Lots per page   21 results List Gallery
Lågterrin af tin fra 1700 tallet
Lågterrin af tin fra 1700 tallet med ligeknækket korpus, bærehåndtag og låg med knop, stemplet i bunden. H.25 cm x 36 x 19,5 cm, mål inkl. håndtag. Aldersrelateret stand, lille bule langs lågets kant.

Lot no: 6171769
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:46
EUR 268
Morter i messing 1800-tallet (2)
Morter i messing med tilhørende pistel h. 17 cm. Ø14 cm. Med aldersrelaterede brugsspor (2)

Lot no: 6196957
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
15:19
Diverse smedeværktøj (5)
Fem ældre tænger til smedeværkstedet L 33-69 cm. Kraftige brugsspor. (5)

Lot no: 6190250
15:55
Samling kobbertøj. Georg Jensen, Cohr, Fransk. (12)
Samling kobbertøj best af Henning Koppel for Georg Jensen: 2 pander Ø 20 og 25 cm. 1 sautépande med låg Ø 25 cm. og 1 kasserolle Ø 14 cm. Cohr: 1 kasserolle Ø 18 cm. og 1 smørnæb. Diverse Fransk kobbertøj 3 kasseroller Ø 10 til 14,5 cm, 2 pander Ø 16 og 20 cm, samt 1 gryde med låg Ø 18 cm. ...

Lot no: 6202721
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
19:02
EUR 255
Stor kobberpande
Stor kobberpande, greb af jern. H. 10 cm. Ø 41 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6184282
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
20:13
Samling lysestager og lampetskjolde (13)
Samling på 5 par messingstager samt en enkelt 10-22 cm og lampetskjolde af kobber H 42 cm. Brugsspor. (13)

Lot no: 6208864
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
12:41
Samling kobber, messing m.m., bl.a. stager, kulspand m.m. (16)
Samling kobber, messing m.m., bl.a. 3 stk. Jens Harald Quistgaard kerte stager H. 11 cm, RM sort papirkurv H. 32 cm, kulspand el. potteskjuler hammerslået kobber m/ løsemasker H. 38 cm B. 42 cm, jugend stager m/ 3-armet m/ tryk H. 38 cm, kulminelampe af messing & tryk, mærket E. Thomas & Williams...

Lot no: 6209998
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
13:14
Samling dørhammere i messing og jern. (6)
Samling dørhammere i patineret metal bestående af følgende: 1 stk. dørhammer med pigen med svovlstikkerne H 15 cm. 1 stk. med Hubertus jagt H 15 cm. 1 stk. med løve hoved Ø 9 cm. 1 stk. lyra H 9 cm. 1 stk. med inskription: Met peynen ove de weerelt 1657 H 12,5 cm. 1 stk. monster H 13 cm. ...

Lot no: 6208959
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
16:45
Diverse kobber, tin og messing effekter (30)
Diverse kobber, tin og messing effekter. Dørslag, fade, kedler mm. Fremstår med brugsspor. (30)

Lot no: 6206769
16:52
Bestikservice af messing / teaktræ (101)
Bestikservice af messing med skafter af massivt teaktræ, bestående af; 24 x Gafler, L. 19 cm. 25 x Knive, L. 21 cm. 22 x Skeer, L. 19 cm. 12 x Teskeer, L. 15 cm. 12 x Kaffeskeer, L. 12 cm. 4 x Serveringsskeer, L. 26 cm. 2 x Sovseskeer, L. 19 cm. Fremstår med brugspræg. (101)

Lot no: 6172456
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
18:45
EUR 134
Tre større kobber brændespande 1800-tallet (3)
Tre større kobber brændespande 1800-tallet. Fremstår med aldersrelateret patina, brugsmærker og reparationer. H. 42-45 cm, Diam 54-60 cm. (3)

Lot no: 6206010
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
19:39
EUR 201
Gaspar Marcy ‘efter.’ Two bronze sculptures (2)
Gaspard Marsy (1624-1681) ‘efter.’ Two figure groups made in patinated bronze predominantly "The Rape of Proserpina" H. 43 cm and "The Abduction of Orithyia by Boreas" H. 47 cm. (2)

Lot no: 6161559
EUR 3,221 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2022
16:29
EUR 2,416
Vase samt fad med indlagte ametyster(2)
Vase samt fad med indlagte ametyster. Vase med glasindsats H 20 cm. Fad med dekoration i form af heksagram ca. 28 x 28 cm.. (2)

Lot no: 6200726
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23/05/2022
18:29
Stor kobberkedel / gruekedel af kobber
Stor kobberkedel gruekedel af kobber fra sidste halvdel af det 20. århundrede, med stempler fra Kobbermøllen i Flensborg. Ø. 65,5 cm, H. 50 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og patina.

Lot no: 6205001
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 23/05/2022
20:30
EUR 134
Franske kirkestager (2)
Franske kirkestager af messing, heraf en med 3 lysarme, rigt dekoreret med blomster og bladværk og blomster af porcelæn. H. 34-71 cm. Fremstår med brugsspor (2)

Lot no: 6210140
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/05/2022
22:00
Muslingeformet fad af bronze, 1930'erne
Muslingeformet fad af bronze med bladranke på kanten. Muligvis produceret af Tinos / Argentor, Danmark. Ø 22 cm. Nummereret under bunden '344/24'

Lot no: 6204783
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
12:30
EUR 134
Diverse ældre tin (34)
Diverse ældre tin bestående af: 15 tallerkener Ø op til 39 cm. Krus, lamper, stager, skeer mm. Flere dele stemplet. (34)

Lot no: 6211006
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2022
14:58
Fire dele arabisk brugskunst(4)
Fire dele arabisk brugskunst i messing og forsølvet metal H. 16-29 cm. Fremstår med brugsspor, fejl og mangler.(4)

Lot no: 6206547
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24/05/2022
17:55
Et par franske væghængte lysestager i forgyldt metal fra 60'erne (2)
Et par franske væghængte 3-armede lysestager i forgyldt metal fra 60'erne. H. 47 cm, B. 27 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6116966
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
19:45
EUR 268
Fransk kamingarniture, omkr. 1900 (3)
Fransk kamingarniture af forgyldt metal bestående af et par femarmede kandelabre og et kaminur, urværket sign. Ad. Mougin, omkr. 1900. Pendul og optræksnøgle medfølger. H. 43 og 38 cm. Fremstår med patina. (3)

Lot no: 6211280
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:14
EUR 134
Skrin, fad samt bæger. Bronze m.m. 20 årh
Skrin, fad samt bæger. Bronze m.m. 20 årh. Støbte motiver med personscene og solvogn. Stedvise brugs- og alderspatina. Mål: Skrin: 20 x 15 x 6; fad: 20 x 14; bæger: H. 6,5 cm. (3)

Lot no: 6208326
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2022
13:40
My search agents