Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
A. Michelsen m fl.. To Marguerit brocher (2)
A. Michelsen m.fl. To Marguerit brocher af forgyldt sterlingsølv med hvid emalje. Diam. 5,0 cm. Der er afslag på hvid emalje på den ene broche (2)
Lot no: 5591282
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
13:17:00
EUR 94
Brosch/ Hänge 18/ 21.6K
BROSCH/ HÄNGE, 18/ 21.6K, rödguld, mynt i genombruten krans, diam ca 32.5 mm, vikt ca 18.3 g
Lot no: 5592214
EUR 760 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
13:28:00
Brosch 18K
BROSCH, 18K, rödguld, Guldateljen Fryklund & Pålsson, Stockholm, 1964, i form av rosett, odlad pärla ca 5.5 mm, ristad dekor, bredd ca 35 mm, vikt ca 6.5 g
Lot no: 5592228
EUR 238 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
14:08:00
Brosch
BROSCH, metall/ silver/ 18K, fasettslipade svarta och färglösa stenar, längd ca 40 mm, vikt ca 4.6 g
Lot no: 5592267
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
15:40:00
Diamantbroche af guld og sølv, ca. 1900
Diamantbroche af 14 kt. guld og sølv prydet med en større og talrige mindre rosenslebne diamanter. Mål: 6,5 x 1,2 cm. Holland, ca. 1900.
Lot no: 5575904
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
18:53:00
Georg Jensen. Broche med brillant ca. 0.08 ct.
Georg Jensen. Broche af 18 kt. guld (stemplet 765) prydet med brillant på ca. 0.08 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS1. Dessin no. 183. Stemplet GJ før 1945. B. 6,5 cm, vægt 5.4 gr. I org. æske
Lot no: 5568307
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:35:00
EUR 403
Retro Saphir- und Diamantbrosche aus Platin in Form von Kranz, zus. ca. 14,35 ct.
Saphir- und Diamantbrosche aus Platin in Form von Kranz mit 12 größeren tropfenförmigen Saphiren im Facettenschliff zus. ca. 9.40 ct. flankiert von zahlreichen Diamanten im Smaragd-, Brillant-, Baguette-und Navetteschliff sowie Brillant im Tropfenschliff, zus. ca. 4.95 ct. Farbe: Wesselton-Top ...
Lot no: 5585644
EUR 3,221 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:06:00
EUR 725
Vintage rubinbroche af 18 kt. guld prydet med perle, ca. 1930-40'erne
Vintage broche af 18 kt. guld, prydet med talrige slebne rubiner samt ferskvandsperle, udført ca. 1930-40'erne. L. 7,5 cm. Vægt: ca. 5,5 gr. Fremstår med brugsspor, perle med slid/skade, ustemplet, men syreprøvet og x-rayed.
Lot no: 5583381
EUR 295 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:15:00
Retro Diamant- und Zuchtperlenbrosche aus 18 kt. Weißgold - i alt ca. 1.30 ct.
Diamant- und Perlenbrosche aus 18 kt. Weißgold in Form von Hummel mit größerer ovaler weißer Salzwasserzuchtperle sowie zahlreichen größeren und kleineren Brillanten zus. ca. 1.30 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS-SI. Augen in Form von kleinen grünen Tsavorits im Cabochonschliff. Zweite ...
Lot no: 5585706
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:15:00
EUR 698
Hans Hansen, broche af 14 kt. guld, dessinnr. 105
Hans Hansen broche udført i 14 kt. guld,dessin nr. 105. Er stemplet Hans Hansen 585, Denmark og dessin. nr. 105. Mål ca. 42x48 mm. Vægt ca. 13,9 gram. Fremstår med små brugsspor i form af ridser.
Lot no: 5541279
EUR 483 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
20:40:00
Brillant- und Smaragdbrosche aus Platin, zus. ca. 6.95 ct. 1940er Jahre
Brillant- und Smaragdbrosche aus Platin in Form von Blume mit 7 größeren und kleineren Smaragden im Tropfen- und Navetteschliff zus. ca. 1.45 ct. flankiert von ca. 160 größeren und kleineren Diamanten im Brillant- und 8/8-Schliff zus. ca. 5.50 ct. Farbe: Top Wesselton- Wesselton (G-H). Reinheit: ...
