Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...32»   Waren pro Seite   945 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Samling ældre Timor, Portugal, Guinea samt Portugal, Indie. m.m.
Samling ældre Timor, Portugal, Guinea samt Portugal, Indie. m.m. på plancher fra lagerbøger. Stemplet, hængslet, postfrisk.

Warennr.: 5694422
EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07.08.2020
19:31
Kinesiske vaser, 1800/1900-tallet (5)
Kinesiske vaser af porcelæn. 1800/1900-tallet. H. 16 - 37 cm. Stor vase med hårrevner. (5)

Warennr.: 5708471
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:34
Stor samling softplay bygge / legeklodser
Stor samling softplay bygge / legeklodser af skum betrukket med flerefarvet skai, flere str. og former,

Warennr.: 5708420

Neuware
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:35
EUR 94
Damptågehorn - Triton Holland
Damptågehorn af massiv messing lavet hos Triton Holland. H 39 cm, L 68 cm. Medfølger stand af teaktræ.

Warennr.: 5707103
EUR 430 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07.08.2020
19:36
Yamaha trompet, model YTR-2320
Yamaha trompet, model YTR-2320, S/N 019700. 7C mundstykke. Yamaha kuffert medfølger. Brugsspor, herunder småridser.

Warennr.: 5733371
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:40
EUR 101
Charlet, Havre, Frankreich. Französisches Fernrohr, erste Hälfte 19.Jh.
Französisches Fernrohr auf drehbarem Stativ, beides aus Messing, graviert mit 'Charlet opticien Havre' sowie Widmung 'à mon ami Andreas Erlandsen avec mon Affectueux souvenir J. Rud'. Fernrohr L. 78 - ca. 105 cm, H. Fernrohr auf Stativ 45 cm. Lauritz.com übernimmt keine Gewähr für die Funktion. ...

Warennr.: 5651212
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
EUR 161
Konvolut Buchstützen (4)
Konvolut Buchstützen, vollplastisch ausgeformt, gefertigt aus Kunststoff, Maße ca.: H. 16-20 cm, T. 10 cm, B, 10 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (4)

Warennr.: 5711080
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07.08.2020
20:11
Norwegen / Schweden. Oskar II. 10 kr. von 1902, Goldmünze
Oskar II., König von Schweden und Norwegen 10 kr. von 1902, Goldmünze

Warennr.: 5714383
EUR 2.013 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
20:13
EUR 832
Renaissance lysesaks af messing, 1600-tallet
Lysesaks af messing med 'snydehus' prydet med plade hvorpå støbt motiv med person mellem søljer, på skaftet karyatider, huset stemplet med mestermærke og graveret med navntræk, 1600-tallet. L. 18,3 cm.

Warennr.: 5710190
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:23
Herbert Krenchel. Sjælden Krenitskål, sort/gul
Herbert Krenchel f. 1922. Sjælden Krenitskål af sort- og gulemaljeret metal. Ø 18,5, H 8,5 cm. Fremstår med brugsspor, kantafslag og ridser.

Warennr.: 5723688
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:25
EUR 87
Thomas Dam. To store Gjøl trolde (2)
Thomas Dam. To store Gjøl trolde. H. ca 44 cm. Mærket i bund: T.H. Dam 1979, samt "Made in Denmark" (2)

Warennr.: 5729222
EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07.08.2020
20:28
Studebaker kølerfigur, 1950'erne
Kølerfigur i forkromet metal fra Studebaker-bil, monteret på sokkel i sortbroget marmor. L. figur 29,5 cm, H. inkl. sokkel 24,5 cm. Fremstår med spredte af slag og revner på marmorsoklen.

Warennr.: 5648793
20:40
Golvurna Kina
GOLVURNA, med lock, Kina, 1800-tal, polykrom dekor med drakar, porslin, höjd ca 47 cm ex sockel

Warennr.: 5733145
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
20:48
Sehen Sie mehr
Samling ældre Egypten og Etiopien.
Samling ældre Egypten 1866 - 1923 opsat på plancher m/ afanr. Etiopien1884-1925 på plancher m/ afanr.. Postfrisk, stemplet, hængslet. En rød lagermappe med Etiopien opsat med afanr. Alle mærker i samlingen er affotograferet.

Warennr.: 5498202
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 08.08.2020
10:12
Lehmann
LEHMANN, Zeppelinare, Tyskland, märkt 15 okt 1912, EPL II, litograferad plåt med propellerfunktion, märkt MADE IN GERMANY, D R PATENTE, längd ca 25 cm.

