Montserrat Faura. Skulptur 'Paris Y Helena'
Hammer price:
2,200
EUR
295
Estimate:
3,000
EUR
403
A buyer's premium and a buyer's fee will be added to the stated price.
Description
Montserrat Faura, f. 1947. Skulptur af blåpatineret materiale, ’Paris Y Helena’. Signeret og nummereret 180/999 H. 30 cm. Montserrat Faura er født i Barcelona. Hun studerede fra 1961-1968 på Conservatory of Arts and Crafts Foundation Massana, hvor hun dimitterede i skulptur. Hun har arbejdet med skulptur, maleri, smykke design. Priser: - 1st J.A.D.E. sculpture prize, Madrid - Critics Award Barcelonesa, Barcelona - Grand prix du salon du Val d'Or, Orval, Saint Amand, France - Gold medal, Salon Issodun XIV, France Udstillinger (uddrag): - 2003 Sculpture Internationale, Cobb Gallerie, Atlanta USA - 2003 Tamarack Gallerie, Napples, Florida, Usa - 2004 Holmes Place, Barcelona - 2004 Gallery 49, New York, USA - 2005 Gallery Les Punxes de l'Art, Barcelona - 2008 Permanent Exhibition at Gallery Artnautas (London) - 2012 Museum Thermalia (Montbui-Caldes of London)
The auction is closing:
11/08/2013 20:00:00
Prior bids
Show
bids
Customer no. | Date | Time (CET) | Bid | |
319257
11/08/2013
19:33:54
2200
288713
11/08/2013
10:41:49
2100
319257
11/08/2013
19:33:46
2000
288713
11/08/2013
10:41:49
1950
319257
11/08/2013
19:33:46
1900
288713
11/08/2013
10:41:49
1850
319257
11/08/2013
19:33:46
1800
288713
11/08/2013
10:41:49
1750
319257
10/08/2013
17:50:14
1700
288713
11/08/2013
10:41:49
1700
319257
10/08/2013
17:50:14
1650
288713
11/08/2013
10:41:49
1600
319257
10/08/2013
17:50:14
1550
384173
09/08/2013
11:23:58
1500
319257
10/08/2013
17:50:05
1450
384173
09/08/2013
11:23:58
1400
319257
10/08/2013
17:50:05
1350
384173
09/08/2013
11:23:58
1300
319257
10/08/2013
17:49:53
1250
384173
09/08/2013
11:23:58
1200
319257
10/08/2013
17:49:53
1150
384173
09/08/2013
11:23:58
1100
1072213
08/08/2013
22:38:30
1050
384173
08/08/2013
17:54:06
1000
369928
08/08/2013
20:49:32
975
384173
08/08/2013
17:54:06
950
369928
08/08/2013
20:49:32
925
384173
08/08/2013
17:54:06
900
369928
08/08/2013
20:49:32
875
384173
08/08/2013
17:54:06
850
369928
08/08/2013
20:49:32
825
384173
08/08/2013
17:54:06
800
369928
08/08/2013
20:49:32
775
384173
08/08/2013
17:54:06
1032663
06/08/2013
00:57:12
725
384173
08/08/2013
17:54:06
700
1032663
06/08/2013
00:57:12
675
384173
08/08/2013
17:54:06
650
1032663
06/08/2013
00:57:12
625
384173
08/08/2013
17:54:06
600
1032663
06/08/2013
00:57:12
575
532208
07/08/2013
01:40:34
1032663
06/08/2013
00:57:12
525
155677
05/08/2013
21:39:38
500
1032663
06/08/2013
00:57:12
500
155677
05/08/2013
21:39:38
475
1032663
06/08/2013
00:57:12
450
155677
05/08/2013
21:39:38
425
1168378
04/08/2013
17:50:23
400
1146022
04/08/2013
16:20:19
375
1168378
04/08/2013
15:06:41
350
251536
04/08/2013
09:41:02
325
717474
04/08/2013
08:49:14
300