Category  Estimate
Time Showroom
12» ListGallery Lots per page
Georg Jensen. Cigaretetui af sterlingsølv, 191 g.
Georg Jensen. Cigaretetui af sterlingsølv, kanter med diskret ornamentik. Mål: 12 x 8 x 1 cm. Vægt: 191 g. Stempler fra perioden 1930-45. Fremstår med mindre aldersrelaterede brugsspor.
Lot no: 5585568
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/02/2020
18:10:00
EUR 87
Axel Holm. Skrin af sterlingsølv m/ gravering
Axel Holm. Skrin af sterlingsølv m/ gravering indvendigt i låget 'Aktieselskabet De Danske Spritfabrikker 1928 m.m.', stemplet, H. 3,5 cm, 13 x 19 cm. Brugsspor bl.a. mindre tryk i låg. Samlet vægt inkl. træ ca. 699 gr.
Lot no: 5532652
EUR 537 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:26:00
C. Holm. Lille kaffeservice af sølv, anno 1947 (3)
C. Holm. Lille kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, med buttet korpus, kaffekanden med hank af træ og lågknop i form af stiliseret blad og stilk, anno 1947. H. 17, 6 og 5 cm. Samlet vægt ca. 516 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 5552961
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
19:54:00
EUR 114
A. Michelsen. Two pots in silver with crowned monogram, 1847 (2)
Anton Michelsen. Two pots in silver with a lid knob shaped like berries with foliage, detachable handles in ebony with silver mountings. Top has engraved crowned monograms with initials MF surrounded by foliage. One pot has remnants of internal gilding. Pots and lids stamped Michelsen, Copenhagen...
Lot no: 5564552
EUR 4,027 DK, Helsingør, Støberivej 23/02/2020
20:00:00
EUR 2,081
To rokoko-formede små skåle af sølv, Tyskland ca. 1900-1920 (2)
To rokoko-formede små skåle af sølv, prydet med stiliseret bladværk og rocaille, udført Tyskland ca. 1900-1920. L. ca. 9 og 10 cm. Samlet vægt: ca. 160 gr. Fremstår med brugsspor, mærker. (2)
Lot no: 5592011
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:03:00
Kayzerzinn m.fl. To tyske jugendfade, 1920'erne (2)
To tyske fade, det største i tin dekoreret med fasaner og høstmotiver, mærket Kayserzinn, L. 41 cm, det mindste i forsølvet metal med kyssende mand og kvinde i jugendstil, L. 28 cm. Fremstår med brugsspor, det store med lidt slitage, det lille med lille revne i kanten. (2) Proveniens: Hidrører ...
Lot no: 5581266
20:14:00
Richard Jørgensen, Hellerup. Funkis fløde- og sukkersæt af sølv, anno 1939 (2)
Richard Jørgensen, Hellerup. Funkis flødekande og sukkerskål af sølv, udført 1939. H. ca. 5,5 cm. Samlet vægt: ca. 254 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5553080
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:17:00
Georg Jensen. Grape centrepiece in sterling silver, Design No. 264A, 1925-1932
Georg Jensen 1866-1935. Large grape centrepiece hammered sterling silver, embellished with bunches of grapes, twisted stem on round base. Designed by Georg Jensen in 1918. Design no. 264A. Performed during the period 1925-1932. H. 26.5 cm. Ø 25 cm. Weight approx. 1,172 g. Signs of wear, slight ...
Lot no: 5553915
EUR 9,396 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:26:00
EUR 4,564
Topf, Metall, Japan, wohl frühe Meiji-Zeit
Topf, Metall, Japan, wohl frühe Meiji-Zeit. Bauchiger Topf mit drachenförmigen Henkeln und Ringen, flacher Deckel mit verzierten Kugelknopf, H.25cm, D.27cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Patina, Verfärbungen, sowie partiell Risse und Bestoßungen.
Lot no: 5592041
EUR 150 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23/02/2020
20:27:00
EUR 95
Georg Jensen. Konfektskål på lav fod af hammerslået sterlingsølv, dessin 620B
Georg Jensen. Konfektskål på lav fod af let hammerslået sterlingsølv, designet af Harald Nielsen, dessin nr. 620B. Udført efter 1945. H. 3 cm. Ø. 16,5 cm. Vægt ca. 206 gram. Fremstår med brugsmærker, graveret langs kant.
