Kategorie  Schätzpreis
12345...7» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Phrenology buste i porcelæn
Phrenology buste i porcelæn h. 38 cm. Modelfoto
Warennr.: 5361448

Neuware
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.11.2019
19:16:00
Figur Lisa Larsson Gustavsberg lejon
LISA LARSSON, lejon, figur, Gustavsberg, stämplad Lisa L, höjd ca 38 cm
Warennr.: 5505039
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22.11.2019
19:44:00
Sehen Sie mehr
Kunstglas. To konkylier (2)
Kunstglas. To konkylier i flerfarvet glas mål ca. h. 12 cm L. 28 cm. Usign. (2)
Warennr.: 5477326

Neuware
EUR 215 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22.11.2019
20:01:00
Figuriner Jenny Nyström
FIGURINER, 5 st, i form av tomtar, porslin, efter Jenny Nyström. stämplade understill 8-12 cm
Warennr.: 5505060
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22.11.2019
21:06:00
Sehen Sie mehr
Bing & Gröndal, figurin, porslin.
Bing & Gröndal, figurin, porslin, en kyss på kinden. Höjd 19 cm. Märkt Z152 CA.
Warennr.: 5493251
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23.11.2019
00:34:00
EUR 28
EB, Rörstrand, figuriner, porslin (3)
EB, Rörstrand, figuriner, porslin, 1900-talets mitt. Höjd fr 10-13 cm. Åldersslitage (3)
Warennr.: 5493239
00:36:00
EUR 28
Aluminia. Tre julestager af fajance pg lertøj. (3)
Aluminia. Tre julestager af fajance samt lertøj bestående af vædder-stage samt to engel-stager H. 13-13,5 cm. Fremstår med alm. brugsspor (3)
Warennr.: 5504455
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
13:43:00
EUR 101
Samling Cowparade figurer(8)
Samling Cowparade figurer H.9-12 cm. Udført i glaseret keramik. Fremstår med brugsspor(8)
Warennr.: 5506835
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
14:06:52
To porcelænsfigurer forestillende to kinesiske personer. (2)
To porcelænsfigurer forestillende to kinesiske personer. Ukendt design. Hvidt porcelæn bemalet med blå og guld farver. H. ca. 34 cm (2)
Warennr.: 5496987
15:02:49
Samling figurer af porcelæn (6)
Samling på seks porcelænsfigurer forestillende bondegårdsscener og dyr af ubekendt producent (6)
Warennr.: 5487916
15:17:00
Johannes Hedegaard for Royal Copenhagen. Kvinde med fugle, figur nr. 21319
Johannes Hedegaard for Royal Copenhagen. Figur af delvist glaseret stentøj i form af kvinde med fugle. Stemplet Johannes Hedegaard samt nr. 21319. H. 31 cm. 2. sort
Warennr.: 5504466
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
15:25:00
EUR 148
Kunstglas. To glasskulpturer med gobler (2)
Kunstglas. To skulpturer i flerfarvet glas med gobler h. 12 - 28 cm. Usign. (2)
Warennr.: 5477348

