Kategorie  Schätzpreis
12345...7» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Skulptur Tomas Almberg
TOMAS ALMBERG (född 1936), skulptur i form av oformlig gestalt, patinerad brons, signerad T Almberg, HC, på träsockel, totalhöjd ca 22 cm
Warennr.: 5525720
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 10.12.2019
13:11:00
Sehen Sie mehr
Fernandez Arman Fenice III
FERNANDEZ ARMAN (Frankrike, 1928-2005): "Fenice III", signerad Arman, skulptur, boquel XXVII/XXX, höjd ca 61 cm
Warennr.: 5525842
EUR 6.591 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
16:19:00
Sehen Sie mehr
Börje Skohg reliefer
BÖRJE SKOHG(1923-2006), reliefer, 2 st, lergods, målad dekor i silver av fiskar och krabba mot glaserad fond, signerade GUSTAVSBERG SKOHG, ca 43 x 17, respektive 24x 19 cm
Warennr.: 5525879
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
17:18:00
Sehen Sie mehr
Carsten Fun Jensen. Skulptur
Skulptur af bronze af Carsten Fun Jensen (født 1954), signeret under bund CFJ. 1900-tallet. H. 14 cm. Fremstår med almindelig brugsspor.
Warennr.: 5526303
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 10.12.2019
18:10:00
Erik Ålykke. Abstrakt skulptur cd
Erik Aalykke (1923-1983). Abstrakt skulptur af jer, sign. monogram og dat. EÅ 73. H. 46 cm.
Warennr.: 5520324
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
18:44:00
EUR 87
Just Andersen. Figur. Abemoder med barn
Just Andersen. Figur. Abemoder med barn. Sandsten/Nexö sten. Bund mærket og nummereret '2'. Diverse afslag langs bundkant. Fremstår med alder og håndteringsspor, herunder mærker, hak og ridser.
Warennr.: 5526667
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
19:03:00
Zwei Skulpturen, Elisabeth und Heiliger, Holz / Ton (2)
Zwei Skulpturen, Elisabeth und Heiliger, Holz / Ton. Konvolut bestehend aus einer Skulptur aus Holz mit der Darstellung Elisabeths mit Rosen und Krug, polychrom gefasst, H.80cm, B.32cm, T.21cm, sowie einer Büste aus Ton mit der Darstellung eines Heiligen, polychrom lasiert, H.30, B.22cm, T.17cm, ...
Warennr.: 5521822
EUR 190 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 10.12.2019
19:07:00
EUR 50
Torgny Larsson brons
TORGNY LARSSON (född 1957): Utan titel, grönpatinerad brons, höjd ca 28 cm. PROVENIENS: Galleri Mariann Ahnlund
Warennr.: 5525950
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
19:13:00
Sehen Sie mehr
Skulptur i form af sejlskib
Skulptur i form af sejlskib i kunstmateriale h. 45 cm L. 28 cm.
Warennr.: 5520006

Neuware
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
19:14:00
Ubekendt kunstner, abstrakt komposition.
Ubekendt kunstner, abstrakt komposition, skulptur i granit. Usigneret. H. inkl. sokkel, 68 cm.
Warennr.: 5523854
19:25:00
EUR 94
Sonja Zeltner-Müller, Froschkönig
Sonja Zeltner-Müller, Froschkönig. Tierische Bronzefigur mit Metallpodest geformt zum Aufsitzen. Maße: H. 27, B. 20, T. 8 cm. Geringfügige Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5493826
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10.12.2019
19:35:00
Bertel Nilsson
BERTEL NILSSON (1887-1937): (2) Björn och fågel, signerad, gips resp marmor, höjd ca 10-18 cm
Warennr.: 5525976
19:39:00
Sehen Sie mehr
Skildpadde af kunstmateriale, Håndmalet
Skildpadde af kunstmateriale. H. 45 B. 110 cm. Håndmalet med kunstneriske abstrakte mønstre, lakeret for maksimal holdbarhed.
Warennr.: 5507092

Neuware
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
19:48:00
Skulptur i patineret bronze
Skulptur i patineret bronze iform af stående nøgen muskuløs mand, monteret på sokkel af marmor. Sign. Rubin. H. 55 cm (kopi efter Auguste Rodin f. 1840-1917
Warennr.: 5478468

Neuware
EUR 725 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
19:50:00
Gorilla af kunstmateriale, Håndmalet
Gorilla af kunstmateriale. H. 105 B cm. Håndmalet med kunstneriske abstrakte mønstre, lakeret for maksimal holdbarhed.
Warennr.: 5507094

Neuware
EUR 725 DK, Roskilde, Store Hedevej 10.12.2019
19:50:00
EUR 87
Tobias Henningsen, skulptur, 'Kaviar i bronze'
Tobias Henningsen (f. 1986), skulpturen er inspireret af en kaviar dåse - 'Kaviar i bronze', bronze m.m., signeret TH, H. 2, Ø 6 cm. Brugsspor. Tobias Henningsen er uddannet rustfast klejnsmed. Har tidligere arbejdet hos Keld Moseholm samt været i praktik hos Jens Ingvard Hansen.
Warennr.: 5519654
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 10.12.2019
19:50:00
EUR 201
Puddel af kunstmateriale
Puddel af kunstmateriale. H. 65 B. 60 cm. Håndmalet med kunstneriske abstrakte mønstre, lakeret med autolak for maksimal holdbarhed.
Warennr.: 5443465

Neuware
20:10:00
Max Müller, Weiblicher Akt, 2013
Max Müller (1946-2019). Weiblicher Akt, 2013 vollplastische Bronzefigur, im Sockel signiert und datiert. Maße: H. 57, B. 25, T. 17 cm. Gewicht: 6,38 kg geringe Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5493200
EUR 2.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10.12.2019
20:10:00
EUR 550
Vibeke Skov. Glasbillede, unika
Vibeke Skov (f. 1954). Billede af farvet glas med ansigt, unika, sign. på bagsiden V. Skov -13. Løst monteret i ramme af metal. 45 x 43 cm (50 x 46 cm). Læs kunstnerprofil her
Warennr.: 5507448
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 10.12.2019
20:10:00
Figur af patineret bronze.
Figur af patineret bronze på sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee sign. Milo H. 51 cm incl. sokkel.
Warennr.: 5480464

Neuware
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
20:14:00
Tukan af kunstmateriale, Håndmalet
Tukan af kunstmateriale. H. 65 cm. Håndmalet med kunstneriske abstrakte mønstre, lakeret for maksimal holdbarhed. Nogle mærker efter pakning i vådtilstand.
Warennr.: 5443463

Neuware
20:20:00
Fredrik Frisendahl gips
FREDRIK FRISENDAHL (1891-1984): Mansfigur, signerad Fredrik Frisendahl, grönpatinerad gips, höjd ca 37 cm
Warennr.: 5526018
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 10.12.2019
20:21:00
Sehen Sie mehr
Bronze skulptur af kvinde
Skulptur af patineret bronze forestillende kvinde i Art-deco stil. Monteret på rund sokkel af marmor. Sign. på basen. Kopi efter Chipazus. H. 35 cm
Warennr.: 5409614

Neuware
EUR 255 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
20:23:00
Émile Victor Blavier, Frau mit Gießkanne
Émile Victor Blavier, Frau mit Gießkanne Zweiteilige Bronze auf Steinplinthe, Ober- und Unterkörper durch Stäbe fixiert, im unteren Bereich signiert. Maße: H. 30, Ø 13 cm. Keine Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5474021
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10.12.2019
20:28:00
Zaha Hadid, Skulptur Solid Edition Nr. 231 für Deutsche Guggenheim
Zaha Hadid, Skulptur Solid Edition Nr. 231 für Deutsche Guggenheim. 2005 veranstaltete die Deutsche Guggenheim in Berlin die Jubiläumsausstellung "25", wozu die Architektin Zaha Hadid das Raumkonzept entwickelte. Abgeleitet davon entstand die Skulptur Solid als abstraktes Raummodell. Aufgelegt ...
Warennr.: 5414677
EUR 2.150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10.12.2019
20:30:00
EUR 160
Skulptur af patineret bronze
Skulptur af grøn patineret bronze i form af stående kvinde der skuler sig. H. ca. 46 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée sign. Rodin
Warennr.: 5463639

Neuware
EUR 591 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10.12.2019
20:33:00
EUR 188
Tukan af kunstmateriale. H. 65 cm. Håndmalet med kunstneriske abstrakte mønstre, lakeret for maksimal holdbarhed.
Warennr.: 5507089

Neuware
20:42:00
Ubekendt kunstner. Skulptur af bronze forestillende rytter
Ubekendt kunstner. Skulptur af bronze forestillende rytter , monteret på base af bejdset træ. Sign. på hoften PSG. H. 51, L. 28 cm.
Warennr.: 5522885
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 10.12.2019
20:43:00
EUR 101
Sonja Zeltner-Müller, Podest
Sonja Zeltner-Müller, Podest. Drei massive Bronzefiguren auf Holzstück aufgesetzt bzw. aufgesteckt. Maße: H. 36, B. 30, T. 11 cm. Geringfügige Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5493914
EUR 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 10.12.2019
20:45:00
EUR 50
Gudrun Fischer-Bomert. Red Diamond. 2018.
Gudrun Fischer-Bomert. Red Diamond. 2018. Kunststoff, Acryl und Draht. Verso signiert. Maße ca. 40 x 40 x 20 cm. Im Acrylglasrahmen gerahmt. Gudrun Fischer-Bomert studierte in den 1980er Jahren an der UDK Berlin. Seit 2010 arbeitet sie mit Kunststoff (Strohhalme) und Licht. Sie stellt ...
Warennr.: 5464501
EUR 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 10.12.2019
20:48:00
EUR 50
12345...7»