Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Donnerkeil / Vajra / Dorje
Zeremonialgerät: Donnerkeil / Vajra / Dorje, wohl Tibet oder Nepal. Messing. L ca. 12 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5264206
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
11:50:00
Arikansk mask
DANSMASK, Tikar/Ngambé, Kamerun, skal i lergods beklätt med tunn kopparplåt, 1900-tal, höjd 29 cm. . Proveniens: tronföljaren Titta Chare Maurice (1889-1983), därefter hans familj
Warennr.: 5276666
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
20:34:00
Sehen Sie mehr
Leica. Kamera model I, 1930
Leica. Kamera model I. Serienr. 49965. Med Leitz Elmar 1:3,5 objektiv. Fremstillet i 1930. Etui samt lys tester medfølger. Fremstår med brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5275713
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
20:50:00
EUR 121
To afrikanske figurer, 1900-tallet (2)
To afrikanske figurer af udskåret træ og perler. Mål. H. 35-40 cm. (2)
Warennr.: 5278693
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
11:39:00
Samling romerske amphora fragmenter (6)
Samling romerske amphora fragmenter af lertøj. Romerske imperium. H. ca. 9 - 42 cm. Fremstår med patina. (6)
Warennr.: 5244333
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
15:30:06
Afrikansk Fetish figur, 1900 tallet.
Afrikansk Fetish figur af træ og søm, 1900 tallet. H. 28 cm.
Warennr.: 5278691
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
15:39:00
Kniv samearbete
KNIV, samearbete, tillskriven Nils Nilsson Skum, i renhorn och skinn, graverad dekor av älg, märkt Polmoviken 1930, längd 20 cm
Warennr.: 5278078
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
18:18:00
Sehen Sie mehr
Fedtstens pibe
Pibe skåret af fedtsten L 17 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5260938
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
18:28:00
Konvolut papuanische Masken, Schwerter, Traumfänger etc., Holz, Knochen, Zahn, Muscheln (14)
Konvolut papuanische Masken, Schwerter, Schnitzereien, Traumfänger etc., Holz, Knochen, Zahn, Muscheln. Konvolut bestehend aus zwei bemalten Holz-Masken mit Muscheln verziert, zwei Schwerter mit Griff aus Geweih und bemalter, mit Muscheln verzierter Holz-Scheide, ein dekoratives, bemaltes ...
Warennr.: 5261531
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:10:00
EUR 50
Vase / Flasche, Metall, Indien
Vase / Flasche, Metall, Indien. Handbemalte Vase / Flasche aus Metall mit Jagdszenen, mit hölzernem Flaschenstöpsel, H.50cm, B.36cm, T.23,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Kratzer und kleine Fehlstellen in Farboberfläche.
Warennr.: 5261521
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:11:00
Konvolut Figuren/ Skulpturen, Maya, Obsidian, Mexiko (4)
Konvolut aus vier Maya-Figuren / Skulpturen, Obsidian, Mexiko. Drei Maya-Figuren aus Obsidian und eine Maske aus gelbem Stein. Verschiedene Größen, H.14-27cm, B.4,5-16cm, altersemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie einzelne Kratzer. (4)
Warennr.: 5261540
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23.03.2019
20:30:00
Grønlandica. Fisk og fanger, gevir fra rensdyr (2)
Grønlandica. Figur i form af liggende fanger med fisk, udskåret i gevir fra rensdyr. Købt hos Tranhuset, Christianshavn, 2000'erne. L. 13,5 cm. (2)
Warennr.: 5281045
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 24.03.2019
13:00:15
Afrikansk græskarflaske, 1900-tallet
Afrikansk græskarflaske med figurer af udskåret træ. Mål. H. 26 cm.
Warennr.: 5274047
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24.03.2019
13:58:00
George Lilanga di Nyama m.fl. Fem afrikanske batiktryk (5)
George Lilanga di Nyama f.1934-2005. Fire afrikanske batik tryk, signeret Lilanga i trykket. Forskellige størrelser fra 87 x 53 (89 x 55) cm. til 97 x 88 (101 x 92) cm. To tryk fremstår indrammet, to løst opspændt på blændrammer. Ubekendt kunstner. Batiktryk, løst opspændt på blændramme. Uindr....
Warennr.: 5264255
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 24.03.2019
19:45:00
Wandplatte / Kaminplatte / Zierplatte, Wappen der Landgrafschaft Hessen-Darmstadt, Metall
Wandplatte / Kaminplatte / Zierplatte, Wappen der Landgrafschaft Hessen-Darmstadt, Metall. Bemalte Reliefplatte mit Wappen der Landgrafschaft Hessen-Darmstadt, vier Metallhalterungen zur Wandmontage, H.53cm, B.38cm, T.3cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie partieller Farbabrieb.
