123»   Lots per page   82 results ListGallery
Russian tea/coffee service, silver. (3)
Russian coffee/tea set in silver, richly decorated and with fittings in black wood on the handles and lid-knobs. Consisting of: Tea/coffee pot H. 18 cm., sugar bowl H. 14 cm. Cream jug H. 15 cm. Stamped with master’s mark as well as 84. Total weight approx. 1514 grams. (3)

Lot no: 5785034
EUR 1,342 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23/10/2020
18:14
EUR 322
August Hansens Eftf. Rundt fad af sølv, anno 1944
August Hansens Eftf. Rundt fad af sølv med ligeknækket, profileret fane, anno 1944. Ø 32 cm. Vægt ca. 724 g. Fremstår med brugsspor, små stødmærker, gravering på fane samt graveret med underskrifter på bagsiden.

Lot no: 5786205
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:10
EUR 87
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukker- og flødesæt af sterlingsølv, ca. 1960 (2)
F. Hingelberg, Aarhus. Moderne sukkerskål og flødekande af sterlingsølv, begge med hank, dessin nr. 32907, ca. 1960. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. Vægt 302 gr. (2)

Lot no: 5713472
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:15
Atelier Borgila, Stockholm. Lidded cigarette cup in sterling silver, 1948
Atelier Borgila, Stockholm. Lidded cigarette cup in sterling silver with angular and grooved body, inside has a wooden bottom, and sides and lid embellished with flower buds, 1948. H. including lid 12 cm. Ø 8.5 cm. Total weight approx. 426 g. Signs of wear.

Lot no: 5792311
EUR 1,074 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:18
EUR 215
Carl M. Cohr. Ovalt serveringsfad af sølv, anno 1936
Carl M. Cohr. Ovalt serveringsfad af sølv med profileret kant, anno 1936. L. 29. B. 19 cm. Vægt ca. 284 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5786212
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
20:25
Georg Jensen. A pair of jardiniere in sterling silver, Design No. 296D (2)
Georg Jensen. A pair of rare jardiniere in sterling silver. Bottom in the form of acorns. Designed by Georg Jensen. Design No. 296D. Dated 19 25-32. L. 19.5 cm. H. 7 cm. (2)

Lot no: 5769130
EUR 11,544 DK, Herlev, Dynamovej 23/10/2020
20:26
EUR 5,638
Dele engelsk sølv m.m. (7)
Dele engelsk sølv bestående af en kaffekande med hank og lågknop af træ h.17 cm, lille olielampe med tre tilhørende bakker h.6 x 7 x 7 cm. Desuden strødåse af tretårnet sølv rokokoform h.11 cm (buler) og en flaskebakke mærker GH 800 Ø 12,5 cm. Samlet vægt alle dele 1030,7 g. 1900 tallet.

Lot no: 5809954
EUR 456 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
13:38
EUR 188
Samling miniature sølvfigurer (20)
Samling miniature sølvfigurer i form af diverse dyr: Elefant, frøer, bæltedyr, krokodille, hane, ugle, råkid, ræv, kat og to hunde samt 7 stole og 2 borde. Stole h.2,4 til 2,8 cm, bæltedyr l.5,5 cm. Stemplede, samlet vægt ca. 317 gr. 1900 tallets anden halvdel.

Lot no: 5806740
EUR 403 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24/10/2020
16:33
EUR 87
Mappin and Webb. Victorian sterling silver bowl, Sheffield, 1892
Mappin and Webb. Victorian bowl in sterling silver, bowed body with cartouche surrounded by rococo ornamentation, round base, grooved handles, gilt inside, Sheffield, 1892. H. 13 cm. Ø 25 cm. Weight approx. 744 g. Signs of wear, a few small bump marks.

