Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...8»   Waren pro Seite   230 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Mogens Roy Nielsen (f.1961) . Komposition. Lysmaleri på 5 mm kappaplade.
Mogens Roy Nielsen (f.1961) . Komposition. Lysmaleri på 5 mm kappaplade. På bagsiden signeret Mogens Roy Nielen samt nummeret 1/5. Mål: 94 x 70 cm. Uden ramme. Har været udstillet i Spinderihallerne i Vejle i 2020. Et lys-foto skydes i absolut mørke - eneste lyskilde er en lommelygte, som ...

Warennr.: 6114033
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 27.11.2021
10:18
Ole Bjørn. Komposition. 'Variation 2' (cd)
Ole Bjørn (f. 1934). Komposition. 'Variation 2' Litografi. Sign. og dat. Ole Bjørn 89. Eget tryk, prøvetryk. 93 x 65 (120 x 92) cm. Fremstår med brud på glas i højre hjørne.

Warennr.: 6117928
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27.11.2021
12:15
Gudrun Pagter. Kompositioner (cd 2)
Gudrun Pagter (f. 1946). To kompositioner, serigrafier. 45/240. Sign. og dat. i bly Gudrun Pagter, 85. 57 x 40 (75 x 57) cm. (2)

Warennr.: 6118029
13:19
Kurt Trampedach, 'Anette'
Kurt Trampedach (1943-2013), 'Anette', indrammet tryk. Mål med ramme 100,5x72,5 cm.

Warennr.: 6121047
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 27.11.2021
14:13
Sven Havsteen-Mikkelsen, m.fl. Mappe med tryk, m.m. (24)
Sven Havsteen- Mikkelsen (1912-1999), mappe med 22 tryk, grønlandske motiver, 30x24,5 cm. 28,5x24,5 cm. 2 hæfter: Nápartuko & Aron Of Kangeq af Jens Rosing, Sven Havsteen-Mikkelsen & Eigil Knuth. (24)

Warennr.: 6120709
14:46
EUR 121
Aage Sikker Hansen. Komposition med pige. cd
Aage Sikker Hansen (1897-1955). Komposition med pige. Litografisk tryk. Sign. og dateret i bly: 'Sikker Hansen 36'. 55 x 37,5 cm. Indrammet i skifteramme.

Warennr.: 6119452
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27.11.2021
16:17
Kurt Trampedach, udstillingsplakat
Kurt Trampedach (1943-2013), indrammet udstillingsplakat fra Galleri Moderne, Silkeborg. Mål med ramme 78x89 cm.

Warennr.: 6121046
16:19
Carl-Henning Pedersen. Tre kompositioner cd (3)
Carl-Henning Pedersen (1913-2007). Tre kompositioner, litografi. Sign. i trykket. 24 x 23 (37 x 36) cm. (3)

Warennr.: 6120427
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 27.11.2021
16:40
EUR 174
Corneille. Komposition med personer og fugl. (cd)
Corneille (1922-2010). Komposition med personer og fugl. Litografi 20/85. Sign. Corneille 83. 70 x 46 cm. (99 x 73 cm.)

Warennr.: 6108376
EUR 805 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.11.2021
18:12
EUR 644
Tage Klee 'Solnedgangslys over Råbjerg Mile i Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Solnedgangslys over Råbjerg Mile i Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. H.67 x 100 cm.

Warennr.: 6050942

Neuware
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.11.2021
18:14
EUR 349
Tage Klee, 'Måneskin på Møns klint'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Måneskin på Møns Klint, digitalprint på alu med en Dibond bagplade. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H. 90 x 60 cm.

Warennr.: 6110707

Neuware
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.11.2021
18:18
EUR 295
Giovanni Battista Piranesi. Veduta del Monumento eretto dall' Imperador Tito Vespasiano
Giovanni Battista Piranesi (1720-1778). Veduta del Monumento eretto dall' Imperador Tito Vespasiano, kobberstik. Ca. 1770. 48 x 72 (61 x 84) cm. Fremstår med mindre skjolder uden for pladekant.

