Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...14»   Waren pro Seite   398 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Georg Jensen. Harmony lysestager (2)
Georg Jensen. Harmony lysestager af blankt rustfrit stål. H. 14,3 cm. B. 41,9 cm. Ø: 1,6 I originale æsker. (2)

Warennr.: 5261831

Neuware
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
17:59
Georg Jensen. Bestik og lysestage (25)
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt i rustfrit stål. 6 knive, 6 gafler, 6 skeer, 6 teskeer. Designet af Sigvard Bernadotte. Harmony lysestage af blankt rustfrit stål. H. 14,3 cm. B. 41,9 cm. Ø: 1,6 I originale æsker. (25)

Warennr.: 5633686

Neuware
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
18:56
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt og lysestage (25)
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt i rustfrit stål. 6 knive, 6 gafler, 6 skeer, 6 teskeer. Designet af Sigvard Bernadotte. Georg Jensen. Ambience lysestage af blankt rustfrit stål. H 27,7 cm. B. 11,2 cm. D. 11,2 cm. I originale æsker. (25)

Warennr.: 5616410

Neuware
19:06
EUR 101
Georg Jensen. Boliginventar (3)
Georg Jensen. Vase af blankt rustfrit stål. Str. Medium. H. 23,7 cm. Ø 16,4 cm. Design Ilse Crawford. Glow skål af blankt rustfrit stål H. 4,1 cm. Ø 17 cm. Design Maria Berntsen. Ambience lysestage af blankt rustfrit stål. H 27,7 cm. B. 11,2 cm. D. 11,2 cm. I originale æsker. (3)

Warennr.: 5507634

Neuware
19:36
Popcornmaskine. Bordmodel.
Popcorn maskine - Bordmodel af rustfrit stål samt rødlakeret metal. Integreret lys og varmelegme. H. 68 L. 50 B. 36 cm. Brugsanvisning medfølger. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 56x41x71 cm. Vægt: ca.25,5 kg. Modelfoto.

Warennr.: 5725519

Neuware
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07.08.2020

Warennr.: 5536128

Neuware
20:20
Jakthorn och posthorn mässing
JAKTHORN, POSTHORN, 2 dlr., mässing, 1900-talets början, längd ca 28-35 cm

Warennr.: 5733137
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07.08.2020
20:24
Sehen Sie mehr
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt og barometer (25)
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt i rustfrit stål. 6 knive, 6 gafler, 6 skeer, 6 teskeer. Designet af Sigvard Bernadotte. Koppel Barometer. Ø 10 cm. Fremstillet af rustfrit stålog ABS plastik. Designt af Henning Koppel. (25)

Warennr.: 5650220

Neuware
20:33
Bestick
BESTICK i schatull, nysilver, 12 dlr, ca 1900, England, handtag i pärlemor, försilvrat stål, schatull i mahogny, längd på gafflar ca 17,5, knivar ca 21 cm

Warennr.: 5733154
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
21:15
Sehen Sie mehr
Schatull
SCHATULL, 1910, Linköping, Samuel Petersson och efterträdare, 2 flaskor med silverlock samt 1 skål i slipat glas på silverklädd fot, schatull med mahognyfanér, mässingbeslag, höjd 18, 32x14,5 cm,

Warennr.: 5733170
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
10:04
Sehen Sie mehr
Kalkar
KALKAR, 12 st (6+6),1900-tal, Spanien, förgylld metall, Miguel Berrocal, kolonnformat skaft med korintiskt kapitäl, slät cuppa, rund fot med pärldekor i relief, höjd 17,5 och 18,5 cm, i orginalaskar med träimitation

Warennr.: 5733180
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
10:44
Sehen Sie mehr
Dukar och servetter
DUKAR, 2 st, och SERVETTER, 12 st, linne, 8 servetter 38,5 x 37 cm, 4 servetter 48 x 49 cm, duk 220 x 180 cm, duk, 198 x 200 cm.

Warennr.: 5733214
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08.08.2020
13:40
Sehen Sie mehr
Dalahäst 1900-talets första hälft Vattnäs
DALAHÄST, 1900-talets första hälft, Vattnäs, troligen målad av Karin Nisser "Mor Nisser i Vattnäs" (1883-1947), krusad i blått, grönt och gult mot vit botten, rygg med hål för ljus, höjd ca 17, längd ca 17 cm

Warennr.: 5733256
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 08.08.2020
17:16
Sehen Sie mehr
Georg Jensen - Alfredo køkkenredskaber (9)
Georg Jensen - Alfredo køkkenredskaber bestående af salatsæt af træ, 6 æggebæger, og køkkenrulleholder, af poleret stål. (9)

Warennr.: 5716429
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
17:45
Piedestal
PIEDESTAL, gips, i form av kolonn med joniskt kapitäl, höjd ca 100, 26x26 cm

Warennr.: 5733269
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
18:16
Sehen Sie mehr
Badenymfer af polyplast (2)
Badenymfer af polyplast i form af to badenymfer i beige badedragter. Steder er prikker og stjerne hullede. H. 16/21 cm, B. 19/37 cm.

