Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Serveringsbestick för fisk
FISKBESTICK, 2 dlr, sterlingsilver, Paris 1900-talets början, bestående av: serveringsgaffel, serveringskniv, floral dekor, stämplade, längd ca 26 resp. 29 cm, i etui
Warennr.: 5276430
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
11:30:00
Sehen Sie mehr
Bestick silver
BESTICK, 23 dlr, silver, bl a gafflar, W A Bolin, 1800 och 1900-tal, längd mellan ca 11,5-18 cm, vikt ca 685 g
Warennr.: 5276478
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
13:26:00
Sehen Sie mehr
Bestick Georg Jensen sterlingsilver
GUNDORPH ALBERTUS, ''Kaktus'', canapéspade, HARALD NIELSEN, "Pyramid", serveringsspade, SIGVARD BERNADOTTE, "Bernadotte", kaffeskedar, 6 st, sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark, formgivningsår 1930, 1927 samt 1939, längd 10-18,5 cm
Warennr.: 5276508
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
14:36:00
Sehen Sie mehr
Bestick silver C M Cohr
C. M. COHR, bestick, 87 delar, silver, Danmark, svenska importstämplar, bestående av: 4 fiskgafflar, 3 fiskknivar, 2 matgafflar, 14 bordsgafflar, 14 bordsknivar, 14 bordsskedar, 13 smörgåsgafflar, 14 smörgåsknivar, salladsbestick, 1 par, sillgaffel, ostkniv, smörkniv, 2 uppläggningsskedar, kaffesked samt moccasked, silvervikt förutom stålblad 2080 g
Warennr.: 5276526
EUR 956 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
15:24:00
Sehen Sie mehr
Förrättsbestick
FÖRRÄTTSBESTICK, delvis förgyllt silver, vermeille, 4 dlr i etui, 1900-talets silver, stämplade, längd ca 16-18 cm, vikt ca 136 g
Warennr.: 5276560
16:42:00
Sehen Sie mehr
Kaffeskedar saltsked canapéspade tänger silver
KAFFESKEDAR, 13 st, olika modeller, SALTSKED, CANAPÉSPADE, KAKTÄNGER, 2 st, silver, silvervikt 272 g
Warennr.: 5276582
17:36:00
Sehen Sie mehr
Elkington & Co, Burmingham, 17 middagsknive med skafter af sterlingsølv, anno 1926. ()
Elkington & Co, Birmingham, 17 middagsknive med skafter af sterlingsølv, L. 23,5 cm. Vægt incl. stål ca. 918 gr. Fremstår med brgsspor. (17).
Warennr.: 5268380
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:12:00
Jeanne Grut. Ni 'Jeanne' frokostknive med skafter af sterlingsølv (9)
Jeanne Grut (1927-2008). Ni 'Jeanne' frokostknive med skafter af sterlingsølv, L. 19,5 cm. Udført af Swallow Denmark, Sterling. Vægt inkl. stålmontering ca. 552 g. Fremstår med brugsspor. (9)
Warennr.: 5257551
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:23:00
Bestikdele af sølv, 'Klostersølv' (60)
Bestikdele af sølv, 'Klostersølv' bestående af: 12 middagsgafler, 12 middagsknive, 12 middagsskeer, 12 kaffeskeer, 12 kagegafler. Vægt ekskl. stål 1430 gr. Samlet vægt 2330 gr. (60)
Warennr.: 5268765
EUR 805 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22.03.2019
20:38:00
EUR 564
Johan Rohde bestick sterlingsilver modell Konge
JOHAN ROHDE, "Konge", moccaskedar, 12 st., sterlingsilver, Georg Jensen längd 9,8 cm, vikt ca 144 g
Warennr.: 5277932
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
12:14:00
Sehen Sie mehr
Matbestick silver
BESTICK, 68 delar, silver, modell svensk rund, stämplade C.G. Hallberg, Stockholm 1948, bestående av: 12 matskedar (22), 12 bordsgafflar (18), 12 bordsknivar (22), 12 bordsskedar (18,5), 12 smörgåsgafflar (14 cm), 5 kaffeskedar, serveringssked, 2 smörknivar, silvervikt exkl. stålblad 2432 g
Warennr.: 5277941
EUR 765 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
12:32:00
Sehen Sie mehr
Salladsbestick silver Konge Georg Jensen
JOHAN ROHDE, Konge, salladsbestick, 1 par, sterlingsilver, Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, design 1915 no 130, längd ca 19,5 cm
Warennr.: 5277962
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
13:26:00
Sehen Sie mehr
Topazio - Kristalflasche, Silber verziert, punziert. Topazio Silber, Portugal.
