Category  Estimate
Time Showroom
ListGallery Lots per page
Tre ravklumper, ialt 135 g
Tre ravklumper af upoleret rav.Fundet i Danmark. Samlet vægt ca. 135 g.
Lot no: 5591727
EUR 349 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
14:14:00
EUR 128
En klump uforarbejdet rav. Ca 392 gram
En klump uforarbejdet rav. Ca 392 gram. Mål ca. 12cmx11cmx6cm..
Lot no: 5591819
EUR 671 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:30:00
EUR 483
Samling ravkæder, ca. 490 g. (18)
Samling halskæder og armbånd af poleret og delvis poleret rav. L. på halskæderne: ca. 43-170 cm. Samlet vægt ca. 490 g. Fremstår med brugsspor. (18)
Lot no: 5592114
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
19:55:00
Samling ravkæder, ca 395 g. (6)
Samling halskæder samt hjerteformet vedhæng af poleret og delvis poleret rav. L. på kæderne: ca. 43-98 cm. Samlet vægt ca. 395 g. Fremstår med brugsspor, en mangler låsen. (6)
Lot no: 5592110
20:03:00
Samling ravkæder, ca. 462 g. (13)
Samling halskæder samt et armbånd af upoleret og delvist poleret rav. L. på halskæderne: ca. 47-75 cm. Samlet vægt ca. 462 g. Fremstår med brugsspor. (13)
Lot no: 5592093
20:30:00
Samling ravkæder m.m., ca. 428 g. (14)
Samling halskæder, armbånd samt et par øreklips af poleret og delvis poleret rav. L. på halskæderne: ca. 39-71 cm. Samlet vægt ca. 428 g. Fremstår med brugsspor. (14)
Lot no: 5592105
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:33:00
Samling ravkæder, ca. 428 g. (6)
Samling halskæder af delvis poleret og upoleret rav. L. ca. 48,5- ca. 85 cm. Samlet vægt ca. 428 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 5592118
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:42:00
Samling ravkæder, ca. 495 g. (6)
Fire halskæder samt to armbånd af poleret og delvis poleret rav. L. på halskæderne: ca. 45-73 cm. Største stykke: ca. 3,8 x 1,7 x 0,8 cm. Samlet vægt ca. 495 g. Fremstår med brugsspor. (6)
Lot no: 5592086
20:42:00
A collection of large partially polished amber lumps (9)
A collection of large partially polished amber lumps consisting of: 2 pcs. dark amber (78 grams 120 grams), 2 pcs. blue amber (81 grams, 112 grams,) 3 pcs. amber with seaweed and insects 233 grams, 219 grams, 206 grams. 1 pc. Mexican amber (116 grams) 1 pcs North Sea amber 106 grams, total weight...
Lot no: 5589021
EUR 1,611 DK, Aalborg, Nibevej 25/02/2020
19:10:00
Long amber necklace 215 g. (103 cm)
A long amber necklace set with 30 polished amber beads in different yellow hues. Largest bead: 4.3 x 2.4 x 2.2 cm. Length: 103 cm. Weight: 215 g. Overall very good condition. Circa: Mid 1900s.
Lot no: 5442329
EUR 1,342 DK, Helsingør, Støberivej 01/03/2020
19:44:00
EUR 148