Kategorie
Zeit
Schätzpreis
123»   Waren pro Seite   88 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Figurgruppe af stentøj Hest med føl
Knud Kyhn (1880 - 1969 )for Royal Copenhagen. Figurgruppe af stentøj dekoreret med Sungglasur i form af Hest med føl, nr. 21727. H. 32. L. 32 cm. Sign. monogram. 1. sort.

Warennr.: 6116336
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
11:24
EUR 188
Knud Kyhn. Royal Copenhagen, Faun nr. 20501
nud Kyhn (1880 - 1969) for Royal Copenhagen. Figur af stentøj i form af faun, spisende druer, dekoreret med sung glasur. Sign. monogram, nr. 20501, 1. sort. H. 33 cm

Warennr.: 6116338
11:27
EUR 174
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl figurer mm.(4)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl figurer mm bestående afLæsende Amagerpiger nr. 1395(afslag på ene kyse), 2. sort.Vase m/svaner nr. 1955/1217(ujævn kant), 4. sort.Skål m/hus på Grønland nr. 4939, 2. sort.Mor m/Barn nr. 1642(afslag på stoleben)2. sort.Fremstår med brugsspor.(4)

Warennr.: 6121987
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
15:28
Knud Kyhn. 10 bjørne og 2 aber (12)
Knud Kyhn (1880-1969) for Royal Copenhagen. Samling figurer af glaseret stentøj. 'Abemor med unge' nr. 20199, 2. sort. i sungglasur. 'Lille siddende abe' nr. 20188. Par 'Bjørneunge' nr. 21435. 'Bjørneunge med løftet venstre pote' nr. 21433, én 3. sort. Par 'Liggende bjørneunge' nr. 21434, én...

Warennr.: 6116329
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 28.11.2021
16:41
EUR 148
Bing & Grøndahl m.fl. En samling figurer af porcelæn og stentøj (12)
En samling figurer, heraf: Bing & Grøndahl: En samling figurer af porcelæn, bestående af mandolinspiller nr. 1600, mælkepige nr. 2181, læsende børn nr. 1567, børn med kopper nr. 2175, pige med lille dreng nr. 1568, pige med dukke nr. 1526, strikkende pige nr. 1656 (2. sort.), klappende dreng ...

Warennr.: 6120927
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:07
EUR 201
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 40 cm.

Warennr.: 6073909

Neuware
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:25
EUR 215
Bjørn Wiinblad. 'Moster Ella' figur
Bjørn Wiinblad (1918-2006). 'Moster Ella' figur i form af kvinde af glaseret lertøj. H. 24,5 cm. Sign. monogram 84 samt M14.

Warennr.: 6119787
18:50
EUR 349
Aluminia. 'Fætteren fra Amager'. Børnehjælpsfigur
Aluminia. 'Fætteren fra Amager'. Børnehjælpsfigur af fajance med polykrom bemaling, tegnet af Herluf Jensenius, H. 13,5-14,5 cm. 'Fætteren fra Amager' fremstår med reparation. (2)

Warennr.: 6120924
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:18
Bernhardt Bloch Austrian figur nr. 4726 af keramik
Bernhardt Bloch Austrian firgur nr. 4726 af bemalet keramik. H. 9 cm. L. 20 cm.

Warennr.: 6117566
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
19:28
Venus Kalipygos figur af Kai Nielsen
Kai Nielsen (1882-1924) for Ipsens Enke. Figur af terracotta, mærket på sokkel 'Venus Kalipygos'. H. 21 cm. chip afslag på sokkel.

Warennr.: 6122407
19:49
Johgus. To heste af keramik (2)
Johgus, Bornholm. To hestefigurer af keramik. H. 15,5-16,5 cm. (2)

Warennr.: 6122003
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:01
EUR 87
Royal Copenhagen/ Bing & Grøndahl. En samling figurer af porcelæn, 1. sort. (4)
Royal Copenhagen/ Bing & Grøndahl. En samling figurer af porcelæn bestående af: Bing & Grøndahl. Isbjørn, nr. 1692. L. 19 cm. H. 13,5 cm. 1. sort. Royal Copenhagen. 'Gåsetyven', nr. 2139. H. 17,5 cm. 1. sort. Royal Copenhagen. Isbjørne unge, nr. 233. H. 8 cm. 1. sort. Royal Copenhagen. ...

Warennr.: 6118894
EUR 128 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:03
Lisa Larson for Rörstrand & K-Studion / Gustavsberg. Samling jule-/adventsfigurer af stentøj (4)
Lisa Larson for Rörstrand & K-Studion / Gustavsberg. Samling jule-/adventsfigurer af delvist glaseret samt bemalet stentøj. H. 12-22 cm.

Warennr.: 6122061
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:04
EUR 295
Jens Pedersen for Søren Kongstrand. Isbjørn af glaseret lertøj
Jens Pedersen (1890-1956) på Søren Kongstrands værksted. Figur i form af isbjørn af lertøj med lustreglasur i vinrøde og grønne nuancer, usign. H. 21,5 cm.

