Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Munsey Silversmith Cambridge, Silbertablett, Sterlingsilber, Sheffield
Munsey Silversmith Cambridge, Silbertablett, Sterlingsilber, Sheffield oktogonales Silbertablett mit Eierstabrand und vier Tierfüßen. Maße: Ø 23 cm. Keine Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5478416
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.11.2019
20:10:00
EUR 225
Bordssurtout C. I. Møinichen
BORDSSURTOUT, silver, C. I. Møinichen (1893-1937), Köpenhamn 1899, 5 flakonger i glas, höjd ca 20, längd 23,5 cm, vikt ca 350 g
Warennr.: 5505300
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22.11.2019
21:22:00
Sehen Sie mehr
Jardinière silver
JARDINIÈRE / JARDINJÄR, silver, barockstil, fullmaktsstämplad K. Andersson, Stockholm, 1913, på livet rik dekor av blommor, blad och bär, veckad mynning samt fotring, mässingsinsats, längd ca 38 cm, höjd 13,5 cm, total vikt 2150 gram.
Warennr.: 5505115
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23.11.2019
13:06:00
Sehen Sie mehr
Såssnipa silver
SÅSSNIPA, silver, svenska importstämplar, rokokostil, längd ca 18 cm, vikt ca 290 g
Warennr.: 5505342
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23.11.2019
15:09:00
Sehen Sie mehr
Jonas Yman bägare silver 1700-tal
JONAS YMAN (1760-1808), bägare, silver, Växjö 1775, svisselerad blom-och bladdekor, spår av invändig förgyllning, fot med vridna knäckar samt vågband i relief, höjd 18,5 cm, vikt ca 392 g
Warennr.: 5505343
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23.11.2019
15:12:00
Sehen Sie mehr
Silberbesteck (18)
Besteck aus Silber, bestehend aus 6 Messer, 12 Löffel. Gesamtgewicht ca. 275 Gramm, Gebrauchsspuren (18)
Warennr.: 5502045
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23.11.2019
16:17:25
EUR 45
Georg Jensen. Marmeladekrukke af sølv og krystalglas (2)
Georg Jensen. Marmeladekrukke af facetslebet krystal med låg af sterling sølv. Dessin nr. 891B, H. 12,5, Ø 11 cm., hertil ske af sterling sølv, Dessin nr. 21, L. 13,5 cm. (2)
Warennr.: 5504718
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23.11.2019
18:20:00
EUR 456
Fritz Bemberg etui silver
FRITZ BEMBERG, etui, sterlingsilver, svart och vit emalj med fågel i poykroma färger, invändigt förgylld, verksam 1900-1940 i Pforzheim, 6,7x8,9 cm, vikt ca 206 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505495
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
10:35:00
Sehen Sie mehr
Soppslevar tespindlar mm
SOPPSLEVAR, 2 st, TESPINDLAR, 2 st, TESIL, MATSKED, silver, bl a Möllenborg, svarvade träskaft, en skopa i kokosnöt. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505499
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
10:39:00
Sehen Sie mehr
Cigarettetuie silver Ryssland
CIGARETTETUIE, silver, 1900-talets början, stämplad AMYu4, Moskva Ryssland, niellodekor föreställande Ilya Muromets, invändigt förgylld, ca 11x9 cm, vikt ca 179 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505573
12:17:00
Sehen Sie mehr
Skålar korg silver
SKÅLAR, 3 st, KORG, silver, 18/1900-tal, längd ca 15-27 cm, total vikt ca 383 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505606
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
13:01:00
Sehen Sie mehr
Saltkar silver
SALTKAR, 1 par, silver, invändigt förgyllda, dekor av lejonmaskaroner, höjd ca 7,5, längd 10,5 cm, vikt ca 163 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505652
13:47:00
Sehen Sie mehr
Hovedvandsæg / luktdosa silver Thomas Jensen
HOVEDVANDSÆG / LUKTDOSA, silver, Danmark, dekor med festonger och fasettslipade glasbitar, delvis graverad, stämplad Thomas Jensen den yngre (1797-1853), stadsstämpel Åbenrå, undersida med ägarmonogram samt årtal 1824, höjd 11 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505721
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
15:18:00
Sehen Sie mehr
Bonbonjär silver 800
BONBONJÄR, silver 800, Italien, efter 1968, empirestil, med blå glasinsats, höjd ca vikt exkl insats ca 711 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505768
16:16:00
Sehen Sie mehr
Skrin silver
CG HALLBERG, skrin, silver, 1919, inrett med cederträ, höjd ca 10,5, 23x15 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505897
18:47:00
Sehen Sie mehr
Georg Jensen, Smithy kuglepen i hammerslået sterling sølv
Georg Jensen kuglepen udført i hammerslaet sterling sølv, Georg Jensen bort, samt GJ logo i sort emalje i top. Ligger i org. æske. Vejl. udsalgspris er 8.190,-. Fremstår ubrugt.
