Kategorie  Schätzpreis
ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Africana. Maske
Maske af udskåret og delvist bemalet træ samt detaljer af ben. H. ca 93 cm B. ca 38cm
Warennr.: 5480741
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.11.2019
13:33:22
Figur / Skulptur / Büste, Ekoi, Holz / Eisen, Nigeria
Figur / Skulptur / Büste, Ekoi, Holz / Eisen, Nigeria. Büste in brauner Farbgebung, an der Basis zwei umlaufende Ringe aus Rattan- Geflecht, oberseitig mit Nägeln versehen, H.26cm, B.12cm, altersbedingte Reibespuren, minimale Bestoßungen, partielle Kratzer im Holz.
Warennr.: 5464532
EUR 225 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 17.11.2019
19:35:00
EUR 45
Russisk rejseikon af messing prydet med emaljearbejde, ca. 1890-1900
Russisk rejseikon af messing, prydet med emaljearbejde, ca. 1890-1900. Mål: 5,3 x 6 cm. Fremstår med brugspatina, enkelte emaljemangler.
Warennr.: 5435731
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 17.11.2019
19:53:00
Pall centralafrika
PALL, 1900-talets senare hälft, i form av elefant, Centralafrika, massivt trä, höjd ca 36 cm
Warennr.: 5501258
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 18.11.2019
14:36:00
Sehen Sie mehr
Grönlandica: Otto Thomassen, Armband aus Narwalzahn
Grönlandica: Otto Thomassen (1895-1971), Armband aus Narwalzahn, geschnitzt mit 10 Masken und Verschluss (geleimt). L 17 cm, H 3 cm. Mit Gummiband wegen geleimtem Verschluss.
Warennr.: 5447894
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18.11.2019
19:26:00
EUR 161
Afrikansk slidstromme, Yaka / Suku, DR Congo 1900-tallet
Afrikansk slidstromme af udskåret træ i form af mand, Yaka / Suku, Den Demokratiske Republik Congo (før Zaire), 1900-tallet. Slidstrommen bruges udelukkende af spåpræster og -præstinder fra forskellige kulter. Ved gentagelse af visse lyde og ved at slå på trommen med en lille stok bringer de sig ...
Warennr.: 5434067
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 18.11.2019
20:03:00
Afrikanische Zeremonientrompete
Afrikanische Zeremonientrompete. Geschnitztes & patiniertes Holz. Seiten mit Maskenschnitzereien sowie Top mit sitzender Figur. Drei umlaufende Bänder aus Leder. Mit Verschleiß, Rissen und Bestoßungen. L. 56. Öffnung 9 x 4,5 cm.
Warennr.: 5453342
EUR 1.074 DK, Odense, Kratholmvej 18.11.2019
20:12:01
EUR 148
Kranium fra Isbjørn (Ursus maritimus) med underkæbe og tænder
Kranium fra Isbjørn (Ursus maritimus) med underkæbe og tænder. L. 38 cm. Kan sælges uden Cites certifikat i Danmark. Ved udførelse fra Danmark bedes køber rette henvendelse til Naturstyrelsen.
Warennr.: 5498117
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 18.11.2019
20:28:00
EUR 268
Fruktbarhetsdocka Ghana
FRUKTBARHETSDOCKA, Akua'ba, Ashanti, Ghana, 1900-tal, höjd ca 36 cm
Warennr.: 5502364
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19.11.2019
10:00:00
Sehen Sie mehr
Afrikansk skulptur Fang Gabon
SKULPTUR, Fang, Gabon, relikvariehuvud, skuret trä med krage i flätad rotting/gräs, höjd 38 cm exklusive sockel,. . Proveniens: Gallerist af Holm, Malmö
Warennr.: 5502441
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19.11.2019
13:28:00
Sehen Sie mehr
Mask Chokwe
MASK, Angola, Chokwe, träskuren med applikationer, pigmenterad, höjd ca 27 cm
Warennr.: 5502448
14:00:00
Sehen Sie mehr
Mask Ijo Nigeria
MASK, Nigeria, Ijo,skuren i trä, pigmenterad, höjd ca 44 cm
Warennr.: 5502460
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19.11.2019
14:24:00
Sehen Sie mehr
Stor afrikansk Nyamwezi figur af ung kvinde
Stor afrikansk Nyamwezi figur af ung kvinde skåret i træ. H. 113 cm. Tanzania 1900-tallets midte. Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5503298
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 19.11.2019
15:18:51
Afrikansk Urhobo Colonial figur. Nigeria
Afrikansk Urhobo Colonial figur. Nigeria, midten af 1900-tallet. Monteret på nyere base. Højde inkl. base: 128 cm.
