Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   87 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Standerlampe
Standerlampe af metal på trefod . H. 106 cm. Model nr. ST-1. Fremstår usamlet i original emballage

Warennr.: 5708489

Neuware
EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:41
EUR 121
Golvlampa "Lady Costanza" Luceplan
PAOLO RIZZATTO, "Lady Costanza", formgiven 1986 för Luceplan, Italien, ingår i serien Costanza, stomme i mattkromad aluminium, skärm i silkestäckt vit polykarbonat, skärmens höjd ca 37, total höjd ca 220 cm, något höj- och sänkbar.

Warennr.: 5733200
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 08.08.2020
12:28
Sehen Sie mehr
Standerlamper / gulvlamper, model Young One (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. HD39

Warennr.: 5726981

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
12:30
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. ...

Warennr.: 5727027

Neuware
12:59
Frandsen standerlampe Daddy Longleg
Daddy Longleg. Standerlampe med sort stel, designet af 365°North for Frandsen Lighting. H 160 cm. Brun skærm. Ubrugt, dog med enkelte opbevaringsspor.

Warennr.: 5729188
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
13:22
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor små revner i toppen af skærm.

Warennr.: 5733724
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
17:09
EUR 201
Lampe / Forlygte
Lampe / Forlygte monteret på justerbart stativ af bemalet træ. H. 135 cm. Fremstår med brugsspor og afskalninger.

Warennr.: 5732492
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
18:20
Lampe / Forlygte
Lampe / Forlygte monteret på justerbart stativ af bemalet træ. H. 115 cm. Fremstår med brugsspor og afskalninger.

Warennr.: 5732494
18:30
Standerlampe / gulvlampe, model Marala, hvid
Standerlampe / gulvlampe, model Marala, m/ hvid fire-kantet skærm, stamme af hvidlakeret og forkromet metal m.m., H. 165 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb.

Warennr.: 5729711

Neuware
EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
19:28
Glössner & Co golvlampa
BO NOTINI, golvlampa, 1900-talets mitt, fot och stång i mässing och lackerad metall, dubbla kupor den inre optikblåst och matterad, den yttre med slipad och etsad dekor, höjd ca 173 cm

Warennr.: 5733318
EUR 579 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
20:20
Sehen Sie mehr
Gulvlampe. 'Gepard' i porcelæn
Gulvlampe. 'Gepard' af håndmalet sort/guld farvet porcelæn, ramme/fod af messing.H. 78 cm, L. 36. Fremstår med lette brugsspor.

Warennr.: 5729218
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 08.08.2020
20:36
2 Standerlamper, model Young Two, sort
2 standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (4) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, ...

Warennr.: 5726969

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 09.08.2020
12:26
Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, hvid / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Warennr.: 5727000

Neuware
12:41
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, sort / messing (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, sort / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og ...

Warennr.: 5727030

Neuware
13:01
Stor gulvlampe / spotlight
Guldlampe spotlight af metal på trefod. . H. 153 cm.

Warennr.: 5651753
EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09.08.2020
17:00
Seeddesign. Par Urban gulvlamper, (2)
Urban gulvlamper, Seeddesign. Hvidmalet metal, med afbryder. H. 148cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2)

Warennr.: 5699536

Neuware
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09.08.2020
18:40
EUR 87
Stehleuchte / Deckenfluter der 1980 Jahre
Stehleuchte / Deckenfluter der 1980 Jahre. Ausgestattet mit Fußdimmer. H. 183cm, B. 45cm, T. 28cm. Leichte altersgemäße Gebrauchsspuren vorhanden.

Warennr.: 5629112
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 09.08.2020
19:55
To gulvlamper (2)
To gulvlamper. Lampe med stamme af teak og messing, monteret med plisseret skærm. Højdejusterbar, ca. 135-165 cm. Fremstår med anløbninger og gulnet skærm. DMI, Gulvlampe med to skærme af lakeret metal. H. 136 cm. Fremstår med buller og ridser på fod. (2)

Warennr.: 5717768
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 09.08.2020
20:02
Gulv lampe
Gulvlampe af metal på trefod . H. 106 cm. Fremstår usamlet i original emballage

Warennr.: 5708491

Neuware
20:10
Golvlampa "Big Mama" Northern Lighting
FERRAN ESTELA OCH NEREO DELGADO, större golvlampa, "Big Mama", Northern Lighting, fot av vitlackerat trä, skärm av papper, dimmer, höjd inkl skärm ca 197, diameter ca 77 cm

Warennr.: 5734202
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 09.08.2020
20:22
Sehen Sie mehr
Lampe / Stehleuchte, Stahlrohr, verchromt
Lampe / Stehleuchte, Stahlrohr, verchromt. Stehlampe aus verchromtem Stahlrohr mit zwei rotierenden, kippbaren und mittels Drehmechanismus höhenverstellbaren kugelförmigen Lampenköpfen, mit einem runden Lampenfuß, mit zwei Brennstellen versehen, H.162cm, L.40cm, B.42cm, altersgemäße Gebrauchs- ...

