1234»   Lots per page   98 results List Gallery
Poul Heltborg. Bardisk, palisander, model HM3
Poul Heltborg. Bardisk af fineret palisander, topplade med hvid laminat, en side med fire skydelåger af glas, bag hvilke to udtræk med to skåle af rustfri stål, herunder lille udtræksplade / skærebræt med hvid laminat, 8 flaskeholder samt. Fremstillet hos Heltborg Møbler, model HM3. Litt.Domus ...

Lot no: 6205687
EUR 940 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:02
EUR 671
Toshiyuki Kita. Lænestol samt skammel, model TOK (2)
Toshiyuki Kita. Lænestol samt skammel med skal af formbøjet sortlakeret træ, forsidepolstret med rødt skind, højde regulerbar nakkestøtte, monteret på drejelig vippefod. Fremstillet hos Variér/Stokke, model TOK. SH. 40 cm. Fremstår med lettere brugsspor, lille afskalning på fod. (2)

Lot no: 6205772
EUR 671 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
08:12
EUR 403
Kristian Solmer Vedel. Armstol / lænestol, model modus, palisander
Kristian Solmer Vedel. Armstol / lænestol med stel af massivt palisander, ryg, armlæn og hynde betrukket med gråt læder. SH. 43 cm. Formgivet i 1963. Fremstillet hos Søren Willadsen, Vejen, model Modus. Fremstår med brugsspor, ene armlæn med hul på læder samt pletter på sædehynde.

Lot no: 6176570
EUR 537 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
09:21
EUR 349
Harald Relling. Lænestol samt skammel model Wing, grønt læder (2)
Harald Relling. Lænestol samt skammel med stel af forkromet stål og palisander, sæde og ryg udspændt med kanvas, betrukket med grønt læder. 1980'erne. Fremstillet hos Westnofa, model Wing. SH. 42 cm. Fremstår patineret med aldersrelaterede brugsspor herunder mærker på læder, nuanceforskelle på ...

Lot no: 6218552
09:31
EUR 403
Muller Van Severen. Rocking chair, display model
Fien and Hannes Muller van Severen. Rocking chair with a frame in white powder-varnished metal, stretched with red furniture fabric. Designed in 2013. Produced by Valerie Objects. SH. 38 cm. Display model, features minimal usage-related traces of wear.

Lot no: 6032763
EUR 1,611 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
10:06
EUR 805
Jørgen Gammelgaard. Three-seater sofa, leather, model EJ 20/3
Jørgen Gammelgaard. Three-seater sofa, upholstered in black leather, legs made in brushed steel, loose cushions. Produced by Erik Jørgensen, model EJ20/3. L. 200 cm. Features faint usage-related traces of wear, and marks in the leather.

Lot no: 6198066
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
10:52
EUR 940
Henrik Pedersen for Gloster. Højrygget lænestol model BAY, teaktræ
Henrik Pedersen. Højrygget lænestol med stel af massiv teaktræ, sæde og ryg udspændt med mesh / net i farven 'Seagull 0090', justerbar ryg i fire niveauer, nakkehynde af lyst møbelstof hvorunder stærkt vandafvisende mellemstof for beskyttelse af fyld og hurtig tørring, bagben monteret med hjul. ...

Lot no: 6217134
EUR 1,074 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
11:42
EUR 644
Jens Juul Eilersen. Three-seater sofa, model LIFT, newly reupholstered, black aniline leather
Jens Juul Eilersen. Three-seater sofa, model LIFT, upholstered in black leather, angled legs in brushed stainless steel. Back cushions and pillows with down filling, seat and cold foam with down tops. Adjustable back piece. L. 210. D. 90 H. 82 cm. Professional reupholstered by a professional ...

Lot no: 6170829
EUR 4,564 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
12:11
EUR 2,953
Arne Norell. Lænestol, model Rotang, mahogni
Arne Norell. Lænestol med stel af massivt mahogni, sider og ryg med fransk flet, løse hynder betrukket med sort læder. Mærket Norell, Model Rotang. Sh. 54 cm. Fremstår med brugsspor, delvist sammenfalden skum i sædehynde.

