Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345»   Waren pro Seite   127 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Figuriner Dahl Jensen
DAHL JENSEN, figuriner, 2 st, porslin, modellnummer 1064

Warennr.: 5774645
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
12:05
Sehen Sie mehr
Rudolf Löhnen Meissen figurin
RUDOLF LÖHNEN, Meissen, figurin, Panter och Leopard, underglasyr, porslin, märkt C229 59, längd 30, bredd 20, höjd 15 cm

Litteratur: Die Kunst 28, 1912/13, ill. 473, 477; Bröhan, Porzellan, Bröhan Museum, vol. 2, p. 85, no. 60.

Warennr.: 5774656
EUR 3.395 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
12:16
Sehen Sie mehr
Figuriner Larson
LISA LARSON, Tomtenisse och Tärna, figuriner, arav en m ljushållare, 2 st, stengods, delvis polykromt glaserade, undertill signerade Lisa L resp Lisa L K-Studion Gustavsberg, höjd 14 resp 17 cm

Warennr.: 5774668
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
12:28
Sehen Sie mehr
Figurin fågel Gunnar Nylund
GUNNAR NYLUND, figurin, fågel, Rörstrand, chamotte, höjd ca 21 cm

Warennr.: 5774698
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
13:24
Sehen Sie mehr
Figuriner Lisa Larson
LISA LARSON, Tomteflickor, figuriner, 2 st, varav en m ljushållare, stengods, delvis polykromt glaserade, signerade Lisa L resp Lisa L Sweden samt inpressad märkning Made in Sweden, höjd ca 13,5 resp 14 cm

Warennr.: 5774703
13:29
Sehen Sie mehr
Fohund 1900-tal
FOHUND, 1900-tal, glaserad porslin, höjd ca 11, längd 16 cm

Warennr.: 5774709
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
14:01
Sehen Sie mehr
Figuriner Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, 5 st, figuriner, porslin, modellnummer, 1317, 1314, 1251, 1316, 1395

Warennr.: 5774727
14:19
Sehen Sie mehr
Figuriner Dahl Jensen
DAHL JENSEN, figuriner, 4 st, porslin, modellnummer 1149, 1134, 1304, 1120

Warennr.: 5774742
15:00
Sehen Sie mehr
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 43 cm.

Warennr.: 5744913

Neuware
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
15:02
Figurin Dresden
DRESDEN, figurin, rokokopar, porslin, märkt i botten, höjd ca 20 cm

Warennr.: 5774755
15:13
Sehen Sie mehr
Buste af afrikaner
Buste i kunstmateriale forestillende en afrikaner h. 61 cm

Warennr.: 5713454

Neuware
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21.09.2020
15:42
Kunglig Dansk figuriner
ROYAL COPENHAGEN, figuriner, 4 st, 1900-tal, porslin, Danmark, höjd 7-18 cm

Warennr.: 5774782
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
16:06
Sehen Sie mehr
Figuriner Dahl Jensen
DAHL JENSEN, figuriner, 2 st, porslin, modellnummer, 1110, 1165

Warennr.: 5774825
17:15
Sehen Sie mehr
Gunnar Nylund Tjäder
GUNNAR NYLUND, figurin, Tjäder, Rörstrand, glaserat stengods, på träsockel, signerad i botten, höjd ex sockel ca 30 cm

Warennr.: 5774827
17:17
Sehen Sie mehr
Figuriner ett par ugglor Åke Thornblad
ÅKE THORNBLAD (1929-2015), figuriner ett par, ugglor, Höganäs, glaserat lergods, höjder ca 17 cm

Warennr.: 5774839
17:29
Sehen Sie mehr
Konrad Hentschel. Hentschelkind mit Holzpferd. Meissen, 1. Wahl. 1905
Hentschelkind mit Holzpferd. Porzellanmanufaktur Meissen, 1. Wahl. 1905. Entwurf von Konrad Hentschel (1872-1907). Kind in weißem Gewand, auf Holzpferd, Zeitungsmütze "Keramische Zeitschrift 1905". Unterglasure Bemalung. Am Boden mit Schwertermarke. Modellnr.: W120. H. ca.17 cm. Bodenplatte ...

