Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 33  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Penselvas Kina
PENSELVAS, porslin, Kina, 1900-talets första hälft, cylinderformad, dekor av figurscen vid trädgårdsklippa i emaljfärger, järnoxid samt sepia, kalligrafi, botten med sigillmärke, höjd ca 28 cm
Warennr.: 5276390
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:00:00
Sehen Sie mehr
Bärnsten med inneslutning
BÄRNSTEN med fossil inneslutning av spindel, största mått ca 4 cm, vikt ca 9 g. . PROVENIENS, Denna bärnsten kommer från en av Sveriges största privata samlingar av bärnsten med fossila inneslutningar. Samlingen har bl a använts i forskningssyfte.
Warennr.: 5276407
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
10:34:00
Sehen Sie mehr
Heraldik Carlskiölds vapenbok 1764
ADELS- OCH VAPENBOK. (CARLSKIÖLD, P.. Svea rikes ridderskaps och adels wapenbok, i kopparstick. Stockholm (Lars Salvius) 1764.) Titelblad saknas.. . Folio (335x240 mm.). Med delvis kolorerade graverade planscher med avbildningar av vapen. . Hfrbd, guldornerad rygg.. . Ej genomgången.
Warennr.: 5276414
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
10:48:00
Sehen Sie mehr
Vas porslin Kina
VAS, porslin, Kina, 1800-talets andra hälft, balusterformad, dekor av parställda drakar vid den brinnande pärlan i underglasyrblått, botten med Kangxis fyra karaktärers märke, höjd ca 23 cm
Warennr.: 5276423
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:16:00
Sehen Sie mehr
Sameknivar
SAMEKNIVAR, 2 st, skuret horn, med läderfattning, 1900-talets andra hälft, längd ca 21-28,5
Warennr.: 5276425
11:20:00
Sehen Sie mehr
Trés Parisien with 123 fashion plates au pochoir
FRENCH MAGAZINE TRES PARISIEN WITH POCHOIR ILUSTRATIONS. . 7 issues of the French fashion magazine Trés Parisien with pochoir covers and 123 tipped-in pochoirs on tissue papper, many heightened with gold and silver. Paris, G.-P. Joumard, 1927-1931.. . The issues are No 11/1927, No 1/1928, No 2/1928, No. 3/1928, No 4/1928, No 5/1928 and No 3/1931.. . All issues with 18 pochoir prints each except No 3/1931 which holds 15 plates (numbered 1-16, but no 8-9 is double). . All but one issue loose in binding, the 1931 issue with damaged cover, otherwise only slightly worn and with small tears in the thin paper covers, some light soiling to the margin of a couple of plates.. . Trés Parisien, issued between 1920-1936, was a haute couture magazine showcasing the latest trends in French fashion including designers such as Elsa Schiaparelli and Jacques Heim amongst others. The magazine is foremost known for its beautiful pochoir plates made under the artistic direction of G.P Joumard.
Warennr.: 5276435
EUR 1.434 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
11:40:00
Sehen Sie mehr
Pansarhuva Ryssland
PANSARHUVA, Ryssland, 1970/80-tal, med nattkikare, hörlurar samt strupmikrofon
Warennr.: 5276439
11:48:00
Sehen Sie mehr
Donnerkeil / Vajra / Dorje
Zeremonialgerät: Donnerkeil / Vajra / Dorje, wohl Tibet oder Nepal. Messing. L ca. 12 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5264206
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
11:50:00
Rubrik annonce i Ekstra Bladet
Rubrik annonce i Ekstra Bladet - 2 spalter á 345mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Warennr.: 5101700

Neuware
EUR 510 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.03.2019
12:00:00
EUR 255
Vas porslin Kina
VAS, porslin, Kina, omkring sekelskiftet 1900, celadonglasyr, dekor av man med vattenbuffel i underglasyrblått, höjd ca 24 cm
Warennr.: 5276445
12:10:00
Sehen Sie mehr
Warennr.: 5101710

Neuware
12:13:00
EUR 255
Kalebasvaser Kina 1800-tal
KALEBASSVASER, 2 st., Kina, porslin, 1800-tal, dekor i underglasyrblått, höjd ca 24,5 cm
Warennr.: 5276461
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22.03.2019
12:42:00
Sehen Sie mehr
Konvolut Modelleisenbahnen und Güterwagons (32)
Konvolut Modelleisenbahnen und Güterwagons der Spur N (9mm). Der Maßstab beträgt ca. 1:160. 1 Lok, 31 Güterwagons und Kesselwagons. Auf der Unterseite beschriftet Western Germany. Das Konvolut befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Spielspuren. (32)
Warennr.: 5219219
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
12:45:00
Bärnsten med inneslutning
BÄRNSTEN med fossil inneslutning av vandrade pinne, största mått ca 2,5 cm, vikt ca 2 g. . PROVENIENS, Denna bärnsten kommer från en av Sveriges största privata samlingar av bärnsten med fossila inneslutningar. Samlingen har bl a använts i forskningssyfte.
Warennr.: 5276465
13:00:00
Sehen Sie mehr
Speldosa 1800-tal
SPELDOSA, cylindermodell, 1800-talets slut, möjligen Schweiz, spelverk i mässing, mahognyfanerat schatull, locket med intarsia, höjd ca 25, 58x25 cm
Warennr.: 5276469
13:08:00
Sehen Sie mehr
Bärnsten med inneslutning
BÄRNSTEN med fossil inneslutning av 14 larver, längd ca 4 cm, vikt ca 5 g. . PROVENIENS, Denna bärnsten kommer från en av Sveriges största privata samlingar av bärnsten med fossila inneslutningar. Samlingen har bl a använts i forskningssyfte.
