Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...11»   Waren pro Seite   305 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Kristian von Hornsleth, cd. 'Younger', 100 x 100 cm
Kristian von Hornsleth geb. 1963. 'Younger'. Acryl und Posca auf Leinwand, verso signiert und datiert Hornsleth, 2016. 60 x 60 cm. Ohne Rahmen. Kauf- und Echtheitszertifikat von Kristian von Hornsleth inkl.

Warennr.: 6109785
EUR 5.369 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
11:15
EUR 4.295
Ole Aakjær. 'Mighty woman talk to me' (cd)
Ole Aakjær (geb. 1962). 'Mighty woman talk to me'. Modifikation, Mischtechnik auf lithographischem Druck, signiert O. Aakjær. Lichtmaße 51 x 116 (55 x 120) cm. Mit kleinem Riss am Rand. Dieser Artikel ist Teil der exklusiven Sonderauktion mit moderner und älterer Kunst im November. Alle Werke...

Warennr.: 6107703
EUR 1.745 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:47
EUR 1.342
Sofie Eriksen. Landskabsparti fra Thy.
Sofie Eriksen (f. 1970). Landskabsparti fra Thy. Akryl på plade. Sign. Sofie E. 30 x 30 cm (31 x 31 cm). Læs kunstnerprofil her

Warennr.: 6114992
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
12:41
EUR 134
Knud Nielsen.'Turkis og sort' (cd)
Knud Nielsen (1916-2008).'Turkis og sort', Acryl auf Leinwand, signiert Knud N. 46 x 38 (49 x 42) cm.

Warennr.: 6083276
EUR 1.879 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
12:43
EUR 1.342
Peder Aksel Gilkær, olie på lærred, komposition 'Provence' (cd)
Komposition af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. P.A. Gilkær 85 og betitlet 'Provence' på bagsiden, 65x90 cm. (68x93 cm).

Warennr.: 6122665
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
13:26
Peder Aksel Gilkær, olie på lærred, komposition med personer (cd)
Komposition med personer af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. P.A. Gilkær 1987, 131x98 cm.

Warennr.: 6122684
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
14:26
Komposition med personer af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. og betitlet bagpå P.A. Gilkær 1986 'Bornholm', 84x95 cm. (85,5x96,5 cm).

Warennr.: 6122656
14:27
Ubekendt kunstner. 'Blaue Stimmung' (cd)
Ubekendt kunstner. 'Blaue Stimmung'. Olie på lærred. Betitlet, signeret og dateret. R.J. Jensen, 99. 80 x 61 cm. U.R

Warennr.: 6117348
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
14:37
Knud Nielsen. Komposition mit Mann und Sonnenblumen, 1944 (cd)
Knud Nielsen (1916-2008). Komposition mit Mann und Sonnenblumen. Öl auf Leinwand, signiert Knud N 44. 83 x 83 (89 x 89) cm. Vereinzelnd geringes Craquelé. Rückseite mit Resten von Ausstellungsetikett.

Warennr.: 6083085
EUR 4.027 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
14:45
EUR 2.685
Jacob Fuglø. Landskab i blåt 'Toftevand', 70 x 90 cm
Jacob Fuglø, f. 1942. 'Toftevand', Landskab i blåt, olie på lærred. sign. J. Fuglø, '09. Betegnet på bagside, 70 x 90 cm, (74x93)

Warennr.: 6097168
EUR 510 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
15:23
EUR 403
Peder Aksel Gilkær, olie på lærred, komposition (cd)
Komposition af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. Gilkær 90, 65x90 cm. (68x93 cm).

Warennr.: 6122653
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
15:27
Robert Jacobsen, cd. Gouache og oliepastel, 17,5 x 23,5
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Gouache og oliepastel på karton, 17,5 x 23,5 cm, (30x42). Usigneret, certifikat medfølger med foto og beskrivelse. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private atelier/ samling. Læs kunstnerprofil her

Warennr.: 6082017
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:02
EUR 403
Robert Jacobsen, cd. Öl auf Leinwand, 60 x 80 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Öl auf Leinwand. 60 x 80 cm. Ohne Rahmen. Nicht signiert, Zertificat inkl. Provenienz: Das Werk stammt aus Robert Jacobsens Atelier/Privatsammlung.

Warennr.: 6082080
EUR 3.758 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:04
EUR 2.685
Allan Karms, bybillede med gående mand (cd)
Allan Karms (1933-2021), bybillede med gående mand, olie på lærred, Allan Karms, 40x50 cm. (47x57 cm).

