Lots per page   10 results List Gallery
Serviceglas (24)
24 Serviceglas med knap, opdrevne og kuglede og med udbøjet rand. (24) Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over Glas samlet gennem 40 år af Arthur Rasmussen Se og byd på alle varerne her

Lot no: 6202870
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 20/05/2022
20:46
Lyngby. Samling Wien Antik glas (55)
Lyngby. Samling Wien Antik glas i form af: 14 stk. rødvinsglas H 13 cm. 15 stk. grønne hvidvinsglas H 12 cm 12 stk. portvinsglas H 10 cm. 8 stk. likørglas H 8,5 cm. 4 stk. cognacglas H 9 cm. 2 stk. likørskåle H 8,5 cm. (55) Fremstår med brugsspor

Lot no: 6208471
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21/05/2022
11:07
Samling 'Pompadour' krystalglas (43)
Pompadour. Glasbesætning af krystal bestående af: 8 stk. rødvinsglas H. 17 cm. 7 stk. hvidvinsglas H. 15 cm. 12 stk. vandglas H. 12 cm. 1 stk. dessertvinglas H. 13 cm. 12 stk. likørglas H. 10,5 cm. 3 champagneglas H. 18 cm. (43) Fremstår med brugsspor

Lot no: 6208472
12:12
Blandet glasbesætning: Holmegaard Derby, mågeglas mfl. (18)
Blandet glasbesætning bestående af tre stk. Holmegaard Derby vinglas samt seks stk. mågestels cognac glas mfl. Måler i højden fra:10-16 cm. (18)

Lot no: 6199692
EUR < 125 DK, Kolding, Platinvej 21/05/2022
Holmegaard m.m. Derby & Murat. Diverse glas (26)
Fyens Glasværk, Kastrup Glasværk, Holmegaard Glasværk. Derby & Murat. Glasbesætning, bestående af: Derby: 6 rødvinsglas H. 13-14 cm + 2 stk. m/ mindre chip ved fod 7 hedvinsglas H. 11 cm 4 hedvinsglas H. 10 cm Murat: 4 rødvinsglas H. 12 cm 2 hedvinsglas H. 9,5 cm 1 snapsglas H. 8,5 ...

Lot no: 6204263
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 22/05/2022
14:09
Tolv drikkeglas, bl.a. seks af 'Perlkelchen'-type (12)
Tolv drikkeglas, hvoraf seks af 'Perlkelchen'-type med hvælvet fod i barokstil, luftbobler i bunden af cuppa og guldkant, antageligt 20. årh. H. 14,3 cm, samt seks mundblæste vinglas, H. 13,5 cm. Et af glassene med guldkant fremstår med flere afslag på randen. (12)

Lot no: 6209067
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2022
19:27
12 glas med fodstykke af tin, jagtmotiver (12)
12 glas i jagttema med fodstykker af tin i form af hhv. bjørn, hjort og bukkehoveder (95 % ren tin), H. 12,5-13,5 cm. Fremstår ubrugte. (12)

Lot no: 6205753
EUR 161 DK, Nivå, Stejlepladsvej 23/05/2022
07:28
Samling glas / rømerglas, vinløv og drueranker (19)
Samling glas / rømerglas med bl.a. grøn, rillet fod og kumme med vinløv og drueranker best. af: 3 rødvinsglas, H. 13,5 cm., 6 hvidvinsglas, H. 11,5 cm., 2 champagneglas, H. 11,5 cm., 7 rødvinsglas, H. 14,5 cm. samt karaffel med dessertvinsglas. Flere stemplet 'France' i bunden. Flere dele med små...

Lot no: 6206966
EUR 134 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/05/2022
12:16
Glasbesætning (46)
Glasbesætning best. af: 13 rødvinsglas, H. 15 cm. 12 hvidvinsglas, H. 14 cm., 6 champagneglas, H. 15,5 cm., 6 portvinsglas, H. 8,5 cm., 6 dessertvinglas, H. 11 cm., 4 glas, H. 11,5 cm. Enkelte skår kan forekomme. (46)

Lot no: 6206965
18:46
Holmegaard. Per Lütken. Atlantic. Diverse glas (73)
Holmegaard. Per Lütken. Atlantic. Diverse glasbesætning - smoke-farvede glas, bestående af: 16 ølglas H. 16 cm 8 hvidvinsglas H. 11 cm + 1 stk. m/ chip el. afstød 12 portvinsglas H. 9 cm 11 snapsglas H. 8 cm 8 cognacglas H. 11,5 cm 11 likørglas H. 5,5 cm 6 champagne / dessert skåle H. 8,5...

Lot no: 6196573
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/05/2022
19:38
My search agents