Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Arne Jacobsen. Fem syverstole model 3107, (5)
Arne Jacobsen 1902-1971. Sæt på fem 'Syver' stole, Formbøjet skal hvidlakeret, stel af forkromet stål. SH. 43/44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Fremstår med pletter og ridser. (5)
Warennr.: 5272817
EUR 510 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
10:58:00
EUR 430
Dulton Beat folding chair, Yasu Sasamoto
Yasu Sasamoto for Dulton Beat folding chair. Barstol af rustfrit stål, delvis forkromede og rødt sæde. Justerbar højde Max.: 59cm Min.: 43cm, B. 37 cm. Leveres i original emballage.
Warennr.: 5280819

Neuware
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 22.03.2019
11:50:00
Antonio Citterio, Freischwinger / Bürostühle Modell Visavis, für Vitra (6)
Antonio Citterio, sechs Freischwinger / Bürostühle Modell Visavis, für Vitra. Stahlrohrkonstruktion mit gepolstertem Rücken und Sitz, mit schwarzem Stoff überzogen. Maße: H 80, B 54, T 50, Sh 46. Mit Alters- und Gebrauchsspuren. (6)
Warennr.: 5267320
EUR 300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
11:51:00
EUR 45
Arne Jacobsen. A set of four chairs, model 3107 (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. A set of four chairs model 3107 (Series 7). With moulded shells and chrome-plated legs. Produced by Fritz Hansen. Seat height 44.5 cm. Reupholstered by a professional furniture upholsterer in cognac-coloured pure aniline leather. (4)
Warennr.: 5280570
EUR 1.678 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22.03.2019
11:57:00
EUR 832
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (6)
Warennr.: 5212299

Neuware
EUR 295 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
12:46:00
Stolar 1900-talets andra hälft
STOLAR, 6 st, 1900-talets andra hälft, alm, stoppad sits, brunrandig klädsel, sitthöjd ca 44 cm
Warennr.: 5276480
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
13:30:00
Sehen Sie mehr
Gubi. Stol, model Beetle Chair.
Gubi. Stol, model Beetle Chair. Sortlakeret stel. Forside polsteret med gråt møbelstof. H. 87 cm. B. 48 cm. SH. 49 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 5268708

Neuware
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
14:02:00
Charles Eames. Zwölf Bürostühle, Aluminium Group, schokofarbenes Leder (12)
Charles Eames. Bürostühle aus der Serie Aluminium Group Executive Chair mit Armlehnen aus poliertem Aluminium, höhenverstellbarer Drehschaft, 5-Stern-Fußkreuz aus Aluminium mit Rollen. Sitz und Lehne mit Bezug aus schokofarbenem Leder, mit Kippfunktion. Entwurf: 1958. Ausführung: Herman Miller. ...
Warennr.: 5245914
EUR 8.054 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
14:22:00
EUR 4.027
Warennr.: 5267346
EUR 350 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
14:53:00
Fritz Hansen. Et sæt på fire stabelbare stole(4)
Fritz Hansen. Et sæt på fire stabelbare stole med sæde af grønlakeret træ, stel af forkromet stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. 1 stk. i 1988, samt 3 stk. 1990. Fremstår med brugsspor, herunder enkelte mærker og ridser.(4)
Warennr.: 5258528
EUR 268 DK, Kolding, Trianglen 22.03.2019
15:22:00
EUR 114
Spoon Chair, Artek Italien
ANTONIO CITTERIO & TOAN NGUYEN, "Spoon Chair", Kartell, Italien, samtida, stomme i grå plast, på hjultrissor, justerbar sitthöjd
Warennr.: 5276549
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
16:20:00
Sehen Sie mehr
Sædehynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole (6)
Sæt på seks sædehynder i sort læder til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Modelfoto, bemærk stol medfølger ikke. (6)
Warennr.: 5252668

Neuware
EUR 255 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
17:08:00
Bankett
BANKETT, 1800-tal, mahognyfanerad, sitthöjd 43 cm
Warennr.: 5276574
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
17:20:00
Sehen Sie mehr
Arne Jacobsen. Five ‘Series 7’ chairs, model 3107 cognac-coloured leather (4)
Arne Jacobsen. Four chairs model 3107 'Series 7' in moulded veneer and chrome-plated legs. Produced by Fritz Hansen. Seat height approx. 44 cm. Reupholstered in cognac-coloured aniline leather from Arne Sørensen, this was not done at Fritz Hansen, but by a professional furniture ...
Warennr.: 5279734
EUR 1.611 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
17:31:00
EUR 805
Ludwig Mies van der Rohe, Satz von 6 Stühlen / Freischwinger, Modell 'Brno MR50', Knoll International (6)
Ludwig Mies van der Rohe (1886-1969), Satz von 6 Freischwinger Stühlen, Modell 'Brno MR50' von Knoll International, Entwurf von 1929/30, freischwingende Konstruktion aus verchromtem Flachstahl, Bezüge und Armauflagen aus Braunem Leder, Stoff untersetitig mit Herstelleraufdruck, Maße ca: H. ca. 79...
Warennr.: 5262820
EUR 2.450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
17:50:00
EUR 1.700
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group Konference', sort skind
Charles Eames. Armstol betrukket med sort skind, stel af forkromet aluminium.Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, Aluminium Group, model EA-105. Fremstår nybetrukket med sort skind, dette ej udført hos Vitra, men hos professionel møbelpolstrer. Armlæn med mindre ridser.
Warennr.: 5281374
EUR 671 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
18:28:00
EUR 322
Karmstol
KARMSTOL, 1900-tal, skinnklädd metallstomme, sitthöjd ca 47 cm
Warennr.: 5276617
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
18:48:00
Sehen Sie mehr
Gubi. 3D barstol
Gubi. 3D barstol med sæde af plast, ben af sortlakeret træ. H. 90 cm. SH. 77 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 5268748

