Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...9»   Waren pro Seite   253 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Bänk
BÄNK, 1900-talets andra hälft, bemålad med stoppad klädd sitts, höjd 38, 136x48 cm

Warennr.: 5737949
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.08.2020
11:28
Sehen Sie mehr
Herrbetjänt
FRATELLI REGUITTI, herrbetjänt, Italien, mörkbetsad bok, hjultrissor, märkt FR BREVETTATO MADE IN ITALY, detaljer i mässing, höjd 110 cm

Warennr.: 5737960
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 15.08.2020
12:16
Sehen Sie mehr
Peter J. Lassen. Montana Entrésæt
Peter J. Lassen. Montana Entrésæt, bestående af et stort facetslebet spejl H. 109 x 69 cm. Modulet er monteret med vægophæng. H. 47 x B. 69,6 x D. 30 cm. Fremstillet i 12 mm hvidlakeret MDF plade. Fremstår med alm. brugsspor samt afskalling af maling. Se sidste billeder.

Warennr.: 5738543
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 15.08.2020
12:18
EUR 101
Stort væghængt ur i form af tønde.
Stort væghængt ur i form af tønde. Udført i bemalet metal. H. 160. B. 125. D. 35 cm.

Warennr.: 5561381

Neuware
EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15.08.2020
12:58
Arbejdsstation/ disk. (2)
To-delt arbejdsstation/ disk med udtag til strøm og diverse af blålakeret MDF. Mål. L.319, D.80, H.76cm.

Warennr.: 5708521
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 15.08.2020
13:32
Slagbord 1800-tal
SLAGBORD, furu, 3-delat, 1800-talets första hälft, höjd 75, längd 100 cm, mått totalt utfällt 170 cm

Warennr.: 5737980
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.08.2020
13:40
Sehen Sie mehr
Fotpall Sepia Bolia
FOTPALL, "Sepia", Bolia, 70x70 cm

Warennr.: 5737988
14:16
Sehen Sie mehr
Schubladen, Industrie Design (3)
Drei Schubladen, Industrie Design. Lackiertes Blech. Maße ca. je 55 x 47 cm. Starke Gebrauchs- und Reibespuren, Rost. (3)

Warennr.: 5725465
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.08.2020
15:50
Eero Saarinen, Gestell aus der Tulip Serie für Knoll International
Eero Saarinen, Gestell / Fuß aus der Tulip Serie für Knoll International. Tulpenförmiges Untergestell aus weiß lackiertem Aluminiumguss, unterseitig mit Hersteller-Prägung. Maße: ca. H. 36 cm. Altes- und Gebrauchsspuren. Lackabrieb.

Warennr.: 5729862
15:50
EUR 50
Dansk Louis XVI barometer, Johannes Lerra ca. 1780
Dansk Louis XVI barometer og termometer i kasse af fineret mahogni med ornamenter af forgyldt og udskåret træ i form af bl.a. overflødighedshorn, blomster og bladværk, skive trykt på papir bl.a. med teksten: Johannes Lerra Fecit Barometr: Fabric: Reg Hafniæ. H. 102 cm.

Warennr.: 5706608
EUR 537 DK, Hørsholm, Hammervej 1 15.08.2020
16:22
Anton Zeitler Sitzmöbel, Sitzbank
Anton Zeitler Sitzmöbel, Sitzbank, 1990er Jahre. Konstruktion mit Untergestell aus Stahl, Sitzschalen aus blau gefasstem Holz, mit einem Tisch. L. ca. 228 cm, T. 62 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Bestoßungen und Kratzer. Ein Sitz fehlt.

Warennr.: 5665006
18:02
Skrivepult/ skolepult af fyrretræ.
Skrivepult/ skolepult af fyrretræ. Beg. 1900-tallet. H. 83 B. 56 D. 80 cm. Fremstår med brugsslitage.

Warennr.: 5737304
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 15.08.2020
18:48
Ico Parisi, Zeitungsständer
Ico Parisi, Zeitungsständer, Italien, 1950er Jahre. Klar lackiertes Mahagoniholz, Messing und Glas. Bezeichnet 'Made in Italy'. Maße ca. H. 48 cm, B. 50 cm, B. 24 cm. Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5732411
EUR 250 DE, Hamburg, Große Elbstraße 15.08.2020
18:50
Deszine Talks. Skammel af stål og læder
Deszine Talks. Skammel med stel af stål. Sæde af sort læder med remme af brunt læder. H. 41 cm. B. 55 cm. D. 40 cm. Sammenklappelig. Modelfoto.

