Kategorie  Schätzpreis
1234» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus', knive og serveringsdele med skafter af sølv (14)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Lotus', knive og serveringsdele med skafter af sølv og monteringer af rustfrit stål, bestående af: 4 frokostknive (L. 19,5 cm), 6 frugt-/dessertknive (17,5 cm), lille frugtkniv (11,5 cm), oplukker (13,5 cm), ostekniv (21,5 cm) samt lagkagekniv (28 cm). Samlet vægt ca. 815...
Warennr.: 5508997
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
12:30:00
Parti silverbestick Norge
PARTI SILVERBESTICK, 22 st, Thune, Norge, 12 matskedar, 4 smörgåsgafflar samt 6 smörgåsknivar, längd 15- 21 cm, total vikt 950 gram.
Warennr.: 5531808
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.12.2019
13:38:00
Sehen Sie mehr
Skedar samt gafflar i silver
SILVER, 23 dlr, silver, bl a, GAB, bestående av 9 teskedar samt 14 smörgåsgafflar, längder ca 14,5-15 cm, vikt ca 529g
Warennr.: 5531830
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
14:38:00
Sehen Sie mehr
A. Michelsen og Georg Jensen. Samling Juleskeer og gafler af sterling sølv(21)
A. Michelsen og Georg Jensen. Samling Juleskeer og gafler af forgyldt sterling sølv med dekorationer af emalje, bestående af: A. Michelsen 1 ske 1961, 2 gafler 62, 3 skeer 62, 1 ske 66, 2 skeer 73, 1 ske 77, 1 ske og 1 gaffel 84. Georg Jensen 2 skeer 1973, 1 ske 74, 2 skeer 75, 1 ske 77, 2 ...
Warennr.: 5525538
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
14:57:00
EUR 201
Samling tagtøj af sølv (11)
Samling tagtøj af sølv, mønster som "Fransk Lilje", "Freja", bestående af et sæt salatbestik, to middags skeer, en gaffel, to potage skeer L. 25-28 cm, kartoffel ske L. 22,5 cm, sovseske, stegegaffel samt serveringsske. Vægt 585 gram inkl. montering med horn. Fremstår med almindelig brugsspor. ...
Warennr.: 5526297
EUR 295 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
19:13:00
EUR 128
Samling bestik af sølv (8)
Samling bestik af sølv, mønstre som bla. "Fransk Lilje"og H.C. Andersen, bestående af, teske, kagespade L. 13 cm samt diverse tagtøj L. 12-15,5 cm. Vægt 159 gram. Fremstår med almindelig brugsspor.
Warennr.: 5526299
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
19:23:00
Silberwarenfabrik Alexander Sturm, Wien. Jugend tesi af sølv, omkr. 1900
Silberwarenfabrik Alexander Sturm, Wien. Tesi af sølv drevet med bladværk, skaft af ben, jugendstil, Østrig-Ungarn omkr. 1900. L. 17 cm. Vægt ca. 88 g. Fremstår med brugsspor, små mærker, navnetræk på skaft.
Warennr.: 5500573
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
19:44:00
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsknive samt serveringsspade med skafter af sølv (13)
Carl M. Cohr. 'Herregård', tolv middagsknive samt en serveringsspade med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20,5 og 18,5 cm. Samlet vægt ca. 856 g. Fremstår med brugsspor. (13)
Warennr.: 5489551
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
19:49:00
EUR 148
Carl M. Cohr. 'Elite', 12 middagsknive med skafter af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Elite', 12 middagsknive med skafter af sølv, L. 22 cm. Samlet vægt inkl. stål ca. 980 g. Fremstår med brugsspor, en med stødmærke for enden af skaft. (12)
Warennr.: 5420940
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:04:00
EUR 114
Cohr m.fl. En samling bestik- og serveringsdele af sølv med gennembrudte skafter (18)
Cohr m.fl. En samling serveringsbestik af sølv i forskellige mønstre med gennembrudte skafter, flere dele prydsbestik stemplet haandsmedet, bestående af en sauceske fra Cohr af sterlingsølv med kugledekoration (16 cm), stegegaffel og serveringsske i samme mønster (23 og 22 cm), serveringsske (20 ...