Neuware
19:27:00
Arne Jacobsen. Six ‘Series 7’ chairs, model 3107, cognac-coloured leather (6)
Arne Jacobsen. Six chairs model 3107 'Series 7' in moulded veneer and chrome-plated legs. Produced by Fritz Hansen. Seat height approx. 44 cm. Reupholstered in cognac-coloured aniline leather from Arne Sørensen, this was not done at Fritz Hansen, but by a professional furniture ...
Warennr.: 5279730
EUR 2.282 DK, Roskilde, Store Hedevej 22.03.2019
19:28:00
EUR 1.812
Gubi. Beetle barstol
Gubi. Beetle barstol. Sort lakeret stel. Fuldpolsteret med lyst brunt / gråt møbelstof. Keder af brunt læder. Designet af GamFratesi. H. 106 cm. B. 49 cm. SH. 67 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 5268649
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
19:30:00
Charles & Ray Eames für Herman Miller EA 107 (6) weiß
Charles & Ray Eames, Stühle aus der Aluminium Group Serie Modell EA107 für Herman Miller, Hopsak, Entwurf von 1958 aus der Aluminium Group Serie, verchromtes Gestell aus Aluminiumguss mit Viersternfuß, Bezug in weißem Hopsak, mit Drehfunktion, unterseitig mit Herstelleretikett und Nummerierung, ...
Warennr.: 5278435
EUR 1.400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
19:31:00
EUR 750
Hynder i koskind til Mikado stolen. (6)
Hyndesæt til Johannes Foersom & Peter Hiort Lorenzen's Mikadostol. Sæt på seks hynder, betrukket med koskind. Bemærk stol medfølger ikke modelfoto. (6)
Warennr.: 5211028

Neuware
19:44:00
Eero Saarinen, Set Tulip Chairs für Knoll International (6)
Eero Saarinen, Sechs Tulip Chairs, Modell 151 für Knoll International. Entwurf von 1956/57. Untergestell aus Aluminiumguss mit weißer Beschichtung, Sitzschale aus weißem Kunststoff. Ohne Auflagen. Unbezeichnet. Ausführung wohl Ende 1970er. Altersgemäßer Zustand, Smutz und Kratzer. (6)
Warennr.: 5257327
EUR 1.300 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22.03.2019
19:53:00
EUR 650
Erik Ole Jørgensen. Lænestol model Ej-315/1
Erik Ole Jørgensen. Lænestol med stel af bøgetræ, betrukket med knapsyet blå uld. Fremstillet hos Erik Jørgensen, model Ej-315/1. H. 78 cm. B. 72 cm. D. 76 cm. Fremstår med få brugsspor.
Warennr.: 5271098
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22.03.2019
19:55:00
Warennr.: 5271099
19:56:00
Warennr.: 5272723
19:57:00
Stolar rokokostil
STOLAR, 1 par, rokokostil, vitmålade, sitthöjd ca 48 cm
Warennr.: 5276648
19:58:00
Sehen Sie mehr
Charles & Ray Eames. Six chairs, model DSW. (6)
Charles Eames 1907-1978. A set of six shell chairs with shells in black polypropylene, mounted on Dowelleg frames in nature-maple and black-varnished steel. Designed 1948. SH. 46 cm. Produced by Vitra, labelled accordingly, model DSW. Original packaging. Model Photos.
Warennr.: 5254045

Neuware
EUR 1.611 DK, Herlev, Dynamovej 22.03.2019
20:12:00
EUR 966
Knud Færch. Sæt på seks spisestole af eg (6)
Knud Færch. Sæt på seks spisestole af massiv egetræ. Sæder betrukket med alcantara. H. 80 cm, SH. 46 cm, B. 49 cm. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk. Fremstår med almindelig brugsspor. (6)
Warennr.: 5275512
EUR 805 DK, Herning, Engdahlsvej 22.03.2019
20:26:00
EUR 483
Warennr.: 5279731
20:28:00
EUR 1.812
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 26  >>