Lot no: 5775432
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:03
EUR 148
Charles Stuart Harris. Victorian sterling silver teapot in rococo form with stand, London, 1885
Charles Stuart Harris. Victorian sterling silver teapot in rococo form with handle and lid knob in wood, on stand for burner with feet in the form of mussels, burner in silver-plated brass for oil, teapot can be attached to the stand with two wedges fixed to the stand with chains. Stamped with ...

Lot no: 5758196
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:03
EUR 456
En samling bægre af sølv, Danmark, Sverige, Tyskland (11)
En samling bægre af sølv i forskellige størrelser og udformninger. Danmark, Sverige, Tyskland H. 4-13 cm. Samlet vægt ca. 322 g. Fremstår med brugsspor, det trompetformede bæger med gravering 'Julen 1931', det næststørste bæger med gravering 'H.A.S. 1. pr.', et af de mindre bægre med trykmærker, ...

Lot no: 5786183
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:04
Lille kandisskål / visitkortskål af sølv
Lille kandisskål / visitkortskål af sølv med gennembrudt blondemønster. Vægt ca. 76 g. Ustemplet, men syretestet til sølv. Fremstår med brugsspor, fodrand med stødmærker.

Lot no: 5775278
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:06
Carl M. Cohr m.fl. Flaskebakker og glasbakker af sølv (11)
Carl M. Cohr m.fl. Flaskebakker og glasbakker af sølv med skævknækkede og ligeknækkede faner, Ø 7-15 cm, heraf 5 stk. à 8 cm. Samlet vægt ca. 490 g. Fremstår med brugsspor, de to store flaskebakker med gravering på spejl, en mindre med gravering under bund. (11)

Lot no: 5764580
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:08
EUR 174
Koch & Bergfeld, Bremen. Tysk skrin af sølv i regenceform, omkr. 1900
Koch & Bergfeld, Bremen. Tysk skrin af sølv i regenceform, ligeknækket korpus på fire svungne fødder, indvendigt forgyldt, omkr. 1900. Foruden de tyske stempler stemplet med danske og engelske importstempler. H. 12. L. 13 cm. Vægt ca. 310 g. Fremstår med brugsspor, lågknop let løstsiddende.

Lot no: 5760108
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:34
Edmond Tétard, Paris. Fad af sterlingsølv, 1800-tallets slutning
Fad af sterlingsølv med profileret bort lang randen og graveret monogram. Udført hos Edmond Tétard, Paris, i 1800-tallets slutning. Ø 28,5 cm. Vægt 800 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5759604
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:37
Kuchenheber und Löffel aus Silber
Kuchenheber und Löffel aus Silber, auf dem Korpus punziert: 800, Maße ca.: 72 g, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (2)

Lot no: 5768955
EUR < 125 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24/10/2020
20:50
Georg Jensen. Centrepiece in sterling silver, Design No. 264A
Georg Jensen 1866-1935. Centrepiece in hammered sterling silver, embellished with clusters of grapes and twisted stems on a round base. Designed by Georg Jensen in 1918. Design No. 264A. Produced after 1945. H. 27 cm. Ø 25.5 cm. Weight approx. 1,282 g. Signs of wear. Literature: Janet Drucker. ...

Lot no: 5776862
EUR 8,054 DK, Vejle, Dandyvej 24/10/2020
20:51
EUR 403
Bæger, glas og flaskebakker mm i sølv 742 gr. (10)
Samling tre-tårnet sølv bestående af: Bæger h. 10 cm Ø8 cm, lysestage h. 5 cm, smørnæb med træhåndtag Ø10.5 cm, fem glasbakker og en flaskebakke i skævknækket form Ø10-15 cm, 1 flaskebakke med perlestaf Ø12.5 cm. Delene fremstår med brugsspor. Samlet vægt 742 gr. (10)

Lot no: 5815389
EUR 322 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25/10/2020
18:10
James Carr. Art deco kaffekande af sølv
James Carr. Art deco kaffekande af sølv, knop og håndtag af bakelit, 1932. H. 27 cm. Samlet vægt inklusiv monteringer ca. 580g.

