Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...49»   Waren pro Seite   1468 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Enrico Baj litografi
ENRICO BAJ (1924-2003): Komposition med skrikande man, signerad samt numrerad 17/100, ca 45x56 cm

Warennr.: 5774573
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
10:00
Sehen Sie mehr
Jan Håfström färgetsning
JAN HÅFSTRÖM (född 1937): "Good Night", signerad och daterad Jan Håfström 2019, 15/57, färgetsning, oramad, bladmått ca 70x53 cm

Warennr.: 5774576
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
10:03
Sehen Sie mehr
Roland Svensson litografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Skärgårdslandskap, signerad Roland S, numrerad 42/200, färglitografi, bildmått ca 30x45 cm

Warennr.: 5774578
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
10:05
Sehen Sie mehr
Channa Bankier
CHANNA BANKIER (född 1947): "Munstund", träsnitt, signerad och daterad -10, bildmått 35,5x30 cm

Warennr.: 5774580
10:07
Sehen Sie mehr
Andreas Wargenbrant skulptur
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967), 'Gossip' skulptur i mässing i form av papegoja, brickmärkt W samt numr. 39/99, höjd ca 46 cm

Warennr.: 5774583
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
10:10
Sehen Sie mehr
Kustmotiv, 1840-tal
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, otydligt signerad och daterad 1840, a tergo otydlig påskrift "Marine...Küste.. Bretagne... fec.1840", 31x37 cm

Warennr.: 5774587
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 21.09.2020
10:14
Sehen Sie mehr
Pierre Lafitte stilleben olja på duk
PIERRE LAFITTE (född 1914), går även under namnet T.H. Jansen, stilleben, olja på duk, signerad T.H. Jansen, blomsterstilleben med rosor i mässingsvas, 54x43 cm.

Warennr.: 5774590
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21.09.2020
10:17
Sehen Sie mehr
Carl Høyrup, landskab
Carl Høyrup (1893-1961), landskab, olie på lærred, sign. C. Høyrup, 57,5x65,5 cm. (72x79 cm).

Warennr.: 5772458
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
10:20
Carl-Harry Stålhane gouache
CARL-HARRY STÅLHANE (1920-1990), Musikanter, signerad C.H Stålhane -51, gouache, ca 37x45 cm

Warennr.: 5774595
10:22
Sehen Sie mehr
Carl Bøgh, åløb med bro & pige
Carl Bøgh (1827-1893), åløb med bro & pige, olie på lærred, sign. Carl Bøgh-1891, 58,5x45,5 cm. (73x60 cm). Fremstår med krakeleringer.

Warennr.: 5772449
EUR 1.074 DK, Odense, Kratholmvej 21.09.2020
10:33
EUR 403
Tavla Pär Siegård
PÄR SIEGÅRD (1877-1961): Komposition med träd, blyertssignerad Pär Siegård, blandteknik, ca 28 x 36 cm

Warennr.: 5774606
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
11:00
Sehen Sie mehr
STEN EKENDAHL
STEN EKENDAHL (1897-1968): fiskeläger, signerad Sten Ekendahl, olja på duk, ca 65x50 cm

Warennr.: 5774609
11:03
Sehen Sie mehr
Lennart Segerstråle etsning
LENNART SEGERSTRÅLE (1892-1975) måsfamilj, signerad samt daterad 1926, mjukgrundsetsning, Tiré par l'artiste, No 8, 24,5x33 cm

Warennr.: 5774613
EUR 200 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 21.09.2020
11:07
Sehen Sie mehr
Tor Bjurström oljemålning
TOR BJURSTRÖM (1888-1966): Landskapsmotiv, monogramsignerad TSB, olja på duk, ca 46x55 cm

HISTORIK: Uställd vid Göteborgs Konsthall 1967

Warennr.: 5774615
EUR 582 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
11:09
Sehen Sie mehr
Lena A Linderholm
LENA A LINDERHOLM (född 1947): blommor och hus, signerad Lena A Linderholm, 50/175, färglitografi, bildmått ca 79x60 cm

Warennr.: 5774618
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 21.09.2020
11:12
Sehen Sie mehr
Marius Jensen Hindevad, høstakke
Marius Jensen Hindevad (1885-1977), høstakke, olie på lærred, sign. MJ-46, 66x92 cm. (82x108 cm). Fremstår med krakeleringer.

