Category  Estimate
Time Showroom
1234» ListGallery Lots per page
Georg Jensen. Kander (2)
Georg Jensen. To stk. Legacy kander af blankt rustfrit stål. H. 28,4 cm. B. 13,1 cm. D. 18,6 cm. 1 liter. Designet af Philip Bro. I originale æsker. (2)
Lot no: 5582606

EUR 242 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
13:55:00
2 hvide lammeskind str. XL
2 lyse europæiske multicolour lammeskind. Mål ca. 138x80 cm. og 114x78 cm. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2)
Lot no: 5557245

EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:19:44
Hay May, 2 sengetæpper / bedcovers (2)
Hay May Bed Cover. 2 sengetæpper af 100% uld. Design by Anne Heinsvig. Mål: 240x225 cm. Fremstår med små brugsspor samt smudspletter. Bemærk at senge medfølger ikke, her er kun tale om 2 sengetæpper. Modelfotos.
Lot no: 5585217
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
14:35:00
Georg Jensen. Lysholder (16)
Georg Jensen. Lysholder af forgyldt metal i original emballage, best. af 13 kasser med en holder og tre kasser med 2 holder. (16)
Lot no: 5592604
EUR < 125 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 23/02/2020
16:01:00
Georg Jensen. Boligartikler. (7)
Georg Jensen. Boligartikler. Vinsæt bestående af skænkeprop og vinprop af blankt rustfrit stål og ABS-plastik. Skænkeprop: H: 13,5 cm. Ø 3 cm. Vinprop: H: 6,1 cm. B. 7,2 cm. D. 4,7 cm. Designet af Thomas Sandell. Glow skål i blankt rustfrit stål. H. 4,1 cm. Ø. 17 cm. Designet af Maria Berntsen. ...
Lot no: 5536085

EUR 403 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
16:26:00
2 indfarvede azurgrønne islandske lammeskind. (2)
2 indfarvede azurgrønne langhårede islandske lammeskind. Mål ca. 94x55 og 90x56 cm. Modelfotos. Bemærk bænk medfølger ikke. (2)
Lot no: 5557229

EUR 148 DK, Kolding, Trianglen 23/02/2020
18:37:00
Domicileculture. Limited Edition puder med Asger Jorn-mønstret betræk (2)
Domicileculture. Limited Edition puder med Asger Jorn-mønster, betrukket med jacquardvævet stof i 71 % bomuld og 29 % uld, Fyld af 90% andefjer og 10% andedun. Mønster 'Macbeth'. Mål 60 x 60cm. Fremstår ubrugt. Stoffets mønster gengiver et motiv fra Asger Jorns værk 'Macbeth´. Læs mere om ...
Lot no: 5538280

EUR 403 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
19:03:00
Kirkestager
Kirkestager af bemalet metal, med syv lysarme, prydet med bladværk. Af nyere dato. H. 138 cm. Fremstår med brugsspor, herunder afskalninger og rust.
Lot no: 5589747
EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:05:00
Ljusstakar empirestil
LJUSSTAKAR, 1 par, 1800-tal, empirestil, mässing, lösa ljusmanchetter, höjd ca 26 cm
Lot no: 5592358
EUR 190 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
19:14:00
Damask Collection. Sort sengelinned i egyptisk bomuld.
Damask Collection. Sort sengelinned i egyptisk bomuld. Et sæt bestående af ialt 2 x dynebetræk samt 2 x pudebetræk. Mål: L. 200. B. 140 cm. (4)
Lot no: 5560418

EUR < 125 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:16:00
2 sorte islandske lammeskind (2)
2 islandske sorte lammeskind. Tyk og blød kvalitet. 100x84 cm. 101x68 cm. Bemærk: stole medfølger ikke Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2)
Lot no: 5557248

EUR 174 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
19:19:00
Georg Jensen. Boliginventar (3)
Georg Jensen. Vase af blankt rustfrit stål. Str. Medium. H. 23,7 cm. Ø 16,4 cm. Design Ilse Crawford. Glow skål af blankt rustfrit stål H. 4,1 cm. Ø 17 cm. Design Maria Berntsen. Ambience lysestage af blankt rustfrit stål. H 27,7 cm. B. 11,2 cm. D. 11,2 cm. I originale æsker. (3)
Lot no: 5539219

EUR 322 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:20:00
EUR 148
Lådspegel gustaviansk
LÅDSPEGEL, mahogny, 1700-talets slut, gustaviansk, 3 lådor, höjd ca 41, 29x20 cm
Lot no: 5592367
EUR 143 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
19:23:00
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt og barometer (25)
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt i rustfrit stål. 6 knive, 6 gafler, 6 skeer, 6 teskeer. Designet af Sigvard Bernadotte. Koppel Barometer. Ø 10 cm. Fremstillet af rustfrit stålog ABS plastik. Designt af Henning Koppel. (25)
Lot no: 5539220

