Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, 1900-tal, märkta Carl Keijser Eskilstuna, höjd ca 18 cm
Warennr.: 5531733
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
10:18:00
Sehen Sie mehr
Kittel
KITTEL, koppar, omkring 1900, höjd inkl. ställning i gjutjärn 53, diameter 47 cm
Warennr.: 5531914
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
18:32:00
Sehen Sie mehr
Samling kopparpannor 18/1900-tal
KOPPARPANNOR, 7 st samt lock till gryta, 18/1900-tal, bla Skulturna, höjd ca 18-33 cm
Warennr.: 5531983
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
20:02:00
Sehen Sie mehr
To borddekorationer i form af haner (2)
Bordgarniture/borddekoration i form af et par haner af forsølvet metal. H. 23/25 cm. Fremstår med patina. (2)
Warennr.: 5530035
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
20:51:00
Sigurd Persson väglampetter
SIGURD PERSSON, vägglampetter, 1 par, Skultuna, mässing, för ett ljus, märkt 'Sig.P', höjd ca 32 cm
Warennr.: 5532045
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
21:04:00
Sehen Sie mehr
Kar af messing 1800 tallet
Kar af messing fra 1800 tallet h.25 cm Ø 37 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor.
Warennr.: 5519116
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
13:11:00
Paar Prachtkandelaber aus vergoldeter Bronze (2)
Paar Prachtkandelaber aus teilweise vergoldeter Bronze, jeder mit insgesamt 13 Leuchtarmen, Schaft in Form einer Frau in klassischem Gewand, Sockel aus gesprenkeltem Marmor. Französische Empireform H. 107cm. Bitte beachten: schwer. Neueren Datums. (2)
Warennr.: 5479084

Neuware
EUR 3.893 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
20:33:00
Conny Hede Vestergaard. Juletræ af kobber med julepynt nr. 12
Conny Hede Vestergaard (f. 1965). Juletræ af tykke kobbertråde med påsat julepynt i form af kugle og stjerner af plastmateriale, model nr. 12, H. 121 cm. Der medfølger en bog omhandlende projektet.
Warennr.: 5521895
EUR 268 DK, Herning, Engdahlsvej 17.12.2019
20:38:00
Napoleon II förgylld brons
SKULPTUR, 1800-talets början, Napoleon II, brons, på brännförgyllt postament, höjd 14 cm
Warennr.: 5533869
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.12.2019
11:34:00
Sehen Sie mehr
Chokladkanna tenn tidigt 1800-tal
CHOKLADKANNA, tenn, tidigt 1800-tal, Jacob Lemon, Sverige, höjd ca 13 cm
Warennr.: 5533870
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 18.12.2019
11:36:00
Sehen Sie mehr
Ikea appliquer 1 par Törne
IKEA, appliquer, 1 par, mässing, IKEA:s 1700-talsserie / Riksantikvarieämbetet, "Törne", höjd 31 cm. . HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en 1700-talsserie av möbler och inredningsföremål
Warennr.: 5533887
12:28:00
Sehen Sie mehr
Pierre Forsell plunta
PIERRE FORSELL, plunta, Skultuna, förgylld mässing, stämplad Skultuna 1607 samt signerad, höjd ca 18 cm
Warennr.: 5533945
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 18.12.2019
15:16:00
Sehen Sie mehr
Karotter nickel
KAROTTER, ett par, nickel märkta EW 39, 1900-talets första hälft
Warennr.: 5533961
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 18.12.2019
16:04:00
Sehen Sie mehr
Krucifix Ryssland
KRUCIFIX, Ryssland, 1900-tal, förgylld brons och emalj, daterat 1975, ca 30x17,5 cm, i etui
Warennr.: 5533988
17:14:00
Sehen Sie mehr
Georg Jensen. Henning Koppel. Kande, poleret tin, nr. 018
Georg Jensen. Henning Koppel (1918-81). Kande, poleret tin, stemplet 018 m.m., H. 16,5 cm. Brugsspor.
Warennr.: 5530292
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 18.12.2019
19:41:00
Bronzeskulptur i form af løve siddende med sit bytte
Figur af patineret bronze forestillende løve der har nedlagt et vildsvin, monteret på profileret base af sort sten. Usign. H. incl. base 24 cm. Base L. 30 D. 15 cm. Aldersrelaterede spor, patina.
Warennr.: 5524421
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 18.12.2019
20:01:00
EUR 148
Samling af låg (til lågkrus) af tin (16)
Samling af låg (til lågkrus) af tin, flere med monogrammer og ornamentik, enkelte med glas.
Warennr.: 5533112
EUR < 125 DK, Hørsholm, Hammervej 1 18.12.2019
20:41:00
Flaska och muggar i mässing
PIERRE FORSELL, Skultuna, flaska och 4 muggar, llusstakar 2 par, nr 20 och 120, mässing och vitmetall, flaskans höjd 17,5 cm
Warennr.: 5534137
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 18.12.2019
20:52:00
Sehen Sie mehr
Skulptur / Reliefplatte, Bronze, 1950er Jahre
Skulptur / Reliefplatte, Bronze, 1950er Jahre. Rechteckige Relifeplatte mit der Darstellung von vier Männern hinter einem Tisch stehend, 45,4x41,3cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer, eine Stelle eingeschmolzen.
Warennr.: 5344004
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 18.12.2019
21:03:00
Par franske kandelabre, 1800 tallet (2)
Par franske kandelabre Charles d.X stil af patineret bronze med fem lysarme og kanelleret stamme. H. 52,5 cm. 1900 tallets anden halvdel. Fremstår med brugsspor, lette skævheder. En lyspibe med defekt og løs montering.
Warennr.: 5535812
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19.12.2019
19:23:00
EUR 201
Samling af messing, sølvplet m.m. (19)
Samling af messing m.m. bestående af: 8 stager, forsølvet rund beholder med låg, lille dåse, kande, vase, glaskrus med låg, strygejern, saltbøsse og peberbøsse, vase, orientalsk vase. (19)
Warennr.: 5527834
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 19.12.2019
19:25:00
Samling på 12 tallerkner af tin samt tallerkenhylde (13)
Samling på 12 tallerkner af tin Ø 25 cm. Samt tallerkenhylde af egetræ. H. 34 cm. L. 127 cm. (13)
Warennr.: 5522932
20:50:00
B. Lindblom, tenntavlor, Svenskt Tenn (BUS) (4)
Bengt Lindblom, Jönköping Svenskt Tenn handarbete i tenn, signerade B Lindblom, stämplade K10, bildyta 28,5 x 43 cm på bemåld spånskiva 40 x 55 cm. Inga anmärkningar (4)
Warennr.: 5501955
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 20.12.2019
00:46:34
EUR 28
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, för klotljus, Sydostasien, mässing, höjd 38 cm
Warennr.: 5535153
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 20.12.2019
14:14:00
Sehen Sie mehr
Kanna patinerad brons
KANNA, patinerad brons, sent 1800-tal / tidigt 1900-tal, dekor av figurscen, lejon och maskaron, höjd 23 cm
Warennr.: 5535323
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 20.12.2019
19:29:00
Sehen Sie mehr
Jakthorn 2 st
JAKTHORN, 2 st, 1900-tal, koppar samt mässing, textilband, längd 86 cm
Warennr.: 5535373
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20.12.2019
20:19:00
Sehen Sie mehr