12345...42»   Lots per page   1248 results ListGallery
Holmegaard. Hyacintglas, balusterformet grønt, optisk stribet, Ca. 1900
Holmegaards Glasværk. Balusterformet hyacintglas af grønt glas, optisk stribet med pålagt profileret rigle. Ca. 1900. H. 21 cm. Fremstår med afslag på undersiden af riglen.

Lot no: 5769923
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 01/10/2020
08:34
2 Bordlamper, model Peppercorn (2)
2 bordlamper af bemalet metal, sort indvendigt med guld, model Peppercorn. H. 35 cm. Ø. 25 cm. Dertil beige plisseret skærm

Lot no: 5727748

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 01/10/2020
08:47
100 charms med emaljedekoration (100)
100 Charms med kerne af sterling sølv, dekoreret med glas, eller emalje. Lille variation af perler kan forekomme. Modelfotos.(100)

Lot no: 5728811

08:57
Balance By Bukkehave. Halskæde af sterlingsølv med mælkerav. ca. 7,5 g.
Balance By Bukkehave. Halskæde af sterlingsølv med mælkerav. L. 23 cm. Vægt ca. 7,5 g. Modelfoto. Vejl. udsalgspris 2.095 DKK/279 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret ...

Lot no: 5755340

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 01/10/2020
09:25
Brillant-solitarering af 9 kt. hvidguld
Brillant-solitarering af 9 kt. hvidguld, cross-over front prydet med brillantsleben diamant på 0.15. Caraten er stemplet i ringskinnen. Farve: Lys Champagne. Klarhed: SI. Stemplet med engelske Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 2,2 g. Front B 0,51 cm. Ringstr. 54/17,25. Fremstår med ...

Lot no: 5745516
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 01/10/2020
09:30
House of Amber. Halssmykke af cognac rav med lædersnor. 12,9 g.
House of Amber. Halssmykke af sterlingsølv med vedhæng af cognac rav med lædersnor. Vægt 12,9 g. L. 34,5 cm. Vejl. udsalgspris 1.695 DKK/226 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Lot no: 5754898

09:34
Miss D. ring med brillant på ca. 0.03 ct
Miss Diamond ring udført i 14 kt. guld, prydet med en brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. Wesselton/H. Klarhed: SI. Ringstr. Ø 17,75 mm. = str. 56. Vejl. pris er 4.790,-.

Lot no: 5668755

EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 01/10/2020
09:36
BG Design. Low tambour door sideboard in teak and rosewood with bar décor, model 'Sky Blue'
BG Design. Low sideboard produced in vintage teak and rosewood. Top plate with a raised rear-edge, front with two tambour sliding doors, interior lined with nappa, enclosing shelf space and bar décor with Harlequin mirror panel. Resting on oblique legs, solid legs. Model Sky Blue, produced by BG ...

Lot no: 5718382
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 01/10/2020
09:37
EUR 376
Rensch Nielsen, ring af 14 kt. hvidguld, massiv punslet ringskinne
Rensch Nielsen, ring udført i 14 kt. hvidguld, massiv punslet ringskinne. Ringstr. Ø 20½ = str. 64. Bredde ca. 6 mm. Vægt ca. 14,2 gram.

Lot no: 5705271

EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 01/10/2020
09:42
EUR 201
Bordlamper, model Marala, hvid (2)
Bordlamper, model Marala, m/ hvid kantet skærm, nickel, forkromet metal m.m., H. 90 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Lot no: 5694560

EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 01/10/2020
09:45
Søkikkert af messing på trefod
Søkikkert af messing. L. ca. 96,5 cm. Tilhørende stativ/fod af lakeret træ H. 150 cm, monteret med messing. (Modelfotos)

Lot no: 5773584

EUR 295 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 01/10/2020
09:59
Dogon dörrlucka
DOGON, dörrlucka till sädesmagasin, 1900-talets sista del, höjd ca 43 bredd ca 33 cm

Lot no: 5786987
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 01/10/2020
10:00
Diamantring af 9 kt. hvidguld
Diamantring af 9 kt. hvidguld, prydet med 10 enkeltslebne sorte diamanter flankeret af 2 meget små hvide diamanter, i alt ca. 0.10 ct. Stemplet DIA med engelske Birmingham import gold Hallmarks.Vægt ca. 2,7 g. Front B. 1 cm. Ringstr. 56/18.

