Kategorie  Schätzpreis
12345...8» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Sminkbord
SMINKBORD, 1900-talets mitt, med två ställbara speglar samt lampa, två lådor, teak, höjd ca 130 samt 95x40 cm
Warennr.: 5528220
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12.12.2019
15:16:00
Sehen Sie mehr
Piedestal 1800-tal
PIEDESTAL, 1800-talets senare del, empirestil, tripod, svärtat trä med förgyllda beslag, dekor i form av sfinxer, lejonmaskaroner, pinjekotte mm, överdel med korslagda kedjor, höjd ca 113 cm
Warennr.: 5528224
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
15:24:00
Sehen Sie mehr
Kista Sydsverige
KISTA, sydsvensk, välvt lock, daterad 1815, blåmålad med polykrom dekor av blommor, beslag i smide, höjd ca 78, 145x63 cm
Warennr.: 5528226
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
15:28:00
Sehen Sie mehr
Hay, to Sara Bench / bænke (2)
Hay. Model Sara. Et par bænke af sammenlimet krydsfiner med sort laminat, monteret på sort pulverlakeret metalstel. H. 40,5, L. 200, B. 45 cm. (2)Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme. Modelfotos.
Warennr.: 5500713
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 12.12.2019
18:38:00
Hay / Peter Johanson, 2 Metro sideborde / skamler, samt 2 Left Right væg / natbordslamper Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5454960
Peter Johanson / Hay et par sideborde/skamler af sort pulverlakret stål. Model Metro H. 41 cm. B. 36 cm. D. 29 cm. Samt 2 Left or Right, to væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Designet af Konstantin Slawinsky for Julian Appelius. Modelfotos. (4)
Warennr.: 5502047

Neuware
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 12.12.2019
19:19:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' olieret eg, 90 x 42 cm
PremiumOak Exclusive. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' olieret egetræ. H. 45 cm. x L. 90 cm. x B. 42 cm. Tykkelse på planker ca. 3,5 cm. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto , variationer i ...
Warennr.: 5472294

Neuware
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 12.12.2019
19:26:00
Salongsbord
SALONGSBORD, 1800-talets början, gustavianskt provinsarbete, skuren dekor, skiva i sten, bronserad, en sida med pärlgrå originalmålning, höjd ca 77, 134x67 cm
Warennr.: 5528325
EUR 942 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
19:29:00
Sehen Sie mehr
Par stumtjenere i sort metal. (2)
Par stumtjenere med paraplyholder og dråbefang i fod. Udført i sort metal og plast. H. 170 cm. fremstår med alm. brugsspor. (2)
Warennr.: 5519480
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 12.12.2019
19:37:00
Ludvig Pontoppidan. Rullebord / serveringsbord af teak
Ludvig Pontoppidan. Rullebord / serveringsbord af massiv teak, top monteret med sort Formica, 1950'erne. H. 64, 69 x 50 cm. Fremstår med minimale brugsspor på top og korpus, slitage på gummi, manglende gummi.
Warennr.: 5522955
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 12.12.2019
19:40:00
Herrbetjänter
HERRBETJÄNTER, 1 par, bok, fällbart ben, höjd ca 101cm
Warennr.: 5528340
19:44:00
Sehen Sie mehr
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ, L. 42 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Dark Brown' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 42 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret egetræ fra danske skove.
Warennr.: 5395968

Neuware
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 12.12.2019
19:58:00
Staffli
STAFFLI, 1900-tal, ek, på hjul, justerbar höjd ca 202 cm, bredd 72 cm
Warennr.: 5528362
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
20:06:00
Sehen Sie mehr
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, cognacfarvet knapsyet læder. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med cognacfarvet knapsyet læder. Polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)
Warennr.: 5425388

Neuware
EUR 430 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
20:09:00
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, grønt knapsyet stof. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med grønt knapsyet stof polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)
Warennr.: 5423355
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
20:14:00
Massiver Industrie Metallschrank / Aufbewahrungsschrank
Massiver Industrie Metallschrank / Aufbewahrungsschrank. Stahlkonstruktion mit 42 Schüben. Maße: H. 195cm, B. 93cm, T.40cm. Starke altergemäße Gebrauchsspuren, teileweise verbeult, partiell starke Kratzer, einige Schübe fehlen.
Warennr.: 5525548
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 12.12.2019
20:20:00
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, brunt knapsyet læder. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med brunt knapsyet læder. Polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)
Warennr.: 5425395

Neuware
20:27:00
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788, koksgrå knapsyet stof. (2)
Hyndesæt til Hans J. Wegner. Tremmestol, model 1788. Betrukket med koksgrå knapsyet stof polstret på koldskum. Bestående af en siddehynde samt en ryghynde. (2)
Warennr.: 5423357
20:28:00
Skrivbord 1900-tal England
SKRIVBORD, 1900-tal, England, 5 lådor, utfällbara klaffar, skiva klädd i skinn, höjd ca ca 77 cm, 75x138 cm
Warennr.: 5528391
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 12.12.2019
20:35:00
Sehen Sie mehr
Poul Kjærholm, Falthocker PK-91 mit Gestell aus matt verchromtem Flachstahl und Bezug aus Leder, 'Brown Label'
Poul Kjærholm 1929-1980. Falthocker PK-91 mit Gestell aus matt verchromtem Flachstahl, mit cognacfarbenem Leder bezogen. Entwurf 1961. Ausführung Fritz Hansen 2018, 'Brown Label', mit Etikett von dort. Lit. Michael Sheridan: 'Poul Kjærholm Møbelarkitekt', Louisiana, 2006. Mit minimalen ...
Warennr.: 5389507
EUR 2.282 DK, Vejle, Dandyvej 12.12.2019
20:38:00
EUR 591
Spelbord
SPELBORD, 1800-tal, björk, höjd ca 70, diameter 96 cm
Warennr.: 5528394
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12.12.2019
20:38:00
Sehen Sie mehr
Kane med udskårne ulvemotiver. Hidrører fra Ærø, ca.1890-1910
Kane prydet med udskårne ulvemotiver / fabelvæsen. Bemalet træ og jern. 2 tilh. skagler. Hidrører fra større på Ærø, antageligt fra tiden omkr.1890-1910. Brugs- og alderspatina. Mål: L. 230. B. 106 cm. Sædehøjde bagest 97 cm. Indv. sæde H. 72 cm.
Warennr.: 5526865
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 12.12.2019
20:45:00
EUR 94
Bruno Mathsson dyna Jetson
BRUNO MATHSSON, sk. kuddsats för fåtölj, tillhörande "jetson", bestående av dyna och nackkudde, i cremefärgat läder
Warennr.: 5528404
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 12.12.2019
20:48:00
Sehen Sie mehr
Etageställning för blommor
ETAGESTÄLLNING FÖR BLOMMOR, 4 dlr, 1900-talets andra hälft, metall, höjd ca 74. diameter ca 120 cm
Warennr.: 5528414
EUR 330 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12.12.2019
20:58:00
Sehen Sie mehr
Kane fra tiden omkr. 1890-1910. Hidrører fra Langeland
Kane fra tiden omkr. 1890-1910. Bemalet træ og jern. Hidrører fra gård på Langeland. 2 lygteholdere af jern. Indvendigt bemalet med imiteret 'polstring'. Sæde mangler låg. Brugs- og alderspatina. Mål: L. 240. B. ved sæde 106., B. ved lygteholder 112 cm. Sædehøjder: 68 cm. og bagest 106 cm.
Warennr.: 5526868
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 12.12.2019
21:30:00
Antonio Gioia sängbord "Avanti"
ANTONIO GIOIA, sängbord, ett par, "Avanti", DUX, vitlackerat med lister i aluminium, hyllor, låda samt utdragbar skiva, på hjul, bredd 58 cm, djup 42 cm, höjd 51 cm.
Warennr.: 5528499
EUR 141 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 13.12.2019
10:23:00
Sehen Sie mehr
Pelarbord
PELARBORD, omkring 1900, med två iläggsskivor, fanér i björk, höjd ca 73 samt 85x85 cm, ilägsskivorna 25 breda
Warennr.: 5528521
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 13.12.2019
11:14:00
Sehen Sie mehr
Standkiste af fyrretræ, antageligt omkr. 1900
Standkiste af fyrretræ, sider med greb af messing, under låg rum, der medfølger ikke nøgle, ant. omkr. år 1900, H. 41 cm. L. 87 cm. B. 45 cm. Fremstår med brugsspor, tørrerevner samt greb med rust.
Warennr.: 5515932
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 13.12.2019
12:58:58
Dansk snedkermester, skrivepult, egetræ, 1960-1970'erne
Dansk snedkermester, fritstående skrivepult af massiv egetræ med 2 skuffer, opklappelig plade, hvorunder rum, der medfølger ikke nøgle, antageligt udført som svendestykke, 1960-1970'erne, H. 120 cm. L. 80 cm. B. 61 cm. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5522341
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 13.12.2019
13:05:00
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Natural' behandlet og olieret egetræ, L. 60 cm
PremiumOak. Dansk produceret bænk af massivt 'Natural' behandlet og olieret egetræ. H. 45 cm., L. 60 cm., D. 45 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er dansk produceret af bæredygtigt PEFC-certificeret egetræ fra danske skove.
Warennr.: 5395957

Neuware
EUR 174 DK, Roskilde, Store Hedevej 13.12.2019
15:51:00
Trip Trap. Et par sengeborde af teaktræ (2)
Trip Trap. Et par sengeborde af teaktræ. Front med buet top samt hylde. H. 54 cm. B. 58 cm. D. 38 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med mærker, udskæringer og brugsspor. (2)
Warennr.: 5464891
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 13.12.2019
16:42:00
12345...8»