Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...29»   Waren pro Seite   861 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kristian von Hornsleth, cd. 'Younger', 100 x 100 cm
Kristian von Hornsleth geb. 1963. 'Younger'. Acryl und Posca auf Leinwand, verso signiert und datiert Hornsleth, 2016. 60 x 60 cm. Ohne Rahmen. Kauf- und Echtheitszertifikat von Kristian von Hornsleth inkl.

Warennr.: 6109785
EUR 5.369 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
11:15
EUR 4.295
Adolf Heinrich Hansen, motiv med hundehvalpe
Adolf Heinrich Hansen (1859-1925), motiv med hundehvalpe, olie på lærred, sign. Ad. Heinr. Hansen, 37x50 cm. (48x61 cm). Fremstår med fugtplet, krakeleringer og afskalninger.

Warennr.: 6122200
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
11:37
EUR 161
Sebastian Torentz. Kvindeportræt. (cd)
Sebastian Torentz (f. 1926). Kvindeportræt. Olie på plade. Sign. og dateret Torentz 68. 85 x 55 cm (104 x 74).

Warennr.: 6118867
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:37
Johannes Andersen. Komposition
Johannes Andersen (1900-tallet). Komposition, olie på lærred, sign. JA 98. 101 x 100 cm (103 x 103 cm).

Warennr.: 6117914
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:42
EUR 94
Pontus Kjerrman. 'Effert Commun', Skulptur aus Keramik (cd)
Pontus Kjerrman (geb. 1954). 'Effert Commun'. Skulptur aus glasiert Keramik in grünen, güldenen und blauen Farbtönen. Signiert Pontus Kj 08 sowie 'Effert Commun'. H. 66 cm, B. 47 cm, T. 32 cm.

Warennr.: 6083316
EUR 6.711 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:44
EUR 5.369
Fire tegninger af W. A. og George Tiköeb, 1800-tallets midte (4)
Fire tegninger i bly på papir, tekst i blæk. Motiver af tyske bygningsværker og landsby samt tremastet sejlskib ved klippekyst med fyrtårn. Tre sign. W. A. og én sign. George Tiköeb, dateret 1834, 1835, 1836 og 1844. Mål 23,5 x 37 cm og 16-17 x 20-21 (31 x 41 og 26 x 31) cm. Fremstår med ...

Warennr.: 6113016
11:44
'Stående ung kvinde i lette gevandter holdende en kande i hånden',, skulptur/fontæne af patineret bronze, 1900-tallet
'Stående ung kvinde i lette gevandter holdende en kande i hånden', skulptur/fontæne af patineret bronze, 1900-tallet. H. 51 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, samling mellem figur og kande let løs. Figuren er monteret til mulighed for at tilkoble vand.

Warennr.: 6102669
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:46
EUR 201
Ole Aakjær. 'Mighty woman talk to me' (cd)
Ole Aakjær (geb. 1962). 'Mighty woman talk to me'. Modifikation, Mischtechnik auf lithographischem Druck, signiert O. Aakjær. Lichtmaße 51 x 116 (55 x 120) cm. Mit kleinem Riss am Rand. Dieser Artikel ist Teil der exklusiven Sonderauktion mit moderner und älterer Kunst im November. Alle Werke...

Warennr.: 6107703
EUR 1.745 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:47
EUR 1.342
Hans Berg. Komposition (cd)
Hans Berg (1938-2010). Komposition. Litografi, 8/120. Sign. og dat. Hans Berg 89. 59 x 45 (77 x 60) cm.

Warennr.: 6116020
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
12:15
Sofie Eriksen. Landskabsparti fra Thy.
Sofie Eriksen (f. 1970). Landskabsparti fra Thy. Akryl på plade. Sign. Sofie E. 30 x 30 cm (31 x 31 cm). Læs kunstnerprofil her

Warennr.: 6114992
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
12:41
EUR 134
Jan Sivertsen. Komposition (cd)
Jan Sivertsen (f. 1951). Komposition. Litografi 16/30, sign. og dateret Jan Sivertsen 93. 79 x 112 (81 x 114) cm. Fremstår uden glas, løs i ramme.

Warennr.: 6115815
12:43
Knud Nielsen.'Turkis og sort' (cd)
Knud Nielsen (1916-2008).'Turkis og sort', Acryl auf Leinwand, signiert Knud N. 46 x 38 (49 x 42) cm.

Warennr.: 6083276
EUR 1.879 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
12:43
EUR 1.342
Pia Jensen. Komposition. (cd)
Pia Jensen. Komposition. Akryl på lærred. Sign. og dateret på bagsiden Pia Jensen 2004. 150 x 150 cm. Uden ramme.

