12345...13»   Lots per page   374 results List Gallery
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Tenera fad & Minerva skål (2)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Inge-Lise Koefoed Tenera aflangt fad m/ fugl af fajance nr. 119 / 2839 4. sort. L. 32 cm samt Bernd Munsteiner Minerva skål Ø 23,5 cm. Enkelte brugsspor. (2)

Lot no: 6191839
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
16:56
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde kaffeservice (25)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde, kaffeservice bestående af: 12 sidetallerkener nr. 575, 11 par kopper nr. 575, 1 kageopsats nr. 511, 1 bladformet fad nr. 548. Blandet 1.2.3 og en del i 4.sort. (25)

Lot no: 6188340
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
17:26
EUR 268
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 39 cm.

Lot no: 6115787

EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
18:24
EUR 215
Lågvase.
Lågvase af lertøj dekoreret i grøn glasur. H 34 cm. Brugsspor.

Lot no: 6206313
18:33
EUR 134
Mindeplatter af porcelæn (5)
Mindeplatter af porcelæn bestående af Bucha og Nissen juleplatter fra 1909 og 1910, Kgl. P 'Den jydske industri og landbrugsudstilling Horsens 1905 (2 mindre kantreparationer og afslag på fodrand), Bing & Grøndahl 'Journalistforeningen i København 1880-1910 og Porsgrund platte 'Bjørnson'. Ø fra ...

Lot no: 6194954
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20/05/2022
19:03
Skål / jardinière af porcelæn
Skål / jardinière af porcelæn dekoreret med scenerier i blåt, nyere fremstillet i ældre stil. H.13,5 x 30 x 21 cm.

Lot no: 6181251
19:13
Borowski Glass Studio. Skulptur i form af person, matteret flerfarvet glas
Borowski Glass Studio. Skulptur i form af abstrakt person - kugleformet krop m/ 2 skåle & hat, matteret flerfarvet glas, sign. GSB, H. 37 cm, B. 33 cm. Enkelte brugsspor bl.a. ridser på bagsiden m.m.

Lot no: 6189258
EUR 671 DK, Odense, Kratholmvej 20/05/2022
20:16
EUR 268
Royal Copenhagen. Otte Musselmalet riflet knivstole
Royal Copenhagen. Otte Musselmalet riflet knivstole nr. 135, 1. sortering, (8) Se varenr 6207202

Lot no: 6207203
EUR 403 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20/05/2022
20:23
EUR 591
Samling krystal brevvægte med diverse motiver (13)

Lot no: 6204222

EUR 215 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20/05/2022
20:23
EUR 134
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. Seks figurer af porcelæn (6)
Seks figurer af porcelæn bestående af fem figurer fra Bing & Grøndahl: Ung mand med harmonika nr. 1661, H. 22 cm, Lillebror og storebror nr. 1648, Pige i natkjole nr. 1624, Dreng i korte bukser med krabbe nr. 1870, Lille dreng i korte bukser nr. 1617; endvidere én figur fra Royal Copenhagen: ...

Lot no: 6205173
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:26
EUR 188
Bing & Grøndahl og Royal Copenhagen. Syv børnefigurer af porcelæn (7)
Syv børnefigurer af porcelæn bestående af seks fra Bing & Grøndahl: Den lille pige med svovlstikkerne nr. 1655, Dreng kysser pige nr. 2162, H. 19,5 cm, Dreng spiller trompet nr. 1792, Pige og dreng med kopper nr. 2175, Lille dreng bukker sig ned nr. 1636, Pige med lille dreng nr. 1568; endvidere ...

Lot no: 6205184
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 20/05/2022
20:36
EUR 215
Par krystal lystestager (2)
Par kantede, facetslebne krystal lysestager. Højde: 28 cm. (2)

Lot no: 6204214

20:38
EUR 134
Serviceglas (24)
24 Serviceglas med knap, opdrevne og kuglede og med udbøjet rand. (24) Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over Glas samlet gennem 40 år af Arthur Rasmussen Se og byd på alle varerne her

Lot no: 6202870
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
20:46
Samling Glas (29)
Samling glas bestående af vaser, skåle og lysestager fra primært Holmegaard, Kosta Boda og Ittala. H 3-25 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6206870
EUR 242 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
10:03
Ymerskåle, glas, 1900-tallets 1. halvdel (6)
Ymerskåle el. tykmælkskåle i klart glas m/ omlagt blå rand, 4 stk. m/ chip el. afstød m.m., 20. Årh. 1. halvdel, Ø 15 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (6)

Lot no: 6209004
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 21/05/2022
10:25
Lyngby. Samling Wien Antik glas (55)
Lyngby. Samling Wien Antik glas i form af: 14 stk. rødvinsglas H 13 cm. 15 stk. grønne hvidvinsglas H 12 cm 12 stk. portvinsglas H 10 cm. 8 stk. likørglas H 8,5 cm. 4 stk. cognacglas H 9 cm. 2 stk. likørskåle H 8,5 cm. (55) Fremstår med brugsspor