Lot no: 6143403
12:46
EUR 456
Ford Lotus Cortina GT Coupe recreation - 1965
Ford Lotus Cortina GT Coupe recreation 1965 The vehicle is outfitted with a 1557 cc 115 hp four-cylinder Lotus twincam engine with a manual four-speed transmission. The cabin is black with black floor mats Appears totally restored with a newly refurbished engine, transmission and ...

Lot no: 6195026
EUR 40,940 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/06/2022
13:32
EUR 31,544
Yngve Ekström for Swedese. Lav lænestol model Lamino, bøg
Yngve Ekström. Lav lænestol med stel af formspændt bejdset bøgetræ, sæde og ryg betrukket med lyst møbelstof. Formgivet i 1952. Fremstillet hos Swedese, mrk. herfra, model Lamino. Sh. 35 cm. Fremstår med brugsspor, stor skjolde på sæde, porøst skum.

Lot no: 6199063
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
13:38
EUR 215
Danish furniture producer. Dresser, rosewood
Danish furniture producer. Dresser made in veneered rosewood with a front featuring six drawers and a pair of cabinet doors enclosing shelves, mounted on round tapered legs. From the 1960s. H. 71 L. 180 D. 50 cm. Features usage-related traces of wear including scratches and marks, grindings on ...

Lot no: 6198818
13:39
EUR 805
Dansk møbelproducent. Skænk, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret teaktræ med front af fire skuffer samt par skabslåger bag hvilke hylder, to nøgler medfølger. 1960'erne. H. 81 L. 156 D. 53 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker, slibninger og montageafmærkninger på topplade.

Lot no: 6199216
EUR 805 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
14:04
EUR 510
Dansk møbelproducent. Kommode, teaktræ
Dansk møbelproducent. Kommode af fineret teaktræ med front af otte skuffer, monteret på stel med runde tilspidsede ben. 1960'erne. H. 71 L. 131 D. 39 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker samt kraftig skævhed på bagben.

Lot no: 6199101
14:05
EUR 510
Dansk møbelproducent. Skænk af fineret teaktræ med front af fem skuffer samt par skabslåger bag hvilke hylder, monteret på stel med massive, runde tilspidsede ben, to nøgler medfølger. 1960'erne. H. 82 L. 167 D. 47 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og mærker.

Lot no: 6198842
14:10
EUR 644
Peter Løvig Nielsen. Skænk, palisander
Peter Løvig Nielsen. Skænk af fineret palisander, front med fire skuffer samt fire skydelåger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, stel med ben af massivt palisander. 1960'erne. H. 106 L. 210 D. 44 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Lot no: 6211762
EUR 1,208 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
14:27
EUR 805
Børge Mogensen. Højrygget lænestol, model 2258, nybetrukket
Børge Mogensen. Højrygget lænestol af massivt egetræ med tremmeryg, sæde og ryghynde nybetrukket med grønt samt blåt uld. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2258, label herfra. Sh. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor på stel.

Lot no: 6197795
EUR 1,020 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/06/2022
15:06
EUR 671
Cadillac Eldorado Cabriolet, 1997
Cadillac Eldorado Cabriolet, 1997 Km. 138.900. Motor 32 ventilet Northstar V8. Automatgear, rødmetallic, sort læder/sort kaleche. Alt i el, sæder med memory, fjernbetjent bagklap m.m. Fremstår velholdt henset til alder Yderligere oplysninger om bilen, herunder placering og fremvisning ...

Lot no: 6218293
EUR 21,477 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/06/2022
15:26
EUR 4,430
Dansk møbelproducent. Armstol, 1930/40'erne
Dansk møbelproducent. Armstol med stel af grønmalet træ, sæde og ryg med papirflet. Sh.43 cm. 1930/40'erne. Fremstår med senere bemaling, vakkelvorn, en flet defekt på sæde.

Lot no: 6187422
16:22
Robert Jacobsen. Große Komposition, 320 x 420 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Große Komposition. Acryl auf Glasfaser in massivem Holzrahmen. Signiert Rob. Jacobsen, Maße ca. 320 x 420 cm einschl. massivem Holzrahmen. Bitte beachten: wiegt min. 500 kg. Provenienz: Das Werk stammt aus Robert Jacobsens Privatatelier/ Sammlung. Bitte beachten: ...

