Kategorie  Schätzpreis
12345...21» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
For the mushroom lover
FRIES, ELIAS. Sveriges ätliga och giftiga svampar tecknade efter naturen. Stockholm 1860.. Folio. (Text not complete, see below). 68 coloured lithograph plates (of 94, lacks lithograph title, plates 1-26, but including the unnumbered variant to plate X, some foxing or staining, a few plates somewhat dampstained in lower part ).. All loose with original worn wrappers (to part 4-10). Text some foxing, a few leaves somewhat dampstained in lower margin + . One more set of the same, that will make 136 coloured lithograph plates. . . Text not complete, consists of pp. 21-53, (1 blank), (2).. Elias Magnus Fries (1794-1878), Swedish mycologist and botanist. Plates drawn by E. Pettersson and P. Åkerlund.. See Nissen, BBI:655. . Sold as a collection of plates, not subject to return.
Warennr.: 5525644
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
11:10:00
Sehen Sie mehr
Båtmodell
BÅTMODELL, Ångaren Bohuslän, utförd i trä, metall och textil, höjd ca 40, längd 90 cm (med flagga)
Warennr.: 5525649
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
11:15:00
Sehen Sie mehr
Samtida Gruppfotografi
SAMTIDA GRUPPFOTOGRAFI, (2 dlr) porträtterande Prinsessorna Margaretha (f. 1934), Birgitta (f. 1937) samt Désirée (f. 1938), varav på ena även med h.k.m Carl XVI Gustaf (f. 1946), båda signerade av prinessorna, julkort från Haga Slott 1946 samt 1949, mått ca 14,5x10 resp. 15x11,5 cm. . Proveniens: Hovköksmästare Paul Arbin. . Ingår i temaauktionen "Samlarhem"
Warennr.: 5525665
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
11:30:00
Sehen Sie mehr
Akvarell 1800-tal Kina
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, akvarell på papper, religiös scen, lös text på rispapper, ca 45x126 cm, stämpel i nedre höger hörn
Warennr.: 5525670
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
11:35:00
Sehen Sie mehr
Platen Den naturenliga läkemetoden med planscher
MEDICIN (3). Platen, M. Den naturenliga läkemetoden. I-III. 1904, med färgplanscher, delvis utvikbara anatomiska modeller, illustrationer, samtida band i jugendstil med skinnrygg
Warennr.: 5525672
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
12:00:00
Sehen Sie mehr
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800/1900-tal, med björnar som ljushållare, koppar och vitmetall delvis pläterad, höjd ca 21 cm
Warennr.: 5525686
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
12:14:00
Sehen Sie mehr
Kopparkittel
KOPPARKITTEL, 18/1900-tal, senare ställning i svartmålat smide, höjd ca 50, diameter 68 cm
Warennr.: 5525691
12:19:00
Sehen Sie mehr
Excel. Classic metal racer i pink
Excel. Classic metal racer i pink. Skubbebil til børn i alderen 2-8 år. H. 41, L. 78, B. 38 cm. Levers i original emballage.
Warennr.: 4825896

Neuware
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 10.12.2019
12:51:01
To kinesiske skæringer af træ, 1800/1900-tallet (2)
To kinesiske sengegavle af udskåret træ, rødmalet og guldstafferet, 1800/1900-tallet. H. 142 cm.
Warennr.: 5460356
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
12:54:09
Kalle Anka & C:O
KALLE ANKA & C:O, 1959, nr 1-39, mestadels VG, dublett av nr 7, 1957, nr 1,18,21,25, 1958, nr 5, 9, 14, 20, 22, 25, 26, medföljer 31 st blandade nr från 1963 till 1975
Warennr.: 5525712
13:03:00
Sehen Sie mehr
Seks afrikanske figurer. Vestafrika (6)
Seks afrikanske figurer. Vestafrika. 1900-tallets sidste halvdel. H. 60-40 cm. Aldersrelaterede spor. (6) Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5525208
EUR 215 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
13:10:00
EUR 134
Blomlåda
BLOMLÅDA, String, 1900-talets mitt, teakfanér samt ställning i gummiklädd metall, bottenplatta i zink, höjd ca 65 samt längd 81 cm
Warennr.: 5525736
13:27:00
Sehen Sie mehr
Samling lineol figurer, i form af dyr. (20)
Samling lineol figurer, i form af dyr. Elefant, giraf, kamel, næsehorn mfl. Aldersrelateret stand, der forekommer småskader i form af revner og enkelte med afslag. (20)
Warennr.: 5443619
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
13:34:25
EUR 87
Samling HO modeltog og tilbehør, marklin, heljan mm. (4)
Samling HO modeltog og tilbehør bestående af : Märklin Güterzug begynder togsæt i æske, nr. 2927, Märklin 3054 TEE Europaexpress, Märklin H0. El lokomotiv SNCF BB 9223, nr. 3038, Bogenbruke 7163 HSV Transformator, kasse med div skinner, kasse med div. huse, vogne og tilbehør samt flere tomme ...
Warennr.: 5438704
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
13:36:20
EUR 121
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm.
Seks afrikanske figurer, Luba, Fang mm. 1900-tallets sidste halvdel. H. 62-40 cm. Aldersrelaterede spor. (6) Proveniens: John Darrells Samling
Warennr.: 5525339
13:42:00
EUR 128
Barbie Midge Ken Mattel 1960-tal
MATTEL, 3 st dockor, 1960-tal, bestående av 2 st Midge från SAS och American Airlines serie, samt 1 st Ken, Midgedockorna stämplade från 1962, Ken stämplad från 1960, väskor med SAS och A.A loggor, extra väska samt kläder
Warennr.: 5525750
14:03:00
Sehen Sie mehr
Rumania. Very good and comprehensive coll. in 13 binders.
