Kategorie  Schätzpreis
1234» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
EWÅ golvlampor
EWÅ, golvlampor, 1 par, mässing, Värnamo, 1900-talets andra hälft, höjd inkl. lampsockel 124 cm
Warennr.: 5499364
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:02:00
Sehen Sie mehr
Standerlamper / gulvlamper, model Young One (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende udleveringen. Da ...
Warennr.: 5252560

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:25:00
Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, sort / chrom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, sort / chrom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende udleveringen....
Warennr.: 5252682

Neuware
19:31:00
Golvlampor
Warennr.: 5499414
19:52:00
Sehen Sie mehr
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Warennr.: 5473794

Neuware
EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 15.11.2019
19:54:00
Par Swing gulvlamper (2)
Par Swing gulvlamper. Base af hvidlakeret metal, forkromet arm, hvid stofledning. H. 130 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2)
Warennr.: 5466339

Neuware
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 15.11.2019
20:00:00
Åke Hultgren golvlampa
ÅKE HULTGREN, "Puck", golvlampa, Örsjö Belysning, stomme i förkromad metall, etikettmärkt "Örjsö Belysning", höjd ca 120 m
Warennr.: 5499423
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
20:01:00
Sehen Sie mehr
Goplvlampa
GOLVLAMPA , sannolikt Anders Pehrson Ateljé Lyktan, Åhus, stomme av förkromad metall med fot och skärm av lackerad metall höj- och sänkbar arm, höjd ca 124 cm
Warennr.: 5499425
20:03:00
Sehen Sie mehr
Vitrika
VITRIKA, golvlampor 1 par, 1900-talets slut, Danmark, vitlackerad skärm och fot, stag i mässing, höjd ca 136 cm
Warennr.: 5499431
20:09:00
Sehen Sie mehr
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1950-tal, lackerad metallstomme, klädd med plastband, höjd 102 cm
Warennr.: 5499466
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
20:44:00
Sehen Sie mehr
Less gulvlampe af messing.
Less gulvlampe af mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke). Fremstår ubrugt i original emballage.
Warennr.: 5466411

Neuware
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 15.11.2019
21:00:00
Half Moon Seeddesign gulvlampe.
Half Moon Seeddesign gulvlampe af lakeret kobber coated metal. Sort stofledning. Med afbryder. Højde 175 cm. Fremstår ubrugt i original emballage.
Warennr.: 5466318

Neuware
EUR 201 DK, Aarhus, Egå Havvej 15.11.2019
21:00:00
Warennr.: 5473798

Neuware
EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 16.11.2019
08:10:33
Sottsass Associati, zwei Stehleuchten ID-S für Zumtobel Staff. (2)
Sottsass Associati, zwei Stehleuchten ID-S für Zumtobel Staff. Entwurf von 1987. Konstruktion aus grau lackiertem Metall mit 1,3cm dicker Kristallglasplatte. Maße: B. 42cm, H. 183,5cm, T. 25,5cm. Atersgemäße Gebrauchsspuren. Eine Glasscheibe eingebrochen. (2)
Warennr.: 5497465
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
10:48:22
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende ...
Warennr.: 5235170

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
14:00:00
Standerlampe af bronzeret smedejern
Standerlampe af bronzeret og hammerslået smedejern, svungen trefod, kanneleret stamme med florale dekorationer. Ca. 1900. H. 175 (inkl. lampeskærm). Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Warennr.: 5498635
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
14:58:14
Dansk lampeproducent. Standerlampe af palisander og stål.
Dansk lampeproducent. Standerlampe af palisander og stål. Fodkontakt monteret på ledning. Fremstår med brugsspor, mærker og tryk på fod. Ca 140 inkl skærm
Warennr.: 5492958
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
15:13:35
To Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, sort / messing (2)
To Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, sort / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende ...
Warennr.: 5342222

