Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   33 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Afrikansk maske med udskæringer. H. 95 cm.
Afrikansk maske med udskæringer. Udført i udhulet træstamme. Eksotisk træ. H. 95 cm, B. 49 cm .

Warennr.: 6095528
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
09:59
Africana. Fire figurer af udskåret træ (4)
Africana. Fire figurer af udskåret træ. H. 40 - 52 cm. (4) Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Warennr.: 6122709
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
14:08
Africana. Maske af udskåret træ
Africana. Maske af udskåret træ. Mendé, Sierre Léone. H. 47 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Warennr.: 6122712
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
16:09
Africana. 'Port Dogon', låge af udskåret træ, Mali
Africana. 'Port Dogon', låge af rigt udskåret træ med figurer og ornamentik. H. 93 cm. B. 41 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Warennr.: 6122943
16:40
Africana. Fire masker af udskåret træ (4)
Africana. Fire masker af udskåret træ 'Maske Baoulé'. H. 36 - 54 cm. Samlet af Cand.Oecon Børge V. Blønd (1928-2015), som var ’Administrateur (aug. 1986-juni 1989) Banque africaie de développement’, Abidjan, Côte d’Ivoire. (Bestyrelsesmedlem i den afrikanske udviklingsbank). Børge V. Blønd ...

Warennr.: 6122691
16:58
EUR 101
Africana. Maske af udskåret delvis bemalet træ. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Warennr.: 6122713
18:10
Africana. Afrikansk Palaver stol af udskåret hardwood, 1900-tallet
Africana. Afrikansk palaver stol af hardwood. H. 95 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Warennr.: 6110178
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
18:59
Afrikansk figur af træ
Afrikansk figur af udskåret træ. H. 30 cm.

Warennr.: 6105111
19:04

Warennr.: 6110199
19:26
Africana. 'Grand Calao', figur af udskåret træ
Africana. 'Grand Calao' (næsehornsfugl) af udskåret delvis bemalet træ. Elfenbenskysten. H. 115 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling.

Warennr.: 6111258
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:27
EUR 268
Africana. To masker af udskåret træ (2)
Africana. To masker af udskåret træ. Kissi, Guinea. H. 50 cm. og 60 cm. (2) Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Warennr.: 6111398
19:27
EUR 101
Ældre orientalsk beholder af bronze med låg 82)
Ældre orientalsk beholder af bronze med låg dekoreret med stiliserede blomstermotiver. 1800 tallet. H.24 cm Ø 25 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor, lille revne i håndtag.

Warennr.: 6123446
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
14:16
Tre hoveder, 2 fra afrika og et fra asien (3)
Tre hoveder et af bronze fra Benin h.29 cm, et andet afrikansk af keramik med to ansigter h.25 cm samt et asiatisk af bemalet træ h.24 cm. Brugsspor.

Warennr.: 6123436
15:17
Kristus kirkefigur fra Filippinerne, 1900-tallet
Kristus kirkefigur fra Filippinerne, 1900-tallet. Mangler arme samt fod. H 75 cm.

Warennr.: 6086220
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 01.12.2021
17:29
EUR 134
Afrikanische Ahnenfigur, aus geschnitztem Holz, früher Teil von Prins Henriks Sammlung
Afrikanische Ahnenfigur aus patiniertem Holz geschnitzt. Baolé Stil (Elfenbeinküste). Auf Ständer montiert. H. 51 cm einschl. Ständer. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019-2020 verkauft wurde. Es ist jetzt möglich, chinesische und ...

Warennr.: 6111510
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 01.12.2021
19:00
EUR 403
Afrikanische Tanzmaske, früher Teil von Prins Henriks Sammlung
Afrikanische Tanzmaske aus geschnitztem patiniertem Holz mit Textilien und Kauri Schalen. Chokwe Stil (nördlicher Teil von Angola / südwestlicher Teil der Demokratischen Republik Kongo). H. 26 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die ...

Warennr.: 6111503
19:05
EUR 403
Afrikanische Ahnenfigur, früher Teil von Prins Henriks Sammlung
Afrikanische Ahnenfigur aus patiniertem Holz geschnitzt. Wohl Kuba Stil (Demokratische Republik Kongo). H. 65 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019-2020 verkauft wurde. Es ist jetzt möglich, chinesische und afrikanische Kunst zu ...

Warennr.: 6111507
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 01.12.2021
19:15
EUR 537
Große afrikanische Ahnenfigur mit Kette behängt. Wohl Demokratische Republik Kongo, früher Teil von Prins Henriks Sammlung
Große afrikanische Ahnenfigur mit Kette behängt. Wohl Demokratische Republik Kongo. Auf Ständer befestigt. Höhe auf Ständer 81 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019 verkauft wurde. Es ist jetzt möglich, chinesische und afrikanische ...