Warennr.: 5579118

Neuware
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.08.2020
19:25
Josef Frank Sänglavlar två par
JOSEF FRANK, sänggavlar, två par, Svenkst Tenn, stomme i mahogny samt rotting, bredd ca 115, höjd ca 70 respektive 80 cm

Warennr.: 5738068
EUR 241 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.08.2020
19:26
Sehen Sie mehr
TV-bænk, model Scala
TV-bænk, model Scala i i hvidlakeret plade, men ben af sæbebehandlet egetræ. L.106 cm. D. 40 cm. H. 53 cm. Fremstår usamlet i original emballage.

Warennr.: 5695456

Neuware
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 15.08.2020
19:35
Skibskiste af mahogni og messing
Skibskiste af mahogni og messing. H 34, 96 x 52 cm.

Warennr.: 5735973
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.08.2020
To stolerækker med fire sæder i hver (2)
To stolerækker med fire sæder i hver. Stel af sortlakeret stål, sæder betrukket med rødt uld. Hver sæde udstyret med hvidt klapbord. 1970'erne. L 245 cm. H 46-48 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (2)

Warennr.: 5736169
EUR 215 DK, Aalborg, Nibevej 15.08.2020
Arkitektskåp 1900-talets andra hälft
ARKITEKTSKÅP, 1900-talets andra hälft, 15 lådor, 3-delat, fanér i ek, höjd ca 112, 100 x 68 cm

Warennr.: 5738089
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 15.08.2020
20:08
Sehen Sie mehr
Dansk Møbelfabrikant. Skibsbriks
Dansk Møbelfabrikant. Skibsbriks med stel af egetræ, front med to skuffer med greb af messing. H. 36 L. 195 B. 75 cm. 1960'erne. fremstår med aldersvarende brugsspor og uden madras.

Warennr.: 5738167
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 15.08.2020
20:15

Warennr.: 5738168
20:20
Entremøbel. Rustikt design.
Entremøbel i Rustikt design udført af genbrugstræ og metal. Mål. H. 82 B. 77 D. 25 cm.

Warennr.: 5722970

Neuware
20:27
Stolar Theselius kryddhylla
MATS THESELIUS, "Bengt och Elisabeths drömkryddhylla", signerad och daterad 1991, gulmålad plywood, ca 245x244 cm

Proveniens: Bukowskis, moderna kvaliten, 02-11-06

Warennr.: 5738099
EUR 1.931 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.08.2020
20:28
Sehen Sie mehr
Leif Jørgensen for Hay. Tøjstativ af hvidlakeret stål.
Leif Jørgensen for Hay. Loop Stand Hall, tøjstativ af hvidlakeret stål. H. 150 B. 130 D. 39 cm. Fremstår med brugsspor.

Warennr.: 5736256
20:30
Skrivepult af palisander, 1960'erne
Skrivepult af fineret og massiv palisander, Top monteret med sort læder, herunder indbygget barskab,1960'erne. H 113, D 47 B 62 cm. Nøgle medfølger.

Warennr.: 5690177
EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15.08.2020
20:52
Tord Björklund Ikea vilstol
TORD BJÖRKLUND, vilstol, "Skye", IKEA, 1980-/90-tal, stomme av svartlackerad metall, lös plymå klädd med skinn, sitthöjd ca 46/32 cm, längd ca 150 cm

Warennr.: 5738942
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.08.2020
10:30
Sehen Sie mehr
Josef Frank Firma Svenskt Tenn
JOSEF FRANK, tevagn / serveringsvagn, modell 892, Firma Svenskt Tenn,

Warennr.: 5738974
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 16.08.2020
11:42
Sehen Sie mehr
Et par biografstole af bøgetræ (2)
Et par biografstole af bøgetræ, med lille bord på armlæn. Sæde polstret med sort uldstof. H. 98 cm. B. 65 cm. Sh. 45 cm. Fremstår med brugsspor, almindelige ridser og mærker. (2)

Warennr.: 5677709
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.08.2020
12:44
Pallar
ILMARI TAPIOVAARA,(2) "Fanett", pallar, 1 par, Edsbyverken, björk,bläckstämplade, sitthöjd ca 45 cm

Warennr.: 5739003
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 16.08.2020
12:48
Sehen Sie mehr
Rottinggrupp
ROTTINGGRUPP, 4 dlr, samtida, bestående av soffa, bord samt 2 st fåtöljer, lösa plymåer, soffans längd ca 130 cm, bord med glasskiva höjd ca 50 cm, diameter 65 cm

Warennr.: 5739023
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.08.2020
13:36
Sehen Sie mehr
12345...9»