Warennr.: 5243241
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.03.2019
20:10:00
Maske / Bamileke – Maske, Holz, Stoff, Bamun-Perlen, Muscheln, Kamerun
Maske / Bamileke – Maske, Holz, Stoff, Bamun-Perlen, Kamerun. Hölzerne Maske für zeremoniellen Tanz der Bamileke (eine westafrikanische bantoide Volksgruppe im Westen von Kamerun) mit Bamun-Perlen und Muscheln besetzt, H.42cm, B.30cm, T.14cm, leichte Reibespuren.
Warennr.: 5243191

Neuware
EUR 400 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.03.2019
20:11:00
EUR 200
Konvolut afrikanische Manillen / Zahlungsmittel / Primitivgeld / Geld, Bronze (4)
Konvolut afrikanische Manillen / Zahlungsmittel / Primitivgeld / Geld, Bronze. Vier dekorierte Armreife, die bis in die 1940er Jahre als Zahlungsmittel in Calabar und Nigeria dienten, H.1-2 cm, D.6-7 cm, altersgemäße Gebrauchss- und Reibespuren, Kratzer und Oxidation. (4)
Warennr.: 5269733
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24.03.2019
20:15:00
Afrikanische Skulpturen. (2)
Afrikanische Skulpturen. Gefertigt aus Holz. Maße jeweils ca. H. 30 cm Dm. 7 cm / 138 x 10 cm. 'Krokodil' mit Fehlstellen. (2)
Warennr.: 5269648
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25.03.2019
19:39:00
Fuglebur med mekanisk sangfugl
Fuglebur af messing med mekanisk sangfugl. Tyskland 1900-tallet. H. 30 cm. Virker umiddelbart ikke. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Warennr.: 5282407
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25.03.2019
20:26:00
EUR 215
Skulptur, Baumleiter aus Neuguinea, Holz
Skulptur aus Neuguinea, Holz. Polychrom bemalte Baumleiter mit mehreren figürlichen Darstellungen an der Spitze, L.260cm, B.15cm, T.15cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Katzer und minimaler Farbabrieb.
Warennr.: 5250316
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25.03.2019
20:33:00
Kyugetsu Co., Puppe / Porzellanpupe, 'Geisha mit Shamisen', Porzellan, Glas, Stoff
Kyugetsu Co., Puppe / Porzellanpupe, 'Geisha mit Shamisen', Porzellan, Glas und Stoff. Geisha in schwarzem Kimono mit Shamisen (Musikinstrument) aus Holz, Figur in einer Glasvitrine, Zertifikate des Herstellers, Vitrine H.66cm, B.45cm, T.38,5cm, altersgemäße Reibespuren.
Warennr.: 5260453
21:24:00
Samesmycken
AMULETT samt. BROCH, samearbeten, graverat renhorn och björk med tenndetaljer, amuletten monogramsignerad A.F. (Anders Fankki), broschen monogramsignerad BU, längd ca 4 cm vardera
Warennr.: 5279850
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26.03.2019
13:17:00
Sehen Sie mehr
Elefantfigurer af udskåret træ, 20 årh (2)
Elefantfigurer af udskåret & patineret oversøisk træ, 20 årh. Brugsspor. Enkelte små kantafslag kan forekomme. H. 64. 40 x 25 cm. og H. 32. 40 x 16 cm. (2)
Warennr.: 5276039
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 26.03.2019
13:50:00
Tennkåsor
KÅSOR, 2 st, samerabeten, tenn, stämplade SWA, daterade 1971 resp. 1973, varav 1 på kedja, längd ca 8 resp. 9 cm
Warennr.: 5279933
16:08:00
Sehen Sie mehr
Kinesiske vaser af porcelæn (2)
To kinesiske vaser af porcelæn med blå underglasur. Stor vase med hanke samt lille vase med stempel i bund. Højde hhv: 32 cm samt 17 cm, Kina 1900-tallet. (2)
Warennr.: 5274016
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26.03.2019
16:25:00
En samling africana. (11)
En samling africana i form af diverse figurer af udskåret træ. H. 17-50 cm. Samt to afrikanske skeder af bemalet træ, behængt med hår og udskåret ben. L. 18-28 cm. (11)
Warennr.: 5225366
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 26.03.2019
18:52:00
Allan Elnebro kåsa
ALLAN ELNEBRO, kåsa, samearbete, graverat renhorn samt björk, signerad AE, längd ca 18 cm
Warennr.: 5280058
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26.03.2019
19:40:00
Sehen Sie mehr
To afrikanske masker, 1900-tallet (3)
To afrikanske masker af udskåret træ, 1900-tallet. H. ca. 46 cm. Stand af metal medfølger. (3)
Warennr.: 5280211
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
21:02:52
Afrikansk figur af træ, 1900-tallet
Afrikansk figur af træ dekoreret med perler, 1900-tallet. H. 80 cm.
Warennr.: 5280213
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
21:03:10
Dukkehoved, maske og nakkestøtte af træ, 1900-tallet (3)
Dukkehoved, maske og nakkestøtte af træ, 1900-tallet. L. 11-17 cm. (3)
Warennr.: 5280220
21:04:11
 1 2  >>