Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Brosch i vitguld och diamanter
BROSCH, platina samt briljantslipade diamanter, sammanlagt 1,45 ct, ca VS. 20 st. 8/8 slipade diamanter, tillsammans 02 ct. VS/I 1900-talets första hälft. Längd 7 cm.. Certifikat från Suomen Jalokivilaboratorio.
Lot no: 5000660
EUR 3,500 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21/05/2018
18:28:00
Biedermeier Brosche mit Diamant im Rosenschliff
Biedermaier Brosche aus Kupfer vergoldet, Galalith platte verziert mit Floralem Muster aus 11 Diamanten im Rosenschliff : ca. 0.60 ct . Sicherheitsnadel wohl neu montiert. Maße: Durchmesser ca. 40 mm.
Lot no: 4962684
EUR 1,100 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/05/2018
20:02:00
Antik Brosche mit Gemme, 585er Gold
Antik Brosche mit Gemme, 585er Gold: 1,2 g, Holland.
Lot no: 4969734
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/05/2018
20:04:00
Anstecknadel, M.A.Lucien Coudray 1865-1932
Anstecknadel Silber mit Zinn Medaillon punziert Lucien Coudray , Durchmesser: 14 mm, Nadel Länge:ca.6 cm.
Lot no: 4969735
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/05/2018
20:04:00
Evald Nielsen. Skønvirkebroche af sølv prydet med månesten, ca. 1915-20
Evald Nielsen. Skønvirkebroche af sølv, udført med stiliseret blomst- og bladværk, prydet med cabochonsleben månesten, ca. 1915-20. L. 4,2 cm. Vægt: ca. 7 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5002290
EUR 202 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2018
20:08:00
EUR 188
Svensk guldsmed, Stockholm. Vintage broche af 18 kt. guld med opaler og perler, ca. 1910-20'erne
Svensk guldsmed, Stockholm. Vintage broche af 18 kt. guld, prydet med cabochonslebne opaler og naturlige perler, udført ca. 1910-20'erne (utydelig mesterstempel og årtalskode). L. 3,7 cm. Vægt: ca. 3,2 gr. Fremstår med brugsspor, to små perler mangler.
Lot no: 4999800
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2018
20:14:00
Fransk art déco diamantbroche i 18 kt guld og platin, 1920'-1930'erne
Art déco-broche i 18 kt guld, front i platin, prydet med en centerdiamant i ældre slibning på ca. 0.10 ct. omgivet af 10 mindre, rosenslebne diamanter på tilsammen ca. 0.15 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), klarhed: VS. Herimellem 4 trekantede safirer. Fransk stempel. B. 6,8 cm. Vægt 5,3 g.
Lot no: 4995133
EUR 672 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2018
20:15:00
EUR 87
Italian turtle brooch in 18 kt. gold with enamel and diamonds
Italian brooch in the shape of a turtle in 18 kt. gold with blue enamel, 14 single- and brilliant-cut diamonds (one diamond in older cut) on the shell and in the eyes, and a necklace in spinels or grenades. Diamonds total approx. 0.32 kt. Colour: Top Wesselton-Wesselton (FH). Clarity: VS. L. 4.5 ...
Lot no: 4995576
EUR 2,150 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2018
20:17:00
EUR 161
Diamond brooch in 18 kt. gold, approx. 0.72 ct., Sapphire, emerald, and rubies, mid-19th century
Diamond brooch in 18 kt. gold, embellished with 24 brilliant-cut diamonds, total approx. 0.72 ct. Colour: Top Wesselton-Wesselton (FH). Clarity: VS-SI. Also embellished with one cabochon-cut sapphire, three cabochon-cut rubies, and one teardrop-shaped emerald. L. 9.7 cm. Weight 14.1 g.
