Kategorie  Schätzpreis
12345678...36» ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Hay / Peter Johanson, 8 Metro skamler/sideborde (8)
Peter Johanson / Hay, Otte skamler/sideborde af sort pulverlakret stål. Model Metro H. 41 cm. B. 36 cm. D. 29 cm. Små brugsspor forekommer. (8)
Warennr.: 5490659
EUR 215 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
16:57:00
Carl Malmsten stolar
CARL MALMSTEN, 4 stolar, "Calmare nyckel", brickmärkta, betssad ek, tygklädda sitsar, sitshöjd 46 cm
Warennr.: 5499317
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 15.11.2019
17:06:00
Sehen Sie mehr
Barstole i Amerikansk valnød finér (4)
Barstole betrukket med sort skai og beklædt med amerikansk valnød finér udvendigt. Ben af forkromet metal. Hæve/sænke højde 60/80 cm. Model 83. Fremstår i original emballage. (4)
Warennr.: 5276848
EUR 295 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:00:00
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er stole (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107). Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum (pu) Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (6)
Warennr.: 5497387

Neuware
EUR 483 DK, Kolding, Trianglen 15.11.2019
19:00:00
Stolar Malmsten
CARL MALMSTEN, 2 st, stolar, "Gustavus", teak, pärlspikad textilklädsel i ull, brännmärkta "Åfors Möbelfabrik, design Carl Malmsten", sitthöjd ca 46 cm
Warennr.: 5499365
EUR 186 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
19:03:00
Sehen Sie mehr
Kazuhide Takahama
KAZUHIDE TAKAHAMA, 5 st. varav 2 karmstolar, 3 stolar modell Elle, för Gavina, Italien, underrede av förkromat stål, grön textilklädsel
Warennr.: 5499369
EUR 139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 15.11.2019
19:07:00
Sehen Sie mehr
Charles Eames. En armstol, model EA-108
Charles Eames. En kontorstol fra serien "Aluminium Group Konference". Stel samt firpasfod af aluminium, sæde og ryg betrukket med originalt blå grønt hopsak. SH. 46 cm. Formgivet i 1958, fremstillet hos Vitra, model EA-108. Fremstår med brugsspor.
Warennr.: 5375153
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
19:24:00
Arne Jacobsen. Four ‘Series 7’ chairs, model 3107 black leather (4)
Arne Jacobsen. Four chairs model 3107 'Series 7' in moulded veneer and chrome-plated legs. Produced by Fritz Hansen. Newly upholstered in black leather from Arne Sørensen, this was not done at Fritz Hansen, but by a professional furniture upholsterer. Leather with natural structure and some ...
Warennr.: 5455259
EUR 1.611 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
19:24:00
EUR 1.235
Hans J. Wegner. Ti stole af eg og bøgetræ (10)
Hans J. Wegner. Ti stole, fire i eg og seks af bøgetræ, sæde med blåt betræk af uld. Fremstillet hos Getama. H. 77 cm. B. 50 cm. D. 46 cm. Fremstår med kraftige brugsspor. (10)
Warennr.: 5471693
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
19:26:00
Polsterset für Stuhl 'Folkestolen', Børge Mogensen Modell J39, cognacfarbenes Leder (6)
Sechs Polster für Stuhl 'Folkestolen', Børge Mogensen Modell J39, mit cognacfarbenem Leder bezogen. Dicke ca. 3 cm. Modellfoto. Bitte beachten: Stuhl nicht inkl. (6)
Warennr.: 5375086

Neuware
EUR 295 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
19:30:00
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. (6)
Warennr.: 5495910

Neuware
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
19:34:00
EUR 87
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med gråt skind. Drejefunktion samt højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med alm. brugsspor.
Warennr.: 5476241
EUR 1.074 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
19:41:00
Hay / Peter Johanson, 6 Metro skamler/sideborde (6)
Peter Johanson / Hay, Seks skamler/sideborde af sort pulverlakret stål. Model Metro H. 41 cm. B. 36 cm. D. 29 cm. Små brugsspor forekommer. (6)
Warennr.: 5500678
EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:43:00
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107), 4 stk.. Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Alle overtræk og lynlåse er testet. Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)
Warennr.: 5366835

Neuware
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
19:45:00
Læderovertræk til Arne Jacobsens '7er' stole, sorte, model 3107 (6)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´er-stole, model 3107. Betrækkene er udført af sort semianilin læder, indvendigt med skum. Alle overtræk og lynlåse er testet. (6)
Warennr.: 5496416

