My search agents   Save list   Create search agent
12345...19»   Lots per page   549 results List Gallery
Polyphon. Spilleautomat 1800/1900-tallet (2)
Polyphon. Tysk spilleautomat, med kabinet af udskåret træ. 1800/1900-tallet. optræk, nøgler og løsdele medfølger. Mål: 77 x 58 x 31 cm. større samling plader medfølger. Fremstår med aldersrelateret slitage, ormehuller, patina, afslag løsdele. Enkelte udskiftede dele. Flere tænder mangler på ...

Lot no: 6150096
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
16:37
EUR 349
Africana. Maske af udskåret og delvis bemalet, Elfenbenkysten
Africana. Maske af udskåret og delvis bemalet træ. Korrogho, Elfenbenkysten. H. 93 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling.

Lot no: 6150684
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
16:59
Tre afrikanske figurer samt tæppe (4)
Tre antageligt Yoruba skulpturer H 66 cm, skindtæppe Ø 252 cm. Indvendig dekoreret U.B.S.S Group Nig. Limited. Brugsspor. (4)

Lot no: 6134297
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
17:21
EUR 134
Thailand Sawankalok to skåle heraf en med celadon glasur (2)
Thailand Sawankalok to skåle, en med celadon glasur Ø 22 cm. 13-1400- tallet og en en med fiske dekoration Ø 31 cm 15-1600-tallet. Fremstår med en del bristede glasurbobler. (2)

Lot no: 6150470
EUR 430 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
18:20
EUR 228
Samling Marvel, Sølvpil, Basserne m.m.
Samling Marvel, Sølvpil, Basserne, Lucky Luke, Superman, m.fl. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6146600
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
18:31
Tekno : Div. reservedele og biler (12)
Tekno : Div. reservedele og biler . Fremstår i dårlig stand og med flere mangler. (12)

Lot no: 6150868
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
18:35
Chinese jade figures, a pair of lions (2)
Chinese jade figures. 'Guardian lions' / a pair of lions mounted on bases. Green brown jade. 20th century. Features regular age and usage-related traces of wear, a few very minor cases of edge chipping on the base. H. 16. L. 13 x 7 cm. (2)

Lot no: 6113474
EUR 805 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
18:36
EUR 403
House of Amber. Dråbeformet vedhæng af cognac rav
House of Amber. Dråbeformet vedhæng af cognac rav med montering af 14 kt guld. Vægt ca. 11 g. L. ca. 4 cm. Vejl. udsalgspris 10.800 DKK / 1.440 EUR.

Lot no: 6151115

EUR 376 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:39
EUR 161
Samling puslespil produceret af Falcon (20)
Samling puslespil produceret af Falcon heraf 1 stk med 2000 brikker, 1 stk med 1500 brikker, 17 stk med 1000 brikker, og 1 stk med 750 brikker. (20)

Lot no: 6150254
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
18:40
Kina, 20 årh. Bordlampe & lille skål (2)
Kina, 20 årh.s første halvdel. Bordlampe & lille skål af porcelæn. Dekorationer i jernrødt og farver i form af bl.a. kvinde i have, sommerfugle, flagermus m.m. H. 22/52 cm. og H.4,5. Ø 9 cm. Stedvise brugsspor & alderspatina, slid og brændingsfejl (2)

Lot no: 6126977
18:41
Skibslys af messing.
Skibslys af messing Ø.7 cm. H.15 cm. Fremstår renoveret.

Lot no: 6139072
18:54
Tekno, Siku, Conrad mfl. samling modelbiler og lastbiler. (ca. 46 stk. )
Samling modelbiler og lastbiler. Tekno:1 Volvo grøn lastbil, 2 røde lasbiler, 1 truck, 2 ældre racerbiler grøn og gul, 1 MG samt 1 ford Thunderbird. Talrige Siku, Conrad mfl. lastbiler og diverse biler. Fremstår i fire plastkasser Blandet stand, brugsspor, nogle i org. kasser (ca. 46 stk.)

Lot no: 6148765
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
18:59
EUR 537
Ausstellungssammlungen Dänemark
Ausstellungssammlungen Dänemark - eine Sammlung Dänemark 1920 Wiedervereinigung mit Varianten, Marginalblocks und Versandmarken – auch Rotes Kreuz Ausgabe - Sondersammlung Ebeltoft-Thulstrup mit Versand- und Bahnmarken, Postkarten - dazu Postkarten u.m. aus Valby. Kopenhagen im gleichen Band - ...

Lot no: 6145138
EUR 1,342 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:01
EUR 805
Klarinet 'Buffet Crampon & Cie, Paris
Klarinet Buffet Crampon. E11. Serienr. 431523. Kuffert og div. tilbehør medfølger. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6146762
EUR 201 DK, Herlev, Dynamovej 26/01/2022
19:03
EUR 121
Yamaha RGX612S elektrisk guitar
Yamaha RGX612S elektrisk guitar. Taske medfølger. Brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Stander medfølger ikke. Dette emne er en del af en stor privatsamling på ca. 100 vintage guitarer og forstærkere bl.a 25 Hagström guitarer og Fender forstærkere, der udbydes ved ...