Warennr.: 6114847
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
16:16
EUR 134
Birger TH. Hansen, landskab med jæger
Birger TH. Hansen f. 1940, landskab med jæger, olie på lærred, sign. Birger, 60x80 cm. (79x98 cm).

Warennr.: 6116243
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
17:00
Bente Jepsen/ BenJep. Komposition mit afrikanischer Frau, 130 x 100 cm
Bente Jepsen/ BenJep geb. 1952. 'ZoombeeArt'. Komposition mit afrikanischer Frau. Acryl auf Leinwand, signiert BenJep. 130 x 100 cm, Ohne Rahmen. Letzte Ausstellungen: Galerie Knud Grothe, Okt. 2021, Art Fair, Lokomotivværkstedet Kopenhagen, Okt. 2020 und 2021, Kunsthalle Varte.

Warennr.: 6110229
EUR 1.342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
17:22
EUR 940
Poul Sørensen. Bymotiv (cd)
Poul Sørensen (1931-2018). Olie på lærred af by. Sign. "PS". 44 x 55 cm. (48 x 59 cm.). (cd)

Warennr.: 6121947
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:19
Anders Moseholm, 'Somewhere under the Rainbow', olie på lærred (cd)
Anders Moseholm f. 1959, 'Somewhere under the Rainbow', olie på lærred, sign, ' Anders Moseholm - 08, 150 x 120 cm. U.R. (cd) Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst. Se og byd på alle værkerne her

Warennr.: 6105840
EUR 4.027 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:22
EUR 3.221
Komposition af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. P.A. Gilkær 71, 113x162 cm. (116x165 cm).

Warennr.: 6122648
18:28
EUR 121
Johannes Obel cd. Komposition
Johannes Obel Dahl Eriksen, f. 1932. Komposition. Olie på plade. Sign. Johs. Obel. 97 x 75 cm. (118 x 95)

Warennr.: 6108517
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
18:32
Victor Qvistorff. Havneparti, olie på plade,
Victor Qvistorff (1882-1953). Havneparti, olie på plade, sign og dateret V. Qvistorff 1930. 20 x 33 cm (25 x 38 cm). (cd)

Warennr.: 6121696
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
18:35
EUR 94
Evelyn Thorbjørn. Grønlandsparti (cd)
Evelyn Thorbjørn (1911-1985), Parti fra Grønland. Olie på lærred. Sign."E. Thorbjørn". 35,5 x 24,5 cm (40 x 35 ) (cd)

Warennr.: 6122627
18:42
Evelyn Thorbjørn. Landskab med sne (cd)
Evelyn Thorbjørn (1911-1985), Landskab med sne. Olie på lærred. Sign."E. Thorbjørn". 58 x 78 cm (73 x 93) (cd)

Warennr.: 6122636
18:52
Tommy Stockholm (cd). Komposition, litografi,
Tommy Storkholm (1925-2000). Komposition, litografi, Sign. Tommy Storkholm '67 og nummereret 27/59. Lysmål: 60x46 cm. (77x62 cm.).

Warennr.: 6120656
18:58
Everlyn Tjorbjørn. Snelandskab. (cd)
Evelyn Thorbjørn (1911-1985), Snelandskab. Olie på lærred. Sign."E. Thorbjørn". 32 x 26 cm (39 x 33 ) Fremstår løs i rammen. (cd)

Warennr.: 6122630
19:12
Poul Pava, figurkomposition
Poul Pava f. 1967, figurkomposition, olie på lærred, sign. Poul Pava, 150x120 cm. U.R.

Warennr.: 6118357
EUR 1.611 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:20
EUR 537
Leif Ragn Jensen Hare i snelandskab. Olie på lærred
Leif Ragn Jensen (1911-1993). Komposition med hare i snelandskab Olie på lærred. Sign. og dat. Leif Ragn Jensen 1949. 41 x 46 cm UR (cd)

Warennr.: 6121687
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 28.11.2021
19:25
EUR 101
Jan Klein. Elvis komposition. Mixed media (cd)
Jan Klein (f. 1951). Elvis komposition. Mixed media på lærred, sign. Klein. 82 x 80 cm. U.R

Warennr.: 6117345
EUR 349 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
19:26
EUR 242
Komposition med mennesker af Peder Aksel Gilkær (1918-1997), olie på lærred, sign. P.A. Gilkær 1987, 132x98 cm.

Warennr.: 6122678
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28.11.2021
19:28
Peter Lundberg. Komposition (cd)
Peter Lundberg (f. 1955). Komposition. Akryl på håndgjort bøttepapir. Sign. og dat. Peter Lundberg. Lysmål: 30,5x22 cm. (47x39 cm.).

Warennr.: 6120649
19:32
12345...11»