Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Mogens Hertz, (1909-1999). cd.Høstlandskab med korntravere,
Mogens Hertz, (1909-1999). Høstlandskab med korntravere, gård i baggrunden, motiv fra Bornholm. Olie på lærred, sign. Mogens Hertz. 1938. 72 x 89 cm. ( 76 x 93 cm.)
Warennr.: 5277255
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
14:58:00
EUR 268
John-Erik Göransson
JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), "Spegling No 11", signerad John-Erik Göransson på baksidan, akryl på duk uppfodrad på pannå, ca 27x54 cm. . En nyupptäckt konkretist. JOHN-ERIK GÖRANSSON. -färg och form i perfektion. . Auktion online 9-10 februari. . John-Erik Göransson föddes i Sundsvall och växte upp på Alnön. Efter militärtjänstgöring gick flytten till Stockholm där han fick arbete på Laval. På sin fritid studerade han projektionslära via NKI-skolan från 1961.. Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.. Måleriet var hans stora intresse, men han utförde även skulpturer i olika material såsom trä, plast och papper. Han hade ständigt nya idéer och ville utveckla sina projekt och menade att man kunde "förändra former och färgkombinationer i det oändliga".. John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle Baertling som förebilder och målade likt dem abst
Warennr.: 5279897
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
15:03:00
Sehen Sie mehr
Helander oljemålning
RUBEN HELEANDER (född 1931): ''Höstbjörk'', signerad Helander, olja på duk, ca 56x48 cm
Warennr.: 5279900
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
15:06:00
Sehen Sie mehr
Olle Nyman färglitografier
OLLE NYMAN (1909-1999) Komposition, färglitografi, signerad och numrerade, Olle Nyman 93, 98/200, bladmått ca 74x45 cm
Warennr.: 5279902
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26.03.2019
15:08:00
Sehen Sie mehr
Ruben Heleander oljemålning
RUBEN HELEANDER (Född 1931): ''Popplar'', signerad Helander, olja på duk, ca 36x49 cm
Warennr.: 5279908
15:14:00
Sehen Sie mehr
Michael Qvarsebo oljemålning
MICHAEL QVARSEBO (född 1945): "Fragment på stranden", signerad M.Qvarsebo, olja på pannå, ca 15x27 cm
Warennr.: 5279910
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26.03.2019
15:16:00
Sehen Sie mehr
Axel P. Jensen, landskab med huse
Axel P. Jensen (1885-1975), landskab med huse, olie på lærred, sign. Axel P-39., 48x61 cm. (60x73 cm). Fremstår med krakeleringer.
Warennr.: 5283157
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26.03.2019
15:17:00
Olle Lindgren olja
OLLE LINDGREN (född 1930): Fåglar, monogramsignerad OL, olja på duk, ca 50x54 cm
Warennr.: 5279914
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
15:20:00
Sehen Sie mehr
Helena Sellgren blandetknik
HELENA SELLGREN (samtida): "Längtan / Rymd", monogramsigerad HS, blandteknik på duk, ca 90x30 cm
Warennr.: 5279919
15:25:00
Sehen Sie mehr
Birgitta Ara
BIRGITTA ARA (1934-) "Moder Natur", a tergo senare signerad samt daterad -62, tempera samt blandteknik på papper, 76x56 cm
Warennr.: 5279921
EUR 500 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 26.03.2019
15:27:00
Sehen Sie mehr
Michael Qvarsebo oljemålning
MICHAEL QVARSEBO (född 1945): "Apostel", signerad M.Qvarsebo, olja på pannå, ca 23x15 cm
Warennr.: 5279924
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26.03.2019
15:30:00
Sehen Sie mehr
Frank Hammershøj, landskab (cd)
Frank Hammershøj (1940-2013), landskab, olie på plade, sign. FH, 70x85 cm. (78x93 cm).
Warennr.: 5283724
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 26.03.2019
15:31:12
EUR 295
Michael Qvarsebo oljemålning
MICHAEL QVARSEBO (född 1945): komposition, signerad M.Qvarsebo och daterad 1970, olja på pannå, ca 25x54 cm
Warennr.: 5279929
16:04:00
Sehen Sie mehr
Ryszard Skupin oljemålning
RYSZARD SKUPIN(1930-2005): "Sara", signerad skupin, olja på duk, ca 101x50 cm
Warennr.: 5279931
16:06:00
Sehen Sie mehr
Michael Qvarsebo oljemålning
MICHAEL QVARSEBO (född 1945): "Visionärt landskap", signerad M.Qvarsebo och daterad 1974, olja på pannå, ca 33x40 cm
Warennr.: 5279938
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26.03.2019
16:13:00
Sehen Sie mehr
Dimitri Naida oljemålning
DMITRI NAIDA (Ukraina, född 1969): ballerina, signerad Dimitri, olja på duk, 60x74 cm
Warennr.: 5279942
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
16:17:00
Sehen Sie mehr
Tom Fahlroth oljemålning
TOM FAHLROTH (1921-1980): Kvinnostudie, olja på duk, signerad Fahlroth, ca 73x60 cm
Warennr.: 5279954
16:29:00
Sehen Sie mehr
Amariel Nordoy. Komposition, akvarel på papir, cd
Amariel Nordoy født 1945. Komposition, akvarel på papir sign. monogram AN 07. 35 x 35 cm. Uindrammet.
