Kategorie  Schätzpreis
Nur deLuxe-Artikel Nur Artikel in der gewählten Sprache Gebrauchtwaren
   1 2 3 4  >> ListeGalerie Waren pro Seite
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Matservis Louise Adelborg
LOUISE ADELBORG, "Nationalservisen", matservis, 64 dlr, Rörstrand, brättet med dekor av stiliserat veteax i relief, bemålad dekor, guldkant, bestående av 12 djupa tallrikar, 12 mattallrikar,12 assietter, 12 desserttallrikar, 4 uppläggningsfat, 4 skålar, kanna, såsskål med lock, 6 tekoppar med fat. HISTORIK: Servisen lanserades under Stockholmsutställningen 1930
Warennr.: 5276442
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
12:04:00
Sehen Sie mehr
Meissen moccaservis
MEISSEN, moccaservis, 14 dlr, porslin, handmålad dekor föreställande olika växtarter, bestående av 8 moccakoppar med fat, 1 serveringsfat, 1 kaffekanna 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 2 små skålar
Warennr.: 5276491
EUR 478 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22.03.2019
14:02:00
Sehen Sie mehr
Stig Lindberg servisdelar
STIG LINDBERG, servis, 16 dlr, Terma, Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av: karotter, tallrikar, kastruller mm. Historik: Terma presenterades på H55 (Helsningborgsutställningen 1955). En ugnssäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering
Warennr.: 5276496
14:12:00
Sehen Sie mehr
Ulrika Hydman-Vallien Tulipa
ULRICA HYDMAN-VALLIEN, "Tulipa", matservis, 35 dlr., porslin, polykrom dekor, bestående av: 9 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 9 assietter, 6 skålar samt skålfat, diameter ca 14-27 cm
Warennr.: 5276506
14:32:00
Sehen Sie mehr
Rörstrand Skåne matservis
RÖRSTRAND, "Skåne" (1916-1971), matservis, 75 dlr., flintgods, tryckt dekor i blått, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa mattallrikar, 11 assietter, 13 brödassietter, 5 uppläggningsfat, 2 skålar, 2 saladièrer, såsskål, tillbringare, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål samt 9 kaffekoppar med fat, mattallrikens diameter ca 24 cm
Warennr.: 5276516
EUR 191 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22.03.2019
15:04:00
Sehen Sie mehr
Arabia "Hovi" matservis
SERVIS, Arabia 1960-tal, "Hovi", Olga Osol, 60 delar. 12 flata tallrikar diam 24 cm. 12 djupa tallrikar diam 24 cm. 12 mindre tallrikar diam 19 cm. 12 assietter diam 17 cm. 2 såsskålar. 2 karotter. 4 ovala fat. 3 serveringskärl. mjölkkanna
Warennr.: 5276532
EUR 500 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 22.03.2019
15:36:00
Sehen Sie mehr
Kaffekoppar "Nejlika" ikea
KAFFEKOPPAR, 12 st. "Nejlika", handmålat fältspatporslin, 12 koppar med 12 underfat, Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal
Warennr.: 5276580
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
17:32:00
Sehen Sie mehr
Servis "Nejlika" Ikea
SERVIS, 54 dlr. "Nejlika", handmålat fältspatporslin, Ikeas 1700-talsserie, 1990-tal, servisen består av: 16 middagstallrikar 26 cm, 14 förrättstallrikar 22 cm, 8 djupa tallrikar 22 cm, 1 serveringsfat, 1 uppläggningsskål, 2 såssnipor samt 12 kaffekoppar med underfat
Warennr.: 5276599
EUR 574 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22.03.2019
18:12:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen 'Strøblomst-let Henriette' spisestel af porcelæn (96)
Royal Copenhagen. 'Strøblomst-let Henriette' spisestel af porcelæn med håndmalet blomsterdekoration på kantet stel med guldstaffering, bestående af: 11 middagstallerkener, Ø 25 cm, 12 frokosttallerkener, Ø 21,5 cm, 10 desserttallerkener, Ø 20,7 cm, 12 kaffekopper med 12 underkopper, 1 ...
