Kategorie
Zeit
Schätzpreis
1234»   Waren pro Seite   118 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Silverbestick
BESTICK, 82 dlr, silver, GAB, Stockholm ca 1970, svensk spetsig, bestående av: 12 bordsgafflar, 12 bordssknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 6 fruktknivar, 1 par smörknivar, såsslev, 12 tesskedar, ostkniv, vikt exkl. knivar med rostfria blad 1835 g

Warennr.: 5774582
EUR 970 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
10:09
Sehen Sie mehr
Fredrik Petersson Ström
FREDRIK PETERSSON STRÖM (verksam 1765-1806), 5 st matskedar, silver, Stockholm, längd 21 cm, vikt 320 gram.

Warennr.: 5774584
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21.09.2020
10:11
Sehen Sie mehr
Punschkoppar mm i silver
PUNSCHKOPPAR, 6 st, SERVETTRINGAR, 3 st, 4+4 TESKEDAR, SOCKERSKED, BORDSSKED, silver, olika modeller och smeder, bl.a sockersked Georg Jensen, vikt ca 544 g

Warennr.: 5774612
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
11:06
Sehen Sie mehr
Vegetable Dish, 830er Silber, Wilkens, Bremen, nach 1945
Vegetable Dish, 830er Silber, Wilkens, Bremen, nach 1945. Im sogenanntem "Dresdner Barock". 2-teilige Servierschale mit abnehmbarem Bajonettgriff. HxDm: 14 x 26 cm, ca. 839 g. Leichte Gebrauchsspuren. Silberstempel mit Halbmond und Krone, Herstellersignet.

Warennr.: 5723184
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.09.2020
11:58
EUR 325
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', 12 middagsknive med skafter af sølv. (12)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', 12 middagsknive med skafter af sølv, L. 21,5 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 876 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Warennr.: 5700701
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
12:16
EUR 114
Fr. Schnellbeck m.fl. Teskeer samt serveringsspade af sølv (13)
Bestikdele af sølv bestående af to sæt tyske teskeer, hvert sæt på 6 stk., det ene fra Fr. Schnellbeck, Braunschweig, samt 'Wedellsborg' serveringsspade fra Horsens Sølvvarefabrik. L. 13,5 og 19 cm. Samlet vægt ca. 212 g. Fremstår med brugsspor. Medfølges af original kasse i jugendstil fra Fr. ...

Warennr.: 5751395
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
12:19
EUR 87
Skedar silver Köpenhamn
SKEDAR, 4 st, silver, Köpenhamn, 1923,1910 (R Jensen), 1924, 1919, längder ca 27 cm, vikt ca 345g

Warennr.: 5774660
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
12:20
Sehen Sie mehr
Silverskedar
SKEDAR, silver, 12+12+12+12, 1900-tal, modell Olga samt svensk spetsig, längd 10,5-13,5 cm, vikt ca 795 g, etuier medföljer

Warennr.: 5774672
12:32
Sehen Sie mehr
Kronen Sølv- og Pletvarefabrik. 'Annette', ni knive med skafter af sølv. (9)
Kronen Sølv- og Pletvarefabrik. 'Annette', ni knive med skafter af sølv, L. 20,5 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 614 g. Fremstår med brugsspor. (9)

Warennr.: 5695577
16:15
DGS. Athene bestik af pletsølv (84)
DGS. Athene bestik af pletsølv. Bestående af: 12 middagsgafler l 19,5 cm 13 middagsknive, L 21,5 cm 12 suppeskeer, L 19,5 cm 12 dessertskeer,L 17 cm 12 teskeer L.11,5 cm 12 kagegafler 14 cm 6 pålægsgafler 14 cm 5 skeer m.m. Fremstår med alm brugsspor. (84)

Warennr.: 5769097
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 21.09.2020
16:49
Besteck, Art Déco, 800er Silber, 1920/30er Jahre (18)
Besteck, Art Déco, 800er Silber, 1920/30er Jahre. Konischer, fächerartiger Griff mit Besitzermonogramm "S" unter Grafenkrone. Ca. 1050 g (ohne Messer). Gebrauchsspuren, minimale, kaum sichtbare Dellen. Silberstempel. 18-teilig, bestehend aus 6 Messern, 6 Gabeln und 6 Löffeln. (18)

