Kategorie  Schätzpreis
12345678...29» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Fire sider fra japansk shunga-bog med erotiske træsnit
Fire sider fra japansk shunga-bog med erotiske træsnit i farver. De danner parvist et motiv, ca. 1840. 18 x 12 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor. Indrammet. (2)
Warennr.: 5477442
EUR 242 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
17:22:00
Uppläggningsfat Mandarindekor 1700-tal
UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), Mandarindekor av figurscen, längd 26,5 cm
Warennr.: 5499332
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
17:36:00
Sehen Sie mehr
Lockurna Kina
LOCKURNA, porslin, Kina, samtida, balusterformad, dekor i underglasyrblått, höjd ca 70 cm
Warennr.: 5499339
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
18:02:00
Sehen Sie mehr
Mynt guld Tyskland
MYNT, 2 st., 21,6 k guld, Wilhelm, Deutscher Kaiser König V. Preussen, 1872, 1873, 20 mark, diameter 22 mm, vikt 7,9 g/st
Warennr.: 5499340
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
18:04:00
Sehen Sie mehr
Anckarsvärd brev till Rosenblad 1830
ANCKARSVÄRD, C. H. Egenhändigt brev ställt till kammarherre Rosenblad, ambassaden i Berlin, daterat Stockholm och Fållnäs 13 oktober 1830. Skrivet på svenska, omfattar 1 1/2 sida i 4:o samt adressida (ca 260x215 mm.). Rör en kartsamling som Anckarsvärd vill betala.. . Carl Henrik Anckarsvärd (1782-1865), svensk greve, militär, politiker och skriftställare. Son till Mikael Anckarsvärd. Han var en av huvudmännen i de revolutionära rörelserna i mars 1809.. Genom sitt gifte med Charlotte Bonde, blev Anckarsvärd ägare till Fållnäs gård mellan 1809 och 1865.
Warennr.: 5499345
18:14:00
Sehen Sie mehr
Samling modelbiler skala 1:24 (14)
Samling modelbiler 1:24 bestående af: Maisto Lincoln Navigator. Majorette Chevrolet Corvette Roadster 1986. Burago Porche 911, Mad in China Mercedes Benz 500SL. Burgo Ferrari Testarossa (forrude mangler). 1984. Poli Lola LEM Can Am (1:26) Welly Audi A4. Burago Ferrari F40 1967. (guldspray ...
Warennr.: 5483079
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 15.11.2019
18:22:00
Mynt guld
MYNT, 2 st., 21,6 k guld, Republique Francaise, 1849, 1851, 20 francs, diameter 21 mm, vikt 6,4 g/st
Warennr.: 5499358
EUR 557 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
18:40:00
Sehen Sie mehr
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365 mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres på bedst muligvis. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Warennr.: 5438077

Neuware
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15.11.2019
18:45:00
EUR 215
Samling rock litteratur
Samling rock litteratur, bla. AC/DC, Second rock Edition, The Beatles book, sangnoder, bl.a. YES, Bob Dylan Ill. History The Ill. Rock Almanac m.fl.
Warennr.: 5461390
EUR 537 DK, Kolding, Trianglen 15.11.2019
19:14:44
EUR 295
England. 2 bedre mærker.
England. 2 bedre mærker. SG. 4. 2d 1840. Flot dyb blå farve med fuld margin (tæt NV). (£900). 1 sh tjeneste: GOVT PARCEL. Pænt stemplet eksemplar. (£250)
Warennr.: 5496713
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
19:15:00
Bernadotte tryckt resolution 1799
KARL XIV JOHAN (1763-1844), JEAN BAPTISTE BERNADOTTE. kung av Sverige 1818. . Tryckt resolution från Bureau de l'inspection rörande en amnesti för desertörer inom franska armén. Paris, le 24 messidor an 7 (1799). 4 sidor i folio (325x215 mm.) . Litet hål i marginalen genomgående, vikt, några mörka veck, sista sidan fläckad i nedre marginal och en samtida notering i bläck "Bureau Militaire Lettre du minister de la Guerre a L'amnistie du 24 messidor an 7".. . Bernadotte var krigsminister från juli till september år 1799.
