Kategorie  Schätzpreis
1234567» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Abstrakt figur af patineret bronze
Abstrakt figur af delvis patineret bronze. Sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee, H.29 cm inkl sokkel. Modelfoto
Warennr.: 5480511

Neuware
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
16:29:00
Skulptur i kunstmateriale forestillende 'Atlas'
Skulptur i let kunstmateriale forestillende 'Atlas' h. 43 cm.
Warennr.: 5490496

Neuware
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
18:00:00
William Sweetlove skulptur
SWEETLOVE, William (Belgien, född 1949): "Small cloned Penguin with water bottle", signerad och numrerad 44/300, silversprayfärgad plast (recycled plastic), höjd ca 40 cm.
Warennr.: 5499360
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
18:44:00
Sehen Sie mehr
Kranie udført af patineret jern
Kranie udført af støbt jern h. 29 cm. Med bevægelige øjne/aftagelig kniv.
Warennr.: 5490692

Neuware
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
18:45:00
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze på sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 51 cm incl. sokkel.
Warennr.: 5480464

Neuware
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 15.11.2019
20:06:00
EUR 87
Non violence' / 'Fly fre for peace
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD, efter, - CAROLINA GYNNING, "Non violence" / "Fly fre for peace", ur serien "Imagine a world in peace", skulptur, polyresin, numrerad 87/299, stämplad "NVP 2012 (?)", form: Reuterswärd, dekor: Gynning, längd 20 cm.
Warennr.: 5499478
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 15.11.2019
20:56:00
Sehen Sie mehr
Oswald Schimmelpfennig. Orpheus.
Oswald Schimmelpfennig (1872 - 1939 Berlin). Orpheus. Bronzerelief. Unten links im Guss geortet und signiert. Gerahmt. Maße ca. 70,5 x 47,5 x 12 cm.
Warennr.: 5444117
EUR 2.300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.11.2019
21:08:00
Nils Möllerberg terracotta
NILS MÖLLERBERG (1892-1954): "Flora", signerad och daterad N Möllerberg 1936, 26/115, terracotta, höjd ca 35. HITORIK:. Nils Möllerberg var framför allt autodidakt men var under en tid elev hos A. Bundgaard i Köpenhamn (1908-10) och Christian Eriksson (1910-12). I Paris bodde han mellan 1919 och 1928 och tog intryck av bland andra Aristide Maillol och Auguste Rodin, vilket framför allt märks i hans nakna flickgestalter.. . Möllerberg var med som en av de 13 som grundade Färg och Form 1932 samt drev skulpturskola i Stockholm med Bror Hjorth. Han var ledamot av Konstakademien från 1931 och fick professors namn 1953.. . Bronsskulpturen Flora står sedan 1929 på Stora Gatan/Slottsgatan i Västerås. Repliker finns i Kristianstad och på Göteborg konstmuseum.
Warennr.: 5499546
EUR 279 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
10:06:00
Sehen Sie mehr
Magnus Persson skulptur
MAGNUS PERSSON (född 1945): Skulptur, undertill signerad och daterad Magnus Persson -93, à tergo betitlad "HÄNDELSE III", skulpterat och blåbemålat trä, längd ca 40 cm
Warennr.: 5499589
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
12:27:00
Sehen Sie mehr
Adolf Müller-Crefeld
ADOLF MÜLLER-CREFELD (1863-1934): "La Source", skulptur, brons, signerad, gjutarstämpel "K Bronce Depose Vrais", total höjd (inklusive stensockel) 38,5 cm.
Warennr.: 5499638
EUR 371 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.11.2019
15:12:00
Sehen Sie mehr
Figurgruppe med personer
Figurgruppe med to mænd hvorimellem glasplade. Af kunstmateriale h. 28 cm
Warennr.: 5492126

Neuware
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
15:37:00
August Wilhelm Saabye 1823-1916. Buste af kvinde.
August Wilhelm Saabye 1823-1916. Buste af komposit-materiale forestillende kvinde. H.76 cm. Sign. August Wilhelm Saabye 24 Oktober 1879. Fremstår med krakeleringer,revner og reparationer.
Warennr.: 5496478
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 16.11.2019
16:13:00
EUR 188
To figurer i gips afstøbning i form af 'Atlas'
To stkl. Gips afstøbning i form af Atlas'. H 67 cm. Sokkel 25 x19,5 cm.
Warennr.: 5478377

Neuware
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
16:48:00
Ferdinand Lugerth brons
FERDINAND LUGERTH (Österrike verksam 1885-1915): soldat, skulptur, mörkpatinerad brons, signerad F Lugerth, gjutarmärkt "AR" (Aust-Reich, Wien), total höjd(inklusive stensockel) 29 cm.
Warennr.: 5499672
17:06:00
Sehen Sie mehr
Figurgruppe i form af elefanter
Figurgruppe i form af elefanthun med unge fremstillet kunstmateriale h. 32 cm L. 50 cm.
Warennr.: 5492122

Neuware
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
17:28:00
EUR 114
Bronzeskulptur. Kvinde med vase i Empire-stil
Skulptur i patineret bronze i form af stående kvinde bærende på en vase i Empire-stil, sign. på basen. Monteret på rund base af marmor h. 74 cm
Warennr.: 5480064

