Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...6»   Waren pro Seite   166 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Sebastian Torentz. Kvindeportræt. (cd)
Sebastian Torentz (f. 1926). Kvindeportræt. Olie på plade. Sign. og dateret Torentz 68. 85 x 55 cm (104 x 74).

Warennr.: 6118867
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:37
Johannes Andersen. Komposition
Johannes Andersen (1900-tallet). Komposition, olie på lærred, sign. JA 98. 101 x 100 cm (103 x 103 cm).

Warennr.: 6117914
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:42
EUR 94
'Stående ung kvinde i lette gevandter holdende en kande i hånden',, skulptur/fontæne af patineret bronze, 1900-tallet
'Stående ung kvinde i lette gevandter holdende en kande i hånden', skulptur/fontæne af patineret bronze, 1900-tallet. H. 51 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, samling mellem figur og kande let løs. Figuren er monteret til mulighed for at tilkoble vand.

Warennr.: 6102669
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:46
EUR 201
Pia Jensen. Komposition. (cd)
Pia Jensen. Komposition. Akryl på lærred. Sign. og dateret på bagsiden Pia Jensen 2004. 150 x 150 cm. Uden ramme.

Warennr.: 6108820
12:48
EUR 201
Hans E. Sørensen. Motiv fra Dyrehaven, olie på lærred
Hans E. Sørensen. Motiv fra Dyrehaven, sign. Hans E. Sørensen. Olie på lærred. 34 x 40 cm. (43 x 50) cm.

Warennr.: 6094411
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
12:55
Ubekendt maler. Figurkompositioner med fem billeder
Ubekendt maler. Figurkompositioner med fem sammensatte værker. Akryl på lærred. Utydeligt sign. 60 x 73 cm. U.R

Warennr.: 6116732
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
13:15
Skulptur i patineret bronze på marmorsokkel
Skulptur i patineret bronze iform af en maske monteret på sokkel af marmor h. 75 cm.

Warennr.: 6006613

Neuware
EUR 1.477 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:31
EUR 1.101
Burmesisk kunstner, komposition med elefanter
Burmesisk kunstner, 20 årh. komposition med elefanter, olie på plade, sign. 74x100 cm. (81,5x108 cm). Enkelte ridser.

Warennr.: 6122681
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:48
Mette Harbo, kompositioner (2)
Mette Harbo f. 1958, kompositioner, akryl på lærred, sign. Mette Harbo-2001, 48x58 cm. (55x65 cm). (2)

Warennr.: 6097242
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
14:07
Afrikansk kunsthåndværk. Løvepar, metal (2)
Afrikansk kunsthåndværk. Løvepar udført af olietønder, pudset, poleret og lakeret. Zimbabwe, ca. 2000. H. 70 L. 100 cm. Samt H. 100 L. 200 cm. (2)

Warennr.: 6117501
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
14:17
EUR 215
Bronzeskulptur, Grubleren
Bronzeskulptur, grubleren i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Chiparus" i bronzen. Af nyere dato. Kopi af nyere dato efter François Auguste René Rodin (1840-1917)H. 20 cm.

Warennr.: 6104338

Neuware
EUR 255 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
14:28
EUR 201
Hans Degner. Akryl på plade. Komposition.
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på plade 82 x 139 cm. Signeret på bagsiden

Warennr.: 6067875
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
14:51
EUR 242
Annemette Hylleborg. Abstrakt komposition (cd)
Anemette Hylleborg (f. 1957). Abstrakt komposition. Olie på lærred. Sign. monogram. 60 x 60 (65 x 65) cm.

Warennr.: 6115466
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
15:22
Josef Lorenzl efter. Bronzefigur
Figurgruppe i patineret bronze forestillende nøgen kvinde med to jagthunde, efter Josef Lorenzl. Monteret på sokkel af marmor h. 33 cm.

Warennr.: 6077121

Neuware
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
15:25
EUR 268
Ubekendt kunstner. Figur lignende ansigt
Ubekendt kunstner. Figur lignende ansigt af udskåret træ. 40 x 20 cm.