19:28:00
EUR 148
Skulptur 1900-talets andra hälft
SKULPTUR, 1900-talets andra hälft, bronserad metall, kvinnofigur med kratta, höjd inkl sockel ca 41 cm
Lot no: 5592378
EUR < 125 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/02/2020
19:34:00
Tantalus af egetræ, 1900-tallet
Tantalus af egetræ med tre karafler, greb og beslag af messing. H. 32. L. 35 cm. 1900-tallet. H. 34, B. 37, D. 27 cm. 1900 tallet. Fremstår aflåst, uden nøgle, med alm. brugsspor samt afslag på kantliste.
Lot no: 5592039
EUR 188 DK, Herlev, Dynamovej 23/02/2020
19:36:00
EUR 174
Georg Jensen. Harmony lysestager (2)
Georg Jensen. Harmony lysestager af rustfrit stål belagt med 18 kt. guld. H. 14,3 cm. B. 41,9 cm. Ø: 1,6 I originale æsker. (2)
Lot no: 5573469

EUR 215 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
19:39:00
Georg Jensen. Hygrometre samt barometer. (8)
Georg Jensen. Syv hygrometre samt et barometer. Nye og ubrugte. L. ca. 20 cm. (8)
Lot no: 5593055
EUR < 125 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:41:00
Sengeforliggere/ lange brune lammeskind. To stk ca. 170 cm (2)
To forliggere/ løbere af sammensyede engelske lammeskind, længde hhv. ca. 170 x 60 cm og 175 x 55 cm. Lammeskindene er med naturlig brun farve i blød og tæt kvalitet. Et 100% naturprodukt, biologisk nedbrydelig. Bemærk: Sofa medfølger ikke. (2)
Lot no: 5559675

EUR 268 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
19:51:00
Lot no: 5538283

19:51:00
Domicileculture. Limited Edition puder med Asger Jorn-mønster, betrukket med chenillevævet stof i 96 % bomuld og 4 % polyester, Fyld af 90% andefjer og 10% andedun. Mønster 'Macbeth'. Mål 40 x 40cm. Fremstår ubrugt. Stoffets mønster gengiver et motiv fra Asger Jorns værk 'Macbeth´. Læs mere om ...
Lot no: 5538366

EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 23/02/2020
20:02:00
Georg Jensen. Harmony lysestager af blankt rustfrit stål. H. 14,3 cm. B. 41,9 cm. Ø: 1,6 I originale æsker. (2)
Lot no: 5536128

20:09:00
Jørgen Høj for PP møbler. Tre bakker i ahorn. (3)
Tre bakker af birketræ, mrk. Design. Jørgen Høj. Udført hos PP-Møbler. L. 40/22 cm, B. 15/10,5 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (3)
Lot no: 5423783
EUR 148 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:19:00
Skåpsluckor
SKÅPSLUCKOR, 2 par, 1900-talets andra hälft, fanérade i körsbär, med blyinfattat glas, ca 85x39,5 cm
Lot no: 5592425
20:21:00
Lot no: 5539199

20:22:00
Popcornmaskine. Bordmodel.
Popcorn maskine - Bordmodel af rustfrit stål samt rødlakeret metal. Integreret lys og varmelegme. H. 68 L. 50 B. 36 cm. Brugsanvisning medfølger. Fremstår i original emballage. Emballagemål: 56x41x71 cm. Vægt: ca.25,5 kg. Modelfoto.
Lot no: 5511278

EUR 242 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23/02/2020
20:29:00
Varmepumpe luft til luft KANION 6kw. (2)
Varmepumpe luft til luft KANION 6kw. med varme, aircondition, affugtning og blæsefunktion, fjernbetjening og manual medfølger. Fremstår i original emballage. Mål. 91x38x60,5 / 87x27x36 Bemærk!! Varmepumpen leveres med kølemiddel og skal installeres af en autoriseret håndværker. Garantien ...
Lot no: 5501115

EUR 591 DK, Roskilde, Store Hedevej 23/02/2020
20:40:00
EUR 128
2 europæiske brune multicolour lammeskind. (2)
2 brune europæiske multicolour lammeskind. Mål ca. 100x73 cm. og 92x66 cm. Der er ikke anvendt krom i garvningen af lammeskindene. Der garves efter EU regler. (2)
Lot no: 5466445

EUR 188 DK, Odense, Kratholmvej 23/02/2020
20:45:00
Stekhuv nysilver
STEKHUV, nysilver, sannolikt England, höjd ca 22, längd 38 cm
Lot no: 5592475
21:11:00
Ljusstakar 1 par Frankrike 1800-tal
LJUSSTAKAR, 1 par, mässing, Frankrike, 1800-tal, avsmalnande fasetterade skaft, rund fotplatta, lös ljusmanschett, höjd ca 26 cm
Lot no: 5592476
EUR 380 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 23/02/2020
21:12:00