Kategorie  Schätzpreis
12345...7» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Parti silverbestick Norge
PARTI SILVERBESTICK, 22 st, Thune, Norge, 12 matskedar, 4 smörgåsgafflar samt 6 smörgåsknivar, längd 15- 21 cm, total vikt 950 gram.
Warennr.: 5505032
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22.11.2019
19:22:00
Sehen Sie mehr
W. & S. Sørensen. 'Ascot' knive med skafter af sterlingsølv (10)
W. & S. Sørensen. 'Ascot' knive med skafter af sterlingsølv og blade af rustfrit stål, bestående af 9 middagsknive og en frokostknive. L. 21 og 17,5 cm. Samlet vægt ca. 520 g. Fremstår med brugsspor, to med gravering. (10)
Warennr.: 5427118
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:01:00
Carl M. Cohr. 'Herregård' Menübesteck aus Silber (68)
Carl M. Cohr. 'Herregård' Menübesteck aus Silber, bestehend aus: 12 Menügabeln (20,5 cm), 12 Menülöffel (20,5 cm), 12 Dessertlöffel (18,5 cm), 12 Kuchengabeln (13,5 cm), 12 Teelöffel (12 cm), zwei diverse Servierlöffel (20,5 und 22 cm), Servierheber (16 cm), Marmeladenlöffel (13,5 cm), ...
Warennr.: 5451030
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:04:00
EUR 1.101
O.V. Mogensen. Besteck 'Else Marie' aus Silber (36)
O.V. Mogensen. Besteck 'Else Marie' aus Silber, bestehend aus: 6 Menümesser (L. 21,5 cm), 6 Menügabeln (19 cm), 6 Frühstücksmesser (19 cm), 12 Dessertlöffel (17 cm), 6 Kaffeelöffel (11 cm). Gesamtgewicht Silberteile ca. 970 g. Gesamtgewicht Teile mit Stahl ca. 882 g. Mit Gebrauchsspuren. (36)
Warennr.: 5441160
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:07:00
EUR 215
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' frokostknive og lagkagekniv med skafter af sølv (13)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' knive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål, bestående af 12 frokostknive og en lagkagekniv. L. 19 og 24 cm. Samlet vægt ca. 724 g. Fremstår med brugsspor, lagkagekniven med let bøjet knivsspids, forskubbet blad og gravering. (13)
Warennr.: 5401118
EUR 148 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:08:00
Horsens Sølvvarefabrik. 'Patricia' fiskebestik af sølv (12)
Horsens Sølvvarefabrik. 'Patricia' fiskebestik af sølv bestående af 6 fiskeknive og 6 fiskegafler. L. 20,5 og 20 cm. Samlet vægt ca. 658 g. Fremstår med brugsspor. (12)
Warennr.: 5467692
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:16:00
EUR 255
I. Warisch, Kopenhagen sowie P. Hertz. Besteck 'Dobbeltriflet' aus Silber (39)
Besteck 'Dobbeltriflet' aus Silber, bestehend aus: 6 Menümesser mit langen Klingen aus rostfreiem Stahl (L. 25 cm), 6 Menügabeln (20,5 cm), 6 Menülöffel (20,5 cm), 6 Frühstücksmesser (20,5 cm), 6 Frühstücksgabeln (17,5 cm), 6 Dessertlöffel (18 cm), Vorlegelöffel (21,5 cm), Vorlegeheber (19 cm) ...
Warennr.: 5443757
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:18:00
EUR 376
Herbert Hooijkaas Dekolöffel / Silberlöffel (16)
Herbert Hooijkaas Dekolöffel / Silberlöffel (16) 90er Auflage, mit verschiedenen Wappen versehen. Maße: L. 12 cm. Gewicht: 214,8 g. Alterungsspuren vorhanden, angelaufene Oberfläche.
Warennr.: 5466078
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22.11.2019
20:25:00
B. Sanderstrøm. Serveringsdele med skafter af sølv (6)
B. Sanderstrøm. Serveringsdele med skafter af sølv, med mønster lignende en variation af 'Saksisk', bestående af: serveringsske (L. 23 cm), sauceske (18 cm), serveringsspade (18 cm), lille salatsæt (16,5 cm), salat-/serveringsske (16,5 cm). Samlet vægt inkl. stål ca. 326 g. Fremstår med ...
