Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...349»   Waren pro Seite   10443 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Moderne diamant-alliancering af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.50 ct
Moderne diamant-alliancering af 18 kt. hvidguld front prydet med 14 baguetteslebne diamanter, i alt ca. 0.50 ct. Farve: Top Crystal. Klarhed: SI. Samlet carat er stemplet i ringskinnen samt stemplet med engelske gold Hallmarks London 2011. Vægt ca. 4,4 g. B. 0,47 cm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår ...

Warennr.: 5731297
EUR 859 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
08:38
EUR 134
Brillant-rosetvedhæng og kæde af 18 kt. hvidguld
Brillant-rosetvedhæng af 18 kt. hvidguld, prydet med 9 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.24 ct. Farve: Top Cape (K). Klarhed: SI., tilhørende tynd kæde. L. 40 cm. 1900-tallets anden halvdel. Samlet vægt ca. 1,8 g. Roset Ø. 0,92 cm. H. inkl. øsken 1,7 cm.

Warennr.: 5708724
EUR 617 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
08:42
EUR 174
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld, i alt ca. 1.20 ct
Et par diamantørestikker af 14 kt. hvidguld prydet med 56 prinsesseslebne diamanter, sat i invisible setting, i alt ca. 1.20 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS- SI. Fremstår med brugsspor, under lup ses lille afslag på én enkelt diamant. Vægt ca. 5 g. 1,4 x 1 cm. (2)

Warennr.: 5729937
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
08:54
Brillantring af 14 kt. hvidguld, i alt 0.26 ct
Brillantring af 14 kt. hvidguld prydet med 33 små hvide brillantslebne diamanter monteret i 'chanell-settings' med tre rækker, i alt ca. 0.26 ct. 1900-tallets slutning. Vægt ca. 4,1 g. Front B. 0,65 cm. Ringstr. 52,5/16,75. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Warennr.: 5722577
EUR 644 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
08:56
2 Par ørestikker med vedhæng af 8 kt. guld
2 Par ørestikker, udført i 8 kt. guld, ene par med hjerte og cubic zirkonia, andet par med cubic zirkonia og facetsleben dråbeformet jade.

Warennr.: 5586382

Neuware
EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 14.08.2020
09:38
DIA. Brillantring af 18 kt. af delvis urhodineret hvidguld
DIA. Brillantring af 18 kt. af delvis urhodineret hvidguld, i alt 0.22 ct prydet med 12 brillantslebne diamanter, i alt 0.22 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Farve: Top Crystal (I). Klarhed: SI-P1. Stemplet DIA med engelske import gold Hallmarks. Vægt ca. 4 g, Front B. 0,75 cm. ...

Warennr.: 5731287
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
09:45
Brillant- hjertevedhæng af 18 kt. hvidguld
Brillant- hjertevedhæng af 18 kt. hvidguld i form af to sammensatte hjerter, den ene med brillantsleben diamant på ca. 0.12 ct. Wesselton (H). Klarhed: VS. Kæde medfølger af 9 kt. hvidguld. Samlet vægt ca. 2,2 g. H. inkl. øsken 2,4 cm. Kæde L. 40,5 cm

Warennr.: 5712194
EUR 510 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
09:50
EUR 161
Berit Pedersen. Abstrakt komposition, 'Som et strejf af en dråbe'
Berit Pedersen (f. 1964). Abstrakt komposition 'Som et strejf af en dråbe', akryl på lærred, sign. BP. 120x150 cm. Uden ramme.

Warennr.: 5713048
09:51
EUR 114
Carl Wilhelm Jaensson oljemålning
CARL WILHELM JAENSSON (1853-1931): Insjö med kreatur, signerad o daterad CW Jaensson 88, olja på duk, 52x75 cm

Warennr.: 5737733
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.08.2020
10:00
Sehen Sie mehr
Hängskåp 1800-talets början
HÄNGSKÅP, 1800-talets början, imitaionsmåleri, listverk och dörrspegel i rött, höjd ca 75, 61x25 cm

Warennr.: 5737734
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.08.2020
10:04
Sehen Sie mehr
Brillantsolitärring aus 18 kt. Weißgold. Insgesamt ca. 1.03 ct. London 2015
Brillantsolitärring aus 18 kt. Weißgold mit größerem Brillanten ca. 0.75 ct. Farbe: Hell Champagner. Reinheit: VS. Flankiert von 6 kleineren Brillanten und 4 Diamanten im Smaragdschliff, zus. 0.28 ct. Farbe: Top Crystal (I). Reinheit: VS-SI. Insgesamt ca. 1.03 ct. Gestempelt mit London Gold ...

