Consent to use of cookies on Lauritz.com

Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Buckingshire Sheffield. Engelsk vippekande sukkerskål samt flødekande af pletsølv.
Buckingshire Sheffield. Engelsk tekande på vippebart understel hvorunder spritbrænder H. 41 cm. Tilhørende flødekande samt 2 sukkerskåle, heraf en med hanke, medfølger. (5)
Lot no: 5002890
EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
14:49:00
Diverse sølvplet (8)
Diverse sølvplet. Samling bestående af tre kander H. 15,5-20,5 cm. Vinkøler H. 24 cm., to stager H, 26 cm, sauceskål H. 10,5 cm. Svingkedel/tekande af sølvplet H. 33 cm. (8)
Lot no: 4981357
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 21/05/2018
15:49:18
Carl M. Cohr. Art Deco Kaffekande, flødekande og sukkerskål af sølv
Carl M. Cohr. Art Deco Kaffekande, flødekande og sukkerskål af sølv med bakelithåndtag dekoreret med blomst og bladværk. H. 6,5 - 19 cm. Alle stemplet Cohr 1937 og 830S . Samlet vægt vægt 721 gram. (3)
Lot no: 5001518
EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 21/05/2018
18:41:00
EUR 148
Schale mit Deckel, Metallguss, Versilbert
Ovale Schale mit Deckel, Metallguss, Versilbert, Maße: ca. 30 x 15 cm, Höch: ca. 20 cm. Gewicht: 3240 g. Signiert: AYI 1640 MV RC.
Lot no: 4974858
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/05/2018
20:05:00
Gorham. Amerikansk sukker-/flødesæt af sterlingsølv (2)
Amerikansk sukkerskål og flødekande af sterlingsølv, glat korpus, fremstillet hos Gorham, U.S.A., dessin nr. 924. Vægt ca. 168 gr. H. 6 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte små stødmærker. (2)
Lot no: 4999784
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2018
20:12:00
Konvolut Löffel divers. 800 Silber, 479 g (41)
Konvolut Silberlöffeln, Gesamt Gewicht: 479 g, 800er Silber.
Lot no: 4913891
EUR 300 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21/05/2018
20:21:00
EUR 110
Russian Empire box, silver with filigree work, Moscow 1826
Russian Empire box, silver with filigree work, master stamp for presumably Boris Tichonov (Moscow 1820-1848) and with assay master's mark for Nicholai Bubrovin, Moscow1826. H. 7. L. 8. W. 7 cm. Weight approx. 115 grams. Patina.
Lot no: 5001033
EUR 1,075 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2018
20:43:00
EUR 242
Baroque tankard in silver, Niels Thorbrügger, Kolding, approx. 1714
Baroque tankard in silver with three ball feet and stylized flowers with a stem as the handle, stamped with the maker's mark of Niels Gertsen Thorbrügger (citizen of Kolding, 1710, died 1762). Lid engraved with flower wreath, logo, and year 'Mathis Madtzen - Anna Jørgens Datter - 1714', and ...
Lot no: 4994609
EUR 4,030 DK, Vejle, Dandyvej 21/05/2018
20:58:00
EUR 1,102
Et par små, irske, gennembrudte bordskåle af sterlingsølv, anno 1973 (2)
Et par små, irske bordskåle af sterlingsølv med gennembrudte, bølgede sider, anno 1973. Stemplet med bl.a. EEC Commemorative Mark kun benyttet i 1973. L. 15 cm. Samlet vægt ca. 190 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 4999860
21:04:00
Et sæt tyske saltkar med saltskeer
Et sæt tyske saltkar med glasindsats samt saltskeer, original æske. Saltkar H. 3 cm. Ø 4 cm. Skeer: L. 6 cm. Brugsspor.
Lot no: 4990818
EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2018
17:10:00
Harald Nielsen for Georg Jensen, drikke / jagtbægre af sølv (4)
Harald Nielsen for Georg Jensen drikke / jagtbægre af sølv, konisk form med profileret fodrand h.6,5 cm. Tre stemplede Georg jensen & Wendel, én med stempel fra 1930-45. Samlet vægt 254 g. Alm. lette brugsspor.
Lot no: 5002653
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22/05/2018
17:38:00
EUR 188
Svend Toxværd. Par stager af sølv (2)
Svend Toxværd. Par stager af sølv H. 8 cm. Enkel bule samt brugsspor. (2)
Lot no: 4990817
19:27:00
C.C. Hermann kaffekande af sterling sølv.
C.C. Hermann kaffekande af sterling sølv. H. 22 cm. Dessin 1689. Defekt samt bule på låg. Brugsspor.
