Engelsk kavalerisabel ca. 1800, med graveringer i klingen. Længde: 99 cm. Stemplet Runkel Sohlingen. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Warennr.: 5283677
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 26.03.2019
20:49:00
En samling på otto bajonetter. (8)
En samling på otte tyske, franske og engelske bajonetter. fremstår med brugsslitage. L. 26 til 60 cm. Blankvåbentilladelse påkræves. (8)
Warennr.: 5272159
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
20:59:46
Artillerisabel for Beredne M 1869
Artillerisabel for beredne M 1869 "mindre 1" med skede. KL. ca 83 cm OAL 96 cm. Fremstår med skarpsleben og med aldersspor; skæftets læderbevikling revnet og med mangler. Stemplet på parerbøjlen G.T.P.1. 48 samt 165. Skeden Stemplet R.A.M 4.2.; Gennemstreget/overrulleteret G.T.L.4.5.2. og ...
Warennr.: 5282639
EUR 349 DK, Herning, Engdahlsvej 27.03.2019
19:47:00
Africana. Kongolesisk spyd, 1900-tallet
Africana. Spyd af metal og træ, Kongo, 1900-tallet. L. blad ca. 77 cm. Total L. 192 cm. Aldersrelaterede spor. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 3923122
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 27.03.2019
20:16:00
Kringle. Håndlavet kniv.
Kringle. håndlavet kniv med klinge af Sandvik 12C27 stål. Skæfte af Bøffelhorn samt håndlavet skede af Sort kærnelæder. L 18 cm. Bladlængde 8,7 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Warennr.: 5244980
EUR 255 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27.03.2019
20:19:00
EUR 87
Bowie chopper fremstillet af Salem Straub
Bowie chopper kniv af Salem Staub KL 36 cm OAL 50 cm. Salem Staub kniv i "explosion mulitbar" Damascus-mønster som er fuld integral; dvs. klinge, parerstang og skafttunge er håndsmedet i ét stykke - en yderst krævende smedeproces der fordrer ekstrem akuratesse. Kniven har aftagelige grebsskaller ...
Warennr.: 5283904
EUR 3.356 DK, Herning, Engdahlsvej 28.03.2019
19:54:00
EUR 1.678
Katana mumei
KATANA, mumei, nagasa 56 cm, iron tsuba, black laquered saya
Warennr.: 5284879
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29.03.2019
12:26:00
Sehen Sie mehr