Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 66  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Blanchard blandteknik
MAURICE BLANCHARD (1903-1969): "Notre Dame de Paris la cité et la Seine et le Pont Neuf", signerad Maurice Blanchard, blandteknik, bildmått 24x33 cm
Warennr.: 5276391
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:02:00
Sehen Sie mehr
Lajos Fuzesi oljemålning
LAJOS FUZESIL (född 1931): Kvinnostudie, signerad, olja på duk, ca 61x50 cm
Warennr.: 5276394
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:08:00
Sehen Sie mehr
Färglitografi efter Georges Braque
GEORGES BRAQUE (Frankrike, 1882-1963), efter: Komposition med fåglar, färglitografi, dagermått ca 21,5x34,5 cm
Warennr.: 5276396
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
10:12:00
Sehen Sie mehr
Peter Dahl färglitografi
PETER DAHL (född 1934): Motiv från KB, signerad Peter Dahl, EA, färglitografi, bladmått ca 59x86 cm
Warennr.: 5276401
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:22:00
Sehen Sie mehr
Ewa Rudling 50 år som fotograf 1968-2018
EWA RUDLING (född 1936): "Andy Warhol - 1975", signerad Ewa Rudling,c-print, ca 45,5x30,5 cm;. . Ewa Rudling om ANDY WARHOL:. "- Klädde honom i min svärfar George Duthuits skotska sjömanströja, för att ytterligare framhäva hans blekhet.. När han klädde om, åkte peruken på sned och blottade hans eget hår. Det var korpsvart.". . Ur ALMOST ALL ABOUT EWA:. Andy Warhol. In 1970 I was having dinner with some friends at La Coupole in Montparnasse when Andy Warhol and his retinue turned up. He was frighteningly pale and colourless with his silver-grey hair; reminiscent of a spectre. The picture has etched itself into my memory. A few weeks later we met again, at a reception at Yves Saint Laurent's. Andy was calm, unobtrusive and friendly. He was in Paris to film L'Amour under the direction of Paul Morrissey who created most of Andy's films. I told him that I dreamed of making a film myself and that I would love to be present while they were filming to learn the trade. I also hoped to be able t
Warennr.: 5276402
10:24:00
Sehen Sie mehr
Nadeza Streltsova teckning
NADEZDA STRELTSOVA (Ukraina/Ryssland, född 1973): Ung ballerina, signerad Streltsova, blyertsteckning, bildmått 47x31 cm
Warennr.: 5276404
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:28:00
Sehen Sie mehr
Ukendt kunstner. Motiv med liggende kvinde. Olie på lærred
Ukendt kunstner. Motiv med liggende kvinde. Olie på lærred. 50 x 70 cm (65 x 85 cm)
Warennr.: 5258736
EUR 242 DK, Herning, Engdahlsvej 22.03.2019
10:59:00
Filmaffish
FILMAFFISH, "Bullen Berglund", 1932, originalaffish. Oramad. Bladmått 100x70 cm.
Warennr.: 5276415
11:00:00
Sehen Sie mehr
Eugeni Noormagi. Landskabsparti med huse (cd)
Eugeni Noormagi (1903-1988). Landskabsparti med huse, olie på lærred, sign. EN. 48 x 59 (51 x 62) cm.
Warennr.: 5137084
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
11:04:00
Nadia Nukalo oljemålning
NADIA NUKALO (född 1953): Balettflickor, signerad Nukalo, daterad 2003, olja på duk, ca 60x50 cm
Warennr.: 5276419
11:08:00
Sehen Sie mehr
Litografi Ryssland
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, litografi, Kolomenskoje Moskva, Ryssland, signerad, ca 41x52 cm
Warennr.: 5276421
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22.03.2019
11:12:00
Sehen Sie mehr
Vjeteslav kliuchnikov oljemålning
VJETESLAV KLIUCHNIKOV (Ryssland, född 1956): Stilleben med syrener, signerad och daterad V Kliuchnikov 2017, olja på duk, ca 70x60 cm
Warennr.: 5276424
11:18:00
Sehen Sie mehr
Vjeteslav Kliuchnikov oljemålning
VJETESLAV KLIUCHNIKOV (Ryssland, född 1956): Nybroviken med Dramaten i bakgrunden, signerad och daterad V. Kliuchnikov 09, olja på duk, ca 34,5x49 cm, oramad
Warennr.: 5276427
11:24:00
Sehen Sie mehr
Albert Engström blandteknik
ALBERT ENGSTRÖM (1869-1940): "Skomakare Frans Lander", signerade Albert Engström, blandteknik, bildmått ca 32x19 cm
Warennr.: 5276429
11:28:00
Sehen Sie mehr
Marianne Ågren
MARIANNE ÅGREN (född 1943), Kvinnor i trädgården, signerad Marianne Ågren, olja på duk, ca 135x110 cm
Warennr.: 5276431
EUR 956 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:32:00
Sehen Sie mehr
Philips Wouverman hans efterföljare
PHILIPS WOUWERMAN, hans efterföljare, omkring 1800: "A fair with horses for sale", olja på pannå, 29x38 cm
Warennr.: 5276437
EUR 765 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:44:00
Sehen Sie mehr
Persische Miniaturmalerei
Persische Miniaturmalerei auf Papier. Mosaikrahmen, unter Glas gerahmt. Maße: ca. 32 x 25,5 cm. / 11 x 15 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchspuren, Rahmen muss neu verleimt werden / teils beschädigt.
