Lots per page   28 results List Gallery
2 Bernhard Hertz vintage brocher af 8 kt. guld, slutningen af 1800-tallet
2 Bernhard Hertz vintage brocher af 8 kt. guld, slutningen af 1800-tallet, er begge stemplet BH BH-. Mål 3,3x2,8 cm. Samlet vægt ca. 9,3 gram.

Lot no: 6196322
EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
15:36
EUR 268
5 forskellige brocher (5)
5 forskellige brocher af forsølvet eller forgyldt materiale.Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i Odense den næste tid.

Lot no: 6195690

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
16:14
Peruviansk vedhæng/broche af 18 kt. guld
Peruviansk vedhæng/broche af 18 kt. guld.H. 4,6 cm. Vægt 12,6 g.

Lot no: 6146598
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
16:28
EUR 537
Vintagebroche/vedhæng med heliotrop, 18 kt. guld
Vintagebroche/vedhæng med heliotrop, udført i 18 kt. guld, nål ej guld. Mål ca. 3,2x2,1 cm. Fremstår med rep. på bagsiden ved æsken. Vægt ca. 5,5 gram. Utydeligt stempel.

Lot no: 6189669
EUR 430 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
17:16
EUR 295
Samling på 5 forskellige brocher af sterling sølv (5)
Samling på 5 forskellige brocher af sterling sølv. Udstillingsmodeller med lette spor deraf. (5). Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i Odense den næste tid.

Lot no: 6195354

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
20:05
EUR 87
Antike Brosche aus Rotgold und Silber mit Diamanten im Rosenschliff, ca. 1880-1900
Antike Diamantbrosche aus teilweise satiniertem Rotgold und Silber in Form von Blumenstiel mit 27 größeren und kleineren Diamanten im Rosenschliff zus.ca. 1.00 ct. Ca. 1880-1900. Gewicht 14 g. L. 6,85 cm, B. 3,4 cm. Ungestempelt mit altersbedingten Gebrauchsspuren.

Lot no: 6196812
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:14
EUR 698
Diamantbrosche aus 18 kt. Gelbgold
Diamantbrosche aus 18 kt. Gelbgold mit zahlreichen kleineren Diamanten zus. ca. 0.60 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. H. 4,0 cm, B. 5,5 cm. Gewicht 16,3 g. Etui inkl.

Lot no: 6200757
EUR 2,685 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:50
EUR 1,611
4 brocher af sterling sølv / forgyldt sterling sølv (4)
4 brocher udført i henholdsvis sterling sølv og forgyldt sterling sølv. 2 af dem er prydet med cabochonsleben onyx. Udstillingmodeller med miniamle spor deraf. Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i Odense den næste tid.

Lot no: 6198219

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
20:04
5 forskellige brocher af sterling sølv. (5)
Fem forskellige brocher udført i sterling sølv.Dette varenr. er en del af en større samling smykker fra en ophørt smykkebutik som lægges på auktion i Odense den næste tid.

Lot no: 6195355

EUR 161 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
20:08
EUR 87
Broche in 18k with Old cut diamonds approx 2.00ct
Broche in 18k white gold set with Old cut diamonds approx 2.00ct Colour:(F-G) Top weseltopn Clarity: VS-SI Diameter: 58x25mmWeight: 14.5g

Lot no: 5196947
EUR 2,900 BE, Antwerpen 21/05/2022
20:59
EUR 1,500
Sehr große Vintage Brosche, ca. 1950 mit Saphiren, Gelb- und Weißgold
Sehr große Vintage Brosche, ca. 1950, aus18 kt. Gelb- und Weißgold, mit runden und ovalen blauen und grünen Saphiren im Facettenschliff, zus. ca. 9 ct. Etwas undeutlich gestempelt 18k. Maße ca. 5,5x5 cm. Gewicht ca. 20,7 g. Mit späterer Krappe für Nadel, die nicht aus Gold ist.

Lot no: 6189661
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
08:09
EUR 1,074
Broche med turmalin
Broche udført i 14 kt. guld, besat med en graveret turmalinskive, tofarvet vandmelon-turmalin, mål, ca. 54 x 39,8 x 4,2 mm, samt de slebne og polerede lameller følger slibningen af den trekantede krystalstruktur i denne turmalin. Monteret med nål med skydesikring, stemplet ’585’. Vægt ca. 23 ...

Lot no: 6189593
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
08:45
EUR 537
Dyre brocher af sterlingsølv (5)
Fem brocher i form af sommerfugl, skildpadde, gravhund, krokodille og papegøje - alle udført i sterlingsølv og prydet med macasitter, turkis og farvede glassten. Vægt: 33 gram. Udstillingsmodeller. (5)

Lot no: 6207030

EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
19:05
EUR 134
Mikimoto. 'Peacock' Zuchtperlen- und Brillantbrosche aus 18 kt. Gelbgold
Mikimoto. 'Peacock' Zuchtperlen- und Brillantbrosche aus 18 kt. Gelbgold mit 33 größeren und kleineren runden Salzwasserzuchtperle, Kamm mit zwei kleineren Brillanten zus. ca. 0.02 ct. Farbe: Top Wesselton (G). Reinheit: VVS. Gestempelt mit Logo M, 750. Gewicht ca. 12,8 g. Perlen Ø ca. 4,5- 5,5 ...

