Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Skål i silver
SKÅL i silver, stämplad ALg, 1964, höjd ca 4,5 diameter 19 cm, vikt 324 g
Warennr.: 5276400
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
10:20:00
Sehen Sie mehr
Skål
SKÅL i silver, stämplad GAB, 1928, höjd ca 20, diameter 22,5 cm, vikt ca 600 g
Warennr.: 5276405
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
10:30:00
Sehen Sie mehr
Sockserskål silver
SOCKERSKÅL, med lock, silver, rokokostil, höjd ca 14 cm, vikt ca 267 g
Warennr.: 5276452
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
12:24:00
Sehen Sie mehr
Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 dlr, stämplade CLg, 1930, kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål, kannans höjd ca 22,5 cm, vikt ca 748 g
Warennr.: 5276548
16:18:00
Sehen Sie mehr
Stop i silver
ANDERS NILSSON, verksam i Lund, tidigt 1900-tal, stop i silver, 1901, på locket en kvinnofigur som dricker ur en mussla, monogram på ena sidan, höjd ca 20, största vidd 14 cm, vikt ca 380 g
Warennr.: 5276557
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
16:36:00
Sehen Sie mehr
Skedar i silver
SKEDAR i silver, 10 st, ottomanska, 1800-tal, med graverad dekor, längd ca 16, vikt ca 350 g
Warennr.: 5276588
17:42:00
Sehen Sie mehr
Kanna i silver
KANNA i silver, Nordisk silverkonst, sterling, 1949, handtag i trä, höjd ca 15 cm
Warennr.: 5276618
18:50:00
Sehen Sie mehr
Sockerskål i silver
SOCKERSKÅL i silver samt skål bägare m m 11 dlr, svenska kontrollstämplar, 1900-tal, högsta höjd ca 12 cm, vikt ca 970 g
Warennr.: 5276657
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
20:16:00
Sehen Sie mehr
Silberkanne und Teller (2)
Kanne in 835er Silber gefertigt. punziert. Teller in 800er Silber gefertigt, punziert. Maße: ca. Kanne H. 22 cm, Teller L. 22 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (2)
Warennr.: 5259105
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
21:48:03
EUR 200
Robbe & Berking, Jahreslöffel 1999
Jahreslöffel aus der Manufaktur Robbe & Berking, Modell: Sonnenblume aus dem Jahr 1999. Der Löffel ist aus 925 Silber gefertigt und vergoldet, am ende des Griff befindet sich eine Emaillearbeit in der Form einer Sonnenblume. Länge ca.: 13,4 cm. Gewicht ca.: 31 g. Der Löffel ist unbenutzt ...
Warennr.: 5238119
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
11:29:03
En samling plet og sølv bestående af tre dele.
En samling plet og sølv bestående af æggeholder med burner af sølvplet. sukkertang af sølvplet og en Georg Jensen årsske af forgyldt sterlingsølv 1975. H. 22 cm. L. 11 cm. vægt 45 gram.
Warennr.: 5257350
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
12:18:00
Supkoppar silver
SUPKOPPAR, 7 st., silver, Stockholm 1965, höjd ca 4,5 cm, vikt 460 g
Warennr.: 5277943
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
12:36:00
Sehen Sie mehr
Lorenz Georg Weis bägare silver
LORENZ GEORG WEIS (mästare i Norrköping 1791-1829), bägare, silver, stämplad LGW, Norrköping 1794, invändigt förgylld, sviselerad dekor i form av bl.a blomster, höjd 9, vikt ca 52 g
Warennr.: 5277959
13:20:00
Sehen Sie mehr
Såsskålar silver Sheffield
SÅSSNIPOR, 1 par med skedar, silver, Sheffield 1939, längd ca 14 cm, vikt ca 250 g
Warennr.: 5277973
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23.03.2019
14:00:00
Sehen Sie mehr
Petter Gillberg kyrkdosa silver
PETTER GILLBERG (Varberg, verksam 1764-1806) svampdosa, silver, 1834, diameter ca 4 cm
Warennr.: 5277976
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
14:06:00
Sehen Sie mehr
Borgila cigarettburk
ATELIER BORGILA, cigarettburk, sterlingsilver, Stockholm 1969, lock i sten, höjd ca 9,8x7 cm
