Lots per page   24 results ListGallery
Cohr. 25 kasseroller af kobber (25)
25 kasseroller af kobber, inderside og hank af rustfrit stål, fremstillet hos Cohr, Fredericia ca. 1980'erne. Mål ekskl. hank: Ø 15, H. 7 cm. Alle medfølges af lille folder fra producenten. Fremstår ubrugte. Modelfotos. (25)

Lot no: 5788063
EUR 671 DK, Vejle, Dandyvej 23/10/2020
10:26
EUR 295
Krögarhuset koppar
KRÖGARHUSET, köksutrustning, 4 delar, koppar, bestående av kastrull, traktörpannor och fiskgryta, samtliga med lock, kromad insats i fiskgryta, längd mellan 18-48 cm

Lot no: 5812612
EUR 192 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23/10/2020
13:00
Shapu. Japansk knivsæt 'S1' bestående af fem knive samt skærebræt (6)
Shāpu: Japansk knivsæt 'S1', bestående af: 1 stk. kokkekniv, ca. 20 cm lang blad. 1 stk. Brødkniv, ca. 20 cm lang blad. 1 stk. Forskærerkniv, ca. 20 lang blad. 1 stk. Universalkniv, ca. 13 cm lang blad. 1 stk. Urtekniv, ca. 8,5 cm lang blad. 1 stk. Skærebræt, udført af lakeret ...

Lot no: 5751413

EUR 483 DK, Aalborg, Nibevej 23/10/2020
19:52
EUR 376
Samling fransk, tysk, Norsk og dansk kobbertøj (13)
Samling fransk og dansk kobbertøj best. af: Wagner West Germany; gryde med låg Ø 20 cm. Polaris Norway; kaserolle Ø 15 cm gryde med låg Ø 20 cm. Normandie kaserolle Ø 14 cm. Spring Switzerland lille ovalt gryde L. 22 cm, Eva trio pande Ø 28 cm, samt 2 små kaseroller Ø 11 cm. lille kaserolle Ø ...

Lot no: 5806950
EUR 268 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
13:42
EUR 161
Jens Harald Quistgaard/ Woodline samling teaktræ (6)
Jens Harald Quistgaard (1919-2008). 3 cabaretfade Ø 22, 30 og 32 cm og 1 skål Ø 14 cm, alle stemplet Dansk Designs Denmark IHQ. samt Woodline Skål Ø 14,5 cm og isspand/vinkøler med låg af stavlimet teaktræ, indsats af plast H. 17 Ø 21 cm. Fremstår med brugsspor, 1 cabaret fad med afslag.

Lot no: 5809801
EUR 201 DK, Roskilde, Store Hedevej 24/10/2020
18:44
EUR 101
Mortel med stöt, 1800-tal
MORTEL med STÖT, 1800-tal, kolmårdsmarmor, höjd 16, diameter 19 cm

Lot no: 5814956
EUR 287 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25/10/2020
09:49
Herbert Krenchel. Krenit skåle (6)
Herbert Krenchel. Krenit skål med inderside af farvet emalje. H. 4 Ø 9cm. Fremstår med få/minimale brugsspor, en med enkelte afslag. (6)

Lot no: 5793227
EUR 403 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25/10/2020
13:15
Cohr. En samling køkkentøj af kobber og støbejern (7)
Et sæt køkkentøj af kobber med inderside og hanke af rustfrit stål, bestående af stegepande (Ø 26 cm), sautépande (Ø 26 cm), et par gryder (Ø 21 cm), den ene med låg, lav gryde / skål (Ø 26) samt kasserolle (Ø 15), dertil en flamberingsbrænder af støbejern i original kasse (NB! På kassen er også ...

Lot no: 5788066
EUR 403 DK, Vejle, Dandyvej 25/10/2020
19:19
Georg Jensen. Bernadotte bestik og Arne Jacobsen lysestager (27)
Georg Jensen. Bernadotte bestiksæt i rustfrit stål. 6 knive, 6 gafler, 6 skeer, 6 teskeer. Designet af Sigvard Bernadotte. Arne Jacobsen tre stk. lysestager med hver 3 'arme'. Udført i aluminium. H. ca. 6,5 cm. B. ca. 19 cm. I originale æsker. (27)

Lot no: 5761027

EUR 456 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/10/2020
19:32
EUR 114
Kupferkanne / Teekanne, Kupfer 19./20.Jahrhundert
Kupferkanne / Teekanne, Kupfer 19./20. Jahhrhundert Große Kufferkanne mit Henkel und kleinem Deckel, sowie vorne mit aufgesetzer Ausschenke, im Kupfer seitlich und oberhalb am Deckel mit Rankenmuster verziert, H.35cm, D.27cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, stärkere Bestoßungen und Risse...

