Kategorie  Schätzpreis
1234» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Par stander- / gulvlamper, metal m.m., 1900-tallets 2. halvdel (2)
Par stander- / gulvlamper, metal m.m., 20. Årh 2. halvdel, H. 162 cm. Brugsspor bl.a. skærme m/ mærker, ridser m.m. (2)
Warennr.: 5502114
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
12:03:10
Achille Castiglioni und Pio Manzu. Stehlampe, Modell Parentesi
Achille Castiglioni & Pio Manzu. Stehlampe aus rotlackiertem Stahl, Kunststoff und mit Bleigewicht, an Drahtseil justierbar. Lässt sich vom Boden bis zur Decke spannen, Modell Parentesi, Entwurf: 1971. Ausführung: Flos. Verschleiß. Zwei Glühbirnen inkl.
Warennr.: 5403363
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
13:09:00
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Warennr.: 5473798

Neuware
EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 10.12.2019
14:47:00
E. Barber & J. Osgerby / Flos: Standerlampe, model Tab F Halogen, sort
E. Barber & J. Osgerby / Flos. En standerlampe model Tab F Halogen, sort. Formgivet 2011. H: 110 cm. Ø: 24 cm. Skærm H: 5 cm. L: 27 cm. Lyskilde: Max 40W. Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme.
Warennr.: 5514522
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
16:20:00
To Standerlamper / gulvlamper, model Single Mind, sort / messing (2)
To Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Single Mind, sort / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende ...
Warennr.: 5342222

Neuware
18:12:00
Dansk lampeproducent. Standerlampe af palisander og stål.
Dansk lampeproducent. Standerlampe af palisander og stål. Fodkontakt monteret på ledning. Fremstår med brugsspor, mærker og tryk på fod. Ca 140 inkl skærm
Warennr.: 5526695
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
18:17:00
Standerlampe / gulvlampe, model Marala, hvid
Standerlampe / gulvlampe, model Marala, m/ hvid fire-kantet skærm, stamme af hvidlakeret og forkromet metal m.m., H. 165 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com ...
Warennr.: 5485620

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
19:09:00
Stander- / gulvlampe, Casamilano, Jackie af Massimiliano Raggi
Massimiliano Raggi for Casamilano, model Jackie, gulvlampe m/ stel af coated stål, H. 118 cm, skærm Ø 36 cm. Brugsspor.
Warennr.: 5510683
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
19:19:00
Aage Pedersen & Tage Klint for Le Klint. Standerlampe, model 355
Aage Pedersen & Tage Klint for Le Klint. Standerlampe med stel af sortlakeret metal og messing, model 355. højdejusterbar, monteret med plisseret Le Klint skærm. H. 125-175 cm. Skærm med buler samt fod med mindre tryk/bule. Enkelte malerpletter.
Warennr.: 5524332
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
19:26:00
Says Who. Paso Wood gulvlampe
Says Who. Paso Wood gulvlampe, ben af massivt egetræ som er behandlet med UV-afvisende mat lak, skærmen har velcro funktion, så den kan udskiftes. H 158 cm. Ø: 50 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 5525282

Neuware
EUR 188 DK, Aarhus, Egå Havvej 10.12.2019
19:40:00
EUR 114
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 3½ / 2½ gulvlampe / standerlampe
Poul Henningsen 1894-1967 for Louis Poulsen. PH 3½ / 2½ gulvlampe / standerlampe. Stamme, fod samt fatningshus af forkromet, monteret med skærmsæt af hvidt opal glas. H. 130 cm. Ø 33 cm. Brugsspor, herunder mindre ridser på fodstykke.
Warennr.: 5525034
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10.12.2019
19:45:00
EUR 698
Marian Zawadsky Tilgmans Keramik
MARIAN ZAWADSKY, golvlampa, "Samoa", Tilgmans Keramik, keramik, höjd 55 inkl sockel, signerad, daterad 1955, etikettmärkt, höjd 110 cm inkl skärm
Warennr.: 5525993
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10.12.2019
19:56:00
Sehen Sie mehr
Golvlampa Cottex 2000-tal
GOLVLAMPA, Cottex, 2000-tal, stomme av mässing, fem rörliga armar, fot av gråvit mönstrad marmor, etikettmärkt, höjd ca 220 cm
Warennr.: 5525998
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10.12.2019
20:01:00
Sehen Sie mehr
Golvlampa 1940-tal
GOLVLAMPA, 1940-tal, olika träslag bl a rotfanér, stomme delvis i krom, höjd och sänkbar, höjd 163 cm
Warennr.: 5526004
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
20:07:00
Sehen Sie mehr
Thomas Krause for Le Klint. Par standerlamper model 398 (2)
Thomas Krause for Le Klint. Standerlampe med stander og base af forkromet stål, model 398. H. ca. 170 cm. Fremstår med brugsspor i form af mindre ridser og mærker. (2)
Warennr.: 5524320
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
20:21:00
Marco Acerbis, Stehleuchte Modell Vertigo für Candle / Fontana Arte
Stehleuchte / Deckenfluter Modell Vertigo, italienisches Design aus dem Jahr 2005 durch Marco Acerbis für Candle / Fontana Arte, Italy. Mehrfach bezeichnet. Konstruktion aus matt eloxiertem Aluminium und lackiertem Metall, ausgestattet mit Fußtrittschalter und einer Lampenfassung R7s für ...
Warennr.: 5450820
EUR 750 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10.12.2019
20:40:00
Golvlampa Alda 1970-tal
GOLVLAMPA, Alda, 1970-tal, grålackerad stomme i aluminium, reglerbar skärm, höjd ca 127
Warennr.: 5526049
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
20:52:00
Sehen Sie mehr
Gubi. Greta Grossman, gulvlampe model 'G-10'
Gubi. Greta Grossman, gulvlampe model 'G-10'. Base af sortlakeret støbejern, stamme af messing, skærm af sortlakeret aluminium. Fatning E27. H. 140, skærm Ø 36,5 cm. Tegnet 1950. Produceret af GUBI. Udstillingsmodel med minimale brugsspor, i original emballage.
Warennr.: 5524194
EUR 456 DK, Hørsholm, Hammervej 1 10.12.2019
20:56:00
EUR 242
Leuchte / Lampe / Stehlampe, Metall und Kunststoff
Leuchte / Lampe / Stehlampe. Leuchte aus schwarz lackiertem Metall mit schwenkbarem Arm, mit einer Brennstelle versehen, H.87-160cm, B.19cm, T.30-90cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Warennr.: 5461778
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
21:08:00
'Vintage' gulvlampe / spotlight, replika
'Vintage' gulvlampe / spotlight, replika af forkromet metal, højdejusterbare ben af træ. H. 177 cm, B. ca. 86 cm. Ben kan foldes sammen. (modelfotos)
Warennr.: 5436288