Warennr.: 5532256
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:04:00
EUR 215
Tias Eckhoff for Georg Jensen. 'Cypres' frokost- og middagsknive med skafter af sterlingsølv (17)
Georg Jensen, 'Cypres' ti middagsknive samt syv frokostknive med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål, L. 22 og 20 cm. Tegnet af Tias Eckhoff i 1954. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 1.086 gr. Fremstår med brugsspor. (17)
Warennr.: 5520328
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:07:00
Kaffeskedar modell Olga
KAFFESKEDAR, 12 st., silver, modell Olga, olika års- och tillverkarstämplar, etui
Warennr.: 5531988
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.12.2019
20:07:00
Sehen Sie mehr
Grethe Meyer for Georg Jensen. Bestik 'Copenhagen Line' (89)
Grethe Meyer for Georg Jensen. 'Copenhagen Line', bestik af matpoleret stål, bestående af: 12 middagsknive (L. 22 cm), 12 middagsknive med groft skær (22 cm), 12 middagsgafler (20 cm), 12 fiskeknive (21 cm), 12 store teskeer / barneskeer (16,5 cm), 12 smørknive (17 cm), 12 barnegafler (16 cm), 2 ...
Warennr.: 5400408
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:11:00
EUR 94
Bestick Danmark
BESTICK, 35 dlr, silver, Danmark, längder ca 17-20 cm, vikt ca 1558g
Warennr.: 5531994
EUR 471 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
20:13:00
Sehen Sie mehr
Otto Friis, Kolding. Skønvirke sukkerske af sølv prydet med rav, ca. 1915-20
Otto Friis, Kolding. Skønvirke sukkerske af sølv, prydet med cabochonsleben rav, håndtag med stiliseret blomst- og bladværk, udført ca. 1915-20. L. 10,5 cm. Vægt: ca. 17 gr. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5527642
20:18:00
Grann & Laglye, Hans Hansen m.fl. En samling sølvbestik, 1800-1900-tallet (18)
En samling bestik- og serveringsdele af sølv i forskellige mønstre, bestående af et 'Øresund' middagsbestiksæt fra Grann & Laglye med kniv med blad af stål, gaffel og ske (21,5 og 19,5 cm), 3 'Empire' middagsskeer fra 1800-tallet og en strøske med indvendigt forgyldt laf (22 og 15,5 cm), ...
Warennr.: 5532255
20:23:00
EUR 101
Carl M. Cohr, Grann & Laglye m.fl. Samling saltskeer af sølv (52)
Carl M. Cohr, Grann & Laglye m.fl. Samling saltskeer af sølv, bl.a. 'Sommerfugl', 'Dobbeltriflet', 'Herregård', 'Saksisk', og 'Frederik VIII'. Samlet vægt: ca. 257 gr. Fremstår med brugsspor, enkelte graveringer m.v. (52)
Warennr.: 5528103
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:24:00
EUR 94
Horsens Sølvvarefabrik. 'Patricia' fiskebestik af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Patricia' fiskebestik af sølv bestående af 6 fiskeknive og 6 fiskegafler. L. 20,5 og 20 cm. Samlet vægt ca. 658 g. Fremstår med brugsspor. (12).
Warennr.: 5532303
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:33:00
EUR 121
Falle Uldahl. Dansk Krone Sølv. 'Eva' knive og serveringsdele af sølv (14)
Dansk Krone Sølv. 'Eva' knive og serveringsdele af sølv, bestående af: 12 knive (L. 20 cm), serveringsspade (18,5 cm) samt lagkagekniv (26,5 cm). Formgivet af Falle Uldahl. Samlet vægt inkl. stål ca. 675 g. Fremstår med brugsspor. (14)
Warennr.: 5501710
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
20:34:00
Georg Jensen. 'Kaktus' salatsæt med skafter af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. 'Kaktus' salatsæt med skafter af sterlingsølv og monteringer af rustfrit stål. Tegnet af Gundorph Albertus i 1930, udført hos Georg Jensen efter 1945. L. 20 cm. Samlet vægt ca. 136 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5532253
20:38:00
EUR 114
'Antik rokoko' bestikdele samt cigaretetui af sølv (12)
Diverse danske sølvsmede, 1800-1900-tallet. En samling bestikdele af sølv i 'Antik rokoko' bestående af potageske (36 cm), 7 middagsskeer heraf 2 fra 1800-tallet (20,5-21,5 cm), dessertske (17,5 cm), teske (12 cm) samt marmeladeske (16,5 cm). Dertil et cigaretetui af sølv graveret i et matchende ...
Warennr.: 5532254
20:55:00
EUR 161
Carl M. Cohr. Elite. Bestik af sølv (49)
Carl M. Cohr / Cohr. Elite. Bestik af sølv, bestående af: 8 middagsknive L. 22 cm., 9 middagsgafler L. 19 cm., 8 frokostgafler L. 17 cm., 6 middagsskeer L. 19,5 cm., 7 dessertskeer L. 15,5 cm., 11 diverse serveringsdele. Stemplet med tre tårne samt producent. Alm. brugsspor. Vægt på rent sølv ...
