Kategorie  Schätzpreis
12345...28» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hay / Peter Johanson, 8 Metro skamler/sideborde (8)
Peter Johanson / Hay, Otte skamler/sideborde af sort pulverlakret stål. Model Metro H. 41 cm. B. 36 cm. D. 29 cm. Små brugsspor forekommer. (8)
Warennr.: 5502358
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
12:31:00
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, vippefunktion, højdejustérbar fempas stjernefod af aluminium, monteret med hjul. H. 93 cm. Formgivet 1965. Udført hos Fritz Hansen. Fremstår med slitage/hul på armlæn, defekt pumpefunktion og vippe funktion samt løst sæde, mærker, ridser ...
Warennr.: 5532236
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:00:00
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11. Stol, 'Langue Stack Dining Chair'
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11. Stol model Langue Stack Dining Chair, sæde af grønt plast, med sortlakeret metal stel. H. 79 cm. B. 50 cm. Sh. 45 cm. Fremstår med brugsspor på skal med ridser.
Warennr.: 5532450

Neuware
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:25:02
Hans J Wegner Y-stolen
HANS J WEGNER, stol, CH24 "Y-stolen" , etikettmärkt Carl Hansen & søn Aarup, massiv bok, med flätad sits, lös lädersits medföljer, sitthöjd ca 45 cm
Warennr.: 5531807
EUR 282 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
13:36:00
Sehen Sie mehr
Erik Magnussen. Chairik Chair armstole (8)
Erik Magnussen. Chairik Chair stole af lamineret formbøjet finér, beklædt med alcantare, stel af matpoleret stål, armlæn af sort gummi. Fremstillet hos Engelbrechts Furniture. H. 77 cm. Fremstår med brugsspor. (8)
Warennr.: 5523703
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:48:00
Par Barstole, Iskos-Berlin,Muuto (2)
To stk. Iskos-Berlin, for Muuto Barstole, model Fiber Bar Stool. Lakeret stel af metal, sæde og ryg af fiberkomposit. Minimale brugsspor H. 98 B. 42.5 D. 44,5 SH. 74 cm. (2)
Warennr.: 5393664

Neuware
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
13:53:46
Tre barstole (3)
Tre barstole med sæde betrukket med sort kunstlæder, stel med fødstøtte af forkromet metal. H. 83 cm. Fremstår med brugsspor, anløbent stel med små rustpletter. (3)
Warennr.: 5526876
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
13:57:15
GamFratesi for Gubi. Stol model Beetle.
GamFratesi for Gubi. Stol model Beetle, forsidepolstret med stof, skal af plast. ben af sortlakeret metal. SH. 48 cm. Udstillingsmodel.
Warennr.: 5515333

Neuware
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
13:58:00
EUR 101
Dulton / Yasu Sasamoto. skamler, 'Tanden / wisdomtooth''
Dulton 'Wisdom' skammel, udført i cremefarvet lakeret metal. Sign Dulton/ Yasu Sasamoto model No. 100-115. Mål. H. 48 cm. Ø 28 cm. Fremstillet hos Dulton.
Warennr.: 5280654

Neuware
14:00:53
Falsled. Par stole af eg nr. 68 (2)
Falsled. Par stole af eg med sæder betrukket grønt ternet møbelstof. model nr. 68, Siddehøjde 44 cm.Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5520161
14:04:00
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole
Warennr.: 5468277

Neuware
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
14:15:00
Arne Jacobsen kontorsstol "Sjuan"
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", kontorsstol, Fritz Hansen, Danmark, märkt FH Danmark, höj- och sänkbar, lackerad i svart, ett hjul saknas
Warennr.: 5531824
EUR 377 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 16.12.2019
14:26:00
Sehen Sie mehr
Charles Eames. Soft Pad Armstuhl, Modell EA-208
Charles Eames. Soft Pad Armstuhl, Modell EA-208. Sitz und Rückenlehne mit Bezug aus braunem Leder, Fußkreuz und Armlehnen aus poliertem Aluminium. Entwurf 1969. Sitzhöhe 50 cm. Ausführung Vitra. Mit Kratzern an Gestell und Armlehnen sowie Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5371634
EUR 1.208 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
14:34:00
EUR 430
Charles Eames. Et par skalstole, model DSW, forsidepolstet. (2)
Charles Eames 1907-1978. Et par skalstole med skal i polypropylen, forsidepolstret med mørkegrå uld, på Dowelleg stel i natur ahorn og sortlakeret stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra med label herfra, model DSW. H. 81/45 cm. Fremstår med brugsspor, pletter og mærker. (2)
Warennr.: 5527979
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
14:43:00
Charles Eames. Et par skalstole, model DSW, forsidepolstret. (2)
Warennr.: 5527983
14:44:00
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (6)
Warennr.: 5495909

