Kategorie  Schätzpreis
12345678...21» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bent Arne Linderos oljemålning
BENGT ARNE LINDEROS (1929-1989), Komposition, signerad BAL, olja på duk, 50x60 cm
Warennr.: 5499289
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
16:04:00
Sehen Sie mehr
Ulf Greder färglitografi
ULF GREDER (född 1949): Komposition, färglitografi, signerad Ulf Greder, numrerad 290/360, bladmått ca 49,5x59,5 cm
Warennr.: 5499334
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
17:40:00
Sehen Sie mehr
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, usign. 100x100 cm. UR.
Warennr.: 5458298
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
18:03:00
EUR 201
Sven Ahlgren riksdagshuset
SVEN AHLGREN (1922-1997): Riksdagshuset Stockholm, även vy över Norrbro, i bakgrunden Stadhuset, 1960/70-tal, signerad Ahlgren, olja på pannå, ca 19x28 cm
Warennr.: 5499354
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
18:32:00
Sehen Sie mehr
Børge Ibsen. Marine
Børge Ibsen (1913-2002). Marinemotiv, olie på lærred. Sign. n.tv. 72 x 82 (85 x 95) cm.
Warennr.: 5495148
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
19:14:00
Andy Warhol Skriet - The Scream efter Munch
ANDY WARHOL, efter, "The Scream" (orange), litografi, numrerad 53/1500, bildmått ca 89 x 63 cm. . Certifikat från Sunday B. Morning medföljer.. . Tema: Kontemporär konst - Visioner i rymden och på jorden.. . Efter Edvard Munchs mest kända målning Skriet.
Warennr.: 5499394
EUR 743 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
19:32:00
Sehen Sie mehr
Peter Brandes. Abstrakte Komposition (cd)
Peter Brandes (geb. 1944). Abstrakte Komposition, Öl auf Leinwand. Signiert P. Brandes '80. 60 x 73 (66 x 79) cm.
Warennr.: 5480229
EUR 1.611 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
19:44:00
EUR 1.128
Anders Bundgaard. Komposition
Anders Bundgaard f. 1977. Akryl på lærred. Sign. Anders Bundgaard samt dateret 2007. 67 x 96 cm, (70 x 99 cm).
Warennr.: 5486760
EUR 134 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
19:51:00
Herbert Kaufmann, Michtechnik auf Papier, 'Be'
Herbert Kaufmann (1924-2011) , Michtechnik auf Papier, 'Be', unten rechts signiert und datiert: '87', gerahmt, Bildmaße ca.: 13 x 13 cm, Rahmenmaße ca.: 25 x 30 cm.
Warennr.: 5482699
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
19:55:00
EUR 45
William Skotte Olsen. Figurkomposition samt signeret udstillingsplakat (2) (cd)
William Skotte Olsen 1945-2005. Figurkomposition, olie på pap. Signeret VSO. 25,5 x 23 (29,5 x 26,5) cm. Desuden medfølger signeret udstillingsplakat for William Skotte Olsen udstilling hos 'Galleri Kunst og Legetøj', offsettryk på papir, 1983. Sign. med bly VSO 83. 69,5 x 50 cm. Plakat med ...
Warennr.: 5488494
EUR 201 DK, Helsingør, Støberivej 15.11.2019
19:58:00
Susanne Butcher. 'Ripples-Series I', 7/12
Susanne Butcher (f. 1966). 'Ripples-Series I', 7/12, akryl på lærred, sign. og dat. S. Butcher 2019. 70 x 60 cm UR.
Warennr.: 5470918
EUR 201 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
19:59:00
Christian Tangø (cd). Komposition. Akryl på lærred
Christian Tangø f. 1959. Komposition. Sign. på bagsiden Christian Tangø samt dateret 2009. Akryl på lærred. 70 x 70 cm. Uindrammet.
Warennr.: 5473303
EUR 201 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.11.2019
20:00:00
Eemu Myntti pastell
EEMU MYNTTI (1890-1943) Uttrycksfull man, signerad samt daterad -31, pastell, 64x48 cm
Warennr.: 5499429
EUR 500 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 15.11.2019
20:07:00
Sehen Sie mehr
François Raymond, Öl auf Platte, 'Landschaft mit Bretoninnen''
François Raymond (1880-...), Öl auf Platte, 'Landschaft mit Bretoninnen', unten rechts signiert, rückseitig mit Label versehen, gerahmt. Bildmaße ca.: 46 x 58 cm, Rahmenmaße ca.: 62 x 72 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5448808
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:15:00
Ingefried Paul Henze olja på duk
INGEFRIED PAUL HENZE-MORRO (1925-2013): Bei bad reichenhall, signerad Henze, olja på duk, ca 90x60 cm
Warennr.: 5499442
20:20:00
Sehen Sie mehr
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Husgavel, otydligt signerad, olja på duk uppfodrad på pannå, 20x25 cm
Warennr.: 5499445
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
20:23:00
Sehen Sie mehr
Susanne Butcher. 'Ripples-Series I', 4/12
Susanne Butcher (f. 1966). 'Ripples-Series I', 4/12, akryl på lærred, sign. og dat. S. Butcher 2019. 70 x 60 cm UR.
