F Stoopendael akvarell Kollektion Vasa Konst

Lot number: 3962824
The auction is closing
13/09/2015 10:18:00
SEK 5,000

Description

FERDINAND STOOPENDAEL (född ca 1850),. Blomsterflicka, signerad och daterad F Stoopendael 1881,. akvarell, 33x23 cm (oval). . När Ferdinand Stoopendael studerade på Konstakademien åren 1870-78 ansågs han höra till de mera begåvade eleverna. Bland studiekamraterna fanns namn som Carl Larsson, Hugo Birger och Carl Skånberg. Tillsammans med just dessa tre och Rudolf Widing utgjorde han ett bohemiskt konstnärskotteri som sammanstrålade på tidens artistkrogar. Den var en miljö som några år senare skulle komma att odödliggöras i August Strindbergs roman "Röda rummet". En bror till Ferdinand Stoopendael gifte sig med Jenny Nyström. Hon gick några klasser under Ferdinand på Konstakademien och när man ser den nu utbjudna akvarellen slås man av likheten, både stil- och motivmässigt, med de målningar som Jenny Nyström utför först några år senare.. . Efter att ha arbetat som lärare i en egen målarskola utvandrade Ferdinand Stoopendael på 1890-talet till New York. Mycket litet är känt om hans karriär i USA, men enligt Georg Pauli skall han ha "livnärt sig på porträttmålning inom New Yorks poliskår".

You cannot place bids from this page. This page only shows the estimate for the lot. You can bid on the lot here.