Kategorie  Schätzpreis
12345...58» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Ola Billgren färglitografi
OLA BILLGREN (1940-2001): Stransmotiv med man samt kvinna, signerad och daterad Ola Billgren -74, färglitografi, numrerad 45/100, ca 33,5x41 cm
Warennr.: 5531778
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
12:22:00
Sehen Sie mehr
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD: "Non-Violence", litografi, signerad, numrerad 69/75, bär dedikation, bladstorlek 28 x 38 cm.
Warennr.: 5531780
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.12.2019
12:26:00
Sehen Sie mehr
Anders Zorn litografier
ANDERS ZORN, efter, mapp med 12 litografier, reprofuktioner efter etsningar, Bengtsons lito, bladmått ca 44x29 cm
Warennr.: 5531782
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
12:30:00
Sehen Sie mehr
Ubekendt kunstner, komposition.
Ubekendt kunstner, komposition. Akryl på lærred. Sign Bh. 119 x 99 (124 x 114 cm)
Warennr.: 5519787
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
12:59:02
Frede Fabek . Akvarel . Julemotiv ' Juleby'
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv ' Juleby' Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 36x25 (42x30cm.)
Warennr.: 5532231
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
13:00:00
EUR 101
Philip von Schantz
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998): Melon, signerad och daterad Schantz -84, 17/90, färglitografi, bildmått ca 36x45 cm
Warennr.: 5531789
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:00:00
Sehen Sie mehr
Simon Olsen. Komposition, olie på lærred, cd
Simon Olsen (1899-1970). Komposition, olie på lærred, sign. Simon. 62x76,5 cm(75x89 cm). Enkelte minimale buler og afskalninger.
Warennr.: 5520007
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
13:09:00
Leif Tjerned blandteknik
LEIF TJERNED (F. 1942): Apelsinmannen, studie för Gullmarsplans tunnelbanestation, collage och sprayfärg på duk, signerad 1990, höjd 300x129
Warennr.: 5531796
EUR 753 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:14:00
Sehen Sie mehr
Jens Jørgen Thorsen. Komposition (cd)
Jens Jørgen Thorsen, 1932-2000. Kompostion med figurer og tekster, litografi på papir, unum. Usign. Uindr. 35 x 93,5 cm. Blad fremstår med håndteringsmærker.
Warennr.: 5519021
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
13:16:07
Ove Carlson
OVE CARLSON (född 1950): "FOOLOSOPHY", cafébord, signerad undertill Carlson numrerad 1/1, unikt, bordsskiva i härdat glas Optiwhite 12 mm, benstativ i mattsvart järn, höjd ca 59 cm, diameter ca 60 cm;. . HISTORIK:. Ove Carlson är målare och digital grafiker, född i Göteborg 1950, bosatt i Stockholm. Carlson studerade matematik och datalogi vid Göteborgs Universitet samt måleri för Philip von Schantz periodiskt 1984-1992. Hans måleri kan ses som en utforskning av geomerisk abstraktion och de geometriska formerna gav honom idén att använda datorer i den kreativa processen samt även att rita och tillverka möbler. Ove Carlson är i sitt arbete inspirerad av minimalism och konceptkonst och är designer av ArtGen, ett datorprogram som slumpvis skapar bilder i en konstruktiv anda och som väckt intresse även utanför Sveriges gränser. Konstnären är representerad på Arithmeum Bonn (Tyskland), Art Center Elblag (Polen), Lublin Museum (Polen), Statens konstråd, Göteborgs Konstmuseum, Norrköpings Ko
Warennr.: 5531798
13:18:00
Sehen Sie mehr
L G Lundberg litografi
LG LUNDBERG (född 1938): Fyrhus, signerad LG Lundberg, numrerad 40/100, litografi, bildmått ca 16x21 cm
Warennr.: 5531801
13:24:00
Sehen Sie mehr
Helge Ernst & Berry Wilmont, kompositioner (3)
Helge Ernst (1916-1991) & Berry Wilmont f. 1936, kompositioner, indrammede litografier, alle sign. og nummeret i bly, 42x58 cm. (60x75 cm). 51x34 cm. (71x51 cm). (3). Hidrører fra Albani Bryggeriets administrationskontor.
Warennr.: 5531383
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
13:26:00
Ubekendte kunstnere. Fire kompositioner, 1800-1900-tallet (4)
Ubekendte kunstnere. Fire kompositioner, tusch, akvarel hhv. bly på papir, delvist sign. Rammemål 49 x 23 - 31 x 23 cm.
Warennr.: 5532453
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:26:38
EUR 537
Solveig Pripp bronsskulptur
SOLVEIG PRIPP (född 1929) Skulptur, sittande flicka, signerad och daterad S Pripp -87, patinerad brons, höjd ca 17,5 cm
Warennr.: 5531804
13:30:00
Sehen Sie mehr
Ingemann Jørgensen cd. Olie på lærred
Ingemann Jørgensen, 1921-1982. Aftenparti, St. Vildmose. Sign. Ingemann J. samt dateret '76. Olie på lærred. 35 x 42 (45 x 52) cm.