Neuware
EUR 725 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
17:45:00
Figur / Gliederpuppe, Holz, Puppe aus der Zeit um 1790
Figur / Gliederpuppe, Holz, Puppe aus der Zeit um 1790, Sockel wurde nachträglich hinzugefügt, Darstellung eines Mannes, auf Sockel montiert, H.155cm, B.42cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer, rechter Unterarm gebrochen, Farbabrieb.
Warennr.: 5410463
EUR 700 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 16.11.2019
18:29:00
EUR 75
Antonin Mercié bronsskulptur
ANTONIN MERCIÉ (Frankrike 1845-1916), skulptur av föreställande David, signerad A Mercié, gjutarmärkt F Barbedienne Fondeur, patinerad brons, höjd 71 cm
Warennr.: 5499701
EUR 1.393 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.11.2019
18:36:00
Sehen Sie mehr
Keramik-Kopf
Keramik-Kopf Keramikskulptur auf Metallstange mit Holzsockel Maße: H. 28, Sockelmaße: 10 x 10 cm. Altersgemäßer Zustand.
Warennr.: 5454952
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 16.11.2019
18:42:00
EUR 45
Skulptur af patineret bronze - Kvæg
Skulptur af patineret bronze i form af kvæg ved gærde. Slutningen af 1900-tallet. H. 21 cm L. 30 cm.
Warennr.: 5497157
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16.11.2019
19:10:00
Skulptur i form af sejlskib
Skulptur i form af sejlskib i kunstmateriale h. 45 cm L. 28 cm.
Warennr.: 5490557

Neuware
19:25:00
EUR 148
Pierre de Mougins. Le grand saut bleu.
Pierre de Mougins (1966 in Antony). Le grand saut bleu. Öl auf Achat. Verso signiert. Im Originalschachtel. Auf der Schachtel 'Unikat n°155' bezeichnet. Maße Achat ca. 25 x 18 cm. Maße Schachtel 25 x 33 cm.
Warennr.: 5480406
EUR 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.11.2019
19:36:00
EUR 45
Per Eli. Figurkomposition. Skulptur af glaceret keramik
Per Eli (f. 1957). Figurkomposition. Skulptur af glaceret keramik. sign. under bunden Per Eli. H. 27 cm. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin kunst
Warennr.: 5477213
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:18:00
Hannes D'Haese. 'English Bull Dog' skulptur, L. 57 cm
Hannes D'Haese f. 1965. 'English Bull Dog' skulptur, bemalet polyester resin. Bemalet med figurativ kompostion på ryg. Signeret på ene side: D'Haese H. 35 cm. L. 57 cm. Nevø af Reinhoud D'Haese Cobra kunstner som arbejdede med Alechinsky. Nevø af Roel D'Haese en af Belgiens største ...
Warennr.: 5476182
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 16.11.2019
20:51:00
Skulptur brons modern tillverkning
SKULPTUR, brons, modern tillverkning, kvinna med parasoll, sockel av svart sten, höjd ca 38 cm
Warennr.: 5499773
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.11.2019
21:10:00
Sehen Sie mehr
Skulptur i form av fågel
SKULPTUR i form av fågel, 1900-talets andra hälft, oidentifierad konstnär, ben i rödbemålat järn, kropp i gipsbinder, näbb i trä, totalhöjd ca 100, bredd ca 100 cm
Warennr.: 5499783
EUR 232 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.11.2019
21:30:00
Sehen Sie mehr
To traner i bronze (2)
Par figurer af bronze i form af traner, ustemplet H. 43 cm. Med alm. brugsspor/ridser (2)
Warennr.: 5498388
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17.11.2019
13:45:00
Märta Améen skulptur i brons
MÄRTA AMÉEN (1871-1940): Kavallerist med häst, patinerad signerad M Améen, gjutarstämpel Otto Meyer, brons, höjd 46, längd 33 cm
Warennr.: 5499956
EUR 1.393 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 17.11.2019
14:10:00
Sehen Sie mehr
Britta Bjerg, skulpturelle lågvaser samt opsats (3)
Britta Bjerg (f. 1961), skulpturelle søjleformede lågvaser m/ hjerter (afstød ved låg indvendigt) & ornamentik samt opsats m/ ornamentik, højt brændt stentøj & porcelæn, sign., H. 18-28 cm, Ø 24 cm & 12,5 x 12,5 cm. Brugsspor. (3) Britta Bjerg er uddannet på Kunsthåndværkerskolen i Kolding & ...
Warennr.: 5468284
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 17.11.2019
14:47:00
Martin Smida, Skulptur, 'The curious Masculine'
Der Universal Künstler Martin Smida fertigt jeden der " Neugierigen " in liebevoller Handarbeit aus Beton und Aluminium. Jedes Exemplar besitzt dadurch seinen eigenen charmanten unverwechselbaren Charakter. Die mattierte Aluminiumkappe reflektiert und streut das Umgebungslicht in die Richtung ...
Warennr.: 5502216
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 17.11.2019
15:24:00
EUR 45