Kategorie  Schätzpreis
12» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Nimcha
NIMCHA, Marocko, klinga med två blodrännor, klingan stämplad Zaoué samt med kartusch, parerstänger i stål, kavel av horn, längd ca 103 cm
Warennr.: 5525777
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
14:30:00
Sehen Sie mehr
Knivar
KNIVAR, 5 st, 18/1900-tal, bestående av 1 Erik Frost, Mora, laminerat stål, samt 4 omärkta knivar, längd ca 5-31 cm
Warennr.: 5527105
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11.12.2019
12:36:00
Sehen Sie mehr
Dragonsabel / Shaska Ryssland 1881
DRAGONSABEL / SHASKA, modell 1881, för soldat, Ryssland, handtag i trä och mässing, stämplad, klingans längd ca 86, total 101 cm
Warennr.: 5527156
EUR 565 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11.12.2019
15:08:00
Sehen Sie mehr
Kindjal ottmanska riket 1800-talets slut
KINDJAL, Ottmanska riket, Turkiet, 1800-talets slut, handtag i buffalohorn, dekorerat med silver och korall, klinga med inskription i silver, 2 blodrännor, klingans längd ca 46, total 66 cm
Warennr.: 5527163
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11.12.2019
15:22:00
Sehen Sie mehr
Sabel sjöofficer
SABEL, svensk, m/1915 för sjöofficer, märkt E. Svalling Eskilstuna,svart läderklädd balja med tre förgyllda mässingsbeslag, portopé, ca längd 88 cm
Warennr.: 5527239
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11.12.2019
18:36:00
Sehen Sie mehr
Fransk, kavaleri Sabel M 1822
Fransk, kavaleri Sabel M 1822, greb af skind beviklet med snoet messingtråd, skede af jern. Klingeryg med Inskription, tidlig model fra 1824. KL. 92 TL. 106 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 5514408
EUR 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 11.12.2019
20:25:00
Laguiole fällkniv
LAGUIOLE, fällkniv, Frankrike, handtag i valnöt samt detaljer i mässing, svart läderetui med slip och mindre fällkniv, numrerad 728603BZ, längd utfälld ca 22, längd på etui ca 14 cm
Warennr.: 5528298
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12.12.2019
19:02:00
Sehen Sie mehr
Sabel modell 1893
SABEL, modell 1893, E. Svalling Eskilstuna, klingan märkt "E. SVALLING ESKILSTUNA , J.V J.E", total längd inkl balja 110 cm, klingans längd 93 cm
Warennr.: 5528575
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 13.12.2019
13:06:00
Sehen Sie mehr
To franske 'gravkors' (2)
To franske 'gravkors' begge stemplet Chatellerault 1888. TL 64 cm. Brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)
Warennr.: 5527808
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14.12.2019
13:10:00
To jægerhirschfängere M/1801 (2)
To jægerhirschfängere M/1801. Blankvåbentilladelse påkrævet. TL 75/76 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5527897
13:55:00
Infanterisabel M/1834 og ingeniørsabel M/1866 (2)
Infanterisabel M/1834 TL 77 cm, og ingeniørsabel M/1866 TL 61 cm. Fremstår med brugsspor, skader på klinger. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)
Warennr.: 5527917
14:11:22
To tyske K98 bajonetter samt rensesæt (4)
To tyske K98 bajonetter den ene uden skede den anden nummerens. Dertil to ikke komplette rensesæt. Blankvåbentilladelse påkrævet. (4)
Warennr.: 5527774
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14.12.2019
14:55:00
Ni bajonetter (9)
Ni bajonetter hvoraf 8 er med skede deriblandt to franske Etienne TL 72 cm. Fremstår med brugsspor. Blankvåbentilladelse påkrævet. (9)
Warennr.: 5527686
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 14.12.2019
17:55:00
EUR 201
Håndværkersabel M/1869
Håndværkersabel M.1869. TL. 70 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 5527882
20:15:00
Faskinknivar 1 par m/1848
FASKINKNIVAR, 1 par, m/1848, baljor i läder och beslag i mässing, varav en märkt A&EH, längd ca 58 cm
Warennr.: 5530551
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.12.2019
14:10:00
Sehen Sie mehr
Amerikansk logesværd
Amerikansk logesværd, fremstillet hos Ames Sword TL 91 cm. Brugsspor, med ophæng. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Warennr.: 5530885
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.12.2019
17:49:00
Pionier-Faschinenmesser
FASKINKNIV, trol, Baden, m/1841, klingan med tandad rygg, märkt Lüneschloss Solingen, fäste i mässing, längd ca 76 cm. . Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman's Auction
Warennr.: 5530778
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.12.2019
20:32:00
Sehen Sie mehr
Värja Historismus
VÄRJA, tysk, omkring 1900, Verch & Flothow, Charlottenburg, historiserande modell, fäste i stål, läderklädd kavel, klingan märkt Verch ... Flothow Charlottenburg, med balja, längd ca 96 cm. . Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman's Auction
Warennr.: 5530785
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.12.2019
20:42:00
Sehen Sie mehr
Sabel
SABEL, österrikisk, omkring 1900, för officer, förnicklat fäste och och klinga, portopé med Frans Josef I:s namnchiffer samt Österrikiska dubbelörnen, förnicklat stålbalja, längd ca 96 cm. . Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman's Auction
Warennr.: 5530789
20:48:00
Sehen Sie mehr
Saufeder / Waffe / Stangenwaffe / Lanze, Metall, Holz und Leder
Saufeder / Waffe / Lanze, Metall, Holz und Leder, hölzerner Griff mit Lederband umgewickelt, mit Knocken dekoriert, eiserne Klinge, L.165 cm, B. (Klinge) 8cm, altersgemäße Reibespuren, kleine Kratzer.