Neuware
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
19:45:00
Arne Jacobsen. Six 'Series 7' chairs with black leather, model 3107, reupholstered (6)
Arne Jacobsen. Six ‘Series 7’ chairs, model 3107 shells in moulded plywood, frame in chrome-plated tubular steel, seat height approx. 44 cm. Produced by Fritz Hansen. Reupholstered in black basic leather, this was not done at Fritz Hansen, but by a professional furniture upholsterer. (6)
Warennr.: 5317355
EUR 2.215 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
19:46:00
EUR 1.745
Arne Jacobsen. Paar Barhocker Serie 7 aus cognacfarbenem Leder (2)
Arne Jacobsen. Paar Barhocker Serie 7 mit formgebogener Schale aus Sperrholz mit cognacfarbenem Leder bezogen, Gestell aus verchromtem Stahlrohr. Entwurf 1955/2005. Mit cognacfarbenem Leder neu bezogen, dieses nicht von Fritz Hansen sondern professionellem Möbelpolsterer ausgeführt. Anilinleder...
Warennr.: 5484965
19:46:00
EUR 376
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (6)
Warennr.: 5486921

Neuware
19:55:00
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sort læder. (4)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (4)
Warennr.: 5494539

Neuware
EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
20:00:00
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (4)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på fire hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (4)
Warennr.: 5494550

Neuware
EUR 255 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
20:00:00
Sika Horsnæs. Otte stole (8)
Sika Horsnæs. Otte stole, stel af bambus, flet i sæde og ryg. 2000 tallet. H. 102 cm, sh. 45 cm, B. 44 cm. Fremstår med brugsspor. (8)
Warennr.: 5472091
EUR 805 DK, Herning, Engdahlsvej 15.11.2019
20:01:00
Poul M. Volther. Cushions for J-46 Spoke-Back Chair in black leather (6)
Poul M. Volther. Cushions for J-46 'Spoke-Back Chair', black leather. Back with non-slip material. (6)
Warennr.: 5457000

Neuware
EUR 242 DK, Odense, Kratholmvej 15.11.2019
20:02:00
Arne Jacobsen. A pair of ‘Series 7’ barstools in elm, (2)
Arne Jacobsen. A pair of ‘Series 7' barstools with moulded shells in elm, frame in chrome-plated tubular steel. Designed. 1955/2005. Produced by Fritz Hansen. Traces of patina. (2)
Warennr.: 5447891
EUR 1.342 DK, Roskilde, Store Hedevej 15.11.2019
20:05:00
EUR 295
Egon Eiermann, Set Stühle Modell SE 19 für Wilde & Spieth (30)
Set Stühle Modell SE 19, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann für Wilde & Spieth. Entwurf von 1952 für die Matthäuskirche in Pforzheim. Hier eine Version mit Sitzfläche aus Schichtholz mit Bezug aus schwarzem Vinyl. Klar lackierte Gestelle in Buchenholz mit Rückenlehne aus verformtem ...
Warennr.: 5415324
EUR 1.200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:06:00
EUR 130
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. To stole model Langue Avantgarde Dining Chair (2)
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. To spisestol model Langue Avantgarde Dining Chair, Stel af stål, ryg og sæde hvid plast. Fremstillet for NORR11. H. 78 cm., B. 50 cm., D. 51 cm., siddehøjde 46 cm. (2)
Warennr.: 5417018

Neuware
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
20:17:00
Verner Panton, Set Cone Chairs / Eistütenstuhl Ausführung Gebr. Nehl Germany (4)
Set Eistütenstühle / Cone Chair, dänisches Design von Verner Panton, Ausführung Gebr. Nehl Germany. Entwurf von 1958. Drehbare Konstruktion aus Stahlblech, bezogen mit orangefarbenem Vinyl. Maße ca. H. 85 cm, B. 59cm, T. ca. 60 cm.Altersgemäße Gebrauchsspuren, der Kunstlederbezug ist leicht ...
Warennr.: 5440231
EUR 2.600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 15.11.2019
20:20:00
EUR 1.100
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11. Four chairs model Langue Avantgarde (4)
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11. Four chairs model Langue Avantgarde with a polished chrome frame, seat upholstered Vintage leather. Produced for Norr11. Display models. Displays usage-related traces of wear. (4)
Warennr.: 5365761

Neuware
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
20:20:00
Arne Jacobsen. Oxford office chair, black original leather
Arne Jacobsen. Oxford office chair upholstered in black original leather. Return function. Five-star base in aluminium. Chrome-plated. Designed in 1965. Produced by Fritz Hansen 2007. SH. 48 cm. Displays a few usage-related traces of wear. See also lots no.: 5432391, 5432392, 5432394.
Warennr.: 5432393
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 15.11.2019
20:22:00
5390852 Arne Jacobsen. Four 'Series 7' barstools, black (4)
Arne Jacobsen. Four 'Series 7' barstools with moulded shells in plywood, black-varnished. Frame in chromed tubular steel. Designed. 1955/2005. H. 113, seat height approx. 76 cm. Produced by Fritz Hansen. Ordinary usage-related traces of wear, some scratches. (4)
Warennr.: 5447874
20:25:00
EUR 430
Danish furniture producer. Dining chairs, rosewood, the 1960s (6)
Danish furniture producer. Dining chairs with solid rosewood frames, seats upholstered in wool, round tapered legs. The 1960s. Displays slight usage-related traces of wear, some chairs feature loose joints. (6)
Warennr.: 5489764
EUR 1.208 DK, Aarhus, Egå Havvej 15.11.2019
20:29:00
EUR 966