Warennr.: 6108820
12:48
EUR 201
René Holm, figurkomposition
René Holm f. 1967, figurkomposition, litografi, sign. og nummeret i bly nr. 81/450, René Holm, 53,5x35,5 cm. (68x50 cm). U.R.

Warennr.: 6122599
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
12:48
Hans E. Sørensen. Motiv fra Dyrehaven, olie på lærred
Hans E. Sørensen. Motiv fra Dyrehaven, sign. Hans E. Sørensen. Olie på lærred. 34 x 40 cm. (43 x 50) cm.

Warennr.: 6094411
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
12:55
Ubekendt maler. Figurkompositioner med fem billeder
Ubekendt maler. Figurkompositioner med fem sammensatte værker. Akryl på lærred. Utydeligt sign. 60 x 73 cm. U.R

Warennr.: 6116732
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
13:15
Peder Aksel Gilkær, olie på lærred, komposition 'Provence' (cd)
Komposition af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. P.A. Gilkær 85 og betitlet 'Provence' på bagsiden, 65x90 cm. (68x93 cm).

Warennr.: 6122665
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:26
Katrine Ærtebjerg cd. litografi. Figurkomposition
Katrine Ærtebjerg, Litografi. Sign. og dat. KÆ '18. Nr. 227/300. 47 x 56 cm. UR.

Warennr.: 6121271
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:26
EUR 268
Hans Berg. Komposition (cd)
Hans Berg (1938-2010). Komposition. Litografi, 15/80. Sign. og dat. Hans Berg 89. 59 x 51 cm (77 x 67).

Warennr.: 6115580
13:30
Skulptur i patineret bronze på marmorsokkel
Skulptur i patineret bronze iform af en maske monteret på sokkel af marmor h. 75 cm.

Warennr.: 6006613

Neuware
EUR 1.477 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:31
EUR 1.101
Harry Kluge, landskab
Harry Kluge (1879-1963), landskab, olie på lærred, sign. Harry Kluge-1937, 37,5x51,5 cm. (49x63 cm).

Warennr.: 6122199
13:42
'Kærlighedens aldre', frise efter Bertel Thorvaldsen, mrk. H.C. Brix, 1900-tallet
Hans Chr. Brix (1831-1907). 'Kærlighedens aldre', frise, frise efter Bertel Thorvaldsen, bemalet gips, stemplet Eneret H.C. Brix, 20. årh., indrammet 26 x 62 cm(48 x 84 cm). Fremstår med brugsspor bl.a. frise m/ afstød m.m.

Warennr.: 6122679
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:47
Burmesisk kunstner, komposition med elefanter
Burmesisk kunstner, 20 årh. komposition med elefanter, olie på plade, sign. 74x100 cm. (81,5x108 cm). Enkelte ridser.

Warennr.: 6122681
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:48
Birger TH. Hansen, bymotiv
Birger TH. Hansen f. 1940, bymotiv, olie på lærred, sign. Birger, 60x80 cm. (98x78 cm). Enkelte afskalninger.

Warennr.: 6122685
13:49
Mette Harbo, kompositioner (2)
Mette Harbo f. 1958, kompositioner, akryl på lærred, sign. Mette Harbo-2001, 48x58 cm. (55x65 cm). (2)

Warennr.: 6097242
14:07
Anne Marie Basse. Olie på lærred. Sydlandsk landskabsparti
Anne Marie Basse (1877-1960) olie på lærred. Sydlandsk landskab med bygninger. Mærkat bagpå med sign. Ant. Italien 20. årh. begyndelse. Med mindre skade foroven på lærred H. 79 x 84 cm (88x94)

Warennr.: 6122339
14:12
EUR 114
Afrikansk kunsthåndværk. Løvepar, metal (2)
Afrikansk kunsthåndværk. Løvepar udført af olietønder, pudset, poleret og lakeret. Zimbabwe, ca. 2000. H. 70 L. 100 cm. Samt H. 100 L. 200 cm. (2)

Warennr.: 6117501
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
14:17
EUR 215
Peder Aksel Gilkær, olie på lærred, komposition med personer (cd)
Komposition med personer af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. P.A. Gilkær 1987, 131x98 cm.

Warennr.: 6122684
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
14:26
Frede Fabek . Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil
Frede Fabek f. 1927. Akvarel/tusch . Julemanden som lastbil. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 21x30 (37x28 cm.)

Warennr.: 6115015
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
14:26
Komposition med personer af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. og betitlet bagpå P.A. Gilkær 1986 'Bornholm', 84x95 cm. (85,5x96,5 cm).

Warennr.: 6122656
14:27
12345...29»