Topazio Silber, Portugal. Whisky/Kristalflasche. Siber verziert. Mit Punze "P" und "Topazio". Maße ca. H. 29 cm, 9 x 9 cm.
Warennr.: 5276222
EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23.03.2019
17:45:00
EUR 350
Samling bestikdele af tretårnet sølv (10)
Samling bestikdele af tretårnet sølv fra forskellige danske bestikserier. samlet sølvvægt 110 gram, vægt inkl. dele med stålmontering 223 gram. (10)
Warennr.: 5244644
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:15:00
Tysk dobbeltriflet fiskebestik af 800/1000 sølv (12)
Tysk dobbeltriflet fiskebestik af 800/1000 sølv stemplet H.Mau. bestående af 6 stk. knive L 20 cm. og 6 stk. gafler L 18 cm. Samlet sølvvægt 580 gram. (12).
Warennr.: 5269738
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
19:25:00
EUR 215
L. Berth. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv til 8 pers. (16)
Laurits Berth, København. 'Dobbeltriflet' fiskebestik af sølv bestående af 8 fiskeknive og 8 fiskegafler. L. 19,5 og 19 cm. Samlet vægt ca. 896 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (16)
Warennr.: 5274560
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:08:00
EUR 268
Matsilver hel uppsättning Chippendale
BESTICK, 94 dlr, silver, modell Chippendale bestående av: 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 kaffeskedar, 12 mockaskedar, 10 serveringsbestick total vikt exkl. knivar med rostfria blad ca 1980 g + knivar ca 1005 g
Warennr.: 5278130
EUR 1.434 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23.03.2019
20:14:00
Sehen Sie mehr
Carl M. Cohr. 'Herregård', knive med skafter af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Herregård', knive med skafter af sølv, bestående af 6 middagsknive med varierende længder ( 24,5 - 26 cm) samt 6 frokostknive (18,5 cm). Samlet vægt inkl stålmonteringer ca. 910 g. Fremstår med brugsspor, fem dele med graveringer, enkelte med stødmærker for enden af skaft. (12)
Warennr.: 5235484
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:33:57
EUR 174
Empire fiskespade af sølv, mester Fredrik Moritz Klose, København 1830'erne
Empire fiskespade af sølv, skaft med muslingemotiv, gennembrudt laf med ciseleret mønster, komplet københavnerstemplet bl.a. med mestermærke for Fredrik Moritz Klose (f. i Berlin ca. 1785, borgerskab i København 1812, omtales endnu 1845), København 1830'erne. L. 32 cm. Vægt ca. 102 g. Fremstår ...
Warennr.: 5235199
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:36:38
Bestikdele af sølv, rokokostil(6)
Bestikdele af sølv, rokokostil. Fire dele serveringsdeleL.18,5-41,5 cm. To special knive med stålmontering. Ikke stemplet, men sølvtestede. L.20 cm Samlet ren sølvvægt 495 g. Flere dele med indgraveringer(6)
Warennr.: 5274885
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
21:11:00
EUR 121
Hans Hansen bestikdele af sølv(6)
Hans Hansen bestikdele af sølv, med muslingeformet dekoration. Fem asiet gafler L.13 cm, samt serveringsspade med stålmontering L.18,5 cm Spade fremstår med reparation. samlet sølvvægt 115 g.(6)
Warennr.: 5274878
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
21:12:00
Bestik af sølv 'Fransk Lilje' bestående af 37 dele.
