Kategorie
Zeit
Schätzpreis
1234»   Waren pro Seite   104 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva', 13 knive og 1 serveringsspade (14)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva', 13 knive (L. ca. 20 cm) og 1 serveringsspade (18,5 cm) med skafter af sølv. De to knive med groft skær samt en med anden type blad. Samlet vægt ca. 626 g. Fremstår med brugsspor, tre med gravering. (14)

Warennr.: 6091308
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:39
Dansk Krone Sølv. 'Eva' sæt knive med skafter af sølv. (12)
Dansk Krone Sølv. 'Eva' sæt knive med skafter af sølv, de to med groft skær, L. 20 cm. Formgivet af Falle Uldahl. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 546 g. Fremstår med brugsspor, en kniv med gravering, en med lille hul øverst på blad. (12)

Warennr.: 6092088
12:45
Portageske og kartoffelske, model 'Tang' i tretårnet sølv (2)
Portageske model Tang i tretårnet sølv med Københavns Bymærke fra 1907 samt guardeinstempel og mærket RMD, L. 40 cm, dertil kartoffelske mærket I. Paulsen, Københavns Bymærke fra1911 og ligeledes guardeinstempel fra C. F. Heise, længde ca. 29 cm, med indgraveret monogram, samlet vægt 304 gram ...

Warennr.: 6101359
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
12:59
EUR 161
Herregaards bestik fra Cohr i sølv med midagsknive (34)
Cohr: Herregaards bestik i tretårnet sølv til ca. 6 personer bestående af: 6 middagsknive, L. 23 cm 6 middagsgafler, L. 21,5 cm 7 spiseskeer, L. 20,56 cm 6 dessertskeer 8 teskeer 1 sovseske. I alt 34 dele Sølvvægt ca. 1130 gram, Samlet vægt incl stålmontering ca. 1620 gram. ...

Warennr.: 6106268
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.11.2021
16:19
EUR 537
A. Dragsted. 24 knive med skafter af sølv (24)
A. Dragsted. 24 knive med skafter af sølv med muslingeornament, hhv. 12 middagsknive, L. 25 cm, og 12 frokostknive, L. 22 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1792 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Warennr.: 6092841
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:11
EUR 322
Tre tesier af sølv, de to med stand (5)
Tre tesier af sølv, de to med stand heraf en rigt ornamenteret tysk og en 'dobbeltriflet', den tredje har hank af sort træ. L. 14,5-15,5 cm. Samlet vægt ca. 286 g. Fremstår med brugsspor, den dobbeltriflede med gravering. (5)

Warennr.: 6107461
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:21
EUR 215
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', middagsbestik af sølv til 6 pers. (24)
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet', middagsbestik af sølv bestående af 6 middagsknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 6 middagsgafler (19 cm), 6 dessertskeer (17,5 cm) og 6 kagegafler (13 cm). Samlet vægt ca. 1170 g. Fremstår med brugsspor. (24)

Warennr.: 6106884
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:31
EUR 617
Dobbelt riflet bestik, sølvplet
Dobbeltriflet bestik af sølvplet bestående af 12 fiskegafler, L. 19,5 cm. 12 fiskeknive, L. 20 cm. 12 skeer, L. 19,5 cm. Brugsspor og anløbning (36)

Warennr.: 6118484
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
18:37
Horsens Sølvvarefabrik. Tyve 'Rokoko' knive med skafter af sølv (20)
Horsens Sølvvarefabrik. Tyve 'Rokoko' knive med skafter af sølv bestående af 10 stk. L. 21,5 cm, og 10 stk L. 19,2 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 1246 g. Fremstår med brugsspor. (20)

Warennr.: 6096753
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
18:51
EUR 268
Georg Jensen. Samling årsbestik: Knive, gafler og skeer (39)
Georg Jensen. Samling årsbestik af forgyldt sterlingsølv bestående af: 23 årsskeer - 1971-1989, L. 15 cm 6 årsknive - 1979-1983, L. 16,5 cm 5 årsgafler - 1979-1982, L. 15 cm og 2 årsgafler - 1961-1981, L. 13,5 cm 2 teskeer - 1981, L. 11 cm Samt 1 juleske - 1980, L. 16...

