Kategorie
Zeit
Schätzpreis
Meine Suchagenten   Liste speichern   Suchagenten einrichten
   Waren pro Seite   5 Ergebnisse Liste Galerie
Beschreibung Schätzpreis Showroom Auktions- ende Nächstes
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, sort polypropylen. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af sort polypropylen med minimale brugspor, fremstillet hos Vitra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål fra Vitra med brugsspor. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 81/45 cm. (6)

Warennr.: 5930442
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 30.01.2022
20:16
EUR 510
George Nelson. Et par sideborde, hvide. (2)
George Nelson. Et par sideborde med firpas fod i hvidlakeret aluminium, bordpladen af hvidlaminat med synlig kant i birkefinér. H. 57 cm. Ø 43 cm. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Warennr.: 5634913
EUR 805 DK, Vejle, Dandyvej 30.01.2022
20:51
EUR 403
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair, sort læder.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. 'Tulip' lounge chair. Hvilestol betrukket med sort læder, Monteret på drejelig trepasfod af aluminium. Fremstillet hos Walter Knoll med fane herfra. H. 89/45 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette mærker.

Warennr.: 5905714
EUR 1.208 DK, Vejle, Dandyvej 31.01.2022
20:28
EUR 805
Arne Jacobsen. Sechs Stühle ’Oxford’, Modell 3171, schwarzes Leder (6)
Arne Jacobsen. 1902- 1971. Sechs Stühle ’Oxford’, Modell 3171, 5-Stern-Drehfußkreuz aus Aluminium und verchromtem Stahl. Ausführung: Fritz Hansen 2004 mit Label von dort. H. 93/46 cm. Sitz und Lehne mit schwarzem Leder neu bezogen; dies erfolgte nicht bei Fritz Hansen, sondern von ...

Warennr.: 5937750
EUR 3.356 DK, Vejle, Dandyvej 31.01.2022
20:28
EUR 2.550
Arne Jacobsen. Runder Couchtisch mit Platte aus furniertem Rio-Palisander
Arne Jacobsen. Runder Couchtisch mit Platte aus furniertem Rio-Palisander, Gestell aus Aluminium, 3-Stern-Fuß mit profiliertem Schaft. Modell 3513. Frühes Modell. Ausführung: Fritz Hansen, Januar 1964 mit Label von dort. H. 47,5 Ø 109 cm. Geringer Verschleiß in Anbetracht des Alters, restaurierte...

Warennr.: 5932881
EUR 2.416 DK, Vejle, Dandyvej 02.02.2022
20:42
EUR 1.879