Kategorie
Zeit
Schätzpreis
   Waren pro Seite   6 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Georg Jensen. Art Déco cigaret etui af sterlingssølv.
Georg Jensen. Art Déco cigaret etui af sterlingsølv, stemplet GJ (før 1945), dessin nr. 203, Sterling Denmark, ca. 10 x 8 cm. Vægt ca. 141 g. Aldersrelateret ridser samt graveret initialer indvendigt.

Warennr.: 6122826
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
15:04
Carl M. Cohr m.m. Skål samt bestik af sølv (3)
Carl M. Cohr skål el. opsats på lav fod samt bestik af sølv fra 1933 m/ gravering H. 7,5 cm Ø 25 cm samt to dele bestik af sølv bl.a. Hugo Grün m.m. L. 10,5-11,5 cm. Brugsspor. Vægt for del m/ sølv & stål ca. 19 gr. Samlet vægt for dele m/ sølv ca. 371 gr. (3)

Warennr.: 6112836
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 29.11.2021
19:42
EUR 101
Tura broncestøberi. Samling bronze. (8)
Tura broncestøberi. Par lysestager H. 10 cm. figur af spydkaster H. 12 cm. bordskåner med Danmarks kort Ø 9,5 cm. Tre platter med fiksermotiver, samt havmand og havfrue. En blæksuger B. 23 cm. H. 9 cm. Fremstår med brugsspor og patina.(8)

Warennr.: 6121999
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
12:00
To klædebørste af tretårnet/830 sølv (2)
To dekoreret klædebørste, enkelt tretårnet stemplet fra 1917, den anden stemplet 830 HJ. L. 12-13 cm B. 7,5 - 8,5 cm. Fremstår med aldersrelateret spor. (2)

Warennr.: 6122405
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 30.11.2021
19:57
Bjørn Wiinblad für Hans Hansen. 'De Fire Årstider' (4)
Bjørn Wiinblad 1918-2006 für Hans Hansen. Teller aus Sterlingsilber 925 und 14 kt. Gelbgold aus der Serie 'De Fire Årstider'. Hans Hansen Sølvsmedie, Nr. 25, hergestellt in Auflage von 199 Stck., Ausführung: Karl Gustav Hansen, Kolding. L. 15,7 B. 15,7 cm. Gewicht: ca. 314 g je Stck.; in ...

Warennr.: 6122888
EUR 3.356 DK, Herlev, Dynamovej 01.12.2021
19:08
EUR 2.215
J.H. Quistgaard for Aage Weimar, 'Champagne', hank af sterlingsølv til isspand
Aage Weimar, 'Champagne', hank af sterlingsølv til isspand, tegnet af Jens Harald Quistgaard. H. 9,5. L. 12 cm. Vægt ca. 82 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 6123820
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 01.12.2021
19:48
EUR 87