Warennr.: 5723177
EUR 850 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.09.2020
16:56
EUR 375
Besteck für 6 Personen, 800er Silber, Bruckmann & Söhne, 1.Hälfte 20.Jh. (48)
Besteck für 6 Personen, 800er Silber, Bruckmann & Söhne (Heilbronn), 1.Hälfte 20.Jh. Zungenförmige Griffe in Lorbeerblatt attachierter Rillenbandeinfassung, Besitztermonogramm "S" unter Grafenkrone. Zusammen ca. 1861 g (ohne Messer). Gebrauchsspuren. Silberstempel mit Halbmond und Krone, ...

Warennr.: 5723176
EUR 1.300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21.09.2020
17:00
EUR 750
Cohr Elisabeth tretårnet sølvbestik (46)
Samling Coht Elisabeth sølvbestik bestående af: 9 stk middagsgafler L 19,5 cm., 6 stk. middagsskeer L 19,5 cm., 3 stk. frokostgafler L 16,5 cm., 8 stk. dessertskeer L 14,5 cm., 5 stk. kagegafler L 13,5 cm., 11 stk. kaffeskeer L 11,5 cm. 2 stk. serveringsgafler L 12 cm.. 1 stk kagespade L 14,5 cm....

Warennr.: 5771617
EUR 805 DK, Aalborg, Nibevej 21.09.2020
18:20
EUR 483
Samling dansk tretårnet sølvbestik. (31)
Samling dansk tretårnet sølvbestik bestående af: Antik: 1 stk. middagsske, 2 stk middagsgafler, Bernsdorff potageske L 27 cm., Diana middagsgaffel, Prinsesse 3 stk. dessertskeer, samt w21 dele fra andre danske bestikserier. Vægt af rene sølvdele 861 gram. samlet vægt inkl. montage 1061 gram. ...

Warennr.: 5772669
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 21.09.2020
18:25
EUR 349
Cohr m.fl. Diverse dele bestik af sølv bl.a. 'Herregård' (17)
Cohr m.fl. Diverse dele bestik af sølv bestående af 'Freja' serveringsske, ostekniv med blad af stål, et sæt på syv 'Herregård' teskeer, to 'Thorvaldsen' middagsskeer, 'Svea' middagsgaffel, tre diverse marmeladeskeer bl.a. 'Dobbeltriflet' samt et par teskeer. L. mellem 11,5 og 21,5 cm. Samlet ...

Warennr.: 5759104
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
19:17
Besticksuppsättning silver CGH Stockholm
BESTICK, 105 dlr, silver, CGH, Stockholm 1930-tal, bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 8 matskedar, 8 bordsskedar, 12 dessertgafflar, 11 kaffeskedar, 12 teskedar, 2 smörknivar, 4 knivar, soppslev, vikt exkl. knivar med rostfria ca 2760 g

Warennr.: 5774898
EUR 970 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 21.09.2020
19:20
Sehen Sie mehr
Nils Tornberg silver
NILS TORNBERG, (verksam 1785-1821) bestick, silver, 1813-1815, Linköping, 24 dlr., bestående av: 6 matskedar, 6 bordsskedar, 6 bordsgafflar samt 6 teskedar, vikt ca 1397 g

Warennr.: 5774920
EUR 776 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21.09.2020
19:42
Sehen Sie mehr
Frigast. 'Kongelys', bestik af sølvplet,(118)
Frigast. 'Kongelys', bestik af sølvplet best. af: 24 skeer L. 20 cm; 22 middagsgafler L. 19,5 cm; 1 kniv L. 18,5 cm; 13 kagegafler; 3 skeer L. 16 cm; 21 skeer L. 18 cm; 23 teskeer; 23 gafler L. 17 cm. I alt 118 dele. Fremstår med brugsspor. (118)

Warennr.: 5766093
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21.09.2020
19:49
Sukkertang af sølv med filigran, 1800-tallet
Sukkertang af sølv med filigran, stemplet med ubekendt antageligt europæisk mærke og årstal 1851. L. 16 cm. Vægt ca. 64 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5775772
19:57
Carl M. Cohr. 'Herregård' knive med skafter af sølv (6)
Carl M. Cohr. 'Herregård' knive med skafter af sølv, L. 20,5 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 410 gr. Fremstår med brugsspor. (6)