Lot no: 4995737
EUR 3,224 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2018
20:47:00
EUR 161
J. Tostrup broschnål 18 k vitguld diamant
J. TOSTRUP, broschnål, 18 k vitguld, gammalslipad diamant, ca 0,20 ct, Oslo, längd ca 56,5 mm, vikt ca 3,2 g; originaletui medföljer
Lot no: 5003375
EUR 311 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
13:48:00
J.Tostrup brosch 18 k guld odlade pärlor diamanter
J. TOSTRUP, brosch, 18 k guld, dekor av odlade pärlor samt åttkantslipade diamanter, totalt ca 0,075 ct, längd ca 24,5 mm, vikt ca 5,6 g
Lot no: 5003381
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
14:09:00
Stabnadel in 585/- Gelb- und Weißgold mit 1 Brillant, ca. 0.08 ct
Stabnadel in 585/- Gelb- und Weißgold, Stempel = 585 uka. Mit 1 Brillant besetzt. Ca. 0.08 ct Reinheit ca. SI, Farbe: ca. Wesselton (H) Gewicht ca. 7 Gramm, Länge ca. 73 mm x Breite ca. 7,5 mm, Leichte Tragespuren
Lot no: 4991255
EUR 650 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22/05/2018
19:17:00
Gerog Jensen brosch
VIVIANNA TORUN BÜLOW-HÜBE, brosch, sterlingsilver, desig no 392, för Georg Jensen, längd ca 8 cm, vikt ca 18 g
Lot no: 5003499
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
19:50:00
Brosch 18 k guld topas diamanter 9,3 g
BROSCH, 18 k guld, kuddslipad topas ca 15 ct, dekor av diamanter med rosen-, åttkant- samt briljantslipning, totalt ca 0,46 ct, ostämplad, genombruten fattning, längd ca 44,5 mm, vikt ca 9,2 g
Lot no: 5003563
EUR 519 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22/05/2018
21:58:00
Brooch in 18k gold
Brooch in 18k yellow gold decorated with Emaille & small pink tourmalines Diameter: 4,8 x 3,5cm Weight: 15,8g
Lot no: 4909562
EUR 1,000 BE, Antwerpen 22/05/2018
22:00:00
Broche med små akoyaperler
Broche af 14 kt. guld. Prydet med to små akoya saltvandskulturperler Ø 2,7 mm. L. 4 cm. Vægt ca. 2,4 gram.
Lot no: 5001486
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 23/05/2018
15:11:18
J. Tostrup broschnål 18 k guld pärlor
J. TOSTRUP, broschnål, 18 k guld, dekor av 5 odlade saltvattenspärlor, Oslo, längd ca 71,5 mm, vikt ca 6,1 g
Lot no: 5004471
EUR 156 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23/05/2018
15:20:00
Per Harild Broche med rubin og diamant
Per Harild Guldsmed Odense 1966-2007. broche af 18 kt guld. I form af en blomst. Prydet med 5 rubiner samt 5 brillantslebne diamanter. ca 0.15 ct. Frave Wesselton (H) Klarhed VS. L. 45 cm.
Lot no: 5001485
EUR 403 DK, Helsingør, Støberivej 23/05/2018
20:34:00
EUR 114
Armlænke af guld 18K
Armlænke af 18 kt guld og hvidguld, vintage. Bredde: 15 mm. Længde: 19 cm. Vægt: 32,4 gr. Brugsspor.
Lot no: 5003015
EUR 940 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/05/2018
20:45:00
EUR 645
Georg Jensen, Moonlight Blossom broche med månestene
Georg Jensen. 'Moonlight Blossom' broche udført i sterling sølv, i form af bladværk prydet med cabochonslebne blå månestene. Dessin nr. 159. Diam. 48 mm. Er stemplet Georg Jensen i perlestaff, 925s samt dessinnr. 159. Vejl. pris 9.500,- . Ligger i gaveæske fra Georg Jensen
Lot no: 5007704

EUR 806 DK, Odense, Kratholmvej 23/05/2018
20:46:00
EUR 645
Ole Lynggaard. Large sun brooch with diamonds in 18k
Ole Lynggaard, large sun brooch in 18k yellow brushed gold set with 7 brilliant cut diamonds 0.28ct Colour: (F-G) Top Wesselton Clarity: VS Designed by Ole Lynggaard 2001 Weight: 22g Measures: 5.3x4.8cm
Lot no: 4947553

EUR 2,300 BE, Antwerpen 23/05/2018
21:40:00
EUR 80
Italian brooch in Tri-coloured gold
Italian brooch in 18 k white, yellow and rose gold Diameter: 4,5 x 3,8cm Weight: 18g
Lot no: 4909554
EUR 900 BE, Antwerpen 23/05/2018
22:00:00
EUR 45
Guldvirke. Broche af 14 kt guld
Guldvirke. Broche af 14 kt guld. ca 55x20 mm. Vægt 7,4 gr.
