Category  Estimate
Time Showroom
Show only deLuxe lots Show only lots in the chosen language Show used items
Show
   1 2  >> ListGallery Lots per page
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Kande af sterlingsølv med hank af flet
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Slank kande af let hamret sterling sølv med omviklet bøjlehank af flet. Stemplet 1939 H. 18,3 cm. Vægt 367 gr.
Lot no: 5302721
EUR 537 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:43:00
EUR 483
Danske sølvsmede. To tesier hver med stand af sølv (4)
Danske sølvsmede. To tesier af sølv, hver med stand af sølv, i mønstrene 'Rita' og 'Frederik VIII'. L. 14,5 og 13,5 cm. Samlet vægt ca. 160 g. Fremstår med brugsspor, det ene sæt med graveringer. (4)
Lot no: 5311025
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
19:53:00
Tre sølvdele til kaffestel, 536 g. (3)
Tre sølvdele til kaffestel. Flødekande H. 10 cm. Sukkerskål med to hanke, H. 8, Ø. 9,5 cm. Begge med ornamenteret fodkant, og skål, Ø. 13,5 cm. I alt 536 g. (3)
Lot no: 5302725
EUR 322 DK, Herlev, Dynamovej 24/04/2019
19:57:00
EUR 161
Russisk skål af sølv
Russisk skål af sølv, indvendigt forgyldt, prydet med gadroneringer og bladværk. Stemplet 1842. H. 9 cm. Ø 17 cm. Vægt ca. 350 gr.
Lot no: 5308547
EUR 671 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:01:00
EUR 322
Lille russisk skål af sølv, 1800-tallet
Lille russisk skål af sølv i form af musling. Stemplet. H. 3,5 cm.
Lot no: 5308551
EUR 134 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:05:00
A. Michelsen. Et par tasteviner af sterlingsølv efter fransk type (2)
A. Michelsen. Et par tasteviner af sterlingsølv efter fransk type, 1900-tallet. Ø ekskl. hank 8 cm. Samlet vægt ca. 146 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5296876
EUR 134 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:06:00
EUR 94
Georg Jensen. Lille skål af sterlingsølv, dessin 355H
Georg Jensen. Lille skål af sterlingsølv med muslingeformede greb, formgivet af Gundorph Albertus. Udført hos Georg Jensen efter 1945, dessin nr. 355H. Ø .12 cmVægt ca. 132 gr. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5308553
EUR 201 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:06:00
Hans Hansen. Skål af sterlingsølv
Hans Hansen. Skål af sterling sølv. H. 4 cm. Ø 15 cm. Stemplet Hans Hansen, anno 1954, Sterling Denmark 367. Vægt 195 gram.
Lot no: 5308556
EUR 268 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:07:00
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Lågskrin/cigaretskrin af sterlingsølv
Sigvard Bernadotte for Georg Jensen. Lågskrin/cigaretskrin af sterlingsølv. Dessin 712. Georg Jensen. H. 2 cm. L. 13,5, B. 8 cm. Vægt ca. 235 gr. Fremstår med ridser.
Lot no: 5308558
20:08:00
EUR 430
Gustav Pedersen for Georg Jensen. Toast rack in sterling silver, design 510
Georg Jensen. Rare toast rack in sterling silver. Designed in c. 1927 by Gustav Pedersen (1895-1972). Georg Jensen hallmarks from the period 1933-1944, design #510. 15 x 11 cm. Weight approx. 214 g. Few signs of wear.
Lot no: 5246498
EUR 2,685 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:09:00
EUR 1,946
Anton Michelsen. Kande af glas med montering sterlingsølv
Anton Michelsen. Kande af glas med montering af sterlingsølv. Stemplet. H. 16 cm.
Lot no: 5308560
EUR 161 DK, Hørsholm, Hammervej 1 24/04/2019
20:09:00
EUR 101
Tre tesieer af sølv bl.a. i 'Rosenmønster' (3)
Tre tesieer af sølv, heraf én i 'Rosenmønster', de øvrige med blomster- og figurmotiver. L. 11-16 cm. Samlet vægt ca. 122 g. Fremstår med brugsspor. (3)
Lot no: 5310949
20:13:00
A. Michelsen. Større og mindre flaskebakke af sterlingsølv (2)
A. Michelsen. To flaskebakker af sterlingsølv, den ene til alm. vinflaske, den anden til magnumflaske. Ø 13 (indv. 8) cm og 17 (indv. 11) cm. Samlet vægt ca. 236 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Lot no: 5294881
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:16:00
P. Hertz. Et sæt på tre saltkar af delvist forgyldt sølv, anno 1882 (3)
P. Hertz. Et sæt på tre saltkar af delvist forgyldt sølv, hver med tre kugleben og graveret dekoration, anno 1882. H. 4 cm. Samlet vægt ca. 84 g. Fremstår med brugsspor, indvendige aflejringer, graveret monogram. (3)
Lot no: 5291788
20:17:00
Carl M. Cohr. 'Dagmar', tesi på stand af sølv (2)
Carl M. Cohr. 'Dagmar', tesi på tilhørende stand af sølv. Samlet vægt ca. 80 g. Fremstår med brugsspor.(2)
Lot no: 5291385
20:18:00
Georg Jensen. Salt- og peberbøsse i hammerslået sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Salt- og peberbøsse i hammerslået sterlingsølv, dessin nr. 180, udført hos Georg Jensen efter 1945. H. 9 og 9,5 cm. Samlet vægt: ca. 107,5 gr. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker, det ene låg med knækket top. (2)
Lot no: 5304588
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:22:00
EUR 201
Carl M. Cohr m.fl. En samling servietringe af sølv (15)
Carl M. Cohr, Horsens Sølvvarefabrik, Svend Toxværd m.fl. En samling servietringe af sølv bl.a. i bestikmønstre som 'Herregård', 'H.C. Andersen', 'Dobbeltriflet' og 'Olympia', én med Ole Lukøje-motiv. Samlet vægt ca. 306 g. Fremstår med brugsspor, nogle med graveringer. (15)
Lot no: 5311030
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 24/04/2019
20:55:00
EUR 114
Johan Rohde for Georg Jensen. Large silver pepper shaker, design no. 277
Georg Jensen. Large pepper shaker in hammered silver, design no. 277 by Johan Rohde. Georg Jensen hallmarks from the period 1933-1944. H. 12 cm. Weight approx. 92 g. Few signs of wear.
