Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Ove Eriksen. Søhest broche af sterlingsølv
Ove Eriksen, Åbyhøj 1934-74. Broche af sterlingsølv i form af søhest. Mål: 6,6 x 2,6 cm. Vægt: 10,2 g.
Lot no: 5291230
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 25/04/2019
13:30:00
Kamee Brosche / Anhänger
Kamee mit der Abbildung einer Frau im Profil. Tragbar als Brosche oder Anhänger. Gefertigt aus 14kt. Gold (punziert). Maße ohne Öse ca.: 48 x 48 mm. Gewicht ca.: 18,1 g. Die Öse bietet Platz für eine Kette mit einem Durchmesser von ca.: 4,25 mm.
Lot no: 5298571
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25/04/2019
18:52:00
EUR 90
Peridot broche/vedhæng, 1800-tallet
Broche/vedhæng af sølv med bagside og detaljer af guld, prydet med en oval og en dråbeformet peridot, samt fem mindre diamanter. Mål: 2,9 x 3,3 cm. Fra 1800-tallet. En diamant mangler.
Lot no: 5310039
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25/04/2019
19:30:00
David Rosas. Moderne italienische Brosche in Form von Grashüpfer aus 18 kt. Weißgold mit Mondstein und Brillanten
Moderne italienische Brosche in Form von Grashüpfer aus 18 kt. Weißgold mit größerem geschliffenem weißem Mondstein und 34 kleineren Brillanten zus. ca. 0.25 ct. Farbe: Top Wesselton-Wesselton (G-H). Reinheit: VS-SI. Gestempelt mit italienischen Gold Hallmarks, wohl Entwurf David Rosas. Gewicht ...
Lot no: 5260075
EUR 993 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:10:00
EUR 483
Brosch 18 k guld
BROSCH, 18 k guld, föreställande en liljekonvaljkvist, dekor med 3 fasettslipade vita stenar samt 3 odlade saltvattenspärlor ca 3 mm, Juvelfabriken AB, Stockholm 1948, höjd 6 cm, vikt ca 13,1 g
Lot no: 5311887
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26/04/2019
16:32:00
Diamond lace brooch in 18 kt. white gold, total approx. 4.60 ct. The first half of the 20th century
Diamond brooch in 18 kt. white gold, rich open work in the form of lace, embellished with 15 larger diamonds with older cuts, 50 smaller single-cut diamonds, and 10 rose-cut diamonds, total approx. 4.60 ct. Colour: Top Cape (K). Clarity: SI-P1. Unstamped. The first half of the 20th century. ...
Lot no: 5305509
EUR 2,819 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2019
21:10:00
EUR 1,409
Bræmer-Jensen. Vintagebroche af 14 kt. hvidguld med ametyst og brillanter
Bræmer-Jensen. Vintagebroche af 14 kt. hvidguld med udskåret ametyst i form af en blomst og blad. Prydet med brillanter i alt ca. 0.32 ct. Farve: Wesselton Klarhed VS-SI- Mål: 5,8 x 4,5 cm.
Lot no: 5302770
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 27/04/2019
11:41:00
EUR 215
18kt diamond brooch approx. 1.00ct
18kt diamond brooch approx. 1.00ct 18kt rhod.white gold, hallmarked Brooch decorated with 4 brilliant-cut diamonds approx. 0.16ct, also adorned with numerous round single-cut diamonds approx. 0.84ct Colour: Top Wesselton-Top Crystal (G-I) Clarity: VS2-SI2 Total weight: 8.55gr Measurements: ...
Lot no: 5315115
EUR 900 BE, Antwerpen 27/04/2019
14:42:00
EUR 450
Sommerfugle broche m/ Tanzanitter. Hvidguldsbelagt sterling sølv.
Broche af hvidguldsbelagt sterlingsølv i form af sommerfugl fattet med talrige facetslebne tanzanitter samt mindre rhodolit granater. Mål ca. 3,8 x 5,2 cm. Vægt ca 11 gram.
Lot no: 5268868

EUR 188 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2019
20:14:00
Stor broche/ vedhæng. Håndlavet m/ lemon kvartz, 22,3 gram
Håndlavet unika broche/vedhæng i guld- og hvidguldsbelagt sterlingsølv fattet med stor lemon kvarts på ca. 45.00 ct samt mindre ametyst. Monteret med nål og øsken, H. 4,6 cm. Vægt ca. 22,3 gram.
Lot no: 5313456