Rumania (1858-2009). Very good and comprehensive coll. in 13 binders. Collection you need to see for yourself. Starting with doubtfull Bullheads isuues, but here after collected through the enire collection with all sorts of perorations, watermarks, papertypes, perfins etc. etc. Karl I issues ...
Warennr.: 5512225
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
14:06:00
EUR 725
Skrin 17/1800-tal
SKRIN, med snedställt lock, 17/1800-tal, polykromt bemålad dekor, inrett med läddika, höjd ca 18, 32x22 cm
Warennr.: 5525759
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
14:12:00
Sehen Sie mehr
Nauticalia: Modelskib
Nauticalia: Modelskib af mahogni stående på sokkel. H 110 cm, L 110 cm. Fremstår med brugsspor, hak på kant.
Warennr.: 5525166
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
14:13:00
Japansk Makimono
JAPANSK MAKIMONO, bildrulle, tidigt 1900-tal, målad på siden, ca 367x43 cm
Warennr.: 5525779
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10.12.2019
14:32:00
Sehen Sie mehr
Samling piber, Stanwell, Peterson, Georg Jensen m.fl.. (15)
Samling piber bestående af tre merskumspiber, rigt udskårne, syv Stanwell, en Peterson, en Georg Jensen m. fl. desuden medfølger stoppere, udkrasser, følgesvend, fræser mm. Fremstår med brugsspor. (15)
Warennr.: 5525160
15:05:00
EUR 188
Fender Fender Mustang I V.2 Comboforstærker mm. (5).
Fender Fender Mustang I V.2 Comboforstærker, Cry baby wha-pedal, Boss PW- 10 Wah-pedal, Maya 1010 lydinterface til computer, samt div. ledninger i pose. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (5)
Warennr.: 5465098
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
15:09:00
Samling modelbiler af mærket Corgi samt to Tekno biler(34)
Samling modelbiler af mærket Corgi, heraf to i original indpakning samt to Tekno biler model Ferrari og Tuborg lastbil. Fremstår i skiftende stand. der medfølger flere løse figurer. (34)
Warennr.: 5463576
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
15:09:00
EUR 174
Lanterna
LANTERNA, Davey & Co, London Ltd, mässing, glsa, mått 22x17x41cm
Warennr.: 5525800
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 10.12.2019
15:15:00
Sehen Sie mehr
Wrights Fåglar andra upplagan
WRIGHTS FÅGLAR (3). WRIGHT, MAGNUS, - WILHELM, - FERDINAND VON. Svenska fåglar. Efter naturen och på sten ritade af M., W. och F. von Wright. Text Einar Lönnberg. I-III. Andra upplagan. Stockholm, Förlaget Svenska Fåglar, 1927-29. Folio. 38,5 x 29,5 cm. Kolorerade litograferade planscher o. a. illustrationer. Bruna klotband. 3 vol.
Warennr.: 5525807
15:22:00
Sehen Sie mehr
Samling frimærker (4)
Samling frimærker i fire flyttekasser fra hele verden. Deriblandt flere almindelige album og Schaubek. Brugsspor. Meget opdelt i poser. (4)
Warennr.: 5519302
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
15:24:00
EUR 322
Glasmålning Kina/Japan 18/1900-tal
GLASMÅLNING, Kina/japan, 18/1900-tal, ca 50 x 35 cm
Warennr.: 5525810
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10.12.2019
15:25:00
Sehen Sie mehr
Diverse samlerobjekter, bl.a. Sida miniaturekamera, stereofremviser, barometer og landkort
En samling div. samlerobjekter, bl.a. bestående af: Miniature/spionkamera, Sida-Optik, 1:8=35 mm., patent D.R.W.Z. C. Eckenrath, Berlin stereofremviser med diverse kort. To kikkerter med etuier, feltflaske, en samling diverse briller, ældre fiskehjul af messing, barometer i ramme af udskåret...
Warennr.: 5526193
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 10.12.2019
15:27:00
Lille lågvase, lågkrukke,vase og 2 tallerkener af porcelæn, Kina, 19. og 20. årh (5)
Lille lågvase, lågkrukke, vase og 2 tallerkener af porcelæn, Kina, 19. og 20. årh. Famille rose dekorationer samt kangxi-stil vase i underglasur blå. Stedvise brugs- og aldersspor, enkelte kantafslag. H. 14-15 cm. tal. Ø 13 cm. (5)
Warennr.: 5507867
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
15:29:00
Elzevir edition of Tacitus 1634
TACITUS, C. C. C. Cornelius Tacitus ex I. Lipsii accuratissima editione. Lugduni Batavorum (ex officina Elzeviriana 1634.. . 12:o (123x71 mm.). (20, including engraved title), 1-786, 30 pp. Engraved title (signature of H. Dean in upper margin). engraved full-page portrait. . Contemporary red full morocco, worn, bumped corners, boards with gilt frames, gilt inner dentelles, richly gilt spine in six compartments, some damage at head, gilt edges. . Engraved armorial book-plate (probably for Holland House, London). . . Willems 415
Warennr.: 5525815
15:30:00
Sehen Sie mehr
12345...21»