Warennr.: 6118789
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27.11.2021
18:40
EUR 215
Nina Kleivan. Allegori 1 1990. Offset. Sign.
Nina Kleivan (1960-). Allegori 1 1990. Offset. Sign. Maria Kleivan nr. 29/76. Lysmål 73x60 cm. (87x72 cm)

Warennr.: 6110921
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 27.11.2021
18:55
Wilh. Th. Fischer. Radering. 'Gråspurve unger fodres'
Wilh. Th. Fischer, f. (1857-1928) Radering. Gråspurve unger fodres. Sign. i trykket Vilh. Th. Fischer. 19 x 25 (24.5x31)

Warennr.: 6108934
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27.11.2021
19:04
Peter Brandes. Figurkomposition (cd)
Peter Brandes (f. 1944). Figurkomposition. Litografi. Sign. og dat. 92. Med dedikation. 42,5 x 26 cm. UR

Warennr.: 6114081
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 27.11.2021
19:08
EUR 134
Peter Brandes. Komposition med fødder (cd)
Peter Brandes (f. 1944). Komposition med fødder. Litografi, 11/100. Sign. og dat. 98. Med dedikation og i mappe "Op til en fod". 46 x 35,5 cm. UR

Warennr.: 6114082
19:10
EUR 134
Mogens Roy Nielsen (f.1961) . Komposition. Lysmaleri på 5 mm kappaplade

Warennr.: 6109558
19:18
Større samling dansk grafik mm. (25)
Større samling dansk grafik mm. Litografi, serigrafi, offset tryk og olie. 39-90 x 39-119 (40-92 x 40-121) cm (25)

Warennr.: 6120467
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 27.11.2021
19:37
Karl Aage Riget. Fire kompositioner cd (4)
Karl Aage Riget (1933-2001). Fire kompositioner, serigrafi. Sign., dat. og betitlet i bly. 54 x 52 (70 x 65) cm. (4)

Warennr.: 6120455
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 27.11.2021
19:37
EUR 94
Henrik Buster Bruun. To landskabspartier cd (2)
Henrik Buster Bruun (f. 1929). To landskabspartier, litografi 12/101 og 156/273. Sign. og dat. i bly. 53 x 43 (70 x 59) cm. (2)

Warennr.: 6120440
19:38
Henry Heerup. 'Årstiderne' (cd)
Henry Heerup (1907-1993). 'Årstiderne', litografi. 48 x 137 (65 x 154) cm. Sidder skævt i passepartout. Signeret Henry Herup. Let synligt i bunden.

Warennr.: 6120444
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 27.11.2021
19:38
EUR 591
Karl Aage Riget. Tre kompositioner cd (3)
Karl Aage Riget (1933-2001). Tre kompositioner, serigrafi. Sign., dat. og betitlet i bly. 54 x 52 (70 x 65) cm. (3)

Warennr.: 6120454
19:38
Niels Nielsen og Svend Engelund. Fire landskabspartier cd (4)
Niels Nielsen (1917-1989) og Svend Engelund (1908-2007). Fire landskabspartier, litografi. Sign. og dat. i bly. 40-45 x 52-62 (56-59 x 66-75) cm. (4)

Warennr.: 6120432
19:39
Johannes Hoffmeister. To kompositioner cd (2)
Johannes Hoffmeister (1914-1990). To kompositioner, litografi, 111/112 og unummereret. Sign. og dat i bly og i trykket. 45/49 x 57/60 (60/65 x 71/74) cm. (2)

Warennr.: 6120437
19:39
Robert Nanteuil. Portræt af Louis de La Baume de Suze
Robert Nanteuil. Portræt af Louis de La Baume de Suze, kobberstik. 1656. 32 x 25 (53 x 45) cm. Fremstår med syrepletter.

Warennr.: 6118926
19:40
Hans Voigt Steffensen. Danserinde (cd)
Hans Voigt Steffensen (f. 1941). Danserinde, 164/180. Sign. og dat. i bly H. Voigt Steffensen 96. 39 x 33 (60 x 52) cm.

Warennr.: 6120428
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 27.11.2021
19:40
Hans Voigt Steffensen (f. 1941). Danserinde, 166/180. Sign. i bly H. V. Steffensen. 39 x 33 (60 x 52) cm.

Warennr.: 6120429
19:40
Carl-Henning Pedersen. Fire kompositioner cd (4)
Carl-Henning Pedersen (1913-2007). Fire kompositioner, litografi. Sign. i trykket. 24 x 23 (37 x 36) cm. (4)

Warennr.: 6115117
19:41
EUR 242
Giovanni Battista Piranesi. Veduta dell’ Isola Tiberina
Giovanni Battista Piranesi (1720-1778). Veduta dell’ Isola Tiberina, kobberstik. Ca. 1770. 48 x 72 (62 x 85) cm. Fremstår med skjolder uden for pladekant.

Warennr.: 6118784
19:41
EUR 161
Lis Zwick. 'Aura II' litografi (cd)
Lis Zwick (1942-2020). Komposition, 'Aura II'. Sign og dat. "Lis Zwick, 1988" Ed. 66/200. Lysmål 36 x 46 cm (63 x 70) (cd)

Warennr.: 6121969
19:43
12345...8»