EUR 215 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/04/2019
20:19:00
Französische Smaragd- und Diamantbrosche aus 18 kt. Gelbgold, ca. 1940-50er Jahre
Smaragd- und Diamantbrosche aus 18 kt. Gelbgold in Form von Blumenstrauß mit 8 Diamanten älteren Schliffs zus. ca. 0.50 ct. Farbe: Crystal (J). Reinheit: SI1-SI2. 21 größeren und kleineren Akoya Salzwasserzuchtperlen, 2 Smaragden im Facettenschliff und 4 kleinen Diamanten im 8/8-Schliff. ...
Lot no: 5247245
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 27/04/2019
20:27:00
EUR 537
Unika broche i form af skildpadde m/ stor cabochonsleben rosen kvarts.
Håndfremstillet unika broche i form af skildpadde udført i guld- og sortrhodineret sterling sølv fattet med cabochonsleben rosen kvarts på ca. 45.00 ct. Måler 37 x 35 x 17 mm. Vægt ca. 21 gram
Lot no: 5295471

21:08:00
EUR 148
Ole Lynggaard. Large sun brooch with diamonds in 18k
Ole Lynggaard, large sun brooch in 18k yellow brushed gold set with 7 brilliant cut diamonds 0.28ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS Designed by Ole Lynggaard 2001 Weight: 22g Measures: 5.3x4.8cm
Lot no: 5282420

EUR 2,000 BE, Antwerpen 27/04/2019
22:00:00
EUR 1,000
Brosch
BROSCH, troligen förgyllt silver, antik, fasettslipad rosa sten troligen rubin i krans av små orientpärlor, längd ca 45 mm, vikt ca 4,9 g
Lot no: 5312230
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 28/04/2019
12:18:00
Bosche / Schmucknadel mit Brillant
Brosche / Schmucknadel gefertigt aus 14kt. Gelbgold (punziert), besetzt mit einem Brillanten von ca.: 0.05ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit SI. Sowie mit 2 Diamanten im 8/8 Schliff von gesamt ca.: 0.04ct. Farbe: Crystal (J), Reinheit SI. Maße ca.: 67,8 x 9,8 mm. Gewicht ca.: 4,4 g.
Lot no: 5292714
EUR 200 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
16:02:42
Diamond brooch
Brooch made of 14kt gold (hallmarked) and lined with silver. With approx. 46 diamond roses. The three largest of these have a diameter of approx. 4.6 mm, 5.3 mm, 10 mm. Approx. weight: 3.50ct. Colour: Top Cape (L), clarity: P. Approx. weight: 14.3 g. Approx. dimensions: L 8.5 cm, W 1.2 cm. ...
Lot no: 5264066
EUR 3,950 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 28/04/2019
19:10:00
EUR 1,900
Vintagebroche med Akoya Saltvands Kulturperler, 14 kt. guld
Vintage broche udført i 14 kt. guld, ca. 1940erne, prydet med 29 hvide Akoya Saltvands Kulturperler i forløb, på en række. Længde ca. 9 cm. Vægt ca. 8,5 gram.
Lot no: 5301675
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 28/04/2019
20:22:00
Brosch guld
BROSCH, 18 k guld, fantasislipad rökkvarts, Studio Birger Haglund, Stockholm 1945, längd 4, 5 cm, total vikt ca 8,6 g
Lot no: 5312683
EUR 157 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2019
16:44:00
Brosch guld med hårarbete
BROSCH, 18 k guld, 1800-tal, otydliga år-, stads- och mästarstämplar, föreställande lyra, hårarbete, dekor med förgätmigej, blå och gul emalj samt diamat med rosenslipning i silvermontering, höjd 3 cm, total vikt 1,5 g, i originaletui
Lot no: 5312738
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2019
18:44:00
Brosch med hänge guld
FÖRTJÄNSTBROSCH med hänge, 18 k guld, figurmotiv, stämplad Sporrong, Norrtälje 1987, vikt ca 16,4 g
Lot no: 5312741
EUR 472 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2019
18:50:00
Lund of Copenhagen, 2 brocher med margueritter af forgyldt sterling sølv
Lund of Copenhagen, 2 brocher med margueritter af forgyldt sterling sølv, ene med 5 margueritter, samt en med kun en enkelt marguerit. Diam. ø 25 mm. Ligger i én gaveæske. Vejl. priser 1.175,- og 750,-. Denne vare er del af konkursboet Otterup guldsmedie.
Lot no: 5314954