Lot no: 5590065
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:30:00
Ricci & C. Italiensk bordskål af sølv, 1900-tallets midte
Ricci & C., Alessandria. Italiensk bordskål af sølv, oval med buklet korpus og fod, støbte hanke i form af løvehoveder, 1900-tallets midte. H. 10. L. 32. B. 19 cm. Vægt ca. 604 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5555015
20:37:00
EUR 87
Georg Jensen. Grape centrepiece in sterling silver, Design No. 263B
Georg Jensen 1866-1935. Grape centrepiece in hammered sterling silver, embellished with grapes, twisted stem on a round pedestal. Designed by Georg Jensen in 1918, Design No. 263W. Produced 1925-1932. Also stamped on the rim of the bowl with French import stamp. H. 19 cm. Ø 18.3 cm. Weight ...
Lot no: 5518899
EUR 4,698 DK, Vejle, Dandyvej 23/02/2020
20:48:00
EUR 1,262
Rundt sølvfad med takket hjertedekoration
Rundt sølvfad med takket hjertedekoration. Stemplet 830 ss samt ubekendt mesterstempel. Ø. 33,5 cm. Vægt 1046 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5581742
EUR 483 DK, Herlev, Dynamovej 24/02/2020
19:52:00
EUR 268
Grann & Laglye m.fl. En samling servietringe af sølv (19)
Grann & Laglye m.fl. En samling servietringe af sølv, nogle få af sterlingsølv, mange dekoreret med riller, enkelte i bestikmønstrene 'Patricia', 'Olympia' og 'Windsor'. Samlet vægt ca. 408 g. Fremstår med brugsspor, mange med graveringer. (19)
Lot no: 5558626
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
19:55:00
F. Hingelberg. Stort, rundt fad af sterlingsølv, anno 1942
F. Hingelberg, Aarhus. Stort, rundt fad af sterlingsølv, anno 1942. Ø 38,5 cm. Vægt ca. 1110 g. Fremstår med brugsspor, enkelte stødmærker.
Lot no: 5557662
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:00:00
EUR 188
Grann & Laglye. Funkis kande af sølv med hank af bakelit, anno 1933
Grann & Laglye. Funkis kande af sølv, monteret med indergreb af bakelit, profileret, rundt fodstykke, udført 1933. H. 19,5 cm. Vægt: ca. 549 gr. Fremstår med brugsspor, ridser, gravering på hank.
Lot no: 5592008
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:00:00
A. Steffensen. Strøbøsse af sølv i Louis Seize-form, anno 1923
A. Steffensen, København. Strøbøsse af sølv i Louis Seize-form, prydet med guirlander og lågknop i form af blomst, firkantet fodstykke, anno 1923. H. 20 cm. Vægt ca. 240 g. Fremstår med brugsspor, let skævhed på fod.
Lot no: 5555211
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:05:00
Carl M. Cohr m.fl. Tre tesier på stand samt et par æggebægre af sølv (8)
Carl M. Cohr m.fl. Tre tesier på stand samt et par æggebægre af sølv, en tesi i 'Lilje'-mønster, en i et skønvirkemønster og en buklet med hank af sortlakeret træ, æggebægrene med rosenmotiv. L. på tesier 14-15 cm. H. på æggebægre 5,5 cm. Samlet vægt ca. 290 g. Fremstår med brugsspor. (8)
Lot no: 5580486
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:06:00
Grann & Laglye. Skønvirke kaffesæt af sølv, anno 1913 (3)
Grann & Laglye. Skønvirke kaffesæt af hammerslået sølv med organisk ornamentik og kanneleringer, hanke af træ, udført i 1913. Bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål. H. 24 og 10 cm. Samlet vægt ca. 1000 g. Fremstår med brugsspor, kaffekanden med lidt løstsiddende træhank, låget knækket...
Lot no: 5555055
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:15:00
Georg Jensen. Bowl in sterling silver, design 484B
Georg Jensen. Bowl in lightly hammered sterling silver with inward curving rim, design no. 484 B, stamped after 1945. H. 11. Ø 19 cm. Weight 525 grams. Literature: Lise Funder: 'Dansk sølv, 20 århundrede', depicted and discussed p. 62.