Warennr.: 5772451
11:12
Oljemålning Stanislaw Wisniewski
STANISLAW WISNIEWSKI (1936-2016): "Figura II", signerad ST Wisniewski, daterad 76, olja på duk, ca 99 x 89 cm

Warennr.: 5774620
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
11:14
Sehen Sie mehr
Gravyrer
ÄLDRE GRAVYRER, 1700-tal, bataljscener, Canot - Serres, bladmått ca 37x51 cm vardera

Warennr.: 5774624
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
11:18
Sehen Sie mehr
Sten Didrik Bellander
STEN DIDRIK BELLANDER (1921-2001):
"The Gypsies Torremolinos 1952", fotografi, stämpel på baksidan STEN D.BELLANDER, utställningskopia, ca 28,5x23 cm

PROVENIENS:
Sten Didrik Bellanders familj
VÄSTERÅS FOTOKLUBB tjugo år 1954

LITTERATUR:
Sten Didrik Bellander Fotografier Photographs 1939-1999
Moderna Musset 8.4-28.5 2000, se/jämför bild sid 53.

Svart på vitt om Tio Fotografer, Per Lindström,
Historiska Media, 2008, se/jämför bild sid 55.

STEN DIDRIK BELLANDER - fotograf och pionjär

Sten Didrik Bellander spelade sedan tidigt 1940-tal en väsentlig roll för det svenska fotografiets utveckling. Han ägnade sig åt porträtt-, reklam-, mode och industrifotografering och var bland annat känd för sina bilder av barn. Flera av Bellanders bilder har närmast klassikerförklarats såsom några av auktionens många höjdpunkter: "Aorta New York 1947", "Vårskratt Stockholm 1950", "Juvelerare Janssons frestelse 1950", "Papper 1951" och "Kvartsglas 1960".

Warennr.: 5774626
11:20
Sehen Sie mehr
Helene Schjerfbeck
HELENE SCHJERFBECK (1862-1946), mapp med reproduktioner, 48 st, 1945, med text av Gotthard Johansson, Nordisk Rotogravyr, Stockholm 1945, tryckt i 500 exemplar, varav detta är nr 258

Warennr.: 5774630
EUR 1.164 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
11:24
Sehen Sie mehr
Posters
POSTERS / GALLERIAFFISCHER, 9 st, 1980/90-tal, mestadels Galerie Nierendorf, samt Rem Kolhaas och Jackson Pollock mfl. ca 40x30-70x100 cm, oramade.

Warennr.: 5774632
11:26
Sehen Sie mehr
Ann Edholm färglitografi
ANN EDHOLM (född 1953): "Persona I", signerad och daterad Ann Edholm 2018, EA, färglitografi, bladmått 58x46 cm

Warennr.: 5774636
11:30
Sehen Sie mehr
Mogens Vantore, eksteriør
Mogens Vantore (1895-1977), eksteriør, olie på lærred, sign. Vantore, 68,5x58,5 cm. (81x71 cm). Fremstår med enkelte krakeleringer.

Warennr.: 5772455
11:30
Affisch Christo
UTSTÄLLNINGSAFFISCH, "Running Fence", 1978, Christo, Louisiana, ca 70x50 cm, oramad

Warennr.: 5774638
11:32
Sehen Sie mehr
Søren Edsberg Andersen, køer på mark
Søren Edsberg Andersen f. 1945, køer på mark, olie på lærred, sign. S. Edsberg Andersen, 40x50 cm. (51x61 cm).

Warennr.: 5772467
11:37
Hans Lund. Italiensk kystparti, ca. 1900
Hans Lund. Italiensk kystparti, olie på plade, sign. 23 x 40 (27 x 45) cm.

Warennr.: 5775746
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21.09.2020
11:44
Corneille färglitografi
CORNELIS VAN BEVERLOO CORNEILLE (1922-2010): Figurkomposition, signerad och daterad Corneille -79, 193/250, färglitografi, bladmått ca 49,5x60,5 c, oramad

Warennr.: 5774646
12:06
Sehen Sie mehr
Caroline af Ugglas färglitografi
CAROLINE AF UGGLAS (1972): Gårdsmotiv med kvinnofigur, signerad C Ugglas, 222/225, färglitografi, bladmått ca 43x60, oramad

Warennr.: 5774648
12:08
Sehen Sie mehr
Alibak Johansen. Portræt samt bog (cd) (2)
Alibak Johansen (f. 1921). Portræt af grønlænder, kultegning på papir, sign. Alibak 62. Lysmål 46 x 32 cm (50 x 36 cm). Medfølges af bogen 'Alibak -92' af Alibak Johansen, udgivet Nuuk 1992 med tekst på 5 forskellige sporg. (2)

Warennr.: 5749271
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
12:09
Hanne Schou .Komposition med gadelampe. cd
Hanne Schou. Komposition med gadelampe. Olie på lærred. sign. HS 1979. 45 x 54 cm. ( 48 x 57 cm.)

Warennr.: 5764005
12:11
12345...49»