Warennr.: 5510591
EUR 805 DK, Herning, Engdahlsvej 16.12.2019
20:59:00
EUR 430
Samling sølvbestik bla. Cohr dobbeltriflet, serveringsske fra Hans Hansen ( )
Samling sølvbestik bla. Cohr dobbeltriflet, Hans Hansen serveringsske, WS. Sørensen lagkagekniv m.m. Fremstår med alm. brugsspor. Vægt på rent sølv (830s og 925s) ca. 1435 gram, vægt på blandet sølv/metal ca. 828 gram.
Warennr.: 5510592
21:19:00
EUR 376
Matsilver
MATSILVER, 37 dlr, 12 kaffeskedar, längd ca 11,5 cm, 830/1000 silver, vikt ca 118 gram, tång, 830/1000 silver, vikt ca 38 gram, 1 medecinsked 925/1000 silver, vikt ca 33 gram, matbestick modell svensk rund, GAB, bestående av 3 matskedar längd ca 20,5 cm, 5 bordsskedar längd ca 19 cm, 3 matgafflar längd ca 20,5 cm, 4 bordsgafflar längd ca 18 cm, 3 matknivar med blad i rostfritt stål längd ca 25 cm, 1 bordskniv med blad i rostfritt stål längd ca 22 cm, 5 st teskedar, total vikt exl knivar ca 960 gram
Warennr.: 5532753
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 17.12.2019
10:42:00
Sehen Sie mehr
Carl M. Cohr. 'Saksisk', knive og pålægsgafler med skafter af sølv (15)
Carl M. Cohr. 'Saksisk', knive og pålægsgafler med skafter af sølv og montering af rustfrit stål, bestående af 6 store middagsknive (heraf et par på 26, et par på 25 og et par på 25 cm), 7 dessert-/frugtknive (heraf 4 på 18,5 og 3 på 17 cm) samt 2 pålægsgafler (14 cm). Samlet vægt ca. 816 g. ...
Warennr.: 5374119
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 17.12.2019
13:44:00
Samling blandet sølvbestik Georg Jensen mm. (16)
Samling bl. bestikdele eks.: forgyldt ske i sterlingsølv med emalje, Georg Jensen spiseske i sterlingsølv 'Dronning' med inskription, Georg Jensen sukkerske i sterlingsølv, 'Musling' flødeske, samt 12 serveringsdele mm med stålmontering (en med plast lødighed 11) flere dele med inskription samt ...
Warennr.: 5531046
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
14:11:00
Skedar 1700-tal samt 1800-tal, bl.a. Jakob Lampa
SKEDAR, 17 st, mestadels 1700-tal, bestående bl.a av: 1 sked av Jakob Lampa, Stockholm 1769, 1 sked av Petter Ekegren, Trosa, 1762, 1 sked av Johan Wilhelm Zimmerman, Stockholm, 1797, 1 sked Gustav Georg Rehnberg, Norrköping 1800, 4 skedar av Johan Jacob Ulfsberg, Nyköping 1794-1802, 1 sked med mästarstämpel Lundström, 1786 samt 8 skedar från omkring 1800-talets första hälft, olika modell samt olika mästarstämplar, längd ca 19,5-21 cm, total vikt ca 816 g
Warennr.: 5532871
EUR 659 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 17.12.2019
14:54:00
Sehen Sie mehr
Bestikdele i sølv samt servietring (6)
Samling sølvbestik i form af: Potageske l. 34 cm, serveringsske l. 21 cm, pålægsgaffel, frugtkniv med stålmontering, GJ frokostkniv med påsat logo og stålmontering. Delene fremstår med brugsspor/mærker. Total vægt 323 gr. (6)
Warennr.: 5533165
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
15:11:00
Dobbeltriflet sølvknive (12)
Sæt på seks middagsknive l. 25 cm og seks frokostknive l. 21 cm. i tre-tårnet sølv med skær i rustfrit stål. Flere med 'løshed' ved skæfte. Samlet vægt 820 gr. Med aldersrelaterede brugsspor (12)
Warennr.: 5531045
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.12.2019
16:11:00
Georg Jensen. 'König-Muster' Besteck aus Sterlingsilber für zwölf Personen (133)
Georg Jensen. 'König-Muster' Besteck aus Sterlingsilber für zwölf Personen. Hergestellt und gestempelt 1945-77. Bestehend aus: zwölf Gabeln L. 16,5 cm. Zwölf Kuchengabeln L.14,5 cm. Zwölf Gabeln L. 19 cm. Zwölf Löffel L. 17,5 cm. Zwölf Teelöffel L. 11,5 cm. Zwölf vergoldete Mokkalöffel L.9,5 cm. ...
Warennr.: 5481084
EUR 6.711 DK, Herlev, Dynamovej 17.12.2019
18:36:00
EUR 1.262