Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Lillemor Mannerheim figuriner
LILLEMOR MANNERHEIM, figuriner, 2 st, stengods, zebra och pingvin, WWF, Arabia, Finland, märkt Lillemor höjd ca 14,5 cm
Warennr.: 5276484
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
13:38:00
Sehen Sie mehr
Figurin Lisa Larson
LISA LARSON, "Beata", figurin, Gustavsberg, stengods, cromotryckt dekor av olivkvistar, inpressad märkning Lisa L Gustavsberg Made in Sweden bemålad märkning Beata D, längd ca 20 cm
Warennr.: 5276636
EUR 1.147 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
19:34:00
Sehen Sie mehr
Samling sparegrise. Forskellige størrelser. Glaseret keramik (13)
Samling sparegrise i forskellige størrelser af glaseret keramik med håndmalede detaljer. H. 8-18 cm. (13)
Warennr.: 5275921
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 22.03.2019
20:39:00
Samling porcelænsfigurer. Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl (8)
Samling porcelænsfigurer. Royal Copenhagen bestående af: Fad nr. 878, 2 sort., fad nr. 981, 1 sort., ræv nr. 1475, 1 sort., vaskebjørn nr. 053, 1 sort., vaskebjørn på sten nr. 057, 1 sort., dyrekid nr. 2648, 1 sort., Anna nr. 161, 1 sort., legende børn nr. 294, 1 sort. Fremstår med få brugsspor. ...
Warennr.: 5270060
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
20:47:00
EUR 174
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn (5)
Samling figurer af porcelæn bestående af Bing & Grøndahl model nr. 1692, nr. 1628 (med afslag på hovedfjer og hale) nr. 1876 og Royal Copenhagen Nr. 321 og ner. 1314
Warennr.: 5277377
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
12:11:00
EUR 161
Royal Copenhagen. en samling årsfigurer, Viking (5)
Royal Copenhagen. En samling årsfigurer 'Vinkin' af porcelæn bestående af: 128 og 129 årg. 2004, 164 og 165 årg 2005, samt vikingefigur med runesten 086. H. ca. 11 cm. 1. sort (5)
Warennr.: 5279052
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
12:26:33
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn (8)
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn bestående af: Pige med geder nr. 694. I. sort. Pige med kalv nr. 779. I. sort. 'Det første skridt' nr. 1518. I. sort. To læsende børn nr. 1567. I. sort. 'De fire piner' nr. 2206/2207/2208/2209. I. sort. (8)
Warennr.: 5279203
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
13:50:13
EUR 161
C.F. Bonnesen / Søren Berg for Royal Copenhagen. 'Nordpolen' Figurengruppe mit Eisbären aus Porzellan
C.F. Bonnesen / Søren Berg für Royal Copenhagen. 'Nordpolen', Figurengruppe aus Porzellan in Form von zwei Eisbären auf Eisscholle. Signiert C.F. Bonnesen, sowie Unterseite monogrammiert für C.F.Ludvigsen sowie 835. H. ca. 23 cm, L. ca. 39 cm, B. ca. 36 cm. Mit Brennfehler, Unterseite mit ...
Warennr.: 5249093
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
13:52:59
EUR 671
Royal Copenhagen. Figur af porcelæn. Kvinde i kurvestol nr. 673
Royal Copenhagen. Figur af porcelæn. Kvinde i kurvestol nr. 673, sign. monogram IN, dat. 1905, 2. sort. H. 20 L. 25 cm.
Warennr.: 5276022
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
14:14:00
EUR 201
Bjørn Wiinblad. To kvindefigurer af glaseret lertøj, model M10 og M11 (2)
Bjørn Wiinblad. To kvindefigurer af lertøj dekoreret i blåt på hvid grund, M10 og M11, sign. monogram og dat. 83. H. 22 cm. Med mindre afslag (2)
Warennr.: 5256071
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
14:23:00
EUR 87
Lomonosov, to russiske porcelænsfigurer i form af hjorte (2)
Lomonosov, to russiske blanc de chine porcelænsfigurer i form af knælende hjorte h.24-27 cm. 1900 tallets anden halvdel.
Warennr.: 5278890
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
16:00:00
Arno Malinowski for Bing & Grøndahl: Nøgen pige med blomst nr 2283
Arno Malinowski for Bing & Grøndahl: Nøgen pige med blomst nr 2283. 2. sortering. H 16,5 cm.
Warennr.: 5275961
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
17:00:00
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling figurer (4)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling figurer bestående af: Storm P nr. 2478, (2.sort), Dreng og pige nr. 1721(2. sort). Dreng og pige nr. 2312(1.sort), Badende pige nr. 4529, 1. sort. (4)
Warennr.: 5276169
EUR 376 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:15:00
EUR 242
Par figurgrupper af broncepatineret lertøj (2)
Par figurgrupper af broncepatineret lertøj, Den signeret Mavil og den anden dateret 1935. H. 23 og 25 cm. Fremstår med flere reparationer.
Warennr.: 5228365
EUR 161 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
19:06:00
Bing og Grøndal. Isbjørn af porcelæn, nr. 1857
Bing og Grøndal. Isbjørn af porcelæn, nr. 1857 1. sort. H. 22 cm, L. 36cm.
Warennr.: 5279088
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
19:14:00
EUR 174
Johannes Hedegaard for Aluminia, buste
Johannes Hedegaard for Aluminia, buste i form af kvindehoved af keramik, uglaseret. Usign. H. 33 cm.