Warennr.: 5499400
19:38:00
Sehen Sie mehr
Stor Buddha af patineret bronze
Stor Buddha af patineret bronze siddende på lotustrone h.65 cm. 1900 tallet.
Warennr.: 5442390
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
19:40:00
EUR 403
Hele Verden. 2 album med diverse inkl. bedre.
Hele Verden. 2 album med diverse inkl. bedre. Samling i 2 springbind med bedre værdier set i bEngelske kolonier, bl.a. New Zealand med £1 Stamp Duty, 1960 (SG 802) £1 i 4-blok, 10 Sh (736), Ireland med 2 st 5 Sh søhets osv.
Warennr.: 5496660
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
19:43:00
Mynt guld
MYNT, 21,6 k guld, Albert I, Prince de Monaco, 1891, 100 francs, diameter 35 mm, vikt 32,2 g
Warennr.: 5499406
EUR 1.114 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:44:00
Sehen Sie mehr
Rodekasser (3)
Rodekasser. Parti i 3 store flyttekasser, med bl.a. samlinger inkl. temasamlinger så som OL/sport (Høj anskaffelsepris) i flere bind, lagerpartier fra bl.a. tyskland,breve og kort m,m
Warennr.: 5495614
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 15.11.2019
19:45:00
EUR 174
Karin Fryxells böcker bl.a.om Sotlugg och Linlugg
(5). FRYXELL, KARIN. Sotlugg och Linlugg. En saga om småtroll. Stockholm (Nordisk Rotogravyr) 1941. . . 8:o (ca 245x190 mm.). Fotoillustrerad. Förlagets dekorerade klotryggsband, nött. Namnteckning på försättsbladet. Med fler av samma i nöltta originalband. 5 vol. . . Med flera omfattar: Sotlugg och Linlugg på vinteräventyr (Stockholm 1942, kludd på främre pärmens insida); Småtrollen och lyckoblomman. Sotlugg och Linlugg på nya äventyr (Stockholm 1943); Tofsöras äventyr. En saga om småtroll (Stockholm 1944, kludd på bakre pärm); Luddkolts äventyr (Stockholm 1945, kludd på bl.a titelbladet).
Warennr.: 5499410
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:48:00
Sehen Sie mehr
Oldenburg. 3 Gr. Ubrugt.
Oldenburg. 3 Gr. Ubrugt. Michel 7. 3 Gr. Meget flot ubrugt eksemplar med original gummi. Signeret Thier. (€1300)
Warennr.: 5496680
19:54:00
Mynt guld Frankrike
MYNT, 2 st., 21,6 k guld, Napoleon III Empereur, Frankrike 1866, 50 francs, gravör Désiré-Albert Barre, märkta A för Paris resp. BB för Strasbourg, diameter 28 mm, vikt 16,1 g/st
Warennr.: 5499419
19:57:00
Sehen Sie mehr
Skålar Japan 1900-tal
SKÅLAR, 8 st., porslin, Japan, 1900-talets första hälft, konturerad kant, dekor i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 16 cm
Warennr.: 5499426
20:04:00
Sehen Sie mehr
Russiche Ikone, Eitempera auf Holz, 'Jesus Pantokrator', 19 Jh.
Russiche Ikone, Eitempera auf Holz, 'Jesus Pantokrator', 19 Jh., Christus hält in der linken Hand das Neue Testament, der Nimbus mit Alpha und Omega (der erste und das letze Buchstabe des grichischen Alphabets), ist christologisch als Name des Gottes interpretiert. Maße ca.: 28 x 34 cm, ...
