Kategorie
Zeit
Schätzpreis
12345...367»   Waren pro Seite   11006 Ergebnisse ListeGalerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Loser Smaragd, ca. 12.92 ct
Natürlicher Smaragd, Schliff: Oval Mixed Cut, Gewicht: ca. 12.92 ct, Farbe: Grün, Maße: ca. 18,48 x 14,49 x 6,81 mm. Zertifikat:: IGI, Nr. 380977338.

Warennr.: 5639657
EUR 11.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29.05.2020
22:59
EUR 5.600
Tahiti- kulturperle- og diamantring af platin
Tahiti- kulturperle- og diamantring af platin prydet med større Tahiti- saltvandskulturperle flankeret af to enkeltslebne diamanter, i alt ca. 0.04 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: SI. 1900-tallets anden halvdel. Vægt ca. 4,9 g. Perle Ø ca. 9,2 mm. Ringstr. 16/50. Fremstår med aldersrelateret ...

Warennr.: 5671864
EUR 456 DK, Vejle, Dandyvej 30.05.2020
08:00
Chat Board Classic. Opslagstavler/Glas / board (2)
Chat Board Classic. Opslagstavler/Glas / board. Tavlerne er produceret i metal som derefter er beklædt med orange glas. H. 89 x B. 120 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 5662263
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30.05.2020
08:59
Morter m/ pistil samt engelsk koks-/kulspand. Messing (2)
Morter m/ pistil samt engelsk koks-/kulspand. Messing. Alder ubekendt. Koksspand med metalindsats. Morter antageligt nyere støbning efter ældre model. Låg knækket af hængslerne. Stedvise brugs- og alderspræg. H. 33 x 31 x 30 cm. Morter: H. 17-18 cm. Ø 19 cm. (2)

Warennr.: 5671491
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 30.05.2020
09:20
Robert McLean . 'junglemotiv med elefanter'.cd
Robert McLean. født 1952 cd. 'junglemotiv med elefanter'. Olie på lærred. Sign R. McLean 98. 107 x 120 cm. ( 111 x 125 cm. )

Warennr.: 5675604
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 30.05.2020
09:53
EUR 121
Charles & Ray Eames "Aluminium Chair"
CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium Chair", kontorsstol / konferensstol, Herman Miller, tillverkad 2008, modell formgiven 1958, stomme och fot i aluminium, sits av textilklädsel, vridbar, sitshöjd 46/42 cm

Warennr.: 5675217
EUR 368 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 30.05.2020
10:00
Sehen Sie mehr
Kandelabrar ett par Louis XVI stil
KANDELABRAR, ett par, Louis XVI-stil, omkring 1900, för 4 levande ljus, höjd ca 70 cm

Warennr.: 5675218
EUR 276 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 30.05.2020
10:04
Sehen Sie mehr
Nils Emil Lundström
NILS EMIL LUNDSTRÖM (1865-1960), skål, Rörstrand 1900-talets början, jugend, stengods, genombruten dekor, monogramsignerad NEL, höjd ca 11 cm, diam 23

Warennr.: 5675219
EUR 138 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 30.05.2020
10:08
Sehen Sie mehr
Vitrinskåp 1900-tal
VITRINSKÅP, rokokostil, 1900-tal, fanerat med mahogny och inläggningar av intarsia, välvda glas, beslag och listverk av mässing, 2 lösa hyllplan, höjd ca 143, 72x34 cm
Nyckel finns

Warennr.: 5675220
10:12
Sehen Sie mehr
Jean-Frédéric Hennig/Ludewig Schmidt, Bodianus Boenack
Jean-Frédéric Hennig (1778-?) /Ludewig Schmidt, Bodianus Boenack, Der Boenack, altkolorierter Kupferstich, im Druckträger bezeichnet, Tafel CCXXVL, wohl aus Marcus Elias Bloch, Allgemeine Naturkunde der Fische. Berlin 1782-1795, ca. 19 x 35 cm, hinter Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 35 x 52 cm.

Warennr.: 5642581
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30.05.2020
10:12
Globus/ barskab på stand af bejdset træ
Globus/ barskab på stand af bejdset træ, oplukkeligt låg, hvorunder rum samt holdere til flasker. H. 102 cm Ø 70 cm. Fremstår med alm. brugsmærker.

Warennr.: 5674411
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 30.05.2020
10:12
Takarmatur Kartell
FERRUCCIO LAVIANI, "FL/Y", takarmatur, för Kartell, Italien, transparent metakrylat, höjd ca 33, diameter 52 cm

Warennr.: 5675221
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 30.05.2020
10:16
Sehen Sie mehr
Erdmute Prautzsch, Meisenknödel (mit Hase) (bk)
Erdmute Prautzsch (geb. 1969), Meisenknödel (mit Hase), Acryl auf Leinwand, 2002, rückseitig signiert, datiert und betitelt, ca. 140 x 200 cm. Erdmute Prautzsch studierte in den 1990er Jahren an der Fachhochschule Hamburg (HAW) und arbeitet seitdem freischaffende Künstlerin. Ihre Werke sind ...