Warennr.: 5283143
EUR 201 DK, Kolding, Trianglen 26.03.2019
16:41:00
Bengt Malmquist olja
BENGT MALMQUIST (1928-2013): Labyrint, intygad på baksidan av Brita Malmquist, olja på duk, ca 82x100 cm;. . PROVENIENS: Konstnärens familj därefter nuvarande ägare. . HISTORIK:. . Bengt Malmquist - Den bortglömde modernisten . . Bengt Malmquist (Jönköping, 1928-2013) utbildade sig till konstnär på 1950-talet och studerade på Otte Skölds målarskola 1951-52 samt för grafikern och tecknaren Zage Johansson. Malmquist började som naturmålare, men övergick till det abstrakta med en stark kolorit och geometriska former.. . Under en resa till London på 60-talet blev han inspirerad av det konkreta och optiska måleriet. Utställningen efter Londonresan fick fina recensioner och måleriet ansågs nyskapande av kritikerna. . . På 1960-talet gav Malmö kommun några konstnärer möjligheten att jobba vid ett nedlagt stenhuggeri. Sedan dess arbetade Malmquist som skulptör och använde materialen marmor, diabas, granit, trä och metall. . På gården nära skånska Lövestad gjorde Malmquist många skulpturer för
Warennr.: 5279961
17:05:00
Sehen Sie mehr
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, usign. 100x100 cm. UR.
Warennr.: 5264839
EUR 228 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
17:23:00
Birgitta Ara oljemålning
BIRGITTA ARA (1934-) "Poeten", a tergo senare signering samt datering -63, tempera och blandteknik på pannå, 79x61 cm
Warennr.: 5279980
EUR 600 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 26.03.2019
17:24:00
Sehen Sie mehr
Marlene jahn. Roter Engel. 2014. Öl. Signiert.
Marlene Jahn (1934-2016), Öl und Eitempera auf Hartfaserplatte. Links unten signiert. Verso betitelt und datiert. Maße ca. 62 x 44 cm. Studium an der Fachhochschule für Gestaltung Hamburg (1979-83), Hochschule für bildende Künste Hamburg (1984-87), Studienaufenthalte in Trier, Salzburg, ...
Warennr.: 5207469
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26.03.2019
17:33:22
EUR 200
Stina Sunesson gouache
STINA SUNESSON (1925-1998): Gårdsmotiv, signerad Stina Sunesson, gouache på papper, ca 20x24 cm
Warennr.: 5279993
EUR 1.434 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
18:06:00
Sehen Sie mehr
Katja Yoon cd. Olie på lærred
Katja Yoon, f. 1971. Abstrakt komposition. Sign. Yoon. Olie på lærred. UR. 65 x 225 cm.
Warennr.: 5270246

Neuware
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 26.03.2019
18:13:00
EUR 268
Carsten Dahl. 'Det skal nok gå lilleput'
Carsten Sardorf Dahl, f. 1967. Komposition betitlet "Det skal nok gå lilleput". Sign. Carsten Dahl samt dateret '18. Olie og akryl på papir. 67 x 87 (70 x 90) cm.
Warennr.: 5224249
18:13:00
EUR 268
Tord Leander Engström oljemålning
TORD LEANDER ENGSTRÖM (1914-1985): Fjällandskap, signerad och daterad Tord -48, gouache, 50x72 cm
Warennr.: 5280013
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26.03.2019
18:26:00
Sehen Sie mehr
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b H. Hermann. 120x150 cm. UR.
Warennr.: 5264938
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 26.03.2019
18:30:00
EUR 201
Eugeni Noormagi. Figurkomposition, (cd)
Eugeni Noormagi (1903-1988). Figurkomposition, Frisko. Usign. 100 x 75 cm. (105 x 80 cm.)
Warennr.: 5284798
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
18:45:50
Hans Christian Ege. Havneparti med både cd
Hans Christian Ege (1917 - 2003) Havneparti med både, olie på lærred, sign. og dat. H.C. Ege 48. 61 x 87 cm. ( 69 x 94 cm.)
Warennr.: 5260851
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
18:47:00
Lili Ege. Parklandskab med huse i baggrunden cd
Lili Ege (1913-2004) Parklandskab med huse i baggrunden, olie på lærred, sign monogram LE. 60 x 76 cm. ( 69 x 84 cm.)
Warennr.: 5277155
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 26.03.2019
18:50:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >>