Kategorie
Zeit
Schätzpreis
Meine Suchagenten   Liste speichern   Suchagenten einrichten
12»   Waren pro Seite   31 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Anders Nyborg. Abstrakt skulptur. cd
Anders Nyborg (1934-2020). Abstrakt skulptur af metal, base af granit. H. 78 cm.

Warennr.: 6137217
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 27.01.2022
12:57
EUR 201
Anna Marie Junker. Skulptur i bronze og hvid marmor, H. 33 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 33 cm, B. 28 cm monteret på fod af hvid marmor med rosa skær på den ene side. Signeret i bund. Se alle værkerne her

Warennr.: 6072977
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27.01.2022
13:18
EUR 403
Pontus Kjerrman. 'Effert Commun', Skulptur aus Keramik (cd)
Pontus Kjerrman (geb. 1954). 'Effert Commun'. Skulptur aus glasiert Keramik in grünen, güldenen und blauen Farbtönen. Signiert Pontus Kj 08 sowie 'Effert Commun'. H. 66 cm, B. 47 cm, T. 32 cm.

Warennr.: 6083316
EUR 6.711 DK, Vejle, Dandyvej 27.01.2022
13:25
EUR 5.369
Italienischer Künstler. Relief aus patinierter Bronze
Italienischer Künstler. Relief aus patinierter Bronze im italienischem Renaissancestil, in Felder mit Figuren und Figurszenen eingeteilt, zentrales Motiv mit römischen Soldaten, die Bücher verbrennen, unten Männer in Ketten, möglicherweise eine Allegorie einer historischen Begebenheit. 98 x 64,5 ...

Warennr.: 6040346
EUR 4.027 DK, Vejle, Dandyvej 27.01.2022
19:40
EUR 2.013
Vibeke Skov. Hoved, skulptur af keramik og glas

Warennr.: 6142085
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 27.01.2022
20:09
EUR 349
Giambologna, efter. Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af bronze, 1800-tallet
Venus, der tørrer sig efter badet, statuette af patineret bronze efter model af Giambologna (Giovanni da Bologna, 1529-1608), signeret i støbningen Giovanni Bologna Florens, 1800-tallet. H. 33 cm.

Warennr.: 6145334
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 27.01.2022
20:23
EUR 832
Juan Carlos Fierro. Skulptur / buste, 'Little Prince'
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur / buste, 'Little Prince', gips og lim modelleret på metalstruktur og bemalet med akryl, monteret på plade, sign. under bunden Fierro 2021. H. 39 cm. Læs kunstnerprofil her

Warennr.: 6117389
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 27.01.2022
20:54
EUR 537
Anna Marie Junker. 'Klogskab'. Ugle på kugle, H. 30 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur. Ugle på kugle af rakubrændt ler, fod af sortmalet jern, H. 30 cm, Ø. ca. 17 cm. Mærket under bund.

Warennr.: 6135343
EUR 349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.01.2022
10:55
EUR 268
Anna Marie Junker. Skulptur i delvis patineret bronze, H. 24,5 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 24,5 cm på fod af moseeg, 6,8 x 5 cm. Se alle værkerne her

Warennr.: 6072972
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.01.2022
11:40
EUR 268
Anna Marie Junker. Blæksprutte i bronze på sten, L. 17 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i patineret bronze i form af blæksprutte på sten med kugle af hvid lava, Længde på sten ca. 17 cm, blæksprutte ca. 12,5 cm. Vendbar. Blæksprutten kan ligge og hænge (u/ sten). https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Warennr.: 6101834
EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28.01.2022
12:50
EUR 201
Anna Marie Junker. Moder Jord. Stentøj, rakubrændt kugle samt granit sokkel, H. 37 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur. 'Moder Jord'. Figur af stentøj, kugle af raku brændt ler, Ø 13 cm, fod af granit, H. 37 cm, fod ca. 25 cm. Mærket under bund.

Warennr.: 6135337
13:40
EUR 322
Vibeke Skov. 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj
Vibeke Skov (f. 1954). 'Hovsa', skulptur af glaseret stentøj i form af kvinde, under bunden sign. V. Skov 2021. H. 34 cm. Fremstår med brændingsrevne på siden af hovedet. Læs kunstnerprofil her

Warennr.: 6142080
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 28.01.2022
17:10
EUR 805
Bent Sørensen. Komposition. cd
Bent Sørensen (1923-2008). Komposition. Wandskulptur aus Blei auf Platte befestigt. Signiert B.S 97. 18 x 29 x 17 cm.

Warennr.: 6149454
EUR 2.013 DK, Herlev, Dynamovej 28.01.2022
19:52
EUR 1.342
Max Klinger. 'Neue Salome'
Max Klinger (1857-1920). 'Neue Salome' aus braun patinierter Bronze auf Sockel aus schwarz- und grünbuntem Marmor. Anfang 20.Jh. H. 33 cm. Mit Patina und kleineren Randbestoßungen am Sockel. Gefertigt 1903 auf Lizenz von Bronzegießerei Gladenbeck & Sohn (1851-1926) nach Marmororiginal von 1893. ...