Lot no: 5566007
EUR 1,342 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/02/2020
20:30:00
EUR 255
A. Dragsted samt J.M.A Steffensen. To små skåle af sølv, 1900-tallets begyndelse (2)
To små skåle af sølv, den ene udført hos A. Dragsted, den anden hos Jacob Magnus Aage Steffensen i en blanding af barok og Louis Seize-stil og stemplet med pseudomærke, 1900-tallets begyndelse. H. 8 og 6,5 cm. Vægt ca. 138 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5557867
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 24/02/2020
20:35:00
To bægre af sølv i ældre stil, antageligt Hanau omkr. 1900 (2)
To bægre af sølv, det ene et drikkebæger i barokform, det andet et æggebæger i rokokoform med tre ben i form af hønsefødder, begge dele stemplet med samme pseudomærke, antageligt Hanau omkr. 1900. H. 7,5 og 5,5, cm. Samlet vægt ca. 118 g. Fremstår med brugsspor, drikkebægeret med revne i bunden. ...
Lot no: 5557888
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
19:45:00
Dansk sølvsmed. Strøbøsse af sølv i barokform, anno 1936
Dansk sølvsmed. Strøbøsse af sølv i barokform, granatformet korpus med bladværk, lågknop i form af fugl, udført i 1936. H. 19 cm. Vægt ca. 302 g. Fremstår med brugsspor, mindre buler på låg.
Lot no: 5583367
EUR 228 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
19:56:00
Etui af sterlingsølv prydet med grøn emaljearbejde, ca. 1927
Etui af sterlingsølv, prydet med grøn emaljearbejde, kanter med geometrisk mønster, indvendigt forgyldt, stemplet med engelske importstempler for 1927. L. 8 cm. B. 5,5 cm. Vægt: ca. 120,4 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5584961
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:05:00
En samling servietringe af sølv og sterlingsølv (29)
En samling servietringe af sølv og sterlingsølv, bl.a. fra Cohr og enkelte fra Evald Nielsen og Grann & Laglye, en historicistisk fra 1877 i form af bælte med spænde, flere i diverse bestikmønstre såsom 'Lilje', 'Herregård', 'Lotus', 'Olympia'. Samlet vægt ca. 766 g. Fremstår med brugsspor, nogle...
Lot no: 5592752
EUR 591 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:11:00
EUR 101
August Thomsen. Præsentationsæske med fire forskellige jagtbægre af sølv, anno 1921 (4)
Kgl. Hofleverandør August Thomsen (København 1906-1937). Præsentationsæske med fire jagtbægre af sølv i hvert sit skønvirkedesign, én er glat, to diverse hammerslåede og én med organisk bort, alle indvendigt forgyldt, udført i 1921. I præsentationsæske til at rejse rundt med for at vise, hvilke ...
Lot no: 5587808
20:12:00
Dansk sølvsmed. Skønvirke skål af hammerslået sølv, anno 1921
Dansk sølvsmed. Skønvirke skål af hammerslået sølv med organisk ornamentik, indvendigt forgyldt, udført i 1921. H. 11,5. Ø 20 cm. Vægt ca. 424 g. Fremstår med brugsspor, enkelte små stødmærker.
Lot no: 5580095
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:12:00
Cigaretetui af sterlingsølv med indvendig forgyldning, 1900-tallets midte
Cigaretetui af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, uidentificerede stempler. L. 12. B. 8,5 cm. Vægt ca. 182 g. Fremstår med brugsspor, indridsede tal indvendigt.
Lot no: 5583362
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:18:00
Georg Jensen Coffee pot in sterling silver no. 71A
Georg Jensen Coffee pot in sterling silver no. 71A. Handle in ebony. Faintly hammered base. Stamped 1930-1945. Height with lid 20 cm. W. 19.5 cm. Weight 580 grams.
Lot no: 5585057
EUR 1,611 DK, Herlev, Dynamovej 25/02/2020
20:26:00
A. Dragsted. Skønvirke bordskål af sølv, anno 1916
A. Dragsted, København. Skønvirke bordskål af sølv, korpus med reliefbort i form af blomster og bladværk, anno 1916. H. 8. Ø 21,5 cm. Vægt ca. 546 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5587746
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 25/02/2020
20:26:00
12»