Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...26»   Waren pro Seite   764 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Pianopall 1900-talets andra hälft
PIANOPALL, 1900-talets andra hälft, bemålad, stoppad sits, klädsel i Josef Franks "Celotocaulis", sitthöjd ca 52, 60x38 cm

Warennr.: 5733089
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07.08.2020
17:32
Sehen Sie mehr
Stolar böjträ
STOLAR, 1 par, 1900-talets andra hälft, böjträ, ryggdel i smide, stoppad sits, rottingklädsel, sitthöjd ca 47 cm

Warennr.: 5733100
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
18:20
Sehen Sie mehr
Stolar 1900-talets andra hälft
STOLAR, 4 st, 1900-talets andra hälft, efter Thonet, vitlackerade, stoppad sits, mönstrad klädsel, sitthöjd ca 48 cm

Warennr.: 5733102
18:28
Sehen Sie mehr
Arne Jacobsen. 7'er par barstole, hvidlasseret asketræ, 2018 (2)
Arne Jacobsen. 7'er Par barstole med formspændt skaller af hvidlasseret asketræ, stel af hvidlakeret stålrør, fodstøtte af børstet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2018. Formgivet 1955. H. 99 cm sæddehøjde ca. 64 cm. Fremstår uden brugsspor. (2)

Warennr.: 5501852
EUR 1.262 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
18:45
EUR 322
Karmstol Bertil Fridhagen
BERTIL FRIDHAGEN, Karmstol, nr 406, Bodafors, 1950-tal, stomme av bok, mörkbetsad och bonad, rygg med ribbor, sits och ryggbricka med klädsel av galon, sitthöjd ca 42, rygghöjd 71, bredd 55 cm

Warennr.: 5733107
18:48
Sehen Sie mehr
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 2 stk. (2)
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (2)

Warennr.: 5702373

Neuware
EUR 255 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:00
EUR 128
Deszine Talks. Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22, sort læder
Deszine Talks. Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK-22. Sort læder. Kanvas samt stolen medfølger ikke.

Warennr.: 5733370

Neuware
EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:00
EUR 148
Stol Alf Svensson TeVe
ALF SVENSSON, "TeVe", stolar, 1 par, Ljungs Industrier, Bra Bohag, formgivningsår 1953, stoppad rygg och sits, klädsel i pälsimitation, stomme i betsad bok, skyltmärkt, sitthöjd ca 34 cm

Warennr.: 5733112
EUR 772 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07.08.2020
19:09
Sehen Sie mehr
H. J. Wegner. Armchair, model JH-513, Johannes Hansen
Hans J. Wegner. Armchair with a frame in solid varnished oak, seat and back upholstered in black aniline leather. Produced by Johannes Hansen, Model JH-513, plaque from source under the seat. Reupholstered by another Danish professional furniture upholsterer in Denmark in cognac-coloured aniline ...

Warennr.: 5617498
EUR 1.342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:10
EUR 322
Arne Jacobsen. Six chairs, Model 3107
Arne Jacobsen. Six 'Series 7’ chairs, Model 3107, legs in chromed-steel, upholstered in original black leather. Produced by Fritz Hansen, 2019. Brown Label. Seat height 46.5 cm. Display models, with minimal signs of wear. On one chair, however, the leather is scratched on the underside at the ...

Warennr.: 5719903

Neuware
EUR 3.758 DK, Odense, Kratholmvej 07.08.2020
19:12
EUR 2.617
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (4)
Deszine Talks. Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (4)

Warennr.: 5728792

Neuware
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:20
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (8)
Deszine Talks. Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på otte hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (8)

Warennr.: 5728794

Neuware
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:20
Arne Jacobsen. Six ‘Series 7’ chairs, model 3107, cognac-coloured aniline leather (6)
Arne Jacobsen. Six chairs model 3107 'Series 7' in moulded veneer and chrome-plated legs. Produced by Fritz Hansen. Seat height approx. 44 cm. Reupholstered in cognac-coloured aniline leather, this was not done at Fritz Hansen, but by a professional Danish furniture upholsterer. Aniline leather...

Warennr.: 5621604
EUR 2.550 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:25
EUR 2.013
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 6 stk. (6)
Deszine Talks. Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6)

Warennr.: 5698843

Neuware
EUR 483 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:30
Seks stole af sortlaseret træ.(6)
Seks stole af massivt sortlaseret træ, sæde betrukket med vinrødt plys, ryg med gennembrudt dekoration. H. 88, B. 57, SH. 52 cm. Fremstår med brugsspor.(6)

Warennr.: 5727017
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 07.08.2020
19:31
Tateishi Shoiji. Barstole (2)
Tateishi Shoiji. Barstole udført i ege- og valnøddetræ. Sædehøjde 65 cm. Stemplet Tateishi Shoichi da efternavnet kan staves på begge måder. Fremstår i emballage. Modelfoto.(2)

