Kategorie  Schätzpreis
12345678...9» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hermès Sellier ask lock
HERMÈS, ask med lock, orangeröd färg, locket märkt "Hermès Sellier", bärrem märkt "Hermès Paris Made in France", diameter ca 32, höjd ca 20 cm
Warennr.: 5499294
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
16:14:00
Sehen Sie mehr
Hay May, 2 sengetæpper / bedcovers (2)
Hay May Bed Cover. 2 sengetæpper af 100% uld. Design by Anne Heinsvig. Mål: 240x225 cm. Fremstår med små brugsspor samt smudspletter. Bemærk at senge medfølger ikke, her er kun tale om 2 sengetæpper. Modelfotos.
Warennr.: 5497433
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
16:33:00
Ram Karl Johan
RAM, Karl Johan, 1800-talets första hälft, björk, grafiskt blad, ramens mått 30x33 cm
Warennr.: 5499306
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
16:34:00
Sehen Sie mehr
Tubkikare
TUB-/ STJÄRNKIKARE, samtida, kromat stål, reglerbar tripodbenställning, längd kikare ca 98,5 cm
Warennr.: 5499312
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
16:44:00
Sehen Sie mehr
Skål Ystad metall
YSTAD METALL, möjligen ANNA PETRUS, skål på fot, Ystad Metall, brons, med sjöjungfru som håller upp skålen, märkt "Ystad Brons Sweden", höjd 26, skålens diameter 29 cm
Warennr.: 5499323
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
17:18:00
Sehen Sie mehr
Bordsuppsats Jugend
BORDSUPPSATS, vitmetall och glas, 1900-talets början, jugend, dekor i form av sfinxer och palmetter, höjd ca 29, diameter 25 cm
Warennr.: 5499326
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
17:24:00
Sehen Sie mehr
2 puder med ræv (2)
2 pyntepuder, forside med sammensyede stykker af pels fra ræv. Bagside med beige stof. Mål ca. 40x40 cm. Bemærk at skamler medfølger ikke. (2)
Warennr.: 5466415

Neuware
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
18:35:16
2 mørke europæiske multicolour lammeskind. (2)
2 mørke europæiske multicolour lammeskind. Mål ca. 105x64 cm. og 102x73 cm. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2)
Warennr.: 5466442

Neuware
18:36:54
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons, urnformade ljuspipor, lösa ljusmanschetter, höjd ca 26 cm
Warennr.: 5499379
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:17:00
Sehen Sie mehr
Varmepumpe luft til luft KANION 6kw. (2)
Varmepumpe luft til luft KANION 6kw. med varme, aircondition, affugtning og blæsefunktion, fjernbetjening og manual medfølger. Fremstår i original emballage. Mål. 91x38x60,5 / 87x27x36 Bemærk!! Varmepumpen leveres med kølemiddel og skal installeres af en autoriseret håndværker. Garantien ...
Warennr.: 5501119

Neuware
EUR 591 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
19:17:00
EUR 121
Par hestehoveder i kunstmateriale (2)
Par hestehoveder i kunstmateriale h. 63 cm (ikke vejrbestandige) (2)
Warennr.: 5477414

Neuware
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
19:18:00
Urna
URNA, 1800-talets slut, , Frankrike, porslin montage med förgylld brons med dekor av bekransade kvinnohuvuden, sockel i marmor, höjd ca 31,5 cm
Warennr.: 5499389
EUR 464 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:27:00
Sehen Sie mehr
Väggrelief
VÄGGRELIEF, samtida, i form av ansike, förgyllt gips, ca 33 cm
Warennr.: 5499402
19:40:00
Sehen Sie mehr
Schatull med 3 flaskor
SCHATULL, omkring 1800-talets andra hälft, 3 flaskor med etsad dekor, höjd på schatull ca 27, 25x13 cm
Warennr.: 5499404
19:42:00
Sehen Sie mehr
2 lyse europæiske multicolour lammeskind (2)
2 lyse europæiske multicolour lammeskind. Mål ca. 105x69 cm. og 100x66 cm. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2)
Warennr.: 5466444

Neuware
19:51:00
Elektrisk julemand 190 cm. Med bevægelse og musik.
Julemandsfigur med stofpåklædning til udstillingsbrug. Synger Jingle Bells, bukker og danser. Med bevægelsessensor, så den aktiveres ved aktivitet foran Julemanden. Volumeknap. Strømforsyning til 220 volt. Højde 190 cm. Bredde ca. 60 cm. Modelfoto. Fremstår i orginal emballage mål 64x42x55 cm
Warennr.: 5170811