Warennr.: 5276482
13:34:00
Sehen Sie mehr
Modelbiler/fly
Modelbiler/fly. Lille kasse med bl.a Arnold SK- SAS fly (mangler et sæt hjul) Folkevogn i metal, samt div busser m.m. Fejl og mangler forekommer
Warennr.: 5271809
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22.03.2019
14:27:00
Öltunna på ställning
ÖLTUNNA på ställning, AB Stockholms MB Bryggerier, 20 liter, laggad, kran i mässing, höjd ca 63 cm
Warennr.: 5276504
14:28:00
Sehen Sie mehr
Filmaffisher, 3 st
FILMAFFISHER, 3 st, "Barnets Värld", "Fars Dag", "Klas Klättermus", bladmått ca 70x100 cm, oramade.
Warennr.: 5276509
14:38:00
Sehen Sie mehr
Kina / Asien. Samling vaser m.m. af porcelæn (13 dele)
Kina / Asien. Samling vaser, bægre/kopper, flaske, samt skålsæt m. integrerede skåle i forskellige størrelser af porcelæn. Alle højst antageligt fra 20. årh. Mål ca. Sæt: Ø 18 - 5 cm.. Højeste vase 19 cm. Kop/bæger H. 10 cm. (13 dele) Een vase med revne øverst. Denne vare er en del af et større ...
Warennr.: 5259237
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 22.03.2019
14:47:00
Rökelsekar Kina
RÖKELSEKAR, porslin, Kina, 1900-tal, Kangxistil, dekor av reserver med uppställda ting samt kalligrafi i underglasyrblått, diameter ca 21, höjd 12 cm
Warennr.: 5276528
15:28:00
Sehen Sie mehr
Audobon The BIrds of America 1973 facsimile
AUDUBON, John James. The Birds of America. Eine Auswahl von 20 querformatigen Tafeln als Faksimile in Lichtdruck / A Selection of 20 Landscape Plates.... Volume II. Leipzig 1973.. . Elephant folio (c. 990x690 mm.).. Text in German and English. Limited edition of 500 copies, this is number 330.. Original binding.
Warennr.: 5276534
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
15:40:00
Sehen Sie mehr
Lille kinesisk fad af porcelæn, 1900-tallet
Lille kinesisk fad af porcelæn dekoreret i emaljefarver med fugle i et træ, 1900-tallet. Ø 17,5 cm.
Warennr.: 5274636
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
15:46:00
Stefano Espressomaschine von Stefano Ugolini, Italien, 2. H. 20. Jhd. Espressomaschine.
Espressomaschine von Stefano Ugolini, Italien, 2. H. 20. Jhd Messing/Kupfer/Holz. Elektrifizierte Kaffeemaschine, Tablettablage, Portionierer mit Siebeinsatz, Holzgriff. Bezeichnet: Stefano Ugolini. Maße: ca. H. 65 cm. Unterlagen vorhanden. Alters- und Gebrauchsspuren. Das Gerät wurde nicht ...
Warennr.: 5231729
EUR 450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
16:05:00
EUR 375
Bergkristallkugel
Bergkristallkugel, geschliffen, gefertigt aus einem natürlichen Bergkristall. Maße ca.: D. 17 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5274013
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.03.2019
16:30:00
EUR 200
Kikare England
KIKARE, "Binocular periscopic", England, militärt bruk, märkt och daterad A K & S 1952, höjd 31 cm
Warennr.: 5276564
17:00:00
Sehen Sie mehr
600 fashion plates c. 1920-30
FASHION PLATES 1920-30. Collection of approximately 600 fashion plates, 1920's and 1930's including pochoirs and hand-colored prints. Some plates issued separately and some bound in covers (magazines) with titles such as "Hiver 1933-34", "Printemps 1937" and "Croquis Parisiens".. Some plates with designer names printed, amongst others Atelier Bachroitz, but for the most part the plates are unsigned.. . Plates ranging from 270x160 mm to 400x280 mm. About 100 with dampstaining, soiling and creasing, mostly to margins, otherwise only minor tears and spots. Most plates with comments in Swedish in pen or pencil in margin. The collection also includes 7 original fashion drawings.. The magazines partly with dampstained and soiled covers.
Warennr.: 5276575
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
17:22:00
Sehen Sie mehr
Fat Japan Imari
FAT, porslin, Japan, 1900-talets första hälft, Imari, dekor av reserver med fohund och fågel på terrass i järnoxid, emaljfärger samt guld, centrumspegeln med bambu och tall i underglasyrblått, botten med fyra karaktärers märke, diameter ca 47 cm
Warennr.: 5276579
17:30:00
Sehen Sie mehr
Illustrerad klassiker och Tamahawk serier
ILLUSTRERADE KLASSIKER, serier, 9 st inbundna böcker med tidningar mellan nr 1-101 (ej kontrollerade), . Tomahawk serierer 1955-56, 2 inbundna böcker
Warennr.: 5276581
17:34:00
Sehen Sie mehr
Kinesisk lampe samt seks tallerkner, 1900 tallet (7)
Kinesisk porcelæn rigt dekoreret i farver og guld med familliemotiver; lille bordlampe H. 17 cm., samt seks tallerkner Ø 25 cm., 1900 tallet (7)
Warennr.: 5277294
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
18:04:00
EUR 268
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 33  >>