12»   Lots per page   55 results ListGallery
Børge Mogensen. Reolsystem af oregon pine (5)
Børge Mogensen. Reolsystem af fineret oregon pine bestående af; 2 underdele med låger bag hvilke flytbare hylder, ene med sokkel, H. 69 B. 135 D. 55 cm samt H. 59 B. 69 D. 37 cm; 1 overdel med nedfældig skriveklap H. 59 B. 135 D. 36 cm, nøgle medfølger ikke; 1 reol H. 78 B. 135 D. 36 cm; 1 reol ...

Lot no: 5768696
EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
16:17
Sideboard teak
SIDEBOARD, 1900-talets mitt, fanerat i teak, skåp och lådor, handtag i mässing, höjd ca 100, 145x40 cm

Nyckel finns

Lot no: 5774833
EUR 242 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
17:23
Bokhylla 1940-tal
BOKHYLLA, ca 1940-tal, vitmålad, med skåp och lådor, höjd ca 76, 118x29 cm

Nyckel finns

Lot no: 5774846
EUR 194 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21/09/2020
18:02
Hurtsskrivbord 1900-talets första hälft
HURTSSKRIVBORD, 1900-talets första hälft, fanerat med björk, dekor av kolonner, med skåp och lådor, dubbelsidigt, höjd ca 78,5 cm, 135x79 cm

Lot no: 5774866
EUR 291 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21/09/2020
18:22
Kurt Østervig. Skænk med vitrineoverdel, eg (2)
Kurt Østervig (1912-1986). Skænk med vitrineoverdel af fineret eg; skænk/ underdel med skydelåger bag hvilke hylder; overdel med vitrine og hylder H. 117 B. 117 D. 30 cm. Udført hos KP møbler, med mærkat herfra. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. toppladens underdel med ...

Lot no: 5733545
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
18:33
Væghængt vitrineskab af sortlakeret børstet jern, industrielt design.
Væghængt vitrineskab udført i sortlakeret børstet jern. Greb af sortlakeret jern. Industrielt design. H. 55 cm. B. 56 cm. D. 25 cm. Udstillingsmodel.

Lot no: 5761646

EUR 161 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
19:12
Hans J. Wegner for Ry møbler. Skab af egetræ
Hans J. Wegner for Ry møbler. Skab af fineret egetræ, H. 72 B. 100 D. 49 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder bl.a. ridser, skrammer, afslag, farveforskelle, fugtskjolder samt lugt af fugt. Ene låge kan ej lukkes helt til ant. pga. skævhed i hængsel.

Lot no: 5774399
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
19:24
Barskab af eg, dansk snedkermester 1930-/ 1940'erne
Barskab af patineret eg, front med to skuffer samt to låger bag hvilke barindretning med hylder samt låge med bemalt dekor. Hvilende på profilerede balusterformede søjler. H. 132 B. 114 D. 46 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med alm. aldersrelaterede brugsspor og patina.

Lot no: 5733631
19:32
Daybed af palisander, 1950'erne, dansk snedkermester
Daybed af palisander monteret med messingbøjle, madras betrukket med lysegult uldstof. 1950'erne, dansk snedkermester. Madras med nogle pletter. H 46, 200 x 100 cm.

Lot no: 5599202
EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:02
Peter J. Lassen. Montana modul
Peter J. Lassen f. 1930. Modul af hvidlakeret MDF moduler med skydelåger, og hver med greb af aluminium samt hylde. H. 70,5 D. 38,5 B. 81,5 cm. Fremstår med ridser/skrammer samt den ene låge er løs.