Neuware
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
20:00:00
EUR 228
Anna Efverlund ljusstakar skål och vas
ANNA EFVERLUND, "Konfetti", ljusstakar, 1-par, för IKEA, 1980-tal, polykromt bemålad metall, höjd ca 26 cm
Warennr.: 5499424
20:02:00
Sehen Sie mehr
Uppsatsskål 1800-tal Frankrike
UPPSATSSKÅL, 1800-talets andra hälft, signerad Daubrée, förgylld och patinerad brons, signerad Daubrée, dekor av putti, skål i klarglas, fot med delvis genombruten dekor av voluter, diameter ca 29, höjd ca 41 cm
Warennr.: 5499427
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
20:05:00
Sehen Sie mehr
Brickor & coasters
BRICKOR, COASTERS & TERRIN, 5 delar, nysilver, 2 brickor mått 39x26 cm, 2 coasters diameter 13,5 cm, terrin med lock märky "Elkington & Co", mått 30x20x9 cm
Warennr.: 5499438
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
20:16:00
Sehen Sie mehr
2 indfarvede azurblå-grønne islandske lammeskind. (2)
2 indfarvede aquamarin blågrønne langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 90x59 cm. og 93x60 cm. Bemærk: Stol og skammel medfølger ikke.Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2)
Warennr.: 5466434

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
20:20:09
Uppsatsskålar 1800-tal
UPPSATSSKÅLAR, 1 par, 1800-talets slut, stomme i förgylld brons, dekor av karyatider med tassfötter, skålar i skärslipatav variant av trepassfot, mynningar med dekor av lagerkransar, höjd ca 35 cm
Warennr.: 5499454
20:32:00
Sehen Sie mehr
Dekorföremål
DEKORFÖREMÅL, 3 st, bla 1 skål med lock i kålmårdsmarmormarmor märkt "Walter Gustafsson Kolmården", höjd 3-25 cm
Warennr.: 5499481
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
20:59:00
Sehen Sie mehr
Uppsatsskål WMF
UPPSATSSKÅL, nysilver, jugend, Württembergische Metallwarenfabrik (WMF), tidigt 1900-tal, stiliserad växtdekor, delvis genombruten, diameter ca 27 cm, höjd 23,5 cm.
Warennr.: 5499487
21:05:00
Sehen Sie mehr
Vettar 1900-tal
VETTAR, 2 st, 1900-talets första hälft, bemålade, längd 27 resp 45 cm
Warennr.: 5499490
21:08:00
Sehen Sie mehr
Golvkandelaber
GOLVKANDELABER, för 9 värmeljus, Royal Copenhagen, metall och kristall, höjd ca 110 cm
Warennr.: 5499555
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
10:33:00
Sehen Sie mehr
Tre ikoner, hhv. olie på træ. (3)
Tre ikoner, 2 olie på på træ, 1 reproduktion. 1800/1900-tallet. 31,5x23 cm, 29x24,5 cm og 26x19 cm (3)
Warennr.: 5497488
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
10:55:51
Georg Jensen. Juleuro. Jubilæums model Snefnug (20)
Georg Jensen. Golden Christmas jubilæums model snefnug/snowflake 2017, zink alloy belagt med 18 kt. guld, art. nr. 10009104. Designet af Finn Clausen. I originale æsker. (20) Vejl. udsalgspris DKK 7980.
Warennr.: 5478413

Neuware
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.11.2019
12:00:00
EUR 349
2 europæiske hvide lammeskind (2)
2 europæiske lammeskind. Mål ca. 105x60 cm. Tyk og blød kvalitet. Bemærk at stole medfølger ikke. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2)
Warennr.: 5464459

Neuware
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16.11.2019
12:22:39
Lebensgroße Figur 'Weihnachtsmann`` mit beleuchteten Tannenbäumen und Christbaumständer (4)
Lebensgroße Figur 'Weihnachtsmann`` mit beleuchteten Tannenbäumen und Christbaumständer. Maße des Weihnachtsmannes: H. 175cm, B. 90cm, T. 45cm, Maße der Bäume: H. 62-95cm, Ø. 35-37cm, Maße des Christbaumständers: H. 30cm, B. 51cm, T. 51cm. 14cm Ø Innenmaß. Leichte, altergemäße Gebrauchsspuren. ...
Warennr.: 5470783
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.11.2019
12:25:24
Textilrullar linne
TEXTILRULLAR, 2 st, linne, motiv av fåglar och blommor mot röd resp mörkgrön botten, bredd ca 130 cm
Warennr.: 5499597
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
12:51:00
Sehen Sie mehr