Category  Estimate
Time Showroom
123» ListGallery Lots per page
Golvlampa, Niclas Hoflin
NICLAS HOFLIN, "Bolero" Rubn, golvlampa, Rödlackerad metall, bländskydd, svart textilsladd, höjd ca 134 cm, diameter 41 cm
Lot no: 5592219
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
13:38:00
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Lot no: 5565421

EUR 134 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
16:15:00
Michele De Lucchi og Giancarlo Fassina. Tolomeo standerlampe
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Standerlampe med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H. 160 cm. (fuld længde 220 cm.). Fremstillet hos Artemide, model Tolomeo Lettura Terra. Fremstår med mindre ridser på fod og mangler greb til skærm
Lot no: 5583636
EUR 201 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
18:54:00
EUR 87
ArtemideTizio 50 Terra schwarz Lampenpaar mit Säulen (2)
Mehrfach verstellbare, Konstruktion aus Metall und schwarz lackiertem Metall. Unterseitig bezeichnet. Maße ca. Höhe 189 cm, Durchmesser Fuß 18 cm. Gebrauchsspuren (2), Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität.
Lot no: 5575168
EUR 500 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:31:00
EUR 75
Jo Hammerborg for Fog & Mørup. 'Junior' standerlampe
Standerlampe af hvidlakeret metal. Design Jo Hammerborg, 1960'erne. Fremstillet hos Fog & Mørup, model 'Junior'. H. 122 cm. Brugsspor, herunder ridser og mærker.
Lot no: 5588663
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:31:00
Robert Dudley Best. Standerlampe, model BL4, Offwhite / Chrom
Robert Dudley Best 1892-1984. Standerlampe, model BL4 med fodstykke og skærm i farven Offwhite, stamme af forkromet stål. Produceret siden 1930. Fremstillet hos Gubi. H. 120-150 (210) cm. Fremstår med minimale brugsspor herunder lette afskalninger på top af stamme.
Lot no: 5589592
EUR 349 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
19:45:00
EUR 161
ELOA Unique Lights, floor lamp Statix
ELOA Unique Lights, floor lamp model Statix. Tripod frame of nut tree wood and brass with mouth-blown glass. Colour painted in Silver Smoke. H approx. 170 cm, W 40 cm. New. ELOA Unique Lights creates levitating lights that stand in the space as individual objects. Each name is therefore derived...
Lot no: 5584716

EUR 2,750 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23/02/2020
19:48:00
EUR 90
Lampe / Hängelampe / Pendelleuchte, Glas
Lampe / Hängelampe / Pendelleuchte, Glas. Dreiteilige Pendelleuchte aus Glas mit zwei grün gefärbten, runden Scheiben, die über ein Metallelement miteinander verbunden sind, mit drei Brennstellen versehen, H.16cm, D.61cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Lot no: 5548346
EUR 800 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
19:53:00
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / messing (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og ...
Lot no: 5235170

EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:57:00
Böhlmarks golvlampa
BÖHLMARKS, läslampa nr. 432 (montering nr 2063), stomme i mässing, läderklädd mitt, höj/sänkbar, höjd ca 150 cm. . LITTERATUR: Katalog: "Böhlmarks Stockholm - Elektrisk Belysningsarmatur i trä och siden" s. 6, publicerad 1931
Lot no: 5592413
EUR 570 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
20:09:00
Flemming Agger for Le Klint. Gulvlampe / standerlampe, model 368
Flemming Agger. Gulvlampe / standerlampe med stamme og fod af sortlakeret metal, monteret med plisseret skærm af plast. Formgivet 1979. Fremstillet hos Le Klint, model 368. H. ca. 145 cm. Fremstår med brugsspor, småpletter på skærm.
Lot no: 5591193
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:12:00
EUR 242
Severin Hansen Jr. Floor lamp in moulded beech
Severin Hansen Jr. Floor lamp in moulded beech on three-star base under which, fittings in brass. H. approx. 150 cm. Produced by Haslev Furniture. Displays usage-related traces of wear as well as featuring new Le Klint shade.
Lot no: 5538829
EUR 2,349 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:25:00
EUR 456
Stehlampe / Leuchte / Lampe, Metall, Kunststoff
Stehlampe / Leuchte / Lampe, Metall, Kunststoff. Stehlampe mit einem Gestell aus Metall und einem runden Lampenschirm aus weißem Kunststoff, mit einem runden schwarz lackierten Fuß, H.162cm, D.45cm, altersgemäße Gebraus- und Reibespuren, Kunststoff weist einige Risse auf.
Lot no: 5577336
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:30:00
EUR 85
Vilhelm Wohlert for Le Klint. Standerlampe, model 325
Vilhelm Wohlert. Standerlampe med stamme og tværbom af eg, fod af sortlakeret metal, monteret med plisseret skærm af plast. Formgivet 1957. Fremstillet hos Le Klint, model 325. H. 150 cm. Fremstår med brugsspor, mærker/pletter, stammen står let skævt, skærmen med trykmærker.
Lot no: 5591195
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:34:00
EUR 215
Par Swing gulvlamper (2)
Par Swing gulvlamper. Base af hvidlakeret metal, forkromet arm, hvid stofledning. H. 130 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. (2)
Lot no: 5517853

