Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12»   Waren pro Seite   36 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Pontus Kjerrman. 'Effert Commun', Skulptur aus Keramik (cd)
Pontus Kjerrman (geb. 1954). 'Effert Commun'. Skulptur aus glasiert Keramik in grünen, güldenen und blauen Farbtönen. Signiert Pontus Kj 08 sowie 'Effert Commun'. H. 66 cm, B. 47 cm, T. 32 cm.

Warennr.: 6083316
EUR 6.711 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
11:44
EUR 5.369
'Kærlighedens aldre', frise efter Bertel Thorvaldsen, mrk. H.C. Brix, 1900-tallet
Hans Chr. Brix (1831-1907). 'Kærlighedens aldre', frise, frise efter Bertel Thorvaldsen, bemalet gips, stemplet Eneret H.C. Brix, 20. årh., indrammet 26 x 62 cm(48 x 84 cm). Fremstår med brugsspor bl.a. frise m/ afstød m.m.

Warennr.: 6122679
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
13:47
Henrik Horst, relief af patineret jern opsat i ramme
Henrik Horst, relief af patineret jern opsat i ramme med bejdset fyrretræ og hessian. 32 x 62 x D. 8-10 cm.

Warennr.: 6115497
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 28.11.2021
19:20
Jens Ingvard Hansen. 'Vindrosen' Skulptur af bronze. (cd)
Jens Ingvard Hansen (f. 1967). 'Vindrosen' Skulptur af poleret bronze på sokkel af sort granit. Betitlet, signeret og nummereret i bund 'Vindrosen' Jens Ingvard1511/700. H. 26 cm.

Warennr.: 6120983
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
EUR 228
Per Eli. Figurkomposition. Skulptur af patineret bronze, unika
Per Eli (f. 1957). Figurkomposition. Skulptur af patineret massiv bronze, sign. Per Eli. Unika. Støbt i Danmark i 2012 eller 2013. H.10 cm. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin kunst

Warennr.: 5518289
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
EUR 242
Flemming Holm født 1948. Stor Skulptur af granit
Flemming Holm cd født 1948. Stor Skulptur af granit i form af figur. H 46 cm ex. sokkel x 104 x 18 x 18 cm. Fuld højde H 150 cm Håndtering ved udlevering påhviler køber.

Warennr.: 6112416
EUR 2.148 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
20:01
EUR 1.074
Nicholas Imms. 'Lotusblomst', Skulptur aus geschnitztem und bemaltem Holz (cd)
Nicholas Imms (geb. 1968, England). 'Lotusblomst', Skulptur aus geschnitztem und bemaltem Holz. Signiert Imms 2005. H. 222 cm, B. 48 cm. Dieser Artikel ist Teil der exklusiven Sonderauktion mit moderner und älterer Kunst im November. Alle Werke finden Sie hier.

Warennr.: 6109230
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:07
EUR 114
Lars Waldemar. 'Fossil abstraktion'. Skulptur af bjergart. (cd)
Lars Waldemar f. 1964. 'Fossil abstraktion'. Skulptur af bjergart. Usign. L. 20 cm. Lille afslag på kant antagelig fra tilvirkningen af skulpturen.

Warennr.: 6120985
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:13
Bente Polano. 'Badende Kvinde', Skulptur. Stål. cd.
Bente Polano (født 1953). 'Badende kvinde'. Skulptur af stål monteret på træsokkel. sign. Polano 2016. H. incl. sokkel 35 cm.

Warennr.: 6120972
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:17
Juan Carlos Fierro. Skulptur / buste, 'Little Prince'
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Skulptur / buste, 'Little Prince', gips og lim modelleret på metalstruktur og bemalet med akryl, monteret på plade, sign. under bunden Fierro 2021. H. 39 cm. Læs kunstnerprofil her

Warennr.: 6117389
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:18
EUR 537
Otto Pedersen, relief, nøgen kvinde. (cd)
Otto Pedersen (1902-1995), Relief i form af nøgen kvinde, udskåret træ i relief, sign. Otto P. 48 x 27 cm.

Warennr.: 6101848
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:27
EUR 322
Peter Müller Larsen. 'Brunbjørn', Skulptur aus patinierter Bronze (cd)
Peter Müller Larsen (geb. 1949). 'Brunbjørn', Skulptur aus patinierter Bronze. Monogrammiert. H. 48 cm, B. 40 cm, H. 105 cm einschl. Sockel.

Warennr.: 6113861
EUR 2.013 DK, Vejle, Dandyvej 28.11.2021
20:40
EUR 1.611
Xie Yuanqing CD. Vier Skulpturen aus Bronze (4)
Xie Yuanqing (geb. 1975). 'Tree Man in Four Seasons'. Sehr seltenes Set Skulpturen aus brünierter Bronze, auf Ständern aus schwarzbuntem Marmor. 1 von 8 Exemplaren, diese signiert und nummeriert 3/8. 2013. H. 81-118 cm. Provenienz. Private dänische Sammlung mit chinesischer Kunst, erworben bei ...

Warennr.: 6110286
EUR 40.268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28.11.2021
21:05
EUR 30.201
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, B. 24 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i halvcirkel formet, bronze-glaseret stentøj med figur af par, der kysser / danser i front, H. 15,5 cm, B. 24 cm. Kunstnerens mærke på bagside. Kan både stå og hænge på væg. Se alle værkerne her

Warennr.: 6100858
EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29.11.2021
15:14
EUR 201
Christian Lymann Hansen. Abstrakt skulptur.
Christian Lymann Hansen (1927-2000). Abstrakt skulptur af bemalet metal. Usign. H. 40 B. 22 cm. Denne vare er en del af en større temaauktion bestående af unikke effekter udvalgt og indhentet hos Christian Lymann Hansens arvinger. Se alle auktionerne her

Warennr.: 6104874
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
17:35
EUR 134
Givemore S. Madzivanyika. Shona skulptur. Serpentin.
Givemore S. Madzivanyika. Shona skulptur af serpentin. Figuren er udhugget af serpentinsten fra Karibe minerne ved søen Karibe i Zimbabwe. H. 37 cm. Fremstår med små afslag.

Warennr.: 6101037
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29.11.2021
19:35
EUR 430
Øivind Nygård. Skulptur
Øivind Nygård. Skulptur Øivind Nygård (1948-2010). Skulptur af gips iform af Mickey Mouse i relief. H. 77 cm, B. 39,5 cm, D. 22 cm. Usign. Bogen om billedhuggeren 'Øivind Nygård - Værker og tekster medfølger'

Warennr.: 6102271
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
11:45
EUR 403
Anna Marie Junker. Skulptur i patineret bronze, L. 16,5 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i delvis poleret og patineret bronze, H. 15,5 cm, L. ca. 16,5 cm på fod af sortmalet jern, 8 x 8 cm. Skulpturen er justebar, kan sættes i forskellige stillinger. Se alle værkerne her

Warennr.: 6072971
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30.11.2021
12:20
EUR 322
Lauritz Tuxen, Figurengruppe aus Bronze
Lauritz Regner Tuxen (1853-1927). Figurengruppe aus Bronze mit Mutter und Kindern, signiert und bezeichnet DK1. H. 21 cm. Dieser Artikel ist Teil der exklusiven Sonderauktion mit moderner und älterer Kunst im November. Alle Werke finden Sie hier.

Warennr.: 6107207
EUR 5.369 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.11.2021
13:20
EUR 4.027
Künstlergruppe 'Igen Igen' v. Karen T. und Quentin Wendt. Skulptur 'Molekuglen'
'Molekuglen' wurde mit ausgemusterten Stühlen vom Wertstoffhof Sydhavns Genbrugscenter geschaffen. Das Kunstwerk aus Recyclingmaterial entstand für das ausverkaufte Nachhaltigkeitsfestival TOMORROW Festival, das vom 3. bis 4. September stattfand. Auf Rollen. H. ca. 195 cm. B. ca. 200 cm. T. 185 ...

Warennr.: 6112827
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 30.11.2021
15:08
EUR 268
Peter Brandes. Skulptur aus Bronze 'Kristus' (cd)
'Kristus' von Peter Brandes (geb. 1944), Skulptur aus Bronze. Nr. 6/8. H. 35. B. 29cm, T. 19cm. (cd)

Warennr.: 6093610
EUR 4.027 DK, Aalborg, Nibevej 30.11.2021
18:45
EUR 2.819
Anna Marie Junker. Blæksprutte i bronze på sten, L. 17 cm
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i patineret bronze i form af blæksprutte på sten med kugle af hvid lava, Længde på sten ca. 17 cm, blæksprutte ca. 12,5 cm. Vendbar. Blæksprutten kan ligge og hænge (u/ sten). https://www.lauritz.com/da/auktioner/?themeId=7126&aid=17883

Warennr.: 6101834
EUR 322 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30.11.2021
19:12
EUR 242
Gangadhar Mahato. 'Inner Expression' (cd)
Gangadhar Mahato (geb. 1978, Indien). 'Inner Expression', grau lackierte Glasfaser. 2010. H. 175 cm (H. einschl. Sockel 198 cm). Historie: Ausgestellt und erworben von Verkäufer bei Sculpture by the Sea, Aarhus 2011 (Ausstellungskatalog und Maintenance Guide inkl.). Später ausgestellt in Horsens ...

Warennr.: 6080447
EUR 4.027 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.11.2021
EUR 2.416
Bjørn Wiinblad cd. Große Skulptur/Wasserkunst aus glasierter Keramik
Bjørn Wiinblad cd. Große Skulptur/Wasserkunst aus glasierter Keramik. Üppig und detailliert verziert, blaugrüne, türkise und braune Farbtöne. H. 81 cm. Für Wasseranschluss vorbereitet. Behutsam von Keramiker restauriert mit Respekt für relevante Patina. Mit minimalen Gebrauchsspuren in Anbetracht...

Warennr.: 6114068
EUR 3.356 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
20:16
EUR 2.148
Otto Pedersen, relief, nøgen kvinde i profil. (cd)
Otto Pedersen (1902-1995), Relief i form af nøgen kvinde i profil, udskåret og laseret træ, usign. 25 x 19 cm.

Warennr.: 6101850
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:22
EUR 242
Birte Beck Omme. Keramisk skulptur, cd
Birte Beck Omme (f. 1935). Unika keramisk skulptur, Sign. H. 31.5 cm. B. 23,5 cm.

Warennr.: 6123734
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30.11.2021
20:30
EUR 134
Vasily Yakovlevich Grachev. Russische Skulptur aus Bronze Pferdeschlitten darstellend
Vasily Yakovlevich Grachev (1831-1905, Russland). Kleine Skulptur aus patinierter Bronze in Form von fahrendem Pferdeschlitten mit Kosaken, mit kyrillischem Buchstaben signiert sowie mit Bronzegießerpunze für C.F. Woerffel, St. Petersburg ca. 1900. L. 24 cm. Mit leicht losem Geschirr, Boden fehlt...

Warennr.: 6120817
EUR 1.342 DK, Vejle, Dandyvej 30.11.2021
20:51
EUR 940
Noa Gammelgaard. Skulptur - til fordel for Red Barnet
Noa Gammelgaard. 2021. Balance kalk skulptur. Dansk koral kalk behandlet med kalk mono-materialer. H. 37 cm. B. 10 cm. Hvid. Noa Gammelgaard arbejder med samme teknikker som en maler gjorde for over 200 år siden. Hun samler pigmenter fra naturen og den store verden, og arbejder alkymistisk med...

Warennr.: 6118098

Neuware
EUR 376 DK, Herlev, Dynamovej 01.12.2021
11:35
Just Andersen figur model 2114
Just Andersen 1884-1943. Figur i form af dreng på fisk. Stemplet på bagsiden Just A D 2114. H. 23,5 cm. 2 minimale huller på sokkel.

Warennr.: 6124809
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 01.12.2021
12:28
Par bevingede engle af udskåret og bemalet træ, 1800-tallet
Par bevingede engle / putti af udskåret og bemalet træ, antageligt fra 1800-tallet. Stedvis brugs- og alderspatina, herunder afskallinger. H. 40, B. 20 cm. (2)

Warennr.: 6124058
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 01.12.2021
13:08
EUR 268
12»