Lots per page   12 results List Gallery
Africana og Orienten. Samling af figurer og masker af udskåret træ (20)
Africana og Orienten. Samling af figurer og masker m.m. af udskåret træ. (20)

Lot no: 6189291
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
19:12
EUR 134
Grønlandica: Fedtstensfigur fra Kangaamiut
Grønlandica: Fedtstensfigur fra Kangaamiut. H 11 cm. Brugsspor.

Lot no: 6208865
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
19:43
Samling Oltid redskaber. (4)
Samling Oltid redskaber af flint og sten. L. 9 til 17 cm. findested i Vordingborg område (4)

Lot no: 6209776
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
18:03
Maske fra Elfenbenskysten- Guro m.fl. Stemfigur og træfigur (3)
Maske fra Elfenbenskysten - Guro, B 95 cm.Træfigur, H 60, B 63 cm. Stenfigur, H ca. 46 cm. Top med afslag. (3)

Lot no: 6197643
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
18:39
Reichert, Austria. Mikroskop
Reichert, Austria. Mikroskop i transportkasse med el lys. Fremstår i kasse med diverse tilbehør. Kasse 40 X 28 x 22 cm. Ej efterset, defekter og mangler kan forekomme. Kasse fremstår med kraftige brugsspor, drys efter ormehuller mm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 6203486
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/05/2022
18:04
Afrikanske masker og 1 kam af udskåret træ (7)
Afrikanske masker og 1 kam af udskåret, bemalet og patineret træ. Stedvise brugsspor. 18 - 59 cm. (7)

Lot no: 6210445
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 24/05/2022
12:43
Kwele. Hjelmmaske. Gabon
Kwele. Hjelmmaske. Gabon træ, fjer og lærred. Midten af 1900 tallet. H. 26 cm. incl. fjerbekædning.

Lot no: 6209836
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 24/05/2022
15:43
EUR 134
Africana. Samling Kuba tekstiler (3)
Africana. Samling Kuba tekstiler. Oprindelse DR Congo. Sammensyede paneler, vævet af plantefibre. ca. 173 x 56 cm. 130 x 56 cm. 103 x 53 cm. Fremstår med brugsspor og aldersrelateret stand (3)

Lot no: 6209854
19:38
EUR 134
Grønlandica. Karl Kristoffersen cd, fanger
Grønlandica. Karl Kristoffersen. f. 1943. Nuuk Vestgrønland. Fanger med sæl. Figur af fedtsten. sign Karl K. 15x12, H. 13,5 cm.

Lot no: 6208814
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24/05/2022
20:08
Samling af almue redskaber af træ, jern m.m. (15)
Samling af almue redskaber bestående af: Sav, vaffeljern, haspe, skovl, bismervægt, vaskebræt, kærne, halmtyv, vægskab, stegerist, krog, mælkeholder af træ, jern m.m. Fremstår med brugsspor og patina. (15)

Lot no: 6212206
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25/05/2022
16:19
Fang Maske. Gabun
Fang Maske aus Holz, Leinen, Federn und Kaolin. Gabun. Mitte 20.Jh. H. ca. 43 cm einschl. Kopfbedeckung.

Lot no: 6209810
EUR 1,074 DK, Herlev, Dynamovej 25/05/2022
19:40
EUR 671
Mbede. Ahnenfigur. Gabun
Mbede. Ahnenfigur, Rücken mit Reliquienhalter, aus Holz und Kaolin. Gabun. Mitte 20.Jh. H. 74 cm.

Lot no: 6209826
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 26/05/2022
19:41
EUR 403
My search agents