Lot no: 5777557
EUR 255 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
20:09
Ole Wanscher. Five armchairs, peach-tree wood and cognac-colored leather, model J-2987 (5)
Ole Wanscher. Five armchairs with frames in peach-tree wood, open-work backs, seats and backs upholstered in cognac-coloured leather. Model J-2987. Produced by cabinetmaker A. J. Iversen, Copenhagen. H 86, SH 48 cm. Usage-related traces of wear, craquelure on the leather and surface dirt (2)

Lot no: 5683243
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 21/09/2020
20:16
EUR 322
Børge Mogensen. C. M. Madsen for FDB. Reolsystem af teaktræ (6) (8)
Børge Mogensen. Reolsystem af teaktræ bestående af: 3 overdele/reoler med flytb. hylder H. 87 B. 122 D. 26 cm. 1 stk H. 67 B. 122 D. 26 cm. Tre underskabe med døre monteret med greb af messing H. 73,5 B. 122 D. 45 cm. samt 1 reol på sokkel H. 94 B. 122 D. 26 cm. 5 tilhørende nøgler samt ekstra...

Lot no: 5771686
EUR 1,074 DK, Roskilde, Store Hedevej 21/09/2020
20:26
EUR 1,611
Dobbeltlåget vitrineskab af sortlakeret metal.
Dobbeltlåget vitrineskab af sortlakeret metal. Front med to låger. Front samt sider med fyldninger i klar glas, stel i sortlakeret metal. Udstillingsmodel. H. 210. B. 118. D. 40 cm. Et ben i front let bøjet.

Lot no: 5775565
EUR 295 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
20:26
EUR 255
Ole Wanscher, to skabe af palisander med jalousi (2)
Ole Wanscher, to skabe af fineret palisander, front med jalousi låger hvor bag ved skuffer i ene skab samt andet skab tomt. H. 74 B. 57 D. 70 cm. Fremstår med ridser/skrammer, ene skab med manglende bund, løs bagbeklædning samt huller i bagbekklædning. (2)

Lot no: 5766406
EUR 403 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21/09/2020
20:42
Ole Wanscher for A.J. Iversen. Armchair in mahogany
Ole Wanscher 1903-1985. Armchair in mahogany, seat upholstered in horsehair and piping in black leather. Produced by cabinetmaker A. J. Iversen in the 1950s, signed with label. H. 83 cm. Sh 37 cm. Features patina.

Lot no: 5776052
EUR 1,745 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
20:57
EUR 174
Kristensen&Kristensen. Display cabinet, model Velvet.
Kristensen&Kristensen. Display cabinet, model Velvet with the cabinet in solid stained ash, doors with laminate in matted brass. Black-varnished handles in brass. Frame in black-varnished steel. Display model. H. 153. W. 103. D: 42 cm.

Lot no: 5704527

EUR 1,342 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21/09/2020
21:03
To-delt vitrineskab, sortlakeret
To delt vitrineskab udført i sortlakeret træ. Profileret top. Greb af patineret messing. Overdel med to glaslåger hvor bag hylder. Underdel med tre skuffer samt fire låger hvor bag hylder. Ca. H. 220 cm. B. 125 cm. D. 40/50 cm. Udstillingsmodel med lette brugsspor.

Lot no: 5761015
EUR 564 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:14
EUR 94
Dansk Møbelproducent. Linnedskab af teaktræ
Dansk Møbelproducent. Linnedskab af fineret teaktræ. Front med to skuffer samt skabslåger bag hvilke hylder. Nøgle medfølger. H. 116 cm. B. 77,5 cm. D. 40 cm.

Lot no: 5775355
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 22/09/2020
19:30
Hjørneskab med glaslåge.
Hjørneskab i fineret teak, låge med glas bag hvilken hylder. H147, B. 84, D. 50 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5774362

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:32
Medicinskab / tandlægeskab af hvidlakeret metal
Medicinskab / tandlægeskab af hvidlakeret metal, front med en låge med glas bag hvilken tre glashylder.H. 170 cm. B. 60 cm. D. 43 cm. Fremstår med brugsslitage, anløb samt lette afskalninger. Skabet vipper. Enkelte minimale afslag/revne på hylder

Lot no: 5743122
EUR 403 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
19:40
Omann Junior. Fritstående skrivebord i palisander, model 77
Omann Junior. Fritstående skrivebord af finéret palisander, model 77, front med seks skuffer, modsatte side med hylder samt nedfældelig låge bag hvilken hylder. Fremstillet hos Omann Juns Møbelfabrik. H. 72. L. 156. B. 79 cm. Fremstår med brugsspor. Nøgle mangler.