Lot no: 5785064
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 01/10/2020
10:00
EUR 94
Hynder til Hans J. Wegners 'Kinastol, i sort læder (2)
Et par vendbare hynder til Hans J. Wegner's Kinesiske stol betrukket med knapsyet, sort læder. Fremstår ubrugte. NB! Stole medfølger ikke. (2)

Lot no: 5737014

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 01/10/2020
10:00
Vitrinskåp England 1900-talets andra hälft
VITRINSKÅP, 1900-talets andra hälft, England, 4-delat, betsad mahognyfanér, mässingshandtag, höjd ca 200, 182 (91) x 36 cm

Lot no: 5786988
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01/10/2020
10:02
House of Amber. Par ovale ravklumper af cognacfarvet rav 15,1 g (2)
House of Amber. Par ovale ravklumper af cognacfarvet rav 15,1 g. H. 1, B. 3,8, D. 2,8 cm. (2) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der sælges på ...

Lot no: 5748322

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 01/10/2020
10:02
Gunnar Ander Ystad Metall
GUNNAR ANDER, askfat på fot, Ystad Metall, mässing och glas, märkt i godset, höjd 58 cm

Lot no: 5786989
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 01/10/2020
10:04
Barglob
BARGLOB, ca 1980-tal, på hjultrissor, invändig inredning för flaskor och glas, underede med träskuren deor i form av stiliserande ansikten, diameter 80, höjd ca 102 cm

Lot no: 5786990
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01/10/2020
10:06
Brillant-alliancering af 18 kt. guld med detaljer af hvidguld
Brillant-alliancering af 18 kt. guld med detaljer af hvidguld prydet med 18 små hvide brillantslebne diamanter hele vejen rundt i skrå bånd, i alt ca. 0.14 ct. Stemplet DIA med Birmingham import gold Hallmarks. Vægt ca. 3,5 g. Front B. 0,4 cm. Ringstr. 55/17,5. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5748115
EUR 510 DK, Vejle, Dandyvej 01/10/2020
10:06
Teservis Hald
TESERVIS, 1920/30-tal, "Hald", Karlskrona, bestående av 12 kaffekoppar med fat, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål, handmålad dekor

Lot no: 5786991
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 01/10/2020
10:08
Persisk Luri Tæppe 340 x 140 cm.
Persisk Luri Tæppe, uld på bomuld. Nyvasket. 340 x 140 cm.

Lot no: 5784545
EUR 430 DK, Herlev, Dynamovej 01/10/2020
10:08
Matta Kelim ca 300x203 cm
MATTA, kelim, klassiskt mönster i huvudsakligen röda, blå och gröna toner, ca 300x203 cm

Lot no: 5786992
EUR 485 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 01/10/2020
10:10
Monterhylla
MONTERHYLLA, 1900-talets andra hälft, stål och mässing, hyllplan i glas, höjd ca cm

Lot no: 5786993
EUR 485 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01/10/2020
10:12
Anne Nilsson Celeste
ANNE NILSSON, ljusstakar, 1 par, "Celeste", stam i blått matterat glas, Orrefors, etikettmärkta, höjd ca 29 respektive 41 cm

Lot no: 5786994
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01/10/2020
10:14
Fåtölj Primo design Yngve Ekström
YNGVE EKSTRÖM, "Primo", fåtölj, Swedese, formböjd stomme, svartfärgad sadelgjord, brännmärkt, sitthöjd ca 42 cm

Lot no: 5786995
10:16
Andreas Wargenbrant bronsskulptur
ANDREAS WARGENBRANT (född 1967): Dalahäst "Viking", skyltmärkt W 32/99, grönpatinerad brons, höjd ca 34, längd ca 31 cm

Lot no: 5786996
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01/10/2020
10:18
House of Amber. Et par øreringe af 8 kt. i form af en knude. ca. 2,2 g. (2)
House of Amber. Et par øreringe af 8 kt. i form af en knude. ca. 2,2 g. L. 2,5 cm. (2) Vejl. udsalgspris 1.695 DKK/226 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Lot no: 5755464

10:19
Josef Frank golvlampa
JOSEF FRANK, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, formgivningsår 1932, modell 1842, stomme i mässing, tredelad fot, svängd ljusarm, reglerbar höjd, höjd ca 100-143 cm

Lot no: 5786997
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 01/10/2020
10:20
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Cognac læder. (6)

Lot no: 5736939

10:20
Vitrinskåp i teak
VITRINSKÅP, 1960/70-tal, teakfanér, höjd ca 170, 103x47 cm, nyckel finns

Lot no: 5786998
10:22
12345...42»