Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   35 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Le Kint. Halogen standerlampe, model 396
Le Klint. Halogen standerlampe, model 396, fod af Valnød, stander af sort metal. Højde 135 cm. Fremstår med brugsspor, trykmærker på skærm.

Warennr.: 6122435
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
14:53

Warennr.: 6122434
14:53
Standerlampe, messing, m/ Lars Schiøler Høyrup Light Pearl skærm, 1900-tallet
Standerlampe, patineret messing, m/ Lars Schiøler Høyrup Light Pearl skærm (falmet), 20. Årh., H. 123 cm. Fremstår m/ brugsspor.

Warennr.: 6107443
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:37
Svend Aage Holm Sørensen. Gulvlampe, 1950'erne
Svend Aage Holm Sørensen, tilskrevet. Gulvlampe med tre-delt sort stander af metal monteret med afbryder, runde fodstykker og flex-arme af patineret messing. Udført hos Holm Sørensen & Co. 1950'erne. H.

Warennr.: 6120896
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:38
EUR 537
Standerlampe
Standerlampe / Arkitektlampe / Gulvlampe af sortlakeret metal. Justerbar højde. H. ca. 155 cm. Brugsspor.

Warennr.: 6117169
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
Standerlamper / gulvlamper, model Young One (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Ligger i org. emb. (2)

Warennr.: 6096965

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
13:35
Aage Pedersen for Le Klint. Teleskop standerlampe, model 349
Aage Pedersen for Le Klint. Teleskop standerlampe model 349, stel af sortlakeret metal og messing, plisseret skærm. H. 140-162,5 cm.Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6122672
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
13:43
EUR 255
Parti Standerlamper, sort med 2 skærme (10)
Parti standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår i org. emb. (10)

Warennr.: 6121798

Neuware
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
19:33
EUR 134
Par standerlamper, messing, skærme, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Par standerlamper el. gulvlamper med stel af messing, skærme, mrk. WL, 20. Årh. 2. halvdel, H. inkl. skærme 154 cm. Brugsspor bl.a. enkelte ridser / mrk. m.m. (2)

Warennr.: 6122560
19:35
Stander- / gulvlampe, Fog & Mørup, Monolit af Jo Hammerborg
Jo Hammerborg for Fog & Mørup, Monolit stander- / gulvlampe, teak m.m., skærm medfølger, H. inkl. skærm 165 cm. Brugsspor bl.a. mrk. på fod m.m.

Warennr.: 6115149
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
19:46
Tre armet standerlampe
Tre armet standerlampe med stel af sort glaseret metal, flexarme af messing monteret med skærme af flerfarvet stof. H. ca. 130 cm. Fremstår med brugsspor, gulnet ledning.

Warennr.: 6120220
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
19:52
EUR 201
Arne Jacobsen. AJ standerlampe, grå
Arne Jacobsen. Standerlampe af grålakeret metal med gulvafbryder. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen. Model AJ gulv. H. 130 cm. Fremstår med brugsspor, mindre hak på fod.

Warennr.: 6123142
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
EUR 483
Italienische Stehlampe aus Muranoglas und vergoldetem Metall, 1970er
Italienische Stehlampe aus Muranoglas, Schaft aus vergoldetem Metall, Fuß aus vergoldetem Holz. 1970er. H. 179 cm, Fuß 30x30 cm. Leichter Verschleiß.

Warennr.: 6061841
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
20:21
EUR 671
Wendelbo. Meta Floor Lamp (1+1)

Warennr.: 6027655

Neuware
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
20:32
Industriel gulvlampe af metal
Industriel gulvlampe af metal med justerbar arm. H. ca. 165 cm, når den foldet helt ud lodret. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6122729
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
20:50
EUR 94
Michael Bang for Le Klint. Standerlampe, model 321
Michael Bang for Le Klint. Standerlampe, model 321 med højdejusterbar stamme af forkromet stål, sortlakeret fod, monteret med plisseret skærm. H. 157 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte buler på skærm.

