123»   Lots per page   90 results ListGallery
South sea pearl earrings in 14kt gold with diamonds 0.04ct
South sea pearl earrings in 14kt yellow gold with brilliant diamonds 0.04ctDiamond color: (G) Top WesseltonClarity: VSPearl color: GoldShape: RoundSize:9x10mmGod luster and clean surfaceCertificate included.

Lot no: 6125724
EUR 600 BE, Antwerpen 06/12/2021
19:30
EUR 275
Kulturperle og brillantring af 18 kt. hvidguld
Kulturperle og brillantring af 18 kt. hvidguld prydet med rund let gylden perlemorsfarvet saltvandskulturperle flankeret af 46 små hvide brillantslebne diamanter, i alt 0.34 ct. Samlet carat er stemplet i ringskinnen. Vægt ca. 6,6 g. Perle Ø 11 mm. Ringstr. 54/17,25. Aldersrelaterede brugsspor ...

Lot no: 6094593
EUR 1,128 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
19:43
EUR 886
Samling ferskvands kulturperler, samt 8 perlestrenge med ferskvands kulturperler
Samling ferskvands kulturperler, samt 8 perlestrenge med risformede hvide ferskvands kulturperler. Længde omkring 250 cm.

Lot no: 6125428
EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 06/12/2021
19:48
EUR 268
Art déco Armband mit Perlen und Diamanten, ca. 0.50 ct. 14 kt. Gelb-/Weißgold
Art déco Armband aus 14 kt. Gelb-/Weißgold mit drei 3 weißes Akoya Salzwasserzuchtperlen Ø 5 mm sowie 5 Diamanten im Altschliff zus. ca. 0.50 ct. Farbe: Wesselton/H. Reinheit: SI/P. Verschluss mit einer Sicherheitsschließe. Länge ca. 16 cm. Gewicht ca. 10,7 g. Dieser Artikel ist Teil der ...

Lot no: 6126142
EUR 940 DK, Odense, Kratholmvej 06/12/2021
19:57
EUR 671
Broche fra Bernhard Hertz af 14 kt. guld samt to par øreskruer i 14 kt. guld med perler og brillanter (5)
Brochenål fra Bernhard Hertz af 14 kt. guld prydet med en oval facetsleben safir, L. 5,2 cm. Vægt 2,2 g. Endvidere to par øreskruer i 14 kt. gul og hvidguld med perler, hvidguld-øreskruerne tillige med hver en brillantsleben diamant på tilsammen 0.06 ct, klarhed: P. Ø perler på gulguld-øreskruer ...

Lot no: 6125737
EUR 242 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:09
EUR 188
Ole Lynggaard. Fire kæder, bl.a. med malakit og guld samt rød kalcedon (4)
Ole Lynggaard. Fire kæder monteret med dubskoender, bestående af en kæde med malakit og 14 kt. guldmonteringer, L. ca. 40 cm., kæde med perler af rød kalcedon, L. ca. 43 cm., kæde med perler af turkis og krysopras, L. ca. 40 cm. samt kæder med shellperler, L. ca. 41 cm. Medfølges af Ole Lynggaard...

Lot no: 6119716
EUR 268 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:12
EUR 215
Per Borup m.fl. Kuglelås i tofarvet guld på hæmatitperlekæde, et par øreclips samt perlekæde med forgyldt sølvlås (4)
Per Borup. Kuglelås i rød- og hvidguld med satineret overflade og gennembrudt sprække, monteret på collier trukket med hæmatitiperler. L. kæde + lås 44 cm, Ø lås 1,1 cm, Ø perler 0,8 cm. Hertil et par øreclips af hæmatit med clips af sølv, Ø 2 cm. Ekstra perle og låsedup til collieret medfølger. ...

Lot no: 6125725
EUR 215 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:16
EUR 242
Saltvandskulturperle- og brillantørestikker af 18 kt. hvidguld (2)
Et par ørestikker af 18 kt. hvidguld prydet med hver en mørkegrå saltvandskulturperle og tre små brillantslebne diamanter ( ialt 6) på tilsammen 0.15 ct. Farve diamanter: Wesselton (H), klarhed: SI-P. Ø perler 7,5 mm. Vægt 3,2 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Lot no: 6108546
EUR 376 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:20
EUR 295
Kulturperle og brillant rosetvedhæng, brillanter i alt 0.92 ct
Brillant og mabéperle rosetvedhæng af 9 kt. guld prydet med hvid mabéperle og 66 brillantslebne diamanter, i alt 0.92 ct. Farve: Top Cape (K-L). Klarhed: VS-SI. Stemplet MM 375. Vægt ca. 3,7 g. Roset Ø 2,6 cm. H. inkl. øsken 3,5 cm. Lettere brugsspor, perle udskiftet.

