Category  Estimate
Time Showroom
123» ListGallery Lots per page
James Rizzi . Seks Pop Art-figurer af porcelæn fra serien Artis Orbis (6)
James Rizzi (1950-2011, USA). Seks Pop Art-figurer af porcelæn fra serien Artis Orbis fremstillet hos Goebel, Tyskland. H. op til 16 cm. I original emballage og medfølges af certifikater. Modelfotos. (6)
Lot no: 5557763
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
12:55:00
Figurin av Constantin Holzer Defanti för Rosenthal
CONSTANTIN HOLZER-DEFANTI, figurin, Rosenthal, formgiven 1914, porslin, banjo spelande kvinna, signerad på sockeln C-HOLZER-D, höjd 29
Lot no: 5592232
EUR 475 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
14:16:00
Lisa Larson figuriner "Malin" och "Lotta"
LISA LARSON, "Malin" och "Lotta", figuriner, 2 st, Gustavsberg, stengods, delvis glaserade, signerade, höjd ca 18 resp 17 cm
Lot no: 5592257
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
15:18:00
Royal Doulton figurer (5)
Royal Doulton samling figurer af porcelæn, Hund i kurv, nr. 2585. Maru Had A Littke Lamp, nr. 2048, med reparation på hovedet og minimalt skår på skulder. Bedtime Story, nr. 2059. A Stitch In Time, nr. 2353, samt Long John Silver kande, nr. 6335. (5)
Lot no: 5575892
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:24:00
Dahl Jensen figur 'Amagermand' nr.1300
Dahl-Jensen. 'Amagermand', figur af porcelæn, nr. 1300 2. sort., H. 23,5 cm. Fremstår med limet afslag / skade på pibehovedet.
Lot no: 5592055
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
15:45:08
Royal Copenhagen. Figur
Royal Copenhagen. Figur nr. 650, hjort i blanch de chine. H. 27 cm.
Lot no: 5570798
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
15:46:00
EUR 114
B&G og Royal Copenhagen blandede figurer og askebærer (11)
B&G og Royal Copenhagen blandede figurer og askebærer bestående af Pige i Natkjole nr. 1624, Bækørred nr. 2169, Skalle nr. 2675 mm. 1. sort. Fremstår med brugsspor. (12)
Lot no: 5593252
EUR 161 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
15:59:58
EUR 134
Bing & grøndahl samt Alumina. To figurer i porcelæn og fajance i form af fugle (2)
Bing & Grøndahl. Fugl nr. 2019, 1. sort. Aluminia, fugl nr. 477/3188 1. sort. Fremstår med mindre slid på hale. (2)
Lot no: 5592928
16:29:40
Lisa Larson. Figuriner stengods, Gustavsberg (2)
Lisa Larson. Figurin, stengods, Gustavsberg. Katt ur serien "Stora Zoo", längd ca. 33 cm etikettmärkt Inga anmärkningar Isbjörn "Lillskansen", Gustavsberg, 1900-tal. Längd 14, höjd 9 cm. Bruksslitage (2)
Lot no: 5582770
EUR 209 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 23/02/2020
16:37:00
EUR 152
Kunstglas. Vase iform af et ansigt
Kunstglas. Vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 33 cm. Usign.
Lot no: 5490695

16:42:00
Kgl. P figurer af porcelæn (6)
Kgl. P figurer af porcelæn bestående af svane nr.755, isbjørneunge nr.535, par søløver nr.2519 4.sort., Cockerspaniel nr.040, isfugl nr.2257 og 'Optimisten' nr.410. Hvor andet ikke er anført 1.sort. H. fra 9 til 17,5 cm.
Lot no: 5592943
17:25:00
EUR 114
Herluf Jensenius for Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer (2)
Herluf Jensenius 1888-1966. For Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer af fajance i form af grønlænderpigen 1959 H 14 cm. og Vikingedreng 1963 H 17 cm. (2)
Lot no: 5592639
EUR 537 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:20:00
EUR 228
Bing & Grøndahl. Ko og kalv, to figurer af porcelæn. (2)
Bing & Grøndahl. 'Ko', figur af porcelæn, nr. nr. 2161 (2.sort). Samt 'Kalv' figur nr. 1826. (2.sort). Ko fremstår med minimalt afslag på bagerste klov (2)
Lot no: 5591188
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:25:00
EUR 87
Kgl. P, liggende hanløve nr.1268 1.sort
Kgl. P, liggende hanløve nr.1268, formgivet af L. Jensen 1.sort, l.35 cm.
Lot no: 5592936
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
18:25:00
EUR 255
Burton Morris (f. 1964, USA). 'Love Pop!', Pop Art-figur af porcelæn. Limiteret udgave 69/500
Burton Morris (f. 1964, USA). 'Love Pop!', Pop Art-figur af porcelæn fra serien Artis Orbis fremstillet hos Goebel, Tyskland, i et begrænset oplag på 500 nummererede eksemplarer. Nr. 69/500. H. 25 cm. I original emballage og medfølges af nummereret certifikat. Modelfotos.
