Kategorie  Schätzpreis
12345...18» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
UNO VALLMAN olja på pannå
UNO VALLMAN (1913-2004): "Marfjället", signerad och daterad Uno Vallman 1957, olja på pannå, ca 90x72 cm
Warennr.: 5531774
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
12:14:00
Sehen Sie mehr
Benrt Ringqvist oljemålning
BERNT RINGQVIST (1917-1966): Landskap med träd, monogramsignerad BR, olja på pannå, ca 29x29 cm
Warennr.: 5531776
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
12:18:00
Sehen Sie mehr
Simon Olsen. Komposition, olie på lærred, cd
Simon Olsen (1899-1970). Komposition, olie på lærred, sign. Simon. 62x76,5 cm(75x89 cm). Enkelte minimale buler og afskalninger.
Warennr.: 5520007
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
13:09:00
Leif Tjerned blandteknik
LEIF TJERNED (F. 1942): Apelsinmannen, studie för Gullmarsplans tunnelbanestation, collage och sprayfärg på duk, signerad 1990, höjd 300x129
Warennr.: 5531796
EUR 753 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:14:00
Sehen Sie mehr
Ove Carlson
OVE CARLSON (född 1950): "FOOLOSOPHY", cafébord, signerad undertill Carlson numrerad 1/1, unikt, bordsskiva i härdat glas Optiwhite 12 mm, benstativ i mattsvart järn, höjd ca 59 cm, diameter ca 60 cm;. . HISTORIK:. Ove Carlson är målare och digital grafiker, född i Göteborg 1950, bosatt i Stockholm. Carlson studerade matematik och datalogi vid Göteborgs Universitet samt måleri för Philip von Schantz periodiskt 1984-1992. Hans måleri kan ses som en utforskning av geomerisk abstraktion och de geometriska formerna gav honom idén att använda datorer i den kreativa processen samt även att rita och tillverka möbler. Ove Carlson är i sitt arbete inspirerad av minimalism och konceptkonst och är designer av ArtGen, ett datorprogram som slumpvis skapar bilder i en konstruktiv anda och som väckt intresse även utanför Sveriges gränser. Konstnären är representerad på Arithmeum Bonn (Tyskland), Art Center Elblag (Polen), Lublin Museum (Polen), Statens konstråd, Göteborgs Konstmuseum, Norrköpings Ko
Warennr.: 5531798
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:18:00
Sehen Sie mehr
Ingemann Jørgensen cd. Olie på lærred
Ingemann Jørgensen, 1921-1982. Aftenparti, St. Vildmose. Sign. Ingemann J. samt dateret '76. Olie på lærred. 35 x 42 (45 x 52) cm.
Warennr.: 5517568
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
13:30:04
Hans Christian Rylander, olie / akryl på lærred, komposition, 'Foran det blå spejl' (cd)
'Foran det blå spejl' komposition af Hans Christian Rylander (f. 1934), olie / akryl på lærred, signeret Hans Christian Rylander. 60 x 50 cm.(67 x 57 cm).
Warennr.: 5531325
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
13:36:00
EUR 349
Patrice Barat, komposition (cd)
Patrice Barat (1962 ), figurkomposition, blandteknik på lærred. Sign Patrice Barat. 100 x 90 cm. UR.
Warennr.: 5517588
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:38:00
EUR 121
Eugeni Noormagi. Figurkomposition. (cd)
Eugeni Noormagi (1903-1988). Figurkomposition, Frisko. Usign. 100 x 50 cm.
Warennr.: 5212520
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:53:00
Kai-Erik Petersen cd. Olie på lærred
Kai-Erik Petersen, født 1932. Landskab. Sign. på bagsiden K. E. Petersen samt dateret 1993. Olie på lærred. 33 x 41 (36 x 43) cm.
Warennr.: 5526218
13:56:29
Jóannis Kristiansen. Von Färöer Inseln. cd
Jóannis Kristiansen (1918-1988). Von Färöer Inseln, Öl auf Leinwand, nicht signiert. 48 x 68 (57 x 77) cm. Provenienz: Geschenk des Künstlers an die familie des jetzigen Besitzers.
Warennr.: 5514425
EUR 1.074 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
14:01:00
EUR 779
Stig
STIG CLAESSON "SLAS" (1928-2008): Komposition, signerad och daterad Stig Claesson -71, blandteknik på papper, 41x51 cm
Warennr.: 5531815
14:08:00
Sehen Sie mehr
Leif Tjerned, blandteknik
LEIF TJERNED (F. 1942): På väg, collage och sprayfärg på duk, signerad, höjd 194x129
Warennr.: 5531827
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
14:32:00
Sehen Sie mehr
Ib Eisner cd. 'Efterårs dag i Dyrehaven' olie på lærred,
Ib Eisner 1925-2003 cd, olie på lærred, ' Efterårsdag Dyrehaven', sign. Ib Eisner. Mål 40 x 50 cm (58x68)
Warennr.: 5531580
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
15:10:00
EUR 201
Carsten Dahl. Akryl på lærred
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet 'Sonate'. Sign. på bagsiden Carsten Dahl samt dateret 2019. Akryl på lærred. 40 x 30 (44 x 34) cm.
Warennr.: 5507525
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
15:15:00
Bjarne Svensson. 'Parti fra Færøerne' (cd)
Bjarne Svensson (1939). 'Parti fra Færøerne', olie på lærred. Sign. og dat. verso, Bjarne Svensson 2006. 68 x 50 (72 x 54) cm.
