Frances Wachtmeister, Porträtt av Ebba von Koch

Lot number: 5606190
The auction is closing
08/03/2020 19:07:00
SEK 12,000

Description

FRANCES WACHTMEISTER (1868-1922): Porträtt av Ebba von Koch, konstnärens syster, olja på duk, 42,3 x 35 cm.. Högklassig förgylld och ornamenterad svensk originalram. . PROVENIENS. I arv inom familjen von Koch fram till 2015. . Frances Aurore Wachtmeister af Johannishus, née von Koch, och Harriet Ebba von Koch (1866-1943) var två av sammanlagt fem barn till författaren och överstelöjtnanten Richert Vogt von Koch och friherrinnan Agathe Henriette Wrede af Elimä. En av deras tre bröder var tonsättaren Richert Sigurd Waldemar von Koch. Familjen bodde i Stockholm. Frances von Koch studerade i unga år målning för Johan Kindborg i Stockholm. Systrarna reste 1888 tillsammans till Paris för att studera på Académie Colarossi. Under deras vistelse i Frankrike återvände de till Sverige vid upprepade tillfällen. . . Enligt uppgift på ramens baksida är porträttet utfört 1891. Samma år gifte sig Frances von Koch med godsägaren greve Hugo Hansson Wachtmeister af Johannishus (1). Porträttet är troligtvis utfört i Paris innan hennes giftermål. Den stora hårnålen som använts till håruppsättningen förefaller vara av japanskt ursprung. Det japanska modet stod vid porträttets tillkomst på sin höjdpunkt i Paris. . . Harriet Ebba von Koch var en av stiftarna till Föreningen Svenska Konstnärinnor och medverkade i föreningens utställningar samt även i utställningar med den danske konstnärsgruppen "De Frie". Hon vistades länge tider i Normandie, Bretagne, Sydfrankrike, Holland och Italien. Vid sidan av sitt konstnärskap var hon verksam som författare. 1892 gav hon ut romanen "Eva Nordenhjelm" och 1895 "Lefnadslycka. Frihet - två berättelser".. . 1. Greve Hugo Hansson Wachtmeister (Karlskrona 1867-19840 Karlskrona) var son till greve Hans Wachtmeister och friherrinnan Ebba De Geer af Finspång, samt bror till Hans Hanson Wachtmeister och Axel Hanson Wachtmeister. Wachtmeister var en framstående lantbrukare i Blekinge, sedan 1891 ledamot av länets hushållningssällskap (vars historia 1811-1911 han publicerade 1914). Hushållningssällskapets ombudsmöte utsåg 1918 honom till ledamot av Lantbruksrådet. Han var sedan 1902 ledamot och sedan 1915 ordförande i landstinget. 1905-08 var han en av länets representanter i första kammaren. Han blev ledamot av Lantbruksakademien 1909. Wachtmeister var även verksam som författare med titlar som Till Sahara (1907), På jakt efter solen (1907) samt utgav farfadern Hans Wachtmeisters anteckningar under titeln "Från Carl-Johanstiden.". . Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer. Internationella kvinnodagen 8 mars

You cannot place bids from this page. This page only shows the estimate for the lot. You can bid on the lot here.