12»   Lots per page   60 results ListGallery
House of Amber. To brocher af guldbelagt messing med rav (2)
House of Amber. To brocher af guldbelagt messing, hver prydet med ravperle. L. ca. 4,5 - 6 cm. Samlet vægt ca. 10,8 g. Modelfoto. (2) Vejl. udsalgspris samlet 2.290 DKK / 305 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under ...

Lot no: 5767719

EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/10/2020
13:11
N. E. From broche af sterling sølv, med cubic zirkonia
N. E. From broche udført i sterling sølv,delvis oxideret, prydet med en trillionsleben cubic zirkonia. Diam. Ø 36 mm. Vægt ca. 15,2 gram.

Lot no: 5802885

EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
15:18
Jugendstil Brosche
Antike Jugendstil Brosche aus den 1910 Jahren gefertigt aus vergoldetem Metall. Besetzt mit kleinen künstlichen Perlen und einem facettiuerten Glasstein. Maße ca.: 22 x 33 mm.

Lot no: 5786862
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/10/2020
18:55
Herman Siersbøl. Broche af 14 kt guld og gulddoublè med medaljon
Herman Siersbøl. Sammensat broche bestående af en sløjfe af 14 kt. guld udført af Herman Siersbøl og en medaljon af doublè med en cubisk zirkonia. L. 4,5 cm. Vægt ca. 8,0 g

Lot no: 5791844
EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 31/10/2020
19:05
Guldbroche 14 kt. - 5,2 g.
Broche af 14 kt. guld. Mål. 6,8 x 1,5 cm. Vægt: 5,2 g.

Lot no: 5817748
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
19:40
EUR 87
Guldbroche 14 kt. - 10,1 g.
Broche af 14 kt. guld i svunget udformning med delvist satineret overflade. Mål: 3,5x4,4 cm. Vægt: 10,1 g. Fremstår med mindre bule og alm. brugsspor.

Lot no: 5813493
EUR 268 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
20:25
EUR 188
Diamantlogobrosche/Anhänger aus Gold und Silber, zus. ca. 2.25 ct. Ende 19.Jh.
Diamantlogobrosche/Anhänger aus Gold und Silber mit zahlreichen größeren und kleineren Diamanten älteren Schliffs und im Rosenschliff, zus. ca. 2.25 ct. Farbe: Top Crystal-Crystal (I-J). Reinheit: SI-P1. Rückseite mit Nadel und zwei Ösen für Anhänger. Ende 19.Jh. Mit altersbedingten ...

Lot no: 5760191
EUR 2,148 DK, Vejle, Dandyvej 31/10/2020
20:49
Gold Brosche mit Diamanten
Brosche gefertigt aus 585er Gold, besetzt mit Diamanten in alter Schliff von total ca. 1.20 ct, Farbe: Crystal - Top Cape (J-L), Reinheit: VS-SI. Maße ca. Länge 3,8 cm. Gewicht ca. 3,5 Gramm. Tragespuren.

Lot no: 5793533
EUR 800 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
20:55
EUR 80
Konvolut Schmuck, 333er und 585er Gold (6)
Konvolut bestehend aus, fünf Broschen und einem Paar Creolen, gefertigt aus 333er Gold und 585er Gold. Maße ca. Ohrringe Durchmesser 3 cm - 3,5 cm, Creolen Durchmesser 1,8 cm. Gesamtgewicht ca. 31,5 Gramm. Tragespuren (6)

Lot no: 5760250
EUR 600 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
21:07
EUR 475
House of Amber. Broche af 18 kt. guld med cognac rav og brillanter. 9,5 g.
House of Amber. Broche af 18 kt. guld med cognac rav og brillanter, i alt 0,11 ct. Wesselton (H). Klarhed P1. Vægt 9,5 g. B. 4 cm. Vejl. udsalgspris 23.550 DKK/3.140 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Lot no: 5798284

EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
10:18
Antike Brosche mit Amethyst
Antike Brosche gefertigt aus 14Kt. Gold und Silber (punziert), besetzt mit einem Amethyst und Makasiten. Maße ca.: 30 x 15 mm. Gewicht: 4,9 g.

Lot no: 5660516
EUR 350 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 01/11/2020
11:00
Torun Bülow-Hübe brosch silver snäckskal
TORUN BÜLOW-HÜBE, brosch, silver, dekor av pärlemor samt pauaskal, vändbar, ostämplad, längd 55 mm, vikt 6 g; tillhörande ask från Nationalmuseum medföljer

Lot no: 5823719
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01/11/2020
13:36
Granatbrosche
Brosche gefertigt aus 8kt. Gold (punziert), besetzt mit 16 Granaten im Sternschliff mit einem Durchmesser von je 4 mm. Durchmesser: 29 mm. Gewicht: 3,8 g.