Warennr.: 5254395
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 22.03.2019
20:37:00
EUR 349
Stig Lindberg Berså Gustavsberg
STIG LINDBERG, "Berså", servis, 15 dlr, Gustavsberg, formgivningsår 1960, bestående av: 4 kaffekoppar med fat, skål, marmeladburk, smörask med lock, tekopp med fat, assiett, 4 äggkoppar, 2 fat, gräddkanna
Warennr.: 5277883
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23.03.2019
10:12:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen Blå blomst kaffeservis
KUNGLIG DANSK, "Blå Blomst", kaffeservis, 15 dlr, Danmark, porslin, bestående av 12 kaffekoppar med fat (nr 8608), gräddkanna (8563), sockerskål med lock (8572), kaffekanna (8565)
Warennr.: 5277885
10:16:00
Sehen Sie mehr
Villeroy & Boch, 'Brombere', dele til spisestel af fajance bestående af 22 dele
Villeroy & Boch, 'Brombere', dele til spisestel af fajance bestående af 1 saucekande L. 21,5 cm. 6 sidetallerkener Ø. 16 cm. 6 dybe tallerkener Ø 23 cm. 3 middags tallerkener Ø. 23 cm 1 frokost tallerken Ø. 20,5 cm. 1 ovalt fad L. 20,5 cm. 2 ovale fade L. 23,5 cm. 1 ovalt fad L. 26,5 cm. ...
Warennr.: 5277512
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
11:06:00
Service af porcelæn, 1900-tallet (28)
Service af porcelæn dekoreret med blomster og ornamentik best. af: 8 frokosttallerkner og 20 midddagstallerkner. Ø 20-24 cm.
Warennr.: 5278700
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
12:43:00
Bing & Grøndahl og Kronjyden, 'Relief' te og kaffeservice af stentøj (75)
Bing & Grøndahl og Kronjyden, 'Relief' te og kaffeservice af stentøj bestående af tekande med låg nr.654, 18 kagetallerkner nr.306, 9 tekopper nr.476, 12 tilhørende underkopper, 9 kaffekopper, 9 tilhørende underkopper nr.305, 2 sukkerskåle / marmelade- krukker med låg (låg passer ikke helt), ...
Warennr.: 5262183
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
13:22:00
EUR 161
Mokka stentøjsservice (29)
Mokka stentøjsservice bestående af 10 kopper med underkopper h.5 cm, underkop Ø 12,5 cm, kande med låg h.15,5 cm, fyrfadsbrænder med metalrist h.6 cm Ø 12 cm, denne med kantafslag, flødekande h.7,5 cm, sukkerskål h.4 cm Ø 9,5 cm samt asiet h.3 x 11,5 x 9 cm. Umærket. Der medfølger 2 runde skåle i...
Warennr.: 5061962
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23.03.2019
13:59:52
Pillivuet, 'Grøn Bistro' service med guldkant (52)
Pillivuet, 'Grøn Bistro' service med guldkant bestående af: 7 Tekopper, 5 kaffekopper, 3 runde skåle, Ø. 12 cm. 6 underskåle, Ø. 13,5 cm. 7 underskåle, Ø. 14,5 cm. 2 tallerkner, Ø. 23 cm. 2 tallerkner, Ø. 22 cm. 4 kagetallerkner, Ø. 18 cm. 1 tallerken, Ø. 24 cm. 6 store tallerkner, Ø. 27 cm. 4 ...
Warennr.: 5275950
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
14:12:00
Royal Copenhagen /Kgl. P. 'Blå blomst', service af porcelæn (38)
Royal Copenhagen /Kgl. P. 'Blå blomst', service af porcelæn bestående af: Tolv frokosttallerkner nr. 8095, 1 og 3 sort., otte middagstallerkner nr. 8097, 1 sort., en terrin nr. 8174, 1 sort., en kageopsats nr. 8064, 1 sort., otte fade bestående af flere numre, 8212, 8162, 8013, 8181, 8151, ...
Warennr.: 5273164
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
15:05:00
EUR 228
Royal Copenhagen/Kgl.P. Musselmalet porcelæn (5)
Royal Copenhagen Musselmalet porcelæn bestående af: 'Musselmalet Havblonde' Tekande nr. 611 med låg nr. 611. II sort. ' Musselmalet riflet' kaffekande nr. 48. med låg nr. 48 I. sort. 'Musselmalet riflet' Chokoladekande nr. 482, I sort. Bladformet fad nr. 144, I. sort, Bing & Grøndal vase nr. 678 ...
Warennr.: 5278417
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
15:07:00
EUR 268
Torben keramik. Skål samt tallerken (2)
Torben keramik. Skål samt tallerken med ophæng. Sign. Torben, Danmark. Ø 26/30 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Warennr.: 5257536
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23.03.2019
15:51:02
Kaffee- / Teeservice, Rosenthal Studioline, Walter Gropius, Modell: TAC 1 (22)
Kaffee- / Teeservice, Rosenthal Studioline, Walter Gropius, Modell: TAC 1, Entwurf aus dem Jahr 1969, Bauhaus. Porzellan mit Platinrand, 1. Wahl. Das Service ist für 6 Personen und besteht aus folgenden Positionen: 1 Tee-/ Kaffeekanne mit Teesieb, 1 Sahnegießer, 1 Zuckerdose, 6 ...