Warennr.: 5723642
EUR 2.349 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
10:04
Orientmatta figural Tabriz
ORIENTMATTA, Tabriz, semiantik, figural motiv med Sufi-församling, ca 143x100 cm

Warennr.: 5737735
EUR 579 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.08.2020
10:08
Sehen Sie mehr
Skrivstol 1900-talets början
SKRIVSTOL, 1900-talets början, svängd rygg, fyrdelad fot

Warennr.: 5737736
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.08.2020
10:12
Sehen Sie mehr
Erik Byström oljemålning
ERIK BYSTRÖM (1902-1988): "Atlas-diesel, Nacka", signerad samt tergo daterad 1945, olja på pannå, ca 49x60 cm

Warennr.: 5737737
EUR 290 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.08.2020
10:16
Sehen Sie mehr
Trappstege metall
TRAPPSTEGE, metall, 1900-talets mitt, fem trappsteg, total ståhöjd ca 120 cm

Warennr.: 5737738
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 14.08.2020
10:20
Sehen Sie mehr
Reemt Beyer, Girl with Roses
Reemt Beyer (geb. 1985), Girl with Roses, Multilayerstencil, Sprühtechnik/Schablone auf Leinwand, 2020, signiert, 100 x 70 cm. Reemt Beyer kommt aus der Skater-Szene und entschied sich nach einer handwerklichen Ausbildung für Street Art. Der Künstler lebt und arbeitet in Bremen.

Warennr.: 5704378
EUR 400 DE, Hamburg, Große Elbstraße 14.08.2020
10:22
EUR 45
Lars Boethius oljemålning
LARS BOETHIUS (1903-1968): Stilleben, signerad, olja på pannå, ca 45x37 cm

Warennr.: 5737739
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 14.08.2020
10:24
Sehen Sie mehr
Tre pendler, model Station, gunmetal (3)
3 Pendler, model Station, gunmetal lakeret, metal, Ø 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. HD-09

Warennr.: 5715402

Neuware
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 14.08.2020
10:25
Klädskåp
KLÄDSKÅP, 1900-talets början, invändigt med hyllplan, låda undertill, bemålat, beslag i mässing, höjd 190, 80x55 cm

Warennr.: 5737740
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.08.2020
10:28
Sehen Sie mehr
Skulptur Karin Håkansson
KARIN HÅKANSSON, samtida, skulptur, i form av tupp, signerad Karin Håkansson, bemålad, höjd ca 50 cm

Warennr.: 5737741
EUR 386 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 14.08.2020
10:32
Sehen Sie mehr
Taklampa modell större
TAKLAMPA, modell större, modern tillverkning, vitlackerad plåt, guldfärgad insida, lampans höjd ca 60, diameter ca 90 cm

Sannolikt specialbeställd för butiksinredning

Warennr.: 5737742
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 14.08.2020
10:36
Sehen Sie mehr
Nattduksbord 1 par
NATTDUKSBORD, 1 par, 1900-talets första del, bemålade, invändigt med hyllplan, höjd 77, 38x34 cm

Warennr.: 5737743
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 14.08.2020
10:40
Sehen Sie mehr
Matta Kelim
MATTA, Kelim, heltäckande mönster mot lila botten, ca 298x201

Warennr.: 5737744
EUR 483 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 14.08.2020
10:44
Sehen Sie mehr
Kandelaber Firma Svenskt Tenn
KANDELABER, mässing, 6 ljusarmar, Firma Svenskt Tenn, höjd ca 22 cm

Warennr.: 5737745
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 14.08.2020
10:48
Sehen Sie mehr
Pedalhink Vipp 1900-talets mitt
VIPP, pedalhink, 1900-talets mitt, plåt, insats av zink, höjd ca 50 cm

Warennr.: 5737746
10:52
Sehen Sie mehr
Engelsk brillantring af 18 kt. guld og hvidguld. England 1989
Engelsk brillantring af 18 kt. guld og hvidguld prydet med to brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.68 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI-P1. Stemplet ZJ med engelske Birmingham gold Hallmarks 1989. Vægt ca. 3,9 g. Front B. 0,62 cm. Ringstr. 62/19,75. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.

Warennr.: 5731262
EUR 1.409 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
10:55
EUR 403
Tallrikar Studio Line Rosenthal
ROSENTHAL, 20 st, tallrikar, studio line form 2000, design Raymond Loewy och Björn Wiinblad, diameter ca 28,5 cm

Warennr.: 5737747
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 14.08.2020
10:56
Sehen Sie mehr
Georg Jensen bestick
GEORG JENSEN, bestick, 2+ 2 st., silver, Danmark, gaffel 17 cm, kniv 21 cm

Warennr.: 5737748
EUR 150 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 14.08.2020
11:00
Sehen Sie mehr
Golvlampor ett par 1900-talets mitt
GOLVLAMPOR, 1 par, omkring 1900-talets mitt, metall och mässing, total höjd ca 152 cm

Warennr.: 5737749
EUR 193 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 14.08.2020
11:04
Sehen Sie mehr
Kulturperlehalskæde med lyse perlemorsfarvede ferskvandskulturperler og kuglelås af 18 kt. hvidguld
Kulturperlehalskæde med 39 semirunde- og let ovale lyse perlemorsfarvede ferskvandskulturperler i forløb, knude imellem hver perle samt 12 facetslebne små perler af hvidguld, afsluttet med kuglelås af 18 kt. hvidguld. Perle Ø. ca. 10,16 - 10,32 mm. Vægt ca. 62 g. Lås Ø 10 mm. L. 48 cm. Satinpose ...

Warennr.: 5730055
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 14.08.2020
11:04
12345...349»