Warennr.: 6118150
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
19:10
EUR 752
P. Hertz. Skønvirke fiskebestik af sølv til 8 pers. (16)
P. Hertz. Skønvirke fiskebestik af sølv med kugledekoration, bestående af 8 fiskeknive og 8 fiskegafler, overvejende udført i 1919, 2 knive og 2 gafler er udført senere uden graveret dekoration. L. 22 og 18,5 cm. Samlet vægt ca. 790 g. Fremstår med brugsspor. (16)

Warennr.: 6114496
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:24
EUR 537
Grann & Laglye, 'Christiansborg', serveringsdele og kagegafler af sølv (9)
Grann & Laglye, 'Christiansborg', bestikdele af sølv bestående af 6 kagegafler (14,5 cm), 2 diverse serveringsskeer (24 og 22,5 cm) samt serveringsspade (21,5 cm). Samlet vægt ca. 368 g. Fremstår med brugsspor. (9)

Warennr.: 6114411
19:32
EUR 295
Dansk sølvsmed. Et sæt store middags- og frokostknive med skafter af sølv i rokokoform (24)
Dansk sølvsmed. Et sæt på tolv store middagsknive og tolv store frokostknive med skafter af sølv i rokokoform, blade af rustfrit stål. L. 26 og 22 cm. Samlet vægt ca. 1752 g. Fremstår med brugsspor og graveringer. (24)

Warennr.: 6115805
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
19:56
EUR 349
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', frokostbestik af sterlingsølv til 6 pers. (30)
Bjørn Wiinblad for Rosenthal, 'Romanze' / 'Romance', frokostbestik af sterlingsølv bestående af 6 frokostknive med blade af rustfrit stål (20,5 cm), 6 frokostgafler (17,5 cm), 6 frokostskeer (18 cm), 6 kagegafler (14,5 cm) samt 6 teskeer (13,5 cm). Samlet vægt inkl. dele med stål ca. 1346 g. ...

Warennr.: 6114136
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:04
EUR 779
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 15' sæt på elleve hummergafler af sterlingsølv. (11)
Hans Hansen. 'Arvesølv nr. 15' sæt på elleve hummergafler af sterlingsølv. L. 17,5. Samlet vægt ca. 350 gr. Fremstår med brugsspor. (11)

Warennr.: 6120912
20:07
EUR 537
Horsens Sølvvarefabrik, 'Antik', fiskebestik af sølv til 4 pers. (8)
Horsens Sølvvarefabrik, 'Antik', fiskebestik af sølv bestående af 4 fiskeknive og 4 fiskegafler. L. 21,5 og 19 cm. Samlet vægt ca. 344 g. Fremstår med brugsspor, 5 dele med graveringer. (8)

Warennr.: 6114390
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:12
EUR 255
Saml. div. dele sølvbestik (44)
Saml. div. dele sølvbestik I alt 44 dele. Vægt 1470 g, dele med montering af stål eller horn ej medvejet. Samlet vægt 1568 g. Fremstår med brugsspor, herunder dele med indgravering. (44)

Warennr.: 6122650
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 28.11.2021
20:30
EUR 537
Georg Jensen. 'Konge' forskærersæt med skafter af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. 'Konge' forskærersæt med skafter af sterlingsølv, designet af Johan Rohde 1915, udført efter 1945, bestående af forskærerkniv, L. 32 cm. og stegegaffel, L. 27 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 280 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 6119618
20:33
EUR 322
Georg Jensen. Hummergafler af sterlingsølv med skaldyr (5)
Georg Jensen. Fem hummergafler af sterlingsølv, glat skaft prydet med stiliserede skaldyr, L. 18,5 cm. Samlet vægt: ca. 204 gr. Udført hos Georg Jensen efter 1945. Fremstår med brugsspor. (5)

Warennr.: 6120907
20:37
EUR 537
W. & S. Sørensen m.fl. Samling diverse moderne bestikdele af sølv og sterlingsølv (30)
W. & S. Sørensen m.fl. Samling diverse bestikdele af sølv og sterlingsølv i moderne mønstre, bl.a. flere dele 'Kent' og 'Patricia', bestående af: 7 skeer (L. 18-20 cm), 12 kage-/dessertgafler (14-14,5 cm), 4 te-/kaffeskeer (11,5-11,8 cm), 3 serveringsspader (16-20,5 cm), 1 saltske (5,8 cm), 1 ...