Warennr.: 5470911
20:24:00
Allan Stochholm. 'Manimal II' (cd)
Allan Stochholm. 'Manimal II', collage på plade, sign. og dat. på bagsiden Allan Stochholm 2004. 61 x 43 cm, UR. (cd)
Warennr.: 5466024
20:24:00
Carl Riise oljemålning
CARL RIISE (född 1920): "Utsikt från Louisiana", Humlebaek, Danmark, signerad Riis, olja på duk, a tergo daterad 1965, ca 70x95 cm
Warennr.: 5499448
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
20:26:00
Sehen Sie mehr
Ole Aakjær. 'Vinden blæser ikke i nat'. (cd)
Ole Aakjær (geb. 1962). 'Vinden blæser ikke i nat'. Signiert 'O. Aakjær, november- december 2015- januar 2016'. Aquarell auf Papier. 230 x 124 (240 x 135) cm.
Warennr.: 5457055
EUR 13.423 DK, Vejle, Dandyvej 15.11.2019
20:29:00
EUR 2.819
Curt Fors
CURT FORS: "Blå målningen", olja på duk, stämpelsignerad och daterad 1994 á tergo, 34 x 26 cm.
Warennr.: 5499469
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
20:47:00
Sehen Sie mehr
Oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Komposition, signerad och daterad -96, olja på duk, ca 141x97 cm
Warennr.: 5499470
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
20:48:00
Sehen Sie mehr
Børge Ibsen. Skovparti (cd)
Børge Ibsen (1913-2002). Skovparti, olie på lærred, sign. Børge Ibsen. 62 x 68 cm (81 x 86 cm). (cd)
Warennr.: 5440102
EUR < 125 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
20:50:00
Susanne Butcher. 'Ripples-Series I', 11/12
Susanne Butcher (f. 1966). 'Ripples-Series I', 11/12, akryl på lærred, sign. og dat. S. Butcher 2019. 70 x 60 cm UR.
Warennr.: 5470926
20:52:00
Mads Madsen. Komposition (cd)
Mads Madsen (1953-1992). Komposition, akryl på akrylplade, sign. og dat. på bagsiden Mads '86. 89 x 59 cm (92 x 62 cm). (cd)
Warennr.: 5476699
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
20:59:00
Anders Fogelin oljemålning
ANDERS FOGELIN (1933-1982): Stadsvy, signerad Anders Fogelin, olja på pannå, ca 43x49 cm
Warennr.: 5499483
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
21:01:00
Sehen Sie mehr
Sebastian Gumpinger. Linie 224. 2019
Sebastian Gumpinger (1977 in Hannover). Line 224. 2019. Acryl auf verzinktem Stahl. Maße ca. 63 x 55 cm. Sebastian Gumpinger studierte an der Akademie der Bildenden Künste München bei Prof. Günther Förg und Prof. Jean-Marc Bustamante. Er ließ die traditionelle Malerei und arbeitet jetzt mit ...
Warennr.: 5440319
EUR 3.800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.11.2019
21:03:00
EUR 55
Erling Steen. 'Kaffekande med pære og glaskugle'
Erling Steen (geb. 1945). 'Kaffekande med pære og glaskugle', Öl auf Leinwand, signiert und datiert Steen '19. 50 x 40 (56 x 46) cm.
Warennr.: 5465730
EUR 1.342 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
21:04:00
EUR 456
Jon Gislason. 'Ved havet om 70 år'
Jon Gislason (geb. 1955). 'Ved havet om 70 år', Acryl und Öl auf Leinwand, verso signiert und datiert Jon Gislason 2019. 150 x 195 cm. Ohne Rahmen.
Warennr.: 5455181
EUR 2.148 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
21:05:00
EUR 295
VJETESLAV KLIUCHNIKOV
VJETESLAV KLIUCHNIKOV (Ryssland, född 1956): "Vår i Björkhagen", signerad Kliuchnikov, a tergo daterad 2009, olja på duk, ca 40x60 cm
Warennr.: 5499554
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
10:30:00
Sehen Sie mehr