12»   Lots per page   46 results ListGallery
Stockholm 2 små litografier i ram
STOCKHOLM (2). 2 st små färglitografier, runda, ca 85x85 mm., total med ram ca 235x235 mm. Ramade.

Titlar: Utsigt af Riddarehus Torget i Stockholm / Utsigt af Gustaf Adolphs Torg i Stockholm.

Lot no: 5776220
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/09/2020
10:20
St. Barthelemy färglitografi
ST. BARTHELEMY. Gustafvia på ön Barthelemy. Abrah. Lundquist & co., ca 1830.
Färglitografi, ca 170x225 mm. Ramad.

Lot no: 5776227
10:34
Kartor bla Stockholm
KARTOR, 12 st i mapp, litografiska öfvertryck utfördt vid Generalstabens Litografiska Anstalt 1901-1906, Numrerade: 74. WESTERÅS, 75. STOCKHOLM, 76. VAXHOLM, 83.SALA , 84. UPSALA, 85. NORRTELGE, 91.GYSINGE, 92. ÖSTHAMMAR, 93. GRISSLEHAMN, 98.GEFLE, 99 LÖFSTA, 100. GRUNDKALLEGRUND, uppfodrade på papp med linnekanter, ca 51x66,5 cm vardera

Lot no: 5776246
11:32
Samling böcker, marin-litteratur
NAUTICA, 12 volymer, bestående av reseskildringar, om kända kaptenar och upptäcktsfarare, bl a "Vägen till Indien" av Björn Landström (1964), "The Spanish Armada" av Colin Martin mfl. (1988), "The voyage of Captain Cook" av Paul Hanly (1965)

Lot no: 5776335
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 22/09/2020
16:00
Fruktplanscher 7 st Pihl - Eriksson
FRUKTPLANSCHER (7). 7 st färglitograferade planscher ur Svenska fruktsorter i färglagda avbildningar. Red. A. PIHL - J. ERIKSSON. 1924. Ca 265x200 mm. Totalt med passepartout ca 395x305 mm. 7 st.

Efter målning av H. Sjöberg.

Lot no: 5776338
16:06
Gezelius Försök til et biographiskt lexicon 4 vol.
BIOGRAFISKT LEXIKON (4). GEZELIUS, GEORG. Försök til et biographiskt lexicon öfver namnkunnige och lärde svenske män. I-III + supplement (IV.). Stockholm - Uppsala - Åbo (M. Swederus - Swederus - Kongl. Acad. Bokhandeln) 1778-1787.
8:o. (175x110 mm.).
Del I-III i uniforma samtida hfrbd, något nötta, ryggar skadade i övre kant, guldornerade ryggar, röda snitt, del IV i senare band från tidigt 1900-tal i samma utförande. Några småfläckar. Exlibris Fredrik Vult von Steyern och Julius Fredric Vult von Steyerns namnteckning på de tre första titelbladen daterade 1780. Anteckning på eftersättsbladet i del IV.
4 vol.

Julius Fredrik Wilhelm Vult von Steijern (1851-1919), svensk journalist och bibliofil.

Lot no: 5776365
17:18
Karolinska krigares dagböcker 12 volymer
KARL XII (12). Karolinska krigares dagböcker. Utg. A. Quennerstedt. I-XII. Lund 1901-18.

4:o. Porträtt, kolorerade planscher o.a. illustrationer. Medbundna omslag.
Samtida gröna klotband med svarta titeletiketter på ryggen, 4 st något avvikande. Exlibris Carl och Signe Bergwall. Tryckt i 200-300 exemplar. 12 vol.

Lot no: 5776379
EUR 776 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/09/2020
18:04
Samling böcker, marinlitteratur
NAUTICA, 34 volymer, böcker, häften och tidskrifter, bla Ritningar och konstruktion, båtbyggeri, bl a "Boatbuilding" av Howard Chapelle (1941), "Båtar - en skissbok" av Arne Gadd (1978), "Från hjullangare till atomfartyg" av W.A. Baker (1965) samt Longitude tidsskrifter

Lot no: 5776386
18:20
Modeplanscher 6 st i passepartout 1800-tal
MODEPLANSCHER (6). 6 st färglitograferade planscher ur Le Journal des Dames et des Demoiselles, 1850-tal. Ca 235x195 mm. I passepartout (totalt 365x300 mm.)
2 st med hund på bilden.

Lot no: 5776404
19:07
'En by i provinsen', samling originale manuskripter, 1977-78 (9)
En samling originale manuskripter til DR tv-serien 'En by i provinsen' sæson 2 og 3, 1977-78, skrevet af bl.a. Johannes Møllehave og Poul-Henrik Trampe. I alt ni hæfter, ét pr. afsnit. Tre hæfter fremstår med navn skrevet på forsiden. (9)

Lot no: 5771574
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:02
EUR 121
Bibel / Heilige Schrift, Leder, Papier, 1721
Bibel / Heilige Schrift, Leder, Papier, 1721. Bibel in altdeutscher Sprache, vorne mit Widmungsblatt und Datierung, mit einem Einband aus Leder aus dem Jahr 1829, vorderseitig geprägt und rückseitig mit Stempel, H.13,5cm, B.23cm, T.20cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell stärkere ...