Warennr.: 5277978
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
14:10:00
Sehen Sie mehr
Henrik Nourin bägare silver
HENRIK NOURIN (mästare i Norrköping 1730-1774), bägare, silver, Stämplad HN, Norrköping 1744, mynning med fragmentarisk förgyllning, dekor av vågband, godronnerad fotring, höjd 6 cm, vikt ca 28 g
Warennr.: 5277983
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
14:20:00
Sehen Sie mehr
Frisierset /Toilettenset (3)
Frisierset /Toilettenset gefertigt mit einem Mantel aus 800 Silber (punziert). Das Set besteht aus einem Handspiegel, einer Haarbürste und einer Flusenbürste. Das Set befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und müsste poliert werden. (3)
Warennr.: 5261308
14:30:00
Teservis silver 3 dlr Birmingham 1923
TESERVIS, 3 dlr. silver, H.W.L.d, Birmingham, 1923 tekanna, sockerskål och mjölkkanna på kulfötter, hänkel och knopp i svärtat trä, vikt ca 910 g
Warennr.: 5277989
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23.03.2019
14:32:00
Sehen Sie mehr
Argor-Heraeus I Schweiz. Silberbarren 2 x 1 kg Feinsilber (2)
Argor-Heraeus I Schweiz. Silberbarren 2 x 1 kg Feinsilber. Die Barren sind nummeriert und plombiert. L. 11,9 cm – B. 5,4 – H. 1,6 cm. (2)
Warennr.: 5279428
EUR 1.611 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
14:45:30
EUR 1.101
Oljelampa
OLJELAMPA, sterlingsilver, Birmingham 1926, hänkel i form av orm, höjd ca 9 cm, vikt 89 g
Warennr.: 5277998
15:02:00
Sehen Sie mehr
Bägare
BÄGARE efter antik Mykensk förlaga, förgyllt silver, höjd ca 9 cm, vikt ca 234 g. . Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Warennr.: 5278002
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23.03.2019
15:10:00
Sehen Sie mehr
Märgsked och skedar
MÄRGSKED, SKEDAR, 4 st., sterlingsilver, varav två skedar och märgsked John Pittar Working dates 1775 - 1825, Dublin, vikt 310 g, längd ca 21,5 cm
Warennr.: 5278041
16:40:00
Sehen Sie mehr
Salz- und Pfeffer Streuer, Silber (2)
Salz- und Pfeffer Streuer gefertigt aus 925 Silber punziert. Hergestellt in England. Die Streuer sind gefüllt und besitzen einen Glaseinsatz. Gewicht ca.: 255 g. Maße je ca.: H. 11,5 cm, D. 4,5 cm. (2)
Warennr.: 5247982
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
16:55:00
Georg Jensen
GEORG JENSEN, saltkar, 1 par, saltskedar, sked, servettring, sterlingsilver, grön emalj, design nr 100, 22 A, resp 41, diameter ca 4 cm, saltskedarnas längd 6 cm, skedens längd 14,5 cm, BRICKA, mässing, Georg Jensen, längd 24 cm
Warennr.: 5278067
17:44:00
Sehen Sie mehr
Hans Lundgren bägare silver
HANS LUNDGREN (mästare i Stockholm 1766-1769/71), bägare, silver, stämplad HL, Stockholm saknar årtalsindex, sviselerad dekor, höjd 6,5 cm, vikt ca 20 g
Warennr.: 5278075
18:12:00
Sehen Sie mehr
Henrik Nourin bägare silver
HENRIK NOURIN (mästare i Norrköping 1730-1774), bägare, silver, Stämplad HN, Norrköping 1746, mynning med fragmentarisk förgyllning, dekor av vågband, godronnerad fotring, höjd 7,5 cm, vikt ca 47 g
Warennr.: 5278096
19:06:00
Sehen Sie mehr
Silverföremål
LJUSSTAKAR, GRÄDDKANNA, SKÅL, BÄGARE, KORG, SMÖRGÅSKNIVAR, m.m., silver, mestadels i 1900-tal, Sverige, silvervikt ca 570 g, korgens längd 20 cm
Warennr.: 5278104
19:22:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar silver
LJUSSTAKAR, 1 par, silver, Horace Woodward & Co Ltd, London 1895, fyllda, höjd ca 9 cm
Warennr.: 5278117
19:48:00
Sehen Sie mehr
Supmuggar och smyckesskrin silver
SUPMUGGAR, 6 st, silver, C.G. Hallberg, Stockholm 1958, höjd 4,5, SMYCKESSKRIN, silver, svenska importstämplar, 1900-talets början, höjd 4, 16x12 cm
Warennr.: 5278141
20:36:00
Sehen Sie mehr
 1 2  >>