Kategorie  Schätzpreis
123» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Lisa Larson luciatåget
LISA LARSON, figuriner, 4 st, ur serien "Advent", stjärngosse, tomte, lucia samt tärna, höjd ca 11-17,5 cm, orginalförpackninga
Warennr.: 5531809
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
13:40:00
Sehen Sie mehr
De tre Gratier. Figurgruppe af porcelæn
De tre Gratier. Figurgruppe af porcelæn h. 50 cm b. 30 cm.
Warennr.: 5514667

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
15:29:00
Figurin Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, figurin, porslin, Juliane Marie, nr 12415, höjd ca 14 cm
Warennr.: 5531872
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
16:34:00
Sehen Sie mehr
Phrenology buste i porcelæn
Phrenology buste i porcelæn h. 30 cm. Modelfoto
Warennr.: 5479017

Neuware
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
16:38:00
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling porcelænsfigurer m.m. (10)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling porcelænsfigurer m.m. bestående af Bing & Grøndahl nr. 1995 'Barn i kjole', 2. sort. H.13 cm, nr. 2127 'Dreng med spand' 2. sort H. 13,5 cm, 1759 'Dreng roder i sin lomme' 2. sort. H. 15 cm, nr. 2010 'Kvinde med får' 2. sort. H. 27 cm, Askebæger nr. 455 ...
Warennr.: 5530160
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:03:00
Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn. Fugle (19)
Bing & Grøndahl. Samling 1. sort. fugle af porcelæn bestående af 4 stk. Mejse nr. 1633, 2 stk. Mejse nr. 1635, Mejse nr. 2483, And nr. 1924, Spurv nr. 1081, Gråspurv nr. 1519, Spurveunge nr. 1852, Spurv nr. 2491, Undulat nr. 2210, Undulat nr. 2341 samt Blåmejse fra Lyngby Porcelæn. Desuden B&G: ...
Warennr.: 5525564
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:14:00
EUR 121
Johgus/ Michael Andersen. Gulvvase samt samling figurer af keramik (6)
Johgus/ Michael Andersen. Samling keramik bestående af gulvvase med hånddekoreret havnemotiv og røgeri samt indsats af galvaniseret jern, mrk. 'Johgus, Bornholm', H. 37 cm; kvindefigur mrk. 'L. Hjorth, Bornholm' H. 10 cm, Michael Andersen & Søn, sømand med pibe, krakeleret glasur, H. 11 cm; ...
Warennr.: 5525253
19:22:00
KPM Berlin, zwei Figuren und ein Tinten-Löscher, Porzellan (3)
KPM Berlin, zwei Figuren und ein Tinten-Löscher, Porzellan. Konvolut bestehend aus den Figuren zweier Soldaten im Kontrapost und einem Tintenlöscher mit oberseitigem floralen Muster, polychrom lasiert, jeweils unterseitig gestempelt und bezeichnet, eine Figur rückseitig mit 'Schlägel und Eisen' ...
Warennr.: 5501677
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
19:29:00
EUR 55
Bing & Grøndal og Royal Copenhagen, falk og ørn i glaseret stentøj (2)
Bing & Grøndal, spurvehøg i glaseret stentøj nr. 1892, H. 29 cm samt Royal Copenhagen ørn i glaseret stentøj nr. 22605, H. 21 cm. (2)
Warennr.: 5530350
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
19:45:00
EUR 174
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl m.m. Samling figurer af porcelæn (8)
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Lyngby Porcelæn. En samling figurer af porcelæn bestående af Kgl. Porcelæn: Elefant nr. 1771 (3. sort.), Pige med dukke nr. 1938 (1. sort.), To piger nr. 939 (2. sort.), B&G: Pigebarn i kjole nr. 1995 (2. sort.), Drengebarn 'Dickie' nr. 1636 (2. sort.), ...
Warennr.: 5525252
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
19:48:00
EUR 101
B&G / Royal Copnehagen. Tre dele af porcelæn (3)
Royal Copenhagen. 1 julekugle, Ø 6 cm; 1 'Peter' figur af porcelæn, H. 13 cm. Endvidere Bing & Grøndahl, 1 stk. musselmalet æg H. 6 cm. 1. sort. (3)
Warennr.: 5524122
19:52:00
Jeanne Grut for Royal Copenhagen. Mink. Figur nr. 4654
Royal Copenhagen. Mink. Figur af porcelæn, model nr. 4654. Formgivet af Jeanne Grut i 1959. 1. sort. H. 10 cm L. 18 cm.
Warennr.: 5531042
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:06:00
EUR 174
Bing & Grøndahl. En samling 'piner' af porcelæn (18)
Bing og Grøndahl. En samling figurer af porcelæn i form af 'Piner', 4 stk. 2. sort. samt 10 stk. 1. sort. Fremstår med brugsspor. (18)
Warennr.: 5524109
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 16.12.2019
20:07:00
Dahl Jensen. To hundefigurer af porcelæn (2)
To hundefigurer af porcelæn hhv. nr. 1128, H. 13 cm, og 1120, H. 7 cm. Udført hos Dahl-Jensen.
Warennr.: 5531062
20:10:00
Johannes Hedegaard tilskrevet. Orientalsk kvinde, stor figur af stentøj
Johannes Hedegaard (1915-1999) tilskrevet. Stor figur i form af orientalsk kvinde, udført af stentøj, skørt og halsbånd med sungglasur. H. 53 cm. Ustemplet. Fremstår med brændingsrevne på kvindens skørt. Lille struktur- og farvenuanceforskel på to fingre på højre hånd, usikkert om det er medfødt ...