Warennr.: 5532158
16:03:00
EUR 101
Viktor Vladimirovich Pirogov, Eheschließung
Viktor Vladimirovich Pirogov (geb. 1920), Eheschließung, 1974, Öl auf Leinwand, rückseitig auf altem Etikett russ. mit Namen des Künstlers und Titel bezeichnet, mit schmaler Rahmenleiste ca. 124 x 163 cm. Pigorov studierte in Baku und später in Kiev. Seit 1967 war er Mitglied im nationalen ...
Warennr.: 5479573
EUR 1.200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
16:09:00
EUR 70
Jens Sørensen. Huse i Skagen, olie på lærred/plade, cd
Jens Sørensen (1887-1953). Huse i Skagen, olie på lærred monteret på plade, sign. JS. 35x33 cm(43,5x42 cm). Enkelte afskalninger.
Warennr.: 5526340
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
16:10:00
Kenn André Stilling (cd) olie på lærred 'Tiden som løber'
Kenn André Stilling f. 1945, 'Tiden som løber', olie på lærred, signeret og betitlet på bagsiden h. 100 x 81 cm
Warennr.: 5531032
16:10:00
EUR 255
Tonny Hørning . Abstrakt komposition. cd
Tonny Hørning f. 1941. Abstrakt komposition, lak og olie på plade,Sign. samt dateret Hørning '95 på bagsiden. 75 x 75 cm. (87 x 87 cm.)
Warennr.: 5527995
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
16:34:00
EUR 201
Helmuth Thomsen. Opstilling, olie på lærred, cd
Helmuth Thomsen (1908-1974). Opstilling, olie på lærred, sign. HT, dat., samt sign. bagpå. 46x55 cm(53x62 cm)
Warennr.: 5532223
16:58:00
Ruben Gelardi. Gårdeksteriør, udsigt gennem port, olie på plade, cd
Ruben Gelardi (1938-2012). Gårdeksteriør, udsigt gennem port, olie på plade, sign. Ruben Gelardi, dat. 62.50x61 cm(63,5x74 cm)
Warennr.: 5532314
17:01:00
Kenn André Stilling (cd) olie på lærred. Komposition
Komposition af Kenn André Stilling f. 1945, olie på lærred, signeret på bagsiden samt 1984-85 h. 100 x 81 cm
Warennr.: 5531565
17:11:00
EUR 114
Henny Møller. Figurkomposition, olie på plade, cd
Henny Møller (1933-2014). Figurkomposition. Olie på plade, sign. Henny Møller på bagsiden.38x46,5 cm(41x50 cm)
Warennr.: 5532191
EUR 161 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
17:32:00
Marcus Stolk. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. 60x80 cm.
Marcus Stolk f. 1964. Få malet portræt af dig, børn, famile eller andre du holder af. Vinderen af denne auktion får malet et portræt af Marcus Stolk i oliemaling str. 60x80 cm. Portrættet er af én person ( for flere personer eller familieportræt opkræves et tillæg på kr. 1000. ) Alle ...
Warennr.: 5495395

Neuware
EUR 617 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.12.2019
17:42:00
Carsten Dahl. Akryl på plade
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet 'Satans klovn'. Sign. samt dateret på bagsiden Carsten Dahl, 2019. Akryl på plade. 62 x 62 (64 x 64) cm.
Warennr.: 5507320
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
17:56:00
Jørn Særker Sørensen. Tusch på pergament (5) (cd)
Jørn Særker Sørensen. 1939 - 2007. Fem tusch på pergament, "Huse", sign. Særker S 97, 18,5 x 16,5 cm (35 x 33,5cm). (5) (cd) Se også varenummer 5531651 og 5531652
Warennr.: 5531654
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
18:06:00
Carsten Eggers, Fischerboote in Jork
Carsten Eggers (geb. 1957), Fischerboote in Jork, Öl auf Hartfaserplatte, 1980, signiert, datiert und bezeichnet 'Jork', 70 x 60 cm (mit Rahmen 79 x 69 cm). Carsten Eggers, Sohn des bekannten Malers Richard Eggers, ist im 'Alten Land' vor den Toren Hamburgs vor allem als Bildhauer bekannt. ...
Warennr.: 5478616
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
18:17:00
EUR 80
Andrea Imwiehe. Waldheimat.
Andrea Imwiehe (1970 in Peine - lebt in Berlin). Waldheimat. 2012. Acryl auf Holz. Verso signiert. Maße ca. 40 x 40 cm. Andrea Imwiehe studierte freie Kunst an der HbK Braunschweig. Ausgang ihrer Arbeit ist die Verarbeitung der Wahrnehmung von Orten und Räumen aus Erinnerungen. So entstehen ...
Warennr.: 5517906
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
18:18:00
EUR 45
Heinz Schrand, Messgewand
Heinz Schrand (1926-2017), Messgewand, Öl auf Hartfaserplatte, 1969, oben rechts signiert und datiert, 90 x 75 cm, mit Rahmen ca. 94 x 78 cm. Schrand studierte an der Landeskunstschule in Hamburg bei Karl Kluth und Rolf Cavael.
Warennr.: 5478604
EUR 900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
18:20:00
EUR 110
12345...18»