Warennr.: 5719485
EUR 180 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09.08.2020
20:31
Poul Henningsen für Louis Poulsen. Stehleuchte PH 3½ - 2½ aus Kupfer, Limited Edition
Poul Henningsen für Louis Poulsen. Stehleuchte PH 3½ - 2½ aus Kupfer, Limited Edition. Zwei Oberschirme, Kupfer und mundgeblasenes Glas. Mittel- und Unterschirm aus mundgeblasenem weißem Opalglas. Schirmhalter aus kupferbelegtem gegossenem Messing. Ständer aus Kupfer. Ausführung Louis Poulsen in ...

Warennr.: 5728973
EUR 2.013 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09.08.2020
20:37
EUR 188
Stehlampe / Leuchte, Aluminium
Stehlampe / Leuchte, Aluminium. Stehlampe mit einem Stand aus gebürstetem Aluminium und 15 beweglichen, goldfarbenen Armen aus Metall, je Arm mit einer Brennstelle versehen, anbei mit Glühbirnen und Blattdekor, H.205cm, D.60cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, stärkere Oxidationsspuren, ...

Warennr.: 5722432
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09.08.2020
20:46
EUR 45
Nordlux Clayton Guvlampe Hvid
Nordlux, model Clayton, Størrelse: Højde: 170 cm, Farve: Hvid, Materiale: Metal, Lyskilde: E27(medfølger ikke), Fatning: E27, Ledning: 180 cm,

Warennr.: 5729756

Neuware
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09.08.2020
21:01
Eine Stehlampe und ein Lampenschirm, Keramik, Stoff, Messing, Glas (2)
Eine Stehlampe und ein Lampenschirm, Keramik, Stoff, Messing, Glas. Konvolut bestehend aus einer Stehlampe mit einer Messingkonstruktion, einem schraubenförmigen Keramikfuß und einem zylinderförmigen Lampenschirm aus grobem, hellen Wollfstoff mit roter Stoffbordüre, mit einer Brennstelle ...

Warennr.: 5665026
EUR 160 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09.08.2020
21:06
Paar Brutalist Stehleuchten - Bronze
Paar Brutalist Stehleuchten. Massive Konstruktionen aus geschiedeter Bronze, mit Hammerschlag Optik. Jeweils mit zwei Leuchtstellen. H. 128/166cm, B. 34/36cm, T. 34/36cm. Leichte altersgemäße Gebrauchsspuren. Die Lampenschirme fehlen.

Warennr.: 5733465
EUR 750 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 09.08.2020
21:20
EUR 45
Swisslamps International, Stehlampe / Leuchte, Chrom, Schweiz, 1960er Jahre
Swisslamps International, Stehlampe / Leuchte, Chrom, Schweiz, 1960er Jahre. Stehleuchte aus Chrom mit drei Lampenschirmen aus weiß lackiertem Metall, mit einem runden, weiß lackierten Stand, mit drei Brennstellen versehen, H.170cm, D.27cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, starker ...

Warennr.: 5731437
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09.08.2020
21:51
EUR 45
Golvlampa 1900-talets andra hälft
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft, mässing, 2 st ljusarmar, höjd ca 160 cm

Warennr.: 5734790
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 10.08.2020
11:18
Sehen Sie mehr
Verner Panton. Panthella standerlampe reservedele
Verner Panton. Panthella standerlampe/reservedele af hvidt akrylplast. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor, herunder montering til skærm er knækket samt skrue mangler.

Warennr.: 5734985
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 10.08.2020
18:14
Cottex standerlampe af messing med marmorfod
Cottex standerlampe med marmorfod, fem indstillelige skærme af messing. H ca 195 cm. Fremstår med brugsspor, slitage på træksnor samt ridser på fod.

Warennr.: 5735110
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.08.2020
19:35
123»