Lot no: 6208471
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
11:07
Arne Bang. Flæsekant / svungen skål, stentøj, nr. 187
Arne Bang (1901-1983). Flæsekant / svungen skål af stentøj med glasur i beige/brune/grønne nuancer, sign AB 187, H. 9 cm, Ø 25 cm. enkelte minimale kant hak, let kalk belægning

Lot no: 6208812
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
11:41
EUR 188
Kähler, Michael Andersen, Axella. Samling keramik (3)
Kähler, Michael Andersen, Axella. Samling keramik bestående af to fade Ø. 25,5 - 26 cm samt lågkrukke H. 10,5 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag samt brændingsfejl. (3)

Lot no: 6184329
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:01
Arne Bang, vase af stentøj
Arne Bang. Vase af stentøj modelleret med buklet korpus, dekoreret med spættet lys grønlig glasur. Sign. monogram 'AB' . H. 13,5 Ø 11 cm.

Lot no: 6208809
12:05
EUR 483
Samling 'Pompadour' krystalglas (43)
Pompadour. Glasbesætning af krystal bestående af: 8 stk. rødvinsglas H. 17 cm. 7 stk. hvidvinsglas H. 15 cm. 12 stk. vandglas H. 12 cm. 1 stk. dessertvinglas H. 13 cm. 12 stk. likørglas H. 10,5 cm. 3 champagneglas H. 18 cm. (43) Fremstår med brugsspor

Lot no: 6208472
12:12
Samling lertøj og fajance, heraf servante-sæt og fade, 20 årh (9)
Samling delvist glaseret lertøj og fajance, heraf servante-sæt, form og fade,m.m. 20 årh. Stedvise brugs- og aldersspor, herunder nogle kantafslag. Mål på største kande og vaskefad: H. 29 cm. og Ø 38, H. 12 cm. (9)

Lot no: 6188227
12:36
Aldo Londi for Bitossi. Hest af glaseret stentøj
Aldo Londi, 1911-2003, for Bitossi. Hest af blåglaseret stentøj. H. 26 L. 26 cm. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6208740
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
12:39
EUR 114
Bode Willumsen for Royal Copenhagen. Vase in stoneware
Bode Willumsen 1895-1987 for Royal Copenhagen. Vase in stoneware decorated with sung glaze. Modelled with lizards for handles. Signed with monogram, no. 20125. Top quality. H. 20 cm. Accompanied by base and a lid in patinated and gilded bronze. Produced by Knud Andersen.

Lot no: 6205864
EUR 2,148 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
12:58
EUR 1,611
Bing & Grøndahl. 'Julerose' kaffeservice (57)
Bing & Grøndahl. 'Julerose' kaffeservice bestående af fjorten tallerkner nr. 28A (2.sort.), to tallerkner nr. 306 (en af 1.sort. og en af 2.sort.), elleve underkopper nr. 102 (2.sort.), en underkop nr. 305 (2.sort.), tre underkopper nr. 464 (en af 1.sort. og to af 2.sort.), seks kopper nr. 464 ...

Lot no: 6206144
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
13:00
Royal Copenhagen. Knud Kyhn. Figur af stentøj.
Royal Copenhagen. Knud Kyhn. Figurer af stentøj bestående af: Dreng med Tigerunge nr. 20244, H. 27 cm

Lot no: 6208822
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
13:06
Ældre fad
Ældre italiensk? keramik fad med polykrom glasur. Ø 42 cm. Brugsspor, glasur afslag.

Lot no: 6208867
13:12
Bing og Grøndahl, samt Nissen. Jens Harald Quistgaard. Rune. Service af stentøj (44)
Bing og Grøndahl, samt Nissen. Jens Harald Quistgaard. Rune. Service af stentøj bestående af: syv kopper Ø. 8 cm. fire 2. sort. Flødekande H. 8,5 cm. 2. sort. Tretten underkopper Ø. 14 cm. otte 2. sort. flere med glasurfejl, Femten tallerkener Ø.16,5 cm. 11 stk, 2. sort., Seks tallerkener Ø 21 ...

Lot no: 6208267
EUR 161 DK, Herlev, Dynamovej 21/05/2022
13:21
Aldo Londi for Bitossi, buste af blåglaseret stentøj, i form af Kwan/Yin Gua
Aldo Londi 1911-2003, for Bitossi, buste af blåglaseret stentøj, i form af Kwan/Yin Gua, den kvindelige Buddha. 1960'erne. H. 29 cm. Fremstår med mindre glasurafslag.

Lot no: 6208738
EUR 201 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
13:22
Samling 'Kirkeplatten' af porcelæn med danske kirker (23)
Samling 'Kirkeplatten', Made in Germany baco: Dekoreret med danske kirker fra år1968 til 1990. (23)

Lot no: 6205336
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21/05/2022
13:25
Kähler, Kai Nielsen figur
Kai Nielsen figurer fra Kähler bestående af: 1 stk. Kvinde med Barn H. 35 cm. mærker HAK og k 461. fremstår snavset, kant afslag ved kant.

Lot no: 6208830
14:07
EUR 228
12345...13»
My search agents