Neuware
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.11.2019
15:30:00
Dahl-Jensen. 'Isbjørn' figur af porcelæn, 1310
Dahl Jensen. 'Isbjørn' figur af porcelæn 1310. H. 15 cm. 2. sort.
Warennr.: 5506641
15:55:00
EUR 121
Samling tyske pocelænsfigurer (9)
Samling tyske pocelænsfigurer h. fra 8 til 23,5 cm. Figur med hest med revne, gås med afslag på næb, figur med høj hat med afslag på pibe.
Warennr.: 5478149
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.11.2019
16:16:00
Dahl-Jensen. 'Tempeldanserinde siamesisk' figur af porcelæn, 1125
Dahl Jensen. 'Tempeldanserinde siamesisk' figur af porcelæn, 1125. H. 24 cm. 3. sort.
Warennr.: 5479862
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
16:44:00
EUR 228
Art Deco figur af alabast i form af Kakadue
Art Deco figur af alabast i form af Kakadue, øjne af glas h.40 cm, vægt ca.6 kg. Ca.1930.
Warennr.: 5506727
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.11.2019
16:51:03
Bing & Grøndahl. 'Mary', årets dukke 1983
Bing & Grøndahl. Dukke af porcelæn, 'Mary' årets dukke 1983. H. 38 cm
Warennr.: 5506229
19:13:00
Aluminia. Hellige trekonger (4)
Aluminia. Hellige trekonger af blå dekoreret fajance nr. 3059/1160, 3058/1159, 3058/1159 samt 3057/1158. alle 1 sortering H. 14,5 cm. (4)
Warennr.: 5504447
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23.11.2019
19:19:00
EUR 174
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Tre figurer af porcelæn (3)
Royal Copenhagen model nr. 1701 (1. sort) Bing & Grøndahl model nr. 1733 (2.sort) og model nr. 1600 (1.sort)
Warennr.: 5506624
19:48:00
Royal Copenhagen. Figuren Porzelan (2).
untermarke nb&G made in danemark. h. 10 x 14 cm. Mädchen: Royal Kopenhagen: ca 17 x 10 x 8 cm.
Warennr.: 5473936
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23.11.2019
19:51:00
Kgl. porcelæn / Royal Copenhagen. Ræv med unger nr. 1788
Kgl. porcelæn / Royal Copenhagen. Figur i form af ræv med unger nr. 1788, 4. sort. H.10 cm.
Warennr.: 5506469
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23.11.2019
19:51:00
Bing & Grøndahl. Samling juleplatter 1962-1984, 1. sort. (23)
Bing & Grøndahl. Samling juleplatter fra 1962-1984, Ø: 18 cm. Alle 1. sort. (23)
Warennr.: 5504538
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 23.11.2019
20:14:00
Samling figurer, vaser, m.m. Kgl, B&G, samt Royal fajance. (12)
Samling figurer, vaser, m.m. Kgl, B&G, samt Royal fajance. Bestående af: B&G figurgruppe, tre spurve, nr. 1670. 1. sort, en hale med chipafslag, B&G figur, nr. 1614, H. 18 cm, 1. sort, B&G figur, nr. 2162, 2. sort, en B&G figur, spurv, nr. 1607, 1.sort, tre stk Knud Kyhn kgl bjørne, 1. sort, to ...
Warennr.: 5500443
EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23.11.2019
20:54:00
Figuriner
FIGURINER, porslin, "Karl Ens", 1 par, papegojor, handmålad, 1970-tal, höjd ca 15 cm
Warennr.: 5505161
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23.11.2019
21:56:00
Sehen Sie mehr
Gertrud Kudielka, figuriner, keramik (3)
Figuriner, Gertrud Kudielka. Lauritz Hjort keramikverkstad, keramik, sköldpaddor och igelkott, Danmark, 1930-tal. Sköldpadda höjd 7, längd ca 13 cm (G. Kudielka). Sköldpadda höjd ca 2, längd 6 cm. Igelkott höjd 3, längd 7,5 cm, samtliga L. Hjort. Bruksslitage (3)
Warennr.: 5488528
EUR 130 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 24.11.2019
08:29:00
EUR 70
HENRI CHAPU, figurin, gipsmassa, "Jeanne de Arc".
Henri Chapu, figurin, Jeanne de Arc, gipsmassa, tidigt 1900-tal. Höjd ca 25 cm. Bruksslitage, anteckningar i blyerts p� undersidan.
Warennr.: 5487489
EUR 139 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 24.11.2019
10:16:00
EUR 28
Figurin Royal Copenhagen
KNUD KYHN, figurin, Kunglig Dansk, stengods, signerad KK, undertill märkt 21408, höjd ca 16 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505535
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24.11.2019
11:27:00
Sehen Sie mehr
Figuringrupp Sitzendorf
SITZENDORF, figuringrupp, 1900-tal, Tyskland, parian, höjd ca 28, längd 34 cm. PROVENIENS: Stopalo
Warennr.: 5505645
13:40:00
Sehen Sie mehr
Gustavsberg. Figur i form af barn og hund, bisquit
Gustavsberg. Figur af bisquit i form af barn med hund 'Kan du inte tala?', mrk. Gustavsberg. H. 17 cm, L. 26,5 cm.
Warennr.: 5501721
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 24.11.2019
14:14:00
B&G og Royal Copenhagen. Fire figurer af porcelæn. (4)
Bing & Grøndahl. Fire figurer af porcelæn, best. af. legende dreng, nr.1636BL, to læsende børn, nr. 1567, 'Forsmået kærlighed' nr. 1614 samt Royal Copenhagen, To pingviner, nr. 1190. Alle 1. sort. (4)
Warennr.: 5506305
14:20:00
12345...7»