Warennr.: 5185151
EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23.03.2019
16:00:00
EUR 200
Royal Copenhagen /Kgl. P. Musselmalet, riflet. Jernporcelæn/hotelservice (14)
Royal Copenhagen /Kgl. P. Musselmalet, riflet, hotelservice. 12 dybe tallerkner af jernporcelæn nr. 2245, Ø. 24 cm. 1. sort. Fremstår med brugsmærker. En tallerken med minimale afslag i glasur(14)
Warennr.: 5275517
EUR 349 DK, Kolding, Trianglen 23.03.2019
16:36:00
EUR 215
Stekfat Spode
SPODE, stekfat, sent 1800-tal, blå dekor, ca 53x42 cm
Warennr.: 5278058
17:26:00
Sehen Sie mehr
Royal Copenhagen Trankebar spisestel (19)
Royal Copenhagen Trankebar spisestel bestående af 10 flade middagstallerkerner og 9 frokosttallerkener. 1. sort. (19)
Warennr.: 5274408
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 23.03.2019
18:55:00
Aluminia. Spisestel, 'Sonja' (44)
Aluminia. Spiseste af fajance, 'Sonja', bestående af: 8 suppetallerkener, 9 middagstallerkener (3 m. skår), 11 dybe tallerkener Ø 21 cm (4 m. skår), 6 frokosttallerkener (1 m. skår), 2 kagetallerkener, 3 sidetallerkener, ovale fade L. 32-38 cm, skål Ø 26 cm (skår), 2 skåle Ø 244 cm ( 1 m. ...
Warennr.: 5277296
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 23.03.2019
19:27:00
Hans J. Wegner. A pair of lounge chairs/spoke-back chairs in beech, model 1788 (2)
Hans J. Wegner (1914-2007). A pair of spoke-back chairs in solid, varnished beech. Cushion set upholstered in wool fabric. H. 90, W. 66, Sh. approx. 43 cm. Designed 1945. Produced by Fritz Hansen, model 1788. Displays slight traces of usage-related wear. (2)
Warennr.: 5278414
EUR 1.342 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
20:05:00
EUR 671
Royal Copenhagen 'Musselmalet riflet' Ti frokostttallerkener, nr. 178. (10)
Royal Copenhagen 'Musselmalet, riflet' 10 frokosttallerkener af porcelæn, nr. 178, Ø. 21 cm. 1.sort. Én tallerken fremstår med større kantafslag. (10)
Warennr.: 5277681
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23.03.2019
20:20:00
EUR 376
Kaffeskedar silver
KAFFESKEDAR, 19 dlr, silver, besåtende av: två olika modeller,12+6 st, serveringssked, vikt ca 165 g
Warennr.: 5278133
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 23.03.2019
20:20:00
Sehen Sie mehr
Japansk testel m.v. (29)
Japansk testel med motiv af Fujiama, best. af 2 lågkander, 2 tekopper, 5 dertilhørende underkopper, 12 tallerkner, 2 lidt større tallerkner. Hertil to nyere kinesiske lågkopper, foruden 4 kopper af japansk oprindelse (heraf en med revne)(29)
Warennr.: 5235043
EUR < 125 DK, Aarhus, Egå Havvej 23.03.2019
20:26:00
Royal Copenhagen Musselmalet. kaffe service(40)
Royal Copenhagen Musselmalet. kaffe service, bestående af seks kopper 2162, ti tilhørende underkopper 2162, tolv sidetallerkener 181, ni små tallerkener nr.7, en kop nr. 80, bonbonniere med låg 428, kande med låg 47. Blandet 1. og 2. sort.(40)
Warennr.: 5274867
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23.03.2019
21:05:00
EUR 215
Sarreguemines Barbotine Majolika Spargel Teller (10)
Antike Spargel Teller aus der Manufaktur Sarreguemines, Gefertigt aus Barbotine / Majolika / Fayence/ Spargel Teller. Gefertigt am Anfang 20. Jahrhundert. Die Teller sind auf der Rückseite bezeichnet. Maße ca.: 8 x Durchmesser 24,3 bis 24,5 cm. 2 x Durchmesser 25 cm. Die Teller ...
Warennr.: 5232593
EUR 500 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24.03.2019
14:55:00
EUR 250
 1 2 3 4  >>