Neuware
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
14:47:00
Warennr.: 5281285

Neuware
14:56:00
Charles Eames. Armstol, model DAW, forsidepolstret
Charles Eames (1907-1978). Armstol, model DAW, skal af hvid plast, forsidepolstret med lavendel blåt stof, monteret på stel af natur ahorn- og sortlakeret wirestel. Fremstillet hos Vitra, stempel herfra. H. 81/46 cm. Fremstår med alm. brugsspor, lette pletter og mærker.
Warennr.: 5525555
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 16.12.2019
15:08:00
EUR 121
Warennr.: 5525556
15:08:00
Stolar 5 st
STOLAR, 5 st, 1800-talets första hälft, björk, sits i tagel, sitthöjd ca 49 cm
Warennr.: 5531849
EUR 235 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
15:32:00
Sehen Sie mehr
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognac læder. (6)
Warennr.: 5496130

Neuware
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
15:37:00
Dansk produceret vendbare hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol, model FH4283 i sort læder (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, sort læder. Fremstår ubrugte uden brugsspor. NB! Stole medfølger ikke. (2)
Warennr.: 5306685

Neuware
EUR 349 DK, Kolding, Trianglen 16.12.2019
15:54:00
Arne Jacobsen. Grand Prix barstol
Arne Jacobsen 1902-1971. Grand Prix barstol af grønlaseret skal. Hvidlakeret stel. Sædehøjde 66 cm. Fremstillet af Fritz Hansen. Fremstår med få brugsspor.
Warennr.: 5376164
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 16.12.2019
15:57:00
Stolar
STOLAR, 4 st, "Blitz 640", Pedrali, Italien, polykarbonat, kromad stålställning, sitthöjd ca 46, stapelbara
Warennr.: 5531860
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 16.12.2019
16:10:00
Sehen Sie mehr
Kerstin Hörlin Holmqvist "Charlotte" stolar 6 st
KERSTIN HÖRLIN HOLMQVIST, stolar, 6 st "Charlotte", etikettmärkta Asko, sitthöjd ca 44 cm
Warennr.: 5531865
EUR 188 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 16.12.2019
16:20:00
Sehen Sie mehr
Arne Jacobsen. Seks lavrygget Oxford kontorstole, nistret stof (6)
Arne Jacobsen (1902-1971). 6 lavryggede kontorstole, monteret på drejelig fempasfod af aluminium. Sæde og ryg betrukket med grå nistret stof. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, stel med ridser, , stof med pletter, rust samt hjul skal udskiftes. (6)
Warennr.: 5526535
EUR 966 DK, Odense, Kratholmvej 16.12.2019
16:38:00
EUR 644
Stahlrohrstuhl
Stuhl, Stahlrohr und schwarzes Kunstleder. H. 82 cm, Sh. 44 cm. Gebrauchsspuren.
Warennr.: 5521901
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 16.12.2019
16:38:16
Stole lavet af vintage jernstole (10)
Ti stk. Stole lavet af vintage caféstole af bemalet jern. Oprindeligt fra Bali, fremstår renoverede og forlænget med på svejsede ekstra stykker metal. H. ca. 84 Siddehøjde ca. 42 cm. Fremstår med patina. (10)
Warennr.: 5438655

Neuware
EUR 644 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
16:59:00
Jørgen Møller for Askman Design. 'M' Taburet, eg
Jørgen Møller (1930 – 2009) M taburet udført i formspændt 11,2 mm lamineret træskal af PEFC certificeret Egetræ finer, lakeret med klar lak. L. 54 cm, B. 30 cm, H. 45 cm. Produceret af ASKMAN Design. Fremstår ny og ubrugt
Warennr.: 5388903

Neuware
EUR 268 DK, Aalborg, Nibevej 16.12.2019
17:13:00
Tre barstole, Menu, Afteroom dining (3)
Tre barstole, fra Menu, designet af Afteroom. Sæde og ryg af hvidlakeret træ. Stel af pulverlakeret metal. Fremstår med minimale brugsspor H. 73-100 Ø 36 cm.
Warennr.: 5512039

Neuware
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 16.12.2019
17:31:00
12345...28»