Warennr.: 6121274
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:15
EUR 114
Lisa Larson for Gustavsberg. 'Amalia' & 'Eva' af stentøj (2)
Siddende 'Amalia' af delvist glaseret stentøj. Fra serien 'ABC-flickor' formgivet 1958 af Lisa Larson for Gustavsberg. H. 17 cm. Sign. 'Amalia, Made in Sweden. samt 'Eva' af delvis glaseret stentøj. H. 20 cm. Sign. 'Eva 2', Lisa L. (2)

Warennr.: 6122068
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
21:03
EUR 242
Murano. Stor fisk i glas samt glaskugle på piedestal (3)
Murano fisk i klart og grønligt glas, H. 30 cm. Glaskugle, Ø,. ca 7,5 cm på piedestal af glas, samlet H. ca. 18 cm. Fisken fremstår med lille afslag ved finne. (3)

Warennr.: 6096224
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
13:18
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Lyngby porcelæn. 7 figurer og tre vaser. (10)
Royal Copenhagen, Strikkende pige nr. 1317, 2. sort, pige giver kalv mælk, nr. 779, 2. sort, dreng der snitter pind nr. 905, børn med gravhund, nr. 707, 2. sort. Bing & Grøndahl, Siddende dreng med harmonica nr. 1661, dreng ved krabbe nr. 1870, dreng nr. 1617, vase dekoreret med landskab nr. ...

Warennr.: 6118375
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
14:22
EUR 322
Royal Copenhagen. Høstfolk. Figur af porcelæn, nr. 1352
Royal Copenhagen. Høstfolk. Figur af porcelæn, nr. 1352, 1. sortering.

Warennr.: 6123135
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
14:44
EUR 114
Holger Christensen for Royal Copenhagen. 'Ridderen og jomfruen'
Holger Christensen for Royal Copenhagen. 'Ridderen og jomfruen'. Figur af porcelæn. Fremstår med brændingsfejl/rep. ustemplet h. 48 cm, utydeligt sign. bagpå

Warennr.: 6116464
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.11.2021
16:18
EUR 201
Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl. Samling figurer (8)
Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl. Samling figurer best. af: figur, nr. 2210, 1. sort., figur, nr. 4535, 1. sort., figur, nr. 2247, 2. sort., figur, nr. 3250, 1. sort., vase, nr. 8677, 1. sort., figur, nr. 20155, 1. sort., figur, nr. 21454, 1. sort., figur nr. 21434, 1. sort. (8)

Warennr.: 6122095
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
17:47
Tre porcelænsfigurer. B&G. Herman Zinck. Lladro (3)
Tre porcelænsfigurer, bestående af: Bing & Grøndahl, siddende mand, nr. 2370. Herman Zinck, Jæger med hund, H. 37 cm. Lladro, stående mand med globus, H. 33,5 cm. (3)

Warennr.: 6122956
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
18:07
To gipsfigurer (2)
To gipsfigurer. 'De Tre Gratier'. Stemplet JP-MD. H. 50 cm. B. 21 cm. 'David', efter Michelangelo i hvidmalet beton. (2)

Warennr.: 6119449
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
18:10
Jens Jacob Bregnø for Dahl-Jensen. 'Morgen', 1177
Jens Jacob Bregnø for Dahl-Jensen. 'Pige Østerlandsk "Morgen"' figur af porcelæn 1177. H. 24,5 cm. 1. sort.

Warennr.: 6122717
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
18:15
Kinesisk porcelænsfigur i form af kvinde m. barn
Kinesisk porcelæns figur i form af kvinde med barn. Stemplet og gravet indvendigt. H: 32 cm.

Warennr.: 6115491
18:30
Dahl Jensen. Figur nr. 1072. Dreng og hund. 1. sortering
Dahl Jensen. Figurgruppe forestillende dreng og hund af porcelæn, nr. 1072, sign. "Dahl Jensen". H. 18, L. 35 cm. 1. sort.

Warennr.: 6122718
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
18:40
EUR 228
Knud Kyhn m.fl. for Royal Copenhagen. Samling figurer (9)
Knud Kyhn m.fl. for Royal Copenhagen. Samling figurer best. af: Bjørn nr. 21519, 1. sort., bjørn nr. 21520, 1. sort., bjørn, nr. 21432, 1. sort. bjørn nr. 21434, 1. sort., bjørn, nr. 21433, 1. sort., bjørn nr. 21435, 1. sort. hest nr. 21516, 1. sort. (med minimalt afslag ved øje), isbjørn nr. ...

Warennr.: 6119519
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
18:45
EUR 161
Arno Malinowski for Ipsens Keramik. 'Årstiderne' (4)
Arno Malinowski (1899-1976) for Ipsens Keramik. Tre figurer af terracotta, fra serien 'Årstiderne', 1951. Nr. 956, 957 og 958. Monogram Arno Malinowskis på bagside, stempler i bund. Højde ca. 13 cm. Medfølger figur nr. 959 med limet hals. (4)

Warennr.: 6122767
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 29.11.2021
18:51
EUR 188
Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl, Lyngby samt Holmegaard. Samling figurer mm.(22)
Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl, Lyngby samt Holmegaard. Samling figurer mm. best. af: Royal Copenhagen: Figur nr. 756, 1. sort., figur, nr. 2609, 1. sort., figur, nr. 159, 1. sort., figur, nr. 862, 1. sort, figur, nr. 320, 1. sort., figur, nr. 1634, 1. sort., figur, nr. 1126, 1. sort., figur,...

Warennr.: 6113634
EUR 483 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
19:00
EUR 322
Neapel porcelænsfigur Kvinde i rokoko kjole Bustellis stil.
Neapel porcelænsfigur Kvinde i rokoko kjole dekoreret med blomster. i Franz Bustelli's stil. H 25 cm. 1800-tallet.

Warennr.: 6117761
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 29.11.2021
19:06
Samling porcelæn. Royal Copenhagen. B&G. (6)
Samling porcelæn, bestående af: B&G, hund, nr. 2028 (2. sort) hund, nr. 1926 (1. sort.) Royal Copenhagen, tre vaser, H. 7-22 cm, nr. 366/110 (2. sort.) nr. 1554 (1. sort) nr 53/51 (1. sort.) Fajance Fad, nr. 954/3775 (1. sort) (6)

Warennr.: 6122478
19:08
123»