12345...6»   Lots per page   162 results ListGallery
Bordsspegel krom
BORDSSPEGEL, krom, 1930-tal, 3-delad, höj- och sänkbar, justerbar samt ihopfällbar, höjd ca 50 cm

Lot no: 5821899
EUR 144 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
09:08
Väggmedaljonger
VÄGGMEDALJONGER, 4 st, 1900-talets första hälft, mässing, filosofer bl a Apulée, Thales, höjd ca 9 cm

Lot no: 5821904
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 31/10/2020
09:18
Excel. Memoboard. Dansk landkort i stål.
Excel. Memoboard. Dansk landkort i stål fra Excel med magneter inkl. 77 x 77 x 2,5 cm. Original emballage.

Lot no: 5758197

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
09:26
Korgar 3 st
KORGAR, 3 st, 1800-/1900-tal, flätade, längd ca 48-69, höjd ca 18-47 cm

Lot no: 5821931
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 31/10/2020
10:24
Trädgårdsurnor gjutjärn
TRÄSGÅRDSURNOR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal, barockstil, höjd ca 30, diameter 23 cm

Lot no: 5821941
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
10:44
Kapitäl bemålat gips
KAPITÄL, 1 par, omkring 1900, vitmålat gips, höjd 21, 45x45 cm

Lot no: 5821943
11:00
Ramar
RAMAR, 2 st, genombruten dekor,innehållandes reproduktion med motiv av E.Bergh höjd och bredd ca 32-34x41 cm

Lot no: 5821983
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
12:32
2 melerede europæsiske lammeskind (2)
2 europæiske lammeskind - lyse melerede. Tyk og blød kvalitet. Bemærk bænk medfølger ikke, 98x62 cm. 92x63 cm. Bemærk at det er et naturprodukt, så udtryk og nuance kan variere let. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene, da alle produkter anvendt i garvningen er EU godkendte, ...

Lot no: 5706750

EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 31/10/2020
13:25
Bägare 1700-tal
BÄGARE, tenn, Adolph Helledaij Jönköping 1795, svisselerad dekor, höjd ca 14, diameter 12 cm

Lot no: 5822020
14:08
Grillpanna Staub
GRILLPANNA, Staub, gjutjärn, ca 27x27 cm, obrukad i förpackning

Lot no: 5822071
16:10
Ældre brød/opbevaringskasser, otte stk.(8)
Otte stk. ældre brød/opbevaringskasser, (L. 81 cm B. 67,5 cm.), (L. 52 cm. B. 36 cm.), (Kasse til æg L. 67 cm. B. 32 cm. H. 37 cm)Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.(8)

Lot no: 5825861
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
16:48
Ljusstakar nysilver
LJUSSTAKAR, 2 par, 1900-talets början, nysilver, CGH samt GAB, ståendes på 4 fötter, höjd ca 18 cm

Lot no: 5822101
17:20
Kvinde torso i mosaik med lys.
Lampe / skulptur i glasfiber beklædt med ca 1 cm2 store stykker glasmosaik. Står på sokkel af sortmalet træ, monteret med fatning, ledning og afbryderknap. Højde 62 cm. Bredde 30 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Lot no: 5808449

EUR 134 DK, Helsingør, Støberivej 31/10/2020
17:38
Et ældre skolekort. Indien
Et ældre skolekort forestillende Indien i målene 148 x 190 cm. Med brugsspor

Lot no: 5817626
17:54
Badenymfer af polyplast (2)
Badenymfer af polyplast i form af to badenymfer i beige badedragter. Steder er prikker og stjerne hullede. H. 16/21 cm, B. 19/37 cm.

Lot no: 5707281

EUR 174 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
18:04
Ljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, förgyllt trä, skuren och genombruten dekor, 29 cm

Lot no: 5822124
18:16
Krön 1700-tal
KRÖN, 1700-tal, gustaviansk, skuren bronserad och delvis bemålad dekor, genombruten, höjd 50x85 cm

Lot no: 5822126
EUR 239 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 31/10/2020
18:20
Fire ældre kælke af træ og metal (4)
Fire ældre kælke af træ og metal, mærket Davos, Davos Germina og Holmberg. L.93-110 cm ca. Brugsspor. 1950-60'erne. (4)Dette lot er en del af en meget stor privatsamling vintage automater, spillemaskiner, emaljeskilte, reklamegenstande, benzinstandere, figurer, musikinstrumenter og meget andet ...

