Lots per page   19 results List Gallery
Muslingeformet fad af bronze, 1930'erne
Muslingeformet fad af bronze med bladranke på kanten. Muligvis produceret af Tinos / Argentor, Danmark. Ø 22 cm. Nummereret under bunden '344/24'

Lot no: 6204783
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
12:30
EUR 134
Diverse ældre tin (34)
Diverse ældre tin bestående af: 15 tallerkener Ø op til 39 cm. Krus, lamper, stager, skeer mm. Flere dele stemplet. (34)

Lot no: 6211006
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/05/2022
14:58
Fire dele arabisk brugskunst(4)
Fire dele arabisk brugskunst i messing og forsølvet metal H. 16-29 cm. Fremstår med brugsspor, fejl og mangler.(4)

Lot no: 6206547
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24/05/2022
17:55
Et par franske væghængte lysestager i forgyldt metal fra 60'erne (2)
Et par franske væghængte 3-armede lysestager i forgyldt metal fra 60'erne. H. 47 cm, B. 27 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6116966
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
19:45
EUR 268
Fransk kamingarniture, omkr. 1900 (3)
Fransk kamingarniture af forgyldt metal bestående af et par femarmede kandelabre og et kaminur, urværket sign. Ad. Mougin, omkr. 1900. Pendul og optræksnøgle medfølger. H. 43 og 38 cm. Fremstår med patina. (3)

Lot no: 6211280
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:14
EUR 134
Skrin, fad samt bæger. Bronze m.m. 20 årh
Skrin, fad samt bæger. Bronze m.m. 20 årh. Støbte motiver med personscene og solvogn. Stedvise brugs- og alderspatina. Mål: Skrin: 20 x 15 x 6; fad: 20 x 14; bæger: H. 6,5 cm. (3)

Lot no: 6208326
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2022
13:40
Flensborg spand samt kobberkeddel (2)
Flensborg spand af messing Ø 45 cm samt kobberkeddel B 45 cm. Brugsspor. (2)

Lot no: 6198856
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/05/2022
16:45
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 1 dråbe (2)

Lot no: 6112820

EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2022
16:54
EUR 161
Design Asmussen, sæt på 2 dråbestager, 2 dråber (2)

Lot no: 6170966

EUR 322 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2022
17:14
EUR 201
Design Asmussen, sæt på 3 dråbestager, 1, 2 og 3 dråber (3)

Lot no: 6170951

EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 25/05/2022
17:19
EUR 295
Tre større kobber brændespande 1800-tallet (3)
Tre større kobber brændespande 1800-tallet. Fremstår med aldersrelateret patina, brugsmærker og reparationer. H. 42-45 cm, Diam 54-60 cm. (3)

Lot no: 6206010
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25/05/2022
21:14
EUR 201
Mogens Ballins værksted. Skønvirke vase og skål, af tin (2)
Mogens Ballins værksted. Skønvirke vase og skål, af tin. Stemplet i bund ml. 1908-1926. Vase H. 19 cm. Skål Ø. 14,5 cm. (2)

Lot no: 6207389
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/05/2022
17:20
Lågterrin af tin fra 1700 tallet
Lågterrin af tin fra 1700 tallet med ligeknækket korpus, bærehåndtag og låg med knop, stemplet i bunden. H.25 cm x 36 x 19,5 cm, mål inkl. håndtag. Aldersrelateret stand, lille bule langs lågets kant.

Lot no: 6171769
EUR 349 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/05/2022
17:46
EUR 268
Lysekrone af forgyldt bronze, 1900-tallet
Lysekrone af forgyldt bronze støbt med bladværk med svungne arme til tre lys. H. 80 cm. Ø 70 cm. Fremstår med løs arm.

Lot no: 6196113
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28/05/2022
15:48
Morter i messing 1800-tallet (2)
Morter i messing med tilhørende pistel h. 17 cm. Ø14 cm. Med aldersrelaterede brugsspor (2)

Lot no: 6196957
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 28/05/2022
18:53
Stor kobberpande
Stor kobberpande, greb af jern. H. 10 cm. Ø 41 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6184282
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28/05/2022
19:25
Diverse smedeværktøj (5)
Fem ældre tænger til smedeværkstedet L 33-69 cm. Kraftige brugsspor. (5)

Lot no: 6190250
19:51
Samling messingstagere (12)
Samling lysestagert af messing H. 11,5/27 cm. Brugsspor. (12)

Lot no: 6211698
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 28/05/2022
21:32
EUR 94
Par alterstager af messing, barokform 1900-tallet (2)
Par alterstager af messing, barokform 1900-tallet. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6213017
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30/05/2022
19:56
My search agents