Neuware
EUR 295 DK, Herning, Engdahlsvej 10.12.2019
21:11:00
Theater Scheinwerfer / Filmscheinwerfer / Spotlights von ADB (2)
Theater Scheinwerfer / Filmscheinwerfer / Spotlights von ADB. Verstellbare Konstruktion aus Metall. Maße ca. H. 75 cm, B. 19 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, Funktion ungeprüft. (2)
Warennr.: 5507902
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
21:14:00
Skulptur jultomte med belysning
SKULPTUR, jultomte med lykta, 1900-tal, bemålad keramik, elektrifierad, höjd ca 74 cm
Warennr.: 5527085
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 11.12.2019
11:40:00
Sehen Sie mehr
Golvlampa med skärm, malm 1900-tal.
Golvlampa malm barock modell, höjd inkl skärm 155 Fungerade vid katalogisering.ingen funktionsgaranti lämnas.
Warennr.: 5496919
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 11.12.2019
12:50:56
EUR 28
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1900-taletsa andra hälft, stomme i mässing, höjd ca 134 cm
Warennr.: 5527112
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 11.12.2019
13:06:00
Sehen Sie mehr
George Carwardine golvlampa
GEORGE CARWARDINE, "1227", för Anglepoise, stomme i aluminium, fot i gjutjärn samt detaljer i stål, reglerbar höjd ca 150 cm . . . .
Warennr.: 5527190
16:30:00
Sehen Sie mehr
George Carwardine golvlampa
GEORGE CARWARDINE, "1227", för Anglepoise, stomme i aluminium, fot i gjutjärn samt detaljer i stål, reglerbar höjd ca 150 cm . .
Warennr.: 5527224
18:06:00
Sehen Sie mehr
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, sort / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, sort / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. ...
Warennr.: 5227446

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 11.12.2019
18:18:00
Standerlampe / gulvlampe, model Double Mind samt bordlamper, model Annika (3)
Standerlampe / gulvlampe m/ to skærme, chrom / hvid, metal, model Double Mind, H. 148 cm. Samt bordlamper, bemalet gips, model Annika, H. inkl. skærm 26 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (3) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag ...
Warennr.: 5222541

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 11.12.2019
18:20:00
Archivio Storico, Stehlampe für Fontana Arte
Stehlampe Modell 2198, italienisches Design von Archivio Storico für Fontana Arte. Entwurf: 1954. Satiniertes Aluminium, Birnbaumholz. Lampenschirm aus mundgeblasenem Opalglas/Satinglas. H. 180 cm, Dm. 47 cm. Gebrauchsspuren. Glasschirm an einer Stelle leicht bestoßen.
Warennr.: 5527696
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11.12.2019
19:26:00
EUR 45
Barba Corsini & Joaquim Ruiz Millet. Gulvlampe, model PD2, hvid
Barba Corsini 1916-2008 & Joaquim Ruiz Millet født 1955. Gulvlampe, model PD2 af hvidlakeret metal. Designet i 1955. Fremstillet hos Gubi. H. 112 Ø 39 cm. Udstillingsmodel. I original emballage. Mærker og ridser kan forekomme. Modelfoto.
Warennr.: 5516593

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 11.12.2019
19:38:00
EUR 188