Lot no: 6128245
EUR 752 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:30
EUR 591
Willy Junget m. fl. En samling vintage ringe af 14 kt. guld bl.a. prydet med citrin, smaragder, auamarin og og perle (4)
Willy Junget m. fl. En samling vintage ringe af 14 kt. guld bestående af: Willy Junget. Ring af 14 kt. guld prydet med fire små facetslebne grønne safirer og kulturperle i center. Ringstr.: 55/ 17,5. Perle: Ø 0,5 cm. Vægt: ca. 3,5 gr. Vintage cocktailring med gennembrudt ornamentik af 14 kt. ...

Lot no: 6100889
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:32
EUR 456
Perlencollier mit Brillant- und Rubinverschluss aus 14 kt. Weißgold
Vierreihiges Collier mit Salzwasserzuchtperlen, mit durchbrochenem Verschluss aus 14 kt. rhodiniertem Weißgold mit Brillanten zus. ca. 0.72 ct. und einem Querband mit Rubinen im Carréschliff. Farbe Diamanten: Faint Brown-Fancy Light Brown, Reinheit: SI und einzelne P. L. Kette + Verschluss 47 cm,...

Lot no: 6125533
EUR 1,745 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:39
EUR 1,342
Mabézuchtperlen- und Diamantcocktailring aus 18 kt. Gelbgold
Mabézuchtperlen- und Diamantcocktailring aus 18 kt. Gelbgold, ovale Front mit großer hell perlmuttfarbener Mabézuchtperle flankiert von 16 größeren und kleineren Diamanten im 8/8-Schliff zus. ca. 0.32 ct. Farbe: Top Wesselton (G). Reinheit: VS-SI. Undeutliche Meisterpunze. Zweite Hälfte 20.Jh. ...

Lot no: 6112479
EUR 1,611 DK, Vejle, Dandyvej 06/12/2021
20:39
EUR 1,181
Ole Lynggaard. Par hjerteørestikker med perler af 18 kt. hvidguld
Ole Lynggaard. Par hjerteørestikker udført i 18 kt. hvidguld med punslet overflade. Hver ørestik prydet med en brillant - tilsammen ca. 0.04 ct. Farve: Top Wesselton (G). Klarhed: VS. Aftageligt vedhæng af 14 kt. guld prydet med dråbe med ferskvandskulturperle. H. 2,0 cm (2)

Lot no: 6127171
EUR 805 DK, Herlev, Dynamovej 06/12/2021
21:18
EUR 644
Ring mit South Sea Perle und Brillanten, 18 kt. Gold
Ring aus 18 kt. rhodiniertem Gelbgold mit großer South Sea Perle umkränzt von zahlreichen Brillanten zus. ca. 1.60 ct. Farbe: Wesselton/H-Top Crystal/I. Reinheit: VS, einzelne SI/P. Ringgr. Ø 17,25 mm = Gr. 54. Gewicht ca. 8,9 g.

Lot no: 6122352
EUR 1,342 DK, Odense, Kratholmvej 06/12/2021
21:27
EUR 805
2 halskæde med ferskvands kulturperler (2)
2 halskæder med ovale rillede pastelfarvede ferskvands kulturperler, mellem hver perle er der trukket en knude. Længde ca. 120 cm. Tilfældigt målt perle måler ca. 8x6 mm. (2)

Lot no: 6124832
EUR < 125 DK, Odense, Kratholmvej 07/12/2021
08:46
Akoya pearl necklace in 14kt gold
Akoya pearl necklace with a 14kt white gold ball claspColour: White Size 6x6.5mmAAA grade pearlsGood luster and clean surfacePearls in a round shapeNecklace length: 140cm

Lot no: 6125842
EUR 1,400 BE, Antwerpen 07/12/2021
13:29
EUR 750
Halskæde med sølvgrå ferskvands kulturperler med Connectionlås
Halskæde med semirunde sølvgrå ferskvands kulturperler monteret med udskiftelig Connectionlås af satineret oxideret sterling sølv. Perlemål ca. 7 mm. Diam. Ø på selve låsen 13 mm. Længde incl. lås er 41½ cm.

Lot no: 6081259

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 07/12/2021
13:36
EUR 295
Halskæde med grønne tigerøje perler med Connectionlås
Halskæde med polerede grønne tigerøje perler, perlediam. Ø 8,5 mm. Monteret med udskiftelig Connectionlås af sterling sølv og forgyldt sterling sølv, prydet med en facetsleben cubic zirkonia. Længde incl. lås 46½ cm.