Warennr.: 5469269
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 24.11.2019
19:36:00
Konvolut Aschenbecher mit silbernem Rand (4)
Konvolut Aschenbecher mit silbernem Rand, 3 Stück mit Silberpunzen, ein bezeichnet: 'WMF', der Korpus gefertigt aus Kristallglas, Maße ca.: D. 6-12 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (4)
Warennr.: 5478722
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24.11.2019
19:41:00
Senempire lommeurskæde af sølv med signet, 1800-tallets første halvdel
Senempire lommeurskæde af sølv med signet af dansk provinsmester, 1800-tallets første halvdel. Umiddelbart ustemplet, men testet. L. ca. 25 cm. Vægt ca. 36 g. Fremstår med patina.
Warennr.: 5503260
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24.11.2019
20:05:00
Fat silver
FAT, silver, Danmark, 1941, rokokostil, diameter ca 25 cm, vikt 405 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505976
20:17:00
Sehen Sie mehr
Handväska silver
HANDVÄSKA, silver, omkring 1900, stickat mönster med hängande kedjor som dekor, svensk importstämpel, höjd ca 21 cm, vikt ca 244 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505980
20:20:00
Sehen Sie mehr
Carl M. Cohr. Kaffee- und Teekanne sowie Sahne- und Zuckerset aus Silber in Sterlingsilber (4)
Carl M. Cohr. Kaffee- und Teekanne H. 22 und 12 cm sowie Sahne- und Zuckerset 7-8 cm aus Silber in Sterlingsilber. Alle Teile an der Unterseite gestempelt: ’Sterling Cohr Denmark’. Sahnekännchen mit kleiner Beule. Gesamtgewicht ca. 1949 g. (4)
Warennr.: 5438379
EUR 1.342 DK, Herning, Engdahlsvej 24.11.2019
20:37:00
Allan Scharff / Georg Jensen Brevpresser og brevåbner, dessin 485
Allan Scharff / Georg Jensen. Brevpresser / brevåbner dessin 485 udført af klart glas og sterling sølv, sign Allan Scharff. efter 1945. L 20 cm.
Warennr.: 5504524
EUR 242 DK, Aarhus, Egå Havvej 24.11.2019
21:15:00
Bricka nysilver
BRICKA, nysilver, 1800-talets andra hälft, med hänklar, längd ca 76 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5506046
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
21:18:00
Sehen Sie mehr
Sockerskål
STRÖSOCKERSKÅL, silver, Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm 1812, lockknopp i form av blomsterknopp, trepassformad fot, höjd ca 22 cm, vikt ca 570 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5506055
21:24:00
Sehen Sie mehr
Hovedvandsæg / luktdosa silver Christian Greiersen
HOVEDVANDSÆG / LUKTDOSA, silver, Danmark, dekor med festonger, krönt med fågel, invändigt förgylld, stämplad Christian Greiersen (Gregersen) Köpenhamn (verksam ca. 1796-1808), höjd ca 8,5 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5506079
21:43:00
Sehen Sie mehr
Vaser muggar mm silver
VASER, 1 par, MUGGAR, 2 st, PUNSCHBÄGARE, SERVIETTERING, LJUSSTAKE, ASKFAT, BÄGARE, POKAL, silver, bl a K Anderson, total vikt exkl ljusstake o askfat ca 409 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5506082
21:46:00
Sehen Sie mehr
Sven Arne Gillgren bägare
SVEN ARNE GILLGREN, bägare, silver, GAB, Stockholm, 1971, vågbandsdekor, diameter 12 cm, höjd 18 cm, vikt 469 g
Warennr.: 5508103
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25.11.2019
10:05:00
Sehen Sie mehr
Georg Jensen, nåleetui af sølv desin 249
Georg Jensen, nåleetui af sølv, stemplet 1930-45 samt dessin nr. 249. H. 8 cm. Vægt 45 g.
Warennr.: 5506253
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 25.11.2019
11:21:00
Silverservis
SILVERSERVIS,(6) Heinz Decker, C G Hallberg, 1960, gräddkanna, sockerskål samt fat, Gräddkanna, sockerskål samt fat, Tyskland, höjd mellan ca 4,5-8 cm, vikt ca 433 g
Warennr.: 5508202
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25.11.2019
11:23:00
Sehen Sie mehr
Skåp
SKÅP, 1900-talets början, svartmålade, beslag i mässing, 4 lådor, samt skåp, höjd ca 176, 80x46 cm, nyckel finns
Warennr.: 5508258
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25.11.2019
12:34:00
Sehen Sie mehr
123»