Warennr.: 5427151
20:40:00
Tre små souvenirskeer af sølv (3)
Tre små souvenirskeer af sølv bestående af en tyskproduceret med det danske rigsvåben og ordene 'Royal Danish Arms', en for Aarhus med Aarhus Domkirke og en med guldhornene. L. 9-9,5 cm. Samlet vægt ca. 90 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Warennr.: 5449309
20:42:00
W. & S. Sørensen. 'Ascot' middagsknive og serveringsdele med skafter af sterlingsølv (16)
W. & S. Sørensen. 'Ascot' middagsknive og serveringsdele med skafter af sterlingsølv og monteringer af rustfrit stål, bestående af 12 middagsknive (21 cm), forskærersæt (27,5 og 24 cm) samt større og mindre serveringsspade (21 og 16 cm). Samlet vægt ca. 980 g. Fremstår med brugsspor. (16)
Warennr.: 5448948
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 22.11.2019
20:45:00
EUR 128
Parti silverbestick
PARTI SILVERBESTICK, 18 st, 6 bordsknivar med blad i rostfritt stål (längd 22 cm), matsked (längd 21 cm), 3 bordsskedar (längd 17,5 cm), 6 moccaskedar (längd 10 cm) samt 2 teskedar (längd 15 cm), total vikt 650 gram.
Warennr.: 5505070
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22.11.2019
21:54:00
Sehen Sie mehr
Fat, silver, totalvikt ca 203 gr (2)
Fat, silver, 2 st. Total weight 203 gr. Diameter 14,5 cm. Bruksslitage (2)
Warennr.: 5497295
EUR < 125 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23.11.2019
09:41:00
EUR 28
Hansen & Andersens Sølvsmedie. 'Mimi' syv knive med skafter af sølv. (7)
Hansen & Andersens Sølvsmedie. 'Mimi' syv knive med skafter af sølv, L. 21 cm. Vægt inkl. stål ca. 556 g. Fremstår med brugsspor. (7)
Warennr.: 5347893
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23.11.2019
10:11:47
Silberbesteck vergoldet, 18. Jh. / 19. Jh. (46)
Besteck gefertigt aus vergoldetes Silber(punziert), bestehend aus 12 Messer und 12 Gabeln von POSEN, 22 Löffel von verschiedener Hersteller. Maße ca. Länge 10 cm - 18 cm. Gesamtgewicht ca. 1050 Gramm. Gebrauchsspuren (46)
Warennr.: 5425452
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23.11.2019
16:17:50
EUR 250
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Dronning' bestik, før of Efter 1945 (19)
Georg Jensen. 'Dronning' tegnet af Johan Rohde i 1917, samling bestik af sterlingsølv best. af: Middagskniv L. 22,5 cm, suppeske L. 19 cm samt middagsgaffel L. 18,5 cm, (kniv med defekt skaft samt alle disse tre dele med graveringer) kagespade L. 22 cm, øloplukker L. 12 cm, sauceske L 13,5 cm, ...
Warennr.: 5506864
EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 23.11.2019
17:18:00
EUR 215
Div bestik af sølv (33)
Div bestikdele af sølv i forskellige mønstre, potageske, strøske, lagkagekniv, spande med horn, kagekniv med ben, sukkerske, tre dessertskeer, ske med forgyldning, suppeske, 'skubber', 14 theskeer, børneske, frugtkniv med stål , frugtkniv, to pålægsgafler, gaffel. Dele med gravering. Vægt at ...
