Björn Rosendahl blandteknik

Lot number: 5565274
The auction is closing
26/01/2020 21:54:00
SEK 2,000

Description

BJÖRN ROSENDAL (1923-2016): Komposition, signerad och daterad Rosendahl -61, blandteknik på pannå, ca 122x135 cm;. . FILOSOFI SOM KONST eller KONST SOM FILOSOFI. Björn Rosendal. 1923-2016. Björn Rosendal föddes 1923. Föräldrar var bruksdisponent Marcus Rosendahl och Carin. Pemer. Uppvuxen i bruksmiljö, men också, genom modern, i en speciell atmosfär präglad av. ett återsken från Sigrid Hjerténs barndomskrets. Essems målarskola i Malmö 1946-49.. Utbildningen var förankrad i dansk figurativ tradition. Arbetat som konstnär, läkare och. författare.. På 50-talet fann Rosendal en kongenial uttrycksform i spontanismen. 1957-59 begagnade. han nästan uteslutande lackfärg och 1959-63 gjorde han spontana tygcollage. Genom att. vända på proceduren och använda collagen som matriser skapade han collografier. huvudsakligen i tusch. Ett av hans viktiga kännemärken från 50 och 60 talen. Rosendals. bildskapande verksamhet kan inte helt skiljas från hans övriga verksamheter som läkare och. författare. De påverkar varandra. Hans forskning inom genealogi och heraldik har också satt. sina spår; speciellt under senare år. Frånsett en mellanperiod med figurativt måleri har han. hela tiden begagnat sig av samma teknik och grundsyn vilket utmynnar i en form som. närmast kan liknas vid idéografi.. Medverkade på 60-talet i den svenska grenen av Bauhuas situationisterna.. Grundare av Böllerupakademin 1981. Initiativtagare och medgrundare av Teckningsmuseet i Laholm 1992.. Införde collografi i tusch 1959 och visade sådana arbeten på en rad utställningar under 60-. talet bl.a. på Den Frie Udstilling och separat Galleri Gammel Strand i Köpenhamn 1962 samt. på Akvarellbiennalen, Brooklyn Museum, New York 1963.. Separatutställningar: Ett 25-tal i Sverige och Danmark 1956-2013 bla.a. med stora. retrospektiva utställningar på länsmuseet i Halmstad 1989 och Vikingsbergs Konstmuseum i. Helsingborg 1996, Mjellby Konstmuseum 2000.. Presenterad på The Wildenstein Gallery of New York 1967. Samlingsutställningar: Det har blivit många genom åren i Europa och USA bl.a.. Salong des Réalités Nouvelles, Paris 1957 och Brooklyn Museum NY 1963.. Representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm, Göteborgs. konstmuseum, Skissernas Museum i Lund, Helsingborgs Konstmuseum, Teckningsmuseet i. Laholm, Aguélimuseet i Sala, Hallands konstmuseum, Karlstads och Dalslands Museum,. statliga och kommunala samlingar mm.. . Introducerade l'Abstraction Lurique i Sverige i mitten av 50-talet och inbjöds till Salon des. Réalités Nouvellers, Paris 1957 och ställde ut separat bl.a. på Gummesons konstgalleri,. Stockholm 1958.. Införde collografi i tusch 1959 och visade sådana arbeten på en rad utställningar under 60-. talet bl.a. på Den Frie Udstilling och separat Galleri Gammel Strand i Köpenhamn 1962 samt. på Akvarellbiennalen, Brooklyn Museum, New York 1963. Förutom ett 20-tal. separatutställningar deltagit i officiella samlingsutställningar i Sverige, Danmark, Frankrike,. England, Västtyskland, Irland, Italien, Österrike och USA. Presenterad på The Wildstein. Gallery of New York 1967, Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum, arkivmuseet I Lund,. Aguélimuseet, Kirten och Axel P.Nielsens samling i Köpenhamn, Hallands museum,. Värmlands museum samt andra statliga och kommunala samlingar.. Skrev fram till 1965 Rosendahl; därefter Rosendal

You cannot place bids from this page. This page only shows the estimate for the lot. You can bid on the lot here.