My search agents   Save list   Create search agent
   Lots per page   19 results List Gallery
Africana. Maske af udskåret og delvis bemalet, Elfenbenkysten
Africana. Maske af udskåret og delvis bemalet træ. Korrogho, Elfenbenkysten. H. 93 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling.

Lot no: 6150684
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
16:59
Tre afrikanske figurer samt tæppe (4)
Tre antageligt Yoruba skulpturer H 66 cm, skindtæppe Ø 252 cm. Indvendig dekoreret U.B.S.S Group Nig. Limited. Brugsspor. (4)

Lot no: 6134297
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
17:21
EUR 134
Armbånd af 18 kt. delvis satineret hvidguld med brillanter og lapis lazuli
Moderne armbånd af 18 kt. delvis satineret hvidguld front med rombeformet led prydet med cabochonsleben lapis lazulii omkranset af 32 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.19 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Stemplet med SK logo samt 750 i tynd justérbar kæde afsluttet med ...

Lot no: 6150693
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
21:35
EUR 403
Samling indiske stofmalerier. 20 årh.(6)
Samling indiske stofmalerier 20 årh. Gouache på henholdvis silke og bomuld. Samt et enkelt broderi. ca. 39 x 45- 83 x 51 cm. Fremstår med folder.(6)

Lot no: 6146020
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
20:47
Ubekendt grønlandsk kunstner. Fabeldyr/dæmon
Ubekendt grønlandsk kunstner. Figur i form af fabeldyr/dæmon, udskåret af fedtsten, sign. og dateret 76 under bund. H. 12 cm. Fremstår med afslag, disse medfølger.

Lot no: 6150878
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/01/2022
21:04
Africana. Samling Kuba tekstiler. Congo
Africana. Samling Kuba tekstiler. Oprindelse DR Congo. Sammensyede paneler, vævet af plantefibre. ca. 235 x 54 cm. 188 x 61 cm. 122 x 52 cm. Fremstår med brugsspor og aldersrelateret stand (3)

Lot no: 6147920
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 29/01/2022
21:09
EUR 161
Senegal. Maske udskåret af træ
Maske, udskåret af træ, med indlægninger af ben. Senegal, 1900-tallet. H. 82 cm. Fremstår med limet top, reparation og afslag.

Lot no: 6151633
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 30/01/2022
18:16
Buddha (Shakyamuni) on lotus thrown in bronzed metal, previously a part of Prince Henrik’s collection
Buddha on lotus throne in bronzed metal. Height 36.5 cm. Weight 3,770 grams This item originates from Prince Henrik’s collection of jade and African items sold in 2019- 2020. A sizeable collection at auction, it is now possible to acquire both Chinese and African art, formerly belonging to ...

Lot no: 6146643
EUR 2,148 DK, Odense, Kratholmvej 30/01/2022
19:05
EUR 1,342
African ancestor figure in patinated wood, mounted textile, formerly in the collection of Prince Henrik
African ancestor figure carved in patinated wood, textile. H. 41 cm. This item is from HRH Prince Henrik's collection of jade and African effects sold in 2019-2020. A larger collection is being auctioned. Now, it is possible to acquire Chinese and African art, formerly belonging to HRH Prince ...

Lot no: 6126224
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 30/01/2022
19:10
EUR 268
¨Large African dancing mask, carved in wood, this item originates from Prince Henrik's collection
Large African dancing mask, carved in wood, painted with white kaolin, outfitted with bast. Fang style (Gabon). Previous exhibited in Kunstsalonen in Hellerup, September 2019. Height 47 cm (without bast). This item comes from Prince Henrik’s collection of jade and African items sold in 2019- ...

Lot no: 6146645
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 30/01/2022
19:15
EUR 805
African ancestor figure in patinated wood, Bamoun style, formerly in the collection of Prince Henrik
African ancestor figure carved in patinated wood. Bamoun style (Cameroon). H. 63 cm. This item is from HRH Prince Henrik's collection of jade and African effects sold in 2019-2020. A larger collection is being auctioned. Now, it is possible to acquire Chinese and African art, formerly belonging...

Lot no: 6126221
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 30/01/2022
19:20
EUR 537
Afrikansk dansemaske, udskåret i træ, Guru stil tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ. Guro stil (Elfenbenskysten). Højde 40 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins...

Lot no: 6146648
19:25
EUR 537
Afrikansk dansemaske, udskåret i træ, Senufo stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ. Senufo stil (Burkina Fasso). Højde 48 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins...

Lot no: 6146651
19:35
EUR 537
African ancestor figure in patinated wood, Baulé style, mounted on stand, formerly in the collection of Prince Henrik
African ancestor figure carved in patinated wood. Baulé style (Ivory Coast). Mounted on stand. H. of stand 49 cm. This item is from HRH Prince Henrik's collection of jade and African effects sold in 2019-2020. A larger collection is being auctioned. Now, it is possible to acquire Chinese and ...

Lot no: 6126215
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 30/01/2022
19:40
EUR 403
African dance mask, formerly in Prince Henrik's collection
African dance mask carved in patinated wood, red pigment, fitted with textiles. Chokwe style (northern Angola/southwestern part of the Democratic Republic of Congo). H. 18 cm. This item belonged to Prince Henrik's collection of jade and African effects sold in 2019. The complete collection is ...

Lot no: 6062284
19:45
EUR 268
Afrikansk anefigur, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Mossi stil (Burkina Fasso). Fast monteret på stand. Højde på stand 64 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk ...

Lot no: 6146654
EUR 1,074 DK, Odense, Kratholmvej 30/01/2022
19:50
EUR 671
African ancestor figure carved in patinated wood, Senofu style (Ivory Coast), formerly in the collection of Prince Henrik
African ancestor figure carved in patinated wood. Senofu style (Ivory Coast). Height 40 cm This item is from HRH Prince Henrik's collection of jade and African effects sold in 2019-2020. A larger collection is being auctioned. Now, it is possible to acquire Chinese and African art, formerly ...

Lot no: 6126213
19:55
EUR 403
Samling africana. Skjolde, dolk, pile og spyd af træ og metal (11)
Samling africana. Fire skjolde af udskåret og delvis bemalet træ. H. 105 - 200 cm. To buer af delvis bemalet træ. L. 110 og 130 cm. Dolk af træ og metal. L. 55 cm. To pile af træ og metal. L. 77 og 92 cm. To spyd af træ og metal. L. 145 og 155 cm. (11)

Lot no: 6150496
EUR 1,074 DK, Nivå, Stejlepladsvej 31/01/2022
19:36
EUR 537
Tre afrikanske masker (3)
Tre afrikanske masker udskåret af træ. 1900-tallet (3)

Lot no: 6152474
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 31/01/2022
20:40
My search agents