Warennr.: 5772677
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.09.2020
17:31
EUR 65
Figurin fågel Gunnar Nylund
GUNNAR NYLUND, figurin, fågel, Rörstrand, chamotte, höjd ca 13 cm

Warennr.: 5774863
18:19
Sehen Sie mehr
Figurin Lisa Larson
LISA LARSON, Jona och valfisken, figurin, stengods, polykromt glaserad, signerad Lisa L inpressad märkning Made In Sweden, längd ca 17 cm

Warennr.: 5774867
18:23
Sehen Sie mehr
Dahl-Jensen for B&G. Figur af stentøj i form af ravn / krage
Dahl-Jensen for Bing & Grøndahl, figur af delvis glaseret stentøj i form af ravn / krage, dessin nr. 1714. Sign. Dahl-Jensen. L. 34 cm, H. 15 cm. 1. sortering. Fremstår med lille afslag på halefjer.

Warennr.: 5772332
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 21.09.2020
18:53
Lisa Larson katt Trull
LISA LARSON (född 1931) "Trull", Katt ur serien "Tripp, Trapp, Trull", formgiven 1968, stengods, randdekor i blått, etikett samt märkt i botten, höjd ca 26,5 cm

Warennr.: 5774882
EUR 776 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
19:04
Sehen Sie mehr
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 42 cm.

Warennr.: 5744894

Neuware
19:10
Bing & Grøndahl: To figurer af lertøj (2)
Bing & Grøndahl: To figurer af lertøj i form af heste. Signeret K. Otto nr. 7215 og nr. 7214 L. 12-15 cm. Fremstår med lette håndteringsspor. (2)

Warennr.: 5772588
19:11
Figuriner Goebel
GOEBEL, 6 st, figuriner, Hummel, porslin, höjder ca 7-16,5 cm

Warennr.: 5774899
19:21
Sehen Sie mehr
Figuriner Royal Copenhagen och Bing & Gröndahl
ROYAL COPENHAGEN, BING & GRÖNDAHL, figuriner, 4 st, porslin, modellnummer, 620, 2181, 865, 905

Warennr.: 5774901
19:23
Sehen Sie mehr
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Ænder, 20281
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Ænder, figurgruppe af stentøj, dekoreret med sungglasur, i form af to ænder nr. 20281, sign. KK foran samt i bunden. H. 22 L. 32 cm. 1. sort.

Warennr.: 5773900
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21.09.2020
19:25
EUR 101
Royal Copenhagen. Tre porcelænsfigurer, (3)
Royal Copenhagen. 'Kartoffelsamlersken', nr. 1549, 3. sort. Formgivet af Chr. Thomsen. H. 26,5 cm. (4. sort. med brandingsfejl), 2 pige der strikker nr. 1314 H. 15 cm. ( 1+2 sort.) (3)

Warennr.: 5771644
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:28
ROYAL COPENHAGEN, BING & GRÖNDAHL, figuriner, 6 st, porslin, modellnummer, 779, 1858, 528, 074, 2180, 848

Warennr.: 5774910
19:32
Sehen Sie mehr
Jeanne D'Arc. Figur mrk. Eneret H. C. Brix. H. 38 cm.
Jeanne D'Arc. Figur af gips mrk. Eneret H. C. Brix. H. ca. 38 cm. Ø sokkel 28 cm.

Warennr.: 5760860
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21.09.2020
19:32
Samling figurer af glas i form af forskellige dyr (40)
Samling figurer af glas i form af forskellige dyr. (40)

Warennr.: 5766373
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:35
Figuriner Dahl Jensen
DAHL JENSEN, figuriner, 2 st, porslin, modellnummer, 1158, 1219

Warennr.: 5774919
19:41
Sehen Sie mehr