Lot no: 5778426
EUR 180 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 01/11/2020
14:00
To vintage brocher af 8 og 14 kt. guld (2)
To vintage brocher af 8 og 14 kt. guld bestående af en broche prydet ,ed akoya saltvandskulturperle. B. 3,0 cm. En broche af 8 kt. guld udformet som en sløjfe og prydet med en cubisk zirkonia. B. 4,9 cm. Perlebroche er ustemplet, er testet til 14 kt. guld. Samlet vægt 6,9 g. (2)

Lot no: 5792484
EUR 188 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/11/2020
14:39
Armreif mit Bernstein, Dänisch Design
Armreif gefertigt aus 925 Silber (punziert), besetzt mit einem Bernstein von ca.: D. 18 mm. Im Armreif punziert: 925S, H (im Wappenschild). Gewicht ca.: 23,5 g.

Lot no: 5778691
EUR 250 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 01/11/2020
15:00
Anna Petrus brosch Svenskt Tenn
ANNA PETRUS, brosch, tenn, för Svenskt Tenn, längd 35 mm

Lot no: 5823747
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 01/11/2020
15:00
House of Amber. To brocher af guldbelagt messing prydet med ravperle. L. ca. 4,5 cm. Samlet vægt ca. 10,2 g. Modelfoto. (2) Vejl. udsalgspris samlet 1.790 DKK / 239 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs ...

Lot no: 5810251

EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/11/2020
15:49
House of Amber. To brocher med ravperler, ca. 17,5 g (2)
House of Amber. To brocher af guldbelagt messing prydet med ravperler. H. ca. 5-6 cm. Samlet vægt ca. 17,5 g. Modelfoto. (2) Vejl. udsalgspris samlet 3.045 DKK / 406 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs...

Lot no: 5810250

EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/11/2020
15:50
EUR 87
Broche in 18K with diamonds
Vintage broche in 18K white & yellow coloured gold with Rose & Old cut diamonds total approx 1.90ct Colour: (H) wesselton Clarity : SI -P1 Diameter: 35mmWeight: 12.4g

Lot no: 5042549
EUR 1,200 BE, Antwerpen 01/11/2020
16:04
House of Amber. 14 kt. white gold brooch with cognac amber and brilliant-cut diamonds. 11.6 g.
House of Amber. Brooch of 14 kt. white gold with cognac amber and brilliant-cut diamonds totalling 0.14 ct. Colour W. Clarity SI. Weight 11.6 g. B. 3.8 cm. List price DKK 23,800 / EUR 3,173. This lot is part of an auction of exclusive amber items and amber jewellery from House of Amber, ...

Lot no: 5758332

16:33
EUR 161

Lot no: 5784062

16:42
Hänge/Brosch 18 k guld orientpärla
HÄNGE/BROSCH, 18 k guld, orientpärla, med medaljong, 5,8 g

Lot no: 5823807
17:28
Skønvirke broche af sølv
H. Fischer. Skønvirke broche / vedhæng af sølv prydet med facet slebet glassten. Ø 61,8 mm. Stemplet 830S samt HF. Fremstår med almindelig brugsspor.

Lot no: 5823051
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 01/11/2020
18:27
Broche af 14 kt. guld med similisten, 8,6 g
Broche af 14 kt. guld med motiv af en krabbe og prydet med cubiske zirkoner og blå similisten. B. 5,5, cm. Vægt 8,6 g

Lot no: 5791859
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 01/11/2020
19:00
House of Amber. To brocher af forgyldt messing med cognac rav. ca. 10,4 g. (2)
House of Amber. To brocher i form af blomster af forgyldt messing med cognac rav. ca. 10,4 g. B. 4,5 cm. H. 3,5 cm. (2) Vejl. udsalgspris samlet 1.790 DKK/238 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om ...

Lot no: 5777085

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 01/11/2020
19:00
Sommerfugl broche med cubic zirkonia, 8 kt guld
Broche i form af stiliseret sommerfugl, udført i 8 kt. guld, prydet med 4 facetslebne klare cubic zirkonia. Mål ca. 2,7x2,8 cm. Vægt ca. 5,2 gram.

Lot no: 5818247

EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 01/11/2020
19:18

Lot no: 5777076

19:32
Bernhard Hertz. To guldbrocher med diamanter (2)
Bernhard Hertz, København 1893-1937. To brocher af 14 kt. guld, den største prydet med en old-cut diamant på ca. 0.20 ct. Farve: Top Wesselton (F), Klarhed: P1. Den mindste broche prydet med en cubic zirkonia. Diam. Ø 21 og 26 mm. Samlet vægt: 8,3 g. Fremstår med få/mindre brugsspor.

Lot no: 5805687
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 01/11/2020
19:40
Dublin guldsmed. Broche af 9 kt. guld udført som ridepisk,
Dublin guldsmed. Broche af 9 kt. guld, udført som ridepisk, uidentificeret mesterstempel, L. 5,5 cm. Vægt: ca. 3,1 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5768544
EUR 255 DK, Vejle, Dandyvej 01/11/2020
19:59
Toftegaard. Moderne brillantbroche af 14 kt. guld med perle
Toftegaard. Moderne broche af 14 kt. guld, prydet med én brillantslebet diamant på ca. 0.07 ct., farve: Wesselton (H), klarhed: VVS, samt eén saltvandskulturperle. L. 9 cm. Vægt: ca. 8,6 gr. Ø. perle: ca. 0,75 cm. Fremstår med lettere håndteringsspor.

Lot no: 5790858
EUR 779 DK, Vejle, Dandyvej 01/11/2020
20:02
12»