Lot no: 5005046
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2018
13:00:00
Brosch Bernhard Hertz AB jugend
BROSCH, silver, jugend, 2 cabochonslipade gröna agater, stämplad Bernhard Hertz AB, 1917, svenska importstämplar, verksam i Köpenhamn och Stockholm, höjd 6 cm, längd 5,5 cm, vikt ca 10,5 g.
Lot no: 5005494
EUR 207 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24/05/2018
14:27:00
En samling smykker af 14 kt guld (3)
En samling smykker af guld bestående af: Guldvirke halskæde i Genéve-mønster med integreret kasselås og ottetalshaspe L. ca. 40 cm, andet fabrikat ring af 14 kt guld ringstr. 56, samt Herman Siersbøl broche af 14 kt guld prydet med akoya saltvands kulturperle mål 40x28 mm. Vægt 33,5 g. Ring med ...
Lot no: 5005052
EUR 752 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2018
15:10:00
EUR 128
Arne Johansen. Smykkesæt udført i sterlingsølv (3)
Arne Johansen. Smykkesæt udført i sterling sølv og grøn emalje, bestående af broche samt øreclips fra midten af 1900 tallet. Stemplet "AJ samt 925/Sterling Denmark". Fremstår med almindelig brugsspor.(3)
Lot no: 5005777
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2018
18:30:00
Otto Strange Friis. Broche af sølv med rav og grønne agater (3)
Otto Strange Friis (1880-1929). Broche i "art deco stil" udført i sølv og prydet med cabochonsleben ravstykke samt fire cabochonslebne, grønne agater, Designet af og udført hos Otto Strange Friis 65,9 x 47 mm.Stemplet "O.Friis samt 826S". Endvidere vedhæng udført i sølv med cabochonsleben ...
Lot no: 5005774
EUR 806 DK, Aalborg, Nibevej 24/05/2018
19:30:00
EUR 430
Georg Jensen. Skønvirke broche af sterlingsølv med grøn agat, dessin 224B
Georg Jensen. Skønvirkebroche udført i sterlingsølv prydet med en centreret rund cabochonslebet grøn agat. Dessin nr. 224B. Fremstillet 1915-1930. Længe: 63 mm. Bredde: 13 mm. Alm. aldersrelateret brugspræg.
Lot no: 5004787
EUR 403 DK, Herning, Engdahlsvej 24/05/2018
20:04:00
Broche af hvidguld med brillanter
Broche af 14 kt rhodineret hvidguld, prydet med ni brillanter, samlet ca 0.54 ct., Farve: Top Wesselton (G), klarhed: VS. Mål ca 4,3 x 4,3 cm. Vægt: ca 8,8 gr
Lot no: 4979783
EUR 672 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2018
20:11:00
EUR 161
David Andersen Norway, Brosche / Anhänger
Emaillierte Glücksbrosche in der Form eines Kleeblattes mit Marienkäfer, gefertigt aus Silber (geprüft). Auf der Rückseite bezeichnet: David Andersen Norway. Maße ca.: 33 x 31,5 x 7,4 mm. Gewicht ca.: 8,2 g.
Lot no: 5005213
EUR 150 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/05/2018
20:20:00
EUR 50
 1 2  >>