Warennr.: 6119520
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
21:47
Laura Bilde for Handvärk, Gulvlampe, model Studio, sort med kobber.
Laura Bilde for Handvärk, Gulvlampe, model Studio, sort med kobber.. Med to lyskilder. H.165 cm. Vejl. Udstillingsmodel, brugsspor kan forekomme. Varen har været en del af indretningen af backstageområdet på bæredygtighedsfestivalen TOMORROW.

Warennr.: 6077071

Neuware
EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
10:04
EUR 403

Warennr.: 6027649

Neuware
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
10:57
Dansk møbelproducent: Standerlampe - egetræ
Dansk møbelproducent: Standerlampe med to lyskilder og stamme af egetræ. H 146 cm.

Warennr.: 6123813
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.11.2021
11:34
EUR 87
BTC Original. Par Hector Medium Dome gulvlamper(2)
BTC Original. Par Hector Medium Dome gulvlamper. Skærme af bone porcelæn. Stofledning og gulvafbryder H. 127 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på fod..(2)

Warennr.: 6123930
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
14:58

Warennr.: 6027650

Neuware
15:11
Scandyna. Fire højttalere (4)
Scandyna. Fire højtalere bestående af: Et par SmallPod Bluetooth højtalere Samt et par Micro Pods højtalere med kabinet af hvid plast. Fremstår med brugsspor, ene Micro Pod uden ben. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fejl og mangler kan forekomme.

Warennr.: 6120232
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.11.2021
18:30
Michael Bang for Le Klint. Standerlampe, model 321 med højdejusterbar stamme af forkromet stål, sortlakeret fod, monteret med plisseret skærm. H. ca. 157 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6121669
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 30.11.2021
19:47
EUR 134
Tjelberg. Gulvlampe af glasseret stentøj
Tjelberg. Gulvlampe af glasseret stentøj dekoreret i lyse og brune nuancer. H. 77 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6124054
20:53
Flemming Agger for Le Klint. Gulvlampe/standerlampe, model 368
Flemming Agger for Le Klint. Gulvlampe / standerlampe med stamme og fod af hvidlakeret metal, plisseret skærm af plast. Formgivet i 1979. Fremstillet hos Le Klint, model 368. H. 142 cm. Brugsspor i form af mindre ridser og mærker.

Warennr.: 6123899
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
21:22
UMAGE. Gavekort - til fordel for Red Barnet
UMAGE. Gavekort på 1.000kr. UMAGE kombinerer æstetik, enkelthed og funktionalitet med udsøgt håndværk og et højt fokus på at skabe miljøvenlige løsninger. Resultatet er udsøgte designs med en bæredygtig kant. Har du brug for en ny lampe til dit natbord – eller trænger din lænestol til at blive...

Warennr.: 6118104
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 01.12.2021
14:25
Jørgen Gammelgaard for Pandul. VIP Gulvlampe. Hvid
Jørgen Gammelgaard for Pandul. En VIP Gulvlampe. Hvidlakeret skærme, stander og fod i aluminium og stål. Øvre del af stamme i børstet rustfrit stål. Kan reguleres i højden. H. 87-135 cm. Ø. 35 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6121158
EUR 174 DK, Aalborg, Nibevej 01.12.2021
18:46
Marc Sadler for Foscarini. Gulvlampe, model 'Twiggy Terra'
Marc Sadler. Gulvlampe. Udført hos Foscarini, model 'Twiggy Terra'. Skærm, Ø. 45 cm. H. 215 cm. Fremstår med brugsspor, samt manglende bundskærm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Warennr.: 6123026
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 01.12.2021
Cottex standerlampe af messing med marmorfod
Cottex standerlampe med marmorfod, fem indstillelige skærme af messing. H. ca. 200 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6122891
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 01.12.2021
20:35
EUR 201
Belid. Gulvlampe, model 'Sara'
Belid. Gulvlampe, model 'Sara'. Orange, sort, og rød skærme. H. 134 cm. Med 3 lyskilder. Fremstillet af Belid. Fremstår med lette brugsspor

Warennr.: 6116756
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 01.12.2021
20:47
12»