123»   Lots per page   66 results ListGallery
Urania, Tablett mit Jugendstildekor
Urania, Tablett mit floralem Jugendstildekor, Zinn, poliert, unterseitig gemarkt 'Urania 1097', ca. 29 x 48 cm.

Lot no: 5650939
EUR < 125 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30/05/2020
14:11
Orivit. drei Zinnschalen im Jugendstil (3)
Orivit. drei Zinnschalen im Jugendstil. Zinn mit florales Jugendstildekor. Unterseitig bezeichnet. max. L. ca. 27 cm, Dm. 27 cm. (3)

Lot no: 5651249
15:47
Kayserzinn. Schale mit Sauciere im Jugendstil (2)
Kayserzinn. Schale mit Sauciere im Jugendstil. Zinn mit florales Jugendstildekor, unterseitig gemarkt 'Kayserzinn 4875', ca. 22 x 13 cm, 'Kayserzinn 4233', ca. 23 x 14 cm. Gebrauchsspuren. (2)

Lot no: 5651280
15:49
Kaffee- und Teeservice aus Zinn im Jugendstil (3)
Kaffee- und Teeservice. Zinn mit Jugendstil-Dekor, eineTee-/ Kaffeekanne, eine Zuckerdose und ein Milchkännchen. Unterseitig bezeichnet. max. H. 20 cm. Gebrauchsspuren. (3)

Lot no: 5644676
15:49
Kayserzinn. Schale mit Platte im Jugendstil (2)
Kayserzinn. Schale mit Platte. Zinn mit florales Jugendstildekor, unterseitig gemarkt 'Kayserzinn 4224' Dm. ca.14 cm, 'Kayserzinn 4440' ca. 40 x 21 cm. Gebrauchsspuren. (2)

Lot no: 5651286
15:49
Kayserzinn, Teekanne mit Jugendstil-Dekor
Kayserzinn, Teekanne, Florales Jugendstil-Dekor, entworfen für JP Kayser und Sohn um 1900, unterseitig gemarkt 'Kayserzinn 4176', Höhe ca. 17 cm.

Lot no: 5650899
16:12
Cohr. Kaffekande, sukker & flødekande, pletsølv (3)
Cohr. Kaffekande, sukker & flødekande, pletsølv . Ligeknækket form. Kande med dekoration i form af blomst på låget. Kande: H. 22 cm.

Lot no: 5671839
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 30/05/2020
17:38
Dröppellminna und Wasserkanne (2)
Dröppellminna/Kranenkanne, Zinn und Wasserkanne, Blech mit Messing, 19. Jahrhundert, Höhe bis ca. 40 cm. ZUSTAND: Dröppelminna beschädigt (Hahn fehlt u.a.), deutliche Gebrauchsspuren. (2)

Lot no: 5656739
17:53
Konvolut Zinnvasen und Kelche (4)
Konvolut Zinnvasen und Kelche, Deuschland und England um 1900, Große Vase unterseitig bezeichnet 'Kayserzinn 4090', Entwurf Hugo Leven, mit einer gravierten Widmung von 1909, Höhe bis 20,5 cm. Alters- und Gebrauchsspuren. (4)

Lot no: 5661826
17:56
Empire' bestikdele af sølv (69)
Empire' bestikdele af sølv bestående af : 10 middagsskeer L. 19,7 cm 18 dessertskeer L 18-19 cm. 9 frokostgafler L18 cm 29 theskeer L.13-13,7 cm 1 kagespade L 30 cm 1 flødeske. 1 pålægske. Samlet sølvvægt ca. 1870 gr. Størstedelen er graveret med forskellige monogrammer. (69)

Lot no: 5547187
EUR 805 DK, Helsingør, Støberivej 30/05/2020
18:14
En samling sølv. Stager, salt pebersæt og cigaretetuier (7)
En samling sølv bestående af: Cohr. Saltkar med indsats af klart glas samt peberbøsse H. 3,5 - 12 cm samt Silverco; Par stager af sølv, udfyldte. H. 5,5 cm, Ø på fod 10 cm, og andre fabrikater to cigaretetuier af sølv L. 9,5-13 cm. Vægt ekskl. udfyldte dele 390 gram cigaretetuer med ejerinitialer...