Warennr.: 5224872
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15.12.2019
21:00:00
EUR 45
Värjkäpp
VÄRJKÄPP, fransk, 1800-talets slut, klingan med stålskuren dekor samt märkt L Chobert... Paris, längd ca 89,5 cm. . Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman's Auction
Warennr.: 5530817
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.12.2019
21:31:00
Sehen Sie mehr
Kringle kniv med klinge af Tony Karlson
Kringle kniv med sort skæfte med metalspåner, klinge af rustfrit stål udført af Tony Karlsson, håndlavet skede af sort læder.
Warennr.: 5522237
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16.12.2019
20:31:00
Kniv med brusletto klinge og skæfte af masurbirk
Kniv med brusletto klinge og skæfte af masurbirk. Skede af sort læder med sølvbesætning og strop til lås af kniv. Totallængde 23 cm.
Warennr.: 5522202
EUR 201 DK, Hørsholm, Hammervej 1 16.12.2019
20:31:00
Kringle kniv med klinge af Poul Strande
Kringle kniv med klinge af Poul Strande, skæfte af masurbirk og ibenholt, indlagt med tin. Skede af presset læder. Totallængde 20 cm.
Warennr.: 5522216
20:31:00
2 kniv samt et kniv blad.
Norsk Helle fjoring kraftig bruks preget. En J Norwill "Skean-dhu" i lær slire og med forsølvet pommel. Et ukjent norsk knivblad total lengte 16,5 cm.Er utydelig merket HC?.Bruks spor. Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges ...
Warennr.: 5500832
EUR < 125 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:28:00
EUR 30
2 Norske knive fra, Tinn i Hedmark samt Gjerstad (2)
Kniv med krok på skaftet, festet av valbjørk toppholk og knapp i 925S sølv. Slire i punslet svart lær, slireholk stemplet Nr.60 R.R.Vallset 925S. Slire stropp med nagle i sølv. Ca 1980 pen stand. Blad smid av Gante Midtbøen. Lengte 8 cm, total lengte 20 cm. Gjerstad type kniv, blad merket O O G ...
Warennr.: 5504249
EUR 595 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:29:00
EUR 30
2 Norske knive (2)
En kniv med presset slire i to farvet lær. Valbjørk feste , fabrikk blad merket T L. Lengte på bladet 10,total lengte 22 cm. Pen stand, dog med matte steder i polering av festet. Ca 1980. Kniv med svart lær slire pauting dekor. Feste i valbjørk, stemplet HS på bladet, blad lengte 10 cm total ...
Warennr.: 5504681
EUR 337 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:30:00
EUR 30
3 knive fra 1980 tallet.
1 Japansk Valor modell pony folde kniv total lengte 13 cm. 1 Smith & Wesson foldekniv modell 109W i org. lær hylster. 1 jaktkniv "Explorer XX" i lær slire merket Mexico 21090. frem står med lette bruks spor. Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av ...
Warennr.: 5500801
21:30:00
EUR 30
Norske knive (2)
En Toten kniv med slire i nysølv og bein. Feste i nysølv og hval tann. Blad lengte 10 cm, total lengte 21 cm. Alderes relatert stand med sprekk i hvaltann i festet.Mindre Norsk kniv, med slire i nysølv. Holke og innlegg i festet av nysølv.Alderes relatert stand. Blad lengte 6 cm total lengte 13,5...
Warennr.: 5502825
EUR 437 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:31:00
EUR 30
Norske knive fraTtoten (2)
En Toten kniv med feste og slire i horn. Beslag i 830S sølv. Blad lengte 10 cm, total lengte 20 cm. Pen stand dog med to mindre avslag i slire på baksiden. En Toten kviv med slire og feste i messing og tre. Blad lengte 10 cm, total lengte 20 cm.Merket på bladet S&S Helle Holmedal NORGE. Pen stand...
Warennr.: 5502809
EUR 536 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 16.12.2019
21:32:00
EUR 109
12»