Bjørn Halby

Lot number: 4550286
The auction is closing
05/02/2017 13:20:00
SEK 1,000

Description:
BJØRN HALBY (1910-1992): Segelbåten, olja på pannå, ca 44x61 cm;. . HISTORIK:. . Bjørn Halby - den kraftfulle koloristen. . Den danske konstnären Bjørn Halby fann sin motivvärld dels i Stockholmsvåningens fönsterutsikt - med hustaken fram till Strandvägen och med silluetten av Hedvig Eleonoras kupol, åt östermalmstorghållet. Hans inspirationskälla var även naturomgivningarna i Haverdal utanför Halmstad. . . Bjørn Halby hade tillsammans med sin svenska hustru, textilkonstnärinnan Anna-Greta Halby (född Getzman) skapat en blomstrande färgrik vindsvåningsidyll på Östermalm; "Javisst finns här färger. I vardagsrummet .... Bjørn Halbys färgsprakande kraftiga tavlor på väggarna, det handtryckta draperiet gör rummet varmt och hembonat". Hemma hos-reportage: Damernas värld nr 30, 1943. . . I Haverdal hade paret ett sommarhus med ateljé; "Detta Shangri-La för för jäktande stadsmänniskor vittnar påtagligt om konstnärens kärlek till naturen som här har så mycket gemensamt med Bjørn Halbys hemland Danmark - både ljuset, vindarna och färgen på vattnet. I den stora ateljén arbetar Bjørn rastlöst och allvarligt och värjer sig mot frestande förslag av familj och vänner att följa med ner och bada på den kilometerlånga badstranden. . Bjørns måleri har mycket släktskap med hans danska kynne och tar ofta upp något av den sydsvenska kustens ljusa toner". Hemma hos-reportage: Damernas värld nr 2, 1957

Showroom:

You cannot place bids from this page. This page only shows the estimate for the lot. You can bid on the lot here.