Warennr.: 5503302
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 19.11.2019
17:19:00
Groenlandica. Grønlandsk Thulekæde
Groenlandica. Grønlandsk Thulekæde udskåret af primært af rensdyrtak bundet op på senetråd, før 1970, prydet med bl.a. isbjørnehoved, hvalros, fangere, hundeslæde, kajak, igloo m.m. hvorimellem aflange perler ligeledes af hvalrostand. L. ca. 110 cm. Fremstår med to løse figurer.Købt i Grønland i ...
Warennr.: 5503434
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 19.11.2019
18:15:00
Tre afrikanske gravvogter figurer, Congo. (3)
Tre afrikanske gravvogter figurer, Congo. 1900-tallets sidste halvdel. H. 44-50 cm. Aldersrelaterede spor. (3) Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5495278
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 19.11.2019
19:12:00
Jean Michel Dissake. Afrikansk vægrelief
Jean Michel Dissake, f. 1983, Cameroun. Afrikansk vægrelief af træ, lærred, shellac m.m. Sign og dateret Dissake 2012. H. 125 cm. B. 180 cm.
Warennr.: 5496873
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 19.11.2019
19:45:00
Afrikansk frugtbarhedsfigur. Fang Gabon.
Afrikansk frugtbarhedsfigur. Fang Gabon. Midten af 1900-tallet. Fremstår med slitage. H. 60 cm. Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5503268
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 20.11.2019
12:12:00
Afrikansk hjelmmaske. Yoruba Nigeria
Afrikansk hjelmmaske. Yoruba Nigeria. Midten af 1900-tallet. Fremstår med slitage. H. 47 cm. Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5503218
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 20.11.2019
15:11:15
Tre afrikanske dørhåndtag, Bambera, Senegal. (3)
Tre afrikanske dørhåndtag, Bambera, Senegal. 1900-tallets midte. H. 38-45 cm. Aldersrelaterede spor. - Har tidligere indgået i Robert Jacobsen samling. (3) Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5503233
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 20.11.2019
15:11:35
Grønlandica, Miniature redskaber (4)
Groenlandica, Miniature redskaber. Miniature fangstresskaber, - Kastespyd - 2 harpuner - samt pagaj, længder fra 50 cm. til 65 cm. fremstår med afknækkede dele af fugespyddet. (4)
Warennr.: 5477075
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 20.11.2019
17:56:00
To Afrikansk masker. Fang Gabon. (2)
To Afrikansk masker. Fang Gabon. Midten af 1900-tallet. Fremstår med slitage. H. 43 og 25 cm. (2) Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5503252
19:12:00
Danmarks Oldtid: Diverse stenøkser mm (ca 100)
Danmarks Oldtid: Kasse med diverse stenøkser m.m. mange med defekter/afslag. L op til ca 17 cm. (ca 100)
Warennr.: 5496001
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 20.11.2019
19:56:00
Par snesko, antagelig USA, medio 1900-tallet (2)
Par, antagelig amerikanske, snesko med ramme af formspændt træ, tarme, metal og læder. Delvist utydelige stempler, en sko med U.S. FAH..(?) og 4564-1945 anden Columbia (?) mm. L. ca. 71 og 72 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor, brugsspor. (2)
Warennr.: 5497241
20:00:00
Stor samling DVD
Stor samling DVD i kasser.
Warennr.: 5490793
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 20.11.2019
20:34:00
Grønlandica. To udskæringer af hhv. kaskelot tand og ben (2)
Grønlandica. Kaskelottand dekoreret med udskæring i form af dyr, indlagte detaljer. H. ca. 10,5 cm. Vægt 110 gr. Tupilak skåret af tak. H. ca. 14,5 cm. (2)
Warennr.: 5444807
EUR 161 DK, Helsingør, Støberivej 21.11.2019
20:22:00
Afrika. Yaka Helmmaske
Afrikanische Maske. Yaka Helmmaske. Geschnitztes und patiniertes Holz. Ornamentik mit geschnitztem Tier und Gesicht mit Kaolin. H. 42, B. 26 cm. Altersprägung mit Bestoßungen und Trocknungsrissen.
Warennr.: 5453340
EUR 1.342 DK, Odense, Kratholmvej 22.11.2019
20:28:00