Lot no: 6135720
EUR 268 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/01/2022
19:05
EUR 134
Ottekantet kinesisk lågkrukke, 20 årh. midte
Ottekantet kinesisk lågkrukke, dekoreret i blåt med skrift under glasur med digter og kejser historier, 20 årh. midte. 1 certifikat medfølger. H. 12 Ø 10 cm.

Lot no: 6150017
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:11
Kay Bojesen. Plat-de-menage samt tre tallerkner af teaktræ,
Kay Bojesen (1886-1958) Plat-de-menage i teaktræ (utydeligt stempel på tallerken) Ø14 cm samt tre tallerkener i teak Ø19 cm. Lette brugsspor (7)

Lot no: 6110994
19:13
EUR 161
Grand Tour souvenirs 6 stk. Ægyptiske figurer (6)
Grand Tour souvenirs 6 stk. Ægyptiske figurer : To scarabæer af hvidt keramisk materiale på undersiden udsmykket med hieroglyffer L 7,3 og 7,5 cm. Bemalet terrakotta figur forestillende knælende tjener i faraonisk stil H 35 cm., Siddende figur udskåret i hvis marmor H 11,5 cm. bemalet ...

Lot no: 6150499
19:15
EUR 134
Philips radio, 1930'erne
Philips radio, 1930'erne. H: 45 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Lot no: 6149677
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
19:22
Kay Bojesen. Bus af lakeret bøg Kay Bojesen.
Kay Bojesen. Bus af lakeret bøg Kay Bojesen. Rutebil / bus af lakeret bøgetræ med chauffør og otte passagerer, hjul af gummi. Mål ca. H.11 L. 35,5 x 9 (12 inkl. hjul) cm. Brugsspor, aldersrelateret stand, slidte gummihjul, og udskiftet klods forrest bag buschauffør. OBS. Nogen af passagerne er ...

Lot no: 6147783
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
19:24
EUR 295
Buddha hoved på stand
Buddha hoved af sten. Monteret på stand af granit . H. 36 cm. ekskl. stand. 24 cm total 36 cm

Lot no: 6116995
EUR 537 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26/01/2022
19:25
EUR 201
Anders And. Guldbøger m.fl. (18,10,7,6 stk)(41 ialt)
Samling tegneserier, bestående af 18 stk. guldbøger, 10 stk. "Den Store" bøger", 7 stk. Asterix, samt 6 diverse tegneseriebøger. (41)

Lot no: 6146594
EUR 268 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:28
EUR 456
Fire tyske skilte: Dr. Oetker, Persil, Vim og Maggi (4)
Fire tyske skilte: Dr. Oetker (59x39), Persil (59x39), Vim (76x53) og Maggi (60x39). Af nyere dato. Fremstår med brugsspor, ridser samt Vim skilt med bule på topkant samt mindre afskalninger. (4)

Lot no: 6150799
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/01/2022
19:28
Samling kinesiske antikke keramikstands af drejet af hardwood (5)
Samling antikke kinesiske keramikstands af drejet af hardwood H 4,5-5,5 cm. (5)

Lot no: 6150510
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 26/01/2022
19:30
Pibebrædt med piber, lommeure og fotos, 1900-tallet (9)
Pibebrædt med langpiber / piber & pibehoved (revne), 2 lommeure (tryk) i double - det ene mrk. Keystone m.m. og ovale ramme m/ fotos, 20. Årh., L. 9,5-49 cm & Ø 50 mm. Fremstår m/ aldersrelateret stand. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten og kender ikke servicehistorikken på urene. (9)

Lot no: 6137811
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 26/01/2022
19:31
Samling tegnerserier, div. Anders And mfl.
Samling div. tegnerserier, Anders And mfl. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6146597
19:34
Samling Anders And blade i samlermapper (27)
Samling Anders And blade i samlermapper, enkelte heraf fra 1950'erne (i alt 27 mapper)Fremstår med brugsspor.

Lot no: 6145803
19:36
POSTKORT. Kasse med ca. 1300 danske postkort i lille format. Blanet brugt og ubrugt. Se fotoudsnit

Lot no: 6150717
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 26/01/2022
19:37
EUR 201
Kay Bojesen. Elefant af egetræ, tidlig model
Kay Bojesen 1886-1958. Elefant af egetræ, tidlig model. Stemplet Kay Bojesen Copyright , Denmark. H. 13 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte mærker.

Lot no: 6137599
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26/01/2022
19:39
EUR 215
Vintage barnevogn
Vintage barnevogn. Brugsslitage.

Lot no: 6149870
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/01/2022
19:39
12345...19»
My search agents