12»   Lots per page   54 results List Gallery
Luxo. Standerlampe på hjul
Luxo. Standerlampe på hjul i hvidlakeret metal. Max H. 220, Ø. 28 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og afskallet maling.

Lot no: 6198433
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
17:51
Jo Hammerborg. Standerlampe, model Lento
Jo Hammerborg. Standerlampe med fod og skærm af hvidlakeret metal, justerbar skærm. 1960'erne. Fremstillet hos Fog & Mørup, model 'Lento'. H. 118 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser samt mærker. Delvist løs bundblade med ridser.

Lot no: 6204515
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:21
Ferrucio Laviani for Kartell. Par tube gulvlamper (2)
Ferruccio Laviani. Par gulvlamper med tube af klar plast samt blå nuance i toppen. Fremstillet hos Kartell. H. 172 Ø. 20 cm. Fremstår snavset med brugsspor herunder ridser og mærker samt små stedvise pletter og skjolder på ledning. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Virker ved test ...

Lot no: 6203836
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:35
Dreamroom. Fem LED corner gulvlampe, hvid (5)

Lot no: 6165711

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
09:01
Dreamroom. Fem LED corner gulvlampe, sort (5)
Dreamroom. Fem LED corner gulvlampe, sort. Remote Control medfølger. H. 141,5 cm. B. 59 cm. Original emballage. Modelfoto. (5)

Lot no: 6165762

11:51

Lot no: 6206754

12:31

Lot no: 6208933

14:41

Lot no: 6165774

14:51
To standerlamper (2)
To standerlamper af aluminium med messinglakering, hver med to lyskilder. H.130 og 184 cm. Brugsspor, ene fod anløbet.

Lot no: 6203104
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
16:14

Lot no: 6165773

16:45
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Gulv-/ standerlampe, model 'PH-80'
Poul Henningsen (1894-1967). Gulv-/standerlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen, model 'PH-80'. H. 132 cm.Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6209130
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
18:35
EUR 403
Par Swing gulvlamper (2)
Par Swing gulvlamper. Base af sortlakeret metal, forkromet arm, sort stofledning. H. 130 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto (2)

Lot no: 6160060

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21/05/2022
19:14
Dansk lampeproducent. Standerlampe, teaktræ
Dansk lampeproducent. Standerlampe med stel af teaktræ og messing, monteret med plisseret Le Klint skærm. H. inkl. montage: ca. 165 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, gulnet skærm med trykmærker.

Lot no: 6207618
EUR < 125 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
19:27
Standerlampe af messing, 1900-tallets midte
Standerlampe af messing, 1900-tallets midte. H ca. 113 cm, justerbar. Enkelt mgl. skrue. Fod med patina og slitage.

Lot no: 6208916
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/05/2022
20:23
Hans J. Wegner. Opala, standerlampe
Hans J. Wegner. Opala standerlampe med skærm af akryl, top af grålakeret aluminium, stamme og fod af massivt grålakeret stål. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med lettere brugsspor

Lot no: 6208982
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
11:33
EUR 188

Lot no: 6165712

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2022
11:38

Lot no: 6165776

11:44

Lot no: 6165770

12:31
Ubekendt møbelproducent. Tre standerlamper (3)
Ubekendt møbelproducent. Tre standerlamper i henholdsvis krom og messing h. ca. 135-150 cm. Der medfølger to skærme. Fremstår med brugsspor, skrammer mm.

Lot no: 6203693
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2022
17:09
EUR 134
Parti Standerlamper, sort med 2 skærme (10)
Parti standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår i org. emb. (10)

Lot no: 6157083

EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
17:19
EUR 134

Lot no: 6165778

18:29

Lot no: 6165714

19:27
Græshoppe gulvlampe
Græshoppe gulvlampe. Bemalet metal og messing. Skærm af plast. H. 117 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6195611
EUR 268 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22/05/2022
19:29
EUR 134
Standerlampe, 'trafiklys', 1960'erne
Standerlampe, 'trafiklys', med stamme og fod af teaktræ, tre flexarme med originale skærme af flerfarvet plast. Fremstår med alm. aldersrelateret brugspræg.

Lot no: 6208732
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 22/05/2022
20:07
Caprani Light. Standerlampe
Caprani Light. Standerlampe af formspændt hvidlakeret bøgetræ, fod af sortlakeret støbejern, ledning med afbryderknap, plisseret skærm medfølger. H. 151 cm. Fremstår med senere, uoriginal bemaling, brugsspor, slitage på skærm.

Lot no: 6209293
20:45
EUR 268

Lot no: 6203837
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22/05/2022
21:23

Lot no: 6165766

EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2022
17:49

Lot no: 6165768

17:51
Caprani Light. Standerlampe af formspændt bøgetræ
Caprani Light. Standerlampe af formspændt bøgetræ, fod af sortlakeret støbejern, ledning med afbryderknap. H. 153 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6208644
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2022
18:45
EUR 228
Wendelbo. Meta Floor Lamp (1+1)

Lot no: 6027653

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 23/05/2022
19:15
12»
My search agents