Warennr.: 5733174
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08.08.2020
10:20
Sehen Sie mehr
Kalle Anka & C:O 1949 nr 4
KALLE ANKA & C:O, 1949, nr 4, FR/GD

Warennr.: 5733193
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
12:00
Sehen Sie mehr
Star Wars: Howie Hammerman 'Jabba's Burp' autograf
Star Wars: Howie Hammerman 'Jabba's Burp' autograf fra Return of The Jedi. 10 x 15 cm (16 x 21 cm)

Warennr.: 5733375
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
13:11
Tre modelfly (3)
Tre modelfly, i Aluminium og plast, den ene på hjemmelavet stand (KLM) samt DC-3 (?) på stand H12-34 cm B. 33-46 cm. (3) Fejl og mangler forekommer

Warennr.: 5716478
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 08.08.2020
13:35
EUR 101
H.C. Andersen. Samling figurer, platter, pengesedler m.m.
H.C. Andersen. Samling figurer, platter, plakatter m.m., bestående 8 stk. Fairytales figurer af resin m/ mangler H. 9-23 cm, 3 stk. HCA asietter Ø 15,5 cm, 5 diverse askebægre Ø 8-16 cm, HCA tedåse H. 18 cm, Trip Trap HCA s hus i æske H. 8 cm, 38 stk platter bl.a. B&G Ø 16-24 cm, 2 stk. HCA 10 kr...

Warennr.: 5714007
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
13:35
Fällstol
FÄLLSTOL, 1900-talets första hälft, Asien, skuren dekor, sits och rygg i flätad rotting, sitthöjd ca 35 cm

Warennr.: 5733213
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
13:36
Sehen Sie mehr
To opslagsværker (2)
To opslagsværker fra Morten Eske Mortensen: Nordisk Seddelpris Årbok med hammerslagspriser fra 1990-1996 og Dansk-Norsk Myntpris Århok 1997/98. Brugsspor. (2)

Warennr.: 5733378
13:36
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Warennr.: 5083700

Neuware
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 08.08.2020
13:43
AB Skoglund & Olson Gefle bärgningsbil
AB SKOGLUND & OLSON, Gefle, bärgningsbil, vitlackerad gjutjärn med röd text "CENTRAL - GARAGET", röd kran samt röda navkapslar och vita gummidäck,märkt invändigt AB SKOGLUND & OLSON GEFLE samt Seto No 108 på vardera sidan invändigt i hytten, längd ca 25 cm.

Bilen är tillverkad i två halvor, denna teknik är vanlig i bland leksaksbilar gjorda i USA.

AB Skoglund & Olssson, etablerades 1874, bolag 1914, företaget hade tackjärnsgjuteri och mekanisk verkstad, tillverkade bland annat spisar, kaminer, pumpar och dylikt samt även tillverkning av leksaker.

Warennr.: 5733215
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 08.08.2020
13:44
Sehen Sie mehr
Lokor 1 par
LOKOR, 1 par, 1800-tal, bemålat och skulpterat trä, lämgd ca 66 cm

Warennr.: 5733224
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
14:32
Sehen Sie mehr
Filmfremviser, skærm i kasse, og film splicer (3)
Filmfremviser, opklappelig skærm i kasse, og film splicer i æske. Fremviser af mærket Bell & Howell Gaumont, projector model 613, England. Mål på kasser: H. 42. 37 x 24 cm. og skærm: 114 x 12 x 13 cm. Stedvise brugs- og aldersspor (3)

Warennr.: 5733781
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 08.08.2020
14:33
Kay Bojesen. Tre fugle af eg (3)
Kay Bojesen. Tre fugle af egetræ. Mrk. Kay Bojesen Design Copyright. H. 15 cm. og H. 8 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (3)

Warennr.: 5733880
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08.08.2020
15:06
Samling konkylier, forsteninger mm
Større samling af diverse konkylier, muslingeskaller, forsteninger, koraler mm. Brugsspor, enkelte afslag.

Warennr.: 5733376
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08.08.2020
15:11
Fleischmann lok och vagnar
FLEISCHMANN LOK OCH VAGNAR, spår Ho,1950 tal, betående av ånglok 1350, ånglok 1325, desellok 1340, 5 godsvagnarr, 3 personvagnar, diverse bilar, figurer, tunnel, perong från andra tillverkare medföljer

Warennr.: 5733234
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08.08.2020
15:24
Sehen Sie mehr
Glasdörrar från Apotek
GLASDÖRRAR (5) 1900-talets mitt, från ett "Apoteket Kronan", 3 med träram samt 2 extra glas, de med ram ca 56x51 cm

Warennr.: 5733235
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08.08.2020
15:28
Sehen Sie mehr
Böcker sjöfart
OSCAR PARKES (3) Brittish Battleships, "Warrior" 1860 to "Vanguard" 1950, London 1973, förlagets klotband och med skyddsomslag, FREDRIK BEUTLICH, Norges sjövaebning 2 vol 1750-1814, Oslo, 1935-1940, förlagets hfrbd

Warennr.: 5733238
15:40
Sehen Sie mehr
12345...32»