Warennr.: 5469799
EUR 242 DK, Helsingør, Støberivej 23.11.2019
18:57:00
EUR 148
Grann & Laglye. 'Øresund' middagsknive med skafter af sølv (6)
Grann & Laglye. 'Øresund' middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 21 cm. Samlet vægt ca. 440 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Warennr.: 5489513
20:00:00
Tysk sølvsmed. Ornamenteret ske af sølv med jagtmotiv, Hanau omkr. 1900
Tysk sølvsmed. Lille, ornamenteret ske af sølv med gennembrudt skaft med jagtmotiv, stemplet med pseudomærker, antageligt Hanau omkr. 1900. L. 16 cm. Vægt ca. 44 g. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5493828
20:04:00
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Konge/Acorn' serveringsske med skaft af sterlingsølv, anno 1925
Georg Jensen. 'Konge/Acorn' serveringsske med skaft af sterlingsølv. L. 22,4 cm. Vægt ca. 88 g. Designet af Johan Rohde 1915, udført 1925. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5496316
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23.11.2019
20:12:00
Tocla. Lone. Bestik af sølvplet (103)
Tocla. Lone. Bestik af sølvplet, bestående af middags gafler, frokost gafler, knive, skeer mm. (103)
Warennr.: 5504544
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.11.2019
20:24:00
Georg Jensen. 'Perle' serveringsspade og servietring af sølv (2)
Georg Jensen. 'Perle' serveringsspade og servietring af sølv. Tegnet af Georg Jensen i 1916, spaden er stemplet 1925 og servietringen er samtidig med den. Servietringen har dessin nr. 7B. L. 23 og 4 cm. Samlet vægt ca. 104 g. Fremstår med brugsspor, servietring med gravering. (2)
Warennr.: 5477139
20:34:00
Georg Jensen. 'Dobbeltriflet' frokostgafler af sterlingsølv (6)
Georg Jensen. 'Dobbeltriflet' frokostgafler af sterlingsølv, L. 17 cm. Samlet vægt: ca. 316 gr. Fremstår med brugsspor. (6)
Warennr.: 5476431
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 23.11.2019
20:35:00
EUR 114
Samling diverse sølvtøj (12)
Samling diverse sølvtøj bestående af: Skønvirke spade af sølv, L. 27 cm, mærket med mesterstempel KCH for K C Herman (1893-1937), de tre tårne, Stadsguardien CFH for Christian F Heise (1904-1932). 2 dele serveringsbestik af sølv, L. 18 og 23 cm, mærket med stempel fra Horsens Sølvvarefabrik, ...
Warennr.: 5426730
EUR 268 DK, Herning, Engdahlsvej 23.11.2019
20:39:00
Carl M. Cohr. 'Herregård' middagsknive med skafter af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Herregård', tolv middagsknive med skafter af sølv og blade af rustfrit stål. L. 20,5 cm. Samlet vægt ca. 768 g. Fremstår med brugsspor. (12)
Warennr.: 5464465
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23.11.2019
20:41:00
Georg Jensen. 'Blok' serveringsdele af sterlingsølv (4)
Georg Jensen. 'Blok' serveringsdele af sterlingsølv, bestående af sukkerske, L. 10 cm. samt et par serveringsspader og brevkniv med skafter af sterlingsølv, L. 15,5 og 16 cm. Samlet vægt inkl. monteringer: ca. 172 gr. Fremstår med brugsspor, ske med lille stødmærke i laf. (4)
Warennr.: 5476943
20:59:00
En samling div. pletsølv, bl.a. Fransk Lilje' og 'Empire'. (70)
En samling div. glasbakker, lågdåse og bestik- og serveringsdele af pletsølv og forsølvet metal, bl.a. 'Fransk lilje', 'Empire' og 'Antik rococo'. I alt 70 dele. (70)
Warennr.: 5506552
EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 24.11.2019
13:43:00
Frigast, bestik af sølvplet 'Farina' (60)
Frigast, bestik af sølvplet 'Farina' bestående af 12 middagsgafler l.19 cm, 16 middagsknive l.21,5 cm, 6 middagsknive l.20 cm, 4 dessertskeer l.18,5 cm, 13 teskeér l.12,5 cm og 9 ta' ting l.13-22 cm. Alm. brugsspor.
Warennr.: 5504489
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24.11.2019
17:13:00
W & S Sørensen og Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' sølvbestik (42)
W & S Sørensen og Horsens Sølvvarefabrik. 'Karina' bestik af sølv, best. af: 11 middagsskeer, 12 middagsgafler, 12 middagsknive, 6 dessertknive samt kagespade og kagekniv. Vægt dele af rent sølv ca. 914 g. (42)
Warennr.: 5503544
EUR 537 DK, Aarhus, Egå Havvej 24.11.2019
18:45:00
Forskærerset af Sheffield sølvplet (2)
Forskærerset af Sheffield sølvplet med skafter af elfenben. 1850'erne. Fremstår i original guldstafferet æske. (2)
Warennr.: 5500706
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24.11.2019
19:27:00
12345...7»