Lot no: 5775596
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/09/2020
19:50
EUR 295
Kai Lyngfeldt Larsen. Par spisestole af palisander (2)
Kai Lyngfeldt Larsen. Par spisestole af palisander, sæder betrukket med sort læder. Fremstillet ved snedkermester Søren Willadsen, Vejen. 1960'erne. H. 75, sædehøjde 43 cm. Fremstår nypolstret ved anden professionel møbelpolstrer i Danmark med sort pure anilin læder (2)

Lot no: 5770479
EUR 859 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22/09/2020
20:16
Mogens Voltelen. A pair of lounge chairs, Model Copenhagen Chair (2)
Mogens Voltelen 1908-1995. A pair of lounge chairs, Model 'Copenhagen Chair', curved patinated beech frame. Designed in 1936. Produced c. 1950s by cabinetmaker Niels Vodder, not stamped. Seat, back, and armrests upholstered by professional upholsterers in brass-hobnailed, patinated harness ...

Lot no: 5704698
EUR 13,423 DK, Vejle, Dandyvej 22/09/2020
20:41
EUR 6,711
Poul Cadovius, reolsystem massiv eg (16+)
Poul Cadovius, reolsystem af massiv eg bestående af 3 skabsmoduler og en vitrine h.56,5 x 90 x d.30 cm, 7 hylder à h.20 x 90 x 20 cm og én hylde h.20 x 90 x d.30 cm samt 4 vanger af h.198,5 cm. Lette brugsspor, vanger med enkelte mindre skader ved huller.

Lot no: 5772068
EUR 537 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23/09/2020
13:44
EUR 349
Ole Wanscher, tilskrevet. Tre-pers. sofa
Ole Wanscher, tilskrevet. Tre-pers. sofa med stel af massiv eg, betrukket med uldstof. 1900-tallets midte, antagelig fremstillet hos snedkermester A.J. Iversen.Betræk med defekter.

Lot no: 5760383
EUR 805 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/09/2020
19:59
Sortbejdset vitrineskab i to dele. (2)
Sortbejdset vitrineskab i to dele med glasskydelåger H.203, B.154, D.43/31 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor.(2)

Lot no: 5778109
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 23/09/2020
EUR 228
Fire skabsmoduler udtræksskuffe (4)

Lot no: 5651712
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
12:39
To arkiv skabe af mørkt træ.(2)
To arkiv skabe af mørkt træ med fire skuffer er hvert. H.137, B.50, D.67 cm. Fremstår med brugsspor, kraftig vandskade i bund.(2)

Lot no: 5778221
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 24/09/2020
13:27
House of Amber. Udstillingsmontre med glastårn
House of Amber. Udstillingsmontre med glastårn og sideskab Montren er udstyret med elektronisk låsesystem samt lys.. Produceret og monteret i 2013 af EM interieur i Horsens. Montre åbnes med en elektronisk brik. 1 stk. brik medfølger. Mål: H. 150, 85 x 50 cm.Fremstår med mindre brugsspor. ...

Lot no: 5779702
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/09/2020
19:07
Helge Schultz, Bu-niik reolsysten med vitrineskab af massivt bøgetræ
Helge Schultz, Bu-niik reolsysten med vitrineskab, skabe, skuffer og diverse hylder af massivt bøgetræ. Vitrinelåger H. 118 cm. Skuffer B. 47,4-84 cm. Fremstår med brugsspor. Fremstår adskilt. Beslag medfølger.

Lot no: 5746949
EUR 268 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24/09/2020
19:30
12»