Warennr.: 5756190
20:02
Fiskebestik af pletsølv og perlemor til tolv pers. (24)
Fiskebestik til tolv pers., bestående af knive og gafler med blade og tænder af pletsølv dekoreret med ciseleringer, skafter af perlemor med snoet form. L. 16,5-20,3 cm. I original æske af mahogni. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, en kniv med reparation på skaft. Æsken med revne over ...

Warennr.: 5764587
20:03
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', gafler og skeer af sølv og sterlingsølv (10)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', gafler og skeer af sølv og sterlingsølv, bestående af: 3 middagsgafler (L. 20 cm), 2 gafler (19 cm) og 3 salatgafler (16,5 cm). Samt 2 skeer (19 cm). Designet af Johan Rohde 1915. Samlet vægt ca. 580 g. Fremstår med brugsspor, fire dele med graveringer. (10)

Warennr.: 5760136
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:06
Edmond Tétard, Paris. Fad af sterlingsølv, 1800-tallets slutning
Fad af sterlingsølv med profileret bort lang randen og graveret våbenskjold. Udført hos Edmond Tétard, Paris, i 1800-tallets slutning. Ø 30 cm. Vægt 658 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5760063
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:08
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', ti kagegafler af sterlingsølv (10)
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', ti kagegafler af sterlingsølv, L. 14 cm. Designet af Johan Rohde 1915. Udført efter 1945. Samlet vægt ca. 266 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Warennr.: 5760135
20:10
EUR 128
Georg Jensen. 'Bernadotte' sæt kaffeskeer af sterlingsølv (12)
Georg Jensen. 'Bernadotte' sæt på tolv kaffeskeer af sterlingsølv, L. 11 cm. Samlet vægt: ca. 188 gr. Fremstår med brugsspor. (12)

Warennr.: 5761614
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:15
EUR 148
Horsens Sølvvarefabrik. Wedellsborg, Silberbesteck (53)
Horsens Sølvvarefabrik. Wedellsborg, Silberbesteck, bestehend aus: 10 Messer mit Silberschaft und Stahlklinge (L. 21,5 cm), 12 Gabeln (19,5 cm), 12 Menülöffel (20 cm), 12 Dessertlöffel (17,5 cm), großer Servierlöffel (25 cm), Marmeladen-/Kompottlöffel (13,5 cm), Saucenlöffel (17 cm) sowie 4 ...

Warennr.: 5764626
EUR 1.611 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:16
EUR 403
Horsens Sølvvarefabrik. To frimurerskeer af hammerslået sølv, anno 1951. (2)
Horsens Sølvvarefabrik. To skeer af hammerslået sølv, prydet med frimurer symboler samt ornamentik, udført 1951. L. 21 cm. Vægt ca. 118 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 5743296
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:17
Georg Jensen 'Konge/Acorn', seks frokostgafler af sølv og sterlingsølv (6)
Georg Jensen 'Konge/Acorn', seks frokostgafler af sølv og sterlingsølv, L. 16,5 cm. Designet af Johan Rohde 1915. Overvejende udført efter 1945. Samlet vægt ca. 254 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Warennr.: 5760131
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:20
EUR 255
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', serveringsspade af sterlingsølv
Georg Jensen. 'Konge/Acorn', serveringsspade af sterlingsølv, L. 20 cm. Designet af Johan Rohde 1915. Udført efter 1945. Vægt ca. 72 g. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5760143
20:22
Gustav Haegermann, Burgdorf/Hannover. Tysk fiskebestik af sølv (24)
Gustav Haegermann, Burgdorf/Hannover. Tysk fiskebestik af sølv til tolv pers., bestående af 12 knive (L. 21,5 cm) og 12 gafler (18,5 cm). 1900-tallets begyndelse. I forede æsker. Samlet vægt ca. 1158 g. Fremstår med brugsspor, graverede navnetræk på bagsiden. (24)

Warennr.: 5760827
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 21.09.2020
20:25