Lot no: 5815855
EUR 188 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31/10/2020
18:25
Massivt mosaik parket af ubehandlet egetræ. Square. ca. 20 kvm (5)
Massivt mosaik parket af ubehandlet egetræ, 8 mm tyk, plader 640 x 320 mm. 5 pakker á 4,096 kvm = i alt 20,48kvm. (5)

Lot no: 5780310

EUR 376 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
19:16
SEIN tre lysestager, to vnkl1 stager samt en vinkl2 stage. Udført i sort og krom(3)
SEIN tre lysestager,to vnkl1 samt vinkl 2. Udført i sort og krom. Fremstår ubrugt i original emballage (3)

Lot no: 5811600
EUR 134 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
19:26
Damask Collection. Sort sengelinned i egyptisk bomuld.
Damask Collection. Sort sengelinned i egyptisk bomuld. Et sæt bestående af ialt 2 x dynebetræk samt 2 x pudebetræk. Mål: L. 200. B. 140 cm. (4)

Lot no: 5786461

19:29
Großer Paravent.
Großer Paravent. Lackiert, mit Blumenmotive bemalt. Stabile Konstruktion aus zusammen montierten Leinwand Panele, einseitig bemalt. Jeweils unten vom Künstler signiert ' K.D. Güldner'. Maße Panele jeweils ca. 210 x 45 cm. Gesamtmaße ca. H. 210 x L. 180 cm.

Lot no: 5722703
EUR 200 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31/10/2020
19:41
EUR 50
Massivt mosaik parket af ubehandlet egetræ. Engelsk mønster. ca. 30kvm (9)
Massivt mosaik parket af ubehandlet egetræ, 8 mm tyk, plader 640 x 320 mm. 9 pakker á 3,575kvm = i alt 32,185 kvm. (9)

Lot no: 5780372

EUR 644 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 31/10/2020
19:49
Siddende løve, orientalsk figur af patineret og forgyldt bronze. 20. årh
Siddende, orientalsk løve, figur af patineret og forgyldt bronze. 1900 tallet. H. 28 cm

Lot no: 5820721

Lot no: 5780375

20:04
Zwei Kerzenleuchter / Kerzenständer, Messing (2)
Zwei Kerzenleuchter / Kerzenständer, Messing. Paar Kerzenleuchter aus Messing mit einem runden Stand, jeweils dreiflammig, ein Kerzenleuchter unten mit Nummerierung versehen, H.28cm, L.23cm, B.14cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Wachsrückstände und Oxidationsspuren. (2)

Lot no: 5751148
EUR < 125 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:22
Tragbare Bar, Holz, Metall, Glas
Tragbare Bar, Holz, Metall, Glas. Bar-Kasten aus Holz mit schmückenden Metallbeschlägen, sowie mit verspiegelter Rückwand und drei Flaschen aus Kristallglas mit Blechschildern für 'Gin', 'Sherry' und 'Whisky' versehen, vorderseitig mit abschließbarem Fach mit Flügeltür und unten mit einem Schub, ...

Lot no: 5800073
EUR 250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:27
EUR 45
Litfaßsäule, Metall, Papier
Litfaßsäule, Metall, Papier. Litfaßsäule aus Metall mit einem zylindrischen Korpus und kegelförmigen Abschluss, beklebt mit diversen Werbetexten für Filme aus Papier, unterseitig mit Rollen versehen, oben mit 'Strätosphäre' bezeichnet, H.200cm, D.70cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...

Lot no: 5819826
EUR 350 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31/10/2020
20:28
EUR 50
Zeitungsständer, Korbgeflecht, Metall, 1950er Jahre
Zeitungsständer, Korbgeflecht, Metall, 1950er Jahre. Konstruktion aus schwarz lackiertem Metallgestell, an den Seiten von Korbgeflecht umgeben, H.54cm, B.30,5cm, T.10cm, altersgemäße Reibespuren, partiel minimaler Lackabrieb.

Lot no: 5795382
20:33
Georg Jensen, 3 juleuroer, en julestjerne og 49 lyseholdere. (53)
Georg Jensen, samling julepynt bestående af 3 juleuroer, 1986, 1990 og 1995, en topstjerne og 49 lyseholdere. (53)

Lot no: 5823104
EUR 591 DK, Herlev, Dynamovej 31/10/2020
20:33
EUR 376
12345...6»