Warennr.: 6146950
EUR 6.711 DK, Herlev, Dynamovej 28.01.2022
20:06
EUR 4.027
Natalia L. Kvindeskulptur
Keramik skulptur forestillende kvinde. Monteret på træplade. Sign på pladen 'Natalia J'. H 58 cm.

Warennr.: 6150969
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 29.01.2022
18:11
Stanislaw Wysotski Skulptur af bronze
Stanislaw Wysotski født 1949. Skulptur af bronze monteret på stand af lyst marmor. H. 32 cm. Signeret. under bund monogram III/XII

Warennr.: 6150957
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 29.01.2022
19:49
EUR 228
Paar chinesische Tempelhunde aus Marmor (2)
Paar chinesische Tempelhunde aus weißem Marmor. Maße ca. H. 100 x 60 x 43 cm. Geschätztes Gewicht jeweils min. 300 kg. Stehen auf Paletten, der Käufer ist selbst für den Abtransport verantwortlich. 20./21.Jh. (2)

Warennr.: 6127590
EUR 1.342 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29.01.2022
19:49
EUR 671
Stanislaw Wysotski født 1949. Skulptur af bronze monteret på stand af lyst marmor. H. 32 cm. Signeret. StanWys IIII/XI 2001

Warennr.: 6150952
20:11
EUR 215
Carsten Fun Jensen skulptur af bronze
Skulptur af bronze af Carsten Fun Jensen (født 1954), signeret under bund CFJ. 1900-tallet. H. 14 cm. (cd)

Warennr.: 6150960
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 29.01.2022
20:40
Bjørn Poulsen. Ohne Titel. Skulptur
Bjørn Poulsen geb. 1969. Ohne Titel. Skulptur aus patinierter Bronze. Monogrammiert. H. 19 cm, L. 25 cm.

Warennr.: 6149465
EUR 2.685 DK, Herlev, Dynamovej 29.01.2022
20:42
EUR 1.611
Leif Sylvester, vinprop, dobbelt forsølvet.
Leif Sylvester, vinprop, dobbelt forsølvet. født 1940. Sign. Sylvester. L. 10 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Warennr.: 6150940
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 29.01.2022
20:50
EUR 121
Johannes Hansen. Figur af sandsten
Johannes Hansen. Figur af sandsten forestillende dreng med strengeinstrument, H. 18,5 cm. sign. JH på base og DS i bund.

Warennr.: 6150972
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30.01.2022
18:15
Valerie La Verne Nielsen (f. 1968) - Skulptur af bronze patineret cement
Valerie La Verne Nielsen (f. 1968) - Skulptur af bronze patineret cement, monteret på marmorsokkel. Højde 59 cm.

Warennr.: 6134469
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 30.01.2022
19:00
EUR 121
Gerhard Henning. Amor und Psyche, Figurengruppe aus Terrakotta, 1918 (cd)
Gerhard Henning (1880-1967). Amor und Psyche, Figurengruppe aus Terrakotta. Unterseite gestempelt 'DK' und mit eingeritzter Jahreszahl 1918. H. 16 cm, B. 22 cm. Mit altersbedingter Patina sowie einzelne sehr kleinen Bestoßungen am Sockel.

Warennr.: 6065967
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 30.01.2022
20:14
EUR 1.611
Søren Kongstrand. Kinderbüste aus glasierter Keramik
Søren Kongstrand (1872-1951). Büste aus blau glasierter Keramik, Mädchen mit Schleife im Haar darstellend, Unterseite mit eingeritzter Signatur S. Kongstrand. H. 25 cm. Mit einigen wenigen kleinen Glasurbestoßungen.

Warennr.: 6065979
EUR 1.074 DK, Vejle, Dandyvej 30.01.2022
20:16
EUR 805
Corneille, Mobile 'Women in the sky' 447/600. (cd)
Corneille (1922-2010). 'Women in the sky' Mobile af Polycrom dekoreret træ. Sign. Corneille 2004. Nummereret 447/600. H. 18 cm. Æsken fremstår med mindre håndteringsmærker. Modelfoto.

Warennr.: 6149331
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 30.01.2022
20:20
EUR 134
Ingvar Cronhammar. 'Svinene kommer..' (del af) (cd)
Ingvar Cronhammar. 'Svinene kommer. Svinene er her, de synger som svin' (del af). 1/3 eksemplarer af værket, plakette i panden. H. 40 B. 30 D. 45 cm. Historik: Herning Kunstmuseum. Oprindeligt monteret med spejl, manglende spejl.

Warennr.: 6151371
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.01.2022
20:41
EUR 403
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017 (12)
Søren Sixpence. Samling jernskulpturer, 2017. H: 40-50 cm.

Warennr.: 6148283
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 30.01.2022
20:44
EUR 161
Stort gipsrelief efter Luca Della Robbia 'Kantoria'
Stort gipsrelief efter Luca Della Robbias original i marmor fra 1431 'Kantoria' h.105 x 68 dm, d. højeste sted ca.30 cm.

Warennr.: 6152833
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31.01.2022
13:31
EUR 201
C. Thrane. Busteportræt af Ludwig von Beethoven
C. Thrane, 18/1900-tallet. Busteportræt af Ludwig von Beethoven. Brændt ler. Sign. H. Trane. H. 55 cm. Fremstår med afslag i bund mm.

Warennr.: 6151009
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 31.01.2022
19:29
12»