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
15:42:00
Golvlampa tidigt 1900-tal
GOLVLAMPA, tidigt 1900-tal, vridet skaft, två ljuspunkter, höjd ca 184, diameter ca 55 cm
Warennr.: 5499650
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.11.2019
15:48:00
Sehen Sie mehr
Standerlampe med to lyskilder
Standerlampe med to lyskilder, forkromet stamme, fod og skærme af hvidlakeret metal, skærme højde justérbare. H.141 cm. Brugsspor.
Warennr.: 5479234
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
19:07:00
Stehlampe in Messing
Stehlampe in Messing. H. ca. 142 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5488493
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:14:00
Catellani & Smith, Bodenleuchte Modell Fil de Fer
Catellani & Smith, Bodenleuchte Modell Fil de Fer. Konstruktion aus Aluminiumdraht, bestückt mit Halogenbirnen, mit Aufkleber bezeichnet. D. 50cm. Leichte Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5480053
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:30:00
EUR 50
Bogenlampe / Bogenleuchte mit Marmorfuß, Italy
Bogenlampe / Bogenleuchte mit Marmorfuß, italienisches Design, 1960er/1970er Jahre. Verstellbare Konstruktion aus Metall, mit Marmorfuß und Kunststoffschirm. Maße H max. ca. 230 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5481066
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:43:00
EUR 45
Poul Henningsen. Stehleuchte, Kupfer, Limited Edition
Poul Henningsen. Kupferstehleuchte PH 3½ - 2½ - Limited Edition. Oberschirm aus Kupfer, Mittel- und Unterschirm aus mundgeblasenem weißem Opalglas. Schirmhalter aus gegossenem Messing mit Kupferbelag. Ständer aus Kupfer. Ausführung Louis Poulsen in begrenzter Stückzahl. Ø 33 cm, H. 130 cm. ...
Warennr.: 5492772
EUR 1.611 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
19:43:00
EUR 671
Christian Dell, Bauhaus Stehlampe Modell 6746 mit Schwanenhals, 1930er Jahre
Christian Dell, Stehlampe Modell 6746 mit Schwanenhals, 1930er Jahre . Verstellbare Konstruktion aus weiß lackiertem Metall mit Schwanenhals, Reflektor aus verchromtem Metall. Maße: ca. H. 135 - 160 cm. Dm. 16 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. Verkabelung fehlt.
Warennr.: 5484870
EUR 700 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:45:00
EUR 225
Max Bill, Stehlampe/ Stehleuchte für B.A.G. Turgi.
Max Bill. Stehlampe/ Stehleuchte für B.A.G. Turgi, aus schwarzem lackiertem Aluminium, Ausführung 1960-1969. Ausführung B.A.G Turgi, Schweiz. Maße ca. H. 165 cm Dm. 28 cm. Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5484852
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:49:00
EUR 200
Tommaso Cimini, Lumina, Lampe / Leuchte / Stehlampe, Modell ‘Elle 55‘
Tommaso Cimini (1947-1997) für Lumina, Lampe / Leuchte / Stehlampe, Modell ‘Elle 55‘, italienisches Design. Mehrfach verstellbare Konstruktion aus weiß lackiertem Metall auf einem runden Fuß, eine Brennstelle, unterseitig mit Herstellerprägung bezeichnet, H. 200cm, B. 150cm, altersgemäße ...
Warennr.: 5492770
EUR 225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.11.2019
20:19:00
'Vintage' gulvlampe / spotlight, replika
'Vintage' gulvlampe / spotlight, replika af metal, højdejusterbar. H. 134 cm, B. ca. 45 cm.
Warennr.: 5436776

Neuware
EUR 215 DK, Herning, Engdahlsvej 16.11.2019
20:20:00
Vilhelm Wohlert for Le Klint. Standerlampe af eg, model 325
Vilhelm Wohlert for Le Klint. Standerlampe med stel af egetræ, fod af sortlakeret stål, lysarm m/ plisséret Le Klint skærm. H. 150 cm. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte ridser / mærker.
Warennr.: 5497041
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 16.11.2019
20:43:00
EUR 403
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com, Odense vedrørende udleveringen. ...
Warennr.: 5227416

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 17.11.2019
09:02:00