Warennr.: 5596123
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30.05.2020
10:16
EUR 50
Byrå jugend
BYRÅ, 1900-talets början, jugend, ek, tenninfattat glas, beslag i mässing, höjd ca 35, 129x110 cm
Nyckel finns.

Warennr.: 5675222
10:20
Sehen Sie mehr
Matta slätväv
MATTA, slätväv, ca 288x248 cm

Warennr.: 5675223
10:24
Sehen Sie mehr
Erdmute Prautzsch, Rankhilfe (Pink I) (bk)
Erdmute Prautzsch (geb. 1969), Rankhilfe (Pink I), Acryl auf Leinwand, 2007, rückseitig signiert, monogrammiert, datiert und betitelt, ca. 105 x 130 cm. Erdmute Prautzsch studierte in den 1990er Jahren an der Fachhochschule Hamburg (HAW) und arbeitet seitdem freischaffende Künstlerin. Ihre ...

Warennr.: 5596126
EUR 600 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30.05.2020
10:27
Alvar Aalto modell 45
ALVAR AALTO, 2 karmstolar, modell 45, Artek, stommar i bok, sitsar av sadelgjord, armlän med rotting, 1 stol med stämpelmärkning, sitshöjd 42/40 cm

Warennr.: 5675224
10:28
Sehen Sie mehr
Brillantring af 14 kt. af delvis sortrhodineret hvidguld, i alt ca. 0.45 ct
Brillantring af 14 kt. af delvis sortrhodineret hvidguld prydet med 63 små cognacfarvede og hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.45 ct. Stemplet 585 med israelsk lyre. Vægt ca. 4,8 g. Front B. 0,8 cm. Ringstr. 58/18,5.

Warennr.: 5677600
EUR 752 DK, Vejle, Dandyvej 30.05.2020
10:30
Par ovale rødlakerede borde (2)
Par ovale rødlakerede borde. men stel med tilspidsede ben. Løse bakker som plader. H. 65 cm. B. 76 cm. D. 60 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Warennr.: 5675718
10:30
Kelim Ghashghai semiantik 238x157
ORIENTMATTA, Kelim Ghashgai, semiantik, hand spunnen natur ull, ca 238x157 cm

Warennr.: 5675225
EUR 276 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 30.05.2020
10:32
Sehen Sie mehr
Persisk Hamadan løber, 105 x 335 cm.
Persisk Hamadan løber, uld på bomuld. 105 x 335 cm.

Warennr.: 5616320

Neuware
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 30.05.2020
10:32
EUR 201
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, usign. 120x150 cm. UR.

Warennr.: 5606919
10:32
EUR 174
Hanne Hermann. Komposition

Warennr.: 5667887
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 30.05.2020
10:33
Nanna Ditzel "Trinidad"
NANNA DITZEL, 4 karmstolar, "Trinidad", A/S Fredericia Furniture, modellen formgiven 1992, stommar i satinkromad metall och björk, skinnklädda fasta dunor, sitshöjd 45/42 cm

Warennr.: 5675226
EUR 184 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 30.05.2020
10:36
Sehen Sie mehr
Matta nytillverkad 294x247
MATTA, slätvävd, Kurdistan, nytillverkad, 2000-tal, naturfärgad, hand spunnen natur ull, ca 294x247 cm

Warennr.: 5675227
EUR 230 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 30.05.2020
10:40
Sehen Sie mehr
To sorte islandske lammeskind
2 sorte bøde tykke langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 76 x 50 og 77 x 56 cm.

Warennr.: 5128030

Neuware
EUR 148 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30.05.2020
10:40
A Enevold Jensen
A ENEVOLD JENSEN (samtida); akvarell, flicka med bohusdräkt, signerad, daterad -56, dagmått 39x30,5 cm

Warennr.: 5675228
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 30.05.2020
10:44
Sehen Sie mehr
CHARLES & RAY EAMES, "Aluminium Chair", kontorsstol / konferensstol på hjul, Herman Miller, modell formgiven 1958, stomme och fot i aluminium, sits av textilklädsel, vridbar, vipp-funktion, omärkt, sitshöjd ca 48/45 cm

Warennr.: 5675229
10:48
Sehen Sie mehr
Et par pendler af metal med lakering i imiteret træ, model Lucy. Ø 30 cm. (2)
Et par pendler af metal med lakering i imiteret træ, model Lucy. Ø. 30 cm. Fremstår nye og i ubrudt emballage. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. (2)

Warennr.: 5677151

Neuware
EUR 242 DK, Kolding, Trianglen 30.05.2020
10:55
2 melerede lammeskind (2)
2 europæiske lammeskind, brun melerede. 98 x 63 cm. og 93 x 69 cm. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene, da alle produkter anvendt i garvningen er EU godkendte, efter lovgivningen om beskyttelse og bevaring af naturen. Bemærk at stole medfølger ikke (2)

Warennr.: 5654706

Neuware
EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 30.05.2020
10:56
12345...367»