Lot no: 4990779
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 22/05/2018
19:37:00
Hollandsk snusdåse af sølv, anden halvdel af 1800-tallet
Snusdåse af sølv med punslet dekoration på låg, sider og bund, på låget en kartouche. Antagelig hollandsk fra anden halvdel af 1800-tallet. L. 9 cm. Vægt 104 g. Fremstår med aldersrelateret slitage, trykmærker på hjørner.
Lot no: 4985464
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 22/05/2018
19:48:00
Samling sølvtøj, Georg Jensen mf. (9)
Samling sølvtøj. Tre stager, saks, lille skål Ø 7 cm. af Sterling m.m. Samt Georg Jensen fad af sterlingsølv med blomster ornamentik Dessin nr 51B D Ø 11,8 cm. (9)
Lot no: 5002648
EUR 202 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23/05/2018
19:14:00
EUR 114
Georg Jensen Kaffeeservice aus leicht gehämmertem Sterlingsilber, Griffe aus Ebenholz, Anschluss mit Perlrand, Dessin Nr. 80A (4)
Georg Jensen Kaffeeservice aus leicht gehämmertem Sterlingsilber, Griffe aus Ebenholz, Anschluss mit Perlrand, Dessin Nr. 80A bestehend aus: Kaffeekanne (H. 17 cm), Milchkanne (H 9,5 cm), Sahnekännchen (H. 6,5 cm), Zuckerschale (Ø 9 cm). Gestempelt 'Georg Jensen Denmark Sterling'. Gesamtgewicht ...
Lot no: 5004840
EUR 2,015 DK, Aalborg, Nibevej 23/05/2018
19:30:00
EUR 255
A. F. Rasmussen. To dækketallerkner af sterling sølv. (2)
A. F. Rasmussen. To dækketallerkner af sterling sølv. Stemplet A. F. Rasmussen Sterling Denmark 605E og 605D. Vægt ca. 360 gr. og 508 gr. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Lot no: 5003908
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 23/05/2018
20:22:00
Karl J. Ottesen. Kandelabre af sølv
Karl J. Ottesen. Trearmet lysestage af sølv. I bunden stemplet 830 S og samt 'Den norske stats oljeselskap 1972-1997'. H. 27 cm. Vægt: 754 gr.
Lot no: 5002952
EUR 202 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/05/2018
20:33:00
Dänischer Silberschmied. Großer Champagnerkühler aus Silber, anno 1913
Großer Champagnerkühler/Aufsatz aus Silber, welliger Korpus auf gewölbtem Fuß, mit Blattwerk verziert. Gefertigt von dänischem Silberschmied, 1913. Gewicht ca. 1480 g. H. 20 cm. Mit Gebrauchsspuren sowie einzelnen kleineren Fehlstellen und Kratzern.
Lot no: 5005752
EUR 2,015 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2018
20:06:00
EUR 296
Axel Salomonsen, Kopenhagen. Deckelbecher aus Sterlingsilber mit norwegischem Fr. V 24 Skilling, 1755. Ca. 1950er Jahre
Barockförmiger Deckelbecher aus Sterlingsilber mit norwegischem Fr. V 24 Skilling, 1755, Korpus und Deckel üppig mit Blumen und Blattwerk verziert, Geck und Füße in Form von Kugel haltenden Löwen, Griff mit Wappen verziert, gestempelt mit Meisterpunze für Axel Salomonsen, Kopenhagen, ca. 1950. ...
Lot no: 5005740
EUR 1,075 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2018
20:07:00
EUR 101
Aage Weimar, København. To bordskåle af lyseblå glas sterlingsølv. Ca. 1940. (2)
To bordskåle af tykt, lyseblåt glas, den ene med låg af sterlingsølv, prydet med lågknop i form af fisk, den anden med rist af sterlingsølv, prydet med organisk ornamentik. Låg og rist begge med mesterstempel for Aage Weimar, København. Ca. 1940. Vægt dele af sølv i alt 292 gr. H. lågskål 11,5 ...
Lot no: 5005762
EUR 672 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2018
20:08:00
Godesberger Hof, Henkelschale, Hotelsilber
Godesberger Hof, Henkelschale, Hotelsilber, Alpaka mit Silberauflage, Gewicht ca. 601 Gramm, Ø ca. 166mm, H. ca. 54mm, graviert 'Godesberger Hof' in gotischer Schrift, Schalenboden punziert 'Godesbergerhof', Herstellerpunze 'B. Bohrmann Nachfolger, Frankfurt A/M', '24' und '21' in Raute. ...
