Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Seks afrikanske figurer. Vestafrika (6)
Seks afrikanske figurer. Vestafrika. 1900-tallets sidste halvdel. H. 60-40 cm. Aldersrelaterede spor. (6) Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5525208
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
13:10:00
EUR 134
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm.
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm. 1900-tallets sidste halvdel. H. 62-40 cm. Aldersrelaterede spor. (6) Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5525339
13:42:00
EUR 128
Samekniv
SAMEKNIV, skaft och slida i horn, läderdetalj, signerad IVK för Isak Valter Kad, längd ca 24,5 cm
Warennr.: 5525829
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
16:06:00
Sehen Sie mehr
Afrikansk stol. Mangbetu Congo.
Afrikansk foldestol. Mangbetu Congo. Sidste halvdel af 1900-tallet. D. 90 B. 52 cm. H. 60-65 cm. Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5520176
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
16:25:00
Diverse grønlandica
Diverse grønlandica bestående af to kajakker, diverse perleduge (flere med løse tråde) samt dukke. Fremstår med brugsspor og løse dele.
Warennr.: 5525299
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
18:53:00
EUR 101
Stampfer / Mörser / Standmörser, Holz
Stampfer / Mörser / Standmörser, Holz. Großer Standmörser aus Holz mit zugehörigem Stößel, H.68-97cm, D.6,5-32cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Spannungsrisse im Holz, sowie partielle Bestoßungen und geringfügiger Holzwurmbefall.
Warennr.: 5514600
EUR 450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
19:19:00
Africana. Stor samling træfigurer, masker, bastkurve m.m.
Africana. Stor samling træskæringer i form af masker, figurer, buster m.m. desuden medfølger bastkurve, chillum, skæringer i form af fugle af horn, salatsæt, brevåbnere, opsats, skå m.m. Fremstår i blandet stand, mindre defekter kan forekomme.
Warennr.: 5518169
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
19:40:00
Fire afrikanske figurer. Fang, Gabon. (4)
Fire afrikanske figurer. Fang, Gabon. 1900-tallets sidste halvdel. H. 65-40 cm. Aldersrelaterede spor. (4) Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5525230
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
20:11:00
EUR 114
Maske / Skulptur, Holz, Elfenbeinküste
Maske / Skulptur, Holz, Elfenbeinküste. Holzmaske aus der Gueré-Kultur, monochrom gehalten, mit Metallelementen an der Augenpartie, rückseitig beschriftet und mit Klebeetikett versehen, oberseitig mit Aufhängung, L.25cm, B.14cm, T.19cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibspuren, partielle ...
Warennr.: 5478608
21:13:00
EUR 55
Afrikansk figur. Mende, Sierra Leone.
Afrikansk figur. Mende, Sierra Leone. Midten af 1900-tallet. Fremstår med slitage og ældre reperationer. H. 76 cm. Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5527650
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 11.12.2019
16:46:00
2 Aborigine-Schilde (2)
2 Aborigine-Schilde, Hartholz, mit Pigmentfarben bemalt, wohl für Kampf- oder Zeremonie-Zwecke, vergleichbare Schilde wurden in der Zeit von 1890 bis in die 1950er Jahre hinein verwendet, Maße bis ca. 180 x 50 x 8 cm. ZUSTAND: Gebrauchsspuren (2)
Warennr.: 5525516
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12.12.2019
11:14:00
EUR 110
Africana. Samling træskæringer i form af figurer og masker
Samling afrikanske træskæringer i form af par masker samt diverse buster og figurer. H. 20 - 45 cm. Brugsspor, afslag kan forekomme (17)
Warennr.: 5519684
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 14.12.2019
16:10:01
Samling bøger om Grønland (27)
Samling bøger om Grønland bestående af blandt andet: Med Treaars ekspeditionen til Chr. X' land 1937 Tre aar paa Grønlands Østkyst 1914 Undersøgelses-reise til Østkysten af Grønland 1832 og 1932 Indlandsisen i Grønland 1888 Den Danske Konebaads-ekspedition 1887 Den store Slæderejse ...
Warennr.: 5520306
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.12.2019
18:25:00
Samling masker (43)
Samling masker fra Mexico, Sri Lanka, Guatemala, Singapore, Malaysia, Nepal, Japan, Grønland, Korea, og Kina af bemalet træ, porcelæn, papmache m.m. (43)
Warennr.: 5527632
EUR 537 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.12.2019
19:27:00
Maske/ Holzmaske / Wanddeko. Afrika.
Maske/ Holzmaske / Wanddeko. Afrika. aus massivem Holz, geschnitzt, teilweise mit Kaolin weiß gefärbt, Maße ca.185 x 15 x 20 cm Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5516037
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.12.2019
21:33:00
Figur / Skulptur / Büste, Ekoi, Holz / Eisen, Nigeria
Figur / Skulptur / Büste, Ekoi, Holz / Eisen, Nigeria. Büste in brauner Farbgebung, an der Basis zwei umlaufende Ringe aus Rattan- Geflecht, oberseitig mit Nägeln versehen, H.26cm, B.12cm, altersbedingte Reibespuren, minimale Bestoßungen, partielle Kratzer im Holz.
Warennr.: 5464532
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 15.12.2019
21:38:00
EUR 45