Lot no: 5565696
EUR 5,101 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:49:00
EUR 2,550
Vintage Saphir- und Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 3.08 ct. 1930er Jahre
Vintage Saphir- und Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold mit 4 größeren Saphiren im Smaragdschliff zus. ca. 1.28 ct. flankiert von 7 Diamanten im Altschliff zus. ca. 1.80 ct. Farbe: Cape (N). Reinheit: P1. 1930er Jahre. Gewicht ca. 8,1 g. 4,78 x 1,68 cm. Broschen mit altersbedingten Gebrauchsspuren...
Lot no: 5585425
EUR 1,342 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:57:00
EUR 698
Blumenbrosche aus Platin und 18 kt. Gelbgold mit zahlreichen Diamanten, Saphiren, Smaragden und Rubinen. Erste Hälfte 20.Jh.
Brosche aus Platin und 18 kt. Gelbgold in Form von Blume mit 11 größeren und kleineren Diamanten im Altschliff zus. ca.1.94 ct. Farbe: Crystal-Top Cape (J-K). Reinheit: SI. Flankiert von 22 runden Rubinen, Smaragden und Saphiren im Facettenschliff sowie zahlreichen kleinen Diamanten im ...
Lot no: 5582736
EUR 6,443 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
21:04:00
EUR 3,221
Brosch 18K
BROSCH, 18K, rödguld, Gustav Dahlgren & Co, Malmö, troligen 1924, emaljerad dekor och pärla, längd ca 53 mm, vikt ca 4.1 g
Lot no: 5592520
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23/02/2020
21:56:00
Broche af 14 kt. guld med brillant ca. 0.13 ct.
Rund broche af 14 kt. rød- og hvidguld prydet med en brillant på ca. 0.13 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VS1. Ø3.7 cm, vægt 14.1 gr.
Lot no: 5588534
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/02/2020
18:09:00
Skønvirke broche af sølv med agat
Skønvirke broche af sølv, med dekoration i form af stiliseret bladværk og grøn agat, 55 x 39 mm. Fremstår med reparation ved lås.
Lot no: 5591882
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/02/2020
18:55:00
Vintage broche af 14 kt guld
Broche af 14 kt. guld i form af sløjfe, prydet med en Akoya saltvandskultur perle. Mål 34,4 x 29 mm. stemplet 585Vægt ca. 3,8 gram. Fremstår med almindelig brugsspor.
Lot no: 5592722
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 24/02/2020
19:00:00
Retro Diamant- und Perlenbrosche aus 18 kt. Weißgold
Diamant- und Perlenbrosche aus 18 kt. Weißgold in Form von Hummel mit größerer ovaler hell goldgelber Salzwasserzuchtperle sowie zahlreichen größeren und kleineren Brillanten zus. ca. 1.30 ct. Farbe: Wesselton (H). Reinheit: VS. Augen in Form von kleinen grünen Tsavorits im Cabochonschliff. ...
Lot no: 5585705
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:15:00
Anton Michelsen, Carl Ove Frydensberg, Hermann Siersbøl, Bernhard Hertz m.fl. Ni brocher af sølv og sterlingsølv (9)
Anton Michelsen, Carl Ove Frydensberg, Hermann Siersbøl, Bernhard Hertz m.fl. Ni brocher af sølv og sterlingsølv udført i form af stiliserede fugle, heste og hestesko m.m., bl.a. en udført af Anton Michelsen i form af pegasus. Samlet vægt ca. 62 g. Fremstår med brugsspor, en med defekt lås, en ...
Lot no: 5587335
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:17:00
EUR 87
Antique brooch, Art Deco, diamonds
Brooch, Art Deco, phoenix in silver, with diamond roses, in total approx. 0.80ct, reverse side gilded, dimensions: 70 x 50 mm.
Lot no: 5575054
EUR 1,600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/02/2020
20:38:00
Anstecknadel mit Brillanten
Anstecknadel mit Brillanten zus. ca.0.15ct, gefasst in 585er Weißgold: 3g, Maße: 5 x 1cm.