EUR 148 DK, Odense, Kratholmvej 29/04/2019
19:26:00
Svær Anker armlænke af 14 kt. guld. 29,4 gram.
Svær anker armlænke udført i 14 kt. guld. Lukke er forsynet med 2 sikkerheds hasper. Længde ca.18,2 cm. Bredde ca. 5 mm. Vægt ca. 29,4 gram.
Lot no: 5304257
EUR 859 DK, Odense, Kratholmvej 29/04/2019
19:29:00
EUR 430
Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold in Form von Blumenstiel, zus. ca. 2.50 ct. 1940er Jahre
Diamantbrosche aus 18 kt. Weißgold in Form von Blumenstiel mit zahlreichen Diamanten im 8/8-Schliff und Brillanten, zus. ca. 2.50 ct. Farbe: Top Crystal-Top Cape (I-K). Reinheit: VS-SI. 1940er Jahre. Gewicht ca. 10,3 g. L. 5,6 cm.
Lot no: 5271398
EUR 1,477 DK, Vejle, Dandyvej 29/04/2019
19:55:00
EUR 725
Brosch/hänge 18 k guld
BROSCH/HÄNGE, 18 k guld, Gustaf Dahlgren & Co, Malmö 1882, graverad bladdekor, hängande kulformation, höjd 5 cm, vikt ca 5,6 g
Lot no: 5312794
EUR 189 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 29/04/2019
20:40:00
Rubin- und Diamant-Doppelklippbrosche aus 18 kt. Weißgold, zus. ca. 4.84 ct. 1930er Jahre
Rubin- und Diamant-Doppelklippbrosche aus 18 kt. Weißgold mit zahlreichen Brillanten und Diamanten im 8/8- Schliff, zus. ca. 4.80 ct. Farbe: Top Wesselton-Wesselton (F-H). Reinheit: VS-P1. Flankiert von 16 Rubinen im Carréschliff ca. 0.64 ct. Nicht gestempelt. Säurtest Front zeigt 18 kt. ...
Lot no: 5259069
EUR 6,174 DK, Vejle, Dandyvej 29/04/2019
21:00:00
EUR 3,087
Kravattnål guld
KRAVATTNÅL, 18 k guld, föreställande fluga, kropp med dekor av odlad pärla samt fasettslipad röd sten, ben och vingar med strukturerade ytor, Paris (1847-1914), längd 6,5 cm, vikt ca 1 g, originaletui
Lot no: 5312806
21:04:00
Brosch med diamanter Tema Bröllop
BROSCH, platina, 1930-tal, dekor av diamanter med antik-, gammal-och åttkantslipning, totalt ca 3,75 ct, kvalité W-TCR (H-I)/I1, längd ca 57 mm, höjd ca 23 mm, vikt ca 15,5 g, originalbox medföljer
Lot no: 5312974
EUR 3,354 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 30/04/2019
16:16:00
Broche in 18k with Old cut diamonds approx 2.00ct
Broche in 18k white gold set with Old cut diamonds approx 2.00ct Colour:(F-G) Top weseltopn Clarity: VS-SI Diameter: 58x25mmWeight: 14.5g
Lot no: 5196947
EUR 2,900 BE, Antwerpen 30/04/2019
16:41:00
EUR 1,400
Brosch med diamanter 1800-tal Tema Bröllop
BROSCH, girondell, guld och silver, 17/1800-tal, dekor av rosenslipade diamanter, totalt ca 2 ct, kistfattade, nål med säkerhetslås, vikt ca 20,8 g
Lot no: 5313082
EUR 2,621 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 30/04/2019
20:34:00
Wiwen Nilsson brosch
WIWEN NILSSON, brosch, sterlingsilver, Lund 1941, kvadratisk, trappslipad bergkristall, längd 83 mm, vikt ca 12,8 g
Lot no: 5314450
EUR 314 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 01/05/2019
10:03:00
 1 2  >>