Warennr.: 5463236
EUR 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:05:00
EUR 50
Festtagsikone, Eitempera auf Holz, um 18 Jh
Festtagsikone, Eitempera auf Holz, um 18 Jh, Maße ca.: 26 x 31 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. Die Ikone wurde restauriert.
Warennr.: 5487483
20:10:00
EUR 45
Skål Kina 1700-tal Famille rose
SKÅL, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av blommor och qilin i emaljfärger, järnoxid samt guld, höjd ca 10, diameter 23 cm
Warennr.: 5499433
20:11:00
Sehen Sie mehr
Vaser Kina
VASER, 2 st., snarlika, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, balusterformade, med hänklar, celadonglasyr, dekor av fenixfågel samt pojke i underglasyrblått, höjd ca 24-25 cm
Warennr.: 5499436
20:14:00
Sehen Sie mehr
Bronzefigur einer Kobra, Indische Mythologie, um 20 Jh.
Bronzefigur einer Kobra, Indische Mythologie, vollplastisch ausgeformt aus Bronze auf einem quadratischen Sockel, dunkel patiniert, Maße ca.: 0,5 kg, Gewicht ca.: H.16,5 cm, B.7,5 cm, T. 7 cm, Altersgemäßer Zustand.
Warennr.: 5401626
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:15:00
Mynt guld Monaco
MYNT, 21,6 k guld, Charles III, Prince de Monaco, 1882, 100 francs, gravör Hubert Ponscarme, diameter 35 mm, vikt 32,2 g
Warennr.: 5499437
20:15:00
Sehen Sie mehr
Atelierwandringar 1886
KONSTNÄRSBILDER. Atelierwandringar. Handteckningar af svenska, norska och danska konstnärer. 20 reproduktioner i ljustryck med biografiska notiser. München, Verlagsanstalt Bruckmann, 1886. Utgiven av R. Blaedel & co. i Stockholm.. . Folio (460x330 mm.). Titelblad, 20 textblad, 20 planscher i ljustryck (komplett). Löst ilagda i klotryggmapp i original. Tre av de fyra häftesomslagen bilagda. . . Häftesomslagen är utformade av Carl Larsson, som också finns representerad med en reproduktion av teckningen "Hos tandläkaren". De övriga representerade konstnärerna är J. A. Malmström, Bertha Wegmann, Fritz Thaulow, Johan Tirén, Carl Gustaf Hellqvist, Axel Herman Hägg, Hans Frederik Gude, Otto Bache, August Hagborg, T. N. Cederström, Otto Sinding, Bruno Liljefors, Axel Nordgren, Michael Ancher, Jahn Ekenæs, Vincent Lerche, A. H. Kallenberg, Eilif Peterssen och Bengt Nordenberg.
Warennr.: 5499441
20:19:00
Sehen Sie mehr
MODENA. Flot samling på 2 sider med tekst og varianter.
MODENA. Flot samling på 2 sider med tekst og varianter. Høj katalogværdi!
Warennr.: 5496748
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:23:00
Britains. Heavy Howitzer, 18
Britains. Heavy Howitzer, 18" , Gun med tilbehør og original emballage. Bemalet metal. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor
Warennr.: 5474314
20:35:00
EUR 94
Mynt guld Frankrike
MYNT, 2 st., 21,6 k guld, Napoleon III Empereur, Frankrike 1855, 1864, 50 francs, gravör Désiré-Albert Barre, märkta A för Paris, diameter 28 mm, vikt 16,1 g/st
Warennr.: 5499459
20:37:00
Sehen Sie mehr
Mynt guld Frankrike
MYNT, 3 st., 21,6 k guld, bestående av: Republique Francaise, 1876, Louis-Napoleon Bonaparte, 1852, Napoleon III Empereur, 1863, samtliga 20 francs, diameter 21 mm, vikt 6,4 g/st
Warennr.: 5499467
EUR 836 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
20:45:00
Sehen Sie mehr