Lot no: 5280199
EUR 940 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
19:55:00
EUR 456
Russisk cigaret etui af sølv
Russisk cigaret etui af sølv prydet med harniskklædt kriger foran bymur. Front med lukke i form af cabochonslebet rød sten. Stemplet. Vægt 215 gram. 12 x 9 cm.
Lot no: 5274751
EUR 537 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25/04/2019
20:05:00
EUR 295
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Art deco bowl in sterling silver, anno 1938
Hans Hansen. Art Deco bowl in light hammered sterling silver, the shape is inspired by a Greek vase with two tall handles and low round base. Designet by Karl Gustav Hansen in 1938. Produced in 1938. Design No. 291. H. 10.7 cm. L. 17. Ø excl. handles 14 cm. Weight approx. 346 grams. Few traces of...
Lot no: 5280200
EUR 1,477 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:08:00
EUR 725
A. Michelsen. Tre glasbakker af sterlingsølv, omkr. 1930 (3)
A. Michelsen. Tre glasbakker af sterlingsølv med motiver fra H. C. Andersen eventyr, omkr. 1930. Ø 7,5 cm. Samlet vægt ca. 124 g. Fremstår med brugsspor, graveringer under bunden. (3)
Lot no: 5296098
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:14:00
Christoph Widmann, Schale / Dose, Pforzheim, Silber
Christoph Widmann, Schale / Dose, Pforzheim, Silbe. Längliche Konstruktion mit aufklappbarem Deckel, Herstellerprägung und Punzierung am unteren Rand, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer sowie Klebereste am Boden.
Lot no: 5273204
EUR 450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/04/2019
20:15:00
EUR 225
Tysk serveringsbakke af sølv, Hanau omkr. 1900
Tysk serveringsbakke af sølv, oval med hanke og fane med rokokoornamentik, Hanau omkr. 1900. L. 38,5. B. 23 cm. Vægt ca. 566 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5274427
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:15:00
EUR 87
Georg Jensen. 'Pyramid', lidded bowl in sterling silver, Pattern No. 600A
Georg Jensen. 'Pyramid', lidded bowl in sterling silver with two handles and wide horizontal upper edge. Pattern No. 600A. Designed by Harald Nielsen in 1930. Manufactured in the period 1933-44. H. approx. 12 cm. L. including handles 25 cm. Ø excl. handles 21.3 cm. Weight approx. 1,022 g. Signs ...
Lot no: 5314151
EUR 4,564 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:26:00
EUR 2,282
Petruzzi Antonio & Branca Ugo. Italiensk plat-de-ménage af sølv og flakoner af slebet glas, 1900-tallets midte
Italiensk plat-de-ménage af sølv udført hos Petruzzi Antonio & Branca Ugo, Brescia, og hertil to flakoner med slebet mønster og lågknopper af glas. Holder H. 24 cm, flasker med låg H. 18,5 cm. Vægt sølv ca. 436 g. Brugsspor.
Lot no: 5296960
EUR 322 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:28:00
Kay Bojesen, tilskrevet. To små figurer af sølv i form af frø og abe (2)
Kay Bojesen, tilskrevet. To små figurer af sølv i form af frø og abe siddende på hug, på fod af hhv. teak og mahogni. Figurerne samt møtrik stemplet 830 S. Fremstår med revner i træet, den ene med reparation. (2)
Lot no: 5297456
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 25/04/2019
20:43:00
EUR 201
Stort, ovalt dyrerygsfad af sølv
Stort dyrerygsfad af sølv, ovalt med ligeknækket fane og profileret kant. L. 51. B. 35 cm. Vægt ca. 1094 g. Fremstår med brugsspor.
Lot no: 5274373
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2019
20:08:00
EUR 322
I. Holm, København. Større og mindre strøbøsse af sølv, anno 1895 (2)
I. Holm, København. Større og mindre strøbøsse af sølv, prydet med stiliseret bladværk, udført 1895. H. 13,5 og 22 cm. Samlet vægt: ca. 410 gr. Fremstår med brugsspor, den ene graveret med kronet monogram. (2)
Lot no: 5275689
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 26/04/2019
20:47:00
Christianborg sølv bestik (36)
Christianborg sølv bestik bestående af seks middagsskeer, L. 17 cm. 12 middags- og frokost knive med stålmontering, L. 18 / 21,5 cm. 18 middagsgafler L. 20 cm. Samlet ren sølvvægt excl. dele med stålmontering 1158g. Samlet vægt incl dele med stålmontering 1910g. (36)
Lot no: 5292487
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 27/04/2019
19:14:00
EUR 295
Svend Weihrauch for F. Hingelberg, kaffekande af sterlingsølv
Svend Weihrauch (1899-1962) for Frantz Hingelberg, Aarhus. Kaffekande af sterlingsølv med glat korpus, svungen hank og knop af bakelit. stemplet anno 1936. H. 22 cm. Samlet vægt 810 g.
Lot no: 5296157
EUR 671 DK, Herlev, Dynamovej 27/04/2019
19:32:00
EUR 322
 1 2  >>