Warennr.: 5531034
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:20:00
EUR 201
Royal Copenhagen, Johannes Hedegaard tilskrevet. Vismand, stor stentøjsfigur med sungglasur
Stor stentøjsfigur med sungglasur i form af vismand i tunika og rigt broderet kappe. H. 57 cm. Mærket for Royal Copenhagen samt signeret JHE, antageligt for Johannes Hedegaard. Fremstår med restaurering på halsen.
Warennr.: 5531035
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:30:00
EUR 215
Chr. Thomsen for Royal Copenhagen. 'Dronning', figur i porcelæn, 1898-1923
'Dronning', figur nr. 1494 i porcelæn. Formgivet af Chr. Thomsen for Royal Copenhagen i 1913. H. 24 cm. 2. sort. Fremstår med reparationer på papegøjen og kvasterne på stolen.
Warennr.: 5530952
20:35:00
EUR 295
Michael Andersen og Søholm. To bornholmske figurer af stentøj (2)
To bornholmske figurer af glaseret stentøj bestående af en hest fra Michael Andersen, L. 21 cm, og en kat fra Søholm, H. 11,5 cm. (2)
Warennr.: 5526201
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:41:00
Chr. Thomsen for Royal Copenhagen. 'Konge', figur i porcelæn, 1898-1923
'Konge', figur nr. 1478 i porcelæn. Formgivet af Chr. Thomsen for Royal Copenhagen i 1913. H. 23 cm. 2. sort. (små nister i glasuren). Fremstår med reparation på bjørnen for enden af scepteret.
Warennr.: 5530950
20:50:00
EUR 161
Royal Coppenhagen. Porzellanfiguren (2)
Royal Coppenhagen. Figuren aus Porzellan, bemalt, glasiert, unterseitig bezeichnet. H. jeweils ca. 19/12 cm Gebrauchsspuren. (2)
Warennr.: 5520001
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
21:06:00
Figurin Roayal Copenhagen
ENERET, figurin, efter Thorvaldsen, parian, omkring 1900, föreställande Hermes, inpressad märkning u sockel Eneret, undertill märkt, höjd ca 17 cm
Warennr.: 5532077
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
21:37:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen, Konvolut Platten, mythologische Darstellungen, Gusseisen und Biskuitporzellan, Dänemark (8)
Royal Copenhagen, Konvolut Platten, mythologische Darstellungen, Gusseisen und Biskuitporzellan, Dänemark. Konvolut bestehend aus zwei Zierplatten, Buderus gusseiserne Reliefplatten und sechs Biskuitplatten, rückseitig jweils mit Herstellerprägung D.13,8cm, altersgmäße Gebrauchs- und Reibespuren,...
Warennr.: 5386809
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.12.2019
21:56:00
Rörstand
RÖRSTRAND, figurin, porslin, 1900-talets början, föreställande varg, höjd ca 17, längd 27 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5532754
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.12.2019
10:44:00
Sehen Sie mehr
Figuriner Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, figuriner, 2 st, porslin, Juliane Marie, 1900-talets första hälft, höjd ca 19 cm
Warennr.: 5532852
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 17.12.2019
14:16:00
Sehen Sie mehr
Lisa Larson stort lejon
LISA LARSON, "Lejon Maxi", ur serien "Afrika", Gustavsberg 1964-1980, stengods, i form av lejon, glaserat i bruna och gula toner, stämpelmärkt GUSTAVSBERG LISA L, höjd ca 38 cm
Warennr.: 5532892
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.12.2019
15:40:00
Sehen Sie mehr
Rhodesian ridgeback figurin Italien
FIGURIN, Rhodesian ridgeback, keramik, 1900-talets senare del, stämplad "Ceramiche Artistiche Tigrotto, Made in Italy", höjd ca 70 cm
Warennr.: 5532904
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.12.2019
16:06:00
Sehen Sie mehr
Mads Stage, 'De Hellig tre Konger' af porcelæn (3+)
Mads Stage (1922-2004). 'De Hellige tre konger', tre figurer af porcelæn, Kaspar, Melchior og Balthazar, med lysholder i toppen og låg hertil, dekoreret i farver med guld. H. 22,5-23,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor i original emballage. De medfølger én ekstra Balthazar figur uden låg.
Warennr.: 5532447
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
18:32:00
EUR 87
Marbell Stone Art. Samling figurer (4)
Marbell, Stone art Belgium, figurer i form af Mor med barn H 18 cm., Elefant H 7 cm., Barn på trehjulet cykel H 14 cm., Barn i trækvogn H 8 cm. (4)
Warennr.: 5532443
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 17.12.2019
18:40:00
Murano figur i form af stor fugl, H. 32 cm
Murano. Glasfigur i form af trane/ fugl. Flerfarver, H. 32 cm, B. 22 cm. Fremstår med små ridser/ mærker.
Warennr.: 5533282
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 17.12.2019
19:40:00
Michael Andersen. Samling heste, glaseret lertøj (3)
Michael Andersen. Samling heste, figurer af glaseret lertøj, nr. 4969 & 5978, H. 8-20, L. 11-27 cm. Brugsspor. (3)
Warennr.: 5521772
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 17.12.2019
19:42:00
123»