Lot no: 4696765
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24/05/2018
20:11:00
Schwedischer Deckelbecher aus Silber mit Gustav V Selbermedaille. Guldsmedaktiebolaget, 1936
Schwedischer Deckelbecher aus Sterlingsilber, innen vergoldet, glatter Korpus, Deckel und Füße üppig mit Eichenlaub und Wikingerornamentik verziert, Deckel mit Gustav V Selbermedaille, diese A. Lindberg gestempelt, Geck und Füße in Form von Kugeln, gestempelt mit Meister- und Jahreszahlpunze für ...
Lot no: 5005742
20:13:00
EUR 322
Süddänisches Riechfläschchen aus Silber, wohl Thomas Jensen den Yngre, ca. 1840er Jahre
Süddänisches Empire Riechfläschchen aus Silber, vasenförmiger Korpus mit Ziselierungen und insgesamt 17 roten Glassteinen, oben mit Krone, viereckiger Fuß mit Balsambehälter, Unterseite mit punziertem Namenszug und Jahreszahl 1849, gestempelt mit Meisterpunze wohl für Thomas Jensen den Yngre ...
Lot no: 5005711
EUR 1,129 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2018
20:14:00
Gran & Laglye. Große 'Skønvirke' Tischschale aus gehämmertem Silber
Große 'Skønvirke', dänischer Jugendstil, Tischschale aus gehämmertem Silber, glatter Korpus mit gebogenem Rand, auf gewölbtem Rand mit Wellenornamentik. Ausführung Gran & Laglye, 1916. Gewicht ca. 700 g. H. 15 cm. Mit Gebrauchsspuren.
Lot no: 5005750
20:14:00
EUR 618
Konvolut 2 Sets WMF Zuckerdose und Sahnekännchen, Alpaca versilbert (4)
Konvolut, bestehend aus 2 Sets WMF Zuckerdose mit Dosierer und Sahnekännchen, Alpaka versilbert, Gewicht je Set ca. 388 Gramm, H. ca. 7cm, Ø ca. 7cm. Hammerschlag Oberfläche, Deckel jeweils abnehmbar, punziert 'WMF'. Altersbedingt leichtere Gebrauchsspuren, Oxidation, bei einem Sahnekännchen ...
Lot no: 4634233
20:19:00
Dänischer Silberschmied. Barockförmiger Deckelbecher aus Sterlingsilber mit norwegischer Chr. IV 2 Mark, 1647. Ca. 1950er Jahre
Dänischer barockförmiger Deckelbecher aus Sterlingsilber mit norwegischer Chr. IV 2 Mark, 1647, Korpus und Deckel üppig mit Blumen und Blattwerk verziert, Geck und Füße in Form von sitzenden Kugel haltenden Löwen, gestempelt 'Danmark 925s'. Gewicht ca. 564 g. H. 16,5 cm. Mit kleineren ...
Lot no: 5005744
20:19:00
Süddänisches Riechfläschchen aus Silber, Wolfgang Petersen, Haderslev, ca. 1820er Jahre
Wolfgang Petersen. Süddänisches, vasenförmiges Empire Riechfläschchen aus teilweise vergoldetem Silber, mit insgesamt 30 roten Glassteine, Seiten mit durchbrochenen Griffen, gewölbte Spitze mit Krone, sechseckiger Fuß mit Balsambehälter, Gestempelt mit Meisterpunze für Wolfgang Petersen ...
Lot no: 5005708
EUR 1,155 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2018
20:20:00
EUR 94
Svend Weihrauch für Frantz Hingelberg. Moderne Teekanne aus Sterlingsilber. Ca. 1940.
Svend Weihrauch. Moderne Teekanne aus Sterlingsilber, glatter Korpus auf rundem Fuß, Fußrand aus schwarzem Bakelit, Griffe und Deckelknauf aus poliertem Elfenbein. Ausführung Frantz Hingelberg, Aarhus, ca. 1940. Gewicht ca. 664 g. H. 12,5 cm. Mit leichten Gebrauchsverschleiß, Unterseite mit ...
Lot no: 5005765
EUR 1,343 DK, Vejle, Dandyvej 24/05/2018
20:21:00
EUR 457
Spätempire Riechfläschchen aus Silber, Bendix Thim Jordan, Køge, ca. 1850
Bendix Thim Jordan. Spätempire Riechfläschchen aus Silber, innen vergoldet, vasenförmiger Korpus mit Ziselierungen und 4 roten Glassteinen, Seiten mit Griffen, oben mit Blattwerk und Vogel, viereckiger Fuß mit Balsambehälter, gestempelt mit Meisterpunze für Bendix Thim Jordan, Køge (ca. ...
Lot no: 5005706
20:31:00
 1 2  >>