Lot no: 5581416
EUR 242 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
18:34:00
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn 'Kysset' figur
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn 'Kysset' figur af porcelæn i form af rokoko par, 'model nr. 2046 efter Christian Thomsen. H. 22 cm. 1. sortering. Under bunden betegnet JA monogram '1079 Privat' i underglasur påtegning
Lot no: 5592555
18:38:00
EUR 87
Bing & Grøndahl. Axel Locher. Porcelænsfigur, 'Bager' nr. 2223,
Bing & Grøndahl. Axel Locher (1879-1941). Porcelænsfigur, 'Bager' nr. 2223, 1. sort. H. 28 cm.
Lot no: 5591770
EUR 201 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:40:00
Samling B&G figurer bl.a. Art Nouveau 'Kvinde på bænk' (6)
Samling B&G og Royal Copenhagen figurer. heriblandt den sjældent udbudte B&G Kvinde på bænk nr. 1580 Art nouveau 1. sort. H 15 cm. Dreng med kop nr. 1713. 1. sort. fad med Københavns tårne som motiv. Royal Copenhagen: Isbjørneunger nr. 235, 729, 233, samt 1 stk. Lyngby isbjørneunge nr. J 88. alle...
Lot no: 5591804
EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
18:45:00
EUR 268
Rosenthal figurin
BERTHOLD BOEHS, "Nubische Tänzerin", figurin, Rosenthal, formgiven 1914, porslin, dekor i guld, höjd 26 cm
Lot no: 5592342
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
18:46:00
Royal Copenhagen. Falk af porcelæn, nr. 2178
Royal Copenhagen. Sjælden figur, falk af porcelæn, nr. 2178. 1. Sort. H. 35 cm. Retouchering under nederste halefjer, antageligt udført da figuren blev fremstillet. Enkelte brændningsfejl. Fremstår med knækket halefjer.
Lot no: 5588419
19:08:00
EUR 295
Helge Christoffersen. Buste i form af kvindehoved
Helge Christoffersen. Buste i form af kvindehoved af glaseret / bemalet keramik, signeret på sokkel, H. 30 cm. Fremstår med tre små 'glasurhak'.
Lot no: 5591765
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
19:10:00
EUR 87
Bjørn Wiinblad for Rosenthal. Juleplatter (8)
Bjørn Wiinblad (1918-2006) for Rosenthal. Weihnachtsteller juleplatter, best. af: 1975, 76, 77, 78, 79, 80, 81 og 82. Original emballage. (8)
Lot no: 5592663
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
19:15:00
EUR 174
Par Dahl Jensen figurer(2)
Par Dahl Jensen figurer af bemalet porcelæn. Strikkende pige nr, 1197(1.sort.), Dreng med fløjte nr. 1218(2.sort.) (2)
Lot no: 5591874
19:22:00
EUR 215
Kgl. P, Islandsk falk nr.109, 1.sort.
Kgl. P, Islandsk falk nr.109, 1.sort. Formgivet af Peter Herold. H.40 cm.
Lot no: 5592933
EUR 671 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/02/2020
19:25:00
EUR 564
Par Dahl Jensen figurer(2)
Par Dahl Jensen figurer af bemalet porcelæn. Dreng med mus 1270, Pige der tegner1332. Begge i 1. sort. (2)
Lot no: 5591872
19:35:00
EUR 121
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling figurer af porcelæn. (9)
Samling figurer af porcelæn. Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl Bing & Grøndahl figurer bestående af: Søløve nr. 1733. 2. sort. Børn med bog nr. 1567. Isbjørn nr. 2538. Fremstår med mindre glasurfejl på ene øre. Hund nr. 1926. 2 fugle nr. 1633 samt 1635. Vase nr. 7933. Royal ...
Lot no: 5588926
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:53:00
Ulrica Hydman-Vallien
ULRICA HYDMAN VALLIEN , figurin föreställande kvinna, lergods, signerad, höjd ca 16 cm
Lot no: 5592401
19:57:00
Dahl-Jensen. Grønlandsk hund. Figur nr. 1082
Dahl-Jensen. Grønlandsk hund, figur af porcelæn. model nr. 1082,. H. 15,5 cm. 2. sort.
Lot no: 5567421
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:04:00
EUR 94
Royal Copenhagen. Mink. Figur nr. 4654.
Figur af porcelæn i form af mink. Royal Copenhagen nr. 4654. Højde ca. 10 cm. Længde 18 cm. 1. sortering.
Lot no: 5588924
EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:08:00
EUR 101
Elpa Arcoraca, Figur, Katze, Porzellan, Portugal, Ende 20. Jahrhundert
Elpa Arcoraca, Figur, Katze, Porzellan, Portugal, Ende 20. Jahrhundert. Darstellung einer sitzenden, schwarz gefassten Katze aus Porzellan mit grünen Glasaugen, unterseitig mit Herstellerbezeichnung versehen, H.27cm, B.16cm, T.21cm, altersgemäße Reibespuren, geringfügige Kratzer im Porzellan.
Lot no: 5588666
EUR 200 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:20:00
123»