Warennr.: 5959327
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:39
EUR 456
W. & S. Sørensen, Carl M. Cohr m.fl. Samling diverse bestik- og serveringsdele af sølv og sterlingsølv (42)
W. & S. Sørensen, Carl M. Cohr m.fl. Samling diverse bestik- og serveringsdele af sølv og sterlingsølv i forskellige mønstre, bl.a. 'Karina' og H. C. Andersen, bestående af: 5 knive (L. 9-21,5 cm), 5 middagsskeer (19,5-20,5 cm), 4 middagsgafler (19-20,5 cm), 10 dessert-/kagegafler (13,5-16 cm), 7...

Warennr.: 5959365
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:39
EUR 671
A. Michelsen. Samling års og juleskeer (7)
A. Michelsen. Samling års og juleskeer med årene 70, 71, 71, 2 fra 75, 76 og 77. L: 16,5 cm.

Warennr.: 6118820
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:57
EUR 148
Georg Jensen. Johan Rohde. 'Konge / Acorn'. Seks knive af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. Johan Rohde. 'Konge / Acorn'. Seks knive af sterligsølv (1 variant) L. 17 cm. Samlet vægt inkl. stål: 284 gram.

Warennr.: 6118458
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28.11.2021
21:10
EUR 295
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', dessert-/frugtknive med skafter af sølv
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina', dessert-/frugtknive med skafter af sølv, L. 17 cm. Samlet vægt ca. 388 g. Fremstår med brugsspor. (10)

Warennr.: 6091302
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
11:38
Carl M. Cohr. 'Saksisk' bestikdele af sølv (55)
'Saksisk' bestikdele af sølv bestående af: 9 middagsknive med skafter af sølv, L. 22,5 cm, 6 frugtknive med skafter af sølv, L. 18,5 cm, 1 middagsgaffel, L. 20, 7 middagsskeer, L. 20,5 cm, 2 dessertskeer, L. 16,8 cm, 9 kagegafler, L. 13,5 cm, 9 teskeer, L. 12 cm, 6 kaffe-/mokkaskeer, L. ...

Warennr.: 6098559
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
12:39
EUR 644
Bestik af pletsølv til 12 pers. (98)
Bestik af pletsølv til 12 personer bestående af: 12 middags knive. L. 25 cm. 12 middags gafler. L. 20,5 cm. 12 middags skeer. L. 20,3 cm. 12 frokost knive. L. 22 cm. 12 frokost gafler. L. 18 cm. 12 middags skeer. L. 18 cm. 8 dessert gafler. L. 14,5 cm. 12 teskeer. L. 12 cm. 1 øse. L. 19 ...

Warennr.: 6095234
EUR 201 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
12:54
EUR 134
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' 12 middagsknive med skafter af sølv,
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. 'Eva' 12 middagsknive med skafter af sølv, L. 20 cm. Vægt inkl. stål ca. 588 g. Fremstår med brugsspor. (12)

Warennr.: 6092090
13:38
A. Michelsen. En samling juleskeer og julegafler. (12)
A. Michelsen. Samling juleskeer og gafler af forgyldt sterlingsølv bestående af en ske og gaffel fra årgang: 1953, 1960, 1961, 1966, 1968 samt 1976. Fremstår med slitage. ( 12)

Warennr.: 6105366
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 29.11.2021
15:10
EUR 228
Frigast 'Savoy' bestik af sølvplet (57)
Frigast 'Savoy' bestik af sølvplet, bestående af: 12 middagsknive 12 middagsgafler 4 dessetskeer 12 kagegafler 12 teskeer 2 ta-ske 1 lagkagekniv 1 sauceske 1 ta-gaffel. Alle dele med alm. brugsspor. (57)

Warennr.: 6120683
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29.11.2021
18:15
Seks engelske knive med skafter af sterlingsølv (6)
Seks engelske knive med skafter af sterlingsølv, med Birmingham hallmarks. L. 26 cm. Samlet vægt inkl. stålmontering ca. 504 g. Fremstår med brugsspor, nogle med mellemrum mellem skaft og blad, alle med graveret monogram. (6)

Warennr.: 6098067
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 29.11.2021
18:28
EUR 161