Lot no: 5805839
EUR 403 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
19:21
Dansk sølvsmed. Moderne skrin af sterlingsølv, 1950'erne
Skrin af sterlingsølv, skrinet udført hos en dansk sølvsmed i 1950erne. H. 3,5 cm. B. 15 cm. D. 8 cm. Vægt ca. 354 gr. Fremstår med brugsspor, låg med indvendig gravering.

Lot no: 5775291
EUR 174 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:05
Engelske sølvsmede. Saltkar, saltskeer og peberbøsser af sterlingsølv (6)
Engelske sølvsmede. Et par saltkar, et par saltskeer og et par salt-/peberbøsser af sterlingsølv. H. på bøsser 8 cm. Samlet vægt ca. 154 g. Fremstår med brugsspor. (6)

Lot no: 5805220
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:07
Dansk sølvsmed. Moderne sukkerskål af sterlingsølv, ca. 1950'erne
Dansk sølvsmed. Moderne sukkerskål af sterlingsølv med glat korpus og låg, lågknop af ibenholt, ca. 1950'erne. H. 9. L. 12 cm. Vægt ca. 238 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5783777
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:07
Tysk cigaretetui af sølv med badesceneri
Tysk cigaretetui af sølv, låg med emaljemaleri forestillende badesceneri med kvinder, på bagsiden en række signaturer og datoer i relief. 9 x 8 cm. Vægt ca. 153 g. Fremstår med brugsspor, små afslag i emalje.

Lot no: 5794719
20:07
EUR 128
Dansk sølvsmed. Skønvirke strøbøsse af sølv, anno 1919
Dansk sølvsmed. Skønvirke strøbøsse af hammerslået sølv med perlestafferinger og udformet med stiliserede muslinger i relief, anno 1919. H. 18 cm. Vægt ca. 202 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5783760
20:08
Frantz Hingelberg. Barnetallerken af sterlingsølv, 1900-tallets midte
Frantz Hingelberg, Aarhus. Barnetallerken af sterlingsølv, 1900-tallets midte. Dessin nr. 37014. Ø 15 cm. Vægt ca. 134 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5783837
EUR 161 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:09
En samling salt-/peberbøsser, saltkar og saltskeer af sterlingsølv (9)
En samling salt-/peberbøsser m.m. af sterlingsølv bestående af to par cylindriske salt- og peberbøsser samt et sæt med hvid emaljedekoration og forgyldning udført hos Volmer Bahner bestående af et par saltkar med et par saltskeer og en peberbøsse. Samlet vægt ca. 200 g. Fremstår med brugsspor. ...

Lot no: 5775834
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:10
Hans Hansen barnekop af sterlingsølv, dessin nr 399
Hans Hansen barnekop af sterlingsølv, dessin nr 399. H. 5,7 cm. Vægt ca. 104 gr. Fremstår med brugsmærker.

Lot no: 5792019
20:10
Carl M. Cohr moderne skål samt tesi af sølv. (2)
Carl M. Cohr moderne skål af sølv, ligeknækket fane. Ø 20,5 cm. H. 3,8 cm. Samt V. Christensen tesi af sølv, skaft prydet med klassisk ornamentik. L. 18 cm. Vægt ialt ca. 270 gr. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5805169
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:14
Frantz Hingelberg. Funkis bordskål af sterlingsølv, anno 1931
Frantz Hingelberg, Aarhus. Funkis bordskål af sterlingsølv med trompetformet korpus på rund fod, anno 1931. H. 6. Ø 17 cm. Vægt ca. 286 g. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5783822
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:14
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Et par moderne skåle af sølv (2)
Danske Guldsmedes Sølvvarefabrik. Et par moderne skåle af sølv med tresidet korpus og rundede hjørner på rund fod, 1900-tallets midte. H. 4. L. 13,5 cm. Samlet vægt ca. 160 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5783994
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
20:18
123»