Lot no: 6224079
EUR 33,557 DK, Kolding, Platinvej 30/06/2022
16:46
EUR 20,134
Møbelproducent. Par runde lænestole, ruskind (2)
Møbelproducent. Par runde lænestole med cirkulær skal udspændt med brunt ruskind, snoet bånd på stel samt fod af plast, drejbar funktion. 1960/70'erne. Sh. 37 cm. Fremstår med brugsspor, mærker på bånd, gulnet fødder. (2)

Lot no: 6143411
17:39
EUR 242
Børge Mogensen. Three-seater free-standing sofa in leather, model 2209
Børge Mogensen 1914-1972. Free-standing sofa with cognac-coloured leather, loose cushions with down filling, teakwood legs. Designed in 1963. L. 185 H. 83,5 SH. 43 D. 80 cm. Produced by Fredericia Stolefabrik, model 2209. Newly reupholstered by a different professional furniture upholsterer with ...

Lot no: 6161732
EUR 3,356 DK, Kolding, Platinvej 30/06/2022
18:10
EUR 2,685
Jacob Brøllund. Ring af 14 kt guld / hvidguld med månesten
Jacob Brøllund. Ring af 14 kt guld og hvidguld prydet med en carbon slebet månesten, Ø. 14,8 mm. Stemplet: JB, 585. Ring str. 50 /16 mm. Vægt 12 gram. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6223259
EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2022
18:16
EUR 376
Brilliant ring af 14 kt guld, 1.00 ct
Alliancering af 14 kt guld, 1.00 ct Alliancering af 14 kt guld prydet med diamanter, der er brillant slebet på i alt 1.00 ct. Farve: Top Wesselton / Wesselton (G-H). Klarhed: SI-SI2. Ringstørrelse 52,5 / 16,75 mm. Stemplet 585 samt mester. Vægt 1,7 gram. udstillingsmodel - ubrugt. Ligger i æske ...

Lot no: 6220315
EUR 886 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2022
18:26
EUR 698
Tissot Stylist. Vintage herreur af 18 kt guld
Tissot Stylist, herreur af 18 kt guld ref. nr. R42427, rektangulær urkasse 38,1 x 34, 1 mm, guldfarvet urskive, stregindekst, dato ved position #6, logo samt to visere, pleksiglas, logo på krone, mekanisk urværk med manuelt optræk cal. 792, serie nr. 11164XXX, integreret lænke med foldelås af 18...

Lot no: 6215791
EUR 2,282 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2022
18:55
EUR 1,812
Saab 96, Baujahr 1964
Saab 96, Baujahr 1964. Vor kurzem einschneidend restauriert, einschl. Motor. 2-Takt, 3 Zyl. 850 ccm. 3 Gänge. Breite 'Småland' Felge. Sportauspuff, extra Leuchten, historische Nummernschilder.In Stockholm bis 2018 gefahren.Kennzeichnend für Baujahr 1964 ist die kurze Front 'Short Nose', die ...

Lot no: 6205903
EUR 20,134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/06/2022
19:27
EUR 4,564
Slagelse Møbelfabrik. Fire spisestole, palisander (4)
Slagelse Møbelfabrik. Fire spisestole med stel af fineret palisander, sæder betrukket med brunt læder. 1960'erne. SH. 45 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, slitage i læder, finerafslag. (4)

Lot no: 6133001
19:34
EUR 215
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Stor Pendel af kobberfarvet aluminium.
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Stor Pendel af kobberfarvet aluminium. Formgivet i 1963. Fremstillet for Nordisk Solar Compagni. Ø 70 cm. Fremstår få brugsspor,

Lot no: 6231127
EUR 1,208 DK, Aalborg, Nibevej 30/06/2022
19:34
EUR 537
Vilhelm Wohlert for Le Klint. Standerlampe, model 325
Vilhelm Wohlert for Le Klint. Standerlampe, model 325, med stamme af egetræ, fod af sortlakeret metal. Justérbar arm. H. ca. 152 cm. Le Klint skærm mangler. Fremstår med alm. brugsspor.

Lot no: 6228999
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/06/2022
19:43
EUR 188
Lysberg Hansen og Terp. Sofabord, palisander
Lysberg Hansen og Terp. Sofabord af fineret palisander, profileret stel med udskæringer, kinesisk stil. H. 55, L. 140, D. 52 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6208196
EUR 805 DK, Kolding, Platinvej 30/06/2022
19:47
EUR 537
My search agents