Lot no: 5674351
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 30/05/2020
18:30
EUR 114
WMF. Art Deco. Serveringsdele og sukker-flødesæt i sølvplet. (10)
WMF / Württembergische Metallwarenfabrik. To sæt sukkerskåle og flødekander på tilhørende bakke samt en kagetang, en servietring og to serveringsdele af sølvplet. 1920érne. Med alm. brugsspor (10)

Lot no: 5661405
EUR 134 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30/05/2020
19:03
Hugo Grün. Tre strøbøsser af tretårnet sølv, 1950'erne
Hugo Grün. Tre strøbøsser af tretårnet sølv, 1950'erne. H. 9,5 - 14 cm. Samlet vægt: 170 gram. Fremstår med brugsspor. (3)

Lot no: 5658477
EUR 322 DK, Helsingør, Støberivej 30/05/2020
19:28
EUR 174
Brahmfeld & Gutruf. Et par små, gennembrudte skåle af sølv, Tyskland 1800-tallets anden halvdel (2)
Brahmfeld & Gutruf, Hamborg. Et par små, gennembrudte skåle af sølv, udformet som vinranker, Tyskland 1800-tallets anden halvdel. H. 4,5. Ø 8,5 cm. Samlet vægt ca. 134 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5663254
EUR < 125 DK, Vejle, Dandyvej 30/05/2020
20:01
Georg Jensen. Kandisskål af sterlingsølv, dessin nr. 575 C
Georg Jensen. Kandisskål af let hamret sterlingsølv, dessin nr. 575 C. Designet af Harald Nielsen (1892-1977). Udført hos Georg Jensen i perioden 1945-51. H. 4,5. Ø 12,7 cm. Vægt ca. 128 g. Fremstår med brugsspor, lette buler på kant.

Lot no: 5663639
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 30/05/2020
20:07
K.G. Markströms Guldsmedsaktiebolag. Et sæt svenske jagtbægre af sølv, 1978 (4)
K.G. Markströms Guldsmedsaktiebolag, Uppsala. Et sæt svenske jagtbægre af sølv med hamret overflade, udført i 1978. H. 5,2 cm. Samlet vægt ca. 323 g. Fremstår med brugsspor. (4)

Lot no: 5663675
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 30/05/2020
20:26
Silverco. Moderne sukker- og flødesæt af sølv (2)
Silverco. Moderne sukkerskål og flødekande af sølv med glat korpus, sukkerskål med asymmetrisk hank. H. 4,5 og 6,5 cm. Samlet vægt ca. 138 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 5651036
20:32
Konvolut aus der Manufaktur Kayserzinn (3)
Konvolut aus der Manufaktur Kayserzinn. Unterseitig gemarkt, Kelch 'Kayserzinn 4310', H. ca. 20 cm, Schale 'Kayserzinn 4792' ca. 23 x 24 cm, Schale 'Kayserzinn 4860' Dm. ca. 30 cm. (3)

Lot no: 5650135
20:47
Deckeldose von Kayserzinn
Deckeldose von Kayserzinn, aus Zinn gefertigt, florales Jugendstildekor, gemarkt "Kayserzinn 4036". Dm ca. 16 cm, H. 10 cm. Gebrauchsspuren.

Lot no: 5662562
20:51
Arje Griegst. Et par bægre af sterlingsølv (2)
Arje Griegst (1938-2016). Et par glatte bægre af sterlingsølv. H. 6. Ø 6,4 cm. Samlet vægt ca. 227 g. Fremstår med brugsspor, mindre mærker, graveringer under bund, en med lille bule på fodkant. (2)

Lot no: 5663206
EUR 201 DK, Vejle, Dandyvej 30/05/2020
20:51
EUR 114
Silver service plates with curved edges (11)
Service plates with curved edges, embellished with rococo border along the rim. Stamped English Silverhouse, 830. Ø 28 cm. Engraved with monogram 1949-1952. Total silver weight 6,688 g. (11)

Lot no: 5674478
EUR 2,416 DK, Aalborg, Nibevej 31/05/2020
09:37
EUR 1,101
Kayserzinn, Griffschale und Tablett mit Blüten-Dekor (2)
Kayserzinn, Griffschale und Tablett mit Blüten-Dekor, unterseitig gemarkt 'Kayserzinn 4066' bzw. Kayserzinn 4174' bis ca. 20 x 24 cm, Höhe bis 3,5 cm. (2) Alters- und Gebrauchsspuren.