Lot no: 5559105

EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/02/2020
20:44:00
EUR 225
Französische Brosche aus 18 kt. Gelbgold mit Diamanten und Zuchtperlen, erste Hälfte 20.Jh.
Französische Zuchtperlen- und Diamantbrosche aus 18 kt. Gelbgold in Form von Schliefe mit zahlreichen kleinen Salzwasserzuchtperlen flankiert von größerem braunem Diamanten älteren Schliffs ca. 0.75 ct. umkränzt von 8 kleineren Diamanten in verschiedenen Tönen mit älteren Schliffen zus. ca. 0.40 ...
Lot no: 5572396
EUR 3,356 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:11:00
EUR 1,678
Diamant- und Zuchtperlenbrosche aus Gelbgold und Platin, ca. 1900-1910
Vintage Diamant- und Perlenbrosche aus Gelbgold und Platin mit größerem Diamanten älteren Schliffs ca. 0.27 ct. Farbe: Cape (M). Reinheit: P1. flankiert von 26 kleineren Diamanten im 8/8-Schliff zus. ca. 0.38 ct. Farbe: Top Crystal (I). Reinheit: SI. Sowie 21 größeren und kleineren ...
Lot no: 5585540
EUR 2,013 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:14:00
Mappin & Webb. Brillant- und Tsavoritbrosche aus 18 kt. Weißgold in Form von Schnecke, ca. 2000
Mappin & Webb. Brillant- und Tsavoritbrosche aus 18 kt. Weißgold in Form von Schnecke, mit 155 Brillanten zus. ca. 3.10 ct. Farbe: Top Wesselton (F-G). Reinheit: VVS1-VS1. Schneckengehäuse mit zahlreichen grünen runden Tsavorits im Facettenschliff. Gestempelt mit M&W und London Hallmarks 2000. ...
Lot no: 5578985
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:29:00
Belle Epoque brooch with diamonds
Silver, 18 kt rose gold. In the shape of a posy of lily of the valley, with 48 rose-cut diamonds. Length 6 cm. Width 3 cm. Weight 20.44 g.
Lot no: 5539501
EUR 2,000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:39:00
Brosche mit Lapis und Perlen, 750er Gold
Brosche mit Lapis und Perlen, in 750er Gold: 22g, Durchmesser: 35mm, Handarbeit.
Lot no: 5565781
EUR 1,200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/02/2020
21:48:00
EUR 550
Guldbroche med lilla syntetisk safir 8,1 g.
Broche af 8 kt. rosaguld i 'sunburst' design prydet med en facteslebet syntetisk safir. Diam. Ø5,4 cm. Vægt: 8,1 g. Fremstår med brugsspor og buler.
Lot no: 5588297
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/02/2020
16:41:00
Schwanen - Anhänger / Brosche
Anhänger/ Brosche in der Form eines Schwans gefertigt aus 925 Silber (rohdiniert/punziert). Besetzt mit Tansaniten, Chrom Diopsid und einem Rubin im facettierten Rund- und Ovalschliff von ca.: 1,5 - 4 x 3 mm. Höhe ca.: 32,5 mm, Breite ca.: 35 mm. Die Öse bietet Platz für eine Kette oder ...
Lot no: 5577359

EUR 375 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26/02/2020
19:15:00
EUR 45
Brosche besetzt mit Rhodolit, Smaragd, Rubin und Saphir
Schmetterlings Brosche gefertigt aus 925 Silber (punziert) und rhodiniert. Besetzt mit Rhodolit, Smaragd, Rubin und Saphir im facettierten Rund,- und Navetteschliff von ca.: 1 mm, 2 mm, 3 mm sowie 7 x 3,7 mm. Maße ca.: 52 x 45,6 mm, Gewicht ca.: 14,8 g.
Lot no: 5577381

EUR 400 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26/02/2020
19:20:00
Viggo Wollny, København. Brillantbroche af 14 kt. hvidguld
Viggo Wollny, København. Broche af 14 kt. delvist satineret hvidguld, prydet med tre enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.06 ct. Farve: Top Crystal (I), klarhed: SI. Stemplet "VW 585". L. 4,1 cm. B. 2,1 cm. Vægt: ca. 6,6 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5580346
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 26/02/2020
19:56:00
12»