Warennr.: 5707281

Neuware
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
18:20
Globus med kompas
Globus monteret på bordholder af messing. Kompas i bunden. H 35 cm. Brugsspor, falmet.

Warennr.: 5732373
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
18:39
Terracota havekrukker, model Natali (3)
Terracota havekrukker i patineret choko terracota, Model Natali. B. 86 og D. 41 cm. H. 36 cm. Krukkerne er Frostsikret. (3)Da krukkerne er håndlavet, kan de variere op til et par centimeter i størrelsen. Målene der er oplyst er derfor cirka mål. Modelfoto.

Warennr.: 5699848

Neuware
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
19:00

Warennr.: 5651258

Neuware
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
19:12
Georg Jensen. Juleuro. Jubilæums model Snefnug (20)
Georg Jensen. Golden Christmas jubilæums model snefnug/snowflake 2017, zink alloy belagt med 18 kt. guld, art. nr. 10009104. Designet af Finn Clausen. I originale æsker. (20) Vejl. udsalgspris DKK 7980.

Warennr.: 5642286

Neuware
EUR 537 DK, Roskilde, Store Hedevej 08.08.2020
19:18
To Brødrene Cloetta bordvitriner (2)
To Brødrene Cloetta bordvitriner med kanter af messing, bund af træ. H 17 cm, B 22 cm, D 19 cm. Brugsspor. (2)

Warennr.: 5733569
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
19:39
Fågelbur
FÅGELBUR, 1900-talets andra hälft, målat trä och ståltråd, en öppningsbar lucka, höjd 37 cm.

Warennr.: 5733304
19:52
Sehen Sie mehr
Georg Jensen. Living ti dele. (10)
Georg Jensen. Living Fem dele bestående af; Andreas Mikkelsen, Facette 2 spejle Ø 17 - 11. cm. Copenhagen Colletion salatbestik. Alfredo Nøglering samt Grethe Meyer fem serveringsdele. fremstår ubrugt og i originale æsker (10)

Warennr.: 5716453
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
19:58
Konvolut: 3 Bettpfannen/Bettwärmer, Messing/Kupfer, 19. Jh. (3)
Konvolut: 3 Bettpfannen/Bettwärmer, Messing/Kupfer, 19. Jh. gewölbter Scharnierdeckel, getrieben, durchbrochen und graviert gearbeitet, gedrechselter Holzstiel, L. ca. 70 - 90 cm. Alters- und Gebrauchsspuren, teilweise gedellt. (3)

Warennr.: 5707093
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 08.08.2020
20:12
Terracota havekrukker, model Natali (2)
Terracota havekrukker i patineret choko terracota, Model Natali. B. 86 og D. 41 cm. H. 36 cm. Krukkerne er Frostsikret. (2)Da krukkerne er håndlavet, kan de variere op til et par centimeter i størrelsen. Målene der er oplyst er derfor cirka mål. Modelfoto.

Warennr.: 5699662

Neuware
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
20:30
Finn Juhl. Schale aus gedrechseltem Teak, Ausführung Kay Bojesen
Finn Juhl. Schale aus gedrechseltem Teak, gestempelt 'KAY BOJESEN DENMARK COPYRIGHT FINN JUHL DESIGN'. H. 5,5 cm, Ø 15 cm. Mit minimalen Gebrauchsspuren in Anbetracht des Alters.

Warennr.: 5630569
EUR 1.208 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08.08.2020
21:01
EUR 295
2 skandinaviske brune lammeskind (2)
2 skandinaviske lammeskind - brune. Tyk og blød kvalitet. Mål ca. mellem 100x75 cm. og 105x80 cm. Bemærk at det er et naturprodukt, så udtryk og nuance kan variere let. Stole medfølger ikke. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2) ...

Warennr.: 5724725

Neuware
EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
21:08
Samovar pläter
SAMOVAR, 1800-tal, England, pläter, med spritbrännare, höjd ca 41 cm

Warennr.: 5733346
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
21:16
Sehen Sie mehr
Damask Collection. Sort sengelinned i egyptisk bomuld.
Damask Collection. Sort sengelinned i egyptisk bomuld. Et sæt bestående af ialt 2 x dynebetræk samt 2 x pudebetræk. Mål: L. 200. B. 140 cm. (4)

Warennr.: 5734403

Neuware
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 09.08.2020
11:15
2 europæiske brune multicolour lammeskind. (2)
2 brune europæiske multicolour lammeskind. Mål ca. 100x73 cm. og 92x66 cm. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2)

Warennr.: 5466445

Neuware
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 09.08.2020
12:29
12345...14»