Lot no: 5562462
EUR 140 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25/10/2020
20:11
Cool Head. Køleskab
Køleskab mrk. Cool Head. H. 90 B. 90 D. 51 cm. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. smuds, ridser og skrammer.

Lot no: 5805310
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 25/10/2020
20:12
Jens Harald Quistgaard. Syv skåle af træ (7)
Jens Harald Quistgaard. Syv skåle af træ. Brændestemplet i bunden. H. 7-14, Ø. 17-24 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (7)

Lot no: 5811868
EUR 268 DK, Herlev, Dynamovej 25/10/2020
20:16
Elektrische Warmhalteplatte, England 1.Hälfte 20.Jh.
Elektrische Warmhalteplatte, England 1.Hälfte 20.Jh. Metall und Glas. Maße ca. 72 x 40 cm. Gebrauchsspuren. Lauritz.com gibt keine Garantie auf die Funktionalität.

Lot no: 5811417
EUR 180 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25/10/2020
20:54
Europack vakuummaskin
Europack vakuummaskine H.100 x 170 x 95 cm. Med brugsslitage. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. OBS: Tung. Køber står selv for håndtering ved afhentning.

Lot no: 5808468
EUR 537 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
14:44
Polaris kobbertøj (7)
Polaris kobbertøj bestående af: 1 kasserolle Ø10 cm, 1 kasserolle med låg Ø 15 cm, 1 gryde med låg Ø19 cm, 1 sauterpande/stegepande med låg Ø25 cm. Minimale burgsspor (7)

Lot no: 5810123
EUR < 125 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26/10/2020
17:39
Frasa. Espressomaskine, model Sépia
Frasa. Espressomaskine af rustfrit stål, model Sépia. Væghængt. H. 38,5 B. 32 cm. Manual og div. tilbehør medfølger. Brugsspor. lauritz.com indestår ikke for funktionaliten.

Lot no: 5813570
EUR 134 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/10/2020
19:10
Georg Jensen. Henning Koppel. New York / Gotham. Bestik af stål (118)
Georg Jensen. Henning Koppel. New York / Gotham. Bestik af rustfrit stål, bestående af: 20 spiseknive L. 21 cm 12 spiseknive L. 19,5 cm 14 spisegafler L. 19 cm 12 spisegafler L. 17 cm 12 spiseskeer L. 19,5 cm 11 spiseskeer L. 17,5 cm 12 kagegafler L. 15,5 cm 11 teskeer L. 13,5 cm 5 ...

Lot no: 5817466
EUR 201 DK, Odense, Kratholmvej 26/10/2020
19:14
EUR 295
ViboCold. Køleskab
Køleskab mrk. ViboCold. H. 90 B. 90 D. 51 cm. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. smuds, ridser og skrammer.

Lot no: 5805309
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 26/10/2020
19:44
Bestickservis Oval Steel
MIKAEL BJÖRNSTJERNA, bestickservis, "Oval steel", Boda Nova, helblanka, ca 50 delar, bestående av: 3 matgafflar, 5 matknivar, 7 matskedar, 7 bordsgafflar, 7 bordsknivar, 5 bordsskedar, 4 teskedar, 3 smörknivar, osthyve, tårtspade, ostkniv, 2+1 par serveringsbestick, längd ca 12,5-25 cm

Lot no: 5817347
EUR 383 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26/10/2020
20:06
Aspargesfad med tang
Aspargesfad med tang af stål. 18 x 25 cm.

Lot no: 5786845
EUR < 125 DK, Helsingør, Støberivej 26/10/2020
20:41
Fjerkræplukker maskine
Fjerkræplukker maskine. Den er udstyret med 180 fingre. Tøndens diameter er 60 cm og den er med vandtilførsel. Vægt 60 kg. Fremstår i orginal emballage mål: 100x73x73 cm. Modelfoto.

Lot no: 5347311

EUR 671 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26/10/2020
20:53
EUR 94
Grohe. Køkkenarmatur
Grohe. Blue Home Duo køkkenarmatur, krom. 2018. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)

Lot no: 5819710
EUR 349 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/10/2020
15:33
ViboCold. Køleskab

Lot no: 5805308
EUR 161 DK, Roskilde, Store Hedevej 27/10/2020
19:44
KitchenAid køkkenmaskine, grå, 500/111
KitchenAid, mini køkkenmaskine, 5KSM3311X, grå, 3,3 L. Ubrugt og i original æske, der medfølger dog ikke manual. Denne vare er en del af auktioner over hittegods, cykler, og koster fra Fyns Politi, der vil løbende den næste tid blive lagt mange forskellige effekter på auktion.

Lot no: 5816246
EUR 134 DK, Odense, Kratholmvej 29/10/2020
17:15
EUR 121