Lot no: 5643412
EUR 325 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22/09/2020
20:16
Samling böcker , marin-litteratur
NAUTICA, 25 volymer, böcker och häften, svenska och nordiska berättelser om sjöfart bl a "För fulla segel" av Einar Moberg (1957), "Gösta Werner - hans liv i egna bilder" av Ralph Herrmanns, "Regalskeppet Kronan" Red. Björn Axel Johansson (1985)

Lot no: 5776475
20:18
NAUTICA, 16 volymer, böcker om sjöfartshistoria, sjökort, handelsflottor mm. bl a "The Golden Age of China Trade" av Red. Bengt Johansson (1992)
"Ostindiefararen Götheborgs porslinslast" av Berit Wästfelt mfl (1990), "Nautiska Antikviteter" av Jean Randier (1975), "Maps and mapmakers" av R.V. Tooley (1970)

Lot no: 5776484
20:27
Strindberg Creditorer 1889
STRINDBERG, AUGUST. Creditorer. Tragikomedie. Dansk oversaettelse ved Nathalia Larsen. Köpenhamn (forlagt af I. H. Schibothes boghandel) 1889.

8:o. (6), (1)-97, (1 blank) s. Omslag.
Senare mörkrött hfrbd, marmorerade pärmpapper, guldornerad rygg med fem upphöjda bind, marmorerade snitt. (Hedberg). Första upplagan.

Z:I:45, Svedlin 52. Denna danska översättning är det verkliga originaltrycket av "Fordringsägare".

Proveniens: Oscar von Sydow (1873 -1936), svensk politiker och ämbetsman. Han var civilminister, en mycket kort tid statsminister (februari-oktober 1921) och landshövding i Göteborgs och Bohus län 1917-1934 samt riksmarskalk från 1934 fram till sin död 1936. Han var gift med Mary Emily Wijk som fortsatte komplettera samlingen efter makens död.

Lot no: 5776495
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/09/2020
20:38
Vue de Macao en Chine
MACAU. MASQUELIER - DE VANCY. Vue de Macao en Chine. Paris 1797.
Hand-coloured engraving, c. 270x400 mm. Framed.

First published in "Atlas du Voyage de la Perouse" in 1797. Jean Francois de Galaup Comte de la Perouse travelled 1785-89.

After a drawing by Gaspard Duche de Vancy c1786 and engraved by Masquelier c. 1797.

Lot no: 5776520
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22/09/2020
21:03
Böcker Kina
BÖCKER, 11 st., bl a om kinesiskt måler och bronser

Lot no: 5776529
21:12
Helsides annonce i Ekstra Bladet
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - skal indrykkes senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Lot no: 5101635

EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
21:25
St. Petersburg lithograph view c 1830
ST. PETERSBURG. Maison de l'église Holandaise perspective de Newsky. St. Petersburg (?), chez Velten, maison de l'église hollandaise à St Pétersbourg, no date, c. 1830.
Lithograph in colour, c. 290x350 mm. Framed (at Flodins, Stockholm).

Russian and French text.

Lot no: 5776563
21:46
Faber Codex Fabrianus 1681
LAW. FABER, ANTONIUS. Codex Fabrianus definitionum forensium et rerum in sacro Sabaudiae Senatu tractatarum. Ad ordinem titulorum codicis Justinianei, quantum fieri potuit ad usum forensem accommodatus, et in novem libros distributus. Lugduni (Lyon), P. Borde - J. & P. Arnaud, 1681.

Folio (360x220 mm.). Woodcut title vignette and woodcut head- & tailpieces.
Contemporary vellum. Note to inside of upper cover: "To the Linde family ...", flyleaf with owner's inscription Ex bibliotheca Russell Scabbo.
Not collated.

Later edition (1st Lyon 1606). Antoine Favre (Antonius Faber /Antonio Fabro, 1557-1624), French lawyer.
This work is a report of the decisions of this court organized after the Justinian Code.

Lot no: 5777803
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/09/2020
15:26
Svenskt Konstnärslexikon
SVENSKT KONSTNÄRSLEXIKON, 5 volymer, Red. G. Lilja o.a., band I-V. Malmö 1952-67 (Allhem)

Lot no: 5777828
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/09/2020
16:30
Harald Sonesson originalillustration
HARALD SONESSON (född 1942): Illustration till bok om Pelle Svanslös, signerad Harald Sonesson, akvarell, ca 16x13 cm, oramad

HISTORIK: Harald Sonesson har sedan 1980-talet skildrat livet i Mumindalen i både serie- och bokform (Bonnier Carlsen förlag): "Mumin på cirkus", "Mumin följer strömmen", "Mumin och storfiskaren", "Mumin blir detektiv", "Mumin och överraskningen", "Mumin - När veden tog slut", "Mumin gör så gott han kan", "Mumin hittar vägen hem", "Mumin blir detektiv", "Mumin får en hund". Dessa är nyskrivna berättelser baserade på Tove Janssons klassiska karaktärer och är utgivna i ett flertal länder. Sonesson är också känd för sina figurer Pelle Svanslös och Rasmus Nalle

