Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   6 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Sabel med greb af sortlakeret træ
Sabel med greb af sortlakeret træ, klinge af stål med hulslibning, klinge længde 65 cm, total længde 79 cm, fremstår med brugsslitage uden skede, og uden stempler, 1800-tallets midte. Blankvåbentilladelse kræves.

Warennr.: 6116650
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
18:08
Dansk officer sabel model 1950,
Dansk officer sabel model 1950, greb med rokkeskind og beviklet snoet tråd, blank kurv, skede delvis af sort læder med to bæreringe, klinge mærket Krone FMI samt Carl Eickhorn Solingen, klinge længde 81cm total længde 96,5 cm. Fremstår med minimal brugsslitage, lærreds pose medfølger. ...

Warennr.: 6122733
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
19:08
EUR 349
Dansk officer sabel model 1950, greb med rokkeskind og beviklet snoet tråd, kurv af messing, blank skede med to bæreringe, klinge mærket Krone FMI samt Carl Eickhorn Solingen, klinge længde 82,5cm total længde 101 cm. Fremstår med minimal brugsslitage, kurv med tryk, lærreds pose medfølger. ...

Warennr.: 6122724
19:09
EUR 295
Dansk sabel med metalskede, 1800-tallets midte
Dansk sabel med metalskede, 1800-tallets midte. Totallængde: 97 cm. Klingen rigt graveret. Skede med to bæreringe. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Warennr.: 6094375
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:05
EUR 268
Dansk skibshuggert og sabel (2)
Dansk skibshuggert model 1849 samt sabel. L: 80 og 84 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til blankvåben påkrævet.

Warennr.: 6124337
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:17
EUR 134
Dansk og fransk blankvåben (2)
Fransk 1878 bajonet, dansk artillerisabel model 1802 TL 90 cm. Brugsspor samt hak i klingen. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)

Warennr.: 6124272
EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.11.2021
20:50