Warennr.: 5517568
13:30:04
Hans Christian Rylander, olie / akryl på lærred, komposition, 'Foran det blå spejl' (cd)
'Foran det blå spejl' komposition af Hans Christian Rylander (f. 1934), olie / akryl på lærred, signeret Hans Christian Rylander. 60 x 50 cm.(67 x 57 cm).
Warennr.: 5531325
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
13:36:00
EUR 349
Patrice Barat, komposition (cd)
Patrice Barat (1962 ), figurkomposition, blandteknik på lærred. Sign Patrice Barat. 100 x 90 cm. UR.
Warennr.: 5517588
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:38:00
EUR 121
Tage Klee, Slugt på Møns Klint
Tage Klee f. 1950, prisbelønnet kunstfotograf. Slugt på Møns Klint, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. UR men monteret med ophæng. signeret.. H. 100 x 75 x 4 cm.
Warennr.: 5523922

Neuware
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
13:43:00
Eugeni Noormagi. Figurkomposition. (cd)
Eugeni Noormagi (1903-1988). Figurkomposition, Frisko. Usign. 100 x 50 cm.
Warennr.: 5212520
13:53:00
Kai-Erik Petersen cd. Olie på lærred
Kai-Erik Petersen, født 1932. Landskab. Sign. på bagsiden K. E. Petersen samt dateret 1993. Olie på lærred. 33 x 41 (36 x 43) cm.
Warennr.: 5526218
13:56:29
Alfred Larsen, gårdexteriør
Alfred Larsen (1886-?), gårdexteriør, olie på lærred, sign. Alfred Larsen, 56x67 cm. (72x82 cm).
Warennr.: 5514257
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
13:59:00
Frede Fabek . Akvarel . Julemotiv ' Juleby-2'
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv ' Juleby-2' Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 24x17 (30x23cm.)
Warennr.: 5532230
14:00:00
Jóannis Kristiansen. Von Färöer Inseln. cd
Jóannis Kristiansen (1918-1988). Von Färöer Inseln, Öl auf Leinwand, nicht signiert. 48 x 68 (57 x 77) cm. Provenienz: Geschenk des Künstlers an die familie des jetzigen Besitzers.
Warennr.: 5514425
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
14:01:00
EUR 779
Stig
STIG CLAESSON "SLAS" (1928-2008): Komposition, signerad och daterad Stig Claesson -71, blandteknik på papper, 41x51 cm
Warennr.: 5531815
14:08:00
Sehen Sie mehr
Tage Klee, Sandmønster på Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys, digitalprint
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Sandmønster på Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys, digitalprint på en aludibond sandwichplade. Signeret. Aluophæng på bagsiden. H. 60 x 90 cm.
Warennr.: 5531398

Neuware
14:09:00
Guerino Tomasi. To kompositioner, olie på lærred, cd(2)
Guerino Tomasi (1941-2015). To kompositioner med arkitektoniske motiver, olie på lærred, sign. G. Tomasi, dat. 80. Rammemål 52x44 cm, samt 66x48,5 cm(2)
Warennr.: 5496396
14:10:00
Bertil Leidner "Puffin Island" Lunnefågel
BERTIL LEIDNER (f. 1951), "Puffin Island", Lunnefågel, signerad a térgo, daterad 2009, numrerad EA 1/2, Lambda laser prints, Fuji Crystal Archive Paper, mått ca 44x69 cm
Warennr.: 5531818
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
14:14:00
Sehen Sie mehr
Ed Finnell fotografi föreställande Elton John
ED FINNELL (USA/Sverige, född 1956): Sir Elton John, "Goodbye Yellowbrick Road Tour", Los Angeles, 6 Oktober 1974, signerad Ed Finnell, numrerad 6/50, analogt fotografi, ca 40,6x50,8 cm
Warennr.: 5531821
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
14:20:00
Sehen Sie mehr
Antoni Adamski . Erotisk komposition. cd
Antoni Adamski . f. 1955. Erotisk komposition. Akryl på lærred. Sign. Adamski. 100 x 100 cm.
Warennr.: 5527968
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
14:24:00
John Noble Barlow England oljemålning
JOHN NOBLE BARLOW (England 1861-1917): Höstlandskap, olja på duk, signerad, bildmått ca 126x150 cm, mått inkl. ram ca 142x166. . Utställd vid "The Exibition of the Royal Academy of Arts 1916", London, England. . Katalognr 76
Warennr.: 5531826
EUR 1.883 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
14:30:00
Sehen Sie mehr
12345...58»