Warennr.: 5261200
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
11:50:00
EUR 45
Manfred Gabriel, Ölbilder (3)
Manfred Gabriel (*1939 in Halle/Saale), drei Ölbilder auf Leinwand: Hammersteinweg im winter III. 1983. Winterliches Ufer mit Treppe. 1991. Blumen in einer Vase. 1986. Links unten signiert. Maße ca. 62 x 57 cm / 40 x 55 cm / 41 x 36 cm. (3)
Warennr.: 5258867
11:52:00
EUR 45
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (troligen Norge, 1800-talets andra hälft): Lotskvinna, gouache, motivmått ca 60x45 cm
Warennr.: 5276441
12:02:00
Sehen Sie mehr
Philippe De Rougemont oljemålning
PHILIPPE DE ROUGEMONT (1891-1965): Naken kvinna, signerad Ph de Rougemont, olja på duk, ca 74x55 cm
Warennr.: 5276444
12:08:00
Sehen Sie mehr
Ernst billgren litografi
ERNST BILLGREN (född 1957): Komposition med rådjur och möblemang, signerad och numrerad 274/330, färglitografi, bladmått ca 46x38 cm
Warennr.: 5276446
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
12:12:00
Sehen Sie mehr
Vernissagekort Roy Lichtenstein
ROY LICHTENSTEIN (1923-1997), efter: Vernissagekort, signerat R Lichtenstein, dagermått ca 20,5x18 cm
Warennr.: 5276448
EUR 382 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
12:16:00
Sehen Sie mehr
Georg Achen. Portræt af soldat i uniform. Olie på plade
Georg Nicolai Achen (1860-1912). Portræt af soldat i uniform. Olie på plade. Sign. G. Achen. 35 x 27 cm. (44 x 36 cm.). På bagsiden udstillingsmærket.
Warennr.: 5274544
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
12:21:00
EUR 94
Lennart Jirlow färglitografi
LENNART JIRLOW (född 1936): Kurtis i trädgård, signerad L Jirlow, 386/450, färglitografi, bildmått 42x34,5 cm
Warennr.: 5276451
12:22:00
Sehen Sie mehr
Oljemålning Georg Arsenius
GEORG ARSENIUS (1855-1908): tillskriven, häst, olja på pannå, ca 28x26 cm
Warennr.: 5276453
12:26:00
Sehen Sie mehr
Joan Miro
JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, 1965, Mourlot 389, färglitografi, ca 37x27 cm.
Warennr.: 5276455
12:30:00
Sehen Sie mehr
Marc Chagall utställningsaffisch
MARC CHAGALL (1887-1985), efter: Utställningsaffisch, Galerie Maeght, 1969-1970, dagermått ca 30x22 cm
Warennr.: 5276459
12:38:00
Sehen Sie mehr
Eugenio Benvenuti akvarell
EUGENIO BENVENUTI (1881-1959): (2) Motiv från Venedig, Canal Grande resp Dodgepalatset, signerade E Benevenuti, akvarell, vardera bildmått ca 16,5x30,5 cm
Warennr.: 5276463
12:46:00
Sehen Sie mehr
Raoul Ubac färglitografi
RAOUL UBAC (1910-1985), Komposition, (1965), signerad i trycket Ubac, färglitografi, ca 37x27 cm
Warennr.: 5276470
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
13:10:00
Sehen Sie mehr
Joan Miró färglitografier
JOAN MIRÓ (1893-1983) (2) ur DLM nr 139-140 och 164-165, trippelsidiga orginallitografier i färg (Mourlot 276 och 442), bladmått ca 38x83 cm vardera, oramade
Warennr.: 5276473
13:16:00
Sehen Sie mehr
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 66  >>