Lot no: 6109656

16:48
EUR 295
Connectionlås af oxideret sterling sølv med kæde med månestensperler
Connection lås udført i oxideret sterling sølv. Dertil en halskæde med perler af polerede grå månestensperler perlediam. Ø 12 mm. Længde incl. lås 47 cm.

Lot no: 6032492

18:30
EUR 295
Samling smykker af bla. rav og sølv (21)
Samling smykker, bestående af: Fire halskæder af sterlingsølv, to med vedhæng, L. 36-50 cm. En armring af andet materiale med indskudslås og kæde, M. 5 x 6 cm. Syv vedhæng af sølv prydet med rav, perler samt cubic zirkonia, L. 5-11 mm. To ukurante ørestikke af Hermann Siersbøll. En halskæde med ...

Lot no: 6125841
EUR 134 DK, Aalborg, Nibevej 07/12/2021
18:41
Onyx armbånd med led af 24 kt. guld
Armbånd med polerede perler af sort onyx samt led udformet som taske udført i 24 kt. guld. Ø: 8 mm.

Lot no: 6086011
EUR 134 DK, Nivå, Stejlepladsvej 07/12/2021
19:25
South sea pearl pendant in 14kt yellow gold with diamonds 0.02ct
South sea pearl pendant in 14kt yellow gold with brilliant diamonds 0.02ctDiamond color: (G) Top WesseltonClarity: VSPearl color: GoldShape: DropSize:11x12mmGood luster and clean surfaceChain: 45cmCertificate included.

Lot no: 6125762
EUR 500 BE, Antwerpen 07/12/2021
19:30
EUR 250
Vintage smykker med bla. jade, kultur saltvandsperler (6)
Vintage smykker, bestående af: to kæder med jade perler i lys og mørk, Ø. 8 mm. L. 50-53 cm. Indskudslåse af sløv. Et par ørestikke af jade perler, Ø. 8 mm. En halskæde af kultur saltvandsperler, Ø. 7 mm, indskudslås af sølv. L. 46,5 cm. Mørk jade armring med indskudslås samt kæde, Ø. 62 mm. ...

Lot no: 6125719
EUR < 125 DK, Aalborg, Nibevej 07/12/2021
20:04
Stenhalskæde
Stenhalskæde med runde lava perler i let forløb, centreret orange sten ilagt bånd af metal. Rund magnetlås. Længde: 46 cm.

Lot no: 6076781
EUR < 125 DK, Nivå, Stejlepladsvej 07/12/2021
20:16
Par øreringe med kulturperler og uslebne diamanter (2)
Par øreringe af forgyldt sterlingsølv prydet med uslebne diamanter samt salttvands kulturperle. L. 33 mm, B. 14 mm. Vægt. 6,18 gram. Ligger i æske. Nye og ubrugte. (2)

Lot no: 6127579

EUR 322 DK, Aalborg, Nibevej 07/12/2021
20:29
EUR 255
Halskæde med semirunde/let ovale sølvgrå ferskvands kulturperler monteret med udskiftelig Connectionlås af sterling sølv og delvis forgyldt sterling sølv, prydet med cubic zirkonia.. Perlemål ca. 7-7½ mm. Diam. Ø på selve låsen 13 mm. Længde incl. lås er 46½ cm.

Lot no: 6081265

EUR 403 DK, Odense, Kratholmvej 08/12/2021
11:10
EUR 295
Akoya pearl bracelet.
Akoya pearl bracelet. Color: white colour, with a pink overtone.Shape: RoundSurface: Clean Luster: GoodSize: 8x9 mmBracelet is adjustableCerificate included.

Lot no: 6125849
EUR 450 BE, Antwerpen 08/12/2021
13:29
EUR 225
House of amber. Armbånd af ravperler, ca. 8,7 g
House of Amber. Armbånd med perler i doseret forløb af cherryfarvet rav. Perle Ø ca. 0,5 - 0,8 cm. Indv. Ø ca. 5,5 cm. Vægt ca. 8,7 g. Vejl. udsalgspris 1.950 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere ...

Lot no: 6033384

EUR < 125 DK, Roskilde, Store Hedevej 08/12/2021
14:01
Brdr. Bjerring: Halskæde 14 kt med perler
Brdr. Bjerring: Halskæde 14 kt med perler. Samlet vægt 15,3 gr. Stemplet 585 samt Brdr. Bj. L 40,5 cm. Brugsspor.

Lot no: 6053001
EUR 644 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08/12/2021
14:53
EUR 456
Halskæde med rutilkvarts, labradorit, rosakvarts, og røgkvarts
Halskæde trukket med runde og facetslebne perler af: labradorit, rutilkvarts, rosakvarts og røgkvarts. Lås og mellemstykker i sterlingsølv l. 42 cm

Lot no: 6111630
EUR 161 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08/12/2021
14:54
123»