Lot no: 5777878
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/09/2020
18:38
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365 mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag, senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres på bedst muligvis. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Lot no: 5586182

EUR 537 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
10:53

Lot no: 5101631

EUR 1,074 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/09/2020
20:59
Sjökort 2 st van Keulen i ram
2 SJÖKORT SVERIGE - SKÅNE, POMMERN. KEULEN, J. VAN. Paskaart voor een gedeelte der Oost Zee beginnende van Schenkkenes tot aan Stokholm. + Paskaart vor een gedeelte van de Oost Zee beginnende van Valsterbon tot Schenkkenes als mede van Straalsund, tot Sernevisse waar in vervaat is 'teylandt Rugen, Bornholm, en een bedeelte van Oelandt... Amsterdam sent 1600-tal.

2 kolorerade graverade sjökort med stor figurativ kartusch. Ca 500x570 mm. / 510x580 mm. Ramade. 2 st

Nr 1 med Stockholms skärgård och Gotland.
Nr 2 med del av Skåne, Pommern i Tyskland och Polen.
Ur De Nieuwe Groote Lichtende Zee-Fakkel.

Lot no: 5779104
EUR 485 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/09/2020
11:26
Böcker Brehm Ekman "Djurens liv"
BREHM, ALFRED & EKMAN, SVEN, "Djurens liv", 7 band
Nordisk familjebok, Stockholm, 1930-50-tal, halvfranska skinand med marmorerade pärmar

Lot no: 5779147
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25/09/2020
13:12
Helsides annonce i Ekstra Bladet - 6 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...

Lot no: 5083779

EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 25/09/2020
13:41
Konst- och kulturhistoria m. m., 40 vol.
KONST- OCH KULTURHISTORIA M.M. (40). Parti litteratur om konst, konstteori och kritik, formgivning, arkeologi, dans, konsthantverk m. m. Bland annat: GOMBRICH. Art and Illusion. A Study in the Psychology of Pictorial Perception. New York, 1960 (originalklotband med aningen solkigt skyddsomslag, Bolliungen Series XXXV - 5); JOHANSSON, GOTTHARD. Kritik. Stockholm, 1941 (klotband överdraget med mönstrat papper, etiketter av grön klot, främre omslaget medbundet på slutet); SJÖLIN. Den surrealistiska erfarenheten. Upplevelsen. En tolkning av surrealismens åskådning. Åhus, 1981 (häftad); OZENFANT. Foundations of Modern Art. Transalation by John Rodker. New York, 1952 (häftad, omslaget delvis litet blekt); POCHAT. Estetik och konstteori I-II. Stockholm, 1981 (originalpappband, 2 volymer); FLEMING & HONOUR. Lexikon för konsthantverk. Översättning Jonas Gavel. Stockholm, 1996 (originalkklotband med skyddsomslag); DUNCAN. In the Fottsteps of Isadora. I Isadoras fotspår. Dansmuseet 10 november 19

Lot no: 5779257
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/09/2020
17:30
Thunbergs exemplar av Fischerström
THUNBERGS EXEMPLAR. FISCHERSTRÖM, JOHAN. Utkast til beskrifning om Mälaren. Stockholm (Tryckt på auctors bekostnad, hos J. C. Holmberg) 1785.

8:o (ca 157x97 mm.). (4),(3), 4- 64, (2), 67-449, (18) s.
Samtida brunt hfrbd, något nött, skadade hörn, rygg med fem upphöjda bind och vit titeletikett, liten skada i övre kant, stänksnitt. Något fläckad inlaga.
Namnteckning P. Thunberg 1799 på främre pärmens insida, några bokstäver något bortnötta. Borttaget exlibris.

Carl Peter Thunberg (1743 i Jönköping -1828 på Tunaberg i Uppsala), svensk botanist, lärjunge till Carl von Linné.

Lot no: 5779355
EUR 388 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/09/2020
21:02
Undine med illustrationer av Julius Höppner
UNDINE, Eine Mährchen-Dichtung, af Friedrich Baron De La Motte Fouqué, illustrationer af Julius Hoeppner (1839-1893) med 9 chromolitografier, förlag Wandsbek, Artistische Anstalt Gustav W.Seitz, um 1880
Fremstår med kraftige brugsspor og pletter, delvist gulnede sider.

Lot no: 5779395
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26/09/2020
10:22
Gustaf Ljunggren kartor
KARTOR (3), G. Ljunggren, ur "Atlas över Svenska städer" (1853-1861), Carlstad, Ekesjö samt Söderhamn, handkolorerade litografier, bildyta ca 42x53 respekive 49x37ca cm

Lot no: 5779406
EUR 145 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/09/2020
11:04
12»