Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Atla kaffeservis
ATLA (COHR), 4 delar, kaffeservis, nysilver, 1920/30-tal, varav två med handtag i backelit, kaffekanna höjd 18 cm, tekanna höjd 13 cm, sockerskål 8 cm, gräddkanna höjd 5 cm. . Atla var namnet på de föremål som tillverkades i nysilver, för Cohr. Under 1920-talet knöts flera kända formgivare till företaget, som Eduart Eggeling, Knud V . Engelhardt, Sigfred Wagner, Mogens Koch och HF Gross
Warennr.: 5531769
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.12.2019
12:04:00
Sehen Sie mehr
Parker skrivesæt af sterlingsølv m. etui (4)
Parker skrivesæt af sterlingsølv med forgyldte detaljer, bestående af fyldepen, stiftblyant og juglepen, etui af sort krokodilleskind. Fremstår med almindelige brugsspor. (4)
Warennr.: 5532197
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:29:00
EUR 174
Skålar korg silver
SKÅLAR, 3 st, KORG, silver, 18/1900-tal, längd ca 15-27 cm, total vikt ca 383 g. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5531817
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
14:12:00
Sehen Sie mehr
Reseikoner
RESEIKONER, 2 st, omkring 1900, Ryssland, silver, en oval ca 3 cm, en ca 3,8x3,2 cm
Warennr.: 5531874
16:38:00
Sehen Sie mehr
Såsskål coasters silver
SÅSSKÅL, med fat, COASTERS, 1 par, silver, MGAB Uppsala 1939 /1938 resp Egypten, skålen invändigt förgylld, fatets diameter ca 18 cm, vikt ca 462 g
Warennr.: 5531884
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
17:14:00
Sehen Sie mehr
Jugendstil Schale. Silber. The Cutlers Company 1836
Jugendstil Schale. Silber. "Corporate Mark Alpha, Granted by The Cutlers Company 1836, Alpha Plate, Viners of Sheffield, England". Maße ca. D. 10 cm, H. 4 cm.
Warennr.: 5531105
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 16.12.2019
18:45:00
Rost, sølvservice mm. (4)
Rost, hammerslået sølv mælkekande og sukkerskål med tilhørende ske samt saltkar med indsats af blå glas, dekoreret med blomsterranker, stemplet tretårnet heraf ske af ben. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (4)
Warennr.: 5531419
18:50:00
Portmonnä silver
PORTMONNÄ, silver, i form av väska, Osmanska riket omkring 1900, genombruten dekor av blommor framtill, 3 hängande kläppar med dekor av naturliga pärlor, höjd inkl. handtag och kläppar 13 cm, vikt inkl. inredning ca 129 g
Warennr.: 5531978
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
19:57:00
Sehen Sie mehr
Dosa puderdosa
DOSA, silver, A. U. Grönberg, Härnösand 1846, höjd 2, 9,5x5 cm, PUDERDOSA, sterlingsilver, emalj, lock med monogram GB i relief, med markasiter, höjd 1, 2cm, diameter 6,5 cm
Warennr.: 5532000
20:19:00
Sehen Sie mehr
Bägare dosor skålar i silver
SILVER, 11 dlr, 4 bägare, 3 mindre dosor, 2 skålar, samt ett par askar med lock AWA 1893, ca 4,5 x 4,5 cm, total vikt ca 380g
Warennr.: 5532059
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
21:18:00
Sehen Sie mehr
Soppslev teglashållare mm silver
SOPPSLEV, TEGLASHÅLLARE, PRYDNADSSKED, BÄGARE, silver, bl a Ryssland, Finland, delvis invändigt förgyllda, graverad dekor, soppslevens längd ca 31,5 cm, total vikt ca 364 g
Warennr.: 5532735
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.12.2019
10:06:00
Sehen Sie mehr
Osmanskt silver, Bröstsmycke
BRÖSTSMYCKE, silver, niellodekor, Osmanska riket, sultan Abd Al-HAMID II, omkring 1876-1909, längd med halskedja ca 43 cm, total vikt ca 135 g
Warennr.: 5532750
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.12.2019
10:36:00
Sehen Sie mehr
Osmanskt silver, skedar
SKEDAR, silver, 11 st, Osmanska riket, sultan Abd Al-HAMID II, omkring 1876-1909, längd ca 15 cm, total vikt ca 275 g
Warennr.: 5532766
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.12.2019
11:12:00
Sehen Sie mehr
Bägare skålar silver
BÄGARE, sterlingsilver, C G Hallberg, Stockholm 1958, höjd 10 cm, SKÅLAR på fot, 1 par, GAB, 1932, diamater 15 cm, SKÅLAR, 4 st, silver, bl a K Anderson, höjd 2,5-10 cm, vikt ca 603 g