Lot no: 6196829
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:05
EUR 1,342
Brocher af sterlingsølv ædelsten (5)
Tre brocher udført i sterlingsølv prydet med cubic zirkoner, rosakvarts samt ferskvandskulturperler. Envidere ovalt hårspænde prydet med drevne dekorationer. Udstillingsvarer. (5)

Lot no: 6206994

EUR 188 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
20:51
EUR 134
Brillantbrosche aus 18 kt. Weißgold in Form von Blumenstiel, zus. ca. 3.85 ct. 1940er Jahre
Brillantbrosche aus 18 kt. Weißgold in Form von Blumenstiel mit zahlreichen größeren und kleineren Diamanten im Brillant- und 8/8-Schliff zus. ca. 3.85 ct. Farbe: Top Wesselton-Wesselton (G-H) und einzelne Top Crystal-Top Cape. Reinheit: VS-SI-P1 einzelne kleinere P2-P3, sowie kleinerer Diament ...

Lot no: 6191709
EUR 4,027 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
20:57
EUR 3,221
Broche i form af fugl med turkiser, 14 kt. guld
Broche i form af orientalsk fugl, udført i 14 kt guld, ca. 1950-1960erne, prydet med cabochonslebne turkiser. Mål ca. 4,7x3,4 cm. Vægt ca. 5,5 gram.

Lot no: 6164197

EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
21:19
EUR 215
Christine Bukkehave Arc&Line broche med diamanter, sterling sølv
Christine Bukkehave Arc&Line broche udført i sterling sølv, prydet med 2 diamanter. Samlet ca. 0.01 ct. Længde ca. 7,5 cm. Vægt ca. 8,4 gram. ( Nåle af stål.) Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Lot no: 6211205

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/05/2022
16:34
EUR 94
Christine Bukkehave broche med lapis lazuli, sterling sølv
Christine Bukkehave broche udført i sterling sølv, prydet med lapis lazuli. L. 7,5 cm. Denne vare hidrører en ophørt smykkeforretning.

Lot no: 6211201

18:56
EUR 94
Karen Elisabeth Strand m.fl. for A. Michelsen. Brocher samt armring af sterlingsølv (3)
Karen Elisabeth Strand m.fl. for A. Michelsen. To brocher samt armring af sterlingsølv, indvendige mål på armring: ca. 53 x 69 mm. Samlet vægt: ca. 77 gr. Fremstår med brugsspor. (3)

Lot no: 6209911
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 23/05/2022
20:10
EUR 161
Broche med turkis af 14 kt guld
Broche med turkis af 14 kt. guld. B. 5,4 cm. Vægt 6,8 g.

Lot no: 6200933
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
12:51
EUR 242
Arno Malinowski for Georg Jensen. Broche af sterlingsølv, dessin 318
Arno Malinowski for Georg Jensen. Broche af sterlingsølv med stilliseret hjort og egern på gennembrudt bladranke, dessin 318. Stemplet: Georg Jensen, efter 1945. Mål: 3,8x3,8 cm. Vægt: ca. 22,3 gr. Arno Malinowski (f. 1899 - d. 1976), dansk billedhugger, keramiker og medaljør. Uddannet ...

Lot no: 6208685
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:12
EUR 403
Roberto Constanzelli & Figli. Retro broche i 18 kt. guld med emaljearbejde, ca. 1970-80'erne
Broche med hest og jockey i 18 kt. delvist satineret guld med emaljearbejde, ca. 1970-80'erne. L. 2,5 cm. Vægt 4,3 cm. Lette brugsspor.

Lot no: 6205238
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2022
20:29
EUR 268
Gertrud Engel Rouge for A. Michelsen. Broche af sterlingsølv
A. Michelsen. Broche i form af mistelten udført i sterlingsølv. Højde: 8 cm. Bredde. 6.5 cm. Vægt: 11 gram. Formgivet af Gertrud Engel Rouge, 1960'erne.

Lot no: 6209981
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/05/2022
20:45
Arno Malinowski für Georg Jensen. Delfinbrosche aus 18 kt. Gelbgold, Dessin 332
Arno Malinowski für Georg Jensen. Delfinbrosche aus 18 kt. Gelbgold, quadratische durchbrochen Form mit stilisiertem springendem Delfin, Dessin Nr. 332. Gestempelt: Georg Jensen Monogramm, anno 1933-44, 332 sowie 18K 755 für Feingehalt. Maße: 2,2x3,8 cm. Gewicht ca. 13,3 g. Mit leicht verbogener ...

Lot no: 6208682
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 25/05/2022
20:17
EUR 2,148
Sølvbroche med smaragd
Broche af 900 sølv med dekoration i form af Colombia, prydet med en rå smaragdkrystal. Diam. Ø 5,1 cm. Vægt: 16,6 g.

Lot no: 6204897
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/05/2022
15:05
Rigt pavé prydet diamantbroche af 18 kt. hvidguld, i alt ca. 0.98 ct.
Broche af 18 kt. hvidguld i form af gennembrudt hjerte med sangfugl og blomst rigt prydet med talrige brillantslebne diamanter sat i pavé, i alt ca. 0.98 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS-SI-P. Længde: 3,6 cm. Bredde: 2,4 cm. Vægt: ca. 9,0 gr. Brochen er med nål, der er forsynet med ...

Lot no: 6208709
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 26/05/2022
20:10
EUR 1,074
Broche in 18K with diamonds
Vintage broche in 18K white & yellow coloured gold with Rose & Old cut diamonds total approx 1.90ct Colour: (H) wesselton Clarity : SI -P1 Diameter: 35mmWeight: 12.4g

Lot no: 5042549
EUR 1,200 BE, Antwerpen 27/05/2022
19:00
EUR 950
My search agents