Warennr.: 6118866
15:37
Ubekendt kunstner. Komposition (cd)
Ubekendt kunstner. Komposition, akvarel og tusch på papir, sign. og dateret 91. 59 x 50 (69 x 60) cm.

Warennr.: 6119113
15:44
Bronzeskulptur forestillende Justitia
Figur i patineret bronze monteret på rund marmorfod forestillende Justitia retfærdighedens gudinde i romersk mytologi. Sign. Mayer h. 23.5 cm. Modelfoto

Warennr.: 6104336

Neuware
EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
16:22
Søren Loklindt. 'Bevægelse I', 80 x 60 cm.
Søren Loklindt f.1963. 'Bevægelse I'. Komposition med balletsko. Olie på lærred, mærkat bagpå, 80 x 60 cm (100 x 80). Fremstår med tape på lærredskant.

Warennr.: 6100258
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:38
EUR 201
Hans Degner. Akryl på lærred. Komposition.

Warennr.: 6072584
16:51
EUR 161
Ralf Saarde. Komposition, 70 x 60 cm.
Ralf Saarde f. 1940. Abstrakt komposition. olie på lærred, Sign Saarde, '12, 70 x 60 cm, (71,5x61,5).

Warennr.: 6113322
17:01
EUR 134
Bronzefigur iform af kvinde
Bronzefigur iform af kvinde på hånd i erotisk positur, monteret på marmorsokkel. Sign. Juno. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée. H. 31,5 cm

Warennr.: 6111372

Neuware
17:19
EUR 255
Buste af ung herre i rokoko-stil
Buste af ung herre i rokoko-stil fremstillet af kunstmateriale h. 44 cm.

Warennr.: 6114501

Neuware
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:23
EUR 148
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af siddende ung afklædt kvinde som udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 19 cm. Sign. Claude. Modelfoto

Warennr.: 5359772

Neuware
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
17:44
EUR 188
B. Hjortkilde. 'Mælkepigen', kopi efter Johannes Vermeer
B. Hjortkilde. 'Mælkepigen', sign B. Hjortkilde. Olie på lærred 85 x 66 cm. ( 97 x 77) cm. Kopi efter Johannes Vermeer.

Warennr.: 6097047
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
18:06
Figur i patineret bronze monteret på rund marmorfod forestillende Justitia retfærdighedens gudinde i romersk mytologi. Sign. Mayer. Af nyere dato h. 40 cm

Warennr.: 6073896

Neuware
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:16
EUR 430
Merete Hertz. cd. Vished -Komposition
Merete Hertz født 1950. Komposition. Olie på lærred. Sign. på bagsiden af lærred Merete Hertz 1996. 63 x 54 cm. (66 x 57,5)

Warennr.: 6102868
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
18:17
EUR 134
Milo efter. Bronzeskulptur på marmorsokkel
Bronzeskulptur, iform af liggende ung kvinde, udført i patineret bronze. Monteret på marmorsokkel. H. 10 x l. 21,7 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée sign. Milo

Warennr.: 6073797

Neuware
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
18:44
EUR 215
Ubekendt kunstner. Landskabsmotiv
Ubekendt kunstner. Landskabsmotiv. Olie på lærred. Signeret. 47 x 68 (53 x 74) cm.

Warennr.: 6114461
18:45
Lene Lemaitre. Abstrakt Komposition. Red Earth & pouring rain'
Lene Lemaitre. Abstrakt Komposition.' Red Earth & pouring rain' Akryl på lærred. Signeret og dateret 2021 samt betegnet. 70 x 90 cm.

Warennr.: 6115462
18:47
Ubekendt kunstner. Bornholms motiv
Ubekendt kunstner. Bornholms motiv, med hammershus og kutter. Sign Johansen. Olie på lærred 67 x 95,5 (78,5x 109)

Warennr.: 6118119
18:49
12345...6»