Warennr.: 5532797
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.12.2019
12:18:00
Sehen Sie mehr
Dosor bordspingla
DOSOR, 4 st, silver, 1800/1900-tal, ca 5x3 - 9,5x5 cm, BORDSPINGLA, silver 900, ÄGGKOPPAR, 2 st, DRUVSAX, sterlingsilver, PRYDNADSSKO, sterlingsilver, England, total vikt ca 319 g
Warennr.: 5532826
13:20:00
Sehen Sie mehr
Sked Georg Jensen "Konge" sterlingsilver
JOHAN ROHDE, uppläggningssked, sterlingsilver, modell "Konge", stämplad GEORG JENSEN & Wendel A/S, längd ca 22,5 cm, vikt 101 g
Warennr.: 5532845
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.12.2019
14:02:00
Sehen Sie mehr
Georg Jensen, to saltkar med tilhørende skeer, sterling sølv (4)
Georg Jensen, to saltkar ilagt blå emalje nr. 7 med tilhørende skeer, sterling sølv. Ø. 4 cm. samlet vægt 61g. (4)
Warennr.: 5510364
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 17.12.2019
14:46:00
Parti silver, snusdosor, fickplunta
PARTI SILVER, 5 dlr, bestående av 1 fickplunta, Birmingham, omkring sekelskiftet 18/1900-tal, 1 litet fat otydliga stämplar, 1948, 1 snusdosa, förgylld vid insida, omkring 18/1900-tal, 1 liten sockerask, CG Hallberg, Stockholm 1907, 1 snusdosa, Pål Olsson, Wånga, nysilver samt horn, tidigt 1900-tal, total vikt exklusive snusdosa i nysilver ca 287 g
Warennr.: 5532905
16:08:00
Sehen Sie mehr
Puderdosa Jensen
GEORG JENSEN, puderdosa, sterlingsilver, stämplad Georg Jensen&Wendel, Denmark, diameter 7 cm, med monogram DK
Warennr.: 5532916
16:30:00
Sehen Sie mehr
Osmansk silverbägare
BÄGARE, silver, Osmanska riket, sultan Abd Al-HAMID II, omkring 1876-1909, höjd ca 7, total vikt ca 44 g
Warennr.: 5532917
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.12.2019
16:32:00
Sehen Sie mehr
Silverskedar
OSMANSKT SILVER, 10 skedar, längd ca 17 cm, vikt ca 333 g
Warennr.: 5532922
16:42:00
Sehen Sie mehr
Osmansk silverbägare
BÄGARE, silver, Osmanska riket, sultan Abd Al-HAMID II, omkring 1876-1909, delvis förgylld, höjd ca 8, total vikt ca 73 g
Warennr.: 5532946
17:32:00
Sehen Sie mehr
Adolf Zethelius bordssurtout
ADOLF ZETHELIUS, bordssurtout, silver, märkt 1827, för 6 glasflaskor (2+2+2), flaskor med slipad dekor, höjd ca 32 cm
Warennr.: 5532949
EUR 330 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.12.2019
17:38:00
Sehen Sie mehr
Zarf, 1-par osmanskt silver
ZARF, silver, 1-par, för moccakoppar, Osmanska riket, sultan Abd Al-HAMID II, omkring 1876-1909, höjd ca 5, diamter ca 12 cm, total vikt ca 79 g
Warennr.: 5532957
17:54:00
Sehen Sie mehr
Bonbonjär silver Conrad Schröder
BONBONJÄR på fot, silver, dansk empire, Frederik VI, godronerat liv, uppsvängda hänklar, punsad bladdekor, stämplad Conrad Schröder, Köpenhamn 1838, probör Christian Olsen Möller, höjd ca 17,5, längd ca 21 cm, vikt ca 353 g
Warennr.: 5532966
18:14:00
Sehen Sie mehr
Osmanskt silver, bägare 1-par
BÄGARE,silver, 1-par, Osmanska riket, sultan Abd Al-HAMID II, omkring 1876-1909, längd med halskedja ca 8,5 cm, total vikt ca 100 g
Warennr.: 5532982
18:46:00
Sehen Sie mehr
Osmansk silvervägare
BÄGARE, silver, Osmanska riket, sultan Abd Al-HAMID II, omkring 1876-1909, höjd ca 8,5, total vikt ca 59 g
Warennr.: 5532984
18:50:00
Sehen Sie mehr
Sockerskål 1700-tal England
ABRAHAM PETERSON & PETER PODIE, sockerskål med strösked, silver, England, London 1788, vapengravyr, godronnerat liv, höjd 16 cm, vikt ca 213 inkl. sked
Warennr.: 5532994
19:12:00
Sehen Sie mehr
Skålfat silver Atle Sylvén
ATLE SYLVÉN, skålfat, silver, punsad och graverad dekor, stämplad Stockholm 1938, höjd 2,5, diameter ca 28 cm, vikt ca 499 g
Warennr.: 5533034
20:32:00
Sehen Sie mehr
Såskanna silver
SÅSKANNA, silver, 1900-talets fösta hälft, rokokostil, roacailleformat handtag, bård av blomsterslinga, höjd ca 12, längd 24 cm, vikt ca 332 g
Warennr.: 5533041
20:46:00
Sehen Sie mehr
123»