Montserrat Faura. Skulptur 'Paris Y Helena'
Hammer price:
2,400
EUR
322
Estimate:
3,000
EUR
403
A buyer's premium and a buyer's fee will be added to the stated price.
Description
Montserrat Faura, f. 1947. Skulptur af blåpatineret materiale, ’Paris Y Helena’. Signeret og nummereret 21/999 H. 30 cm.
Montserrat Faura er født i Barcelona. Hun studerede fra 1961-1968 på Conservatory of Arts and Crafts Foundation Massana, hvor hun dimitterede i skulptur. Hun har arbejdet med skulptur, maleri, smykke design. Priser: - 1st J.A.D.E. sculpture prize, Madrid - Critics Award Barcelonesa, Barcelona - Grand prix du salon du Val d'Or, Orval, Saint Amand, France - Gold medal, Salon Issodun XIV, France Udstillinger (uddrag): - 2003 Sculpture Internationale, Cobb Gallerie, Atlanta USA - 2003 Tamarack Gallerie, Napples, Florida, Usa - 2004 Holmes Place, Barcelona - 2004 Gallery 49, New York, USA - 2005 Gallery Les Punxes de l'Art, Barcelona - 2008 Permanent Exhibition at Gallery Artnautas (London) - 2012 Museum Thermalia (Montbui-Caldes of London)
The auction is closing:
23/04/2013 20:15:00
Prior bids
Show
bids
Customer no. | Date | Time (CET) | Bid | |
1046868
23/04/2013
20:12:51
2400
598804
23/04/2013
20:11:44
2300
1046868
22/04/2013
00:57:20
2200
540889
17/04/2013
13:01:42
2100
1046868
22/04/2013
00:57:16
2000
540889
17/04/2013
13:01:42
1950
1046868
22/04/2013
00:57:11
1900
540889
17/04/2013
13:01:42
1850
1046868
22/04/2013
00:57:05
1800
540889
17/04/2013
13:01:42
1750
1046868
22/04/2013
00:57:00
1700
540889
17/04/2013
13:01:42
1650
1046868
22/04/2013
00:56:50
1600
540889
17/04/2013
13:01:42
1550
1046868
22/04/2013
00:56:46
1500
540889
17/04/2013
13:01:42
1450
1046868
22/04/2013
00:56:41
1400
540889
17/04/2013
13:01:42
1350
1032663
16/04/2013
17:08:29
1300
540889
17/04/2013
13:01:30
1250
1032663
16/04/2013
17:08:29
1200
540889
17/04/2013
13:01:30
1150
1032663
16/04/2013
17:08:29
1100
540889
17/04/2013
13:01:30
1050
1032663
16/04/2013
17:08:29
1000
540889
17/04/2013
13:01:19
975
1032663
16/04/2013
17:08:29
950
540889
17/04/2013
13:01:19
925
1032663
16/04/2013
17:08:29
900
540889
17/04/2013
13:01:19
875
1032663
16/04/2013
17:08:29
850
540889
17/04/2013
13:01:19
825
1032663
16/04/2013
17:08:29
800
540889
17/04/2013
13:01:08
775
1032663
16/04/2013
17:08:29
540889
17/04/2013
13:01:08
725
1032663
16/04/2013
17:08:29
700
540889
17/04/2013
13:01:08
675
1032663
16/04/2013
17:08:29
650
540889
17/04/2013
13:01:08
625
1032663
16/04/2013
17:08:29
600
540889
17/04/2013
13:01:08
575
1032663
16/04/2013
17:08:29
540889
17/04/2013
13:01:08
525
1032663
16/04/2013
17:08:29
500
540889
17/04/2013
13:00:42
475
1032663
16/04/2013
17:08:29
450
1072213
16/04/2013
22:31:54
425
1032663
16/04/2013
17:08:29
400
858300
16/04/2013
15:25:20
375
251536
16/04/2013
15:22:24
350
858300
16/04/2013
14:52:10
325
48105
16/04/2013
14:00:02
300