My search agents   Save list   Create search agent
12»   Lots per page   34 results List Gallery
Lyskilde. Standerlampe af messing m/ plisseskærm
Standerlampe med messing stamme og fod, plisséskærm, justérbar. Mrk. Lyskilde. Brugsspor.

Lot no: 6150541
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:53
7 standerlamper hver med 2 lyskilder (7)
7 retro standerlamper hver med 2 lyskilder. Ej testet. Brugsslitage. (7)

Lot no: 6149850
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:25
EUR 87
To gulvlamper (2)
Gulvlampe af messing. Højde med fatning 139 cm. Gulvlampe af patineret metal H. 125 cm. Fremstår med mærker og brugsspor. (2) Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Lot no: 6150490
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:34
Coen Munsters for Ilfari. T1H Bord/gulvlampe.
Coen Munsters for Ilfari. T1H Bord/gulvlampe af glas og forkromet metal, skærm af sort textil og plast. H.93 cm. Ø.25 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Lot no: 6150606
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
20:08
EUR 295
Italian floor lamp in Murano glass and gold-plated metal, from the 70s
Italian floor lamp in Murano glass, stem in gold-plated metal, gold-plated wood base. From the 70s. H. 179 cm, base 30x30 cm. Features faint usage-related traces of wear.

Lot no: 6061841
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
20:09
EUR 537
Lampebord af teak.
Lampebord af teak med stamme af forkromet stål monteret mede plisseret skærm. H.130 cm. Ø.43 cm. Fremstår med knækket/løs stamme.

Lot no: 6138134
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
12:07
Darø. Standerlampe
Darø. Standerlampe af sortlakeret metal, monteret med hvid plisseret skærm. Højdejusterbar. H. 141,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på fod samt let leddeløs stel.

Lot no: 6149230
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27/01/2022
13:56
Industriel gulvlampe
Industriel gulvlampe med skærme af emaljeret stål. Senere fremstillet stel af vandrør. Justerbar højde H. 130-180 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6014113
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
15:16
EUR 403
2 Standerlamper, model Young Two, sort
2 standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår i org. emb. (2)

Lot no: 6152636

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 27/01/2022
15:32
Luxo. Gulvlampe af sortlakeret metal, model Luna
Luxo. Gulvlampe af sortlakeret metal, model Luna H. 110 cm. Fremstår med brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Lot no: 6147538
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 27/01/2022
19:03
EUR 101
Parti på 20 Standerlamper / gulvlamper, sortlakeret med enkelt skærm. (20)
Parti Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One samt Young Two, sort lakeret, H. 148 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emb. (20)

Lot no: 6114958

EUR 698 DK, Odense, Kratholmvej 27/01/2022
19:22
EUR 268
Frandsen standerlampe Daddy Longleg
Daddy Longleg. Standerlampe med sort stel, designet af 365°North for Frandsen Lighting. H 160 cm. Brun skærm. Ubrugt, dog med enkelte opbevaringsspor. Modelfoto

Lot no: 6127787
EUR 295 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27/01/2022
20:25
EUR 201
Less gulvlampe af messing
Less gulvlampe af mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke). Fremstår ubrugt i original emballage.

Lot no: 6147929

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28/01/2022
10:37
Parti Standerlamper / gulvlamper, sortlakeret med enkelt skærm. (10)
Parti Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emb. (10)

Lot no: 6140104

EUR 349 DK, Odense, Kratholmvej 28/01/2022
14:04
EUR 134
Standerlamper / gulvlamper, model Young One (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Ligger i org. emb. (2)

Lot no: 6133005

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 28/01/2022
17:51
Seeddesign. Par Supella gulvlamper, indstillelig arm (2)
Par Supella gulvlamper af sort metal og krom. Indstillelig arm. 6x1w integreret LED. Højde 122cm. Modelfoto (2)

Lot no: 6148265

18:34
Less gulvlampe af messing

Lot no: 6147928

18:41
Stor gulvlampe / spotlight af metal.
Stor gulvlampe / spotlight af metal, højdejusterbare ben af træ. H. 192 cm, B. ca. 102 cm. Ben kan foldes sammen. (modelfotos)(2 kasser)

Lot no: 6125937

EUR 322 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28/01/2022
19:21
EUR 188
Artemide. Gulvlampe, model Tolemeo
Artemide. Gulvlampe, model Tolemeo. Justerbar lampe med stel i sortlakeret og crome stål samt wire. Fremstår med få brugsspor.

Lot no: 6143688
EUR 201 DK, Nivå, Stejlepladsvej 28/01/2022
19:39
EUR 134
Less gulvlampe af messing

Lot no: 6147930

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/01/2022
12:33
Stander- / gulvlampe & skomager pendler, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Stander- / gulvlampe m/ teak, messing m.m. H. 157 cm & skomager pendler m/ skærme af plast Ø 25 cm, 20. Årh. 2. halvdel. Fremstår m/ enkelte alm. brugsspor. (3)

Lot no: 6144735
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 29/01/2022
15:12
Gulvlampe & pendel, mrk. Paulmann (2)
Gulv- / standerlampe & pendel, skærme m/ stribet kunstglas & stel af metal m.m., mrk. Paulmann, H. 80 & 149 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (2)

Lot no: 6136182
17:24
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, gulnet stel, leddeløst stel, knækket og smeltet skærmholder.

Lot no: 6147964
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/01/2022
18:58
Jean Louis Domecq for Jieldé Lyon. Standerlampe
Jean Louis Domecq for Jieldé Lyon. Standerlampe af poleret stål og aluminium med fire drejeled, skærm med bøjle og porcelænsfatning. Eftermonteret med fod i form af bremseskive. Justerbar højde. Designet af Jean Louis Domecq i 1950'erne. Fremstår med brugsspor, leddeløst stel rust samt ...

Lot no: 6151079
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29/01/2022
20:48
EUR 510
Par less gulvlamper af messing (2)
Par less gulvlamper af mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke). Fremstår ubrugt i original emballage. (2)

Lot no: 6147948

EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/01/2022
11:03
Wendelbo. Meta Floor Lamp (1+1)

Lot no: 6027650

EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 30/01/2022
12:34

Lot no: 6027655

16:50
Verner Panton. Two 'Panthella' floor lamps, chrome-plated (2)
Verner Panton (1926-1998). Two 'Panthella' floor lamps made in chrome-plated plastic, grey and green plastic shades. Designed in 1971. Produced by Louis Poulsen. H. 130 cm. Ø. 50 cm. Features usage-related traces of wear, scratches and one lamp with flaking on the base. (2) This item is part of ...

Lot no: 6143343
EUR 2,013 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30/01/2022
16:57
EUR 1,477

Lot no: 6140017

19:22
Poul Henningsen. Floor lamp, Water Pump
Poul Henningsen 1894-1967. Floor lamp, Model 'Water pump', with adjustable patinated tilt frame and socket cover in Bakelite, wire frame, base and stem in patinated and varnished metal and brass, original wire frame, mounted with later 3/2 shade set in 1-layer opal glass, later wire, upper ...

Lot no: 6143582
EUR 3,356 DK, Vejle, Dandyvej 30/01/2022
20:02
EUR 2,617
12»
My search agents