Bestik af sølv 'Fransk Lilje' bestående af 6 dessert skeer L. 18 cm. 13 middagsgafler L. 20,5 cm 6 spiseskeer L. 20,5 cm. 6 middagsknive L. 24 cm. 6 frokost knive L. 22 cm. vægt excl. dele med montering af stål. 1093 gram. Forskellige mestre, fremstår delvis med graveringer. 37 dele.
Warennr.: 5277516
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 24.03.2019
19:13:00
EUR 349
Carl M. Cohr. 'Herregård' tolv knive med skafter af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Herregård' 12 knive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. (L. 20,5 cm). Vægt i alt ca. 770 g. Fremstår med brugsspor. (12)
Warennr.: 5257497
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:02:00
Wilkens. Besteck aus Silber und Sterlingsilber (60)
Wilkens. Besteck aus Silber und Sterlingsilber bestehend aus: 12 große Menülöffel. 12 Menülöffel, davon sieben aus Sterlingsilber. 12 Menügabeln, davon sechs aus Sterlingsilber. 12 Frühstücksgabeln. 12 Mokkalöffel. Gesamtgewicht 3.050 g. (60)
Warennr.: 5249790
EUR 1.342 DK, Helsingør, Støberivej 24.03.2019
20:03:00
EUR 779
Carl M. Cohr. m.fl. En samling lagkageknive af sølv (5)
Fire lagkageknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål udført hos danske sølvsmede bl.a. Cohr i forskellige mønstre som 'Olympia', 'Rokoko' og 'Regent', dertil en norsk lagkagekniv helt af sølv fra Thorvald Marthinsen. L. 23-28 cm. Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 430 g. Fremstår med ...
Warennr.: 5272751
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:03:00
Empire bestik ( 81)
Empire' bestikdele af sølv bestående af : 1 middagskniv med stål L. 22,5 13 middagsskeer L. 19,7 cm ( en med gravering). 5 skeer L. 22cm.(en med gravering) 8 dessertskeer L 19 cm, 8 frokostgafler L18 cm 8 kagegafler L. 13,5 cm 17 theskeer L.13,2 cm ( 9 med gravering) 17 kaffeskeer ...
Warennr.: 5262805
EUR 671 DK, Helsingør, Støberivej 24.03.2019
20:04:00
EUR 564
Carl M. Cohr. 'Herregård', knive med skafter af sølv (16)
Carl M. Cohr. 'Herregård', 16 knive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. (L. 20,5 cm). Vægt ialt ca. 1048 gr. Fremstår med brugsspor. (16)
Warennr.: 5235486
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:07:00
EUR 174
Spisebestik af sølv, 'Kgl. Porcelæn/Royal Copenhagen' (60)
Spisebestik af sølv, 'Kgl. Porcelæn/Royal Copenhagen', bestående af: 12 middagsgafler (L. 18 cm), 12 middagsskeer (L. 18,5 cm), 8 dessertskeer (L. 16,5 cm), 14 kagegafler (L. 14,5 cm), 14 kaffe/teskeer (L. 12 cm). Vægt ialt ca. 1820 gr. Fremstår med brugsspor. (60).
Warennr.: 5278961
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:07:00
EUR 456
Horsens Sølvvarefabrik 'Patricia' tretten middagsknive med skafter af sølv (13)
Horsens Sølvvarefabrik 'Patricia' tretten middagsknive med skafter af sølv, L. 22cm. Vægt incl. stål ca. 788 gr. Fremstår med brugsspor. (13)
Warennr.: 5250241
20:08:00
Carl M. Cohr. 'Herregård' frokostbestik til seks pers. af sølv (30)
Carl M. Cohr. 'Herregård' frokostbestik af sølv bestående af 6 frokostknive med blade af rustfrit stål (19 cm.), 6 frokostgafler (17,5 cm.), 6 frokost-/dessertskeer (17,5 cm.), 6 kagegafler (13,5 cm.) samt 6 teskeer (11,5 cm.) Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1034 gr. Fremstår med brugsspor. ...
Warennr.: 5233205
EUR 510 DK, Vejle, Dandyvej 24.03.2019
20:09:00
EUR 255
 1 2 3 4 5 6  >>