Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   17 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Par franske messing stager 1800-tallet (2)
Par franske messing stager med udfyldt bund. H. 23 cm. (utydeligt stemplet på fod) Med alm. aldersrelaterede brugsspor, trykmærker (2)

Warennr.: 6117319
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:05
Fem væglampetter (5)
Fem væglampetter af kobber og messing. H 32-38 cm. Brugsspor. (5)

Warennr.: 6117829
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:36
Et par barokform lysestager af malm (2)
Et par barokform lysestager af malm, støbt med masker og bladværk, seks-sidet fodstykke, ca. 1900. H. 27 cm. (2)

Warennr.: 6123148
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
11:20
Fire par engelske stager af messing, 1800-tallets slutning(8)
Fire par engelske stager af messing, 1800-tallet. H. 20-26 cm. Aldersrelaterede brugsspor iform af skævheder mm. (8)

Warennr.: 6116476
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
16:07
EUR 134
Et par Empire lysestager af delvis forgyldt bronze. 19 årh. (2)
Et par små Empire lysestager af delvis forgyldt og ciseleret bronze. Rundt sokkel, vasque med vendbar låg/lysholder i form af Guldsmed på 3 dyre poter formede ben, 19 årh. H. ca. 21 cm. Aldersrelateret brugsspor, let bøjede ben. (2)

Warennr.: 6122821
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
17:49
EUR 148
Dele kobber (5)
Kobberkedel, h. 28 cm. Tekande, H. 19 cm. (vedlagt brev fra Nationalmuseet). Samt tre skåle af kobber. Alle dele med brugsspor. (5)

Warennr.: 6113920
19:32
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 1 dråbe (2)

Warennr.: 6112914

Neuware
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
19:45
EUR 161
Paar Rokoko-Chenets mit Löwen aus vergoldeter und patinierter Bronze. Frankreich ca. 1760 (2)
Paar Chenets mit Konsolen mit geschwungen Akanthusblättern aus vergoldeter Bronze, darunter Skulpturen von Löwe und Löwin mit erlegter Beute aus patinierter Bronze. Frankreich ca. 1760. H. 59 bzw. 55 cm, B. 50-52 cm. Spitze eine Akanthusblatts abgebrochen, Vergoldung mit Reparaturen sowie Bronze ...

Warennr.: 6123565
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
19:57
EUR 1.342
Design Asmussen, sæt på 3 dråbestager, 1, 2 og 3 dråber (3)

Warennr.: 6112915

Neuware
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
EUR 295
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 2 dråber (2)

Warennr.: 6112912

Neuware
EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
20:15
EUR 201
Samling kobbertøj, bækken & messingmorter, m.m. (16)
Samling kobbertøj, varmebækken, kander, kedler, messingmorter, hulske, æbleskivepande, m.m. Stedvise brugs- og alderspræg. L. bækken 100 cm. Morter: H. 10, Ø 10 cm. (16)

Warennr.: 6122084
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 30.11.2021
14:04
Arne Jacobsen for Stelton. Kande, shaker, isspand med tang samt cocktailkande (4)
Arne Jacobsen for Stelton. Samling diverse dele af rustfrit stål best. af: Kande, shaker, isspand med tang samt cocktailkande. Fremstår med brugsspor samt ridser, cocktailkande med manglende låg. (4)

Warennr.: 6121853
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.11.2021
16:18
Samling effekter at tin , stager, vase og fad (5)
Samling effekter at tin: tre stager H. 17-23 cm , Michael Andersen & søn keramisk vase med montering af tin H 32 cm og rundt fad Ø 36 cm (5)

Warennr.: 6119354
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
18:41
Ubekendt kunstner Skulptur af bronze.
Ubekendt kunstner Skulptur af bronze. 25 x 18 cm

Warennr.: 6112119
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
19:18
EUR 201
Art deco vase af patineret bronze, omkr. 1930
Art deco vase af patineret bronze, firkantet korpus med kugledekoration, uidentificeret stempel under bunden, omkr. 1930. H. 16 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6108771
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:21
EUR 134
Par Charles X kandelabre (2)
Par Charles X kandelabre af patineret og forgyldt bronze, kannelerede stammer på trepasfod. 1800-tallet. En med en defekt lyseholder. (2)

Warennr.: 6104239
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 02.12.2021
20:07
EUR 403
Paar französische Louis XVI. Ziervasen aus Marmor mit Bronzemontierung, 18.-19. Jh. (2)
Paar französische Ziervasen aus Marmor mit Montierungen aus vergoldeter Bronze. Frankreich 18.-19. Jh.. H. 38 cm. Altersbedingte Patina/ Verschleiß, ein Mittelstück mit Reparatur, Mikrobestoßung am Fußrand. (2)

Warennr.: 6040367
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 06.12.2021
20:28
EUR 671