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
20:45:00
Stor historicisme petroleumslampe af messingblik, 1900 tallet 1 halvdel.
Stor historicisme petroleumslampe af messingblik, halvkugleformet fod med tre ben som dyrepoter , stamme med blader og kannelering. H. 147 cm. uden glasindsats. 1900 tallet 1 halvdel. Aldersrelateret buler glaskugle/skærm mangler.
Lot no: 5589696
20:46:00
Poul Henningsen. PH80 standerlampe / gulvlampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH80 standerlampe / gulvlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med brugsspor, små spændingsrevner inderst på den største skærm.
Lot no: 5591194
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:48:00
EUR 403
Dreiflammige Stehleuchte von Palme und Walter der 1980 Jahre
Dreiflammige Stehleuchte von Palme und Walter der 1980 Jahre. Konstruktion mit Elementen aus Messing, Kristallglas und Seide. Ausgestattet mit Tritt- und Zugschalter. Lampenschirm innen rötlich getönt. H. ca. 180cm, Ø 68cm. Unterseitig bezeichnet. Leichte altersgemäße Gebrauchsspuren.
Lot no: 5579318
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23/02/2020
20:53:00
Golvlampa, Waldmann, Porsche
WALDMANN, golvlampa, modell designad av FA Porsche, matt förkromad metall, rund fot, justerbar upptill, höjd 165 cm.
Lot no: 5592460
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
20:56:00
Golvlampor Skarabé Atelje Lyktan Åhus
GOLVLAMPOR, 1 par, "Skarabé", Atelje Lyktan, Åhus, svartlackerad, ställbara reflektorspeglar, reglerbar höjd
Lot no: 5592461
20:57:00
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Standerlampe med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. H. 160 cm. (fuld længde 220 cm.). Fremstillet hos Artemide, model Tolomeo Lettura Terra. Fremstår med mindre ridser på fod.
Lot no: 5583637
21:00:00
EUR 148
Bergboms
BERGBOMS, golvlampor G024 samt G026, 1950-tal, stomme i mässing, läderklädd mitt, skärmar i vinröd textil, gjutmärkta i botten, höjd inkl. skärm ca 147 cm
Lot no: 5592492
EUR 760 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23/02/2020
21:28:00
Golvlampa Ateljé Lyktan
ATELJÉ LYKTAN, golvlampa, 1970-tal, vitlackerad metall, etikettmärkning, höjd ca
Lot no: 5593383
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
12:12:00
Golvlampa Italien
GOLVLAMPA, 1980-tal, Italien, svartlackerad metall, transformatorn märkt Relco, höjd ca 180 cm
Lot no: 5593385
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
12:16:00
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft mässing samt trä, två ljusarmar, textilskärm, höjd ca 159 cm
Lot no: 5593433
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24/02/2020
14:24:00
Arnold Wiig
TAKLAMPA, Arnold Wiigs fabrik, Norge, etikettmärkt, för 16 lampor, höjd ca 66 cm
Lot no: 5593468
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24/02/2020
16:02:00
Standerlampe ca 1970 erne
Standerlampe med to lyskilder i form af kugle skærme af brunlakeret metal H. 137 cm - brugsspor, ridser og mærker( tryk på fod).
Lot no: 5586660
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 24/02/2020
16:50:00
Laoni. Gulvlampe
Laoni Belysning. Gulvlampe med stamme af teak og aluminium, monteret med skærm. 1960/70'erne H. ca. 155 cm. Fremstår med skæv skærm.
Lot no: 5593641
EUR 134 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24/02/2020
19:11:00
Stehlampe, 1970er Jahre
Tripod Stehlampe, 1970er Jahre, Lampenschirm aus schwarz lackiertem Metall, verstellbar. H. min. ca. 130 cm, L. ca. 94 cm. Gebrauchsspuren, eine Schraube etwas locker.
Lot no: 5557196
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24/02/2020
19:19:00
EUR 120
Par Swing gulvlamper (2)
Lot no: 5517852

EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 24/02/2020
19:33:00
123»