Warennr.: 5522742

Neuware
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07.08.2020
19:34
Fire armstole, sort kunstskind. (4)
Fire armstole betrukket med sort kunstskind, ben i sortlakeret træ. H. 78. B. 66. Sædehøjde: 47 cm. (4)

Warennr.: 5611030

Neuware
EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07.08.2020
19:36
Dansk møbelproducent. Spisestole (8)
Dansk møbelproducent, spisestole i bøg betrukket med grønt møbelstof. SH. 47 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor. (8)

Warennr.: 5707066
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07.08.2020
19:42

Warennr.: 5676265

Neuware
19:45
Fire funkis stole samt to skamler, 1930'erne (6)
Fire funkis stole, heraf ene med armlæn; stel af stålrør, betrukket med skai, sædehøjder 44 - 46 cm. Bemærk, variationer i design. Endvidere to div. skamler. 1930'erne. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder bl.a. betræk med defekter, huller samt seteder med gennemslid; stel med ...

Warennr.: 5733373
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
19:46
Taburet. Rustikt design
Taburet i Rustikt design udført af genbrugstræ og metal. Højdejusterbar.

Warennr.: 5688636

Neuware
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
20:07
Ti stole i industrielt design (10)
Ti stole i industrielt design, udført i jern med patineret bemaling. Modelfoto, små variationer kan forekomme. (10)

Warennr.: 5680714

Neuware
EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
20:10
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (12)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på tolv hynder, betrukket med sort bøffel læder. Ca. 3 cm i tykkelse. produceret i EU.Bemærk, stol medfølger ikke. (12)

Warennr.: 5684322

Neuware
EUR 510 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07.08.2020
20:12
Muuto kamstol
THOMAS BENTZEN, "Cover Lounge Chair", karmstolar, 2 st, Muuto, Danmark, stomme i massiv bok, bestyckad med detaljer i ekfanér, fast sits med klädsel av ljust skinn, höjd 78, sitthöjd 47 cm, bredd ca 57 cm

Warennr.: 5733134
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07.08.2020
20:15
Sehen Sie mehr
Verner Panton. Chair, Cone Chair.
Verner Panton. Chair, Cone Chair. Fully upholstered in black leather, four-star base in chrome-plated steel. Designed in 1959. Produced by Fritz Hansen. Literature: ‘Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Discussed and reproduced p. 30-34. Reupholstered in black leather by ...

Warennr.: 5646742
20:20
EUR 510
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Modell EA-217
Charles Eames. Soft Pad Bürostuhl, Modell EA-217, Ausführung Vitra. Entwurf 1969. Bezug aus schwarzem Leder, 5-Stern-Fußkreuz und Armlehnen aus verchromtem Aluminium, höhenverstellbar mit Kippfunktion. Mit leichten Gebrauchsspuren.

Warennr.: 5733579
EUR 1.879 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
20:21
EUR 698
Alfred Homann for Fritz Hansen. Et sæt på fire stk. 'Ensemble' spisestole (4)
Alfred Homann for Fritz Hansen. Et sæt på fire stk. 'Ensemble' spisestole på stel af forkromet metal, skal af elastisk plast. Armlæn i fire forskellige farver(4). Fremstillet af Fritz Hansen med mærke herfra. Sædehøjde 45 cm. Fremstår med brugsspor, mærker og to løse armlæn. (4)

Warennr.: 5717452
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 07.08.2020
20:29
Piet Hein. Barhocker (2)
Piet Hein. Barhocker mit Gestell aus verchromtem Metall auf rundem Fuß aus Aluminium, Sitz mit schwarzem Lederbezug. Entwurf 1961. Ausführung Fritz Hansen. Mit schwarzem Leder neu bezogen, dieses nicht von Fritz Hansen sondern professionellem Möbelpolsterer ausgeführt. Literatur: Noritsugu Oda. ...

Warennr.: 5410446
20:30
Arne Jacobsen. A set of six chairs, model 3107, cognac-coloured leather (6)
Arne Jacobsen. Six chairs model 3107 'Series 7' in moulded plywood and chrome-plated legs. Produced by Fritz Hansen. Upholstered in red cognac-coloured leather. Seat height approx. 44 cm. Regular, slight usage-related traces of wear and natural patina. (6)

Warennr.: 5675398
EUR 2.013 DK, Roskilde, Store Hedevej 07.08.2020
20:35
EUR 1.409
Karmstol gustaviansk stil
KARMSTOL, gustaviansk stil, sent 1800-tal, vitmålad med rödmålade och bronserade detaljer, skuren dekor, klädd med randig textil, sittshöjd ca 43/40 cm.

Warennr.: 5733141
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07.08.2020
20:36
Sehen Sie mehr
12345...26»