Lot no: 5650856
EUR 150 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/05/2020
10:30
Teekanne und Sahnegießer aus der Manufaktur Z&B, Niederlande, um 19 Jh. (2)
Teekanne und Sahnegießer aus der Manufaktur Z&B, Niederlande, um 19 Jh., gefertigt aus Silber, der Korpus verziert mit Rocaille Ornament, unterseitg punziert. Maße ca.: H. 9-13 cm, Gewicht ca.: 586,3 g, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Lot no: 5627673
EUR 600 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 31/05/2020
16:00
Gianmaria Buccellati. 'Leaf dish', sterlingsølv, 132 gram
Gianmaria Buccellati, Milano. 'Leaf dish' af sterlingsølv udført som kejser-ahornblade samlet i grenstykke. Stemplet Gian Maria Buccellati, 925. Udført i 1900-tallet. Bredde ca. 16 cm. Vægt: ca. 132 gram. Leveres i original æske.

Lot no: 5602367
EUR 805 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31/05/2020
18:49
Cohr kaffeservice samt vase af pletsølv. (4)
Cohr kaffeservice af pletsølv, glat korpus med profilerede detaljer, bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande. Kaffekande H. 22,5 cm. Samt vase af pletsølv, drevet med ornamentik. H. 10 cm. Fremstår med brugsspor. (4)

Lot no: 5595094
EUR < 125 DK, Kolding, Trianglen 31/05/2020
19:07
Cohr m.fl. To ørepotter af sølv (2)
To diverse ørepotter af sølv med spidse ben og to hanke, den ene fra Cohr med fire ben og hanke af drejet træ, den anden med tre ben og hanke af bakelit. H. 7 og 7,5 cm. Samlet vægt ca. 284 g. Fremstår med brugsspor, begge med lille stødmærke. (2)

Lot no: 5665442
EUR 188 DK, Vejle, Dandyvej 31/05/2020
19:59
A set of ten Swedish cover plates in silver. (10)
A set of ten Swedish cover plates in silver, curved rim with ribbon ornamentation. Produced by various silver smiths. Ornamentation with slight variations. Ø. approx. 25.5 cm. One cover plate with coat of arms. Total weight approx. 3975 grams. Displays usage-related traces of wear, with ...

Lot no: 5614746
EUR 1,879 DK, Vejle, Dandyvej 31/05/2020
20:05
EUR 966
Thomas Andreas Westrup. Rococo silver candy bowl, Copenhagen 1765
Thomas Andreas Westrup. Rococo silver candy bowl, oval body on three curved feet, complete Copenhagen stamp with master mark for Thomas Andreas Westrup (1727-1814, citizenship in Copenhagen 1755), Copenhagen 1765. The master mark has been partially worn down and later reconstructed. This engraved...

Lot no: 5614719
EUR 537 DK, Vejle, Dandyvej 31/05/2020
20:07
EUR 215
Hans Peter Jacobsen for Cohr. Moderne kande af sterling. 1950erne
Hans Peter Jacobsen for Cohr. Moderne kande af sterling, glat korpus med håndtag af mørkt træ. 1950erne. H. 15 cm. Vægt ca. 390 gr. Fremstår med brugsspor.

Lot no: 5614804
EUR 349 DK, Vejle, Dandyvej 31/05/2020
20:08
Svend Toxværd. Stort moderne fad af sølv
Svend Toxværd. Stort moderne fad af sølv, med gadroneret kant. Ø 36 cm. Vægt ca. 1026 gr. Fremstår med brugsspor/ridser.

Lot no: 5616262
20:08
EUR 188
123»