Warennr.: 6091224
EUR 1.074 DK, Odense, Kratholmvej 01.12.2021
19:20
EUR 537
Afrikanische Tanzmaske, früher Teil von Prinz Henriks Sammlung
Afrikanische Maske aus Gussgut. H. 38 cm. H. mit Ständer 42 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019 verkauft wurde.Es ist jetzt möglich, chinesische und afrikanische Kunst zu erwerben, die ehemals Prinz Henrik von Dänemark gehört hat. ...

Warennr.: 6090955
19:25
EUR 268
Afrikanische Tanzmaske, aus geschnitztem Holz, früher Teil von Prins Henriks Sammlung
Afrikanische Tanzmaske aus geschnitztem Holz, Reste von weißem Kaolin. Lega Stil (östlicher Teil der Demokratischen Republik Kongo). H. 18 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019-2020 verkauft wurde. Es ist jetzt möglich, chinesische ...

Warennr.: 6111505
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 01.12.2021
19:30
EUR 268
Engel kirkefigur fra Filippinerne 1900 tallet
Engel, kirkefigur fra Filippinerne med rester af bemaling, 1900 tallet. H 87 cm

Warennr.: 6086219
19:31
EUR 134
Afrikanische Ahnenfigur aus patiniertem Holz geschnitzt. Luba Stil (Demokratische Republik Kongo). Bitte beachten. Linkes Bein hinter mit weißer Schrift: H ’Krone’ DK. Inkl. Ständer (dieser jedoch in schlechter Verfassung). H. 39 cm ohne Ständer. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und ...

Warennr.: 6111504
19:40
EUR 403
Große afrikanische Ahnenfigur aus patiniertem Holz geschnitzt. Mumuye Stil, früher Teil von Prins Henriks Sammlung
Große afrikanische Ahnenfigur aus patiniertem Holz geschnitzt. Mumuye Stil (Burkina Faso). H. 100 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019 verkauft wurde. Es ist jetzt möglich, chinesische und afrikanische Kunst zu erwerben, die ...

Warennr.: 6091215
19:45
EUR 537
Kokosnød renser fra Indonesien, 1900-tallet
Kokosnød renser fra Indonesien, 1900-tallet. L 46 cm

Warennr.: 6086216
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 01.12.2021
19:46
Afrikanische Ahnenfigur aus patiniertem Holz geschnitzt. Luba Stil (Demokratische Republik Kongo). H. 40 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019-2020 verkauft wurde. Es ist jetzt möglich, chinesische und afrikanische Kunst zu ...

Warennr.: 6111501
19:50
EUR 268
Afrikanische Tanzmaske aus patiniertem Holz geschnitzt, rotes Pigment, mit Textilien versehen. Chokwe Stil (nördlicher Teil von Angola / südwestlicher Teil der Demokratischen Republik Kongo). H. 18 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die ...

Warennr.: 6062284
19:55
EUR 268
Afrikanische Tanzmaske aus geschnitztem patiniertem Holz mit Textilen, früher Teil von Prins Henriks Sammlung
Afrikanische Tanzmaske aus geschnitztem patiniertem Holz mit Textilen. Lose auf Ständer. Höhe 27 cm. (Höhe einschl. Ständer 32 cm). Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019 verkauft wurde. Es ist jetzt möglich, chinesische und ...

Warennr.: 6091217
EUR 268
Stiig Kalsing mfl. Frø i bronze samt vinprop/ Buddha i bronze (2)
Stiig Kalsing f. 1945. Frø i bronze, L. ca. 7,5 cm, signerei i monogram under bund samt vinprop i form af figur/ Buddha i bronze på fod i form af pyramide, H. 14 cm, bund ca. 6 x 6 cm. Vægt vinprop ca. 770 gram (2)

Warennr.: 6117671
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01.12.2021
20:05
Afrikanische Tanzmaske aus geschnitztem patiniertem Holz. Wohl Baolé Stil (Elfenbeinküste). H. 43 cm. Dieser Artikel stammt aus der Jade- und Africana-Sammlung von Prinz Henrik von Dänemark, die 2019-2020 verkauft wurde. Es ist jetzt möglich, chinesische und afrikanische Kunst zu erwerben, die ...

Warennr.: 6111500
20:05
EUR 403
Stor afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ
Stor afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ bemalet med hvid karolin og monteret med bast. Songye Kifwebe stil. Højde uden bast 48 cm.

Warennr.: 6111525
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 01.12.2021
20:10
EUR 188
12»