Warennr.: 5269888
EUR 403 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
19:19:00
EUR 201
Poul Hauch Carlsen. Figurer (cd 3)
Poul Hauch Carlsen (1915-1990). Tre figurer i form af mænd, af glaseret lertøj. To mindste figurer sign. H. op til 21 cm. (3)
Warennr.: 5228928
EUR 537 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
19:44:00
EUR 268
Herluf Jensenius. Figur aus Fayence, 'Direktor Chr. Christensen' mit blauem Gefäß
Herluf Jensenius 1888-1966. Figur aus Fayence, 'Direktor Chr. Christensen', benutzt als Geschenk für die Gäste beim 70. Geburtstag des Direktors 1956. Selten angebotene Version mit blauem Gefäß extra für den Direktor gefertigt. Ausführung Aluminia. Unterseite bezeichnet '11. april 1956 JUS'. H. ...
Warennr.: 5258868
EUR 1.074 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
19:50:00
EUR 832
Royal Copenhagen. Juliane Marie. To figurer af porcelæn (2)
Royal Copenhagen. Juliane Marie. To figurer af porcelæn, 'Strikkende Amagerpige' nr. 1314 samt 'Gåsepige' nr. 528. 1. sort. (2)
Warennr.: 5277833
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:02:00
EUR 161
Royal Copenhagen m.fl. Div. figurer (8)
Royal Copenhagen, B&G og Dahl Jensen. Diverse figurer af porcelæn, best. af: Royal Copenhagen Isbjørn 417. Bing & Grøndahl De fire piner 2206, 7, 8 og 9 samt pessimist og optimist 1635 og 1633. Hertil Dahl Jensen fugl 1232 (lille afslag på underside af halen). Én del 2. sort, øvrige 1. sort. (8)
Warennr.: 5277163
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
20:13:00
Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl. En samling figurer og vaser af porcelæn (9)
En samling figurer og vaser af porcelæn best¨ående af: Royal Copenhagen; Gåsepige 527 (1.sort), ung pige på sten 4027 (4. sort), vase med mælkebøtter 2639 (2. sort). Bing & Grøndahl; Vase med skib 8023 / 365 (1. sort), askebæger 535/455 (2. sort), mor og barn i leg 2301(2. sort), dreng i leg1636 ...
Warennr.: 5271336
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
21:02:00
Royal Copenhagen og Bing og Grøndahl. En samling figurer og vaser af porcelæn (8)
En samling figurer af porcelæn bestående af: Royal Copenhagen; Hvid mus på majs 512 (1. sort), hund på bagben 1453/1776 (1. sort), hvalpe i leg1453/453 (2. sort), isbjørn 0/320, bjørneunge 1233/729 (2. sort). Bing & Grøndahl; Søløve 1733 (2. sort), isbjørn 2218 (1. sort), terrier 1998 (2. sort). ...
Warennr.: 5276963
21:05:00
B&G., Royal Copenhagen m.fl. Samling figurer og fade, porcelæn og fajance(6)
B&G. Figur i form af hund nr. 2061, 2. sort. L. 26 cm. Royal Copenhagen, figur i form af Amagerpige nr. 1317, 1. sort. H. 23 cm. Samt skål /fad af porcelæn C. Clausen Dampskibsrederi, 1. sort. Ø. 25 cm. Dertil engelsk fajance. Burselm, Woodland, to tallerkener Ø. 22 cm, samt Staffordshire hund af...
Warennr.: 5279217
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 24.03.2019
11:47:13
Von Schierholz. Et par kandelabre af porcelæn (2)
Von Schierholz. Et par kandelabre af porcelæn, hver med to svungne lysarme, båret af to putti, dekoreret i farver og guld med pousserede blomster og bladværk, en lysarm brækket af og medfølger, bladværk med afslag. 1900-tallet. H. 21 cm. L.22 cm. (2)
Warennr.: 5249664
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24.03.2019
11:54:00
Samling figurer, Kgl, samt B&G. (11)
Samling figurer, Kgl, samt B&G bestående følg: 1 stk isbjørn, kgl, nr. 729, 1. sort, 1 stk baby, kgl, nr. 1739, 1. sort, 4 stk B&G, piner, nr. 2206, 07, 08, 09, 1. sort, 1 stk vase, B&G, nr. 8491, 2. sort, 1 stk B&G vase, nr. 5252, 1. sort, 1 stk B&G, H.C Andersen, nr. 2037, 1. sort, 1 stk B&G,...
Warennr.: 5278465
EUR 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24.03.2019
13:40:17
Knud Kyhn for Bing & Grøndahl. Isbjørn, 1857
Knud Kyhn for Bing og Grøndahl. Isbjørn, figur af porcelæn, 1857. H. 20. L. 37 cm. 1. sort.
Warennr.: 5278463
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24.03.2019
13:56:15
EUR 188
Royal Copenhagen porcelænsfigur 'Smed'
Royal Copenhagen porcelænsfigur 'Smed' nr. 4502. H. 23 cm. 1 sort.
Warennr.: 5277169
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 24.03.2019
14:19:54
Thor Klemmensen m.fl. Grønlandske figurer (5)
Thor Klemmensen m.fl. Grønlandske figurer udskåret af fedtsten og træ. To sign. H. op til 20 cm. Træfigur med revne ved fod. (5)
Warennr.: 5281039
EUR 134 DK, Aarhus, Egå Havvej 24.03.2019
16:57:00
Phrenology buste i porcelæn
Phrenology buste i porcelæn h. 38 cm. Modelfoto
Warennr.: 5266760

Neuware
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.03.2019
17:44:00
Jeanne Grut for Royal Copenhagen Moskusokse
Jeanne Grut (1927-2009) for Royal Copenhagen Moskusokseaf glaseret lertøj Sign. JG. Stemplet Royal Copenhagen monogram 1. sort. H. 20 cm. L. 25 cm.
Warennr.: 5279351
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24.03.2019
18:28:00
EUR 134
 1 2 3 4 5  >>